Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kαταργουνται τα προνομια στους αθλητες.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
man10
Καταργούνται τα προνόμια!
«Καλύτερο το προβλέπειν από το θεραπεύειν». Με αυτήν την φράση, ο υπουργός Πολιτσιμού, Μιχάλης Λιάπης, προανήγγειλε τα μέτρα που θα συμπεριληφθούν σε σχετικό σχέδιο Νόμου, το οποίο θα αφορά στην καταπολέμηση του ντόπινγκ και θα παρουσιασθεί στην Βουλή μετά το Πάσχα.

Ο Μιχάλης Λιάπης, σε συνεργασία με τον υφυπουργό Αθλητισμού, Γιάννη Ιωαννίδη, παραχώρησαν σήμερα συνέντευξη Τύπου, στην οποία εξέθεσαν την βούληση της Πολιτείας για την πλήρη καταπολέμηση της μάστιγας που πλήττει τον αθλητισμό. Μεταξύ άλλων, αναμένεται να θεσμοθετηθεί η κατάργηση της πλειοψηφίας των προνομίων που απολάμβαναν μέχρι σήμερα οι πρωταθλητές, καθώς και η εισαγωγή των φοιτητών στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα.

goalday.gr




Συμφωνειται με αυτην την κινηση?
Εγω πιστεω πως ειναι μεγαλο λαθος να καταργηθουν τα προνομια απο τους νεαρους αθλητες που τα κερδιζουν ειτε απο σχολικους αγωνες η απο διακρισεις με τις εθνικες.Αλλωστε αυτα τα παιδια χανουν πολλες ωρες απο τα μαθηματα τους και δεν το θεωρω σωστο να μην υπαρχει μια καποια επιβραβευση.Απο την αλλη συμφωνω να σταματησει αυτο με τον διορισμο στην αστυνομια κλ των αθλητων.
NBAer
QUOTE(man10 @ Apr 22 2008, 13:47 ) *
Καταργούνται τα προνόμια!
«Καλύτερο το προβλέπειν από το θεραπεύειν». Με αυτήν την φράση, ο υπουργός Πολιτσιμού, Μιχάλης Λιάπης, προανήγγειλε τα μέτρα που θα συμπεριληφθούν σε σχετικό σχέδιο Νόμου, το οποίο θα αφορά στην καταπολέμηση του ντόπινγκ και θα παρουσιασθεί στην Βουλή μετά το Πάσχα.

Συμφωνειται με αυτην την κινηση?
Εγω πιστεω πως ειναι μεγαλο λαθος να καταργηθουν τα προνομια απο τους νεαρους αθλητες που τα κερδιζουν ειτε απο σχολικους αγωνες η απο διακρισεις με τις εθνικες.Αλλωστε αυτα τα παιδια χανουν πολλες ωρες απο τα μαθηματα τους και δεν το θεωρω σωστο να μην υπαρχει μια καποια επιβραβευση.Απο την αλλη συμφωνω να σταματησει αυτο με τον διορισμο στην αστυνομια κλ των αθλητων.

Περι του "παιδια χανουν πολλες ωρες απο τα μαθηματα τους και .....", δεν συμφωνω καθολου, γιατι και εγω συμμετειχα σε τετοιους αγωνες και καμια επιπτωση δεν μπορουσε αυτο να εχει στα μαθηματα μου, αλλα αυτο οφειλεται κυριως στο επιπεδο και στην ποιοτητα διδασκαλιας στα σχολεια αλλα μιας και ειναι off-topic και τρομαχτικα τεραστια κουβεντα δεν εχει νοημα να το επεκτεινω τωρα.

Αυτο που λεω με απλα λογια, ειναι οτι δεν μαθαινα απο την ωρα(<45 λεπτα ειναι και αυτο μερος του προβληματος) του μαθηματος! Το πολυ πολυ να μαθαινα ενα 10% - 15%. Η κυρια μαθηση μου ηταν απο το φροντιστηριο και βεβαια οταν καθομουν μονος και διαβαζα. Και αυτο ισχυει για ολους i guess!

Πρεπει να πω οτι εκεινες οι ωρες που περνουσαμε εκτος μαθηματος λογω αυτων των αγωνων, δεν ηταν αγγαρεια προφανως, biggrin.gif Το εντελως αντιθετο. icon_drunk.gif Ισα ισα λοιπον παιζαμε το ποδοσφαιρακι μας(προπονηση δηθεν για τους αγωνες) μεσα σε ωραιο ηλιολουστο καιρο ενω οι αλλοι μαραζωναν με τα αρχαια, κλεισμενοι μεσα στην ταξη. cool.gif Μην σου πω αυτοι πρεπει να παρουν προνομια! biggrin.gif

Φτασαμε 5οι νομιζω την μια χρονια και οφειλω να πω οτι αν φταναμε 1οι πχ και παιρναμε τα παραπανω μορια, θα αισθανομουν τελειως ασχημα απεναντι στους αλλους διοτι πολυ απλα δεν βρισκω σωστο τροπο να παρεις περισσοτερα μορια σε κατι που εχει να κανει με γνωσεις φυσικης,μαθηματικων,γλωσσας, κλπ με το να βγεις πρωτος σε κατι ασχετο.

Οσο για τα προνομια σε ολυμπιονικες κλπ φυσικα και ειμαι υπερ! Να μην υπαρχει κανενα προνομιο επειτα!
Πηρες το μεταλλιο σου, πηρες τα λεφτα σου? Ε γιατι να γινεις και δημοσιος υπαλληλος? Να τους δινουν πολλα λεφτα ναι, γιατι αυτοι αποσυρονται προωρα και μετα θα ειναι δυσκολα για αυτους. Αλλα οχι να τους δινονται 1002 προνομια.

+1 στην Νεα Δημοκρατια λοιπον. -7520000 για ολα τα αλλα.
Συνολο αρκετα αρνητικο ακομη. biggrin.gif
Rondo
Θεωρώ πως σωστή είναι η κατάργηση των προνομίων στους αθλητές...Διότι αυτά τα προνόμια ήταν κάποιες από τις αιτίες της ντόπας...Για τα σχολικά δεν θεωρώ πως είναι κακό να επιβραβεύονται με μόρια τα παιδιά...Έτσι κι αλλιώς και να μπεις στη σχολή αν είσαι ανίκανος να τη βγάλεις δεν θα τη βγάλεις ποτέ...
NBAer
QUOTE(Rondo @ Apr 23 2008, 12:52 ) *
Θεωρώ πως σωστή είναι η κατάργηση των προνομίων στους αθλητές...Διότι αυτά τα προνόμια ήταν κάποιες από τις αιτίες της ντόπας...Για τα σχολικά δεν θεωρώ πως είναι κακό να επιβραβεύονται με μόρια τα παιδιά...Έτσι κι αλλιώς και να μπεις στη σχολή αν είσαι ανίκανος να τη βγάλεις δεν θα τη βγάλεις ποτέ...

Αυτο δεν ειναι λογικη.
Με το σημερινο συστημα γιατι καποιου που καθεται και διαβαζει ωρες και ωρες για να περασει με 17800 πχ σε μια σχολη, να του φαει τη θεση ενας αλλος που διαβαζει πολυ λιγοτερο απο αυτον αλλα ξερει να παιζει καλη μπαλα (και ετσι θα παρει παραπανω εξτρα μορια)?

Εχει σχεση πχ η μπαλα με την νομικη? Αν μιλαμε πχ για νομικη....
Rondo
QUOTE(NBAer @ Apr 23 2008, 13:01 ) *
Αυτο δεν ειναι λογικη.
Με το σημερινο συστημα γιατι καποιου που καθεται και διαβαζει ωρες και ωρες για να περασει με 17800 πχ σε μια σχολη, να του φαει τη θεση ενας αλλος που διαβαζει πολυ λιγοτερο απο αυτον αλλα ξερει να παιζει καλη μπαλα (και ετσι θα παρει παραπανω εξτρα μορια)?

Φίλε επειδή πέρσι τελείωσα το σχολείο...Δεν είναι τόσα απλά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεις...Πρέπει να επιδείξει κάποιος σε ατομικά αθλήματα μεγάλες διακρίσεις, πχ γνωστή μου ήταν στην ξιφασκία πρωταθλήτρια Ευρώπης..Στα ομαδικά πρέπει όλη η ομάδα να είναι πολύ καλή για να έχει τύχη να φτάσει τόσο μακριά για να πάρει τα μόρια...Πίστεψε με δεν είναι τόσο απλό να φτάσεις στην μοριοδότηση...
NBAer
QUOTE(Rondo @ Apr 23 2008, 13:04 ) *
Φίλε επειδή πέρσι τελείωσα το σχολείο...Δεν είναι τόσα απλά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεις...Πρέπει να επιδείξει κάποιος σε ατομικά αθλήματα μεγάλες διακρίσεις, πχ γνωστή μου ήταν στην ξιφασκία πρωταθλήτρια Ευρώπης..Στα ομαδικά πρέπει όλη η ομάδα να είναι πολύ καλή για να έχει τύχη να φτάσει τόσο μακριά για να πάρει τα μόρια...Πίστεψε με δεν είναι τόσο απλό να φτάσεις στην μοριοδότηση...

Ναι και αμα φτασει δηλαδη γιατι να φαει την θεση καποιου που απλα διαβαζε? Επειδη ηταν καλος εως εξαιρετικος στην ξιφασκια ή στην μπαλα? blink.gif
Rondo
Λίγοι είναι αυτοί που φτάνουν και για μένα αξίζουν...Κάνουν μεγάλη προσπάθεια...
NBAer
QUOTE(Rondo @ Apr 23 2008, 13:21 ) *
Λίγοι είναι αυτοί που φτάνουν και για μένα αξίζουν...Κάνουν μεγάλη προσπάθεια...

Στην ξιφασκια! Π.χ.
Γιατι να αξιζουν να πανε και νομικη πχ?
Rondo
QUOTE(NBAer @ Apr 23 2008, 13:30 ) *
Στην ξιφασκια! Π.χ.
Γιατι να αξιζουν να πανε και νομικη πχ?

Ξέρεις πόσες ώρες σκληρής δουλειάς θέλει η ξιφασκία???Επειδή δεν είναι άθλημα που έχει προβληθεί δεν σημαίνει πως είναι και εύκολο...
man10
QUOTE(NBAer @ Apr 23 2008, 10:19 ) *
Ναι και αμα φτασει δηλαδη γιατι να φαει την θεση καποιου που απλα διαβαζε? Επειδη ηταν καλος εως εξαιρετικος στην ξιφασκια ή στην μπαλα? blink.gif

To θεμα ειναι οτι δεν τρωει την θεση κανενος... wink.gif
Οι θεσεις ειναι επιπλεον.


Αποψη μου ειναι πως τωρα που καταργηθηκαν τα προνομια για τους μαθητες,το κινητρο για την ενασχοληση με τον αθλητισμο δεν θα ειναι τοσο μεγαλο και θα παρατηρηθει το φαινομενο πολλα παιδια στην 2α και στην 3η λυκειου να παρατανε τον αθλητισμο τελειως.Ενω τωρα τουλαχιστον ειχαν καποιο επιπλεον κινητρο,δεν νομιζετε?
dizzy_fingers
Μήπως πρέπει να ξεχωρίσουμε τον ερασιτεχνικό αθλητισμό από τον επαγγελματικό στην Ελλάδα....και να προωθήσουμε λίγο περισσότερο τον πρώτο?
Πρέπει τα παιδιά να μάθουν ότι η άθληση είναι πρώτα άσκηση - διασκέδαση και μετά πρωταθλητισμός - κέρδη.
NBAer
QUOTE(Rondo @ Apr 23 2008, 13:51 ) *
Ξέρεις πόσες ώρες σκληρής δουλειάς θέλει η ξιφασκία???Επειδή δεν είναι άθλημα που έχει προβληθεί δεν σημαίνει πως είναι και εύκολο...

Δεν λες να καταλαβεις τι λεω.
Δεν λεω οτι η ξιφασκια και η καθε ξιφασκια ειναι ευκολη!
Λεω οτι το να διακριθεις εκει, εστω και πρωτος να βγεις ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ με τη νομικη πχ και ειναι αδικο το επειδη εσυ εισαι φοβερος στην ξιφασκια να φας τη θεση καποιου που διαβαζε για να παει εκει.


QUOTE(man10 @ Apr 23 2008, 14:17 ) *
To θεμα ειναι οτι δεν τρωει την θεση κανενος... wink.gif
Οι θεσεις ειναι επιπλεον.

Και δεν το ελεγες πιο πριν? biggrin.gif
Αν και νομιζω οτι οποιος παει καλα στα σχολικα αθληματα παιρνει εξτρα μορια απο αυτα που θα γραψει με τις πανελληνιες. Οποτε δεν ειναι ετσι οπως τα λες. Αλλα πιθανως να κανω λαθος, οποτε για πες μου πως γινεται αναλυτικα.... biggrin.gif

QUOTE
Αποψη μου ειναι πως τωρα που καταργηθηκαν τα προνομια για τους μαθητες,το κινητρο για την ενασχοληση με τον αθλητισμο δεν θα ειναι τοσο μεγαλο και θα παρατηρηθει το φαινομενο πολλα παιδια στην 2α και στην 3η λυκειου να παρατανε τον αθλητισμο τελειως.Ενω τωρα τουλαχιστον ειχαν καποιο επιπλεον κινητρο,δεν νομιζετε?

Ισως, αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια! Δεν εχει, γιατι απο αλλου, άλλα ειναι τα μετρα που πρεπει να παρθουν για να στραφουν οι νεοι/παιδια στον αθλητισμο. Αυτο με τα προνομα ειναι το λιγοτερο.....

Το τι πρεπει να γινει ειναι επισης μια μεγαλη ιστορια.....

QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 23 2008, 14:24 ) *
Μήπως πρέπει να ξεχωρίσουμε τον ερασιτεχνικό αθλητισμό από τον επαγγελματικό στην Ελλάδα....και να προωθήσουμε λίγο περισσότερο τον πρώτο?
Πρέπει τα παιδιά να μάθουν ότι η άθληση είναι πρώτα άσκηση - διασκέδαση και μετά πρωταθλητισμός - κέρδη.

YEP! Εχει σχεση με την αμεσως πιο πανω προταση(statement not proposal) μου.
Καταρχην και καταρχας να φτιαχτουν γηπεδα ποδοσφαιρου(μινι 5x5) και μπασκετ και αλλων αθληματων βεβαιως σε καθε περιοχη.
Κατα δευτερον να αναβαθμιστει ριζικα το μαθημα της "γυμναστικης" στα σχολεια.
Επειτα υπαρχουν και πολλα αλλα που μπορουν να γινουν αλλα πρεπει να φαω οποτε τα αφηνω..... smile.gif
man10
Aναλυτικα το τι γινεται με το συστημα δεν ξερω,αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος(το εχω ακουσει πολλες φορες) πως δεν τρωνε τα παιδια που μοριοδοτουνται την θεση κανενος.Ειτε με το 10% η με το 30% για τα ΤΕΦΑΑ η με το ανευ.
ios
QUOTE(NBAer @ Apr 23 2008, 11:34 ) *
....
Και δεν το ελεγες πιο πριν? biggrin.gif
Αν και νομιζω οτι οποιος παει καλα στα σχολικα αθληματα παιρνει εξτρα μορια απο αυτα που θα γραψει με τις πανελληνιες. Οποτε δεν ειναι ετσι οπως τα λες. Αλλα πιθανως να κανω λαθος, οποτε για πες μου πως γινεται αναλυτικα.... biggrin.gif ...



Λοιπόν, όντως παίρνει ο δικαιούχος 10% παραπάνω μόρια αλλά (εδώ κολλάει αυτό που είπε ο man10 σωστά παραπάνω) δεν ανταγωνίζονται για τις ίδιες θέσεις με τους κοινούς θνητούς (εκείνους που διαβάζαν αρχαία όταν εσύ έπαιζες μπάλα :Ρ), αλλά για κάποιες έξτρα οι οποίες είναι ειδικά για τους αθλητές. Το ίδιο ισχύει και για τα παιδιά με κάποια πολύ μεγάλη διάκριση που παίρνουν το "'άνευ" - μπαίνουν όπου θέλουν δηλαδή - καταλαμβάνουν μία έξτρα θέση στην σχολή που επιλέγουν.

Βέβαια το γεγονός ότι δεν "τρώνε" τις θέσεις από παιδιά που διαβάζουν δεν σημαίνει κατ' ανάγκη οτί καλά γίνεται, εκτός του ότι είναι εντελώς άκυρο ένας αθλητής να μπει σε μια σχολή μηχανικών/ιατρικής/νομική/(!γυμναστική ακαδημία), για μένα είναι ένας από τους πολλούς λόγους (ίσως αυτός με την μικρότερη βαρύτητα) για το επίπεδο της 3βάθμια εκπαίδευση (όπου ο ωχαδερφισμός είναι η κυρίαρχη λογική) - αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.


+1 στην προώθηση του ερασιτεχνικού αθλητισμού, αλλά πως ;
klearxos
Αν η μοριοδοτηση ηταν μονο για τη Γυμναστικη Ακαδημια?

Απο οτι καταλαβα ο προβληματισμος του ΝΒΑer ηταν στο θεμα της επιλογης της σχολης (εχω μορια για Ιχθυοκαλλιεργεια και με τα μορια μου παω Ιατρικη!!-ακραιο παραδειγμα το ξερω! biggrin.gif )
man10
QUOTE(klearxos @ Apr 23 2008, 12:35 ) *
Αν η μοριοδοτηση ηταν μονο για τη Γυμναστικη Ακαδημια?

Απο οτι καταλαβα ο προβληματισμος του ΝΒΑer ηταν στο θεμα της επιλογης της σχολης (εχω μορια για Ιχθυοκαλλιεργεια και με τα μορια μου παω Ιατρικη!!-ακραιο παραδειγμα το ξερω! biggrin.gif )


Σωστος αυτος ο προβληματισμος,αλλα απο την αλλη,δεν συμβαινει παντα ειναι οντως ακραιο παραδειγμα.Και σε τελικη αυτο που ειπωθηκε παραπανω εχει μια βαση,γιατι και να παρει καποιος τα μορια δεν ειναι σιγουρο πως θα τελειωσει την σχολη και εκτος απο αυτο εστω οτι την τελειωνει αν δεν εχει τα απαραιτητα εφοδια,απλουστατα δεν θα ειναι επιτυχημενος.

Αλλωστε τι διαφορα εχει ενας γιατρος made in Ρουμανια με εναν γιατρο που μπηκε στην ιατρικη εξαιτιας της καλης του αθλητικης επιδοσης.
klearxos
Ειναι αρκετα χρονια που εχω χασει την επαφη με οτι εχει να κανει με σχολειο και πανεπιστημιο, εχω ομως ενα φιλο που σπουσαζει ιατρικη και με αυτα που ακουω δεν νομιζω να εχει και πολυ μεγαλη διαφορα ενα τελειοφοιτος του ΑΠΘ με εναν του Ανωτατου Πανεπιστημιου της Τιμισοαρας (μιας και ειπες για την Ρουμανια biggrin.gif )
Εννοειται πως αυτο δεν αποτελει κανονα. Αν θελεις να βγεις καλος επιστημονας-μηχανικος-οτιδηποτε αλλο-καθεσαι και διαβαζεις και γινεσαι καλος σε οποια σχολη και αν εισαι!

Εγω απλα εθεσα το θεμα ετσι μηπως και αυτη η προταση αποτελει καποιου ειδους λυση ωστε να υπαρχει καποιο κινητρο μιας και ειπωθηκε οτι ετσι τα νεαρα παιδια θα παρατανε τον αθλητισμο εκει στα 14-16
tsitum
Παρα πολυ σωστη αποφαση, ελπιζω να ειναι μονιμη.
Ευτυχως με αφορμη το ντοπινγκ παρθηκε μια αποφαση που επρεπε να παρθει εδω κ πολυ καιρο κ χωρις να υπαρχει αυτος ο λογος.


Κανενα προνομιο εισαγωγης σε πανεπιστημια στους αθλητες, ας εχουν παρει κ τον παγκοσμιο τιτλο. Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Τα του καισαρος τω καισαρι. Επισης καμμια εισαγωγη σε δημοσιες υπηρεσιες - θεσεις αξιωματικων στρατου κτλ.
Μοριοδοτηση μονο σε εισαγωγη της σχετικης σχολης με τον αθλητισμο, τα ΤΕΦΦΑ.

Αν η χωρα θελει να φανει ισχυρη ας πριμοδοτησει αλλους κλαδους κ οχι τον αθλητισμο.
PanosIlio
Καταρχάς να πω πρώτα από όλα πως η πριμοδότηση σε μόρια ή εισαγωγή άνευ εξετάσεων σε ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν θεωρώ πως είναι αδικία έναντι κάποιων άλλων παιδιών τα οποία μόχθησαν πάνω από βιβλία, και μέσα σε φροντιστήρια ή την τάξη του σχολείου τους και πέρασαν με τις εξετάσεις. Αυτό γιατί οι μεν αθλητές που περνάνε άνευ εξετάσεων σε ΑΕΙ/ΤΕΙ είναι έξτρα θέσεις, δεν κόβουν κανενός τη θέση όπου και αν επιλέξουν να γραφτούν τα μεν παιδιά που παίρνουν έξτρα μόρια είναι μόνο για τα ΤΕΦΑΑ, που οκ αν δεν παίρναν και εκεί μόρια θα ήταν όντως άδικο για αυτά τα παιδιά, τους αθλητές εννοώ.

Τώρα το αν το η πριμοδότηση με μόρια ή η άνευ εισαγωγή είναι ένας σημαντικό παράγοντας για το φαινόμενο ντόπινγκ στην Ελλάδα, ε τι να πω, μάλλον αυτοί που εξαγγέλλουν τέτοια μέτρα βλέπουν το δέντρο και όχι το δάσος.

Δεν μιλάμε για παιδιά που κάνουν ερασιτεχνικό αθλητισμό αλλά για παιδιά, τονίζω παιδιά, που κάνουν πρωταθλητισμό πρώτης γραμμής σε πολύ μικρή ηλικία και τα οποία, με την ανοχή όλων των φορέων (Υπουργείο Παιδείας και Υπουργείο Πολιτισμού), ουσιαστικά δεν πάνε σχολείο.

Με διπλές και τριπλές προπονήσεις, πολλές απουσίες λόγω παρουσιών σε Πανελλήνια, Πανευρωπαϊκά και Παγκόσμια Πρωταθλήματα.

Πρέπει να αναλογιστούμε τι ακριβώς θέλουμε σαν κοινωνία, θέλουμε να ξαναδούμε Εθνική ομάδα μπάσκετ και ταλέντα ξανά να αγωνίζονται και να κατακτούν Ευρωπαϊκά και Παγκόσμια μετάλλια ή θέλουμε απλά να έχουμε ένα ερασιτεχνικό/αθλητικό μοντέλο ανάπτυξης το οποίο όμως δεν θα παράγει ουσιαστικά πρωταθλητές σε κανένα επίπεδο?

Θέλουμε πχ να γίνουμε Νορβηγία στο ποδόσφαιρο όπου κάποιοι λίγοι διακρίνονται αλλά εγχώρια οι άνθρωποι είναι ερασιτέχνες?

Τι θέλουμε να κάνουμε?

Ο επαγγελματικό αθλητισμός στην Ελλάδα, αν εξαιρέσεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο και αυτά στην μεγάλη τους κατηγορία, δεν είναι και επαγγέλματα τα οποία σε εξασφαλίζουν, ειδικά αν αναλογιστούμε πως υπάρχει ημερομηνία λήξης σε αυτά.

Είναι μεγάλη υπόθεση αυτό το πράγμα και νομίζω πως δεν το κοιτάνε με την προσοχή που του αρμόζει.
dizzy_fingers
QUOTE
Πρέπει να αναλογιστούμε τι ακριβώς θέλουμε σαν κοινωνία, θέλουμε να ξαναδούμε Εθνική ομάδα μπάσκετ και ταλέντα ξανά να αγωνίζονται και να κατακτούν Ευρωπαϊκά και Παγκόσμια μετάλλια ή θέλουμε απλά να έχουμε ένα ερασιτεχνικό/αθλητικό μοντέλο ανάπτυξης το οποίο όμως δεν θα παράγει ουσιαστικά πρωταθλητές σε κανένα επίπεδο?

Το ζουμί όλης της υπόθεσης...
41.gif
nikefalin
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Apr 24 2008, 10:22 ) *
Καταρχάς να πω πρώτα από όλα πως η πριμοδότηση σε μόρια ή εισαγωγή άνευ εξετάσεων σε ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν θεωρώ πως είναι αδικία έναντι κάποιων άλλων παιδιών τα οποία μόχθησαν πάνω από βιβλία, και μέσα σε φροντιστήρια ή την τάξη του σχολείου τους και πέρασαν με τις εξετάσεις. Αυτό γιατί οι μεν αθλητές που περνάνε άνευ εξετάσεων σε ΑΕΙ/ΤΕΙ είναι έξτρα θέσεις, δεν κόβουν κανενός τη θέση όπου και αν επιλέξουν να γραφτούν τα μεν παιδιά που παίρνουν έξτρα μόρια είναι μόνο για τα ΤΕΦΑΑ, που οκ αν δεν παίρναν και εκεί μόρια θα ήταν όντως άδικο για αυτά τα παιδιά, τους αθλητές εννοώ.

Τώρα το αν το η πριμοδότηση με μόρια ή η άνευ εισαγωγή είναι ένας σημαντικό παράγοντας για το φαινόμενο ντόπινγκ στην Ελλάδα, ε τι να πω, μάλλον αυτοί που εξαγγέλλουν τέτοια μέτρα βλέπουν το δέντρο και όχι το δάσος.

Δεν μιλάμε για παιδιά που κάνουν ερασιτεχνικό αθλητισμό αλλά για παιδιά, τονίζω παιδιά, που κάνουν πρωταθλητισμό πρώτης γραμμής σε πολύ μικρή ηλικία και τα οποία, με την ανοχή όλων των φορέων (Υπουργείο Παιδείας και Υπουργείο Πολιτισμού), ουσιαστικά δεν πάνε σχολείο.

Με διπλές και τριπλές προπονήσεις, πολλές απουσίες λόγω παρουσιών σε Πανελλήνια, Πανευρωπαϊκά και Παγκόσμια Πρωταθλήματα.

Πρέπει να αναλογιστούμε τι ακριβώς θέλουμε σαν κοινωνία, θέλουμε να ξαναδούμε Εθνική ομάδα μπάσκετ και ταλέντα ξανά να αγωνίζονται και να κατακτούν Ευρωπαϊκά και Παγκόσμια μετάλλια ή θέλουμε απλά να έχουμε ένα ερασιτεχνικό/αθλητικό μοντέλο ανάπτυξης το οποίο όμως δεν θα παράγει ουσιαστικά πρωταθλητές σε κανένα επίπεδο?

Θέλουμε πχ να γίνουμε Νορβηγία στο ποδόσφαιρο όπου κάποιοι λίγοι διακρίνονται αλλά εγχώρια οι άνθρωποι είναι ερασιτέχνες?

Τι θέλουμε να κάνουμε?

Ο επαγγελματικό αθλητισμός στην Ελλάδα, αν εξαιρέσεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο και αυτά στην μεγάλη τους κατηγορία, δεν είναι και επαγγέλματα τα οποία σε εξασφαλίζουν, ειδικά αν αναλογιστούμε πως υπάρχει ημερομηνία λήξης σε αυτά.

Είναι μεγάλη υπόθεση αυτό το πράγμα και νομίζω πως δεν το κοιτάνε με την προσοχή που του αρμόζει.


καλό θα μας κάνει να παρακολουθήσουμε το "μοντέλο" που έχουν οι αμερικάνοι στα πανεπιστήμια και αφορά τις σχέσεις με τον επαγγελματικό αθλητισμό, ειδικά στο πόσο βάση δίνουν στο να τηρούνται οι κανονισμοί που ισχύου
απο κει και πέρα έχει βάση η αιτίαση πέρι πρωταθλητισμού από μικρή ηλικία. Το άσχημο είναι πως τα παιδιά μαθαίνουν, μεγαλώνουν με την εικόνα μιας πολιτείας που βοηθά με τον έναν ή αλλο τρόπο.
και το άσχημο ξεκινά από τη στιγμή που ο αθλητισμός από τρόπος ψυχαγωγίας (αγωγή ψυχής) γίνεται επάγγελμα , με λεφτά, επαγγελματικό μέλλον κια όλα τα "καλά " που αυτά συνεπάγονται.

Τα μέτρα εαν εφαρμοστούν δείχνουν προς μια περισσότερο ορθή κατεύθυνση.
dizzy_fingers
Κι όμως, θέλουμε να υιοθετήσουμε το αμερικανικό μοντέλο, αν όντως θέλουμε να γλυτώσουμε από το ντόπιγκ?

Ίσως κατά το ήμισυ, στο θέμα της συνύπαρξης μαθημάτων-γυμναστικής....αλλά από εκεί και πέρα, ο πρωταθλητισμός σε γυμνάσια-κολλέγια-πανεπιστήμια δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να οδηγήσει σε αυτήν την κατεύθυνση.
Αναγνωρίζω βεβαίως τα οφέλη (οικονομικά κυρίως) από μία τέτοια εξέλιξη, αλλά αν θέτουμε το θέμα στη σκοπιά της εξάλοιψης των απαγορευμένων ουσιών τότε εκφράζω κάποιες αμφιβολίες smile.gif.
nikefalin
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 24 2008, 10:48 ) *
Κι όμως, θέλουμε να υιοθετήσουμε το αμερικανικό μοντέλο, αν όντως θέλουμε να γλυτώσουμε από το ντόπιγκ?

Ίσως κατά το ήμισυ, στο θέμα της συνύπαρξης μαθημάτων-γυμναστικής....αλλά από εκεί και πέρα, ο πρωταθλητισμός σε γυμνάσια-κολλέγια-πανεπιστήμια δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να οδηγήσει σε αυτήν την κατεύθυνση.
Αναγνωρίζω βεβαίως τα οφέλη (οικονομικά κυρίως) από μία τέτοια εξέλιξη, αλλά αν θέτουμε το θέμα στη σκοπιά της εξάλοιψης των απαγορευμένων ουσιών τότε εκφράζω κάποιες αμφιβολίες smile.gif.

δεν είπα να το υιοθετήσουμε, να το παρακολουθήσουμε ειδικά στον τρόπο με τον οποίο εφαρμόζεται. Προφανώς και δεν είναι για αντιγραφή, αλλά κάποια καλά πράγματα που γίνονται κι εκεί καλό είναι να τα βλέπουμε κι εδώ
(παράδειγμα η παλιά απαγόρευση του να υπογράφουν επαγγελματικά συμβόλαια οι φοιτητές που και αυτό βέβαια ανατράπηκε χάριν της βιομηχανίας θεάματος)
PanosIlio
Για να μπορέσουμε έστω και στο ελάχιστο να προσεγγίσουμε το αμερικανικό μοντέλο θα πρέπει η έννοια σχολείο και αθλητισμός να αλλάξει ριζικά στην Ελλάδα.

Εκεί μιλάμε για σχολεία όπου ξεκινάνε στις 9 και τελειώνουν στις 5 ή ακόμα και πιο αργά, αναλόγως με τις υποχρεώσεις του μαθητή/αθλητή. Τα πάντα γίνονται μέσα στα πλαίσια του σχολείου και δεν υπάρχουν εξωτερικές υποχρεώσεις, ακόμα και η προπόνηση γίνεται μετά τα μαθήματα χωρίς να επεμβαίνει σε αυτά, και πολλά σχολεία, καθώς εκεί μιλάμε για σχολεία/επιχειρήσεις, που είναι σοβαρά θέτουν και όριο στου αθλητές με αθλητικές υποτροφίες για κατώτατο όριο στη βαθμολογία για να συνεχίσουν να είναι δωρεάν στο σχολείο λόγω των αθλητικών τους επιδόσεων. Σε άλλα σχολεία το παραβλέπουν αυτό. Τέσπα εκεί πραγματικά μιλάμε για διαφορετικό πλανήτη σε ότι αφορά αυτό.

Και φυσικά ξεχνάμε ΕΣΚΑ ΕΣΚΑΝΑ εφηβικά, παιδικά κτλ κτλ που δεν ξέρω αν και κατά πόσο θέλουμε να τα ξεχάσουμε wink.gif

Το πρόβλημα είναι παλιό και γνωστό. Και φυσικά το αστραφτερό χρώμα των μεταλλίων, σε οποιοδήποτε άθλημα, όχι μόνο δεν έδινε λύση αλλά το γιγάντωνε.

Αυτές οι κινήσεις του τύπου αποφασίζω και διατάζω διότι είμαι ο Υπουργός είναι χαζά. Δεν μπορεί ο Λιάπης (έλεος, αν είναι δυνατόν) να πάρει μια τόσο σημαντική απόφαση. Είναι ανίκανος να το κάνει. Παρόλο που είναι ο αρμόδιος Υπουργός. Και ούτε φυσικά ο Ιωαννίδης μόνος του μπορεί και πρέπει να πάρει μια τέτοια απόφαση.

Είναι σοβαρότατο πρόβλημα, ευρύτατο και το να κοπούν έτσι μαχαίρι όλα αυτά τα προνόμια/κίνητρα δεν θα δώσει λύση.

Πως να το κάνουμε, τα άτομα πρέπει να το σκεφτούν σοβαρά. Δεν θα λυθεί έτσι αυτό, ίσα ίσα που θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα.
jois21
Ουαου! Φοβερο μετρο κατα της ντοπας!

Νομιζουν οτι ο αλλος θα καταστρεψει την ηγεια του για να περασει σε αει ή να μη κοβει εισητηριο στο μετρο...

Οι λογοι εντελως διαφορετικοι.
jois21
Οσο για το θεμα των μοριων διαφωνω με τους περισσοτερους. Τα εξτρα μορια υποτιθεται οτι ειναι για την προσπαθεια διακρησης και τον χαμενο απο τη μελετη χρονο. Οκ, κανεις δε ξερει ποσο αξιοκρατικα ειναι πραγματικα, αλλα πιο ειναι αλλωστε; Οπως ειπαν καποιοι, χρειαζεσαι μεγαλη διακρηση αρα δεν ειναι ευκολο. Τα μορια ειναι ενα μεσο βαθμολογιας της συνολικης προσπαθειας του μαθητη με στοχο να εχει οσο το δυνατον μεγαλυτερη γκαμα επιλογων στις σπουδες του (αλλο θεμα αυτο). Οσο ασχετη ειναι η μπαλα με τη νομικη, αλλο τοσο ασχετη ειναι και με χιλια-δυο σχολικα μαθηματα, ενω αλλο τοσο ελλειπη ειναι η γνωση που απαιτειται για να εισαι προετοιμασμενος γι' αυτην.
Οι εισαγωγες στα αει και οι μεταγραφες ειναι χωρις περιορισμο, αρα δεν θα φανε τη θεση κανενος. Αντι να κοιταμε πως θα φτασουμε το στοχο μας -εστω και υπο αυτες τις συνθηκες- κοιταμε για αλλη μια φορα γιατι ο διπλανος θα φτασει πρωτος εκει, ενω ειμαστε και παντα σχεδον σιγουροι οτι φτανει με την τυχη και με λιγοτερο κοπο.
NBAer
Που ντιαολο να το ποσταρα ντεν ξερω blink.gif , εχω μπερδευτει με ολα τα subforum του subforum ω subforum tongue.gif Anyway:

Οπως ακουστηκε τις τελευταιες μερες και δεν βγηκε τελειως προς τα εξω και δεν ξερω γιατι τελικως:
Ο πρωταθλητης της κολυμβησης Γιαννης Δρυμωνακος πιαστηκε ντοπαρισμενος.

Χρυσες μερες για τον Ελληνικο αθλητισμο! Εναν Ελληνικο αθλητισμο, πρεσβευτη του Ολυμπιακου ιδεωδους, της αρχαιας αθανατης φλογας, της ασβεστης φλογας του παθους για καθαρο αθλητισμο και για νου υγιη και σωμα υγιες! icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Περισσοτερα:
smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif <-----Πηγη.

"Θετικός" ο Δρυμωνάκος!13/5/2008 1:13:37 Ενα κρούσμα ντόπινγκ κορυφαίου κολυμβητή μας ήρθε να ταράξει τα νερά του ελληνικού αθλητισμού. O πρωταθλητής Ευρώπης και 3ος παγκόσμιος πρωταθλητής, Γιάννης Δρυμωνάκος, είναι ο αθλητής ο οποίος βρέθηκε θετικός σε αναβολική ουσία, όπως αποκάλυψε την Δευτέρα (12/5) το Sport.gr.

Πρόκειται για ένα παλιό δείγμα (ο έλεγχος έγινε στις 6 Μαρτίου), από τα οποία είχε ζητήσει ο Εισαγγελέας, Ανδρέας Καραφλός, να επανεξεταστούν από το εργαστήριο του ΟΑΚΑ σύμφωνα με τις νέες προδιαγραφές (άρα και για νέες ουσίες), μετά το σκάνδαλο ντόπινγκ στην Αρση Βαρών.

Οι πληροφορίες αναφέρουν πως και το δείγμα του Δρυμωνάκου, βρέθηκε θετικό στην ουσία "μεθυλτριενολόνη", όπως και τα δείγματα των 11 αθλητών της Αρσης, οι οποίοι είχαν ελεγχθεί μία μέρα μετά τον Δρυμωνάκο (7/3)!

Το "θετικό" αποτέλεσμα του α΄ δείγματος, το γνώριζε από την Παρασκευή (9/5) ο ΕΣΚΑΝ, ενώ είχε ενημερωθεί και η Κολυμβητική Ομοσπονδία, η οποία εξέδωσε ανακοίνωση την Τρίτη (13/5).

Ο αθλητής προς το παρόν δεν έχει ζητήσει την εξέταση του β΄ δείγματος, το οποίο δεν είχε εξεταστεί την πρώτη φορά, καθώς τότε είχε βρεθεί αρνητικό το α΄ δείγμα.

Ο προπονητής του Γιάννης Δρυμωνάκου, Γιάννης Ορφανίδης, δηλώνει: "Δεν έχω ενημερωθεί επίσημα και δεν μπορώ να πω οτιδήποτε. Μέχρι να υπάρξει κάποια ενημέρωση, εγώ θα συνεχίσω να κάνω τη δουλειά μου".

Το νέο κρούσμα ντόπινγκ έχει προκαλέσει αναστάτωση στον χώρο της ομοσπονδίας, αλλά και στην αθλητική ηγεσία της χώρας.

* Αν ο Δρυμωνάκος αποδειχθεί ντοπαρισμένος (είτε βγει θετικό το β΄ δείγμα είτε αποδεχθεί το αποτέλεσμα του α΄ δείγματος και δεν ζητήσει εξέταση του β΄), τότε κινδυνεύει με αποκλεισμό δύο ετών από κάθε διοργάνωση, ενώ αναμένεται να χάσει τα μετάλλια (χρυσό και ασημένιο) που κατέκτησε τον Μάρτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Αϊντχόβεν, το μετάλλιο (χάλκινο) που πήρε τον Απρίλιο στο Παγκόσμιο του Μάντσεστερ, αλλά και το ευρωπαϊκό ρεκόρ στα 200μ. πεταλούδα που πέτυχε στο Αϊντχόβεν!
Seb12
Εγώ πιστεύω ότι είτε παίρνουν τις θέσεις των άλλων είτε όχι, είναι άδικο να μπουν εκεί. Δηλαδή επειδή εγώ ήμουν από μικρός σε ακαδημία μπάσκετ ή επειδή έχω κάποιο ταλέντο στο τάδε άθλημα μπορώ να γίνω...πολιτικός μηχανικός; Από τη στιγμή που δεχόμαστε ότι για να σπουδάσεις το Χ επάγγελμα πρέπει να πληρείς και τις Υ προϋποθέσεις, δεν καταλαβαίνω γιατί μπορούν κάποιοι να μπαίνουν αλλιώς. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για όσος παίρνουν μεταγγραφές για λόγους πολυτεκνίας κλπ...

Επίσης, πριν μερικά χρόνια κάποια παιδιά μαζεύτηκαν σ'ένα λύκειο και πήραν το πανευρωπαϊκό, με αντικειμενικό σκοπό από την αρχή να μπουν στις σχολές της επιλογής τους! Τα Γαλλάκια τα κακόμοιρα στον τελικό φρίκαραν γιατί ήταν κανονική περίπτωση. Πόσοι από τους δικούς μας ασχολήθηκαν περαιτέρω με τον αθλητισμό γενικότερα;
asxetos
Και εγώ συμφωνώ με αυτούς που θεωρούν ότι θα πρέπει να σταματήσουν οι αθλητές να περνάνε σε σχολές επειδή πήραν κάποιο μετάλλιο κάπου.
Παρ'ολα αυτά δεν με χαλάει καθόλου το αμερικανικό σύστημα τουλάχιστον για τα πιο άγνωστα αθλήματα με αθλητές να περνάνε στο πανεπιστήμιο με σκοπό να αγωνιστούν με τις ομάδες των πανεπιστημίων τους στο Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα. Πιστεύω ότι θα βοηθούσε πολύ τον ελληνικό αθλητισμό αν υπήρχαν Πανεπιστημιακά πρωταθλήματα κωπηλασίας, ιστιοπλοϊας, ταε κβον ντο, τζουντο, στίβου, κολύμβησης, καταδύσεων, γυμναστικής, τοξοβολίας κτλ.
Βέβαια θα πρέπει και τα πανεπιστήμια να προσλάβουν προπονητές (με τι προϋπολογιμόwink.gif, να δημιουργήσουν εγκαταστάσεις (πως να γίνει αυτό όταν τα περισσότερα πανεπιστήμια της χώρας είναι Αθήνα-Θεσσαλονίκηwink.gif και φυσικά θα πρέπει να υπάρχει και κάποια προβολή, διαφορετικά ποιός να ασχοληθεί και για ποιό λόγο (και με τα μίντια να αναλώνονται στις οπαδικές κόντρες δεν νομίζω να μένει κανένα μονόστηλο για τα άλλα αθληματα).

Η απόφαση αυτή καθ'εαυτή σωστή είναι (μπράβο Ιωαννίδη) αλλά θα πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα τώρα αν θέλουμε να συνεχίσουμε να έχουμε αθλητισμό.
PanosIlio
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Apr 24 2008, 10:22 ) *
Πρέπει να αναλογιστούμε τι ακριβώς θέλουμε σαν κοινωνία, θέλουμε να ξαναδούμε Εθνική ομάδα μπάσκετ και ταλέντα ξανά να αγωνίζονται και να κατακτούν Ευρωπαϊκά και Παγκόσμια μετάλλια ή θέλουμε απλά να έχουμε ένα ερασιτεχνικό/αθλητικό μοντέλο ανάπτυξης το οποίο όμως δεν θα παράγει ουσιαστικά πρωταθλητές σε κανένα επίπεδο?


Αν και δεν μου αρέσει να κάνω quote τον εαυτό μου, όπως φαίνεται η πολιτειακή ηγεσία αποφάσισε σε αυτό εδώ το δίλημμα.

QUOTE("http://www.e-magazino.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=1108")
"Θέλουμε αθλητισμό αξιών και όχι ουσιών", τόνισε χαρακτηριστικά ο υπουργός Πολιτισμού, Μιχάλης Λιάπης, στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε μαζί με τον υφυπουργό Αθλητισμού, Γιάννη Ιωαννίδη, όπου ανακοίνωσαν τις προτάσεις της Επιτροπής.

Τα μέτρα που προτείνονται για τη δραστική αντιμετώπιση του ντόπινγκ είναι προληπτικά και κατασταλτικά, όπως επισήμανε ο κ. Λιάπης, ο οποίος υπογράμμισε παράλληλα την ταχύτητα με την οποία ενήργησε η Πολιτεία μετά τα θετικά δείγματα αθλητών και αθλητριών της εθνικής ομάδας άρσης βαρών.

Τα μέτρα αυτά όσον αφορά στην πρόληψη είναι τα εξής, όπως προτείνει η Επιτροπή:

Εξορθολογισμός των προνομίων. Τα προνόμια που προβλέπει ο νόμος για τους Ελληνες πρωταθλητές είναι υπερβολικά και αφορούν πολλούς αποδέκτες, όπως τους 8 πρώτους στους Ολυμπιακούς Αγώνες ή τους πρώτους των μαθητικών-σχολικών αγώνων. Θα πρέπει να περιοριστεί η έννοια της αθλητικής διάκρισης από 1η έως 3η θέση σε Ολυμπιακούς, Παραολυμπιακούς, Παγκόσμιους και Ευρωπαϊκούς αγώνες και μόνο σε αθλήματα που περιλαμβάνονται στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η εισαγωγή διακριθέντων αθλητών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση πρέπει να περιορίζεται μόνο στα ΤΕΦΑΑ, αλλά με συνδυασμό της αθλητικής και της ακαδημαϊκής επίδοσης (μοριοδότηση) και όχι απ' ευθείας, λόγω της διάκρισης και μόνο.

Θα πρέπει να καταργηθούν τα προνόμια για αθλητές διακριθέντες σε μαθητικά - σχολικά πρωταθλήματα.

Διορισμός διακριθέντων αθλητών στο Δημόσιο θα πρέπει να γίνεται μόνο σε υπηρεσίες και φορείς της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού. Και όχι απ΄ ευθείας αλλά με μοριοδότηση.


Όπως λέει και ο υπουργός μας θέλουμε αθλητισμό, η έννοια πρωταθλητισμός μάλλον τους διαφεύγει καθώς όλα αυτά τα μέτρα χτυπάνε τους πρωταθλητές/μαθητές και όχι του αθλητές/μαθητές.

Έτσι το ονειρεύτηκαν, έτσι αποφάσισαν, έτσι κατέθεσαν στη Βουλή. Οι συνέπειες (καλές/κακές) θα φανούν στο μέλλον, στο μακρινό όχι το κοντινό.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.