Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kαλύτεροι ευρωπαίοι όλων των εποχών vol2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
colonel gomelsky
Πολλαπλής επιλογής.
Zephyr
Γκασόλ, Πάρκερ, Μάϊερς (στο νήμα με Φούτσκα).
colonel gomelsky
Βλέπω ήδη 2 ψήφους στο "άλλος" των Ιταλών. Ας προσθέσει κάποιος mod αν έχει την καλοσύνη αυτόν που ξέχασα.

εντιτ: Το Μαγιερς βεβαίως. Γράψτε λάθος.
Air Kef
Γκασόλ - Πάρκερ χωρίς αντίπαλο. Στους Ιταλούς ψήφισα κι εγώ "άλλος". Δεν έχει ξεχωρίσει κάποιος τόσο πολύ στο μάτι μου ώστε να τον ψηφίσω, Μενεγκίν δεν έζησα, ενώ στις πρόσφατες κατακτήσεις τους στηριζόντουσαν περισσότερο στην ομάδα. Ντάξει, ο Μάγιερς ως παίκτης ήταν απόλαυση να τον παρακολουθέις, φορ σουρ
colonel gomelsky
Για τον Πάρκερ χωρίς αντίπαλο συμφωνώ. Και για τον Γκασόλ προσωπικά συμφωνώ αλλά νομίζω ότι εδώ δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα.
TakeshyKurosawa
Γκασόλ, Πάρκερ, Ρίβα. Ψήφισα Γκασόλ γιατί πολύ απλά είναι με διαφορά ο καλύτερος παίχτης της Ισπανίας, αλλά ως προς την προσφορά τους στην Εθνική τους θεωρώ ισόπαλους με Ναβάρο. Ωστόσο ποιοτικά δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο Γκασόλ υπερτερεί!
colonel gomelsky
Προσωπικά με δυσκόλεψε η Γαλλία. Όχι για τον καλύτερο, αλλά για να βρω συνηποψηφίους. Περισσότερο κι απ την Ιταλία.
Germany96
Πρόχειρα Diaw, Batum και Noah από τους εν ενεργεία και μόνο θα μπορούσαν να μπουν σαν επιλογές για την Γαλλία, μάλλον έχουμε διαφορετικό σκεπτικό όμως.

Εγώ περισσότερο κινούμαι σε λογική all-time greats της κάθε χώρας (γι' αυτό και χώρεσα και τον Noah της μιας μόνο τελικής φάσης τουρνουά της FIBA) κι εκεί η πολλαπλή ψήφος θα είχε περισσότερο νόημα καθώς θα καταρτίζονταν δωδεκάδες. Βέβαια αυτό δεν ξέρω καν αν μπορεί να υποστηριχτεί σε poll του forum.

Anyway τα polls που έχεις ανοίξει είναι έτσι κι αλλιώς ενδιαφέροντα και νοσταλγικά, οπότε ακολουθώ το δικό σου format.

Α κι οι ψήφοι πάνε σε Pau, Parker, Meneghin.
a bullet for your head
QUOTE(Germany96 @ Sep 9 2015, 14:27 ) *
Πρόχειρα Diaw, Batum και Noah από τους εν ενεργεία και μόνο θα μπορούσαν να μπουν σαν επιλογές για την Γαλλία, μάλλον έχουμε διαφορετικό σκεπτικό όμως.

Αναφεροντας τον Νοα, νομίζω ότι θα "γαργαλισεις" τις ευαισθητες χορδες του συνταγματαρχη..Αφού μπήκε και ο Τόνι Πάρκερ, πάλι καλά να λες biggrin.gif
colonel gomelsky
Κάποτε είχα ανοίξει ένα πολ Παού Γκασόλ vs Ντουάιτ Χάουαρντ. Το τι έγινε δεν περιγράφεται... Γύρισε όμως ο τροχός και οι τυφλοί είδαν. smile.gif

Το ερώτημα είναι: Ο Νοά θα δικαιούνταν ψήφο εις βάρος των υπολοίπων (εκτός Πάρκερ);
forest79
ΙΣΠΑΝΙΑ

1.Παου Γκασολ
2.Σαν Επιφανιο
3.Ναβαρο
4.Φ.Μαρτιν
5.Σιμπιλιο
6.Μπραμπαντερ
7.Ε.Ροντριγκεζ
8.Βιγιακαμπα
9.Μαρκ Γκασολ
10.Ρ.Φερναντεζ
11.Α.Χιμενεθ
12.Καλντερον
*Ρουμπιο (rising star)

ΙΤΑΛΙΑ

1.Ν.Μενενγκιν
2.Ριβα
3.Φουτσκα
4.Γκαλινελι
5.Μπαρνιανι
6.Μαιερς
7.Βιλαλτα
8.Μαρζορατι
9.Μπελινελι
10.Μπαριβιερα
11.Μανιφικο
12.Μασινι
*Ν.Τζεντιλε (rising star)

ΓΑΛΛΙΑ

1.Τ.Παρκερ
2.Οστροφσκι
3.Ντιουμπισον
4.Μπατουμ
5.Τζιλες
6.Ντακουρι
7.Ντιο
8.Μπενιο
9.Ριγκοντο
10.Γ.Μπονατο
11.Μονκλαιρ
12.Κ.Μπονατο
*Ρ.Γκομπερτ (rising star)

Germany96
41.gif Πάρα πολύ ενδιαφέρον post forest.

Κάπου έχω ένα αρχείο με 15μελείς λίστες (12+3) all-time greats Ελλάδας, Σερβίας, Ρωσίας, Κροατίας, Λιθουανίας, Ιταλίας, Γαλλίας, Γερμανίας, Βραζιλίας, Αργεντινής και πρέπει να το ξεθάψω.

Για Γαλλία θυμάμαι σίγουρα είχα έξω Monclar και Jean-Claude Bonato (όχι τον Yann) και είχα στην 15άδα Noah, Bilba και είχα βάλει μέχρι και Ajinca γιατί προσπαθούσα να φτιάξω ρεαλιστικά roster λαμβάνοντας υπόψιν και θέσεις (και η Γαλλία πάσχει στα Center).


QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 9 2015, 19:41 ) *
...Το ερώτημα είναι: Ο Νοά θα δικαιούνταν ψήφο εις βάρος των υπολοίπων (εκτός Πάρκερ);

Αν μιλάμε για ικανότητες σίγουρα χωράει στην λίστα όπως αντίστοιχα χωράει φυσικά κι ο Φασούλας στην Ελλάδα με ανάλογες επιθετικές ελλείψεις. Αν μιλάμε για προσφορά στην εθνική του βέβαια όχι μόνο δεν χωρά αλλά είναι και ασέβεια να τον βάζουμε στην ίδια πρόταση με τον Πάνυ.
D-Wade
QUOTE(Germany96 @ Sep 10 2015, 15:11 ) *
Αν μιλάμε για ικανότητες σίγουρα χωράει στην λίστα όπως αντίστοιχα χωράει φυσικά κι ο Φασούλας στην Ελλάδα με ανάλογες επιθετικές ελλείψεις. Αν μιλάμε για προσφορά στην εθνική του βέβαια όχι μόνο δεν χωρά αλλά είναι και ασέβεια να τον βάζουμε στην ίδια πρόταση με τον Πάνυ.

Αν μιλάμε για ικανότητες μεγάλη παράλειψη είναι και ο Μαρκ Γκασόλ που είναι πίσω μόνο από τον αδερφό του(σαν καριέρα όχι τη δεδομένη στιγμή)
Germany96
Την Ισπανία κι εγώ την είχα αρκετά διαφορετική, τον Marc τον είχα βασικό στο 5 και τον Pau στο 4 για να τους βάλω και τους δύο στην 5άδα. Και Corbalan είχα στο roster (από τις διαφορές που μου έρχονται με μια ματιά) αλλά είναι τόσο πλούσια σε ταλέντο η Ισπανία που και οι 15 θέσεις που έβαζα φαινόντουσαν λίγες.
xxx-4711
Ο τζιλες προφερεται ζιλ. Ο γιαν μπονατο εχει θεση στη δωδεκαδα της γαλλιας μαλιστα συμφωνα με το λορεν σκιαρα ειναι καλυτερος απο τον τονι παρκερ μαλλον ο σκιαρα ειναι η γαλλικη εκδοση γκομελσκι
Στους κορυφαιους ισπανους θα προσθετατον κλιφορντ λιουκ
επαθα λαστιχο
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 9 2015, 19:41 ) *
Κάποτε είχα ανοίξει ένα πολ Παού Γκασόλ vs Ντουάιτ Χάουαρντ. Το τι έγινε δεν περιγράφεται... Γύρισε όμως ο τροχός και οι τυφλοί είδαν. smile.gif

Ο Χάουαρντ μόνο πέρυσι έκανε χειρότερη χρονιά από τον Γκασόλ,και αυτό όντας τραυματισμένος την μισή σεζόν.
Τον αντιπαθώ όσο δεν πάει,αλλά στο σύνολο της μέχρι τώρα καριέρας του υπήρξε κατά τι καλύτερος παίκτης από τον Γκασόλ.
Να ξεκαθαρίσουμε ότι καλύτερος παίκτης δεν σημαίνει πιο στυλάτος,πιο catchy στο μάτι,πιο τεχνίτης,με μεγαλύτερο ρεπερτόριο κινήσεων.Σημαίνει αποτελεσματικότητα και κυριαρχικότητα.Και το πως δικαιώθηκες με αποτέλεσμα 62-39 υπέρ του πρώτου δεν το καταλαβαίνω.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.