Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προβλέψεις για τα όσκαρ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
eftychia
Να προτεινω κατι ασχετο μιας και βγηκαν χθες οι υποψηφιοτητες των Οσκαρ?
Τα βραβεια γινονται στις 24 Φεβρουαριου, μεχρι τοτε θελετε να πειτε τις προβλεψεις του ο καθενας στις βασικες κατηγοριες (best picture,director, Leading Actor,Leading Actress,Best Supporting Actor,Best Supporting Actress,Best Foreign Language Film,Best Animated Feature)? Προσοχη, οχι τι επιθυμει, αλλα τις προβλεψεις του.

Κανω την αρχη
Best Picture
Nominees:


Atonement

Michael Clayton

No Country for Old Men

There Will Be Blood

Juno

Νομιζω οτι θα παει στο No Country for Old Men , λογω υποψηφιοτητων(8). Δευτερο επιλαχων There Will Be Blood

Best Director

Ethan Coen, Joel Coen United States No Country for Old Men (8 nominations )

Paul Thomas Anderson United States There Will Be Blood (8 nominations )

Julian Schnabel France The Diving Bell and the Butterfly (4 nominations )
Jason Reitman United States Juno (4 nominations )
Tony Gilroy United States Michael Clayton (7 nominations )

Θα ελεγα οι αδερφοι Κοεν αλλα τελικα θα προτιμησω τον Αντερσον, επειδη μου αρεσαν κι οι παλιοτερες δουλειες του. 2 επιλαχουσα τον Schnabel, για το Σκαφανδρο και την πεταλουδα, μηπως γινει καποια εκπληξη

Best Leading Actor

1.George Clooney Michael Clayton
2.Daniel Day-Lewis There Will Be Blood
3.Johnny Depp Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
4.Tommy Lee Jones In the Valley of Elah
5.Viggo Mortensen Eastern Promises

Μακαρι να ηταν ο Τζονι, αλλα χλωμοτατο οταν εχει να συναγωνιστει με το ΘΕΟ Ντανιελ Ντει Λιους. Δευτερο επιλαχων, ετσι για τη χαρα ο Ντεπ!

Best Leading Actress

1.Cate Blanchett Elizabeth: The Golden Age
2.Julie Christie Away From Her
3.Marion Cotillard La Vie en Rose
4.Laura Linney The Savages
5.Ellen Page Juno

Εννοειται θα πω τη θεα Κοτιγιαρ, με εναλλακτικη ενα μαλλον outsider την Ellen Page

Best Supporting Actor

1.Casey Affleck The Assassination of Jesse James By The Coward Robert Ford
2.Javier Bardem No Country for Old Men
3.Philip Seymour Hoffman Charlie Wilson's War
4.Hal Holbrook Into the Wild
5.Tom Wilkinson Michael Clayton

Μαλλον σιγουρο για τον Χαβιερ Μπαρδεμ, με δευτερη εναλλακτικη Casey Affleck για την εκπληκτικη του ερμηνεια.

Best Supporting Actress

1.Cate Blanchett I'm Not There
2.Ruby Dee American Gangster
3.Saoirse Ronan Atonement
4.Amy Ryan Gone Baby Gone
5.Tilda Swinton Michael Clayton

Φυσικα η Μπλανσετ (εξαλλου ειπαμε στα Οσκαρ επιβραβευουν τις μεταμορφωσεις), αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και δεν το παρει αυτη μαλλον θα πω για την Saoirse Ronan , αν κι εινια μικρη και δεν το δινουν ευκολα σε πιτσιρικια.

Best Foreign Language Film

1. Israel Beaufort
2.Austria The Counterfeiters
3.Poland Katyn
4.Kazakhstan Mongol: The Early Years of Genghis Khan
5. Russia 12
Επειδη δεν εχω ακουσει για καμια τιποτα, θα πω στην τυχη το 5, με δευτερη επιλογη το 4!

Best Animated Feature
1.Persepolis
2.Ratatouille
3.Surf's Up

Και να πω ενα παραπονο,"Καλα βαλαν το Surf's Up κι οχι τους Σιμσον????? ΝΤΡΟΠΗ"
Ελπιζω το Περσεπολις να το παρει. Δε θελω το Ρατατουλι, δε φτανει που εκλεψε μεσα απο τα χερια των Σιμσον τη χρυση σφαιρα!
dizzy_fingers
Προστέθηκε και poll.
Με 3 εκ των βασικών κατηγοριών, μόνο, καθώς δε μπορώ να βάλω παραπάνω από 3.

Σύντομα θα δώσω κι εγώ τα "προγνωστικά" μου για λίγες, όμως, από τις ταινίες καθώς δεν τις έχω δει όλες.
tsitum
Μηπως dizzy να εβαζες εκτος απο της καλυτερης ταινιας, αυτα της σκηνοθεσιας κ του πρωτοτυπου σεναριου? Ειναι σημαντικοτερα απο τις ερμηνειες πιστευω.
Αντε να τα παρουμε κ απο τον ΟΠΑΠ. Θα δωσω κ γω προγνωστικα αλλα παραμονες των βραβειων, γιατι προς το παρον δεν εχω δει καμμια.
dizzy_fingers
QUOTE
Μηπως dizzy να εβαζες εκτος απο της καλυτερης ταινιας, αυτα της σκηνοθεσιας κ του πρωτοτυπου σεναριου? Ειναι σημαντικοτερα απο τις ερμηνειες πιστευω.

Λιγότερο δημοφιλή όμως.

Λόγω του περιορισμού των 3 ψηφοφοριών (τον οποίο μπορώ να άρω, αλλά πρώτον δε μπορώ να το κάνω μόνο για αυτό το τόπικ και δεύτερον θα μεγαλώσει πολύ το ύψος των ψηφοφοριών) έβαλα αυτά που τσιμπάνε περισσότερο τον μέσο όρο.

Για τα υπόλοιπα έχουμε να κάνουμε αρκετή συζήτηση.
Keyser_Soze
Τι κάκιστο και ελεεινό τόπικ είναι αυτό. Επειδή εσείς είστε πωρωμένοι με ταινίες θα βασανίζετε και εμάς;;;
Μα τι λέω;!;!;!; Αφού δεν υπάρχει πιο πωρωμένος με ταινίες από μένα biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Λοιπόν, πάμε στις προβλέψεις (αν και δεν έχω δει όλες τις ταινίες και γι' αυτό το λόγο θα ρίξω λίγο το There Will Be Blood για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά δυστυχώς δεν το έχω δει):

Καλύτερης ταινίας: No Country For Old Men

Α' ανδρικού ρόλου: Ντάνιελ Ντει Λιούις

Α' γυναικείου ρόλου: Μάριον Κοτιγιάρ

Β' ανδρικού ρόλου: Χαβιέ Μπαρντέμ

Β' γυαναικείου ρόλου: Κέιτ Μπλάνσετ

Καλύτερου σκηνοθέτη: Αδερφοί Κοέν

Καλύτερου πρωτότυπου σεναρίου: Αν και δεν έχω δει καμία εκτός του Ratatouille (το οποίο ήταν μέτριο), θα πω το Lars And The Real Girl, γιατί πραγματικά το σενάριο του είναι πανέξυπνα πρωτότυπο.

Καλύτερου διασκευασμένου σεναρίου: No Country For Old Men

Φωτογραφίας: Atonement

Καλύτερου κινουμένου σχεδίου: Persepolis
B for Basketball
Παραπονο και απορια!!!
Πως γινεται μια ταινια που εχει παρει χρυση σφαιρα προσφατα να μην ειναι στις υποψιφιοτητες για Οσκαρ???
Αναφερομαι στο SWEENEY TODD!!! angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif

Απο την στιγμη π η συγκεκριμενη ταινια δεν λαμβανει μερος....Αντριδρω κ δεν ασχολουμαι με τα Οσκαρ!!! 33.gif
Παρα μονο:
Α' ανδρικού ρόλου: Τζονι Ντεπ!!!
dizzy_fingers
Λοιπόν, έχουμε και λέμε....

Best Picture
Δεν έχω δει καμία ταινία laugh.gif.

Best Leading Actor
Δεν έχω δει κανέναν από αυτούς. laugh.gif x2

Best Leading Actress

Tα ίδια...και ούτω καθεξής, και ούτω καθεξής....
Έχω πολύ πράγμα να δω μέχρι τα τέλη Φλεβάρη, μου φαίνεται...
eftychia
QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 23 2008, 21:19 ) *
Λοιπόν, έχουμε και λέμε....

Best Picture
Δεν έχω δει καμία ταινία laugh.gif.

Best Leading Actor
Δεν έχω δει κανέναν από αυτούς. laugh.gif x2

Best Leading Actress

Tα ίδια...και ούτω καθεξής, και ούτω καθεξής....
Έχω πολύ πράγμα να δω μέχρι τα τέλη Φλεβάρη, μου φαίνεται...



Καταρχην για αυτο λεγεται και προβλεψεις, δεν εχει σχεση αν τις εχεις δει, δε σου ζηταω το προσωπικο σου γουστο, απο αυτα που εχεις ακουσει, και γενικα απο τον τροπο που συνηθιζουν να ψηφιζουν στα Οσκαρ
tongue.gif
Igor
Αmerican Gangster ???

Σε καμμια κατηγορια υποψηφιο ?
Keyser_Soze
QUOTE(Igor @ Jan 23 2008, 20:25 ) *
Αmerican Gangster ???

Σε καμμια κατηγορια υποψηφιο ?

Σε 2.
Καλλιτεχνικής διεύθυνσης και β' γυναικείου ρόλου για τη Ρούμπι Ντι (κάνει τη μητέρα του Ντένζελ Ουάσινγκτον στην ταινία).
Igor
Aν και δεν εχω δει και τις αλλες ταινιες, θεωρω το American Gangster μια απο τις καλυτερες ταινιες που εχουν βγει τα τελευταια χρονια ...
FANISTELROOY
Παρακαλω καποιον μοδερατορα να προσθεσει και τον κ.Ζαχοπουλο στις υποψηφιοτητες Ά ανδρικου ρολου..

smiley.gif smiley.gif smiley.gif
tsitum
Τελευταια στιγμη ειδα κ τις 5 υποψηφιες για καλυτερη ταινια. Ολες πολυ καλες. Φαβορι ειναι το No Country For Old Men το οποιο ειναι μια παρα πολυ ωραια ταινια, ομως σαν οσκαρ καλυτερης πρτιμαται γενικα κατι πιο επικο κ πιο γενικευμενο θεμα απο μια τρομερη περιπετεια για το κυνηγι χρηματων απο εναν σιριαλ κιλλερ. Κ τετοια ειναι μια βιογραφικη ταινια οπως το "θα χυθει αιμα".

Παντως θα βασιστω στις προβλεψεις κ θα επιβραβευσω τους μεγαλους αδερφους Κοεν σε μια ταινια που μου θυμισε πολυ το "Φαργκο" που εχουν γυρισει το '95 αλλα κ μια ακομα που μου διαφευγει το ονομα. Καλυτερη απο το "θα χυθει αιμα" κατα τη γνωμη μου. Απλα τετοιες ωραιες "βουβες" περιπετειες δεν επιβραβευονταν μεχρι τωρα, αλλα φαινεται να ειναι η ωρα των Κοεν.

Στο α' ανδρικο εχω δει το Ντει-λουις, τον Κλουνει κ τον Ντεπ. Μου αρεσε ο Ντεπ (αν κ θεωρειται μεγαλο αουτσαιντερ), αλλα καλυτερος αυτων που ειδα ο Ντανιελ Ντει-Λουις.

1ο γυναικειο εχω δει τη Τζουλι Κριστι κ την Πειτζ στο Τζουνο. Η Κριστι θεωρειται σχετικα φαβορι αλλα παραμονευει η Κοτιγιαρ για την οποια διαβαζω ειστε σιγουροι οτι θα το παρει. Ποια ειναι η γνωμη σας? Ειστε ακομα σιγουροι για Κοτιγιαρ?

Υ.Γ.1 Κ για το Περσεπολις βλεπω να ειστε ενθερμοι αλλα αν κ ηταν μια ωραια δραματικη ταινια ενηλικων σε κινουμενα σχεδια, ουτε ειμαι ετοιμος ουτε κ θελω να βραβευτει ενα κινουμενο σχεδιο απλα κ μονο επειδη εχει μεγαλυτερη προβληματικη απο τα αναλαφρα υπολοιπα κινουμενα. Ο Ρατατουης ειναι φαβορι κ αυτο θα ηθελα κ εγω να το παρει. Συγκλονιστικα γραφικα, χαρμα ειδεσθαι κ μια γλυκια ταινια.

Υ.Γ.2 Ωραια η σκηνοθεσια του Μπαρτον, ισως αξιζε υποψηφιοτητα αλλα η ταινια του αν κ ακρως καλλιτεχνικη, ειναι ακομα πιο διαστροφικη απο οτι συνηθιζει...


Αυτο το βραδυ ειναι τα Οσκαρ. Ξερετε κανενα λινκ που να τα δειχνει live ή κανενα ελληνικο σαιτ που να ενημερωνει κ να σχολιαζει τα βραβεια??????? για οσο αντεξουμε να δουμε... biggrin.gif
Keyser_Soze
Λοιποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοόν... Χθες, αν το θυμάστε, ήταν η απονομή. Ή καλύτερα σήμερα το πρωί (από τις 1 μέχρι τις 7 ήμουν στημένος μπροστά από την τηλεόραση. Σαν κοτόπουλο ήμουν!)

Μεγάλοι νικητές όπως αναμενόταν ήταν οι αδερφοί Κοέν με το μοντέρνο γουέστερν, No Country For Old Men, κερδίζοντας τα όσκαρ καλύτερης ταινίας, σκηνοθεσίας και διασκευασμένου σεναρίου. Επίσης ο Χαβιέ Μπαρντέμ επιβεβαίωσε όλα τα προγνωστικά και πήρε το όσκαρ β' ανδρικού ρόλου.

Από εκεί και πέρα πιο αναλυτικά:

Καλύτερης ταινίας: No Country For Old Men

Α' ανδρικού ρόλου: Ντάνιελ Ντέι Λιούις (ήλπιζα ότι θα γινόταν καμία έκπληξη με τον Ντεπ ή ακόμα καλύτερα με τον Μόρτενσεν αλλά τζίφος, όχι ότι ο Ντέι Λιούις μας χαλάει φυσικά...)

Α' γυναικείου ρόλου: ΜΑΡΙΟΝ ΚΟΤΙΓΙΑΡ!!! OH YEAH!!

Β' ανδρικού ρόλου: Χαβιέ Μπαρντέμ

Β' γυναικείου ρόλου: Τίλντα Σουίντον από το Michael Clayton (Τεράστια έκπληξη! Φανερά αδικημένη η Κέιτ Μπλάνσετ για την ερμηνεία της ως μια προσωπικότητα του Μπομπ Ντίλαν, από το I'm Not There)

Σκηνοθεσίας: Αδερφοί Κοέν

Πρωτότυπου σεναρίου: Ντιάμπλο Κόντι για το Juno

Διασκευασμένου σεναρίου: Αδερφοί Κοέν για το No Country For Old Men

Αναλυτικά όλα τα βραβεία εδώ: http://www.imdb.com/features/rto/2008/oscars


Κάποια σχόλια από μένα:
-Εξαιρετική παρουσίαση από τον Τζον Στιούαρτ. Πολύ καλός καυστικός με πολύ γέλιο εναρκτήριος λόγος που μίλησε για την απεργία των σεναριογράφων, για τον πόλεμο στο Ιράκ και για τις εκλογές στις ΗΠΑ μεταξύ άλλων.
-Ευτυχώς το όσκαρ καλύτερου τραγουδιού κέρδισε το Falling Slowly των Γλεν Χανσάρντ και Μαρκέτα Ιργκλόβα από την ταινία Once. Απίστευτη κομματάρα. Τα υπόλοιπα τραγούδια (3 γελοία τραγούδια από το Enchanted και ένα μέτριο από το August Rush) ήταν για πέταμα. Ήθελα να 'ξερα γιατί δεν προτάθηκε ο Έντι Βέντερ για καμία από τις κομματάρες που έγραψε για το Into The Wild (ενώ κέρδισε τη χρυσή σφαίρα).
-Εξαιρετική η κίνηση του Στιούαρτ να επαναφέρει την Ιργκλόβα (βλέπε από πάνω) για να ευχαριστήσει διότι δεν πρόλαβε στην βράβευση του τραγουδιού (όλο τον χρόνο τον έφαγε ο Χάνσαρντ).
-Από τις κερδισμένες ταινίες τις βραδυάς το Bourne Ultimatum το οποίο πήρε και τα 3 όσκαρ για τα οποία προτάθηκε, αυτά του ηχητικού μοντάζ, ήχητικών εφέ και μοντάζ.
-Απάτη το όσκαρ οπτικών εφέ που το κέρδισε το μετριότατο Golden Compass και όχι το Pirates Of Caribbean: At World's End.
-Κάθε φορά που έδειχνε τον Χαλ Χόλμπρουκ (υποψήφιος για όσκαρ β' ανδρικού ρόλου για την ερμηνεία του στο Into The Wild) βούρκωνα. biggrin.gif
-Συγκινητική η βράβευση του 98χρονου Ρόμπερτ Μπόιλ (art director και production designer για άπειρες ταινίες, αλλά ιδιαίτερα γνωστός για τις συνεγασίες του με τον μεγάλο Άλφρεντ Χίτσκοκ).
-Συγκινητικό το βίντεο με αυτούς που μας άφησαν μες στο 2007 και μέχρι τις 31/1/08. Ρίγος στην τελευταία φωτογραφία του βίντεο με τον Χιθ Λέτζερ.
eftychia
Keyser ολα οσα ειπες ειναι πολυ ευστοχα! Τσατσονι, μου τα πηρες απο το στομα!
Keyser_Soze
Χεχε! Είμαι ένα μικρό τσατσονάκι! biggrin.gif

Επίσης, να συμπληρώσω για τα όσκαρ ότι ήταν πολύ ωραία η σκηνή που ο Ντάνιελ Ντέι Λιούις γονατίζει μπροστά στη "Βασίλισσα" Έλεν Μίρεν και η τελευταία, τον "χρίζει" ιππότη με το αγαλματάκι του όσκαρ.
dizzy_fingers
Πιστεύει κανείς άλλος ότι το No Country For Old Men δεν άξιζε το όσκαρ καλύτερης ταινίας?
Pierce
η αφεντια μου.To ειδα λογω του τομι λι τζοουνς που τον συμπαθω ιδιαιτερα, αλλα η ταινια ηταν....
dizzy_fingers
Καλή ήταν στη διάρκειά της, οι ερμηνείες ήταν εκπληκτικές... αλλά το τέλος με ξύνισε.

Αυτή θα ήταν η πολύ καλύτερη εκδοχή της:

biggrin.gif

credits@eftychia
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.