Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2
thrylos7
Ή αλλιώς... το μεγαλύτερο ντέρμπι(μέχρι το επόμενο...)!

Μιας και δεν άνοιγε κανείς το topic...

Οι ομάδες βρίσκονται πάνω κάτω στην ίδια ψυχολογική κατάσταση. Ίσως ο Ολυμπιακός να είναι λίγο καλύτερα γιατί στον τελευταίο αγώνα κέρδισε.
Επίσης ο Παναθηναϊκός είχε χθες να ταξιδέψει από τη Βιτόρια, άρα ίσως έχει χάσει λίγο χρόνο.
Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό που το παιχνίδι γίνεται τώρα. Απ' τη μια είναι ένα πολύ δυνατό τεστ για τον τελικό του 3ου παιχνιδιού που έχουν και οι δύο. Απ' την άλλη, υπάρχει σίγουρα πιθανότητα κόπωσης, ή και τραυματισμών, καθώς οι δύο ομάδες θέλουν πάση θυσία τη νίκη όχι μόνο για βαθμολογικούς λόγους αλλά και για το γόητρο. Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι το ντέρμπι μπαίνει σε δεύτερη μοίρα ενόψει των τρίτων προημιτελικών... Αυτό εισπράττω μέχρι στιγμής...
Λόγω της περίεργης αυτής κατάστασης είναι και πιο δύσκολο να βγάλουμε προγνωστικά για το νικητή...
sihainas
(kat'arxin sorry gia ta greeklish)

Sigoura einai ena derby aiwniwn kai panta einai polu sumantiko apo kathe apopsi alla otan se merikes meres paizetai i eisodos sto final 4 tote sigoura pernaei se 2i moira... par'ola auta to apotelesma tou agwna mporei na epireasei kai tis duo omades...

Parte gia paradeigma niki tou pao me 15-20 pontous... o men PAO isws na pistepsei oti tha tin exei kai tin TAU eukola kai xalarwsei kai o de Olympiakos tha pesei polu psuxologika... to idio se antitheti periptwsi... dld mia niki tou Olympiakou me tetoia diafora mporei na exei katastrofika apotelesmata (auta kuriws nomizw einai gia ton olympiako pou exei nea kai apeiri omada...o panathinaikos exei tin empeiria wste na antidrasei kalitera...allwste paizei kai ta 2 mats stin edra tou)

ps. Kati pou akougetai gia anavoli klp... egw eimai katheta antithetos... isa isa pou ena tetoio mats krataei tous paixtes zestous...
hellenic
Poylithikan ola ta eisitiria gia to derby?Kai ego pistebo pos tha kanei kalo to match stin 2 omades!Diladi Maccabi kai TAU den exoyn agones?Kai nomizo pos i psixologia den pefti na xaseis giati paizetai to Final 4!
thrylos7
Άντε μια μέρα έμεινε... Να δούμε και μερικοί μερικοί το ΟΑΚΑ γεμάτο από το σπίτι μας...
Πραγματικά δε μπορώ να βγάλω προγνωστικά... Μου φαίνεται τρομερά αμφίροπο το ματς...
dizzy_fingers
Ποιός να βγάλει προγνωστικά....πέρα από το γνωστό, αλλά συνάμα τόσο σωστό κλισέ, ότι αυτά τα παιχνίδια είναι "ειδικών συνθηκών", το μυαλό όλων μαζί και των παιχτών είναι στους προημιτελικούς...και δικαιολογημένα κατά την άποψή μου.

Επειδή έχω χαθεί την τελευταία εβδομάδα και δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις, ο Ζουκάουσκας θα παίξει?
thrylos7
Κι εμείς που(λέμε ότι)παρακολουθούμε μη νομίζεις ότι ξέρουμε...
Δεν ξέρω πως θα γίνει, αλλά με Μακάμπι πρέπει να είναι έτοιμος...
Εξάλλου σήμερα ίσως να μη χρειαστεί... tongue.gif (Δεν ξέρω τι έχει το όνομα και με εμπνέει έτσι... για κόντρα! biggrin.gif )

Edit: Στην αποστολή είναι ο Αγαδάκος... άρα Σχορτσιανίτης, Ζίζιτς, Αγαδάκος, Μπάρλος, Πρίντεζης, Βασιλόπουλος, Λιούις, Χατζής, Σειμπούτις, Παπαμακάριος, Έντνι, Κόλιεβιτς = 12 παίκτες...
thrylos7
Eπιτέλους... Η ΕΡΤ κάνει μια χαρά τη δουλειά της προσπαθώντας να πει... This is basketball! 41.gif
Dromeas7
Δυστυχώς μέχρι το 25' άντεξε ο Ολυμπιακός...

Έχω απογοητευθεί πολύ με αυτόν τον Λιούις...Έλεος πια τι παίχτης είναι αυτός?Έναν ηγέτη βρε παιδιά!!!!

Απογοητεύθηκα...γιατί ?Γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!?!?!?!?!?!?

Αι σιχτιρ τα πήρα...

Θέλει πολύ δουλειά ο ΟΣΦΠ...οι αυτοματισμοί του Παναθηναικού είναι φοβεροί...Πρέπει να μας πει ο Χατζηγεωργίου αν είναι γκόμενος του Διαμαντίδη!!Έλεος πια εντάξει το βλέπουμε και μόνοι μας ότι ειναι φοβερος ο Μήτσος .Τον έχει δει να στα άσχημα του παιχνίδια??Αν είναι έτσι να πάει στους Λέικερς πάραυτα!!!

Πάντως δίκαια μας κέρδισαν...Φάνηκε ότι και φέτος ο παναθηναικος θα είναι ο απόλυτος κυρίαρχος...Από του χρόνου εμείς και ελπίζω χωρίς τον Κουίνσι....
dizzy_fingers
QUOTE
Eπιτέλους... Η ΕΡΤ κάνει μια χαρά τη δουλειά της


Ναι, ε?
Τότε τα σχόλια για τις επιλογές του σκηνοθέτη και τα σχόλια του Χατζηγεωργίου θα τα κρατήσω για πάρτη μου...65.gif
Αλλά για να μην είμαι τόσο μίζερος, θα παραδεχτώ ότι η μετάδοση ήταν καλύτερη από αυτή του all star game. tongue.gif


Η ατμόσφαιρα θύμισε πολύ ντέρμπυ από τα παλιά (μέχρι το 4ο δεκάλεπτο)...
qspock
Κοιτα μετα απο Συριγο, Παπαδογιαννη, Καρυδα και σια, σημερα εφαγα στη μαπα Χατζηγεωργιου. Δεν ειναι και ο,τι καλυτερο... wacko.gif

Νικητης ο ΠΑΟ λοιπον, καθαρα και ανετα στο τελος. Απο την μια ειχαμε εναν ΠΑΟ με αποδοση που δεν εχει ξαναπιασει φετος (παντα ειχε προβλημα στο 5ρι, οχι ομως και σημερα!). Σημερα ο Διαμαντιδης επιασε απιστευτη αποδοση και φανηκε απο αυτο οτι ειναι το βαρομετρο του ΠΑΟ. Αν εμπαιναν τα πολυ καλοδουλεμενα τριποντα του πρωτου μερους ισως η διαφορα να ηταν μεγαλυτερη. Ισως ομως και να μην πεισμωναν οι παιχτες του ΠΑΟ, που σκυλιασαν στην αμηνα στο Β'.

Απο την αλλη ειχαμε εναν Ολυμπιακο που κρατιοταν στο πρωτο μερος πολυ καλα, αλλα οταν οι αντιπαλοι αγριεψαν, δεν εβρισκε λυσεις. Ενα ντερμπι αιωνιων σαν αυτο φανηκε βαρυ για τους νεους παιχτες του Ολυμπιακου. Γι αυτο λεω για τον Λιουις οτι ειναι λιγος για αυτο που θελει ο Ολυμπιακος... Εναν παιχτη για τετοια ματς με γερα νευρα, να μπορει να βαλει τη μπαλα στο καλαθι και ΥΠΟ ΠΙΕΣΗ (γιατι αραγε μου ερχεται παλι στο μυαλο ο Πιτ Μαικλ?). Ο μονος παιχτης ικανος να το κανει αυτο ειναι ο Εντνι! Ε, δεν γινεται να τα κανει ολα αυτος...

Το παιχνιδι παντως ηταν μια πραγματικη διαφημιση για το αθλημα, μπραβο σε ολους 41.gif

Ευχομαι να πιασει την ιδια αποδοση και την Τεταρτη ο ΠΑΟ.
Και ελπιζω να μην επηρεασει αρνητικα τον Ολυμπιακο αυτη η ηττα, που στο κατω κατω δεν ειναι και καταστροφη. Καθε αλλο. Ισως τον βοηθησει κιολας για το παιχνιδι της Πεμπτης. Ηταν σιγουρα ενα πολυ σκληρο τεστ...
Air Kef
Συμφωνώ με q.

Σήμερα ο Λιούις νομίζω πως υπέγραψε την λύση του συμβολαίου του.

Κι ο Έντνι σήμερα,εκτός από κάποια σουτ δεν ήταν καλός.Έλειπε ο παίκτης που θα κρατούσε την διαφορά στους 6 πόντους μόνος του μέχρι να ξυπνήσουν οι υπόλοιποι.

Η ομάδα φάνηκε λίγη όταν άρχισε ο ΠΑΟ να πιέζει σε όλο το γήπεδο και γενικώς να τα δίνει όλα.Η έλλειψη στον άσσο ήταν περισσότερη από εμφανης ενώ και οι ψηλοί αμυντικά ήταν πολύ κακοί με τους παίκτες του ΠΑΟ να μαζεύουν επιθετικά ριμπάουντ και να ανανεώνουν επιθέσεις μένωντας έτσι κοντά στο σκορ στο α ημιχρονο που (σχεδόν)όλα πήγαιναν ρολόι για τον ΟΣΦΠ.

Ελπίζω η προσαρμογή του Κόλιεβιτς και η προσθήκη του Ζούκι να βοηθήσουν εν όψη πλέι οφ.

Ο ΠΑΟ ελπίζω να παίξει όπως στο β ημίχρονο και με την Ταού,ενώ ο Ολυμπιακός να πάει πιο έτοιμος
Dejan
o olimpiakos me me ejeplije arnhtika, 68.gif apo tin arxi mexri to telos den epaikse tipota ena sistima tipota entelos miden....,trakarismenoi oloi.....
, emeis sto a' imixrono eimastan sto mion apeiro se eystoxia oxi omos kai se poiotita basketikis ekfrasis, panta omos sto telos jenerwname apo ta allepalila astoxa sout.....

(kikloforia kai amina poli kali...)
kapou sto telos ta pragmata mpikan se mia roi (kai me ti boithia tou kosmou), o olimpiakos oso teleione o agwnas teleytaio dekalepto (otan arxize na barainei i bala) itan tragika astoxos, enw emeis eystoxoi ...toulaaxiston oxi toubla.....

apopsi mou einai oti sto sygkekrimeno paixnidi oso kai an kapoioi dimodiografoi theloun na to parousiazoun i diafora den einai poloi oi 19 pontoi alla poli ligoi....., sto telos irthe i isoropia an kai argise....

o olimpiakos paizei kalitera.....
i' mallon mporei na paijei kai kalitera.....
i' mallon exei kanei arketa fetina paixnidia kalitera....
panta elega oti o kazlaouskas eiani terastia apotixia gia ton osfp...
hagi
Πιστεύω δίκαιη η νίκη του ΠΑΟ.Το παιχνίδι είχε στοιχεία ντέρμπι και ο Ολυμπιακός δεν άντεξε μέχρι τέλος..

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί διαμαρτύρεται τόσο πολύ ο Ολυμπιακός για τις συνθήκες του αγώνα.
Έγινε κάτι που δεν το είδα;Δε μου φάνηκε κάτι περίεργο..
yellow madness
Ο παο αποδειξε πως ειναι η καλυτερη ομαδα. Χωρις το κυριοτερο οπλο του -περιφεριακο σουτ- καταφερε να βρει λυσεις κοντα στη ρακετα και κερδισε ανετα. Ο ολυμπιακος κερδισε ενα παικτη τον κολιεβιτς.
hellenic
Dikaia nikise o PAO an kai o OSFP ta pige kala stin arxh otan exane olla ta soyt ekso ap ta 6.25 o PAO!O Lewis den exo eksigisei giati epaikse toso xalia...den fanike katholoy sto paixnidi omos sigoyra exei ikanotites pistebo omos pos fobithike!Pantos moy arese i snetefksei typoy toy Obradovic otan ksexase to onoma to Kazlauskas! biggrin.gif
thrylos7
Δε μπήκα χθες να στείλω... ήμουν συγχυσμένος και... καταλαβαίνετε..

Καταρχήν να πω ότι διαφωνώ κάθετα με ένα σχόλιο για τον Καζλάουσκας...

Στο ματς.. στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός έπαιξε το κλασικό μπάσκετ του, με τρομερή όμως εμμονή στα τρίποντα.. Ο Ολυμπιακός, χωρίς να δείξει κάτι το ιδιαίτερο κατάφερνε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ.. Μη μου πείτε ότι τα πολλά άστοχα τρίποντα ήταν δικαιολογία, τουλάχιστον όχι για κάτι πολύ διαφορετικό στο πρώτο μέρος.. Είτε με τον Ζίζιτς, είτε με τον Κόλιεβιτς-Σούμι ο Ολυμπιακός κατάφερνε να είναι αποτελεσματικός...

Στο δεύτερο μέρος... στα εύκολα πρώτα. Ο Ολυμπιακός δεν υπήρχε... ούτε επιθετικά ούτε αμυντικά.. Είτε φάνηκε η απειρία νέων παικτών όπως ο Σειμπούτις, είτε, και λόγω απειρίας πάλι, ο ΠΑΟ κατάφερε να βραχυκυκλώσει άλλους νέους όπως ο Σχορτσιανίτης και ο Βασιλόπουλος. Ο Χατζής το τελευταίο διάστημα είναι βραχυκυκλωμένος από μόνος του ενώ ο Λιούις δε χρειάζεται και ιδιαίτερη προσπάθεια γι' αυτό αν δε βρεθεί στη μέρα του.
Απ' την άλλη ο ΠΑΟ έπαιξε... τρελά... στραγγάλισε τον Ολυμπιακό.. Το 46-53 έγινε 90-71 δηλαδή επιμέρους σκορ 44-18... Στο δεύτερο μέρος και ειδικά στο δοάστημα 25'-35' ο ΠΑΟ είχε τρομερή πίεση στην άμυνα σ' αντίθεση με τον Ολυμπιακό που ήταν χαλαρός, ακόμη περισσότερο από το πρώτο μέρος... Οι παίκτες του ΠΑΟ είχαν περισσότερο πάθος...
Κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό προήλθε από την ανοχή των διαιτητών στην άμυνα του ΠΑΟ και στην αυστηρότητα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Εγώ είδα απλές επαφές να σφυρίζονται φάουλ στον Ολυμπιακό και άλλες σκληρότερες(απ' τις οποίες προήλθαν και αιφνιδιασμοί) από τον ΠΑΟ να μη δίνονται... Συγγνώμη αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως μια ομάδα που δεν παίζει άμυνα έχει τόσα παραπάνω φάουλ από μια που πιέζει τόσο και ας έχει τον "Αρσέν Λουπέν του ευρωπαϊκού μπάσκετ"(έχει να τα ακούσει αυτός....). Το λέω για το 25'-35' γιατί μετά έγινε κάπως το αντίθετο, υπέρ του Ολυμπιακού δηλαδή.
Τα φάουλ ανά δεκάλεπτο:
ΠΑΟ: 5, 5, 5, 6...
Ολυμπιακός: 7, 10, 8, 7
Αυτά καθ' εαυτά βέβαια δε λένε τίποτα...
Στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο από πότε βαρούσε βολές ο ΠΑΟ;

Το θέμα για τον ΠΑΟ ήταν να βγει απ' το άγχος.. Απ' τη στιγμή που έγινε αυτό τα πράγματα ήταν απλά για το συγκεκριμένο βράδυ.
Δε λέω ότι οι διαιτητές έχουν αποκλειστική ευθύνη γι' αυτό, ούτε ότι το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό. Απλά η διαφορά δε θα ήταν σίγουρα η ίδια.

Προσωπική μου άποψη: Ο ΠΑΟ δε θα είναι και φέτος ο απόλυτος κυρίαρχος. Για το απόλυτος είμαι σίγουρος ότι δε θα είναι...
Με το "απόλυτος" εννοούμε πως κανείς δε μπορεί να τον αμφισβητήσει ε;

QUOTE
Ναι, ε?
Τότε τα σχόλια για τις επιλογές του σκηνοθέτη και τα σχόλια του Χατζηγεωργίου θα τα κρατήσω για πάρτη μου...

Τη μπασκετούπολη έβλεπα τότε... Το κόψανε στο καλύτερο, στις 21:00 που θα ήταν η παρουσίαση..
Η ΕΡΤ έκανε ένα τραγικό λάθος... Έβαλε τον Μανουσέλη δίπλα στον Χατζηγεργίου... Δε μπορούσες να μην προσέξεις τη διαφορά...
Έχω δει άπειρους αγώνες με τον Χατζηγεωργίου και μπορώ να πω πως το χθεσινό ήταν ένα ποτ-πουρί από τις "καλύτερές" του ατάκες.. Νομίζω δεν ξέχασε καμία... Να ενθουσιαζόμαστε, αλλά όχι κι έτσι... Πιο πολύ με εκνεύριζε αυτός παρά η ομάδα μου. Ίσως αν δεν ήμουν άμεσα ενδιαφερόμενος να το διασκέδαζα κιόλας.
Ο Σκουντής που ήταν;

QUOTE
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί διαμαρτύρεται τόσο πολύ ο Ολυμπιακός για τις συνθήκες του αγώνα.
Έγινε κάτι που δεν το είδα;Δε μου φάνηκε κάτι περίεργο..

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο είχε 15/18 βολές και στο δεύτερο 10/17... Ναι, στο δέυτερο γίνονταν αυτά με τα λέιζερ στα μάτια των παικτών.
Ακούγονταν μια σειρήνα κάθε τόσο...
Επίσης έπαιζε μουσική προς το τέλος του αγώνα, όταν το ματς είχε κριθεί.

Να πω ότι δεν έχω διαβάσει τίποτα από αθλητικά sites ακόμα, ούτε δηλώσεις, τίποτα, παρά μόνο τα stats από το esake.gr. Για να μην επηρεαστώ από τίποτα παραπάνω.

Ασφαλώς με τα παραπάνω δε δικαιολογώ την ομάδα μου, ούτε υποτιμώ την προσπάθεια του Παναθηναϊκού. Ωραίος και ο κόσμος, δε ξέφυγε σχεδόν καθόλου(είπαν κάτι για αντικείμενα, γι' αυτό).
Papaloukas 4 ever
QUOTE(qspock @ Apr 10 2006, 02:07 AM)
Εναν παιχτη για τετοια ματς με γερα νευρα, να μπορει να βαλει τη μπαλα στο καλαθι και ΥΠΟ ΠΙΕΣΗ (γιατι αραγε μου ερχεται παλι στο μυαλο ο Πιτ Μαικλ?). Ο μονος παιχτης ικανος να το κανει αυτο ειναι ο Εντνι! Ε, δεν γινεται να τα κανει ολα αυτος...
*


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και έχω εκφράσει τη θέση μου για αυτό πολυ καιρό τώρα.
Μαζί με τον Πεδουλάκη;
thrylos7
QUOTE
Μαζί με τον Πεδουλάκη;

Για assistant; Θα δεχθεί; Ο Σφαιρόπουλος μια χαρά είναι...
Πάλι ο Καζλάουσκας φταίει; Οι παίκτες του κάναν το 1% που τους έλεγε αν κρίνουμε από τις αντιδράσεις του κάθε φορά που τον έδειχνε...

Όσο για την κερκίδα.. τελικά ξέφυγε αρκετά απ' ότι είδα στα διάφορα sites.. Τώρα που ήταν οι σχολιαστές της ΕΡΤ και δεν τα είδαν... Αν έβλεπαν από το "μόνιτορ" θα έβλεπαν και τα λέιζερ αλλά εγώ δεν άκουσα τίποτα(Όχι, δεν έκλεισα τον ήχο λόγω Χατζηγεωργίου).

Edit: Βλέπω πως το ντέρμπι έχει περάσει στα χαμηλά, είτε στις εφημερίδες, είτε στα αθλητικά sites. Για τα κανάλια δεν το συζητάμε. Ντροπή τους! Σου λέει, έλα μωρέ, τα ίδια κάθε χρόνο... Ας βάλουμε ποδοσφαιρο που κάθε χρόνο συμβαίνουν και διαφορετικά πράγματα... Κάποιοι είναι όντως γελίοι!
sarounas
[quote=qspock,Apr 10 2006, 03:07 AM]
Κοιτα μετα απο Συριγο, Παπαδογιαννη, Καρυδα και σια, σημερα εφαγα στη μαπα Χατζηγεωργιου. Δεν ειναι και ο,τι καλυτερο... wacko.gif


μην είστε τόσο απόλυτοι και μηδενιστές βρε, είπαμε μπορεί να μην είναι ότι καλύτερο, αλλά εγώ κρατάω από τον Χατζηγεωργίου χθες την ωδή στον ΜΗΤΣΑΡΑ. Στην φάση με τα πολλά κλεψίματα προσέξατε τι είπε;
"κοιτάξτε εδώ τι έγινε, ο κλέψας του κλέψαντος,χάνεται η μπάλα έρχεται και κλέβει ο Σειμπούτις(νομίζω), κλέβει ο Λάκοβιτς, μετά κλεβει ο Έντνι, και τελικά έρχεται ο μέγας κλέφτης, ο Αρσέν Λουπέν των Ευρωπαικών γηπέδων, ο Δημήτρης Διαμαντίδης να κλέψει την μπάλα και να ξεχυθεί στον αιφνιδιασμό"
κάπως έτσι το είπε, αν μη τι άλλο αυτό ήταν ωραίο!
dizzy_fingers
Να ρωτήσω κάτι για το παιχνίδι και μία (κατά πάσα πιθανότητα) π##αριά που πέταξε ο Χατζηγεωργίου?

Για τη φάση του μπρος-πίσω που δε δόθηκε:
Όταν ένας παίχτης ακουμπήσει τη μπάλα πριν αυτή γυρίσει το μισό της ομάδας του και μετά την πιάσει άλλος συμπαίχτης, είναι μπρος πίσω, έτσι? Γιατί άκουσα το κουλό ότι αν είναι διαφορετικός παίχτης κι όχι ο ίδιος που κάνει την επαφή και στις δύο πλευρές, δεν είναι παράβαση blink.gif.
ΑirKef για βοήθα λίγο...

Για τα φάουλ των παιχτών των δύο ομάδων τώρα...να πώ τώρα κάτι, πιθανότατα θα κάνω λάθος γιατί δεν πρόσεχα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού ποιός έκανε ή όχι περισσότερα φάουλ και αν ήταν...
Παρατήρησα μόνο αρκετά λάθη των διαιτητών και στις δύο πλευρές.
Για παράδειγμα θυμάμαι 3 συνεχόμενες φάσεις που έγιναν λάθη εκατέρωθεν, στη φάση του μπρος πίσω:
1) Κάνει το ακροβατικό του ο Έντνι και του κάνει φάουλ ο Τομάσεβιτς, το οποίο δε δίνεται. Αμέσως παίρνουν τη μπάλα οι πράσινοι και τρέχουν στον αιφνιδιασμό.
2) Εκεί γίνεται το διαβόητο μπρος πίσω.
3) Μετά δίνεται φάουλ του Τομάσεβιτς πάνω στον Ζίζιτς (αν θυμάμαι καλά τους παίχτες) το οποίο δεν ήταν.
Αυτή η φάση πιστεύω ήταν χαρακτηριστική της γενικότερης εικόνας της διαιτησίας.

Για την ατμόσφαιρα τώρα, κι εγώ δεν είχα καταλάβει τίποτα, αλλά μετά κατάλαβα γιατί γίνονταν τόσες διακοπές για να σκουπιστεί το παρκέ...Δεν ακούσαμε τίποτα από τους σχολιαστές για επεισόδια, ίσως για αυτό να μας φαίνονται περίεργες οι διαμαρτυρίες του Καζλάουσκας.

Αυτά είναι πράγματα όμως τα οποία συνέβαιναν και σίγουρα θα συμβούν και στο ΣΕΦ και στο ΟΑΚΑ.
Δυστυχώς απ'ότι φαίνεται, μερικά πράγματα έρχονται πακέτο.
Αν θέλουμε την ατμόσφαιρα των παλιών ντέρμπυ, θα πρέπει να ανεχτούμε και τους λίγους που ξεφεύγουν από το σύνολο...
qspock
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 10 2006, 07:23 PM)
Για την ατμόσφαιρα τώρα, κι εγώ δεν είχα καταλάβει τίποτα, αλλά μετά κατάλαβα γιατί γίνονταν τόσες διακοπές για να σκουπιστεί το παρκέ...Δεν ακούσαμε τίποτα από τους σχολιαστές για επεισόδια, ίσως για αυτό να μας φαίνονται περίεργες οι διαμαρτυρίες του Καζλάουσκας.
*


Εμ ετσι ειναι αν οι σχολιαστες του παιχνιδιου δε κανουν ουτε το 1% της δουλειας που πρεπει να κανουν. Τι να το κανω εγω να μου εξυμνει τον Διαμαντιδη (με 1 μονο ατακα που τρωγεται αν και τετριμενη, "Αρσεν Λουπεν" εχουμε ακουσει απειρες φορες απο τον Σκουντη) αλλα να μην λεει οτι οι οπαδοι του ΠΑΟ πεταν συνεχεια διαφορα στον αγωνιστικο χωρο? Και να μην μας εξηγει γιατι σκουπιζεται το παρκε συνεχως και υπαρχει φοβερη καθυστεριση καθε λιγο?

Η ατμοσφαιρα ηταν καλη, τρομερα εκτροπα δεν ειχαμε, αλλα ρε παιδια ηταν μονο οπαδοι του ΠΑΟ. Τι μπορουσε να γινει δηλαδη? Να πλακωθουν οι ιδιοι μεταξυ τους ή να βριζουν τον Παυλο??
Εναν Ελληνιαδη που διαμαρτυρονταν βαλανε στο ματι και εγινε το σωσε. Ο φουκαρας ο Καζλαουσκας (αν υπαρχει πιο ηρεμος και σοβαρος προπονητης στην Α1 δειξτε τον μου) επαιζε κυριολεκτικα "μηλα" (!!!!!) με τα διαφορα που του πετουσαν κατα την απωχωρηση του στο ημιχρονο. Η ΚΑΦΡΙΛΑ στο μεγαλειο της. 68.gif
Τον ειδατε?
morfi
Ολοι ξερουμε οτι το μπασκετ στην ελλαδα το ελεγχει ο παναθηναικος και οτι ο βασιλακοπουλος ειναι παναθηναϊκόςΜονο ετσι θα μας κερδιζατε.Αφου μας φορτωσατε στα φαουλ και μπηκαν μερικοι οπαδοι μεσα....
sarounas
QUOTE(morfi @ Apr 10 2006, 08:16 PM)
Ολοι ξερουμε οτι το μπασκετ στην ελλαδα το ελεγχει ο παναθηναικος και οτι ο βασιλακοπουλος ειναι παναθηναϊκόςΜονο ετσι θα μας κερδιζατε.Αφου μας φορτωσατε στα φαουλ και μπηκαν μερικοι οπαδοι μεσα....
*


Αφήστε τα οπαδιλίκια ρε!!!!!!!!! αυτό είδες από όλο το ματς; πόσο τα έχω βαρεθεί όλ΄ αυτά, όταν γίνονται οι μαλ... φαίνονται ρε παιδιά δε χρειάζεται να μας τις πείτε κιόλας,
το μπάσκετ είναι για έξυπνα άτομα, κάντε καμμιά κριτική ανάλυση του παιχνιδιού, αφήστε τα άλλα γίνεστε πολύ κουραστικοί. ΕΛΕΟΣ!!!!!!
morfi
Δεν ειμαι φιλαθλος.Ειμαι οπαδος.
Dromeas7
QUOTE(thrylos7 @ Apr 10 2006, 02:38 PM)
Κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό προήλθε από την ανοχή των διαιτητών στην άμυνα του ΠΑΟ και στην αυστηρότητα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Εγώ είδα απλές επαφές να σφυρίζονται φάουλ στον Ολυμπιακό και άλλες σκληρότερες(απ' τις οποίες προήλθαν και αιφνιδιασμοί) από τον ΠΑΟ να μη δίνονται... Συγγνώμη αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως μια ομάδα που δεν παίζει άμυνα έχει τόσα παραπάνω φάουλ από μια που πιέζει τόσο και ας έχει τον "Αρσέν Λουπέν του ευρωπαϊκού μπάσκετ"(έχει να τα ακούσει αυτός....). Το λέω για το 25'-35' γιατί μετά έγινε κάπως το αντίθετο, υπέρ του Ολυμπιακού δηλαδή.
Τα φάουλ ανά δεκάλεπτο:
ΠΑΟ: 5, 5, 5, 6...
Ολυμπιακός: 7, 10, 8, 7
Αυτά καθ' εαυτά βέβαια δε λένε τίποτα...
Στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο από πότε βαρούσε βολές ο ΠΑΟ;

Το θέμα για τον ΠΑΟ ήταν να βγει απ' το άγχος.. Απ' τη στιγμή που έγινε αυτό τα πράγματα ήταν απλά για το συγκεκριμένο βράδυ.
Δε λέω ότι οι διαιτητές έχουν αποκλειστική ευθύνη γι' αυτό, ούτε ότι το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό. Απλά η διαφορά δε θα ήταν σίγουρα η ίδια.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο είχε 15/18 βολές και στο δεύτερο 10/17... Ναι, στο δέυτερο γίνονταν αυτά με τα λέιζερ στα μάτια των παικτών.
Ακούγονταν μια σειρήνα κάθε τόσο...
Επίσης έπαιζε μουσική προς το τέλος του αγώνα, όταν το ματς είχε κριθεί.

*


Ευτυχώς που τα είπες εσύ για μένα και με βγάζεις από τη διαδικασία του γραψίματος.

Δηλαδή ο παναθηναικός δεν έπαιζε άμυνα???Ή μηπως έχουν κάνει τόσο φοβερά σεμινάρια στην άμυνα που απογεύγουν τα φαουλ??
Όταν ο ΟΣΦΠ πήρε αυτες τις 2 μικρές διαφορές και ο ΠΑΟ είχε 2/17 τρίποντα ήρθαν τα φαλτσοσφυρίγματα να επιβάλλουν την τάξη...Ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω τον περσινό τελικό με τον Αρη στο κύπελλο όπου ο Άρης είχε 20 φάουλ στο ημίχρονο και ο Παο 6-7...

Πολύ σωστά λες θρύλε οτι έτσι κατάφερε και έδιωξε το άγχος ο ΠΑΟ και μπόρεσε να παίξει το μπάσκετ που ξέρει και μπορεί...

Να σας πω κάτι εδώ...Ο παναθηναικός δεν χρειάζεται καθόλου τη διαιτησία για να κερδίσει τον Ολυμπιακό.Αυτό φάνηκε μετα το 30'.Αν ο παναθηναικός πιάσει την απόδοση που μπορεί δεν χτυπιέται από καμία ομάδα στην Ευρώπη.

Όσο για τον (θέλω να κάνω τα παιδιά του Διαμαντίδη)Χατζηγεωργίου τι να πω????Τον οπαδό που μπήκε μέσα στο ημίχρονο και επιτέθηκε στον Ελληνιάδη δεν τον είδε???Και έλεος πια όπως είπα και παραπάνω όλη η Ελλάδα το ξέρει οτι ο Διαμαντίδης είναι παιχταράς δεν χρειαζόμαστε κανέναν αξιοθρήνητο σπορτκαστερ να μας το λέει κάθε ένα λεπτό!!! 68.gif

QUOTE(morfi @ Apr 10 2006, 07:31 PM)
Δεν ειμαι φιλαθλος.Ειμαι οπαδος.
*


Εσύ αγόρι μου ούτε φίλαθλος ούτε οπαδός είσαι.....Εσύ είσαι Θεός!!!! peace.gif
thrylos7
QUOTE
Για τη φάση του μπρος-πίσω που δε δόθηκε:

Eγώ είχα μια αμφιβολία γιατί δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ποιος έχει κατοχή... πχ κάποιες φορές που δεν ξέρουμε πότε είναι αμυντικό και πότε επιθετικό κάποιο φάουλ. Δεν ξέρω, ίσως λέω βλακεία.

QUOTE
Αυτά είναι πράγματα όμως τα οποία συνέβαιναν και σίγουρα θα συμβούν και στο ΣΕΦ και στο ΟΑΚΑ.

Στο ΣΕΦ φέτος έτυχε; να μη γίνουν. Απλή διευκρίνηση χωρίς νόημα...

QUOTE
Ο φουκαρας ο Καζλαουσκας (αν υπαρχει πιο ηρεμος και σοβαρος προπονητης στην Α1 δειξτε τον μου) επαιζε κυριολεκτικα "μηλα" (!!!!!) με τα διαφορα που του πετουσαν κατα την απωχωρηση του στο ημιχρονο. Η ΚΑΦΡΙΛΑ στο μεγαλειο της. 
Τον ειδατε?


Αφού τους πέταξαν και ολυμπιακούς..!!! Δεν τον είδα... Αν τον έβλεπα το πρώτο μου μήνυμα θα ήταν πολύ διαφορετικό.
QUOTE
Ήταν η ίδια ατμόσφαιρα με αυτή των τελευταίων επτά ετών και λόγω αυτής έχουμε δεχτεί συγχαρητήρια από τους ανθρώπους της Ευρωλίγκας. Φοβάμαι, ότι Ολυμπιακός θέλει να προετοιμάσει το κλίμα για τους επόμενους αγώνες.
Ομπράντοβιτς. Δηλαδή ούτε αυτός είδε τίποτα.
Ασφαλώς η κίνηση του Καζλάουσκας να αποχωρήσει από τη συνέντευξη τύπου μόνο σωστή δεν ήταν. Αλλά όταν βλέπει τον Ομπράντοβιτς να ξεσηκώνει παραπάνω τον κόσμο, σαν να τον επικροτεί δηλαδή, τότε νομίζω δεν έχει και πολύ άδικο. Αυτός τα είδε όλα χθες..

1

Όταν θυμηθώ και το άλλο θα το γράψω... στο 1.
Air Kef
Για το μπρος πίσω:

Αν την έπαιρνε άλλος την μπάλα και όχι ο Λιούις δεν θα ηταν μπρος πίσω.Ο λόγος είναι πως η αλλοίωση της μπαλας δεν θεωρείτε κατοχή της.Αν την 'επαιρνε ο Παπαμακάριος όλα ΟΚ,αλλά..

Νομίζω πως ο Χατζηγεωργίου είναι λιγο "πράσινος".

Στην αρχή του γ' δεκαλέπτου εκτός από τον Διαμαντίδη,απωθέωσε Τομάσεβιτς,Τσαρτσαρή ενώ χαρακτήρησε τον Σπανούλη "το άυριο του ελληνικού μπάσκετ.".
Στην ίδια χρονική περίοδο που το ματς ήταν ακόμα ντέρμπυ έχει χαρακτηρήσει τον Παπαμακάριο θετικο(γενικά) ενώ έχει αναφερθεί στους Σόφο,Βασιλόπουλο,Πρίντεζη ως "καλή δουλειά που κάνουν στο λιμάνι με τους νέους".

Επίσης δεν είπε τπτ για τα λέιζερ,ακομα κι όταν ο διαιτητής διέκοψε το ματς για λίγα δευτερόλεπτα.

Για τις αποθεώσεις του Διαμαντίδη από ένα σημείο και μετά δεν μπορουσε κανείς να τον ακούει.Τον παραδέχομαι πως ήταν από τους πρώτους που τον απωθέωναν όταν έπαιζε ακόμα στον Ηρακλή την πρώτη του σεζόν και κάποιοι έλεγαν πως δεν έχει μέλλον,δεν μπορεί να βάλει καλάθι,δεν εκμεταλέυεται το ύψος του στην επίθεση κτλ.,όμως χθες το παράκανε.

Όσο για ..Αρσέν Λουπέν και τέτοια,όταν τα ακους για 100ή φορά πάυουν να είναι ωραία.Τον Σκουντή τον έφαγαν μάλλον...
thrylos7
Αυτό για τον Χατζηγεωργίου.. ναι, κι εμένα αυτή την εντύπωση μου έδωσε γι' αυτά που λες και άλλα πολλά...

Πάντως, ίσως δεν ανέφεραν κάτι για τη ρίψη αντικειμένων κτλ γιατί ήθελαν να δώσουν αυτή την εικόνα της "γιορτής του μπάσκετ" και μέχρι ενός σημείου καλά εκαναν... Βέβαια σε τόσο χτυπητά πράγματα θα ήταν καλύτερα να αναφερθούν...

Άναψε για τα καλά ο "πόλεμος"... Χεχεχε! Όλοι στο topic με τον Zούκι.. μιας και πλέον οι πράσινοι μπορείτε να μας κάνετε καζούρα(για λίγο, να είστε σίγουροι..)

Δε θυμάμαι τι ήθελα να πω..

sportime.gr:
QUOTE
Χωρίς την συμπαράσταση του κόσμου του θα αγωνιστεί ο Παναθηναϊκός κόντρα στο Μαρούσι, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι πρωταθλητές Ελλάδος δέχθηκαν στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό δύο παρατηρήσεις, που βάσει κανονισμού ο αθλητικός δικαστής θα τις «μεταφράσει» σε δύο επιπλήξεις και συνολικό πρόστιμο 1.200 ευρώ.

Αν συμβεί αυτό, τότε οι «πράσινοι» θα φτάσουν τις πέντε επιπλήξεις, που αυτομάτως σημαίνει ποινή αποκλεισμού μιας αγωνιστικής, καθώς είχαν δεχθεί ανάλογες ποινές στα ματς με Ηρακλή, Ολυμπιακό (Κύπελλο) και Άρη!

Δεν αποκλείεται, ωστόσο, η ποινή να είναι αρκετά μεγαλύτερη, σε περίπτωση που η ΚΑΕ τιμωρηθεί και για ρίψη αντικειμένων από τους οπαδούς τους. Σε περίπτωση που συμβεί αυτό, τότε η... ελάχιστη ποινή που μπορεί να επιβληθεί στους «πράσινους» είναι μια αγωνιστική και πρόστιμο.

Αν δε κατηγορηθεί και για δυσφήμιση του αθλήματος, η τιμωρία θα διπλασιαστεί (δηλαδή 2 αγωνιστικές και διπλάσιο πρόστιμο), καθώς ο Παναθηναϊκός είναι υπότροπος από το ματς του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό. Όσον αφορά αυτό το θέμα, πάντως, όλα θα κριθούν από το κατηγορητήριο, το οποίο δεν έχει ακόμη συνταχθεί, μιας και δεν έχουν φτάσει στον αθλητικό δικαστή οι εκθέσεις της ΔΕΑΒ.


QUOTE
Ο υπεύθυνος ασφαλείας του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, Μιχάλης Γεωργαντής, μίλησε στο Sportime 89,2 και την εκπομπή «Σφήνες» με τον Άγγελο Μενδρινό:
...
Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός μιλάει για ένταση και για τα δικά του συμφέροντα ίσως κάνει καλά, αλλά πρέπει να δούμε τι έγραψε στην έκθεσή του και η ΔΕΚΑΒ, αλλά και η παρατηρητής του αγώνα, τι γράψανε και οι διαιτητές.

Να φανταστώ ΔΕΚΑΒ=ΔΕΑΒ; Πολύ σίγουρο τον βλέπω και δε μ' αρέσει...
morfi
Στο μπασκετ απο τους παραγοντες μεχρι τους σχολιαστες ειναι ολοι παναθηναϊκοίΝτροπη!
Μονο ετσι θα μας νικανε.
Δεν με ενδιαφερουν οι ποντοι και οι αναλυσεις απο τους "ειδικους".Εγω κανω τις δικες μου αναλυσεις.Το παιχνιδι θα επρεπε να ειχε τελειωσει πολυ πιο πριν ενω για μια κομη φορα ο προπονητης του παο ο.... ραντμανοβιτς, στογιακοβιτς καπως ετσι.... εδειξε ασεβια.
Ο καζλαουσκας καλα εκανε και εφυγε.Κανονικα δεν επρεπε να εμφανιστει καθολου.
emperor
Για το παιχνίδι με καλύψατε παιδιά όσο γαι τα υπόλοιπα

Δεν θα είχα απαίτησει από τον κάθε Χατζηγεωργίου να αναφέρει τα όποια έκτροπα γιατί έτσι θα δυσφιμιζε το προιόν που πουλάει

Απλώς θέλω να δω την αθλητική δικαιοσύνη για μια ακόμη φορά.Ελπίζω να μην με δικαιώσει και πάλι και να έχει βγάλει τα πράσινα γυαλά
Μην έχουμε ότι έγινε με τον αγώνα με τον Αρη που έβγαλαν το μάτι του άλλου έγινε διακοπή και έφαγαν μόνο μία αγωνιστική

Κάτι άλλο ο Ομπράντοβιτς πάλι φάουλ είναι.Πολύ αλαζονεία βε παιδί μου
Και όπου υπάρχει ύβρις υπάρχει και νέμεσις
Μια την λέει στον Ματσόν γιατί δεν του έκανε χειραψια την ώρα που έπεφταν αντικείμενα μια στον Καζλαουσκας φτάνει πια
thrylos7
QUOTE
Κάτι άλλο ο Ομπράντοβιτς πάλι φάουλ είναι.Πολύ αλαζονεία βε παιδί μου
Και όπου υπάρχει ύβρις υπάρχει και νέμεσις

Γι΄ αυτό και μόνο από μένα "έχανε" τη μισή μονάδα στο 9 που το βαθμολόγησα...

Εγώ βλέπω αυτό να περνάει στους παίκτες... Θυμάμαι τον Λάκοβιτς να δηλώνει στην αρχή της χρονιάς για σαραντάρες στον Ολυμπιακό... και τώρα ο Σπανούλης λέει πως ο Ολυμπιακός θέλει πολύ δρόμο ακόμα για να γίνει Παναθηναϊκός.. Δεν έχει και τόσο άδικο, τα έχουμε πει χιλιάδες φορές, νέα ομάδα κτλ... Αλλά ΠΑΟ δεν ήταν αυτός που μπήκε απ' το παράθυρο στους 8 στην Ευρωλίγκα τη στιγμή που ο Ολυμπιακός ήταν μέσα από τη 4η αγωνιστική;
(Ο Δημήτρης; Παπαδόπουλος δήλωνε πριν το ΤΟΡ 16 πως ο Ολυμπιακός δεν έχει ουσιαστικές ελπίδες πρόκρισης... Άσχετο αλλά ούτε αυτό μου άρεσε...)
Ασφαλώς δεν είναι πάντα έτσι... Υπάρχουν και πιο λογικά παιδιά.. Όπως ο Διαμαντίδης χθες.. και άλλοι.
Όντως είχαν δίκιο οι αρχαίοι Έλληνες. Όχι ότι ισχύει πάντα.. Πχ Μακάμπι αλλά αυτή είχε και την καλύτερη ομάδα.

Το σίγουρο είναι πως ο ΠΑΟ έχει αρχίσει να χάνει το σεβασμό των υπολοίπων. Δεν αναφέρομαι στο αγωνιστικό κομμάτι. Ούτε σε ορισμένους φανατικούς που δε σέβονται τίποτα.
Για να καταλάβετε, αύριο όλη η Ελλάδα θα είναι με τον Άρη. Άντε να βγάλουμε τους φίλους του ΠΑΟΚ. Αν ο Παναθηναϊκός βρεθεί στον τελικό(και του το εύχομαι αν μας περάσει η Μακάμπι και περάσει αυτός την Ταού βεβαίως, βεβαίως) θα συμβεί το ίδιο;;;
Air Kef
Αυτό συμβαίνει κι επειδή ο ΠΑΟ είναι κυρίαρχος τα τελευταία χρόνια και έτσι στρέφονται όλοι εναντίον του,όπως στο ποδόσφαιρο όλοι στρέφονται εναντίον του Ολυμπιακού..

Βέβαια,η συμπεριφορά του coach,των οπαδών και γενικά αυτών που ανέφερες συντελούν σε αυτό,όπως και το σπρώξιμο που έχει ο ΠΑΟ από διαιτητές-ομοσπονδία.
peace.gif
dizzy_fingers
Για την αλαζονία του Ομπράντοβιτς, δεν έπιασα καλά τί εννοείτε, εγώ έχω δύο συμβάντα τα οποία ίσως είναι τα ίδια με αυτά που έχετε στο μυαλό σας:

1) Το ότι ξέχασε το όνομα του Καζλάουσκας στη συνέντευξη τύπου. Αν θυμάμαι καλά από αυτά που διάβασα, το ότι ξέχασε το όνομα του προπονητή του Ολυμπιακού ήταν πάνω στην ένταση της στιγμής και όχι για να πικάρει τον συνάδελφό του.
Διάβασα στο sportime.gr ότι εκεί που μιλούσε, ξέχασε το όνομα, κοίταξε την κατάσταση και μετά το είπε.
Νομίζω πως είναι κάτι που μπορεί να συμβεί αρκετές φορές και αυτή τη φορά διογκώθηκε από τους δημοσιογράφους...δεν πιστεύω πως αξίζει αναφοράς, ειδικά σε σύγκριση με τα όσα έγιναν από τους οπαδούς.

2) Αν εννοείτε τα σχόλια μετά την ομιλία του Καζλάουσκας, ότι "χαίρεται που ζει σε αυτήν τη χώρα", τότε σίγουρα αυτά είναι λόγια τα οποία βγήκαν περισσότερο από αντίδραση για αυτά που είπε ο Γιόνας και τα οποία τον πείραξαν, παρά από την αγάπη του για τη χώρα...και αυτό δεν τον τιμά.
Αλλά βρεθείτε στη θέση του, μέσα στην ένταση να έχει πάρει μόλις ένα κρίσιμο και γεμάτο γόητρο παιχνίδι, με 20.000 κόσμο να επευφημεί την ομάδα του (ναι καλά θα πείτε...βρεθείτε στη θέση του και στη θέση κάθε μέλους της ομάδας, λέω εγώ πάλι) με την αδρεναλίνη να χτυπάει κόκκινο και με τον αντίπαλο προπονητή να έχει μόλις κάνει σχόλια για την εγκυρότητα της νίκης του...
Πως θα αντιδρούσατε?

Το ότι δεν έκανε κανένα σχόλιο για τα επεισόδια, αυτό το κατακρίνω. Ελπίζω τουλάχιστον να υπάρξει μία συγνώμη από κάποιο μέλος της ομάδας του Παναθηναϊκού στα επόμενα παιχνίδια και να μη συνεχιστεί η "βεντέτα" και στα playoffs (μα...ίες ευφάνταστες λέω τώρα βέβαια...).


QUOTE
Στο ΣΕΦ φέτος έτυχε;


Δε νομίζω οι αμαρτίες του παρελθόντος να ξεπλένονται με το πέρας της κάθε σεζόν...
Δε θέλω να ανοίξουμε μία ανούσια κουβέντα για το ποιός έκανε περισσότερα επεισόδια και πότε...το θέμα, και ο λόγος για τον οποίο έκανα το σχόλιο, είναι ότι από τη στιγμή που τα φώτα της δημοσιότητας και η προσοχή του κόσμου θα αρχίσει να στρέφεται στα ντέρμπυ, δυστυχώς τα επεισόδια θα συνεχίζουν να γίνονται.
Παλιά που τα ντέρμπυ ήταν αυτού του βεληνεκούς και γοήτρου, θα θυμόσαστε όλοι και τα εκκωφαντικά εφέ στο ΣΕΦ, και τα μπουκάλια-κέρματα-αναπτήρες που πέφτανε σε ΣΕΦ-ΟΑΚΑ και τα λέηζερ (που τα θυμηθήκανε αυτά).
Ο λόγος που δεν είχαμε τέτοια στο ματς του πρώτου γύρου είναι γιατί ακόμα δεν είχε χτιστεί αυτό το πάθος γύρω από το ματς...


Όσον αφορά την αλαζονεία όλης της ομάδας...μην μπερδεύουμε τους αδερφούς Γιαννακόπουλους με τους παίχτες.
Μπορεί ο Λάκοβιτς και ο Σπανούλης να έκαναν δηλώσεις, αλλά αν αντιμετώπιζαν υπεροπτικά το παιχνίδι, τώρα θα είχαν χάσει.
Επίσης, δε θα ήταν τόσο αγχωμένοι να κερδίσουν το ματς όπως ήταν στην αρχή που κόντευαν να σπάσουν τα στεφάνια.

Το παράδειγμα με τον Άρη είναι ατυχές γιατί πολύ απλά ο Άρης είναι...ο Άρης! Στο θέμα του κόσμου και της συμπάθειας στο μπάσκετ, δεν τίθεται συζήτηση ότι ο Άρης είναι από τις μεγαλύτερες αγάπες της Ελλάδας, καθώς όλοι μας υποστηρίζαμε κάποτε αυτήν την ομάδα.

Οι άλλοι λόγοι που αναφέρει ο Kef και συγκεκριμένα, το ότι είναι πρώτος και όλοι τον στοχεύουν αλλά και ότι έχει την υποστήριξη της ομοσπονδίας (τώρα για το αν έχει την υποστήριξη της διαιτησίας, θα μου επιτρέψετε να έχω τις αμφιβολίες μου)είναι σωστοί, κατά τη γνώμη μου.
suspect
Μου ελειψε το μπασκετ.
Το καλο μπασκετ.
Με δεδομενο ότι η φετινη ΑΕΚ είναι παρε με και πετα με, απομακρυνθηκα.
Όμως αυτή η αναμετρηση ΠΑΟ και ΟΣΦΠ με τη μεταδοση της κρατικης τηλεορασης ηταν εξαιρετικη προκληση για να την αγνοησω.

Το καλο με αυτό το παιχνιδι είναι ότι προσφερεται για ολων των ειδων τις αναλυσεις. Από την αχαουχα τυπου «ελα μωρε, 19 ποντακια εριξε η παναθα» μεχρι την πιο σοβαρη. Θα κανω μια προσπαθεια να προσεγγισω τη δευτερη.

Ξεκιναω με μια προβλεψη.
Αν αυτος ο ΠΑΟ ετσι όπως επαιξε με τον ΟΣΦΠ παει στην πραγα
( που ευκολα δυσκολα εκτιμω πως θα παει ) δεν εχει καμια τυχη στο final 4.

Δεν γνωριζω με ποιον θα παιξει αλλα αντε με τη Μπαρτσα να παιξει αμυνα, να παει το ματς γυρω στους 70-74 ποντους, ισως το καταφερει. Με την ΤΣΣΚΑ και τη Μακαμπι δεν εχει ελπιδες.
Δεν γινεται να εχει στο α ημιχρονο 4/20 τριποντα και να είναι μονο 2 ποντους πισω. Αυτά είναι καλα ειτε για σεναρια μπασκετικης φαντασιας ειτε για το ελληνικο μπασκετ. Εξω όμως, δεν παιζει αυτό το εργο σε κανενα κινηματογραφο.

Γιατι εχασε ο ΟΣΦΠ;

Για 2 λογους.

Α) η επιδρομη των γκριζων. Εξαιρετικης ακριβειας χειρουργικη διαιτησια που μολις στο τριτο λεπτο κερασε με 2 ανυπαρκτα φαουλ τον πιο σημαντικο παικτη του ΟΣΦΠ, τον Ετνι, ( συνολικα 3 ) και τον εβγαλε με το καλημερα εκτος μαχης. Σειρα ειχε μια τεχνικη ποινη γιατι ηταν ορθιοι στον παγκο του ΟΣΦΠ. Ναι, αλλα οι του ΠΑΟ είναι ζητημα αν εκατσαν 53 δευτερολεπτα. Ακολουθως σειρα πηρε ο αντιστοιχος Τσαρτσαρης και αναφερομαι στον Βασιλοπουλο. Τιποτα σε αυτόν τον πλανητη δεν είναι τυχαιο και φυσικα ο ΠΑΟ ανεκαμψε χτυπωντας στη θεση του Βασιλοπουλου. Λεγε με Τομασεβιτς και Ταρτσαρη. Για το ξεκαρφωμα δωσαμε και ένα Τ στον Σπανουλη. Ο ΠΑΟ ειχε ηδη ανακαμψει, ειχε πιασει το υποννοουμενο και χτυπαγε συνεχως με διεισδυσεις ( ασχετα αν στην εξελιξη πολλες φορες γινοταν σπλιτ) και όταν υπηρχαν ψηγματα αγωνιστικης αμφισβητησης, ε, που σαι ευσωμε Σοφοκλη, παρε και ένα επιθετικο! Στο τελος το κοντερ εγραψε 19 ποντους. Τι να πεις… Ότι αδικηθηκες; Δεν μπορεις. Αρα, καλωστα παιδια.

Β) Ο ΠΑΟ δεν είναι τυχαια ομαδα. Αργα ή γρηγορα, με διαρκεια ή χωρις, κατι θα κανει στον αγωνα. Και το εκανε. Ξεκολλησε στα σουτ, λυσσαξε στην αμυνα, και με τη βοηθεια 18.000 φιλαθλων και ουνων το ζορισε το παιχνιδι. Ο ΟΣΦΠ εκανε ότι το τρενο στο σχετικο τραγουδι από τις Τρυπες. Εβλεπε τα αλλα να περνουν. Δεν αλλαξε τη μπαλα, βιαστηκε, σουταρε χωρις καμια ελπιδα, βιαστηκε να τελειωσει τις φασεις λες και εγραφε πουθενα ότι μετα τα 12 δευτερολεπτα η μπαλα θα εβγαζε φλογες να καψει τον κατοχο της. Τα περιμενε όλα από έναν ( κολιεβιτς ή ετνι ) και οι αλλοι κοιταγαν. Απειρια.
Φυσιολογικο. Απετυχαν στη διαχειριση ενός εκτος εδρας αγωνα που ο αντιπαλος τους πιεσε ειτε με την αμυνα του, ειτε με τους γκριζους, ειτε με το κοινο του. Δεν επεβαλλε ρυθμο, δεν αλλαξε τη μπαλα τοσες φορες οσες χρειαζοταν να απορυθμισει την πρασινη αμυνα και χαθηκε στο πελαγος του ΟΑΚΑ.

Οι γαβροι πρεπει να είναι πολύ ευχαιριστημενοι από την πορεια της ομαδας τους ανεξαρτητως αν θα πανε στην πραγα
( που δεν θα πανε ) ή αν θα παρουν το πρωταθλημα ( που δεν θα το παρουν ). Εχουν εξαιρετικη ομαδα που ας μην ξεχναμε ότι παιζει σχεδον από την αρχη της χρονιας χωρις το βασικο 4 και 5 ( Ζουκαουσκας – Ραντσικ ) και με 2 ατυχες επιλογες στο ροστερ. Τον Χατζη και τον Παπαμακαριο.


Ο ΟΣΦΠ ειχε τον ελεγχο του αγωνα αλλα όταν κυριαρχησε, οι γκριζοι κρατησαν τον ΠΑΟ στο παιχνιδι και όταν ο ΠΑΟ ανεβηκε, ο ΟΣΦΠ κλαταρε. Ετσι εξηγειται και η αδικη διαφορα.


Ατομικα.
Ξεκιναω από τον νικητη.

Κοινοτοπια πως ξεχωρισε ο Διαμαντιδης αλλα πρεπει να αναφερθει.
Δεν ξερω αν αυτό το παιδι εχει περιθωρια εξελιξης. Ηδη σε σχεση με περυσι βελτιωσε το σουτ. Αλλαξε το στυλ και σουταρει σαν ανθρωπος. Το ερωτημα που τιθεται είναι αν μπορει να κανει κατι άλλο ή αν θα παραμεινει ο ιδιος. Εξελιχθηκε αποτομα και τωρα υπαρχει το θεμελιακο ερωτημα αν θα καταληξει στη συντηρηση ή θα επισκιασει μετα τον Γκαλη κάθε αλλον Ελληνα παικτη από καταβολης ελληνικου μπασκετ.
Με αιφνιαδε δυσαρεστα όταν ειπε πως δεν θελει να παει στο ΝΒΑ. Τα τελευταια 20 χρονια το ελληνικο μπασκετ εβγαλε αυτόν και τον Φανη. Ο Φανης προτιμησε το χωριο. Αυτος;

Ο δευτερος που μου αρεσε, εκανε σημαντικη δουλεια που δεν την εθιξε κανεις. Αναφερομαι στον Σπανουλη. Δημιουργησε πολλα ρηγματα στην ερυθρολευκη αμυνα, πιεσε αποτελεσματικα τον τουρμπο- κολιεβιτς ( όταν τον διαβασε ) και συμπληρωσε το εργο των γκριζων στην πιεση του ετνι. Βεβαια η προσφορα του δεν αποτυπωθηκε σε αριθμους. Η παρουσια του όμως ηταν σημαντικη για να βρουν τις τρυπες να χτυπησουν εξυπνα οι Τομασεβιτς και Τσαρτσαρης που εδωσαν λυσεις σε κρισιμα σημεια.

Με ανησυχει ο Λακοβιτς. Απαραδεκτος. Και το κακο είναι σε αυτους τους παικτες ότι θα σουταρει ολενα και περισσοτερο για να αποδειξει ότι «όλα καλα, δεν τρεχει μια». Πως αλλιως ενας παικτης θα επιχειρουσε 9 τριποντα ? Ουτε ο Φαστ Εντι στις καλες του εποχες δεν τα εκανε.

Οι υπολοιποι συμμετειχαν ειτε σκοραροντας στο ανετο όταν ο ΠΑΟ αισθανοταν σιγουρος ( Αλβερτης ) ειτε απλως για να παρουν χρονο συμμετοχης ( Χατζηβρεττας ) χωρις τιποτα το αξιομνημονευτο.


Από τον ΟΣΦΠ

Δεν ξερω που βρηκαν αυτόν τον Κολιεβιτς.
Μπραβο τους.
Μου αρεσε που ειχε το θρασσος αναμεσα στα θηρια να παιξει τοσο ανετα λες και ειχε την εμπειρια του Ετνι. Ταλαντουχος, εφυης, γρηγορος και αποτελεσματικος. ΟΜΩΣ. Χρειαζεται παιδεια.
Ο Καζλαουσκας σωστα τον εβαλε μαζι με τον Ετνι. Τοτε όμως ο ΟΣΦΠ δεν υπηρχε στο γηπεδο Πρεπει αυτό το παιδι να μαθει να υποχωρει καπως εναντι της ομαδας και να περιορισει τη σκεψη του στο σουτ. Αλλιως ο μπασκετικος Νερι Καστιγιο, ανατελλει…

Εχουν αδικησει τον Λιουις. Οσο επαιξε δεν ειδα κανενα συστημα για αυτόν. Είναι πληρης παικτης, βοηθα σε πολλους τομεις και όταν δεν τον βοηθαν οι αλλοι παιρνει προσπαθειες στα ορια του τραβηγμενου.

Ο Ζιζιτς είναι παικτης που χωρις ετνι – κολιεβιτς – διαμαντιδη, δεν κανει. Να παρει τη μπαλα μετα το ντραϊβ και βαζοντας σωστα το σωμα του να τελειωσει τη φαση, είναι σε επιπεδο Σαβιτς. Κατά τα αλλα, απλως να μπαλωσει τρυπες. Και που παιζει βασικος, ξεπερνα τον εαυτο του.

Ο ετνι για οσο επαιξε, εδειξε ποσο μεγαλος παικτης είναι που άλλος στη θεση του θα μπορουσε να ειχε απορρυθμιστει και να μην εβαζε τους 14 ποντους του.

Ο μπαρλος ηταν εντυπωσιακος αν και αυτή η χρονια είναι μεταβατικη για αυτόν καθως ηρθε από τον φτωχο απολλωνα στον ΟΣΦΠ. Του χρονου, όταν κοντρολαρει λιγο το τριτο σουτ ( αν τα προηγουμενα 2 τα εχει βαλει ) και δεν το εκβιασει θετει υποψηφιοτητα για την εθνικη. Χρησιμος παικτης στο 3 που μπορει να μην εχει τα ταλεντο του Κομματου αλλα σε ΟΜΑΔΕΣ είναι πολυτιμος. Και εχει και μπασκετικο μυαλο.

Ο Σοφοκλης δεν μπορει να τα βαλει με παικτες που
Α) τον ξερουν
Β) είναι πιο εξυπνοι από αυτόν.
Θα μαθει όμως. Σε 2 χρονια αν συνεχισει ετσι, εφυγε για ΗΠΑ. Χαρακτηριστικα, κρατησα ένα χορευτικο λεϊ απ που εκανε. Αξιοζηλευτο για τον ογκο του και τη νιοτη του. Το εχει το μπασκετ, είναι σε καλο δρομο αλλα εχει και δρομο ακομα.

Ο χατζης και ο παπαμακαριος δεν εχουν θεση στο συγχρονο μπασκετ.
Αθλητικοι δεν είναι, αργοι είναι, απλως ο μανολο μπορει να χρησιμευσει χαρη στην αμυνα που εχει διαθεση να παιξει. Ο Χατζης συνταξιοδοτειται πολυτελως.

Περιμενα και τον Σεμπουτις και τον Πριντεζη να παιξουν καλα, γιατι θα τους πηγαινε ο αγωνας αλλα είναι ακομα ψαρωμενοι. Με 18.000 στο ΟΑΚΑ, ηταν κομματακι δυσκολο να προσαρμοστουν στον αγωνα. Εκαναν και 1-2 λαθη, χαιρετε ο επομενος. Κατι ηξερε ο Ζοτς που εθαψε τον Σακοτα. Δυσκολοι καιροι για πειραματα με νεογνα.


Εν κατακλειδι:

Αφου οι αγωνες πανε στις εδρες, ο ΠΑΟ εχει σαφως και παλι τον πρωτο λογο για το φετινο πρωταθλημα και παλι.
Όμως αυτή τη φορα θα χρειαστει να παιξει και όχι να κανει πλακα με μας και το Μαρουσι. Οι γαβροι από τη στιγμη που σηκωσαν κεφαλι δεν αστειευονται και ειδικα στο ΣΕΦ δεν περναει κανενας. Εδώ μεχρι και η Μακαμπι εχασε όπως ηδη μια φορα και ο ΠΑΟ.


Οι τελικοι του πρωταθληματος θα μας πανε με την καλη εννοια μερικα χρονια πισω. Αλλα θα μας πανε και με την κακη.
Λογω προτερου ατιμου βιου, ελπιζω φετος να ειναι σοφοτεροι στη διαχειριση της ζουγκλας και των θηριων….



Δεν θα μπορουσα να μην παραλειψω τη συνηθη αναφορα στον αγαπημενο μου Δημητρη Χατζηγεωργιου. Ο αχρηστος ανθρωπος που πληρωνουμε με τους φορους μας. Αν και μου αρεσουν οι σπορ ιστοριες του αλλα από περιγραφη αγωνα είναι ο ορισμος της αποτυχιας.
Φαση: Μπασιμο του ετνι. Σφαλιαρα του Toμασεβιτς στο χερι του, πεντακαθαρο φαουλ και στην εξελιξη της φασης ο Λιουις κλεβει κανοντας μπρος-πισω το οποιο δεν καταλογιζουν οι γκριζοι.
Ο Δημητρης Χατζηγεωργιου επιτασσει πενταπλο ριπλεϊ της φασης στο οποιο 7 φορες αναφερει το μπρος πισω, μονο που αγνοει το πρωτο μισο του ριπλεϊ που δειχνει τη σφαλιαρα.
Ο Δημητρης Χατζηγεωργιου αμεμπτος και αδεκαστος καταδεικνυει το λαθος των διαιτητων χωρις να παραλειψει το κηρυγμα υπερ του ευ αγωνιζεσθαι, τη ρητορεια κατά της βιας στα γηπεδα, στο τι ομορφος κοσμος μπαμπα και κυρησσει τη γενικη αμνηστεια στα λαθη των διαιτητων. Ολοι καταλαβαμε πως το πενταπλο ριπλεϊ ειχε να κανει με την εκπαιδευση των τηλεθεατων στους κανονισμους του αθληματος και μονο αυτό.
fragos
Μην κατηγορειτε τον χατζηγεωργιου. Τοσο φαι τους εδοσε εκει στην ερτ με το τριποντο στο Βελιγραδι τη στιγμη που ολοι ειχαν ξεχασει το μπασκετ.Και ενα σχολιο. Σταματηστε με τη διαιτησια. Ο απο πανω ανεφερε πανω απο 10 φορες τη λεξη γκριζους. Κατα τη γνωμη μου αν εξερεσεις ενα φαουλ του εντνι και κανα δυο φαουλ που εκαναν οι του παναθηναικου και δεν δοθηκαν ολα τα αλλα ηταν οκ. Και δεν κολαω σε μπρος -πισω και αλλα τετοια.
leonkalf
Πρέπει να ήταν το ματς με την μεγαλύτερη χρονική διάρκεια.Άρχισε 9:30 και τέλειωσε 11:40.Από τις πολλές διακοπές,αλλά και τα πολλά φάουλ που δόθηκαν.

Πάντως και γω από την tv δεν εισέπραξα το πως ήταν ακριβώς το κλίμα στο γήπεδο.Ακόμα και όταν ένας οπαδός μπήκε μέσα,δεν το έδειξαν καλά (είδαμε που επέστρεφε σκαρφαλώνοντας τα κάγκελα πίσω από τη μπασκέτα).
Σαν να ήθελαν στη μετάδοση να μην δώσουν το μέγεθος και την πραγματική διάσταση των γεγονότων.

Πιστεύω ότι αν δεν είχαν γίνει όλα αυτά, ο Κάζλα δεν θα τα ανέφερε (απλώς για να δικαιολογήσει κάτι).Θα τα έχωνε στους παίκτες (το έχει ξανακάνει άλλωστε) για τυχόν λάθη τους και για να φτάσει στο σημείο να μην μιλήσει καθόλου για μπάσκετ,φανταστείτε τι είδε και τι βίωσε.

QUOTE(emperor @ Apr 10 2006, 09:02 PM)
Κάτι άλλο ο Ομπράντοβιτς πάλι φάουλ είναι.Πολύ αλαζονεία βε παιδί μου
Και όπου υπάρχει ύβρις υπάρχει και νέμεσις
Μια την λέει στον Ματσόν γιατί δεν του έκανε χειραψια την ώρα που έπεφταν αντικείμενα μια στον Καζλαουσκας φτάνει πια
*

Συμφωνώ απόλυτα!
Ο Ομπράντοβιτς όταν έχανε ήταν τόσο εκνευρισμένος που πιστεύω "δεν έβλεπε μπροστά του".Θα έκανε ότι περνούσε απ'το χέρι του,με κάθε μέσο,για να γυρίσει το ματς.
Όταν αυτό έγινε και εξασφάλισε τη νίκη,πιστεύω είδατε όλοι τα γελάκια του και γενικά το υπεράνω -αλαζονικό- στυλ.
Τότε,δεν είχε πλέον ανάγκη κανέναν...
... όμως αυτά στη ζωή πληρώνονται...η σεζόν ακόμα δεν έχει τελειώσει...
thrylos7
QUOTE
Αυτό συμβαίνει κι επειδή ο ΠΑΟ είναι κυρίαρχος τα τελευταία χρόνια και έτσι στρέφονται όλοι εναντίον του,όπως στο ποδόσφαιρο όλοι στρέφονται εναντίον του Ολυμπιακού..

Α! Μια διάπίστωση εδώ... Συνήθως, σε όλα τα πρωταθλήματα δηλαδή, όλες οι ομάδες δίνουν το 110% όταν παίζουν με τον πρωταθλητή... Ο Παναθηναϊκός το δίνει με τον Ολυμπιακό... Ότι κι αν σημαίνει αυτό. Ναι, θα μου πείτε είναι η κόντρα μεταξύ των ομάδων.. Γι' αυτό ο Γιαννακόπουλος θέλει Ολυμπιακό στο final4; ΧΑΧΑΧΑ!

QUOTE
Το ότι ξέχασε το όνομα του Καζλάουσκας στη συνέντευξη τύπου. Αν θυμάμαι καλά από αυτά που διάβασα, το ότι ξέχασε το όνομα του προπονητή του Ολυμπιακού ήταν πάνω στην ένταση της στιγμής και όχι για να πικάρει τον συνάδελφό του.
Διάβασα στο sportime.gr ότι εκεί που μιλούσε, ξέχασε το όνομα, κοίταξε την κατάσταση και μετά το είπε.
Νομίζω πως είναι κάτι που μπορεί να συμβεί αρκετές φορές και αυτή τη φορά διογκώθηκε από τους δημοσιογράφους...δεν πιστεύω πως αξίζει αναφοράς, ειδικά σε σύγκριση με τα όσα έγιναν από τους οπαδούς.

Ξεχνάει ο Ομπράντοβιτς; Άλλο να ξεχάσει τι έφαγε χθες το μεσημέρι και άλλο τον αντίπαλο προπονητή που στο κάτω κάτω το μελετούσε 3 μέρες. Στο βίντεο πάντως μόνο αυτό δε φάνηκε... Ο Καζλάουσκας σηκώνεται φεύγει, αρχίζει ο Ομπράντοβιτς, μιλάει, δείχνει με το δάχτυλο προς τη μεριά που ήταν ο Καζλάουσκας και δε θυμάται το όνομά του... Κάνει πως σκέφτεται, ο Ιτούδης του το λέει αλλά αυτός τίποτα... βλέπει τα στατιστικά και το λέει...

QUOTE
Αν εννοείτε τα σχόλια μετά την ομιλία του Καζλάουσκας, ότι "χαίρεται που ζει σε αυτήν τη χώρα", τότε σίγουρα αυτά είναι λόγια τα οποία βγήκαν περισσότερο από αντίδραση για αυτά που είπε ο Γιόνας και τα οποία τον πείραξαν, παρά από την αγάπη του για τη χώρα...και αυτό δεν τον τιμά.

Εμένα μου θύμισε πολιτικό εδώ... Δείτε δηλώσεις των εκπροσώπων τύπου των δύο μεγαλύτερων κομμάτων και θα καταλάβετε...

QUOTE
Αλλά βρεθείτε στη θέση του, μέσα στην ένταση να έχει πάρει μόλις ένα κρίσιμο και γεμάτο γόητρο παιχνίδι, με 20.000 κόσμο να επευφημεί την ομάδα του (ναι καλά θα πείτε...βρεθείτε στη θέση του και στη θέση κάθε μέλους της ομάδας, λέω εγώ πάλι) με την αδρεναλίνη να χτυπάει κόκκινο και με τον αντίπαλο προπονητή να έχει μόλις κάνει σχόλια για την εγκυρότητα της νίκης του...
Πως θα αντιδρούσατε?

Το ότι δεν έκανε κανένα σχόλιο για τα επεισόδια, αυτό το κατακρίνω. Ελπίζω τουλάχιστον να υπάρξει μία συγνώμη από κάποιο μέλος της ομάδας του Παναθηναϊκού στα επόμενα παιχνίδια και να μη συνεχιστεί η "βεντέτα" και στα playoffs (μα...ίες ευφάνταστες λέω τώρα βέβαια...).

Αν αφαιρούσες αυτό για τον αντίπαλο προπονητή θα έλεγα ότι θα πετούσα απ' τη χαρά μου μόνο. Ασφαλώς και η κίνηση του Καζλάουσκας συνιστά προσβολή(και ανέφερα γιατί το δικαιολογώ μέχρι ενός σημείου) αλλά ο Ομπράντοβιτς δε φέρθηκε με τον καλύτερο τρόπο ούτε στον αγώνα, ούτε μετά.

Ο Ολυμπιακός πάντως αποφάσισε να ρίξει τους τόνους και να μην προβεί σε γραπτή διαμαρτυρία... Ας όψεται η Μακάμπι βέβαια..

Αυτό λέω κι εγώ, στο ΣΕΦ φέτος έτυχε(; ) να μη γίνουν... Όλοι τα ίδια είναι πάνω κάτω.

QUOTE
Μπορεί ο Λάκοβιτς και ο Σπανούλης να έκαναν δηλώσεις, αλλά αν αντιμετώπιζαν υπεροπτικά το παιχνίδι, τώρα θα είχαν χάσει.
Επίσης, δε θα ήταν τόσο αγχωμένοι να κερδίσουν το ματς όπως ήταν στην αρχή που κόντευαν να σπάσουν τα στεφάνια.

Αυτό έλειπε, να το αντιμετωπίσουν υπεροπτικά. Από εδώ φαίνεται ότι δεν πιστεύουν αυτά που λένε και βγάζουν στο τέλος αυτή την "ανωτερότητα".

ΟΚ! Βρες μια άλλη ομάδα... Για τον ΠΑΟ πάντως η κατάσταση θα διαφέρει σε μια τέτοια περίπτωση...

QUOTE
Ξεκιναω με μια προβλεψη.
Αν αυτος ο ΠΑΟ ετσι όπως επαιξε με τον ΟΣΦΠ παει στην πραγα
( που ευκολα δυσκολα εκτιμω πως θα παει ) δεν εχει καμια τυχη στο final 4.

Να κάνω κι εγώ μια πρόβλεψη; Αν ο Ολυμπιακός δεν περάσει final4 θα χτυπήσει πάρα πολύ γερά τον τίτλο....
Ότι και να γίνει ο Καζλάουσκας θα ασχοληθεί με τον Παναθηναϊκό τις 2 εβδομάδες του Πάσχα... Για τον Ομπράντοβιτς παίζεται...

Ο Παπαμακάριος μόνο άτυχη επιλογή δεν είναι.
QUOTE
Αναφερομαι στον Σπανουλη. Δημιουργησε πολλα ρηγματα
Μιας και αναφέρεσαι στους διαιτητές, 2-3 βήματα του Σπανούλη τα είδες ή μόνο εγώ τα πρόσεξα.. Χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος... απλά ρωτάω.

Συμφωνώ στα περισσότερα που λες suspect.
Air Kef
This topic is hot!!

Συγχαρητήρια σε όσους έχουμε ποστάρει εδω και έχουμε τόσο μεγάλη κόντρα σε τόσα μέτωπα χωρίς να έχουμε υπερβεί ούτε μία φορά τα όρια. 41.gif


Fragi ο "από πάνω" έχει και ψευδόνυμο.

Suspect ωραίος αλλά διαφωνώ σε καποια πράματα.

Δεν φταίνε οι γκρίζοι που ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αλλάξει μια πάσα στο β΄ημίχρονο.Ούτε που πίσω από τον Έντνι έχει τον Κόλιεβιτς.Επίσης,στο ντέρμπυ του α γύρου ο Έντνι είχε ξαναχρεωθεί με 3 φάουλ από το α δεκάλεπτο αλλά τότε είχε λειτουργήσει αλλιώς αυτό.

Ο Παπαμακάριος ξεκίνησε άσχημα αλλά τους τελευταίους 2 μήνες δίνει ρέστα.Ο Χατζής αντιθέτως για κάποιους λόγους δεν τραβάει.Δεν νομίζω πως έχει πεθάνει μιας και πέρσι με την ΑΕΚ ήταν μια χαρά.Ίσως δεν τον αξιοποιούμε καλά όπως και τον Λιούις που πέρσι είχε 16 π μ.ο. στν Ισπανία.

Ο Ζοτς το έκανε επίτηδες 100%.
Αποκλείεται να ξέχασε το όνομα του Γιόνας όπως και αποκλείεται να μην άκουσε τον Ιτούδη που του το είπε.

Συμφωνώ με θρύλο7 για Σπανούλη-Λάκοβιτς δηλαδή πως δεν πιστεύουν αυτά που λένε.

Τέλος.
Ο Αλβέρτης ζει και αναπνέει μόνο για να κερδίζει τον Ολυμπιακό.
Ο Παπανικολάου να σταματήσει το μπάσκετ τώρα.
Ο Χατζηβρέττας απορώ πως θεωρείτε αναντικατάστατος στην εθνική.Το παλικάρι εδώ και 2 χρόνια είναι ντεφορμέ.Αν είναι αυτό. peace.gif
suspect
thryle7, δεν θυμαμαι βηματα του Σπανουλη.

air kef, o Παπαμακαριος ειναι μια περιπτωση Μπουντουρη.
Δηλαδη σοβαρος, ομαδικος, εργατικος ξερει για 5 θα παιξει για 5 ( με αριστα το 10 ) αλλα οταν σταματησει την καριερα του δεν θα τον θυμασαι για τιποτα. Αν δεν επαιζε αμυνα, τωρα θα ηταν στη Νιαρ Ιστ.

Ο Χατζης ελυνε και εδενε στην ΑΕΚ και σχεδον απαιτουσε να παιζουν για αυτον. Για αυτο και δεν τα πηγε ποτε καλα με τους αντιστοιχους Ετνι οπως πχ του καταλογιζεται οτι αυτος εφαγε τον Τζενκινς.
Ειναι αργος και βοηθαει μονο αν το παιχνιδι παει στο τσου-κου, τσου κου, κατι που με τη Μακαμπι ΔΕΝ γινεται.

Για το β ημιχρονο εγραψα ηδη πως οι γκριζοι δεν χρειαστηκε να πολυ-σπρωξουν. Το ειχαν κανει στο α ημιχρονο οταν ο εξαιρετικα αστοχος ΠΑΟ ηταν μολις 2 ποντους πισω.

Το θεμα με την επιθεση του ΟΣΦΠ ειναι κατα τη γνωμη μου απλο.

Οταν εχεις 1 που παιρνει τοσες πολλες προσπαθειες αυτος που κατεξοχην αδικειται ειναι ο 3 γιατι ο 1 που διεισδυει δινει την ασιστ κοντα του και δεν πολυρισκαρει να πεταξει τη μπαλα στη γωνια του γηπεδου. Για αυτο και δεν πολυφαινεται ο Λιουις.

Ο Χατζης ομως εχει και ενα αλλο μειονεκτημα.
Δεν μπορει.

Μιλαμε για εναν επαγγελματια αθλητη υψους 1,96 που ...δεν μπορει να καρφωσει!!!!

Φυσικα και συμφωνω πως ο Ζοτς "ξεχασε" το ονομα του Καζλαουσκας. Αυτα ομως μικρη σημασια εχουν πια...
thrylos7
QUOTE
Τέλος.
Ο Αλβέρτης ζει και αναπνέει μόνο για να κερδίζει τον Ολυμπιακό.

Πράγματι.. Αυτό βγάζει προς τα έξω. Καλά κάνει βέβαια.. για το prestige του.. Τώρα για το αγωνιστικό.. παίζεται...

QUOTE
Ο Παπανικολάου να σταματήσει το μπάσκετ τώρα.
Ο Χατζηβρέττας απορώ πως θεωρείτε αναντικατάστατος στην εθνική.Το παλικάρι εδώ και 2 χρόνια είναι ντεφορμέ.Αν είναι αυτό.

Το ερώτημα που θα θέσω δεν είναι επίκαιρο και δεν είναι στα πλαίσια αυτής της "κόντρας": Δε σας φαίνεται πως κάποιοι παίκτες που βγάζαν μάτια σε προηγούμενες ομάδες, όταν πάνε στον Παναθηναϊκό χαλάνε-πέφτουν; Χαρακτηριστική περίπτωση ο Παπανικολάου, που ναι μεν παίζει πολύ λίγο αλλά και όταν παίζει καμιά σχέση με τον παλιό "Φον Δημητράκη" που πήδαγε στον ουρανό, με την εκρηκτικότητα κτλ...

Διαφωνώ για τον Παπαμακάριο.. Κάνει αθόρυβη δουλειά. Μπορεί να παίξει άμυνα, να οργανώσει το παιχνίδι αλλά και να το ηρεμεί από τη θέση 2(όπως φέτος), ενώ μπορεί και να σκοράρει είτε με τρίποντο, που όταν αρχίσει δε σταματάει είτε πιο σπάνια με κάποιες διεισδύσεις. Για τα δεδομένα Ελλάδας - Ευρωλίγκα θα του έβαζα 7,5-8.

Ο Χατζής είναι σουτέρ. Πέρσι στη Μακάμπι έσταξε 37 πόντους. Είναι θέμα του προπονητή να βρει τρόπο να τον αξιοποιήσει, όπως και τον Λιούις.
suspect
Μαλλον δεν θυμασαι καλα την καριερα του Παπ φιλε thryle...

smile.gif


Αυτα που γραφεις τα ειδαμε στη δεκαετια του 90...
thrylos7
Δε νομίζω... δεν ήταν μόνο στα πρώτα χρόνια έτσι... Κι αν πούμε ότι αργότερα έχασε στον τομέα της εκρηκτικότητας, είχε γίνει ο ηγέτης του Ολυμπιακού στο ανεπανάληπτο 3-2 της ΑΕΚ.
suspect
απο τοτε περασαν πολλα χρονια μεχρι να παει στον ΠΑΟ
thrylos7
Μμ.. καλά.. sad.gif
Χατζηβρέττας;
yellow madness
thryle μην το ψαχνεις για σπανουλη. Αν προσεξεις σε καθε παιχνιδι κανει τουλαχιστον 10 φορες βηματα,και οχι δεν ειμαι καθολου υπερβολικος. Αλλα το γεγονος πως παιζει στον παο σε συνδυασμο με το οτι ειναι μελος της χρυσης εθνικης του προσφερει απιστευτη ασυλια απο τους γκρι.
dizzy_fingers
QUOTE(Air_Kef)
Συγχαρητήρια σε όσους έχουμε ποστάρει εδω και έχουμε τόσο μεγάλη κόντρα σε τόσα μέτωπα χωρίς να έχουμε υπερβεί ούτε μία φορά τα όρια.


Ουστ από δω παλιόγαυρε, με τον Πανναξιακό σου blech.gif tongue.gif biggrin.gif.

Θρύλε, αν με το να πέφτει η απόδοση των παιχτών στον Παναθηναϊκό, εννοείς την παραγωγικότητα στην επίθεση, τότε συμφωνώ.
Αλλά δεν είναι μόνο αυτό δείκτης του πόσο καλά παίζει ένας παίχτης. Δε χρειάζεται να επαναλάβουμε το τριπάκι με το μοίρασμα των ρόλων σε μία ομάδα πολλών αστέρων, όπως ο Παναθηναϊκός, τα ξέρουμε.
Θυσία του ατόμου για το σύνολο.
Κι επαναλαμβάνω: θυσία του ατόμου για το σύνολο.
Δε νομίζω πως υπάρχει καλύτερο παράδειγμα για αυτό από την ομάδα του Ομπράντοβιτς.
Αν εννοούμε με απόδοση, τα ατομικά στατιστικά, τότε έχουν πέσει.
Αν εννοούμε με απόδοση, το πόσο βοηθάνε την ομάδα να κερδίσει, τότε νομίζω πως τα αποτελέσματα και οι τίτλοι λένε την αλήθεια.

Ο Παπανικολάου στα τελευταία του χρόνια στον Ολυμπιακό δεν ήταν καλός. Στον Μακεδονικό είχε μία αναγέννηση, μετά τον πήραμε και στον ΠΑΟ έχει βρει τον ρόλο του, ο οποίος είναι κυρίως αμυντικός, ή ο άχαρος ρόλος του αναλώσιμου αμυντικού.
Ο Χατζηβρέττας δε βάζει τις 20άρες του Ηρακλή, αλλά παίζει σκληρή άμυνα και πολλές φορές στους τελευταίους αγώνες έχει το ρόλο του καμικάζι στην αρχή του αγώνα (δυνατή άμυνα και ντου στον αιφνιδιασμό μέχρι να τα φτύσει, ίσα ίσα για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του...το είδαμε στην Πόλη).

Αυτοί μπορεί να χτυπάνε rating 10 σε κάθε αγώνα...μπορεί όλοι εκτός του Λάκοβιτς και του Διαμαντίδη να το κάνουν αυτό, αλλά αν έτσι βοηθάνε να κερδίζει η ομάδα τους....


Αν κάτι δεν πάει καλά σε ατομικό επίπεδο στις ομάδες του Ομπράντοβιτς, αυτό θεωρώ πως είναι η άναδειξη νέων ταλέντων στην ομάδα του ΠΑΟ (δε λέω να ψήνει έναν παίχτη για χρόνια, να τον δίνει δανεικό ή μεταγραφή σε άλλη ομάδα και να βγάζει μάτια).
Με λίγα λόγια, ο παίχτης από τα σπλάχνα που θα γίνει ο "ηγέτης" της ομάδας wink.gif.

Όσο για τον Αλβέρτη, ξεχάσατε γρήγορα την απόδοσή του στα πρόσφατα ματς της Ευρωλίγκας. Μπορεί να παθιάζεται έξτρα στα ματς με τον Ολυμπιακό αλλά γενικώς στα δύσκολα είναι εκεί για την ομάδα του....όταν αυτή λέγεται Παναθηναϊκός, γιατί αν πάμε στα της εθνικής... sad.gif (αχ, αρτζεντίνα αρτζεντίνα....)


Α και με το θέμα της αλαζονείας...δε θέλω να φανώ κακός, αλλά η "θεία δίκη" δε χτυπάει πάντα και ούτε πρόκεται να τα βρουν μπροστά τους....εφόσον η "ανωτερώτητα" (όπως την εννοεί ο θρύλος wink.gif ) δε βγει στο παρκέ.
Μην πάμε δηλαδή στην άλλη άκρη του Ατλαντικού όπου το trash talk πάει σύννεφο...Αν ο Σακ έβρισκε μπροστά του όσα έχει πει για τις άλλες ομάδες, τώρα θα ήταν χαμηλότερα και από τον Μπράντλεϊ....
thrylos7
Για το Σπανούλη σοβαρά μιλάς; Εγώ την Κυριακή πρόσεξα κάποια και λέω θα του ξέφυγαν. Αναφέρομαι στην κίνηση που κάνει όταν πάει για εκείνη τη περίεργη προσποίηση που φέρνει σε σταυρωτή.

dizzy συμφωνώ με αυτά που λες... Αλλά αν ο κάθε παίκτης προσαρμόζεται σε έναν εντελώς διαφορετικό πολλές φορές ρόλο τότε αλλάζει και ο ίδιος μαζί με το παιχνίδι του. Και όταν αυτό γίνεται σε μια ομάδα με πολλούς καλούς παίκτες τότε αναγκαστικά κάποιοι θα έχουν δευτερεύοντα ρόλο...άρα συνήθως "πέφτει" ο παίκτης. Συνήθως γιατί υπάρχουν και εξαιρέσεις, όπως ο Μπατίστ που έχει μπει για τα καλά στο κλίμα του ευρωπαϊκού μπάσκετ όπως πολύ σωστά άκουσα πρόσφατα(ίσως και την Κυριακή!!!).
Άποψή μου είναι ότι από ένα σημείο και μετά ο παίκτης αρχίζει να χάνει έτσι κάτι από την αγωνιστική του αξία και να μην είναι πια στο ίδιο επίπεδο.
Βέβαια θα μου πεις ότι αυτό είναι λογικό να συμβαίνει, ειδικά στον Παναθηναϊκό για όλα τα παραπάνω που αναφέρεις. Αυτό ακριβώς, είναι το συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού του ΠΑΟ για μένα που οδηγεί σ' αυτή την κατάσταση. Πιστεύω πως ο Παπανικολάου αν πάει να παίξει τώρα στο Μακεδονικό δε θα έχει πολλά κοινά με την προηγούμενη "θητεία" του... Ούτε και ο Χατζηβρέττας στον Ηρακλή.. Κι όχι μόνο επειδή έχουν γίνει πιο αμυντικοί οι εν λόγω παίκτες.

Εγώ πάντως τον Αλβέρτη το βλέπω πιο πολύ στα εύκολα... και στους τελικούς.

QUOTE
Α και με το θέμα της αλαζονείας...δε θέλω να φανώ κακός, αλλά η "θεία δίκη" δε χτυπάει πάντα και ούτε πρόκεται να τα βρουν μπροστά τους....εφόσον η "ανωτερώτητα" (όπως την εννοεί ο θρύλος  ) δε βγει στο παρκέ.

Ένας λόγος που παθιάζονται περισσότερο είναι για να μη χάσουν αυτό το δικαίωμα... της ανωτερότητας.
Σωστά αλλά εφόσον την έχουν αυτή τότε δεν πρόκειται να μη τους βγει... Μόνο με έναν τρόπο δε θα βγει και αυτός αναφέρεται στις 2 πιο πάνω σειρές. Ένας φάυλος κύκλος δηλαδή. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

Εντάξει, είναι διαφορετικά απέναντι, θέμα που δεν αφορά μόνο τον αθλητισμό.

Edit: Να και ένα μέρος από τις δηλώσεις του Ομπράντοβιτς για το σημερινό αγώνα.. : sportime.gr
QUOTE
Ο Σέρβος τεχνικός σχολίασε και τον τεχνικό της Ταού, Βέλιμιρ Περάσοβιτς: "Έχουν αρχίσει ορισμένοι να κλαίνε. Έχουν αρχίσει ποτάμια να τρέχουν από δάκρυα, αλλά ό,τι και να κάνουν αυτοί, ξέρουμε ότι είμαστε καλύτεροι απ' αυτούς", είπε ο Ζοτς, αναφερόμενος στις διαμαρτυρίες των Ισπανών για τους διαιτητές και συμπλήρωσε:  "Κι εμείς μπορούμε να κάνουμε παράπονα. Αν δείτε την κασέτα από το δεύτερο παιχνίδι, ο Τομάσεβιτς δεν κάνει φάουλ στον Χάνσεν, όπως και ο Ντέιβιντ κάνει φάουλ στον Λάκοβιτς, στον οποίο οι διαιτητές καταλόγισαν στη συνέχεια αντιαθλητικό φάουλ. Δεν τα χρησιμοποιούμε, όμως, όλα αυτά, διότι ξέρουμε ότι είμαστε καλύτεροι".


...
Papaloukas 4 ever
QUOTE(thrylos7 @ Apr 12 2006, 03:08 AM)
Για το Σπανούλη σοβαρά μιλάς; Εγώ την Κυριακή πρόσεξα κάποια και λέω θα του ξέφυγαν. Αναφέρομαι στην κίνηση που κάνει όταν πάει για εκείνη τη περίεργη προσποίηση που φέρνει σε σταυρωτή.
*


Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου.
bomberman7
erxomaste tora na kanoume plaka me to vazelo sto oaka tzakson7
dizzy_fingers
- Μην προκαλείς τους συνομιλητές σου.
- Μη γράφεις με greeklish.
- Προσπάθησε να δώσεις λίγο νόημα στην διαδικτυακή παρουσία σου και γράψε κάτι πιο πρωτότυπο...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.