Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Arnold "Red" Auerbach 1917 - 2006
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Eastern Conference
morfi


BOSTON, Oct. 28 - The Boston Celtics regretfully announce the sudden passing of President Arnold "Red" Auerbach. He died Saturday night in Washington, D.C.

Auerbach, 89, was born on September 20, 1917 and joined the Celtics' family in 1950 when he took over as head coach, a position he held until 1966. He remained with the team until his passing Saturday.

Auerbach, who was responsible for 16 World Championships, was known as the greatest coach who ever lived. The Celtics are dedicating this season to his memory.
NBAholic
Σας ορκίζομαι ότι χθες τον μνημόνευα, χωρίς να γνωρίζω τίποτα... sad.gif

O κατά τη γνώμη μου μεγαλύτερος προπονητής στην ιστορία του ΝΒΑ κι ένας από τους 2 μεγαλύτερους του αμερικανικού μπάσκετ, μαζί με τον (εν ζωή ακόμη) Τζον Γούντεν.

RIP, Red.
Pierce
Σήμερα, για πρώτη φορά περισσότερο από σε μισό αιώνα, oi Celtics είναι χωρίς τον ακρογωνιαίο λίθο τους. ο Arnold «red» Auerbach, ένα σύμβολο του μπακσετ από το 1950 και ένας ηγέτης στον κόσμο καλαθοσφαίρισης, πέθανε χτες τη νύχτα στ ηΟυάσιγκτον. Ήταν 89. Ο θάνατος του Auerbach αναγγέλθηκε από τους Celtics, στους οποιους ηταν ο Πρόεδρος. Η ομάδα είπε ότι η επερχόμενη σεζον θα αφιερωθει στην μνημη του. Ενώ πολλοί εστιάζουν στους μεγάλους αριθμούς της καριερας του - 938 regular season , 99 περισσότερο στα πλέι-οφ και εννέα παγκόσμια πρωταθλήματα - Auerbach αφήνει μια terastia κληρονομιά.
Αναμφιβολα ο μεγαλυτερος προπονητης και δασκαλος σε ολα τα αθληματα ολων των εποχων. μεγαλη μορφη. η αγαπη του για τα πουρα ισως του στερησαν καποια χρονια ακομα αλλα εφυγε πληρης ημερων


Ειπαν για αυτον

Οι yankees κέρδισαν 25 πρωταθλήματα. Τι τους πήρε, εκατό έτη; o red κέρδισε εννέα σε 10. Ήταν ο καλύτερος προπονητης στην ιστορία του επαγγελματικού αθλητισμού.


Bill Russell


Είχε ενα τροπο με τους ανθρώπους και θα μπορούσε να τους πάρει δεσμευμένους σε αυτό που έκανε. Έκανε τους Celtics Cosa Nostra της καλαθοσφαίρισης. Πιστεψαμε ότι ήταν το πράγμα μας
Tommy Heinsohn


λατευα να δουλευω μαζι του ημασταν αδελφες ψυχες

Bill Russell


"He's the Godfather of the Celtics."
-- John Havlicek


ο αρνολντ ηξερε πως να κρινει ενα ταλεντο , ηξερε πως να το παρει , και πως να του δημιουργησει κινητρα.

Bob Cousy


Έχω πολλές διασκέδαστικες και τρυφερές μνήμες του αρνολντ από νωρίς στη σταδιοδρομία μου. Δεν σκέφτομαι ότι υπάρχει ένας μύθος που ήταν τόσο αγαπημένος όσο ο ρεντ είναι στη Βοστώνη.

Danny Ainge



η βοστωνη εχασε τον καλυτερο δημοτη της. με εδιωξε απο τους σελτικς αλλα ποτε δεν θαυμασα καποιον περισσοτερο.

Ray Flynn


Click to view attachment
sarounas
αντίο και από μένα στον μεγάλο και θρυλικό Ρεντ
ένας ένας μας αφήνουν πέρσι ήταν ο αντίστοιχος Ευρωπαίος, ο Γκομέλσκι
ευτυχώς πλήρης ημερών οι άνθρωποι smile.gif
leonkalf
Μια ζωή αφιερωμένη στο μπάσκετ. Άρχοντας!! Ένας θρύλος του μπάσκετ!

Τυχερός που έζησε όλα αυτά!

RIP
merlin1
ke den prolabe na xari akoma 1 protathima me ton paul pierce sad.gif
NBAholic
QUOTE
ke den prolabe na xari akoma 1 protathima me ton paul pierce


Νομίζω πως η χειρότερη ψυχολογική στιγμή του Άουερμπαχ είναι όταν πληροφορήθηκε το θάνατο του Λεν Μπάις. Φαντάζεστε να είχε συμβεί κάτι ανάλογο στο Λεμπρόν μια ημέρα μετά τα ντραφτ; Διότι και ο Μπάις ένα είδος Λεμπρόν προοριζόταν να γίνει...Προσθέστε και το Ρέτζι Λιούις.

Δε θα πω ότι οι Σέλτικς ήταν γκαντέμικη ομάδα, γιατί η τύχη τους είχε βοηθήσει παλιότερα, αλλά αυτά τα τραγικά συμβάντα εξισορρόπησαν την κατάσταση.
dizzy_fingers
Αυτά δε θα έπρεπε να συμβαίνουν ποτέ βέβαια...

RIP big man.
Να χαίρεται τα πούρα του στον παράδεισο.
dizzy_fingers
Από μία πρόσφατη διαδικτυακή "συνέντευξη" του Στερν:

- Ξέρω ότι πρέπει να είστε στενοχωρημένος από τον χαμό του Red Auerbach. Ποιά είναι η αγαπημένη σας ανάμνηση από τον Red?

- Η αγαπημένη μου ανάμνηση είναι όταν του μίλησα μία φορά και του είπα "Ρεντ, θέλουν να υψώσουν τις μπασκέτες επειδή οι ψηλοί παίχτες έχουν μεγάλο πλεονέκτημα έναντι των άλλων. Τί λές". Μου απάντησε, "Λοιπόν, άκου, χαζούλη," έτσι με αποκάλεσε, χαζούλη. Είπε, "αν υψώσουν τις μπασκέτες, θα χάνουν περισσότερα σουτ, σωστά?". Είπα, "ναι". Μου είπε, "Τώρα, ποιός θα παίρνει τα περισσότερα ριμπάουντ?". Και απάντησα, "Οι ψηλοί." Μου είπε "ΟΚ, χαζούλη, τώρα βγάλε από το μυαλό σου αυτήν την ιδέα." Του είπα "Ευχαριστώ Ρεντ, εκτιμώ τη συμβουλή σου". Ήταν μεγάλος οπαδός του παιχνιδιού και καλός φίλος....
NBAholic
Είναι αλήθεια ότι το ψηλότερο καλάθι είναι μάλλον κακή ιδέα για τους κοντούς...Υπήρξε ένα παιχνίδι που παίχτηκε σε καλάθι ύψους 3,65, αλλά δεν είναι της παρούσης να το αναλύσουμε τώρα.

Έχεις την αμερικανική διεύθυνση αυτού του quote;
dizzy_fingers
There you go smile.gif.

Έχει κι άλλα πολλά ενδιαφέροντα εκεί (όπως για τις πιθανές προεκτάσεις του ΝΒΑ στο μέλλον, το θέμα με τις μπάλες...).
Pierce
χωρις λογια...
dizzy_fingers
Στην κεντρική σελίδα του ΝΒΑ έχει ένα τριφύλλι με το όνομα RED πάνω που οδηγεί ασφαλώς σε αφιέρωμα στον μακαρίτη προπονητή των πρασίνων.

Δεν ξέρω, απλά μου φάνηκε αστείο και το ανέφερα:

smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.