Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΑΠΟΥΣΙΑ ΒΑΣΙΚΩΝ ΔΙΕΘΝΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
ektoreas
ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΕ NBA ΤΙΤΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΚΑΡΝΤ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΠΡΟΦΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΑΝΕΚΤΙΚΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ , Π.Χ. ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!!!!!!

ΝΤΡΟΠΗ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΥ ΕΚΘΕΤΕΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤ' ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ!!!

Flash
QUOTE(ektoreas @ Jul 30 2009, 14:30 ) *
ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΕ NBA ΤΙΤΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΚΑΡΝΤ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΠΡΟΦΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΑΝΕΚΤΙΚΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ , Π.Χ. ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!!!!!!

ΝΤΡΟΠΗ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΥ ΕΚΘΕΤΕΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤ' ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ!!!


Καλώς όρισες. Σε παρακαλώ γράφε με μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία στην γλώσσα του ίντερνετ σημαίνουν ότι φωνάζεις.

Από εκεί και πέρα δεν είμαι σίγουρος για το αν αξίζει να υπάρχει ξεχωριστό topic για το συγκεκριμένο ζήτημα (και μάλιστα να είναι το 1ο post σου). Παρόλα αυτά λέω να το αφήσω ανοικτό ώστε ότι κουβέντα γίνεται εδώ να μην επηρρεάσει -λέμε τώρα- τα topic σχετικά με την προετοιμασία και την αγωνιστική δράση της εθνικής.

Προσωπικά έχω εκφραστεί και παλαιότερα για το θέμα. Αφενός το θεωρώ απολύτως λογικό και σε μεγάλο βαθμό δικαιολογήσιμο να απουσιάζουν παίκτες από την Εθνική δεδομένου του βεβαρυμένου προγράμματος τους επί πολλά συναπτά έτη. Αφετέρου εγώ παίκτες που θα κάνουν αγγαρεία δε θέλω στην Εθνική. Αν είναι σωματικά και ψυχικά κουρασμένοι οι μπαρουτοκαπνισμένοι παίχτες μας προτιμώ να δω τους "άγουρους" φέρελπεις αστέρες της ελληνική καλαθοσφαίρισης με μάτια που γυαλιζουν. Και ας υπάρξει αγωνιστικό κόστος για ένα χρόνο. Δεν έγινε και τίποτε. Το μπάσκετ μας έχεις συνέχεια.

ΥΓ: Πάντως χθες κοίταγα μια αφίσα από το Μουντομπάσκετ του 2006 και συνειδητοποίησα ότι από τους 12 παίχτες εκείνης της Εθνικής μόνο τέσσερις (!) φαίνεται ότι θα συμμετάσχουν στην φετινή : Φώτσης, Σχορτσιανίτης, Ζήσης, Σπανούλης.
Gravedigger
QUOTE (ektoreas @ Jul 30 2009, 16:30 ) *
ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΕ NBA ΤΙΤΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΚΑΡΝΤ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΠΡΟΦΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΑΝΕΚΤΙΚΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ , Π.Χ. ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!!!!!!

ΝΤΡΟΠΗ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΥ ΕΚΘΕΤΕΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤ' ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ!!!

Δεν συμφωνώ πουθενά.Από την στιγμή που στην Εθνική πηγαίνουν μόνο για να παίξουν και να προσφέρουν στην χώρα τους,χωρίς να πληρώνονται και με κίνδυνο τραυματισμού,δεν μπορεί κανείς να τους πει ότι είναι υποχρεωμένοι να παίξουν.Αν θέλουν καλώς,αν δεν θέλουν γιατί να κουράζονται?Επειδή είναι Έλληνες?Τι είναι αυτό?Προνόμιο?...

Για το 2ο σκέλος,το πρόστιμο δηλαδή από την ομάδα,σαν λύση δεν στέκει.Οι ομάδες δίνουν υπέρογκα ποσά για τις υπηρεσίες των παιχτών.Γιατί λοιπόν η κάθε ομάδα που πληρώνει, να στερηθεί τον παίχτη της έπειδή αυτός δεν γούσταρε να πάει στην Εθνική?Τι την νοιάζει πχ την Siena αν ο Ζήσης παίξει η όχι?Δεν τον πληρώνει για να παίξει με την Εθνική της χώρας του (Παράδειγμα είναι αυτό,ξέρω ότι ο Ζήσης θα παίξει κανονικά.)
red pyramid88
Επίσης, δε μπορώ να καταλάβω απο που και ως πού θα μπορούσαν να μπούν πρόστιμα-ποινές. Το να αγωνιστεί κάποιος με μία εθνική ομάδα δεν είναι υποχρέωση κάποοου παίκτη όπως το να μετέχει στους αγώνες τις ομάδας του. Κάτι τέτοιο θα ήταν εντελώς αλαζονικό να γίνει.

Όσο για το αν εκθέτουν οι παίκτες τη χώρα έτσι, θαρρώ πως τόσο γενικότερα το κάθε κράτος όσο και η Ελλάδα ειδικά, έχει άλλα, πολύ πιο σοβαρά θέματα που θα μπορούσαν να το εκθέσουν απο τη μή παρουσία 2 ανθρώπων σε τέτοιου είδους διοργανώσεις.
ektoreas
QUOTE(Flash @ Jul 30 2009, 17:16 ) *
Καλώς όρισες. Σε παρακαλώ γράφε με μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία στην γλώσσα του ίντερνετ σημαίνουν ότι φωνάζεις.

Από εκεί και πέρα δεν είμαι σίγουρος για το αν αξίζει να υπάρχει ξεχωριστό topic για το συγκεκριμένο ζήτημα (και μάλιστα να είναι το 1ο post σου). Παρόλα αυτά λέω να το αφήσω ανοικτό ώστε ότι κουβέντα γίνεται εδώ να μην επηρρεάσει -λέμε τώρα- τα topic σχετικά με την προετοιμασία και την αγωνιστική δράση της εθνικής.

Προσωπικά έχω εκφραστεί και παλαιότερα για το θέμα. Αφενός το θεωρώ απολύτως λογικό και σε μεγάλο βαθμό δικαιολογήσιμο να απουσιάζουν παίκτες από την Εθνική δεδομένου του βεβαρυμένου προγράμματος τους επί πολλά συναπτά έτη. Αφετέρου εγώ παίκτες που θα κάνουν αγγαρεία δε θέλω στην Εθνική. Αν είναι σωματικά και ψυχικά κουρασμένοι οι μπαρουτοκαπνισμένοι παίχτες μας προτιμώ να δω τους "άγουρους" φέρελπεις αστέρες της ελληνική καλαθοσφαίρισης με μάτια που γυαλιζουν. Και ας υπάρξει αγωνιστικό κόστος για ένα χρόνο. Δεν έγινε και τίποτε. Το μπάσκετ μας έχεις συνέχεια.

ΥΓ: Πάντως χθες κοίταγα μια αφίσα από το Μουντομπάσκετ του 2006 και συνειδητοποίησα ότι από τους 12 παίχτες εκείνης της Εθνικής μόνο τέσσερις (!) φαίνεται ότι θα συμμετάσχουν στην φετινή : Φώτσης, Σχορτσιανίτης, Ζήσης, Σπανούλης.



Πολύ ωραία το έθεσες το θέμα, πάντως εγω πιστεύω ότι είναι το ποίο hot θέμα που πρέπει να μας απασχολεί, διότι γι΄αυτό που είμαστε τώρα και εννοώ ότι το μπάσκετ βρίκεται εδώ που είναι εξαιτίας της εθνικής ομάδας και πάντοτε αυτή πρέπει να έχει την τιμιτικότερη θέση.
Συγγν'ωμη, αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω ( οι Νοβιτσκι, Γκασόλ και οι λοιποί μεγάλοι) δεν έχουν κουραστοί σωματικά και ψυχικά από τα τόσδα παιχνίδια που έχουν δώσει και οι δικοί μας είναι τόσο ευαίσθητοι????? Μήπως είναι η νοοτροποία του ΕΛΛΗΝΑ, μόλις ε΄χει πιάσει την καλή να ξεχνάει από που προέρχεται??
Εγω πάντως πραγματικά δεν δίνω κανένα δικαιολογητικό σ'αυτούς που δεν θέλουν να παίξουν για την Ελλάδα, όχι επειδή πραγματικά δεν μπορούν λόγω τραυματισμού, αλλά για "άλλους λόγους" που μόνο αυτοί ξέρουν.
( μήπως να θυμηθούμε τι έγινε όταν δεν έπαιξε στο προολυμπιακό του 1988 ο Γκάλης?? Πήγαμε η δεν πήγαμε στους Ολυμπιακούς???? ας μου θυμήσει κάποιος......!!!!)
Alexmei
Mια γρήγορη λίστα που ανέβασε το superbasket.gr για αυτό το θέμα έχοντας τις παρακάτω απώλειες:

ΡΩΣΙΑ: Χόλντεν, Κιριλένκο
ΙΣΠΑΝΙΑ: Καλντερόν, Χιμένεθ, Βάσκεθ,
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Σισκάουσκας, Γιασικεβίτσιους, Ματσιγιάουσκας, Καουκένας
ΕΛΛΑΔΑ: Διαμαντίδης, Παπαλουκάς, Βασιλόπουλος, Τσαρτσαρής
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νοβίτσκι, Κέιμαν
ΙΤΑΛΙΑ: Μπουλέρι, Γκαλινάρι, Στόουνρουκ (wink.gif
ΣΕΡΒΙΑ: Ρακότσεβιτς, Αβντάλοβιτς, Μίλισιτς, Βούγιανιτς
ΓΑΛΛΙΑ: Φουαρέ, Μ. Πιετρούς (wink.gif, Νοά (wink.gif
ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Μπετσίροβιτς
ΤΟΥΡΚΙΑ: Οκούρ
ΙΣΡΑΗΛ: Κάσπι

Με ";" όσοι δεν είμαστε σίγουροι ακόμα αν θα αγωνιστούν. Βλέπω πολλούς ΝΒΑερς να μην παίζουν φέτος δεν νομίζεις; Και για παράδειγμα ο Κέιμαν έχει παίζει μόλις μία χρονιά στην Γερμανία στο Προολυμπιακό και Ολυμπιακό τουρνουά.

Επίσης βλέπουμε μια Λιθουανία με πολλές απουσίες, η Ρωσσία χωρίς δύο βασικά στελέχη και την Ισπανία χωρίς το καλύτερο guard της. Θα δούμε ένα Eurobasket με ΠΟΛΛΕΣ αλλαγές, φρεσκάρισμα στις ομάδες.
Air Kef
Το superbasket ξέχασε και Ντενγκ - Γκόρντον της Αγγλίας (ναι, ακόμα το φυσάω και δεν το κρυώνω που δεν θα κατέβει το Ηνωμένο Βασίλειο με πλήρες ρόστερ sad.gif..


anton70
( μήπως να θυμηθούμε τι έγινε όταν δεν έπαιξε στο προολυμπιακό του 1988 ο Γκάλης?? Πήγαμε η δεν πήγαμε στους Ολυμπιακούς???? ας μου θυμήσει κάποιος......!!!!)
OK, παιδιά, να τσεκάρουμε τουλάχιστον κάτι πριν το γράψουμε. Να θυμίσω λοιπόν στο φίλο ότι ο Γκάλης το 1988 έπαιξε κανονικά αν και με ελλιπή προετοιμασία και η εθνική αποκλείστηκε στο goal average με Ισπανία, Ιταλία σε μια διοργάνωση που πήγαν μόνο ΤΡΕΙΣ (3)! εθνικές από την Ευρώπη, οπότε στα μάτια μου δεν πρόκειται και για καμιά συγκλονιστική αποτυχία. Ο Γκάλης δε συμμετείχε στο παγκόσμιο του 90 όπου με ηγέτη τον Γιαννάκη η εθνική τερμάτισε 6η. Not bad...
ΥΓ. Όντως, μάλλον περιττό topic.
il postino
τα παιδια που δεν πηγαν ειναι απολυτως δικαιολογημενα.

ο παπαλουκας επι 7 ετη παιζει σερι χειμωνα καλοκαιρι , του κατσε και ο μικροτραυματισμος στους τελικους ,ειναι και 32 στα 33.

ο μητσος κλαταρε φετος , καποια στιγμη θα γινοτανε και αυτο. διαλλειμα κανει , θα επανελθει σιγουρα.

ο βασιλοπουλος τραυματιας και σταματαει εκει η κουβεντα.

ο τσαρτσαρης απο τα συνεχη παιχνιδια τα τελευταια χρονια τον ειδατε πως σερνοταν φετος!

πιστευει κανεις αλλωστε οτι εστω και ενα απο τα παιδια δε πηγε απο καπριτσιο και βεντετισμο οπως πολλοι συναδερφοι τους σε ολο τον κοσμο?

ολοι μας θα θελαμε να τους ειχαμε στην εθνικη αλλα δε γινεται , ετσι απλα!
ektoreas
QUOTE(ilpostino @ Jul 31 2009, 18:10 ) *
τα παιδια που δεν πηγαν ειναι απολυτως δικαιολογημενα.

ο παπαλουκας επι 7 ετη παιζει σερι χειμωνα καλοκαιρι , του κατσε και ο μικροτραυματισμος στους τελικους ,ειναι και 32 στα 33.

ο μητσος κλαταρε φετος , καποια στιγμη θα γινοτανε και αυτο. διαλλειμα κανει , θα επανελθει σιγουρα.

ο βασιλοπουλος τραυματιας και σταματαει εκει η κουβεντα.

ο τσαρτσαρης απο τα συνεχη παιχνιδια τα τελευταια χρονια τον ειδατε πως σερνοταν φετος!

πιστευει κανεις αλλωστε οτι εστω και ενα απο τα παιδια δε πηγε απο καπριτσιο και βεντετισμο οπως πολλοι συναδερφοι τους σε ολο τον κοσμο?

ολοι μας θα θελαμε να τους ειχαμε στην εθνικη αλλα δε γινεται , ετσι απλα!


Μονο του Σπανου τα γένια δεν γίνονται. Αλλα και αυτά τώρα γίνονται. Όσο για τις δικαιολογίες που αναφέρετε δεκτές αλλά εγώ όπως και πολοι άλλοι έχουν τις δικές τους απόψεις για ΤΟ ΘΕΜΑ.
Αν είναι δυνατόν όλοι να τους δικαολογούσαν τότε θα πηγαίναμε όλοι διακοπές και θα αναπολούσαμε τις παλιές καλές μέρες. Πάντως πιστεύω ότι η περιφέρεια της εθνικής στηρίζεται πλέον σε έναν μόνο παίκτη (Σπανούλης), ο Ζήσης τελευταία δευτερεύοντες ρόλους έχει και για τους υπόλοιπους γνώστα, άρα χωρίς Τεο και Μήτσο καλύτερα να πάμε διακοπές. Αντέ και καλό καλοκαίρι!!!!! Σε όλους..................
saleasss
QUOTE(ektoreas @ Jul 30 2009, 16:30 ) *
ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΕ NBA ΤΙΤΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΚΑΡΝΤ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΠΡΟΦΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΑΝΕΚΤΙΚΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ , Π.Χ. ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!!!!!!

ΝΤΡΟΠΗ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΥ ΕΚΘΕΤΕΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤ' ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ!!!

Πιστέυω οτι είσαι λίγο υπερβολικός. Σίγουρα έχουν ηθική υποχρέωση γιατί απο την εθνική ομάδα αναδειχτηκαν, αλλά να τους δώσουμε πρόστιμο γιατί απουσιάσουν περιστασιακά απο μια δουλειά που δεν είναι υποχρεωμένοι, να ρισκάροντας παράλληλα και την επαγγελματική τους πορεία?

Οι συγκεκριμένοι παίχτες είναι επίσης άνθρωποι και χρειάζονται και διακοπές και ξεκούραση όποτε το κρίνουν αναγκαίο. Αλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο, αλλοι καθόλου...

Υποθέτω ότι το ύφος σου έντονο γιατί προβληματίζεσαι με την πορεία της εθνικής στο ευρωμπάσκετ που έρχεται, αλλά παρόλα αυτά πιστεύω ότι πρέπει να συνηθίζουμε στην ιδέα ότι δεν πρέπει να εξαρτόμαστε απο ενα-δυο παίχτες για την καλή πορεία της εθνικής.

Ουτως η άλλως ο Τεό σε κανα-δυο χρόνια θα σταματήσει λογω ηλικίας και ο Μητσος αντε να παίζει μέχρι τα 33. Αυτή είναι καλή ευκαιρία να δουλέψουμε με τα "παραπεταμένα" και "αδιαφίμηστα" παιδιά, να βάλουμε και άλλους πιτσιρικάδες στην εθνική για να γεμίσουν τις θέσεις του Μητσου και του Τεο όπως πχ τον Σλούκα και τον Παπά (γιατί άραγε δεν τους πήρε μαζί του στην προετοιμασία ο Καζλ μαζί με τον Παπανικολάου?) και να βάλουμε τις βάσεις για την μετάβαση στην νέα εθνική.
Ουδέν κακόν αμιγές καλού με λίγα λόγια.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.