Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σερβία - Ισπανία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2013
Pages: 1, 2
sacarame
VS



Τετάρτη 18.09.2013 ώρα 18.30

Σχόλια για τον προημιτελικό..
benchwarmer
Για μένα η παρουσία της ελλιπούς κλπ κλπ Σερβίας δεν αποτελεί καμία έκπληξη. Είναι ακριβώς η ομάδα που ονειρεύεται να προπονεί ο Ντούντα. Αρκεί όμως ο ίδιος για να κερδίσει τα ονόματα των Ισπανών? Κλειδί δεν νομίζω πως θα είναι το Μαρκ-Νέναντ όπως πιστεύουν πολλοί, αλλά τι το διαφορετικό θα έχει (αν έχει) να παρουσιάσει ο Ορένγκα. Εάν απλώς βάλει τους καλύτερους μέσα και τους αφήσει να παίξουν, ο Ντούντα θα έχει κάνει τα πλάνα του, οπότε (εκτός βέβαια εάν παρουσιαστούν σε σούπερ μέρα, που ποτέ δεν αποκλείεται) μπορώ να δώσω στη Σερβία μέχρι και το προβάδισμα.
minas gr
Mεγαλη συμπαθεια η Σερβια και η πραγματικη ΟΜΑΔΑ που εχει φτιαξει γι αλλη μια φορα ο Ιβκοβιτς.

Η Ισπανια εχει τα χαλια της .. ακομα κ να αποτυχει φετος θα παρει πισω το αιμα της του χρονου

Αλλά παρ ολα αυτα θα ειναι στην τετραδα οι Ισπανοι smile.gif
ssoulliss
Η Σερβία είναι η τελευταία ομάδα που κέρδισε σε νοκ-άουτ την Ισπανία! Μόνο που είναι πρωτάρηδες σε τέτοιες καταστάσεις...

55%-45% οι Ισπανία.
GK_23
QUOTE(ssoulliss @ Sep 17 2013, 12:20 ) *
Η Σερβία είναι η τελευταία ομάδα που κέρδισε σε νοκ-άουτ την Ισπανία! Μόνο που είναι πρωτάρηδες σε τέτοιες καταστάσεις...

55%-45% οι Ισπανία.

Πλην Αμερικανών βεβαίως, που κέρδισαν τους Ισπανούς το 2012...

Και εγώ νομίζω πως η ποιότητα και η εμπειρία των Ισπανών δεν μπορεί να αγνοηθεί ενόψει ενος νοκ άουτ ματς.

Ο Μάρκοβιτς είναι off έτσι;
Zoys
Γενικά διαφωνώ με την τακτική του να διαλέγεις αντίπαλο σε κάθε περίπτωση. Έχει μεν λογική όταν το κάνεις για να αποφύγεις την USA Team, αλλά δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι η λογική του να ηττηθείς με σκοπό να πέσεις στο πρώτο νοκ-άουτ επάνω σε μια επικίνδυνη ομάδα που τυγχάνει κιόλας να κοουτσάρει ο καλύτερος προπονητής της διοργάνωσης κι έχει δείξει μάλιστα ότι ξεπερνάει επανειλημμένα τον εαυτό της όταν βρίσκεται στη θέση του αουτσάιντερ (βλέπε ματς με Λιθουανία και Γαλλία).

Δύσκολα θα το ξανακάνουν οι Σέρβοι το θαύμα τους, αλλά ούτε η Ισπανία γεμίζει τόσο το μάτι φέτος οπότε όλα είναι πιθανά.
ssoulliss
QUOTE (GK_23 @ Sep 17 2013, 12:55 ) *
Πλην Αμερικανών βεβαίως, που κέρδισαν τους Ισπανούς το 2012...

Και εγώ νομίζω πως η ποιότητα και η εμπειρία των Ισπανών δεν μπορεί να αγνοηθεί ενόψει ενος νοκ άουτ ματς.

Ο Μάρκοβιτς είναι off έτσι;


Ο Μάρκοβιτς έχει θέμα με τη μέση του. Είναι αμφίβολος. Δε θεωρώ τον τελικό σαν νοκ-άουτ. smile.gif
επαθα λαστιχο
εξαιρετικοι οι σερβοι μεχρι στιγμης,αλλα το know how το εχουν σιγουρα οι απεχθεις ιβηρες.εστω και δυσκολα ισπανια.δεν γινεται να αποκλειστουν και οι 2? laugh.gif
TakeshyKurosawa
Πιστεύω ότι θα κερδίσουν το ματσάκι οι Ισπανοί λόγω εμπειρίας και ποιότητας! Βασικά πιστεύω ότι έχουν πολλές πιθανότητες να κάνουν το 3peat..
doctorjekil
Δεν δινω τοσο μεγαλο φαβορι τους ισπανους οσο πιστευουν πολλοι,οι σερβοι ειναι απροβλεπτοι και στην καλη τους μερα μπορουν να κερδισουν τον οποιοδηποτε
SG3ptshooter
Vamos αλάνια vamos, ο TWIsM κι εγώ είμαστε στο πλευρό σας. Για τους υπόλοιπους Έλληνες, δε νομίζω.

Αν τους υποτιμήσουν οι Ισπανοί, οι Σέρβοι έχουν το προβάδισμα. Αν κάνουν οι Ισπανοί τη μετάβαση απόδοση ομίλων -> απόδοση στα knock out, θα πρέπει να τα δώσει όλα ο Orenga για τον αποκλεισμό. Ως φίλος της λίγκας τους, οι ενστάσεις μου για τη στελέχωση της Ισπανικής 12αδας παραμένουν, κι αν υπάρχει ματς που θα τους στοιχίσει τακτικά είναι εδώ, απέναντι στο Bjelica στο F για 30+ λεπτά και με την ανάγκη για σταθερό σκορ από την περιφέρεια. Δε νομίζω να μην το ξέρουν κι οι πέτρες ότι το foul trouble του Marc είναι το μισό ματς.
bul_69
QUOTE (SG3ptshooter @ Sep 17 2013, 14:59 ) *
Vamos αλάνια vamos, ο TWIsM κι εγώ είμαστε στο πλευρό σας. Για τους υπόλοιπους Έλληνες, δε νομίζω.


Κι εγώ παιδιά κι εγώ. Αν και θα ήθελα να δω τελικό Λιθουανία-Σερβία και να φάνε τρελή ήττα.
duncan21
Marković se digao iz kreveta, ali nije mogao ni da potrči. Što se mene tiče ... Stefan Marković je ustao iz kreveta i prisustvovao je treningu, ali nije trenirao.Απ' τα λίγα σέρβικα του google translate:Μάρκοβιτς από το κρεβάτι, αλλά δεν θα μπορούσε να τρέξει. Όσο για μένα ... Στέφαν Μάρκοβιτς σηκώθηκε από το κρεβάτι και να παρακολουθήσουν μια προπόνηση, αλλά δεν πρακτική.

Χωρίς Markovic θα 'ναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα με τα γκαρντ των Ισπανών.Ο Micic είναι άπειρος κι αρκετά επιπόλαιος,ο Νedovic μπορεί να κάνει τη διαφορά αλλά κι αυτός άπειρος ενώ ο Bogda είναι ασταθής.Απ' το Markovic ξέρεις τι να περιμένεις.Πρέπει να φορτώσουμε παιχνίδι στους ψηλούς προφανώς,Νenad σ' εκλιπαρώ κάνε ένα 20-8 με 10 κερδισμένα φάουλ.Έχουμε Duda,έχουμε το know how,δεν έχουμε Milos.Οψόμεθα.
colonel gomelsky
QUOTE(bul_69 @ Sep 17 2013, 15:51 ) *
Κι εγώ παιδιά κι εγώ. Αν και θα ήθελα να δω τελικό Λιθουανία-Σερβία και να φάνε τρελή ήττα.


Ο Τόλιβερ είναι κάτι σαν τον Βαρούχα της D-League του ΝΒΑ και δεν μπορεί να σφυρίξει. Ο Νίκος ο Πιτσίλκας έχει αποσυρθεί. Άρα τι ενδιαφέρον θα είχε ένας τέτοιος τελικός;

Κατά τα άλλα θα το καθαρίσει η Ισπανία το ματσάκι γιατί απλά δε γίνεται αλλιώς. Ο Μαρκ έχει να αποδείξει και σε international επίπεδο ότι στέκεται στα κυβικά του αδερφού του και ο Ρούντι ότι χωράει στα παπούτσια του Ναβάρο. Ο μυρωδιάς ο Ορένγκα δεν με απασχολεί. Όπως οι σταρ είχαν κάνει πέρα τον καμαρώτο τον Σκαριόλο και το πήραν πάνω τους όταν κόντεψαν να χάσουν απο τους Άγγλους, αυτό θα γίνει και τώρα αν χρειαστεί.
yorgos
Κι εγώ που νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος Έλλην (μισός...) που υποστηρίζει ΙΣπανία. Άλλωστε μόνο όταν παίζουν αυτοί μας δείχνουν τα ματς... Εύκολα-δύσκολα, θα περάσουν, ό,τι αρλούμπα κι αν κάνει ο Ορένγκα (να κάνουμε κι εμείς το Χρήστο Τσέκο κόουτς).
captain charisma
το 2010 η σερβια ειχε τεοντοσιτς που απεκλεισε τους ισπανους με σουτ απ τα 9 μετρα..τωρα??
ενδιαφερον θα χει η μονομαχια του κριστιτς με τον μαρκ...ελπιζω ο ισπανος να του κανει πλακα...
bbplayer
Από τη στιγμή που δε θα βλέπω τα μούτρα του Τεόντοσιτς , δεν έχω καμια δυσκολία να υποστηρίξω τους Σέρβους. Η Ισπανία όμως έχει τον πρώτο λόγο σαν πιο έμπειρη ομάδα αρκεί να "προφυλαχθεί" ο Μαρκ
topscorer
QUOTE (captain charisma @ Sep 18 2013, 10:10 ) *
το 2010 η σερβια ειχε τεοντοσιτς που απεκλεισε τους ισπανους με σουτ απ τα 9 μετρα..τωρα??
ενδιαφερον θα χει η μονομαχια του κριστιτς με τον μαρκ...ελπιζω ο ισπανος να του κανει πλακα...

Κριστιτς μακραν ο πιο αντιπαθητικος παικτης
φατσα,μαλλια,flopping,κραυγες,ΚΑΡΕΚΛΕΣ
kamtha5
Οι πρώτοι του ενός ομίλου αντιμετωπίζουν τους 4ους και …καταϊδρωμένους του άλλου, όμως το φαβορί είναι φυσικά οι «Φούριας Ρόχας». Η όλη πορεία των Ισπανών θυμίζει λίγο την αντίστοιχη του 2009, όαν πέρασαν «αγκόμαχώντας από τους ομίλους, ωστόσο στη συνέχεια κατέστρεψαν όποιον βρέθηκε στο διάβα τους, ρίχνοντας 20άρες κατά σειρά σε Γαλλία, Ελλάδα και …Σερβία.

Οι δύο μονομάχοι έχουν πολλά να χωρίσουν από τις πρόσφατες διοργανώσεις, καθώς είναι η 4η φορά που συναντιούνται στα 3 τελευταία Ευρωμπάσκετ (νίκες 2-1 υπέρ των Ιβήρων). Βέβαια φέτος θα λείψουν οι περισσότεροι πρωταγωνιστές των τελευταίων αναμετρήσεων: Τεόντοσιτς και Βελίτσκοβιτς από τη μία, Ναβάρο και Πάου Γκασόλ από την άλλη.

Σημαντικός παράγοντας για την έκβαση την αναμέτρησης είναι η αναμέτρηση μεταξύ των δύο σέντερ, του Κρστιτς και του Μαρκ Γκασόλ, που παραπέμπει σε παλαιότερες δεκαετίες, τότε που τα 5άρια όριζαν τις τύχες των ομάδων τους. Ο Σέρβος αποτελεί τον «πολιορκητικό κροιό» της σερβικής επίθεσης, σκοράροντας 16,7 πόντους μέσο όρο, ενώ ο Ισπανός έχει πιο πολυδιάστατη προσφορά, με 13,8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1,8 ασίστ και άψογη οργάνωση της καλύτερης άμυνας του τουρνουά.

Μία άμυνα που είναι από τις καλύτερες που έχουν εμφανιστεί ποτέ σε Ευρωμπάσκετ, δίνοντας στους αντιπάλους μόλις 61,3 πόντους, με highlight την ολοκληρωτική εξόντωση της Κροατίας στο πρώτο ματς. Η άμυνα των Ισπανών λογικά θα αποδειχθεί σημαντικότερη από το one on one των ψηλών: Οι Σέρβοι είναι επιρρεπείς στο λάθος, με 12,8 μέσο όρο, δεύτεροι ανάμεσα στους εναπομείναντες, ενώ οι πρωταθλητές Ευρώπης κάνουν τα περισσότερα κλεψίματα στο τουρνουά, με 7,3. Αν οι «πλάβι» βρούνε τρόπο να προστατέψουν την μπάλα, περιορίζοντας αυτόματα τους αιφνιδιασμούς των αντιπάλων τους, έχουν πιθανότητα για την έκπληξη.

Συνέχεια: Τέρμα η μιζέρια, ώρα για μπάσκετ!
T.W.Is.M.
Καλη επιτυχια στην Ισπανια. Τι αλλο να πω περα απ αυτο? Αν ο Γκασολ παιξει σαν πραγματικος Γκασολ(και οχι σαν Παου tongue.gif ), νομιζω οτι τους εχουν οι Ισπανοι. Οπως γραφτηκε και παραπανω, ο Πιτσιλκας εχει αποσυρθει και ο Τολιβερ ασχολειται με την D-League...
koostas
εκτος ο μαρκοβιτς, τραυματιας και ο νεντοβιτς..
φινιτο λα μουσικα, για την σερβια... κριμα...
μαλλον θα μεινει η απορια στο τελος αν μπορουσε να το χτυπησει πληρης
ssoulliss
έχουν λιώσει από το άγχος οι Σέρβοι. ohmy.gif
G-arenas
21-5 μπροστα η ισπανια...
nickagian
Λίγο απογοήτευση οι Σέρβοι, αλλά εντάξει. Σημαντικές κι οι απουσίες της. Πολύ χαλαρά οι Ισπανοί...

Επίσης είναι ιδέα μου ή ο Κρστιτς σε όλα τα μεγάλα παιχνίδια είναι χώμα? Έχει πέσει πολύ στην εκτίμησή μου, χωρίς να τον έχω γενικά παρακολουθήσει πολύ. Edit: Μάλλον είναι πλέον παρωχημένο το στυλ του.
tuareg
the misery continues for the serbs λεει ο αγγλος laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
D-Wade
Αρε Σέρχι αρρώστια
captain charisma
πραγματικος διαολος ο ροντρικεζ...τους κανει πλακα...
ο κριστιτς φαινεται σα παιδακι μπροστα στο μαρκ...οι ισπανοι οταν ειναι σοβαροι τους κερδιζουν ολους..πιστευω με μας παιξαν στο 30% των δυνατοτητων τους...
kamtha5
QUOTE (captain charisma @ Sep 18 2013, 18:59 ) *
πραγματικος διαολος ο ροντρικεζ...τους κανει πλακα...
ο κριστιτς φαινεται σα παιδακι μπροστα στο μαρκ...οι ισπανοι οταν ειναι σοβαροι τους κερδιζουν ολους..πιστευω με μας παιξαν στο 30% των δυνατοτητων τους...

Και πολλά λες tongue.gif, γενικά φαίνεται ότι κάνουν πλάκα στους ομίλους και φορτσάρουν στα νοκ άουτ, εμφάνιση πρωταθλητή είναι η σημερινή
ssoulliss
Εξαιρετική η Ισπανία ,αλλά η Σερβία με τις απουσίες που έχει ίσως να είναι και η χειρότερη ομάδα από τις 8.
D-Wade
QUOTE(captain charisma @ Sep 18 2013, 18:59 ) *
πραγματικος διαολος ο ροντρικεζ...τους κανει πλακα...
ο κριστιτς φαινεται σα παιδακι μπροστα στο μαρκ...οι ισπανοι οταν ειναι σοβαροι τους κερδιζουν ολους..πιστευω με μας παιξαν στο 30% των δυνατοτητων τους...

Δεν ξέρω αν έπαιζαν στο 30% με μας αλλά οπώς και να το κάνουμε οι αγώνες του ομίλου με τα νοκ αουτ παιχνίδια έχουν τεράστια διαφορά.
Στον Κρστιτς έκανε πλάκα ο Καιλ δε θα έκανε ο Μαρκ?Ευτυχώς που παίζει και η Ισπανική καράφλα και επιτρέπει στον καρεκλά να βάλει καναν πόντο

QUOTE(ssoulliss @ Sep 18 2013, 19:05 ) *
Εξαιρετική η Ισπανία ,αλλά η Σερβία με τις απουσίες που έχει ίσως να είναι και η χειρότερη ομάδα από τις 8.

Μόνο ο Μαρκοβιτς δεν παίζει
doctor_dru
Έχουν πνιγεί οι Σέρβοι από την τρομερή άμυνα των Ισπανών και κάνουν συνεχώς τραγικές επιλογές.Άρχοντας ο Μαρκ στην άμυνα,εξαιρετικός ο Σέρχι που κάνει τα πάντα σήμερα.Τεράστια η διαφορά,πρέπει να γίνουν πράματα κ θάματα για να γυρίσει το ματς...
T.W.Is.M.
Ενα σχολιο για το πρωτο ημιχρονο:



Θα επανελθω αργοτερα στην εναρξη του βραδινου ματς.
ssoulliss
QUOTE (D-Wade @ Sep 18 2013, 19:09 ) *
Δεν ξέρω αν έπαιζαν στο 30% με μας αλλά οπώς και να το κάνουμε οι αγώνες του ομίλου με τα νοκ αουτ παιχνίδια έχουν τεράστια διαφορά.
Στον Κρστιτς έκανε πλάκα ο Καιλ δε θα έκανε ο Μαρκ?Ευτυχώς που παίζει και η Ισπανική καράφλα και επιτρέπει στον καρεκλά να βάλει καναν πόντο


Μόνο ο Μαρκοβιτς δεν παίζει


Και ο Νέντοβιτς παίζει με ενοχλήσεις. Οι Σέρβοι είχαν πιάσει ταβάνι,στους ομίλους.
PanosIlio
Έχω δει τσόντες και τσόντες αλλά αυτό παραπάει...

Τρελή πάσα Μαρκ!!
thanath
Λόγω υποχρεώσεων δεν μπορούσα να το δω το ματς και τώρα που κοίταξα το σκορ εξεπλάγην... Αποφασιστική η Ισπανία δείχνει μ αυτή τη νίκη ότι παραμένει φαβορί για το χρυσό παρά τα μέτρια παιχνίδια στους ομίλους...
HLR CENATION
Η Ισπανια ειναι εδω.
Υπεροχη εμφανιση.
Οι σερβοι ηταν τραγικοι.ΑΠο λαθος σε λαθος πηγαιναν στην επιθεση.

Φερναντεζ 9 υπεροχη εμφανιση,ασταματητος
Ροντριγκεζ 9 πηγε σε συνεργασιες αλλα και εκτελεσε κιολας
Μαρκ Γκαζολ 8 σκοραρε,πηρε ριμπαουντ,πασαρε,εβγαλε εκτος παιχνιδιου τον κριστιτς
Ρουμπιο 7
Καλντερον 7 Λιουλ 6

Με τετοιες εμφανισεις σαν την σημερινη σε αμυνα-επιθεση ψαξτε να βρειτε τον δευτερο.Αν και βοηθησε η τραγικη Σερβια.
bbplayer
Mόλις το άκουσα στις ειδήσεις του ΑΝΤ1. Δεν το περίμενα τόσο πολύ. Λογικά προβάρει το χρυσό από τώρα.
Razorblade Fish
Έτσι,30ρα στην κεφάλα των αντιπαθέστατων.
BasketZilla
Μέρα γιορτής για το πολυπληθές αντισέρβικο λόμπι του φόρουμ. Ευτυχώς που μου έχει μείνει μια μπουκάλα τσικουδιά που είχα φυλάξει για να γιορτάσω το μετάλλιο της Εθνικής και θα την κατεβάσω απόψε στην υγειά του Μαρκ !
Ο τελικός του Ευρωμπάσκετ είναι την Παρασκευή. Γαλλία - Ισπανία θα είναι ωραίο ματσάκι.
minas gr
Best Performance i ve seen in a while
shot.gif
Αμα δεν εβαζε κ τους υπολοιπους στο δευτερο θα ειχε φυγει πολυ πανω απτους 40 η διαφορα

Waiting for the next match !!
mr. berzelius
Χαιρομαι που ταπεινωνονται οι Σερβοι. Εχουν πολλές αμαρτιες να πληρωσουν από την εποχη που εκλεβαν μεταλλια επι Στανκοβιτς.
Χαιρομαι επίσης για την Ισπανια που συμπαθω πολυ και δεν κατάλαβα ποτε το μισος εναντιον της απο τους ελληνες μπασκετικούς. sad.gif
Kanzler
Φαπα δυνατη για τους Σερβους. Ετσι Μπραβο. Αυτο που ειχαν κανει στο τουρνουα Ακροπολις δεν το ξεχνω.

QUOTE(captain charisma @ Sep 18 2013, 17:59 ) *
οι ισπανοι οταν ειναι σοβαροι τους κερδιζουν ολους..πιστευω με μας παιξαν στο 30% των δυνατοτητων τους...

Σιγα μην επαιξαν και με 5 % των δυνατοτητων τους εναντιον μας. Δεν χρειαζεται να υπβαθμισουμε αυτη τη νικη της Εθνικης. Μια νικη χωρις βοηθεια απο τον προπονητη, χαρη στον εγωισμο των παικτων μας.
captain charisma
αν επαιζε η εθνικη μας με τους ισπανους σε νοκ αουτ ματς, ποσες πιθανοτητες νικης θα δινες στους δικους μας?εγω παντως καμια ετσι οπως επαιξαν με τους σερβους σμρ... peace.gif

αλλο πραγμα να παιζεις σε φαση ομιλων οπου αυτοι επαιζαν πιο χαλαρα κ αλλο σε νοκ αουτ ματς οπου το πραγμα σοβαρευει..
bbplayer
δεν παίζεται από εμάς μια Ισπανία που θα είναι στη μέρα της και θα πιάσει καλή απόδοση. απλά πράγματα
T.W.Is.M.
QUOTE(mr. berzelius @ Sep 18 2013, 21:37 ) *
Χαιρομαι που ταπεινωνονται οι Σερβοι. Εχουν πολλές αμαρτιες να πληρωσουν από την εποχη που εκλεβαν μεταλλια επι Στανκοβιτς.
Χαιρομαι επίσης για την Ισπανια που συμπαθω πολυ και δεν κατάλαβα ποτε το μισος εναντιον της απο τους ελληνες μπασκετικούς. sad.gif


Ολα ξεκινανε απο τη διετια 2006-2007. Χανουμε το χρυσο στο Μουντομπασκετ σε ενα παιχνιδι που θεωρουσαμε "σιγουρο" μετα τη νικη επι των ΗΠΑ. Το θεωρουμε δικη μας ηττα και οχι νικη των Ισπανων και ισως και προιον κακης συγκυριας. Μας ενοχλει και παμε την επομενη χρονια για τη ρεβανς μεσα στην Ισπανια. Δε μας αφηνουν να κερδισουμε και πλεον οι Ισπανοι με τα θεατρα του Καλντερον και του Ρεγιες(ξεχναω κανεναν?) γινονται η συγχρονη βερσιον της αντιπαθητικης για μας ομαδας.
Αν το προσεξεις, τα τελευταια χρονια εχει υποχωρησει αυτο το μισος, γιατι βλεπουμε την Ισπανια να κυριαρχει σε ολες τις διοργανωσεις, να κοιταζει στα ματια τους Αμερικανους και καταλαβαινουμε οτι η ηττα του 2006, αλλα και οσες ακολουθησαν δεν ηταν τυχαιες. Ειναι αδικο βεβαια οτι δεν ειχαμε ιση αντιμετωπιση στις 2 ευκαιριες που ειχαμε να τους κερδισουμε, το 2007 και το 2010, αλλα νομιζω οτι ολοι πλεον εχουμε συνειδητοποιησει οτι προκειται για την κορυφαια συγχρονη ομαδα στην Ευρωπη. Αυτο που ισως δεν εχουμε συνειδητοποιησει ολοι ειναι οτι μαλλον εχουμε να κανουμε με μια ομαδα εφαμιλλη της ενιαιας Γιουγκοσλαβιας!
Κριμα που χαλαρωσαν οι Ισπανοι και δεν κρατησαν τη διαφορα στους 40. Θα ειχα ωραιοτατη αφιερωση για τους ακατονομαστους:


Η αποστολη ομως δεν τελειωσε. Χρειαζονται αλλες 3 ηττες, δυο στο γηπεδο απο το χαμενο του Σλοβενια-Γαλλια και απο οποιον ξεμεινει στις θεσεις 7-8 και αλλη μια εκτος γηπεδου, οπου καποιος(ελπιζω η Ελλαδα) θα τους παρει και τη wild card για το Παγκοσμιο Κυπελλο... 19.gif

Εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ.
bbplayer
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 18 2013, 22:44 ) *
Δε μας αφηνουν να κερδισουμε και πλεον οι Ισπανοι με τα θεατρα του Καλντερον και του Ρεγιες(ξεχναω κανεναν?) γινονται η συγχρονη βερσιον της αντιπαθητικης για μας ομαδας.


τον διαχρονικά γκιόζη και ξέρασμα Ναβάρο angry_red.gif angry_red.gif (όχι δεν είμαι ο Φίλιππας tongue.gif )
T.W.Is.M.
QUOTE(bbplayer @ Sep 18 2013, 22:46 ) *
τον διαχρονικά γκιόζη και ξέρασμα Ναβάρο angry_red.gif angry_red.gif (όχι δεν είμαι ο Φίλιππας tongue.gif )


Ναι, τη μονιμη ηλεκτροπληξια. Σε εκεινο τον ημιτελικο ομως τα ειχε βαλει ολα ο ατιμος...
captain charisma
γκαρμπαχοσα ρουντι μεχρι κ ο παου εκανε φλοπεριες το 2007...
απο το 2006 ως το 2010 παντα μου τη διναν αλλα μετα καπως σταματησα να τους αντιπαθω και αρχισα να παραδεχομαι οτι ειναι οι καλυτεροι...
nickagian
QUOTE(mr. berzelius @ Sep 18 2013, 20:37 ) *
Χαιρομαι που ταπεινωνονται οι Σερβοι. Εχουν πολλές αμαρτιες να πληρωσουν από την εποχη που εκλεβαν μεταλλια επι Στανκοβιτς.
Χαιρομαι επίσης για την Ισπανια που συμπαθω πολυ και δεν κατάλαβα ποτε το μισος εναντιον της απο τους ελληνες μπασκετικούς. sad.gif


QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 18 2013, 21:44 ) *
Ολα ξεκινανε απο τη διετια 2006-2007. Χανουμε το χρυσο στο Μουντομπασκετ σε ενα παιχνιδι που θεωρουσαμε "σιγουρο" μετα τη νικη επι των ΗΠΑ. Το θεωρουμε δικη μας ηττα και οχι νικη των Ισπανων και ισως και προιον κακης συγκυριας. Μας ενοχλει και παμε την επομενη χρονια για τη ρεβανς μεσα στην Ισπανια. Δε μας αφηνουν να κερδισουμε και πλεον οι Ισπανοι με τα θεατρα του Καλντερον και του Ρεγιες(ξεχναω κανεναν?) γινονται η συγχρονη βερσιον της αντιπαθητικης για μας ομαδας.
Αν το προσεξεις, τα τελευταια χρονια εχει υποχωρησει αυτο το μισος, γιατι βλεπουμε την Ισπανια να κυριαρχει σε ολες τις διοργανωσεις, να κοιταζει στα ματια τους Αμερικανους και καταλαβαινουμε οτι η ηττα του 2006, αλλα και οσες ακολουθησαν δεν ηταν τυχαιες. Ειναι αδικο βεβαια οτι δεν ειχαμε ιση αντιμετωπιση στις 2 ευκαιριες που ειχαμε να τους κερδισουμε, το 2007 και το 2010, αλλα νομιζω οτι ολοι πλεον εχουμε συνειδητοποιησει οτι προκειται για την κορυφαια συγχρονη ομαδα στην Ευρωπη. Αυτο που ισως δεν εχουμε συνειδητοποιησει ολοι ειναι οτι μαλλον εχουμε να κανουμε με μια ομαδα εφαμιλλη της ενιαιας Γιουγκοσλαβιας!


Αυτό ακριβώς που λέει ο Τ.W.Is.M. Νομίζω η ήττα στον τελικό του Μουντομπάσκετ, οι θεατρινισμοί και η κακή διαιτησία στο επόμενο ραντεβού μας και το γεγονός ότι έχουν μια εκνευριστική ευστοχία από τα τρίποντα τις κατάλληλες στιγμές του αγώνα για να σε ρίξουν στο καναβάτσο. Όπως και να έχει, είναι οπωσδήποτε μια φοβερή υπερδύναμη, τι να λέμε τώρα. Όπως η ενιαία Γιουγκοσλαβία, όντως. Και καλά, εκείνη η ομάδα διαλύθηκε όταν διαλύθηκε η χώρα. Αυτοί εδώ?!!

Δεν το περίμενα το σημερινό, αλλά μάλλον ξεφούσκωσε η Σερβία μετά τους ομίλους και σοβαρεύτηκε περισσότερο η Ισπανία. Αν το παρατηρήσετε τα τελευταία χρόνια, πάντα στους ομίλους κ...βαράνε οι Ισπανοί, κάνουν διάφορες ήττες όμως στα νοκ-άουτ παίζουν πάντα σοβαρά και καλά. Μεγάλη ομάδα δλδ. Ωραίο ματσάκι την Παρασκευή με τους Γάλλους, οι οποίοι είναι τόσο άτυχοι που συνεχώς πέφτουν είτε σε εμάς είτε στους Ισπανούς και αποκλείονται πριν τον τελικό!! :-)
mr. berzelius
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 18 2013, 22:44 ) *
Ολα ξεκινανε απο τη διετια 2006-2007. Χανουμε το χρυσο στο Μουντομπασκετ σε ενα παιχνιδι που θεωρουσαμε "σιγουρο" μετα τη νικη επι των ΗΠΑ. Το θεωρουμε δικη μας ηττα και οχι νικη των Ισπανων και ισως και προιον κακης συγκυριας. Μας ενοχλει και παμε την επομενη χρονια για τη ρεβανς μεσα στην Ισπανια. Δε μας αφηνουν να κερδισουμε και πλεον οι Ισπανοι με τα θεατρα του Καλντερον και του Ρεγιες(ξεχναω κανεναν?) γινονται η συγχρονη βερσιον της αντιπαθητικης για μας ομαδας.
Αν το προσεξεις, τα τελευταια χρονια εχει υποχωρησει αυτο το μισος, γιατι βλεπουμε την Ισπανια να κυριαρχει σε ολες τις διοργανωσεις, να κοιταζει στα ματια τους Αμερικανους και καταλαβαινουμε οτι η ηττα του 2006, αλλα και οσες ακολουθησαν δεν ηταν τυχαιες.


Μην ξεχναμε ομως φίλε μου πως την ισπανια την περασαμε από μηχανη του κιμα στους δυο προημιτελικους απέναντι τους τη δεκαετια του '90 (ευρωμπασκετ 1995 και μουντομπασκετ 1998). Ο κακομοίρης ο Ερερος ακομη ποναει απο το ξύλο που εφαγε απο τον Σιγαλα.
wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.