Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Eurocup 2010/11
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Johnaros
7 πόντους ο Μπράμος για την Γκραν Κανάρια, με 2/3 2π., 1/2 3π., 2ρ., 2ασ., 1λ., 1κλ. στην ήττα της Γκραν Κανάρια με 71-69.
Weekendman
QUOTE
13 | 10 | 2010 13:58
Στους ισχυρούς Άρης, Πανελλήνιος


Μία μέρα πριν από την κλήρωση των ομίλων του Eurocup, ανακοινώθηκαν τα γκρουπ δυναμικότητας της διοργάνωσης.

Άρης και Πανελλήνιος συμπεριλήφθηκαν στους ισχυρούς, ενώ ο ΠΑΟΚ είναι στο τρίτο γκρουπ δυναμικότητας. Αναλυτικά:

1ο γκρουπ: Ούνικς Καζάν, Αλμπα Βερολίνου, Αρης, Μπενετόν Τρεβίζο, Γκραν Κανάρια, Πανελλήνιος, Χέμοφαρμ, Καχασόλ.

2ο γκρουπ: Εστουντιάντες, Κράσνιε Κρίλια, Νίμπουρκ, Γαλατάσαραϊ, Αζοβμας, Μπουντιβέλνικ, Μπεσίκτας, Λε Μαν.

3ο γκρουπ: Χάποελ Ιερουσαλήμ, Χάποελ Γκαλίλ Γκιλμπόα, ΠΑΟΚ, Βιλερμπάν, Μπάνβιτ, Σιαουλιάι, Καζέρτα, Καντού.

4ο γκρουπ: Ανβιλ, Μπουντούτσνοστ, Ροάν, Τσεντεβίτα, VEF Ρίγα, Ολντενμπουργκ, Γκέτινγκεν, Γκρόνινγκεν.

http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...ok-eurocup.html

Τόσο αξεπέραστα εμπόδια απο πλευράς αντιπάλων για τις Ελληνικές ομάδες δεν βλέπω στην διοργάνωση ,βέβαια και η δυναμικότητα των Ελληνικών ομάδων δεν ξέρουμε που ακριβώς φτάνει...
niechen
δεν βλέπω στην διοργάνωση ,βέβαια και η δυναμικότητα των Ελληνικών ομάδων δεν ξέρουμε που ακριβώς φτάνει.
PanosIlio
Αυτή η διοργάνωση μόλις απέκτησε τεράστιο ενδιαφέρον... http://www.contra.gr/Basketball/Turkey/296644.html

ΥΓ: Όπως και το Τουρκικό πρωτάθλημα φυσικά.
Igor
Κανενα λινκ για το ντεμπουτο του Αλεν Αιβερσον ???
Igor
QUOTE(Igor @ Nov 15 2010, 20:42 ) *
Κανενα λινκ για το ντεμπουτο του Αλεν Αιβερσον ???


Διορθωνω τον ευατο μου. Το παινχιδι ειναι αυριο. Ειμαι πραγματικα πανεξυπνος.
Ευχαριστω

rolleyes.gif rolleyes.gif
Weekendman
Περίεργο που δεν χρειάζεται να περνάει η μπάλα σε κάθε επίθεση απο τα χέρια του Άιβερσον ενω πήρε και λίγες σχετικά προσπάθειες για να φτάσει στους 4 πόντους του ημιχρόνου...(Μπεσίκτας-Χέμοφαρμ μόλις τελειώσε το ημίχρονο)
να συμβαίνει αυτό(ακόμα) επειδή είναι τα πρώτα λεπτά συμμετοχής του στην Ευρώπη;
gallistis
εχασε παλι η μπεσικτας...δεν εχει μαγικο ραβδακι ο αιβερσον απο οτι φαινεται, αν και επαιξε καλα,και χωρις πολλες υπερβολες

http://www.eurocupbasketball.com/ulebcup/c...ame?gamecode=20
Weekendman
QUOTE(gallistis @ Nov 24 2010, 01:17 ) *
εχασε παλι η μπεσικτας...δεν εχει μαγικο ραβδακι ο αιβερσον απο οτι φαινεται, αν και επαιξε καλα,και χωρις πολλες υπερβολες

http://www.eurocupbasketball.com/ulebcup/c...ame?gamecode=20


Άφου άφησε τον αντίπαλο παίκτη να κανει μια βόλτα ανένοχλητος στο γήπεδο...



που να περίμενε η Γκέτιγκεν την περίοδο 2008/2009 ότι τα επόμενα 2 χρόνια θα κέρδιζε ευρωπαικό τρόπαιο(Γιουροτσάλεντζ 2010) και φέτος ενώ είναι πρωτελευταία στην Μπουντσεσλίγκα θα έπαιρνε διπλό στην έδρα της Βιλερμπάν και θα επικρατούσε επι της ομάδας του Άιβερσον…

Όσο για τον Άλαν θαυματοποίος δεν είναι αλλά και 0/3 νίκες δεν χωνεύεονται εύκολα ,Χέμοφαρμ και Γκέτιγκεν δεν είναι ομάδες που δεν μπορεί να τις νικήσει μια τουρκική ομάδα…

Σαν ομάδα η Μπεσίκτας είναι σχετικά καλά στελεχωμένη στους ψηλούς
Με πάουερ φόργουορντ τον Ιγκνέρσκι με εμπείρια και καλά στατιστικά στο Ισπανικό πρωτάθλημα
Και στους σέντερ Με τον Ολγκίβι να έχει το σκοράρισμα να μπορεί να προκαλέσει φθορά στους αντίπαλους ψηλούς αλλά να είναι λίγο λαπάς και βαρύς για να βασιστεί κάποιος 100% σε αμυντικές βοήθειες από αυτόν για αυτό υπάρχει ο Λικχολίτοφ να τον αναπληρώνει ως σταθερότερη αθλητικότερη και γρηγορότερη αμυντική λύση και αμα θυμάται να σκοράρει ο Ρώσος καμιά φορά(όπως έκανε με Φενέρ πρόσφατα) ακόμα καλύτερα…

Στην περιφέρεια τώρα πέραν των Άιβερσον και Τσάτμαν με μεγάλες επιθετικές δυνατότητες που μπορούν να οδηγησούν σε μπασκετικές φαντασιώσεις τους οπαδούς της Μπεσίκτας να σκοράρει 20 πόντους ο καθένας και να νικαέι η ομάδα(που δεν το βλέπω οπωσδήποτε απόλυτη πραγματικότητα)

Είναι ο Σετίν που ήρθε από τα αζήτητα της Φενέρ και ο Γιαρανγκουμε(2 αξιόπιστοι για τα δεδομένα τους σουτέρ 3 πόντων κάτι που θα αποδειχθεί χρήσιμο όταν οι διάδρομοι για τις δειισδήσεις των Άιβερσον,Τσάτμαν θα είναι κλειστοί…)
Όπως και ο Έρντεν…

Τωρα να πω ότι αυτή η βάση των Τούρκων παικτών (μαζί με τον ψηλό οζέρ) με εντυπωσιάζει θα ήμουν ψεύτης και δεν θέλω…

Απορώ πως είναι ακόμα υπομονετικός ο Άιβερσον και δεν παίρνει την μπάλα ακόμα και στο σπίτι του…
Weekendman
μετά την ήττα απο την Βιλερμπάν σήμερα ,πάλι καλά που θα ξαναγίνει(λογικά μετα το μικροσκανδαλάκι με τον χρόνο που εξηγεί και την παθητική αμυντική συμπεριφορά της Μπεσίκτας στο τέλος…) το παιχνίδι με την Γκέτιγκεν για την Μπεσίκτας για να έχει μια 2η ευκαιρία να μην ξεκινήσει με 0/3 νίκες

Αλλιώς αν το ξαναχάσει το παιχνίδι με την Γκέτιγκεν
Θα απέχουν με τρείς υπολειπόμενες αγωνιστικές
3 νίκες από τους Γερμανούς(νίκησαν την Χέμοφαρμ)
Και 2 από την Χέμοφαρμ έχωντας να πάνε στην Σερβία από πάνω…

Ο Άιβερσον 4 μόνο ποντάκια ,και από την άλλη ο Γούολς σε ένα ακόμα παιχνίδι τα έκανε όλα για την Βιλερμπαν…
επαθα λαστιχο
μολις τελειωσε ενα απο τα συγκλονιστικοτερα παιχνιδια που εχω δει ποτε,χεμοφαρμ-μπεσικτας 101-100 στην παραταση.πραγματικα οποιος δεν το ειδε εχασε.ο τσατμαν απο την μπεσικτας σημερα ντυθηκε αιβερσον,βαζοντας 43 ποντους
με 53 ρανκινγ,αλλα οπως φαινεται η μπεσικτας μενει εξω.
gallistis
τα γκρουπ του eurocup

LAST 16 Groups


GROUP I Reg. Season

UNICS 1st Group A
TEAM 1st Group C
HEMOFARM STADA 2nd Group B
CEDEVITA ZAGREB 2nd Group D


GROUP J Reg. Season

BG GOETTINGEN 1st Group B
ARIS BSA 2003 1st Group D
LE MANS 2nd Group A
TEAM 2nd Group C


GROUP K Reg. Season

GALATASARAY CAFE CROWN 1st Group E
CEZ NYMBURK 1st Group G
ASEFA ESTUDIANTES 2nd Group F
PEPSI CASERTA 2nd Group H


GROUP L Reg. Season

BENETTON BASKET BWIN 1st Group F
ALBA BERLIN 1st Group H
PANELLINIOS BC 2nd Group E
CAJASOL SEVILLA

επαθα λαστιχο
τα πραγματα πολυ δυσκολα για τον πανελληνιο,επεσε στον λακο με τα λιονταρια.ο αρης ακομα και να μην βλετιωθει και να μεινει απλως στο επιπεδο του πρωτου γυρου,μπορει να περασει πρωτος, αν και δεν πιστευω πτι τελικα ειναι τοσο σημαντικο να παρεις την πρωτη θεση.σου δινει την ρεβανς στην εδρα σου στους 8,αλλα δεν ειναι απαραιτητα και πλεονεκτημα αυτο.παντως καλο ειναι να αποφυγει την ουνιξ στην διασταυρωση.
kolokotronis
Πάντως, αξιοσημείωτο το γεγονός ότι η τελευταία ομάδα του ελληνικού πρωταθλήματος των χιλίων προβλημάτων, μετά από 9 αγωνιστηκές, πέρασε στους 16 του γιουροκαπ.
SG3ptshooter
QUARTERFINALS
Unics Kazan vs. Pepsi Caserta
Budivelnik vs. Cajasol Sevilla
Asefa Estudiantes vs. Cedevita Zagreb
Benetton Basket Bwin vs. BG Goettingen

2 Ισπανικές, 2 Ιταλικές, 1 Ρώσικη, 1 Ουκρανική, 1 Γερμανική, 1 Κροατική.. 23 και 30 Μαρτίου τα ματς..

Έχασε πάντως η Καχασόλ την πρώτη θέση στο Τρεβίζο.. rolleyes.gif
SG3ptshooter
Συγκλονιστικό ενδιαφέρον βλέπω (και) για το Γιουροκάπ rolleyes.gif

Έχουμε και λέμε:
Στις 7.30 η Καχασόλ του thrylos7 ταξιδεύει στην Ουκρανία και έχει κερδίσει με 18 πόντους στην Ισπανία, πολύ δύσκολο να στραβώσει από τη Μπουντιβέλνικ.. Την ίδια ώρα η Ούνικς υποδέχεται την πολύ καλή Καζέρτα, την οποία κέρδισε με 6 μέσα στην Ιταλία στο πρώτο ματς και λογικά κι αυτή θα περάσει στο φάιναλ φορ (με Πόποβιτς δε φοβάται τίποτα 19.gif ). Φυσικά για όποιον έχει διάθεση να κάτσει να δει προτείνεται το δεύτερο.

Στις 9.30 η Εστουντιάντες υποδέχεται την Τσεντεβίτα και πρέπει να την κερδίσει με διψήφιο για να πάει Τρεβίζο, έτσι όπως τα έκανε στην άμυνα στο πρώτο ματς. Επίσης η to be γηπεδούχος Μπενετόν παίζει εντός με τη Γκέτινγκεν και της αρκεί η νίκη μετά το Χ στο πρώτο ματς. Το πρώτο η λογική λέει πως θα είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από το δεύτερο.
thrylos7
QUOTE
Στις 7.30 η Καχασόλ του thrylos7


Σε παρακαλώ! Η Καχασόλ των Bullock και Calloway του thrylos7. Αν του χρόνου πάει και ο Ζήσης, τότε δεκτό το αρχικό. tongue.gif

Στην Ισπανία η διαχρονική συμπάθειά μου είναι η άλλη ομάδα του Eurocup... Να μην τους παίξουμε 1 με 9,5 λες;
SG3ptshooter
QUOTE(thrylos7 @ Mar 30 2011, 18:20 ) *
Σε παρακαλώ! Η Καχασόλ των Bullock και Calloway του thrylos7. Αν του χρόνου πάει και ο Ζήσης, τότε δεκτό το αρχικό. tongue.gif

Στην Ισπανία η διαχρονική συμπάθειά μου είναι η άλλη ομάδα του Eurocup... Να μην τους παίξουμε 1 με 9,5 λες;

μας τα γυρνάς βλέπω κύριε Κάνερ - Μέντλεϊ smiley.gif Τελικά ποιος θες να το πάρει απ' τους δύο;

Χμμμ να τους παίξετε αν πιστεύευτε ότι α. o Γκρείντζερ ο Αλμπέρτ ή ο Σάντσες θα περιορίσουν το Ντον Ντρέιπερ και β. ο Μέντλεϊ θα κλείσει καλά τα 2 φόργουορντς τους που κάνουν ΤΡΕΛΗ ζημιά. Το ότι θα τα βάλει είναι σχεδόν βέβαιο. Πιστεύω ότι δύσκολα, αλλά θα πάει Τρεβίζο η Εστού. Αν δεν πάει θα είναι αποτυχία. bball.gif

SG3ptshooter
Το έχω γράψει, το γράφω και θα το γράφω μέχρι να σαπίσει το πληκτρολόγιο..

Ρε παληκάρια εκεί στις 10-12 ομάδες που δίνετε 2 μυριάκια παραπάνω, ο Πόποβιτς γιατί παραμένει εκεί πάνω στα Καζάνια και δεν τον φέρνετε μπας και δείτε άσπρη μέρα;

Ημίχρονο σε 14 λεπτά 14π με 5/6σουτ 3/3 βολές, 6 ασίστ, κανένα (0) λάθος, 4 κερδισμένα φάουλ και ο αντίπαλός του που στη σεζόν ρίχνει αβέρτα άφαντος..

Και νομίζω ότι αφού η Σεβίλλη χάνει έναν μόνο και πρέπει σε 20 λεπτά να χάσει άλλους 17 και η Ούνικς είναι μπροστά 15 εντός δύσκολα σπάνε οι 2 πρώτες ομάδες για Τρεβίζο..
SG3ptshooter
Η Ούνικς κέρδισε σχετικά δύσκολα με 2 πόντους διαφορά και με πρωταγωνιστές Λαμπέ και Πόποβιτς πέρασε στο φάιναλ φορ. Αν ήμουν αυτός ο Γούιλιαμς ο ψηλός της Καζέρτα θα γύρναγα κολυμπώντας από το... Καζάν. Η Καχασόλ έχασε 3 αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να σκαλώσει και παρότι δεν τράβηξε ο Ντονάτας (πάλι rolleyes.gif ) το Τρεβίζο εύκολα με +18 πέρασε στο φάιναλ φορ.

Αυτά τα τρία τα προβλέψαμε σωστά. Αυτό που ζήτησε ο Θρύλος όμως δεν ήρθε άσσος. Ακριβώς γιατί οι 3 παίκτες που είπαμε ότι ήταν οι μόνοι επικίνδυνοι πρωταγωνίστησαν και μάλιστα η Τσεντεβίτα κέρδισε με 9 και μέσα στη Μαδρίτη. Αφού έφαγαν από ομάδα που καλά καλά δεν έχει 5 παίκτες επιπέδου 171 πόντους σε 2 παιχνίδια όντας φαβορί καλά να πάθουν εδώ που τα λέμε.

Ημιτελικοί

Ούνικς - Τσεντεβίτα
Καχασόλ - Μπενετόν

16/4 οι ημιτελικοί, 17/4 ο τελικός.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 30 2011, 20:21 ) *
Το έχω γράψει, το γράφω και θα το γράφω μέχρι να σαπίσει το πληκτρολόγιο..

Ρε παληκάρια εκεί στις 10-12 ομάδες που δίνετε 2 μυριάκια παραπάνω, ο Πόποβιτς γιατί παραμένει εκεί πάνω στα Καζάνια και δεν τον φέρνετε μπας και δείτε άσπρη μέρα;

Ημίχρονο σε 14 λεπτά 14π με 5/6σουτ 3/3 βολές, 6 ασίστ, κανένα (0) λάθος, 4 κερδισμένα φάουλ και ο αντίπαλός του που στη σεζόν ρίχνει αβέρτα άφαντος..

Πράγματι έχεις ένα δίκιο π.χ ο Λάκοβιτς που παίζει στην Μπαρτσελόνα δεν υπερέχει σε λογική,σουτ,και αμυντική ικάνοτητα έναντι του Κροάτη ,ίσως πρέπει ορισμένοι στις πλούσιες ομάδες να φάνε λίγο ψάρι παραπάνω για βελτιώση της όρασης...
SG3ptshooter
MVP και λοιπά awards..
http://www.eurocupbasketball.com/ulebcup/h...wards/main-page
http://www.eurocupbasketball.com/ulebcup/h...cedevita-zagreb

Ο διαφημιστής καθάρισε, χεχε τi βδομάδα είναι αυτή για τις συμπάθειές μου; Αν γίνει και το διπλό σήμερα.. rolleyes.gif
GMlls
αφού δεν ασχολείται κανείς ας γράψω απλά οτι στον πρώτο αγώνα του F4 η Ούνικς (και ειδικά ο LYDAY) έκαναν πάρτι
87 - 66
GMlls
τελείωσε και το δεύτερο. Η καχασόλ στον τελικό 63 - 75
SG3ptshooter
Nταξ καλά το πάτε οι Καχασόλες, θα τη γλιτώσετε την κατοστάρα. rolleyes.gif

51-36 ημίχρονο με τον Λαμ Πέ να αγκαλιάζει το νταμπλ νταμπλ (αν και τώρα που το σκέφτομαι δε θα έπρεπε να μετράει απέναντι σε άνθρωπο που έχει κατέβει σε ριάλιτι να βρει γκόμενα) και τον Πόποβιτς κλασσικά καθόλου ηγέτη με 4/6, 5 ασσίστ και μόνο 1 λάθος στο τέλος, αλλά είναι ντροπή του παγκοσμίου μπάσκετ γιατί δεν παίζει ούτε αυτός άμυνα και ο Τέπιτς είναι 57 φορές καλύτερος..
SG3ptshooter
To γύρισα στο ΝΒΑ και αναθάρρησε λίγο η Σεβίλλη. Αλλά μόλις επέστρεψα πήρε 2 φάουλ ο Μάρκο και επανήλθε λίγο η διαφορά. Το μεγάλο τρίποντο του Κάλογουεϊ όμως στη λήξη της τρίτης περιόδου έφερε τη διαφορά στους 9 και με τα προβλήματα φάουλ των ψηλών της Ούνικς έχουμε ακόμα δρόμο μπροστά μας. Ο Βράνιες είναι για τους τύπους δυστυχώς στην αποστολή. rolleyes.gif
Weekendman
Δεν λέω καλό παιδί ο Thrylos7 και τον έχω γνωρίσει και από κοντά ,αλλά με τις διαθέσιμες ομάδες που υπάρχουν στην Ισπανία το να παίξει η Καχασόλ Ευρωλίγκα θα μου φαινόταν πολύ άδικο ,από τα κλασσικά παιχνίδια για την καταπολέμηση της υπνηλίας ήταν ο σημερινός Τελικός…

Με τα λεφτά που έριξαν και ρίχνουν οι Ρώσοι δικαιούνται απολύτως την Τρίτη θέση στην Ευρωλίγκα που κατέκτησαν σήμερα μέσω της Ουνίξ

Weekendman
QUOTE(Weekendman @ Apr 17 2011, 23:32 ) *
Δεν λέω καλό παιδί ο Thrylos7 και τον έχω γνωρίσει και από κοντά ,αλλά με τις διαθέσιμες ομάδες που υπάρχουν στην Ισπανία το να παίξει η Καχασόλ Ευρωλίγκα θα μου φαινόταν πολύ άδικο ,από τα κλασσικά παιχνίδια για την καταπολέμηση της υπνηλίας ήταν ο σημερινός Τελικός…

της αυπνίας και όχι της υπνηλίας προφανώς ήθελα να πώ ,αλλά φαίνεται παρασύρθηκα απο το ματς...
berry
QUOTE
H Σπαρτάκ ζευγάρωσε τις νίκες της κόντρα στην ΕΘΑ και πέρασε στους ομίλους του Eurocup. Την πρόκριση πήρε και η Άζοβμας επί της Βέντσπιλς.

Σπαρτάκ Αγ. Πετρ. – ΕΘΑ (60-59) 83-64 (Μπέβερλι 26π.,5κλ., Χαλπερίν 14π.,7ασ., Μαυροκεφαλίδης 10π.,4ρ.,3ασ.,1κοψ. - Οκαφόρ 15, Μασάμπα 12)
Άζοβμας – Βέντσπιλς (74-75) 79-65 (Μίναρντ 24, Γιούιν 18 - Μπάκιτς 18, Γιανγκ 14)


http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...E%B8%CF%81.html

μια χαρα η ερυθρολευκη τριαδα


Manu7
QUOTE(berry @ Oct 4 2011, 21:10 ) *
http://www.basketnet.gr/main/2/europe/arti...E%B8%CF%81.html

μια χαρα η ερυθρολευκη τριαδα

Tι κάνει ο Μπερβελάκος ρε παιδιά??? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
berry
αμα ειχε και σουτ θα κλαιγαμε με μαυρο δακρυ που τον αφησαμε
Zoys
QUOTE(berry @ Oct 4 2011, 21:44 ) *
αμα ειχε και σουτ θα κλαιγαμε με μαυρο δακρυ που τον αφησαμε

Δεν ξέρω γιατί, αλλά γουστάρω πολύ παραπάνω σαν παίκτη τον Λούκας από τον Πάτρικ. Μην σου πω και τον Τζαμόν Λούκας περισσότερο... biggrin.gif
berry
το μονο σιγουρο ειναι οτι και οι 2 εχουν δυνατοτητες για καλη ευρωπαικη καριερα

(με επιφυλαξη για τον λουκας γιατι δεν τον εχουμε δει ακομα οσο πρεπει)
tuareg
γιατι γραφουμε εδω αφου λεει 10/11 τες πα....

καζο μπεσικτας και ντερον...(τραγικος με 3/13)

http://live.fibaeurope.com/www/Game.aspx?a...amp;gameID=9955
baskethood
QUOTE (tuareg @ Oct 4 2011, 23:10 ) *
γιατι γραφουμε εδω αφου λεει 10/11 τες πα....

καζο μπεσικτας και ντερον...(τραγικος με 3/13)

http://live.fibaeurope.com/www/Game.aspx?a...amp;gameID=9955

Και στο σύνολο?
6/27 νομίζω,τραγικό 68.gif
Nuntius
Κανείς δεν μπορεί να πει πάντως πως δεν έχουν γίνει εκπλήξεις μέχρι στιγμής στους προκριματικούς. Η Μονς πέταξε εκτός Eurocup την Μπεσίκτας και η Nymburk εκτός Ευρωλίγκας την Χίμκι. Ενδιαφέροντα πράγματα smiley.gif
Flash
QUOTE(baskethood @ Oct 4 2011, 21:15 ) *
Και στο σύνολο?
6/27 νομίζω,τραγικό 68.gif


Ωχ, ωχ, ωχ ποιος ακούει το Συρίγο... 69.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.