Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Coaching
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
mikri prasini ollandeza
Σήμερα λοιπόν πήγα και είδα τις Κορασίδες της ΑΕΝΚ!Όχι και τόσο καλό παιχνίδι αλλά έχω να κάνω μια ένσταση!
Ο προπονητής της ΑΕΝΚ ύστερα από τις διαμαρτυρίες και άλλα τέτοια που έκανε πήρε 3 τεχνικές ποινές και έφυγε!Αλλά δεν είναι εκεί του πρόβλημα!Στις κοπελιές ούρλιαζε, φώναζε, γκάριζε, τις έβρισε!Αυτές δεν απέδιδαν μεν, αλλά μην θέλει κι αυτός να τις βλέπει να κάνουν ό,τι ακριβώς θέλει και όπως το θέλει!Άνθρωποι είναι με αδυναμίες!Με τις φωνές και με τις βρισιές δε νομίζω ότι έκανε κτ καλύτερο!Γιατί να φωνάζουν σε παιδιά που μερικά είναι 13 ή ακόμα και μικρότερης ηλικίας?Είπαμε...θέλει και ώθηση από τον προπονητή αλλά όχι με τόσο τραγικό τρόπο!Συμφωνείτε????
smiley.gif
Pierce
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Apr 28 2007, 08:03 PM) *
Ο προπονητής της ΑΕΝΚ ύστερα από τις διαμαρτυρίες και άλλα τέτοια που έκανε πήρε 3 τεχνικές ποινές και έφυγε!


στις 2 δεν αποβαλεται ? τυφλα να εχει ο μαρτιν γιολ με τις τρεις κιτρινες καρτες στο μουντιαλ....!
mikri prasini ollandeza
ε 2 τότε!Μπερδευτηκαν αυτοί!!!! smiley.gif
βρε εκεί κόλλησες?????
Pierce
νομιζω ειναι αναξιος σχολιασμου ο τυπος αν φωναζε και εβριζε 13χρονα.... sad.gif
mikri prasini ollandeza
Μακάρι να είναι αναμεσά μας!(αν είναι ας επικοινωνήσει μαζί μου!)
Πες τα...
basket4
Κοιτα..εγω πιστευω πως ολοι οι προπονητες που και που φωναζουν...σε μερικες περιπτωσεις χρειαζεται...
εγω αυτο που δεν μπορω ειναι οταν βριζουν...δεν το μπορω αυτο καθολου..... peace.gif peace.gif peace.gif

blove.gif blove.gif
Air Kef
Δν ειναι δυνατον να φωνάζουν σε 14χρονα συνέχεια,ειδικα οταν μιλαμε για κοπέλες.Τέτοιοι τύποι υπάρχουν γενικα,ευτυχώς ειναι λίγοι.
Coach K
Παιδιά, πρώτον, ο προπονητής σε αυτές τις ηλικίες είναι πρώτα απ' όλα παιδαγωγός. Δεν είναι τυχαίο που στα ΤΕΦΑΑ διδάσκεται παιδαγωγική και ψυχολογία. Δεύτερον, πως θα του φαινόταν αυτού του ''κυρίου'' αν αύριο στη θέση αυτού είναι κάποιος άλλος ο οποίος βρίζει το παιδί του; Τρίτον, οι γονείς και οι παράγοντες, τι κάνουν γι' αυτά τα πράγματα; Δε σκέφτεται κανείς ότι αυτά τα παιδιά μπορεί να εγκαταλήψουν το μπάσκετ και γενικότερα τον αθλητισμό και πολύ περισσότερο να τους μείνουν τραύματα; ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!
B for Basketball
ο ανθρωπος οπως πολυ σωστα χαρακτηριστικε ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ...εχω δει κ παρομοιο περιστατικο σε προπονηση παιδικου τμηματος οπου ο προπονητης ηταν στο τσακ να τα σπασει ολα...τετοιοι ανθρωποι δεν ειναι για τον χωρο του αθλητισμου....μπορει να εχουν γνωσεις του αντικειμενου αλλα με τετοιες συμπεριφορες τα καταστρεφουν ολα...ο παραπανω προπονητης που ανεφερα διωχτηκε μεσα σε λιγες μερες κ πολυ σωστα εγινε...τετοια περιστατικα ομως δεν βλεπουμε μονο στο μπασκετ....ειμαι σιγουρος οτι πολλοι απο εσας ειχατε δασκαλους η καθηγητες με παρομοιες συμπεριφορες...( αποκλειεται να ειμαι ο μοναδικος) κ αυτο οφειλεται στο χαρακτηρα του καθε ανθρωπου κ στον τροπο που μεγαλωσε....αυτο που πρεπει να γινει ειναι τετοιοι ανθρωποι να παιρνουν την αγουσα για τα αποδυτηρια ΜΟΝΙΜΑ!!!!
man10
QUOTE(B for Basketball @ Jul 29 2007, 10:05 PM) *
ο ανθρωπος οπως πολυ σωστα χαρακτηριστικε ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ...εχω δει κ παρομοιο περιστατικο σε προπονηση παιδικου τμηματος οπου ο προπονητης ηταν στο τσακ να τα σπασει ολα...τετοιοι ανθρωποι δεν ειναι για τον χωρο του αθλητισμου....μπορει να εχουν γνωσεις του αντικειμενου αλλα με τετοιες συμπεριφορες τα καταστρεφουν ολα...ο παραπανω προπονητης που ανεφερα διωχτηκε μεσα σε λιγες μερες κ πολυ σωστα εγινε...τετοια περιστατικα ομως δεν βλεπουμε μονο στο μπασκετ....ειμαι σιγουρος οτι πολλοι απο εσας ειχατε δασκαλους η καθηγητες με παρομοιες συμπεριφορες...( αποκλειεται να ειμαι ο μοναδικος) κ αυτο οφειλεται στο χαρακτηρα του καθε ανθρωπου κ στον τροπο που μεγαλωσε....αυτο που πρεπει να γινει ειναι τετοιοι ανθρωποι να παιρνουν την αγουσα για τα αποδυτηρια ΜΟΝΙΜΑ!!!!

Εγω θυμαμαι εναν προπονητη που ειχα,πριν κανα 2 χρονια,ο οποιος ηταν φοβερη φατσα,γυρω στα 55,ειχε γνωσεις αλλα δεν ειχε τροπο να τις μεταδωσει... Τι βρισιμο ειχα φαει δεν μπορω να σας το περιγραψω...Αλλα ευτυχως εβριζε μονο εμενα,δεν ειχε τολμησει να βρισει κανα μελος της οικογενειας μου,γιατι τοτε θα τα ακουγε και αυτος καλα...
Τωρα για προπονητη που να βαρουσε,δεν ειχα κανεναν που να εδινε οντως ξυλο...Μονο αυτος που σας περιεγραψα παραπανω,καμια φορα οταν εκανα καμια βλακεια(ατομιστια συνηθως),με βαρουσε στον κωλο smiley.gif
a bullet for your head
QUOTE(Coach K @ Jul 30 2007, 00:31 ) *
Τρίτον, οι γονείς και οι παράγοντες, τι κάνουν γι' αυτά τα πράγματα; Δε σκέφτεται κανείς ότι αυτά τα παιδιά μπορεί να εγκαταλήψουν το μπάσκετ και γενικότερα τον αθλητισμό και πολύ περισσότερο να τους μείνουν τραύματα;

Οι παραγοντες δεν ασχολουνται σχεδον καθολου με τα δρωμενα σε μικρες ηλικιες..Λιγες ειναι οι ομαδες που δινουν βαση κ προσοχη στις μικρες ηλικιες..Οι γονεις απ την αλλη,ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο..ξερεις ποσοι ειναι αυτοι που σφαλιαριζουν τα παιδια τους,μετα απο παιχνιδια η' προπονησεις,κ καθονται να τα νουθετησουν μπασκετικα με τις εκπληκτικες γνωσεις τους πανω στο αθλημα...??Ποσοι βαζουν τα παιδια τους να κανουν ''λαγουδακια'' για να βελτιωσουν το αλμα τους...??Που καθονται να σχολιασουν ''επι παντος επιστητου'',να κανουν τους ''προπονητες στην εξεδρα'',να ωριονται φωναζοντας ''βαλε μεσα τον ταδε ΡΕΕΕΕ..!!''και να χρησιμοποιουν καθε μεσο,προκειμενου να αποκτησουν καμια ευνοια(στηνοντας κλικες κ δημιουργωντας ολοκληρες μηχανορραφιες)μπας,και παιξει το παιδι τους κανα 5λεπτο περισσοτερο?Το προβλημα ειναι πιο πολυπλευρο κ πολυπαραγοντικο..δεν ειναι μονο καποιοι ασχετοι κ ''φωνακλαδες'' προπονητες..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.