Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μπασκετικά όνειρα...
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Weekendman
Νομίζω όλοι μας περισσότερο η λιγότερο έχουμε δεί όνειρα σε σχέση με το μπάσκετ που μερικα μπορεί να είναι υπερπαραγωγή , μελλοντικά σημάδια η οτιδήποτε άλλο!
Εγω προς το πάρών θα αναφέρω ένα μόνο τέτοιο όνειρο , ήταν Μάιος του 2009 πρίν τον 3ο τελικό Ολυμπιακού-Παναθηναικού για την Α1 όταν είδα το ακόλουθο όνειρο
Έβλεπα στην τηλέοραση Παναθηναικός-Ολυμπιακός και 5 λεπτά πριν το τέλος ο Παναθηναικός προηγούταν με 20 πόντους, ,και βλέπω τον Ολυμπιακό να καλύπτει την διαφορά και να παίρνει την νίκη με τρίποντο του Τεόντοσιτς στη λήξη με ταμπλό και με τρείς αντιπάλους να πέφτουν πάνω του κυριολεκτικά!
Δεν ξέρω αν επηρεάστηκα απο το παρελθόν ανατροπών του Γιαννάκη ,αν κάτι μέσα μου προειδοποιούσε για τις μέγαλες εμφανίσεις του Τεόντοσιτς στο Ευρωμπάσκετ που ακολουθουσε η με πείραξε κάτι άλλο;
αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτό το τόπικ θα προσφέρει ενδιαφέρουσες ιστορίες και όνειρα κυρίως!

Πάντως στα όνειρα γενικότερα βλέπω υπερπαραγωγές...
benchwarmer
Eχω δει ενα παρομοιο, δεν το θυμαμαι ακριβως...

Στα περισσοτερα ομως, παιζω και γω sport-smiley-017.gif sport-smiley-017.gif
kseplenhs
εγώ έιχα δει οτι ήμουν στο τελ αβίβ και έβλεπα τον ολυμπιακό.σε κάποια φάση περνάει ένα καράβι(μέσα απο το γήπεδο.φάνηκε σαν κάτι φυσιολογικό τουλάχιστον) και βρίσκομαι να πίνω μοχίτο με την έβα λονγκόρια μιλώντας για μπάσκετ.στη συνέχεια,εκεί που κολύμπαγα(αυτό δεν ξέρω πως προέκυψε) βλέπω τον καρνισοβας( icon_drunk.gif ) ,τον ρωτάω το σκορ και μου λέει οτι χάσαμε...

όντως είδα τέτοιο όνειρο.και πρόσφατα μάλιστα...

πολύ σουρεαλ τόπικ στην κυριολεξία πάντως...tongue.gif
Weekendman
Σουρέαλ αλλά πιασάρικο τόπικ θα έλεγα!
Μην αναφερθώ σε άλλα όνειρα
όπως το ότι υποτίθεται διοργανώναμε Basketforum meeting στην Θεσσαλονίκη και έβλεπα κάποιους γνωστούς απο το ΜπασκετΦόρουμ να είμαστε σε κλειστό γήπεδο να μπαίνουμε και να μας αποθεώνουν χιλιάδες άνθρωποι με έντονα φώτα να πέφτουν πάνω μας! άμα άρχισω δεν θα τελειώνω με αυτά...
Μην ανησυχείς που είδες καράβι στο γήπεδο kseplenhs ,εγω έχω δεί την Πυλαία σαν πισίνα Κολυμβητηρίου ο αγωνιστικός χώρος ,και το γήπεδο γύρω οι κερκίδες δηλαδή να είναι όπως ακριβώς στην πραγματικότητα!
morrison
QUOTE(kseplenhs @ Dec 15 2009, 01:02 ) *
εγώ έιχα δει οτι ήμουν στο τελ αβίβ και έβλεπα τον ολυμπιακό.σε κάποια φάση περνάει ένα καράβι(μέσα απο το γήπεδο.φάνηκε σαν κάτι φυσιολογικό τουλάχιστον) και βρίσκομαι να πίνω μοχίτο με την έβα λονγκόρια μιλώντας για μπάσκετ.στη συνέχεια,εκεί που κολύμπαγα(αυτό δεν ξέρω πως προέκυψε) βλέπω τον καρνισοβας( icon_drunk.gif ) ,τον ρωτάω το σκορ και μου λέει οτι χάσαμε...

Δεν υπαρχει... 24.gif

Καμια εβδομαδα πριν τον ημιτελικο Ολυμπιακου-Παναθηναικου στην Σαραγοσα βλεπω το εξης ονειρο:
Ειμαι στημενος στην ΤV και ξεκινωντας την μεταδοση του ελληνικου ημιτελικου ο σπικερ λεει οτι ο Εντι Τζονσον ειναι τραυματιας και δεν θα παιξει αλλα ο Ολυμπιακος εφερε τον Αμερικανο Ντοιλ να τον αντικαταστησει.Ο σκηνοθετης κανει κοντινο στον Ντοιλ την ωρα της προθερμανσης και ο Ντοιλ ειναι λευκος,ξανθος με λιγο χαιτη και με φατσα που δειχνει απο χιλιομετρα οτι δεν ξερει μπασκετ...
Φατσα κατι μεταξυ σε Τομ Τσειμπερς και Ματ Μπουλαρντ...Κρυος ιδρωτας...

Ευτυχως ο Εντι επαιξε... wink.gif
kseplenhs
πάντως το final4 του τελ αβιβ και οι πανελλήνιες της β'λυκείου(ναι είμαι της γενιάς του αρσένη),ήταν τραυματικές εμπειρίες σε βαθμό που να τα βλέπω κατα καιρους στον ύπνο μου σε φάση εφιάλτη.

ειδικά το τελ αβιβ ήμουν 12 χρονών τότε και μου προκάλεσε ψυχολογικά τραύματα έυκολα.αυτό το "πρέπει να μπει" που φώναζε ο σκουντής (αν θυμάμαι καλά )του πάσπαλι στο τέλος που δεν μπήκε ποτέ,μέχρι τα 15 μου δεν μπόρεσα να το ξεπεράσω...tongue.gif
Alexmei
είχα δει ότι η Εθνική Ελλάδος στην Ιαπωνία το 2006 θα έπεφτε τελευταία.
Weekendman
Ξημερώματα Δευτέρας είδα σαν όνειρο τον πρόσφατο αγώνα Πανιώνιος-Ολυμπιακός όπου ήταν στο 3ο δεκάλεπτο είχε τάιμ-αουτ με το σκόρ 92-78 υπέρ του Πανιώνιου 1 λεπτό και 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του 3 δεκαλέπτου και το...καλύτερο στο τάιμ-αουτ να χορεύουν χοντροί άντρες ως μαζορέτες,δεν απορώ που αμέσως μετα απο αυτό ξύπνησα...
dizzy_fingers
Τί πιο κλασικό από το να σηκώνεσαι με επιτόπιο άλμα, να μένεις 5" στον αέρα και να καρφώνεις με κάθε δυνατό τρόπο...
aegeansheed
Ένα nbaικό που είδα χθες.

Για να το καταλάβει κανείς θα πρέπει να πω ότι χθες διάβαζα στο forum εγκωμιαστικά σχόλια για το Nuggets-Cavs, το οποίο τελικά κατέβασα και είδα ολόκληρο το 1ο ημίχρονο πριν κοιμηθώ.

Ήμασταν στο χωριό μου σε σοκάκι εγώ, ο Carmelo, ο Kenyon Martin και ο Shaq, όλοι με αθλητική περιβολή έτοιμοι για απογευματινό μπασκετάκι. O Shaq καθόταν στο σκαλοπάτι μιας εισόδου σπιτιού με τη μπάλα, μου την πετάει κι εγώ σημαδεύω μια βάση κεραίας (ως στεφάνη) στον τοίχο πάνω από το κεφάλι του. Η μπάλα κολλάει και μένει πάνω και αρχίζει ένας διαγωνισμός ποιος θα την κατεβάσει (ήταν πολύ ψηλά). Ο Shaq με τίποτα, ο Melo επίσης, εγώ επίσης. Τελικά ο Melo την φτάνει και φεύγουμε από εκεί προχωρώντας με τα πόδια. Ο Martin δίπλα μου εντυπωσιασμένος μου λέει πόσο παιχταράς είναι ο Billups (!!!) και εγώ του απαντάω ότι είδα το πρώτο ημίχρονο από το χθεσινό σας (!!!) ματς και έπαιζε φοβερά. Ενώ περπατούσαμε μου έλεγε ότι δεν ήταν και τόσο καλός χθες κι εγώ το βιολί μου σχολίαζα ότι παίζει όπως έπαιζε στους Pistons τα τελευταία 4 χρόνια (αυτό το "4"¨δεν το κατάλαβα)...
morrison
Αυτο το τοπικ των ονειρων ειναι τοπικ με μεγαλες προοπτικες! icon_drunk.gif
Καλα ρε Sheed,πως δεν σκεφτηκατε να κανετε ποδαρακι στον Shaq για να κατεβασει εκεινος την μπαλα; 69.gif
kseplenhs
είχα δει πριν λίγες μέρες πως η μάνα μου έπαιζε στο nba και ο πατέρας μου γκρίνιαζε που ασχολιόταν με το μπάσκετ και δεν τον βοήθαγε να χτισουν το εξοχικό...

η οποία μάνα μου πρέπει να έσπερνε γιατί 2-3 άσχετοι μου έλεγαν πως "το πήρε μόνη της χτες" και τα συναφή...

για ονειροκρίτη είμαστε...
ComingUpRoses
οταν ειμουν 10 να νικαω τον προπονητη μου σε διαγωνισμο καρφωματων και να με παιρνουν μεταγραφη σε A1 .. μονο αυτο ειχα προλαβει αφου μετα χτυπησε το ξυπνιτηρη!
Gravedigger
QUOTE (R0cketMan @ Feb 20 2010, 17:34 ) *
οταν ειμουν 10 να νικαω τον προπονητη μου σε διαγωνισμο καρφωματων και να με παιρνουν μεταγραφη σε A1 .. μονο αυτο ειχα προλαβει αφου μετα χτυπησε το ξυπνιτηρη!

A1??Είναι αυτό που λέμε ούτε στο όνειρο σου δεν θα παίξεις ΝΒΑ??? tongue.gif
CrossoverOnE
Πριν λιγο καιρο ειδα ενα ονειρο στο οποιο ημουν σπιτι και παρακολουθουσα TV.Ειδα λοιπον οτι εγινε διακοπη της κανονικης ροης του προγραμματος και βγηκε εκτακτο δελτιο στο οποιο ελεγε οτι ο Τζορνταν ηταν ετοιμος για αλλη μια φορα να επιστρεψει στην ενεργο δραση.Ολα τα καναλια εδειχναν αφιερωματα,εγω ουρλιαζα απο πορωση και συγκινημενος ελεγα ποσο ευλογημενος και τυχερος που θα τον ξαναδω να επιστρεφει για 3η φορα.Φυσικα η ηλικια του δε μου εκανε καμια εντυπωση μες στο ονειρο blink.gif
ComingUpRoses
QUOTE(Gravedigger @ Feb 20 2010, 19:53 ) *
A1??Είναι αυτό που λέμε ούτε στο όνειρο σου δεν θα παίξεις ΝΒΑ??? tongue.gif



κατι τετοιο icon_drunk.gif
balomazoxtra
QUOTE(CrossoverOnE @ Feb 22 2010, 08:56 ) *
Πριν λιγο καιρο ειδα ενα ονειρο στο οποιο ημουν σπιτι και παρακολουθουσα TV.Ειδα λοιπον οτι εγινε διακοπη της κανονικης ροης του προγραμματος και βγηκε εκτακτο δελτιο στο οποιο ελεγε οτι ο Τζορνταν ηταν ετοιμος για αλλη μια φορα να επιστρεψει στην ενεργο δραση.Ολα τα καναλια εδειχναν αφιερωματα,εγω ουρλιαζα απο πορωση και συγκινημενος ελεγα ποσο ευλογημενος και τυχερος που θα τον ξαναδω να επιστρεφει για 3η φορα.Φυσικα η ηλικια του δε μου εκανε καμια εντυπωση μες στο ονειρο blink.gif


QUOTE(sport-fm.gr)
Ο Μάικλ Τζόρνταν επιστρέφει στο ΝΒΑ. Αυτή τη φορά όχι για να «μαγέψει» τα πλήθη με τις… αέρινες ενέργειές του, αλλά ως ιδιοκτήτης. Ο κορυφαίος παίκτης μπάσκετ όλων των εποχών συμφώνησε για την αγορά του πλειοψηφικού πακέτου μετοχών των Σάρλοτ Μπόμπκατς, στους οποίους από το 2006 ήταν μέτοχος κρατώντας παράλληλα και διοικητικό πόστο.

Η συμφωνία επιτεύχθηκε λίγο πριν λήξει η σχετική διορία από το ΝΒΑ, αλλά για να ενεργοποιηθεί και τυπικά θα πρέπει να λάβει την έγκριση των υπολοίπων ιδιοκτητών του πρωταθλήματος. Ο έξι φορές πρωταθλητής του ΝΒΑ με τους Σικάγο Μπουλς και πέντε φορές MVP του πρωταθλήματος επικράτησε στον ανταγωνισμό με τον Τζορτζ Πόστολος, πρώην εκτελεστικό διευθυντή των Χιούστον Ρόκετς, ο οποίος ηγείτο ενός επενδυτικού ομίλου που ήθελε να αποκτήσει τις «αγριόγατες».


Ωσάνα,Ωσανά! tongue.gif
Ginobili
Τελικός Ολυμπαικός-ΠΑΟ χάνει η Πανάθα με 8 πόντους 1' πριν την λήξη.Μπαίνει ο Τέπιτς και κάνει 2 κλεψίματα,βάζει 3 ρτίποντα σερί και στο τέλος τάπα σε διείσδυση του Σπανούλη! Κραυγάζοντας από ηδονή και πάθος δείχνει τα @@ του σε όλο το ΣΕΦ............







hammer.gif hammer.gif hammer.gif hammer.gif hammer.gif hammer.gif

Έτσι και το διαβάσει ο Τέπιτς..πάω στοίχημα ότι θα νιστέψει 40 μέρες και θα εξομολογηθεί στον παπά για να εξιλεωθεί από την αμαρτία..μόνο και μόνο που φαντάστηκε την εικόνα.
επαθα λαστιχο
τωρα αν σας πω πως πιτσιρικας ειχα δει σε εφιαλτη τον λοντερτειλ του περιστεριου να με κυνηγαει για καποιον απροσδιοριστο λογο,θα μου πειτε να παω να κοιταχτω?
aegeansheed
Όχι απαραίτητα, δες και τα προηγούμενα και θα καταλάβεις! smile.gif Πάντως για φαντάσου να έφερνε για βοήθεια τον Kenny Geοrge!!! ohmy.gif ...θα μπορούσε να ήταν χειρότερα!
NBAholic
Mπα, μάλλον καλύτερα. Δε θα τον έπιαναν ποτέ.
9,76 για να καλύψουν τα 100.

(Πόδια).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.