Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ώρα για επανένταξη
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
R.P. Feynman
Καλησπέρα- Καλημέρα σε όλους.

Έχοντας παρατήσει το μπάσκετ απ'το Γυμνάσιο δηλαδή για 8 χρόνια,(στο Λύκειο παίζαμε ποδόσφαιρο και τα πρώτα φοιτητικά χρόνια δεν είχα ακουμπήσει μπάλα κανενός χρώματος) θέλω πλέον να επιστρέψω σε αυτό.
Το κακό είναι ότι μέχρι πρόσφατα ήμουν καπνιστής και προσπαθώ πάλι να βρω την αντοχή μου και την αξιοπρέπεια μου (20 χρονών και δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου).

Από εσάς θέλω να με βοηθήστε να επιστρέψω σωστά.Δηλαδή να μου προτείνετε κάποιου είδους προπόνηση και παππούτσια.
Θέλω να χάσω και λίγο βάρος (1.78 - 79 κιλά) και να ξαναβρώ την παλιά μου αγάπη.

Μήπως είναι πλέον αργά για να μάθω μπάσκετ?
(Δεν θέλω κανένα τρελό επίπεδο, απλά για το "γαμώτο" των χαμένων χρόνων)

Επίσης μήπως ξέρει κάποιος από Βύρωνα και γύρω περιοχές που μπορώ να παίζω χωρίς προβλήματα - κατά προτίμηση κλειστό (πάντα γεμάτο γηπεδάκι, δεν έχω παρέα και ντρέπομαι να ζητάω απ'τα παιδιά που ήδη παίζουν γιατί είμαι άσχετος) ?
Δεν έχω πρόβλημα να πληρώνω.

Ακόμη, μπορεί κάποιος να γραφτεί σε κάποια ομάδα στην ηλικία μου (22) ή να βρω κάποιον να μου μάθει κινήσεις κτλ?

Όσο για παππούτσια σκέφτομαι αυτά επειδή μ'αρέσουν εμφανησιακά.Είναι καλά?
http://www.eastbay.com/product/model:10472...CH#sku=54815011

Για ρούχα που μπορώ να κοιτάξω χωρίς να δώσω πάραααα πολλά?Δεν με ενδιαφέρουν λογότυπα ομάδων κτλ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε βοήθεια.
R.P. Feynman
Κανείς βρε παιδιά?? sad.gif
j-kidd13
Kατ αρχην καλως ηρθες στο φορουμ...
Τωρα σε αυτα που ζητας,να βρεις ομαδα,μονο για προπονησεις,δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο.
Η προπονηση που μπορεις να κναεις ειναι απληΜπορεις να παρεις μια μπαλα και να πηγαινεις στα γηπεδα της περιοχης σου,και να αρχισεις σουτακια,μπασιματα,τριπλες κτλ...Αφου σ ενδιαφερει μονο μια επαφη με το αθλημα,νομιζω οτι θα ειναι μια χαρα...
Για τα παπουτσια που λες,δεν τα εχω δοκιμασει και δεν μπορω να σου πω...Το παπουτσι θα το φορεσεις και θα το αισθανθεις εσυ πως ειναι στο ποδι σου.Μπορει να σου αρεσει αλλα να μην σου "κανει".Ρουχισμο θα βρεις σχεδον σε ολα τα καταστηματα αθλητικων...Οικονομικα και πoιοτικα ρουχα εχει η champion....
CrossoverOnE
QUOTE(R.P. Feynman @ Jun 3 2009, 16:19 ) *
Κανείς βρε παιδιά?? sad.gif

Παρε οτι παπουτσι σου αρεσει εκτως απο ΑΝD1.Eγω οποτε εχω παιξει με ΑΝD1 σκοτωθηκα κι εχω ακουσει κι αλλους να κανουν παραπονα.
The Warlus
Φίλε γεια και από εμένα.Για την προπόνηση που ζητάς είναι ανάλογα τι επίπεδο θες να παίζεις.Πιστεύω πως το Α και το Ω στο μπάσκετ είναι η προσωπική δουλειά.Οπότε πάρε μία μπάλα και λιώσε στα σουτ κτλ!Όπως έχει πει και ο Jordan"Το παιχνίδι το αγαπάς όταν είσαι εσύ και η μπασκέτα μόνοι" (ή κάτι τέτοιο).Οπότε έτσι θα βρεις την παλιά φόρμα σου.Πειραματίσου στο γήπεδο και δοκίμασε νέα πράγματα.Για τα κιλά πιστεύω πως με το μπάσκετ άμα ασχοληθείς τακτικά θα τα χάσεις.Τέλος για τα παπούτσια ΝΙΚΕ είναι άρα λογικά θα είναι και καλά
R.P. Feynman
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Θα αφιερώσω όσες περισσότερες ώρες μπορώ (ξεκινά και η εξεταστική ρε γαμώτο) και θα επανέλθω με απορίες.
Να έχετε υπομονή να μου απαντάτε rolleyes.gif

Να είστε καλά.
CrossoverOnE
Το πιο απλο που μπορεις να κανεις για τη φυσικη σου κατασταση ειναι το τρεξιμο.Τωρα που πλησιαζει και το καλοκαιρι που εινια πιο χαλαρα τα πραγματα απο θεμα υποχρεωσεων βαλε ενα προγραμμα να τρεχεις καθε μερα λιγακι αυξανοντας βαθμιαια τη διαρκεια για να κανεις αντοχη.Αν δε γουσταρεις να παιρνεις τους δρομους κανε ποδηλατο σπιτι.Κι εκει ξεκινα απο 10 λεπτα (αν αντεχεις παραπανω ξεκινα με παραπανω λεπτα) και σιγα σιγα σταθεροποιησου στο μισαωρο και σε 2 βδομαδες θα δεις και αποτελεσματα.Τωρα για τεχνικα θεματα κι εφοσον θες απλα να φτασεις ενα αξιοπρεπες επιπεδο δε χρειαζεται κανενα τρομερο προγραμμα ασκησεων.Παρε μια μπαλα και αρχισε τα σουτ για οσες ωρες τη μερα αντεχεις.Σουταρε απο διαφορα σημεια ωστε να δεις ποια σημεια σε βολευουν και σε ποια χρειαζεσαι δουλεια.Ενδεχομενως να θες να δοκιμασεις να σουταρεις και με διαφορετικα στυλ μπορεις να βρεις καποιο που το χεις περισσοτερο.Το ιδιο και για τις βολες μεχρι να μαθει το σωμα σου να κανει τις κινησεις αυτοματα.Για το χειρισμο ξεκινα ντριμπλαροντας στη περιμετρο του γηπεδου.Κανε το ιδιο με το αδυναμο χερι σου πρωτα με ταχυτητα η οποια σου επιτρεπει να ελεγχεις τη μπαλα και με το καιρο να αυξανεις τη ταχυτητα αυτη.Αργοτερα παιξε με εμποδια σλαλομ κλπ.Η βαλε μια καρεκλα στη μεση και κανε σταυρωτες και προς τις 2 κατευθυνσεις.Το ιδιο με τη καρεκλα και για reverse.Επισης βλεπε αρκετα βιντεο και δινε προσοχη στις κινησεις και μετα πηγαινε στο γηπεδο και δουλεψε οποιες σου αρεσουν.Αυτα μπορω να σου πω.Μου χρωστας 10 ευρω χωρις αποδειξη για τις οδηγιες που σου προσεφερα smiley.gif
Weekendman
Εγω δεν μπορώ να δώσω τρομερές συμβουλές, το σούτ πρέπει να το εξασκήσεις μόνος σου αλλά και χρειάζεται και πρακτική εμπειρία μέσα σε ματς ακόμα και αν αρχικά η εμπειρία σου φανεί δυσάρεστη πιθανώς γιατί άλλο σαφώς στατικό σούτ και άλλο με αντίπαλο, επίσης οι κίνησεις μέσα στο καλάθι κρατόντας σταθερό το 1 πόδι μπορόν να βοηθήσουν να είσαι επικύνδυνος επιθετικά, αν και δεν μπορώ εδώ να το αναπτύξω πολύ καλά, γιά άμυνα άστο καλύτερα...
CrossoverOnE
QUOTE(Weekendman @ Jun 3 2009, 21:36 ) *
Εγω δεν μπορώ να δώσω τρομερές συμβουλές, το σούτ πρέπει να το εξασκήσεις μόνος σου αλλά και χρειάζεται και πρακτική εμπειρία μέσα σε ματς ακόμα και αν αρχικά η εμπειρία σου φανεί δυσάρεστη πιθανώς γιατί άλλο σαφώς στατικό σούτ και άλλο με αντίπαλο, επίσης οι κίνησεις μέσα στο καλάθι κρατόντας σταθερό το 1 πόδι μπορόν να βοηθήσουν να είσαι επικύνδυνος επιθετικά, αν και δεν μπορώ εδώ να το αναπτύξω πολύ καλά, γιά άμυνα άστο καλύτερα...

Σωστος ο φιλος.Επισης ξεχασα να σου πω να ξεχασεις το ταμπλο οταν σουταρεις.Πες οτι δεν υπαρχει.Αν παλι βρεις καμια κατεστραμενη μπασκετα χωρις ταμπλο ακομα καλυτερα και δεν αστειευομαι.Η αμυνα δυστιχως θελει και 2ο ατομο για να τη δουλεψεις καλα.Αν βρεις κανα φιλο με ορεξη να σε βοηθισει καλως.Βαλτον να επιτειθεται χωρις να προσπαθει να σε περασει αρχικα κι εσυ χωρις να προσπαθεις να του κλεψεις τη μπαλα παρα μονο να του κλεινεις το δρομο και να τον οδηγεις πλαγια ειτε αριστερα ειτε δεξια (μη του δινεις διαδρομο προς τη μπασκετα δηλαδη).Επειτα παιξε αμυνα κανονικα με αυτον να προσπαθει και να σε περασει.Μια συμβουλη ειναι να μη κοιτας ποτε τη μπαλα οταν το μαρκαρεις αλλα να επικεντρωνεσαι στη μεση του.
R.P. Feynman
Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές.
Πήγα σήμερα και αγόρασα τα Nike Zoom.
Τα δοκίμασα καμιά ωρίτσα στο γήπεδο και μου φάνηκαν αρκετά άνετα.
Τα έχει κανείς άλλος? Είχε ποτέ κάποιος πρόβλημα με αυτά?
dizzy_fingers
Καλοκαίρι έρχεται, ο καλύτερος τρόπος για να προπονηθείς και να κάνεις γνωριμίες είναι να λιώσεις στα μονά.
Θα "ξεψαρώσεις" κιόλας καθώς μετά από τόσο μεγάλη αποχή το εμπόδιο είναι ψυχολογικό - εξιδανικεύεις τη συμμετοχή σε ομάδα χωρίς λόγο ενώ στην ουσία το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να εμφανιστείς σε μερικούς μήνες (πριν την προετοιμασία) σε μία τοπική ομάδα και να ζητήσεις να κάνεις προπονήσεις μαζί τους.
Χωρίς προετοιμασίες, χωρίς ειδικά παπούτσια, χωρίς ατέλειωτες ώρες στο γυμναστήριο...παίξε μπάσκετ, ευχαριστήσου το και τα υπόλοιπα θα έρθουν ομαλά.

EDIT: Αν μάλιστα "κατασκοπεύσεις" στο υποφόρουμ των υπόλοιπων κατηγοριών μπορείς να εντοπίσεις ομάδες με τυχόν ελλείψεις στο ρόστερ τους ώστε να "χωθείς" ανάλογα. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.