Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΚΑΚΟ ΠΡΟΤΥΠΟ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
akadimia2008
Απίστευτο και όμως αληθινό! Νεαρή καλλίγραμμη αθλήτρια που χάρη στα σωματικά προσόντα της πόζαρε ως μοντέλο σε επίδοξους γλύπτες και ζωγράφους γνωστού κολεγίου της Αθήνας, συνελήφθη για κατοχή ηρωίνης και κοκαΐνης!

Η είδηση, που μετά την αποκάλυψή της προκαλεί σοκ στην κοινή γνώμη, έρχεται να επιβεβαιώσει τους φόβους για την εξάπλωση των ναρκωτικών στους νέους, αλλά και να προβληματίσει τις διωκτικές αρχές που με ανάλογες περιπτώσεις συνειδητοποιούν ότι, παρά τις εντατικές προσπάθειές τους για καταστολή, το φαινόμενο εξακολουθεί να παίρνει συνεχώς μεγαλύτερες διαστάσεις.

Η σύλληψη της 27χρονης μπασκετμπολίστριας που έπαιζε σε ομάδα τοπικού πρωταθλήματος Αττικής έγινε το απόγευμα της περασμένης Παρασκευής, στην περιοχή του Ζωγράφου, ήρθε όμως στο φως, χθες, όταν έγινε γνωστό ότι η κατηγορία που ασκήθηκε στην ίδια και τον Αφρικανό φίλο της και ντίλερ ναρκωτικών ήταν σε βαθμό κακουργήματος και σήμερα οι δυο τους θα οδηγηθούν στον ειδικό ανακριτή.

Η αντίστροφη μέτρηση για τη σύλληψη ξεκίνησε στις αρχές της περασμένης εβδομάδας όταν στους αστυνομικούς του τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών Δυτικής Αττικής ήρθαν πληροφορίες για τις απόπειρες ενός 30χρονου Αφρικανού λαθρεμπόρου να πουλήσει κοκαΐνη στους τοξικομανείς της Νίκαιας.

Σύντομα οι αστυνομικοί εντόπισαν τον ντίλερ, το διαμέρισμά του στην περιοχή του Ζωγράφου και τον έθεσαν υπό παρακολούθηση. Ετσι, όταν διαπίστωσαν ότι διακινούσε διάφορες ποσότητες ηρωίνης και κοκαΐνης σε τοξικομανείς της περιοχής και των γύρω συνοικιών, αποφασίστηκε η σύλληψή του.

Ομως, στην έφοδό τους οι αστυνομικοί, εκτός από δεκαπέντε γραμμάρια ηρωίνη και δύο γραμμάρια κοκαΐνη, βρήκαν και την 27χρονη αθλήτρια που κατά την εξέτασή της τους εξέπληξε δυσάρεστα. Είπε ότι με τον 30χρονο υπήκοο Ρουάντας είχε σχέσεις εδώ και πέντε χρόνια και ότι επί τέσσερα χρόνια έκανε περιστασιακά χρήση κοκαΐνης. Τον τελευταίο χρόνο όμως, όπως ισχυρίστηκε, επέκτεινε τη χρήση και στην ηρωίνη κι έτσι, πάντα περιστασιακά, έπαιρνε μαζί και τις δύο ναρκωτικές ουσίες. Για τις δόσεις της δεν χρειαζόταν να πληρώνει, ενώ για τα προς το ζην, όπως είπε, δούλευε σε κολέγιο της Αθήνας ως μοντέλο για τους μαθητές καλών τεχνών. Εντούτοις, παρά τη χρήση, συμμετείχε κανονικά στους αγώνες της ομάδας της.
akadimia2008
δημοσιευμα της ESPRESSO
lili_4
ποια είναι η παίχτρια ξέρουμε?
akadimia2008
δεν ξερω και εγω παιδια απλα ειναι παρδειγμα προς αποφυγη και καλο ειναι να μαθαινονται ποιες ειναι και ιδιατερα τα μικρα κοριτσια να παραδειγματιζονται απο αυτα και να μην εχουν τετοια προτυπα
tatr6
Καλημέρα...

Επειδή γνωρίζω την κοπέλα στην οποία αναφέρεται το δημοσίευμα, το όνομα της οποίας φυσικά και δεν θα πω, θέλω να σχολιάσω κάποια πράγματα.

Έχοντας παίξει μαζί της και γνωρίζοντας την προσωπικά θέλω να πω ότι μόνο παράδειγμα προς αποφυγή δεν είναι. Είναι από τις καλύτερες ψυχές που έχω γνωρίσει, πρόθυμη να βοήθησει τον άλλο όποτε την χρειάζεται. Χαμογελαστή πάντα, ερχόταν στην προπόνηση, που για αυτήν ήταν ένας τρόπος διαφυγής από την σκληρή πραγματικότητα που ζούσε. Ζώντας από μικρή σε μια οικογένεια με πολλά προβλήματα, δούλευε από πολύ μικρή για να βοηθήσει να τα βγάλουν πέρα. Ήταν πολύ περήφανη και βοήθεια δεν δεχόταν από κανένα. Πάλεψε σκληρά κι όμως δεν τα κατάφερε να ξεφύγει από αυτήν την μάστιγα που πλήττει την κοινωνία μας. Δεν την δικαιολογώ, που βρήκε αυτόν τον τρόπο διαφυγής... Αλλά και μόνο από τα λεγόμενα της τελευταίας παραγράφου του δημοσιεύματος καταλαβαίνετε πόσο αγνό παιδί είναι. Είπε τα πάντα και με κάθε λεπτομέρεια και δεν νομίζω πως χρειάστηκε να την πιέσουν και πολύ.

Γιατί τα λέω όλα αυτά...? Όχι για να δικαιολογήσω, ξαναλέω, την πράξη της, αλλά για να μην την κρίνετε τόσο σκληρά. Γιατί στην κοινωνία του σήμερα ένα άτομο τόσο ευάλωτο σαν κι αυτήν δυστυχώς γίνεται εύκολος στόχος αδίστακτων εμπόρων ναρκώτικών, οι οποίοι τους προσφέρουν "μια καλύτερη ζωή και έναν τρόπο διαφυγής από τα προβλήματα τους"... Αν είναι δυνατόν... Σε αυτά τα άτομα καλά θα κάνουμε να είμαστε δίπλα τους και να τους προσφέρουμε όλη μας την στήριξη...

Συγγνώμη αν σας κούρασα, καλό μεσημέρι σε όλους...
lili_4
QUOTE(tatr6 @ May 15 2008, 12:55 ) *
Καλημέρα...

Επειδή γνωρίζω την κοπέλα στην οποία αναφέρεται το δημοσίευμα, το όνομα της οποίας φυσικά και δεν θα πω, θέλω να σχολιάσω κάποια πράγματα.

Έχοντας παίξει μαζί της και γνωρίζοντας την προσωπικά θέλω να πω ότι μόνο παράδειγμα προς αποφυγή δεν είναι. Είναι από τις καλύτερες ψυχές που έχω γνωρίσει, πρόθυμη να βοήθησει τον άλλο όποτε την χρειάζεται. Χαμογελαστή πάντα, ερχόταν στην προπόνηση, που για αυτήν ήταν ένας τρόπος διαφυγής από την σκληρή πραγματικότητα που ζούσε. Ζώντας από μικρή σε μια οικογένεια με πολλά προβλήματα, δούλευε από πολύ μικρή για να βοηθήσει να τα βγάλουν πέρα. Ήταν πολύ περήφανη και βοήθεια δεν δεχόταν από κανένα. Πάλεψε σκληρά κι όμως δεν τα κατάφερε να ξεφύγει από αυτήν την μάστιγα που πλήττει την κοινωνία μας. Δεν την δικαιολογώ, που βρήκε αυτόν τον τρόπο διαφυγής... Αλλά και μόνο από τα λεγόμενα της τελευταίας παραγράφου του δημοσιεύματος καταλαβαίνετε πόσο αγνό παιδί είναι. Είπε τα πάντα και με κάθε λεπτομέρεια και δεν νομίζω πως χρειάστηκε να την πιέσουν και πολύ.

Γιατί τα λέω όλα αυτά...? Όχι για να δικαιολογήσω, ξαναλέω, την πράξη της, αλλά για να μην την κρίνετε τόσο σκληρά. Γιατί στην κοινωνία του σήμερα ένα άτομο τόσο ευάλωτο σαν κι αυτήν δυστυχώς γίνεται εύκολος στόχος αδίστακτων εμπόρων ναρκώτικών, οι οποίοι τους προσφέρουν "μια καλύτερη ζωή και έναν τρόπο διαφυγής από τα προβλήματα τους"... Αν είναι δυνατόν... Σε αυτά τα άτομα καλά θα κάνουμε να είμαστε δίπλα τους και να τους προσφέρουμε όλη μας την στήριξη...

Συγγνώμη αν σας κούρασα, καλό μεσημέρι σε όλους...



wav.gif wav.gif
soouza
QUOTE(tatr6 @ May 15 2008, 12:55 ) *
Καλημέρα...

Επειδή γνωρίζω την κοπέλα στην οποία αναφέρεται το δημοσίευμα, το όνομα της οποίας φυσικά και δεν θα πω, θέλω να σχολιάσω κάποια πράγματα.

Έχοντας παίξει μαζί της και γνωρίζοντας την προσωπικά θέλω να πω ότι μόνο παράδειγμα προς αποφυγή δεν είναι. Είναι από τις καλύτερες ψυχές που έχω γνωρίσει, πρόθυμη να βοήθησει τον άλλο όποτε την χρειάζεται. Χαμογελαστή πάντα, ερχόταν στην προπόνηση, που για αυτήν ήταν ένας τρόπος διαφυγής από την σκληρή πραγματικότητα που ζούσε. Ζώντας από μικρή σε μια οικογένεια με πολλά προβλήματα, δούλευε από πολύ μικρή για να βοηθήσει να τα βγάλουν πέρα. Ήταν πολύ περήφανη και βοήθεια δεν δεχόταν από κανένα. Πάλεψε σκληρά κι όμως δεν τα κατάφερε να ξεφύγει από αυτήν την μάστιγα που πλήττει την κοινωνία μας. Δεν την δικαιολογώ, που βρήκε αυτόν τον τρόπο διαφυγής... Αλλά και μόνο από τα λεγόμενα της τελευταίας παραγράφου του δημοσιεύματος καταλαβαίνετε πόσο αγνό παιδί είναι. Είπε τα πάντα και με κάθε λεπτομέρεια και δεν νομίζω πως χρειάστηκε να την πιέσουν και πολύ.

Γιατί τα λέω όλα αυτά...? Όχι για να δικαιολογήσω, ξαναλέω, την πράξη της, αλλά για να μην την κρίνετε τόσο σκληρά. Γιατί στην κοινωνία του σήμερα ένα άτομο τόσο ευάλωτο σαν κι αυτήν δυστυχώς γίνεται εύκολος στόχος αδίστακτων εμπόρων ναρκώτικών, οι οποίοι τους προσφέρουν "μια καλύτερη ζωή και έναν τρόπο διαφυγής από τα προβλήματα τους"... Αν είναι δυνατόν... Σε αυτά τα άτομα καλά θα κάνουμε να είμαστε δίπλα τους και να τους προσφέρουμε όλη μας την στήριξη...

Συγγνώμη αν σας κούρασα, καλό μεσημέρι σε όλους...

Το forum θέλει επαφές κι επικοινωνία κι όχι εισαγγελείς που κρίνουν.Σίγουρα η πράξη δεν είναι ότι καλύτερο,αλλά είναι και προσωπικό στην τελική κακώς αναφέρεται σε αυτή την ιστοσελίδα.Συμπληρώνω αυτά που λες,tatr6 smile.gif
sch
επειδή είναι ένα πολύ λεπτό θέμα καλύτερα είναι να σταματήσει εδω αυτή η συζήτηση γι'αυτο και κλειδώνεται το τόπικ... bball.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.