Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΟ-Μεταγραφές volume 2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300
Reggie Miller 31
QUOTE (xavier @ Jul 5 2013, 20:08 ) *
γιατι δεν παιρνει αντιτς ο παναθηναικος?

evilmonkey.gif
Μην λες τέτοια, μην λες τέτοια!!! tongue.gif
paodynasty
Ο Τόλιβερ φαίνεται περιπτωσάρα και θα ανεβάσει επίπεδο την ομάδα, ομως δε νομίζω ότι χωράει στο φετινό ρόστερ γιατί είναι μάλλον 5αδάτος κι εμείς ψάχνουμε για ένα παίκτη 15 λεπτών
Ginobili
QUOTE(paodynasty @ Jul 5 2013, 19:10 ) *
Ο Τόλιβερ φαίνεται περιπτωσάρα και θα ανεβάσει επίπεδο την ομάδα, ομως δε νομίζω ότι χωράει στο φετινό ρόστερ γιατί είναι μάλλον 5αδάτος κι εμείς ψάχνουμε για ένα παίκτη 15 λεπτών

Αυτός είναι 4αρι κλασσικό...και σουτέρ μάλιστα,πολύ καλό τρίποντο.Οπότε άκυρο,δεν τον χρειαζόμαστε.

QUOTE(looser @ Jul 5 2013, 17:22 ) *
Μια σωστη κινηση θα ειναι το μπακ απ του Λασμε να ειναι ενας ψηλος ο οποιος να μπορει να προσφερει πανω κατω τα ιδια στην ΑΜΥΝΑ ωστε να μην χαλαει η αμυντικη λειτουργια της ομαδας μας οταν αποσυρεται στον παγκο ο Λασμε. Ειδαμε πως μπαζαμε φετος οταν εμπαινε ο Σοφο.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σκεφτεστε με βαση την επιθετικη προσφορα του καθε υποψηφιου ενω το ατου μας το περσινο και το οποιο δε νομιζω ο κοοτς να θελει να το αλλαξει ειναι το αμυντικο στραγγαλισμα του αντιπαλου.

Συνεπως μονο οποιος μπορει να προσφερει στο αμυντικο κομματι της ομαδας ειναι πραγματικα υποψηφιος για να παρει την θεση του 2ου 5αριου. Αλλιως θα κρατουσαμε και τον Σοφο, εστω με λιγοτερα χρηματα. Για να μην το καναμε παει να πει οτι ψαχνουμε καποιον που πρωτ' απ' ολα να μπορει να προσφερει στην αμυνα.

Για να μην σας ζαλιζω λοιπον αλλο, εγω προτεινω με τρελα :

ΝΤΟΡΣΕΙ

Συμφωνώ απόλυτα.Θα τον ήθελα κι εγώ τον Ντόρσει..ή γενικά παίκτη τέτοιου τύπου..αθληταρά,πηδηχτούλι,κατσίκι,αμυντικ
.
Η δύναμη του ΠΑΟ ήταν αυτή πέρσι..και βλέπαμε ότι όταν έβγαινε το δίδυμο Λάσμε-Γκιστ...χάναμε περισσότερα πράγματα,απ'ότι κερδίζαμε.
Ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί έχουν κολλήσει όλοι στο ότι πρέπει να ισορροπίσουμε τον Λάσμε με παίκτη αργό-με post game-λίγο-πολύ τεχνικό,soft..κακό αμυντικό και ψηλό.
A.CAB
Εφόσον λοιπόν το βασικό προσόν της ομάδας είναι η άμυνα και δεν πρέπει να βγούμε από το καλούπι που είχαμε, τότε γιατί κάνουμε μεταγραφές φέτος;
Είχαμε την καλύτερη άμυνα στην Ευρώπη. Γιατί διώξαμε το Μασιούλις; Επειδή δεν έπαιζε καλή άμυνα; Τον Παππά τον πήραμε για να αμύνεται; Ο λόγος που ο Σχορσιανίτης την έκανε είναι επειδή είναι κακός αμυντικός; Τώρα λέτε να το παρατήρησαν αυτό στην ομάδα;

Ο Πεδουλάκης είπε πως φέτος θέλει να παίζουμε πιο γρήγορα και να έχουμε περισσότερες επιλογές στην επίθεση. Ο Ντόρσει εκτός από εγκεφαλικό πρόβλημα είναι και πλήρως άμπαλος επιθετικά. Στην ουσία είναι κλώνος του Λάσμε στην άμυνα (χωρίς το τάιμινγκ) και σαφώς χειρότερος στην επίθεση. Άρα να πάρουμε αυτόν για να σκοράρουμε ακόμα λιγότερο απ' ότι με το Σχορσιανίτη. Αλλά εντάξει εκεί που μας έβαζε 50 πόντους ο Ολυμπιακός, τώρα θα μας βάζει 45.

Πέρυσι είχαμε το Σχορσιανίτη για να δώσει κάποια συγκεκριμένα πράγματα. Όχι η άμυνα δεν ηταν αυτό που ψάχναμε από δαύτον. Κάποιους εύκολους πόντους ψάχναμε. Τελικά ούτε αυτό μπόρεσε να κάνει. Φέτος η λογική λέει πως θα ψάξουμε για κάποιον που θα μπορεί να κάνει τη δουλειά που ο Σχορσιανίτης δεν μπορουσε. Παιχνίδι με πλάτη και σκοράρισμα. Αυτό δεν σημαίνει πως όποιος το έχει αυτό είναι ταυτόχρονα και τρύπα στην άμυνα. Τα 'χουμε ισοπεδώσει όλα.

Από μένα ο Ντόρσει μακρυά. Βουγιούκας και πάλι Βουγιούκας. Τα περί πισωγυρισμάτων καλύτερα να πάνε προς το Φώτση. Ενώ όσον αφορά τον Τόλιβερ, θεωρώ ότι σαφώς καλύτερος και από Λάσμε και από Γκιστ και θα κοστίζει πολλά για να έρθει στα μέρη μας.

Αυτό δεν σημαίνει πως ένας απλά αθλητικός ψηλός θα είναι κακή κίνηση ειδικά αν δεν υπάρχει κανείς πίσω από το Λάσμε. Αλλά όχι δεν θα είναι το ιδανικό και είναι εμφανές πως ο Πεδουλάκης δεν ψάχνει κάτι τέτοιο.
Ginobili
QUOTE(slok @ Jul 5 2013, 17:28 ) *
o ψηλος που θα παρουμε θα πρεπει οπωςκαιδηποτε να μπορεί να παιξει με πλατη. Απο το υπαρχον ροστερ κανεις δεν μπορει

Γιατί πρέπει??? Όταν οι ψηλοί έχουν κίνηση στο παιχνίδι τους,τρέχουν κόβουν,ρολάρουν..κι έχεις ποιότητα στα γκαρντ που και μπορούν να τους αξιοποιήσουν αλλά και να σκοράρουν οι ίδιοι...δεν χρειάζεσαι τέτοιο ψηλό.Άν ήταν έτσι θα κρατάγαμε τον ΣΟΦΟ για 10-15'.
Παίκτη που να έχει post game,να παίζει με πλάτη με κάποια ποιότητα...και να μην είναι αργός ή να μην έχει σοβαρά αμυντικά θέματα δεν υπάρχει,κι αν υπάρχει...πρόκειται για παίκτη πολύ ακριβό...κι εμείς ψάχνουμε για back up του Λάσμε.
Marciulionis
QUOTE(A.CAB @ Jul 4 2013, 18:24 ) *
Θα ακουστώ ως ο κακός της υπόθεσης αν και δεν είμαι μιας και συμφωνώ με ότι λες απλά για τον αντίλογο...
Βάσει σχεδιασμού ήταν και η μεταγραφή του Κίτσεν και του μύθου Άρμστρονγκ! wink.gif
Γι' αυτό λέω μέχρι να δω πως θα συμπληρωθεί το ρόστερ.


Άλλο να κάνεις το σχεδιασμό φτιάχνοντας ομάδα από το μηδέν σε ένα μήνα με τη πλάτη στο τοίχο κι άλλο να έχεις όλο το καλοκαίρι μπροστά σου και αυτό που ψάχνεις είναι απλά 1-2 προσθήκες που θα σε ανεβάσουν επίπεδο. wink.gif

QUOTE(Ginobili @ Jul 5 2013, 21:25 ) *
Συμφωνώ απόλυτα.Θα τον ήθελα κι εγώ τον Ντόρσει..ή γενικά παίκτη τέτοιου τύπου..αθληταρά, πηδηχτούλη, κατσίκι,αμυντικό.
Η δύναμη του ΠΑΟ ήταν αυτή πέρσι..και βλέπαμε ότι όταν έβγαινε το δίδυμο Λάσμε-Γκιστ...χάναμε περισσότερα πράγματα,απ'ότι κερδίζαμε.
Ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί έχουν κολλήσει όλοι στο ότι πρέπει να ισορροπήσουμε τον Λάσμε με παίκτη αργό-με post game-λίγο-πολύ τεχνικό,soft..κακό αμυντικό και ψηλό.


Κι εγώ θα ήθελα το Ντόρσεϋ. Θα μπορούμε να παίζουμε απίστευτη άμυνα επί... 45 λεπτά που θα πνίγει κάθε αντίπαλο.

Θα προτμούσα όμως κάποιο καλό παίκτη που να βάζει τη μπάλα στο πλεκτό, χωρίς φυσικά να είναι τρύπα στην άμυνα. Άλλα μπορώ να δεχτώ και να μην είναι επιπέδου Λάσμε στην άμυνα ένας τέτοιος. Αν δε μπορεί να βρεθεί κάτι τέτοιο και ψάξουμε για κανένα αστροναύτη εννοείται ότι καλύτερα να έρθει ο Ντόρσεϋ.

Το Βουγιούκα δεν τον έχω δεί φέτος, άλλα τη τελευταία του χρονιά στο ΠΑΟ τον θυμάμαι εμφανώς βελτιωμένο και φιλότιμο στην άμυνα και με αρκετή έφεση στα μπλόκ. Νομίζω ότι δεν είναι τόοοοσο κακός αμυντικός όσο τον παρουσιάζεις και το κατέχει το άθλημα.
Flexo
Σέντερ που να μπορεί να παίξει πλάτη πιστεύω ότι χρειαζόμαστε.
Για περισσότερο επιθετικό πλουραλισμό ώστε να μην γινόμαστε προβλέψιμοι, αλλά και να αξιοποιηθει το τρίποντο του Φώτση δεδομένου ότι θα αποσπάται βοήθεια.
A.CAB
QUOTE(Marciulionis @ Jul 5 2013, 21:41 ) *
Άλλο να κάνεις το σχεδιασμό φτιάχνοντας ομάδα από το μηδέν σε ένα μήνα με τη πλάτη στο τοίχο κι άλλο να έχεις όλο το καλοκαίρι μπροστά σου και αυτό που ψάχνεις είναι απλά 1-2 προσθήκες που θα σε ανεβάσουν επίπεδο. wink.gif


Για να πάρεις τον Άρμστρονγκ δεν θες παραπάνω από δύο ώρες για να καταλάβεις ότι δεν κάνει. Καμία πίεση χρόνου δεν τον έφερε εδώ. Ούτε τον Κίτσεν. wink.gif

Αλλά για τις 1-2 προσθήκες που θα σε ανεβάσουν επίπεδο συμφωνώ.
Ginobili
QUOTE(Marciulionis @ Jul 5 2013, 18:41 ) *
Το Βουγιούκα δεν τον έχω δεί φέτος, άλλα τη τελευταία του χρονιά στο ΠΑΟ τον θυμάμαι εμφανώς βελτιωμένο και φιλότιμο στην άμυνα και με αρκετή έφεση στα μπλόκ. Νομίζω ότι δεν είναι τόοοοσο κακός αμυντικός όσο τον παρουσιάζεις και το κατέχει το άθλημα.

Το κατέχει πολύ το άθλημα,καμία αντίρρηση.Και είναι καλός παίκτης δεν διαφωνώ.Μπροστά στον ΣΟΦΟ...ναι ok,τόσο κακός αμυντικός δεν είναι...αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.Γενικά ο Βουγιούκας είναι αργός παίκτης...στην άμυνα μπορεί με το κορμί του να καλύπτει κάποιους χώρους και να ρίχνει και κανά μπλοκ...(βλέπε και τον Μπέγκιτς στο 1ο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό τι έκανε)...αλλά η νωχελικότητα του δεν κολλάει με τον τρόπο που παίζει πλέον ο ΠΑΟ...που επιδιώκει την σφικτή άμυνα,πολύ ενέργεια,να κάνουν παιχνίδι οι κοντοί και οι ψηλοί να κινούνται διαρκώς...όχι να κατασκηνώνουν και να περιμένουν να πλευρίσει ο γκαρντ για να τους περάσει την μπάλα.Στο σύγχρονο μπάσκετ..αυτό έχει πεθάνει πλέον...δεν βγάζει κέρδος....



....Εκτός κι αν έχεις τον ΣΟΦΟ του 2006 που έτρεχε το γήπεδο και έπαιζε pick & roll...τον Πέκοβιτς...ή αντε τον Σπλίτερ
zozexroninho1982
QUOTE(paodynasty @ Jul 5 2013, 21:10 ) *
Ο Τόλιβερ φαίνεται περιπτωσάρα και θα ανεβάσει επίπεδο την ομάδα, ομως δε νομίζω ότι χωράει στο φετινό ρόστερ γιατί είναι μάλλον 5αδάτος κι εμείς ψάχνουμε για ένα παίκτη 15 λεπτών


Δυδιμάκι με Λασμέ στο 5 από 20 λεπτά! Και ανεβάζει και επίπεδο στην επίθεση φουλ!
Στην Ευρώπη ο Τόλιβερ είναι 5! Μπατίστ είναι (Με πιο πολύ τρίποντο, λιγότερο πλάτη και πιο καλό ριμπάουντ)
Ο Τόλιβερ κατεβαίνει και στο 4 στην Ευρώπη αλλά δεν είναι κι ότι καλύτερο γιατί δεν έχει και τα πιο γρήγορα πόδια!!!
Αλλά από τους κομμένους του ΝΒΑ είναι ότι καλύτερο...
Από Ευρώπη Ντόρσεϊ δαγκωτό λέμε!

Για δείτε και πείτε μου:
https://www.youtube.com/watch?v=jRuQTML3QRw
paodynasty
QUOTE(zozexroninho1982 @ Jul 5 2013, 22:21 ) *
Δυδιμάκι με Λασμέ στο 5 από 20 λεπτά! Και ανεβάζει και επίπεδο στην επίθεση φουλ!
Στην Ευρώπη ο Τόλιβερ είναι 5! Μπατίστ είναι (Με πιο πολύ τρίποντο, λιγότερο πλάτη και πιο καλό ριμπάουντ)
Ο Τόλιβερ κατεβαίνει και στο 4 στην Ευρώπη αλλά δεν είναι κι ότι καλύτερο γιατί δεν έχει και τα πιο γρήγορα πόδια!!!
Αλλά από τους κομμένους του ΝΒΑ είναι ότι καλύτερο...
Από Ευρώπη Ντόρσεϊ δαγκωτό λέμε!


να παίζει 20 λεπτά μόνο ο Λάσμε και 20 λεπτά μόνο ο Τόλιβερ είναι ανισορροπία σε μια ομάδα που θα παίρνει τον ίδιο χρόνο συμμετοχής ο Γιάνκοβιτς κι ο Μπράμος (και καλά θα κάνουν) Αυτά είναι για budget άλλης εποχής
zozexroninho1982
QUOTE(paodynasty @ Jul 5 2013, 22:29 ) *
να παίζει 20 λεπτά μόνο ο Λάσμε και 20 λεπτά μόνο ο Τόλιβερ είναι ανισορροπία σε μια ομάδα που θα παίρνει τον ίδιο χρόνο συμμετοχής ο Γιάνκοβιτς κι ο Μπράμος (και καλά θα κάνουν) Αυτά είναι για budget άλλης εποχής


Από μπάτζετ μάλλον θα κοπεί ο Τόλιβερ από το ΝΒΑ (πέρυσι δεν έκανε καλή σεζόν στην Ατλάντα, γενικά δεν κάνει για ΝΒΑ γιατί είναι κοντός για τη θέση του και όχι τόσο αθλητικός όσο τα άλλα φόργουορντ)... Οπότε γύρω στον Οκτώβρη με το μπραντ name του ΠΑΟ δε θα θέλει πολλά!


Ο Τόλιβερ δεν είναι 4! Είναι 5 με σουτ δυαριού! Στην Ευρώπη θα κάνει θραύση γιατί έχει και πολύ μπασκετικό ΙQ και δε θα είναι ακριβός (τουλάχιστον την πρώτη χρονιά)!

Kαι για Ολυμπιακό κάνει!
paodynasty
QUOTE(zozexroninho1982 @ Jul 5 2013, 22:44 ) *
Από μπάτζετ μάλλον θα κοπεί ο Τόλιβερ από το ΝΒΑ (πέρυσι δεν έκανε καλή σεζόν στην Ατλάντα, γενικά δεν κάνει για ΝΒΑ γιατί είναι κοντός για τη θέση του και όχι τόσο αθλητικός όσο τα άλλα φόργουορντ)... Οπότε γύρω στον Οκτώβρη με το μπραντ name του ΠΑΟ δε θα θέλει πολλά!


Ο Τόλιβερ δεν είναι 4! Είναι 5 με σουτ δυαριού! Στην Ευρώπη θα κάνει θραύση γιατί έχει και πολύ μπασκετικό ΙQ και δε θα είναι ακριβός (τουλάχιστον την πρώτη χρονιά)!

Kαι για Ολυμπιακό κάνει!


αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι χαλάει η ισορροπία του budget όχι καθεαυτό. Δεν μπορείς δηλαδή να κόψεις λεπτά από το Λασμε που έχει κολλήσει 100% από την πρώτη του κιόλας χρονιά όταν στην περιφέρεια δίνεις χρόνο σε ταλαντούχους που ποτέ δεν έχουν μπει στα βαθιά
mr 3Xdouble
QUOTE (A.CAB @ Jul 5 2013, 18:29 ) *
Εφόσον λοιπόν το βασικό προσόν της ομάδας είναι η άμυνα και δεν πρέπει να βγούμε από το καλούπι που είχαμε, τότε γιατί κάνουμε μεταγραφές φέτος;
Είχαμε την καλύτερη άμυνα στην Ευρώπη. Γιατί διώξαμε το Μασιούλις; Επειδή δεν έπαιζε καλή άμυνα; Τον Παππά τον πήραμε για να αμύνεται; Ο λόγος που ο Σχορσιανίτης την έκανε είναι επειδή είναι κακός αμυντικός; Τώρα λέτε να το παρατήρησαν αυτό στην ομάδα;

Ο Πεδουλάκης είπε πως φέτος θέλει να παίζουμε πιο γρήγορα και να έχουμε περισσότερες επιλογές στην επίθεση. Ο Ντόρσει εκτός από εγκεφαλικό πρόβλημα είναι και πλήρως άμπαλος επιθετικά. Στην ουσία είναι κλώνος του Λάσμε στην άμυνα (χωρίς το τάιμινγκ) και σαφώς χειρότερος στην επίθεση. Άρα να πάρουμε αυτόν για να σκοράρουμε ακόμα λιγότερο απ' ότι με το Σχορσιανίτη. Αλλά εντάξει εκεί που μας έβαζε 50 πόντους ο Ολυμπιακός, τώρα θα μας βάζει 45.

Πέρυσι είχαμε το Σχορσιανίτη για να δώσει κάποια συγκεκριμένα πράγματα. Όχι η άμυνα δεν ηταν αυτό που ψάχναμε από δαύτον. Κάποιους εύκολους πόντους ψάχναμε. Τελικά ούτε αυτό μπόρεσε να κάνει. Φέτος η λογική λέει πως θα ψάξουμε για κάποιον που θα μπορεί να κάνει τη δουλειά που ο Σχορσιανίτης δεν μπορουσε. Παιχνίδι με πλάτη και σκοράρισμα. Αυτό δεν σημαίνει πως όποιος το έχει αυτό είναι ταυτόχρονα και τρύπα στην άμυνα. Τα 'χουμε ισοπεδώσει όλα.

Από μένα ο Ντόρσει μακρυά. Βουγιούκας και πάλι Βουγιούκας. Τα περί πισωγυρισμάτων καλύτερα να πάνε προς το Φώτση. Ενώ όσον αφορά τον Τόλιβερ, θεωρώ ότι σαφώς καλύτερος και από Λάσμε και από Γκιστ και θα κοστίζει πολλά για να έρθει στα μέρη μας.

Αυτό δεν σημαίνει πως ένας απλά αθλητικός ψηλός θα είναι κακή κίνηση ειδικά αν δεν υπάρχει κανείς πίσω από το Λάσμε. Αλλά όχι δεν θα είναι το ιδανικό και είναι εμφανές πως ο Πεδουλάκης δεν ψάχνει κάτι τέτοιο.


+1 γενικά
+∞ το boldαρισμένο
roben
Προσωπικά θεωρώ σωστή την αποδέσμευση του Σχορτσιανίτη! Ο παίκτης πήρε την ευκαιρία του, έκανε μια μέτρια χρονιά, το τεχνικό team προφανώς έκρινε ότι δεν μπορεί να δουλευτεί περισσότερο και να παρουσιάσει σημαντική βελτίωση μελλοντικά, αναπόφευκτα επομένως ελήφθη η απόφαση του ''χωρισμού''... Κόντρα στο ρεύμα του forum εγώ θεωρώ (όπως έχω ξαναγράψει) σωστή και την μη ανανέωση του Μασιούλις. Ο Λιθουανός ήταν συμπαθής, φιλότιμος, εξαιρετικός στατικός σουτέρ και χρήσιμος στην άμυνα λόγω όγκου και διάθεσης... Η εύρεση ενός πληρέστερου μπασκετμπολίστα είναι αρκετά πιθανή... Εξάλλου η ομάδα αναζητά σκορ και δημιουργία...

Πλέον και καθώς προχωρά ο μεταγραφικός σχεδιασμός φαίνεται ότι απομένουν 3 βασικές μεταγραφές για να ολοκληρωθεί το ρόστερ (η 12άδα). Ένας περιφερειακός (άγνωστο σε ποιά θέση θα παίζει), ένας center (ο αντι-Σχορτσανίτης) και ένα 4-5άρι (ο αντι-Τσαρτσαρής). Πιθανό βέβαια είναι να θεωρηθεί 4-5άρι ο Γκιστ και να αποκτηθεί ένα 4άρι ακόμα (αυτό νομίζω ότι θα συμβεί σε περίπτωση απόκτησης του Γι). Ο ένας εκ των τριών θα είναι Έλληνας, ο άλλος κοινοτικός και ο άλλος ξένος. Από την στιγμή που η απόκτηση του Καλάθη ισοδυναμεί με ένα μικρό θαύμα και ο Ζήσης έκλεισε στην Ούνιξ, το πιθανότερο σενάριο είναι ο ένας εκ των ψηλών να είναι Έλληνας. Τούτη την ώρα επικρατεί σιγή ιχθύος στην ομάδα όσον αφορά τα μεταγραφικά και είναι δύσκολο να γίνει αντιληπτό που ''κοιτάζει'' η ομάδα... Βουγιούκας, Μαυροκεφαλίδης και Μπουρούσης είναι λογικά οι βασικές επιλογές... Πιθανότατα η διοίκηση δουλεύει σε πολλαπλά μέτωπα... Ο έτερος ψηλός θα μπορούσε να είναι ο Λάμπε ο οποίος είναι ικανός να συμπληρώσει τον Λάσμε και να μοιραστεί μαζί του τον χρόνο συμμετοχής στο 5. Επιπλέον είναι κοινοτικός, αφήνει επομένως ελέυθερη την θέση ξένου για την περιφέρεια. Στην περίπτωση που αποκτηθεί ξένος ψηλός (πχ Τόλιβερ ή Γι) ο περιφερειακός θα πρέπει να είναι κοινοτικός. Όπως και να έχει οι συνδυασμοί που δύναται να γίνουν είναι πολλοί και νομίζω ότι οι τελικές αποφάσεις θα ληφθούν ανάλογα με την πρόοδο των διαπραγματεύσεων με μια σειρά παικτών που βρίσκονται στο στόχαστρο του Αργύρη Πεδουλάκη...

Επειδή βλέπω αρκετούς forumίτες να δημιουργούν 12άδες με βάση τον οικονομικό προϋπολογισμό ή τους χρόνους συμμετοχής θα ήθελα να αναφέρω το εξής... Καταρχήν, ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος δεν έχει ανακοινώσει ένα συγκεκριμένο budget, αντιθέτως έχει πει ότι αυτό θα είναι ευέλικτο ανάλογα με το ρόστερ που θα δημιουργηθεί. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν όρια, σημαίνει όμως ότι αν μια υπέρβαση αξίζει να γίνει, θα γίνει, δεν θα χαλάσει ο μεταγραφικός σχεδιασμός της ομάδας για ένα μύριο πάνω, ένα μύριο κάτω... Επιπλέον οι χρόνοι συμμετοχής δεν προδικάζονται αλλά κερδίζονται από τους παίκτες με βάση την απόδοσή τους μέσα στο γήπεδο αλλά και με βάση τις ανάγκες και τις απαιτήσεις κάθε παιχνιδιού... Δεν μπορεί δηλαδή να λέει κανείς ότι ο Λάσμε θα παίζει 25 λεπτά και ο δεύτερος center 15, μπορεί σε κάποιο παιχνίδι ο Λάσμε να χρειαστεί να παίξει 10 λεπτά, επομένως ο δεύτερος center θα πρέπει να είναι ικανός να παίξει 30 (κάτι που για παράδειγμα δεν μπορούσε να κάνει ο Σχορτσιανίτης). Κάθε παίκτης επομένως θα πρέπει να λογίζεται ως ικανός να αποδίδει 25-30 λεπτά καλού μπάσκετ σε κάθε παιχνίδι. Το πόσο εν τέλει θα αγωνίζεται ο καθένας σε κάθε ματς εξαρτάται από πλήθος παραγόντων...
doctorjekil
QUOTE(Ginobili @ Jul 5 2013, 21:55 ) *
Στο σύγχρονο μπάσκετ..αυτό έχει πεθάνει πλέον...δεν βγάζει κέρδος....
....Εκτός κι αν έχεις τον ΣΟΦΟ του 2006 που έτρεχε το γήπεδο και έπαιζε pick & roll...τον Πέκοβιτς...ή αντε τον Σπλίτερ

Δηλαδη στο συγχρονο μπασκετ οι:Τομιτς,Λαμπε,Κρστιτς,Ντειβις δεν κανουν?
rchos
QUOTE(doctorjekil @ Jul 6 2013, 00:03 ) *
Δηλαδη στο συγχρονο μπασκετ οι:Τομιτς,Λαμπε,Κρστιτς,Ντειβις δεν κανουν?


Δεν κάνουν την μεγάλη διαφορά που θα σου απαγορεύσει να βγεις πρώτος αν δεν τους έχεις.
doctorjekil
QUOTE(rchos @ Jul 6 2013, 00:21 ) *
Δεν κάνουν την μεγάλη διαφορά που θα σου απαγορεύσει να βγεις πρώτος αν δεν τους έχεις.

Αλλο δεν κανουν την διαφορα(που κατα την γνωμη μου την κανουν)και αλλο δεν κανουν γενικα που υποστηριζει ο ginobili
djibriliant
QUOTE (doctorjekil @ Jul 6 2013, 00:03 ) *
Δηλαδη στο συγχρονο μπασκετ οι:Τομιτς,Λαμπε,Κρστιτς,Ντειβις δεν κανουν?

Το θέμα είναι οτι ο τομιτς ο κρστιτς και οι λοιποί ψηλοί αυτού του στυλ είναι πανάκριβοι. Οι αθλητικοί ψηλοί που κυκλοφορούν μπορούν να σε κρατήσουν σε ένα καλό επίπεδο με σχετικά μικρά συμβόλαια. Όλοι θα θέλαμε π.χ. έναν κρστιτς το θέμα όμως είναι αν αντέχει το μπάτζετ. Εμένα μου μυρίζει απόκτηση nbaer με καλό όνομα απλά δεν έχω ιδέα πιοι είναι ελεύθεροι και έχουν σχετικά χαμηλό κασε.
doctorjekil
QUOTE(djibriliant @ Jul 6 2013, 00:31 ) *
Το θέμα είναι οτι ο τομιτς ο κρστιτς και οι λοιποί ψηλοί αυτού του στυλ είναι πανάκριβοι. Οι αθλητικοί ψηλοί που κυκλοφορούν μπορούν να σε κρατήσουν σε ένα καλό επίπεδο με σχετικά μικρά συμβόλαια. Όλοι θα θέλαμε π.χ. έναν κρστιτς το θέμα όμως είναι αν αντέχει το μπάτζετ. Εμένα μου μυρίζει απόκτηση nbaer με καλό όνομα απλά δεν έχω ιδέα πιοι είναι ελεύθεροι και έχουν σχετικά χαμηλό κασε.

Αλλο αυτο,συμφωνω οτι ειναι πανακριβοι,και γι αυτο τον λογο ειναι πανακριβοι επειδη ειναι πολυ χρησιμοι σε μια ομαδα
rchos
QUOTE(doctorjekil @ Jul 6 2013, 00:33 ) *
Αλλο αυτο,συμφωνω οτι ειναι πανακριβοι,και γι αυτο τον λογο ειναι πανακριβοι επειδη ειναι πολυ χρησιμοι σε μια ομαδα



Εγώ θεωρώ ότι όσοι από αυτούς έχουν μείνει Ευρώπη δεν αξίζουν τα πολλά λεφτά που παίρνουν γιατί δεν κάνουν την τόση διαφορά.
Αυτοί που έχουν φύγει από την άλλη πλευρά ναι τα άξιζαν και έκαναν την διαφορά.
doctorjekil
QUOTE(rchos @ Jul 6 2013, 00:35 ) *
Εγώ θεωρώ ότι όσοι από αυτούς έχουν μείνει Ευρώπη δεν αξίζουν τα πολλά λεφτά που παίρνουν γιατί δεν κάνουν την τόση διαφορά.
Αυτοί που έχουν φύγει από την άλλη πλευρά ναι τα άξιζαν και έκαναν την διαφορά.

Ο Τομιτς εκανε την διαφορα,ηταν ο βασικος λογος που η μπαρτσα πηγε στο φαιναλ φορ
D-Wade
QUOTE(doctorjekil @ Jul 6 2013, 00:42 ) *
Ο Τομιτς εκανε την διαφορα,ηταν ο βασικος λογος που η μπαρτσα πηγε στο φαιναλ φορ

Και ο βασικός λόγος που έκανε κακή χρονιά ο Λορμπεκ tongue.gif
doctorjekil
QUOTE(D-Wade @ Jul 6 2013, 00:48 ) *
Και ο βασικός λόγος που έκανε κακή χρονιά ο Λορμπεκ tongue.gif

Ο Λορμπεκ οντως ηταν τραγικος αλλα δεν εχει καμια σχεση με τον Τομιτς,ο Λορμπεκ επαιζε κυριως στο 4
D-Wade
QUOTE(doctorjekil @ Jul 6 2013, 00:51 ) *
Ο Λορμπεκ οντως ηταν τραγικος αλλα δεν εχει καμια σχεση με τον Τομιτς,ο Λορμπεκ επαιζε κυριως στο 4

Tο ξέρω. . .απλώς λέω ότι δεν ταιριάζουν μαζί
rchos
Προσωπικά τον Τόμιτς δεν τον έχω σε τόσο μεγάλη εκτίμηση
Ίσως να είμαι εγώ τελείως λάθος φυσικά.
Πάντως ότι στα 26 ακόμη δεν έχει φύγει για απέναντι είναι σημάδι συν ότι η Ρεαλ έκανε την καλύτερη σαιζόν της όταν τον έδιωξε.
priest
καλημερα,

συμφωνα με το παρακατω αρθρο παμε για 2 ψηλους,1 τριαρι και εναν ασσο αντιξανθοπουλο.


οι ψηλοι υποθετω πως θα ειναι ενα 4-5αρι και ενα 5αρι.

συνεπως αν ισχυουν αυτα που γραφει η νεα μας ομαδα θα ειναι καπως ετσι:

διαμαντιδης,ουκιτς,αντιξανθοπουλος
καρυ,μπραμος,παππας
τριαρι,γιανκοβιτς,χαραλαμποπουλος
φωτσης,γκιστ,4-5αρι
λασμε,5αρι,σκορδιλης

αναγκαστικα 2 απο αυτος θα ειναι ελληνες,ενας κοινοτικος και ενας αμερικανος...

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=129430785
ntelakos
Καλή λύση για αντι-ματσιούλις είναι ο Σουάρεθ,ο οποίος έμεινε ελεύθερος από Ρεάλ...
ξερω ότι δεν έκανε καλή χρονιά και θα πηδήξετε να με φάτε αλλα είναι ακόμη νέος,εξελίξιμος παίζει με πλάτη,έχει σουτ..για την αμυνά του αμφιβάλλω αλλάνομίζω μπορεί να δώσει ένα δεκάλεπτο-15λεπτο και να πλαισιώσει Μπράμο-Γιάνκοβιτς.
Θέλω μια ομάδα ως εξής:
Διαμας-Ουκιτς-Αθηναίου
Καρι-Παππας
Μπράμος-Σουάρεθ-Γιανκοβιτς
Γκιστ-Φωτσης
Λάσμε-Ντορσει-Σκορδιλης
Ο Σουαρεθ νομίζω μπορεί να παίξει και ελάχιστα στο 4.
doctorjekil
QUOTE(rchos @ Jul 6 2013, 00:57 ) *
Προσωπικά τον Τόμιτς δεν τον έχω σε τόσο μεγάλη εκτίμηση
Ίσως να είμαι εγώ τελείως λάθος φυσικά.
Πάντως ότι στα 26 ακόμη δεν έχει φύγει για απέναντι είναι σημάδι συν ότι η Ρεαλ έκανε την καλύτερη σαιζόν της όταν τον έδιωξε.

Νομιζω οτι το ΝΒΑ δεν αποτελει κριτηριο για το αν ενας παιχτης ειναι καλος...εσενα θα σε χαλαγε να τον εχεις στην ομαδα σου?η μηπως προτιμας τον Σιμμονς και τον Παουελ?

QUOTE(ntelakos @ Jul 6 2013, 10:30 ) *
Καλή λύση για αντι-ματσιούλις είναι ο Σουάρεθ,ο οποίος έμεινε ελεύθερος από Ρεάλ...
ξερω ότι δεν έκανε καλή χρονιά και θα πηδήξετε να με φάτε αλλα είναι ακόμη νέος,εξελίξιμος παίζει με πλάτη,έχει σουτ..για την αμυνά του αμφιβάλλω αλλάνομίζω μπορεί να δώσει ένα δεκάλεπτο-15λεπτο και να πλαισιώσει Μπράμο-Γιάνκοβιτς.
Θέλω μια ομάδα ως εξής:
Διαμας-Ουκιτς-Αθηναίου
Καρι-Παππας
Μπράμος-Σουάρεθ-Γιανκοβιτς
Γκιστ-Φωτσης
Λάσμε-Ντορσει-Σκορδιλης
Ο Σουαρεθ νομίζω μπορεί να παίξει και ελάχιστα στο 4.

Αν διωξαμε τον Ματσιουλις για να παρουμε τον Σουαρεθ ειμαστε τραγικοι
dru_15
Θεωρω απιθανο να γινουν 4 μεταγραφες. Πιστευω οτι θα γινουν 3 προσθηκες.
1 γκαρντ, 1 5αρι, κ 1 4-5αρι. Ο ενας απο αυτους θα ειναι ελληνας.

δεν καταλαβαινω γτ παμε για τριαρι απο την στιγμη που αντικαταστησαμε τον Μασιουλη με το ν Γιανκοβιτς.
Εχουμε εναν παιχτη στο ροστερ που ειναι το μεγαλυτερο κεφαλαιο αυτη την στιγμη για το ελληνικο μπασκετ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ Αυτη την στιγμη προοριζεται για 3αρι. Δυστυχως περσυ στις ακαδημιες επαιζε περισσοτερο 4 και μερικες φορες στο παιδικο και 5. Ειναι ευκαιρια να δουλευτει κ μεσα απο το ανδικο και να κατεβει μια θεση στο 2 ετσι ωστε να εχουμε τον νεο Διαμαντιδη αφου με τψος 2,02 και αυτη τη σωματοδομη αν καταφερει να αποκτησει καλυτερο χειρισμο της μπαλας δουλεψει λιγο το σουτ (εχει χρονο ακομα, αλλωστε και ο Μητσος πιο μεγαλος το εφτιαξε) και αξιωπιησει το πικ τοτε θα μας βγει μεγαλο λαχειο.

Παντως αν αποφασησουν να αποκτησουν και 3αρι θεωρω πως πρεπει να επιλεξουν τον Αντετοκουμπο Θ, παιχτη με χαμηλο ρισκο φθηνος και με μεγαλα περιθωρια εξελιξης. Σημειωτεον οτι ταιριαζει γαντι στην αμυντικη φιλοσοφια του Αρζι και μπορει να παρει ρολο αμυντικου καμικαζι στα καλυτερα 2-3αρια των αντιπαλων ομαδων.
paodynasty
QUOTE(djibriliant @ Jul 6 2013, 00:31 ) *
Το θέμα είναι οτι ο τομιτς ο κρστιτς και οι λοιποί ψηλοί αυτού του στυλ είναι πανάκριβοι. Οι αθλητικοί ψηλοί που κυκλοφορούν μπορούν να σε κρατήσουν σε ένα καλό επίπεδο με σχετικά μικρά συμβόλαια. Όλοι θα θέλαμε π.χ. έναν κρστιτς το θέμα όμως είναι αν αντέχει το μπάτζετ. Εμένα μου μυρίζει απόκτηση nbaer με καλό όνομα απλά δεν έχω ιδέα πιοι είναι ελεύθεροι και έχουν σχετικά χαμηλό κασε.


Θέτεις το θέμα στη σωστή βάση και είδαμε πόσο ανταγωνιστικοί ήταν και ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναικός φέτος.

Πάντως είναι μεγάλη ευκαιρία να κλείσουμε νωρίς το ρόστερ και να στρωθούν όλοι στη δουλειά, γιατί η περσινή καθυστέρηση ήταν μεγάλος τζόγος που δε θα σου κάτσει πάντα (άλλο αν πέρσυ δεν γινόταν αλλιώς).
Ειδικά για ΝΒΑερ μέσα κι εγώ αλλά τώρα όχι να περιμένουμε τα κοψίματα πάλι τον Οκτώβρη γιατί ειδικά τέτοιου είδους παίκτες είναι αμφίβολο αν προσαρμοσθούν και πότε.
sni79per
ο λιθουανος προσφερε σε χαμηλα σχηματα στο 4 λογο δυναμης κ εφεσης στα ριμπ.
αυτη την δυνατοτητα θεωρητικα την χανουμε.
σιγουρα αυτη την παραμετρο πρεπει να την εχουν σκεφτει αν πανε αμεσα-κ οχι κατα τη διαρκεια της χρονιας αν δουν κενα-σε αποκτηση κ αλλου 3αριου.
προσωπικα δεν πιστευω παντως οτι θα πανε κ σε αλλο 3αρι,αλλα μοναχα σε 2 ψηλους κ ισως εναν αντιμπλαντοπουλο.
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Οσον αφορά στον Παναθηναϊκό πρώτος επιλαχών για τη θέση του Σχορτσανίτη είναι ο Τζόι Ντόρσεϊ αλλά για την ώρα υπάρχουν αρκετές σκέψεις σχετικές με τον χαρακτήρα του. Αν τελικά αρθούν οι σχετικές επιφυλάξεις θα είναι ο επόμενος ψηλός που θα κλείσει η ομάδα.

καρυδας
doctorjekil
QUOTE(vaggelis roum @ Jul 6 2013, 10:46 ) *
Θεωρω απιθανο να γινουν 4 μεταγραφες. Πιστευω οτι θα γινουν 3 προσθηκες.
1 γκαρντ, 1 5αρι, κ 1 4-5αρι. Ο ενας απο αυτους θα ειναι ελληνας.

δεν καταλαβαινω γτ παμε για τριαρι απο την στιγμη που αντικαταστησαμε τον Μασιουλη με το ν Γιανκοβιτς.
Εχουμε εναν παιχτη στο ροστερ που ειναι το μεγαλυτερο κεφαλαιο αυτη την στιγμη για το ελληνικο μπασκετ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ Αυτη την στιγμη προοριζεται για 3αρι. Δυστυχως περσυ στις ακαδημιες επαιζε περισσοτερο 4 και μερικες φορες στο παιδικο και 5. Ειναι ευκαιρια να δουλευτει κ μεσα απο το ανδικο και να κατεβει μια θεση στο 2 ετσι ωστε να εχουμε τον νεο Διαμαντιδη αφου με τψος 2,02 και αυτη τη σωματοδομη αν καταφερει να αποκτησει καλυτερο χειρισμο της μπαλας δουλεψει λιγο το σουτ (εχει χρονο ακομα, αλλωστε και ο Μητσος πιο μεγαλος το εφτιαξε) και αξιωπιησει το πικ τοτε θα μας βγει μεγαλο λαχειο.

Παντως αν αποφασησουν να αποκτησουν και 3αρι θεωρω πως πρεπει να επιλεξουν τον Αντετοκουμπο Θ, παιχτη με χαμηλο ρισκο φθηνος και με μεγαλα περιθωρια εξελιξης. Σημειωτεον οτι ταιριαζει γαντι στην αμυντικη φιλοσοφια του Αρζι και μπορει να παρει ρολο αμυντικου καμικαζι στα καλυτερα 2-3αρια των αντιπαλων ομαδων.

Συμφωνω οτι δεν πρεπει να παρουμε 3αρι,οσο για τον Αντετοκουμπο,εγω τον εχω δει μονο μια φορα σε ολοκληρο ματς και δεν μπορω να τον κρινω,εσυ ντρου εχεις αποψη?τον εχεις δει σε πολλα ματς?
Gino_Bill
Ο David Andersen, πως σας φαίνεται σαν λύση?Χωρίς ομάδα, στα 33 του και μετά από ψιλομέτρια προς κακή χρονιά με την Ούλκερ (γενικά δεν έφτασε ποτέ το επίπεδο που ήταν προ ΝΒΑ) ίσως να μην είναι απλησίαστος οικονομικά. Για να έρθει βέβαια πρέπει να γίνει υπέρβαση αλλά νομίζω την αξίζει.
dru_15
QUOTE(doctorjekil @ Jul 6 2013, 10:58 ) *
Συμφωνω οτι δεν πρεπει να παρουμε 3αρι,οσο για τον Αντετοκουμπο,εγω τον εχω δει μονο μια φορα σε ολοκληρο ματς και δεν μπορω να τον κρινω,εσυ ντρου εχεις αποψη?τον εχεις δει σε πολλα ματς?

Τον εχω δει σε 3 ματς δεν ειναι απολυτα ετοιμος αλλα σαν 13ος παιχτης με προοπτικη να δουλευτει κ μεσα στην χρονια αν βγει θα ειναι λαχειο. δεν εχει σουτ αλλα αμυντικα ειναι ογκολιθος. 4αριζει περισσοτερο που επισης αυτο θελουμε, και εχει κ ενα υποτιποδη ποστ που κ αυτο το χρειαζομαστε μετα την φυγη του Μασιουλη.

Αυτος βεβαια που εκανε σουπερ χρονια ειναι ο Γκικας, που επισης απορω πως δεν τον παρακολουθουμε για αντι-Ξανθοπουλο, που κατα την γνωμη μου το μονο που του λειπει ειναι η εμπειρια, τον κοιταει μια Ιταλικη ομαδα.

Νικος Γκικας
https://www.youtube.com/watch?v=RxzndQm3RU8
SkyFall
QUOTE (Gino_Bill @ Jul 6 2013, 10:59 ) *
Ο David Andersen, πως σας φαίνεται σαν λύση?Χωρίς ομάδα, στα 33 του και μετά από ψιλομέτρια προς κακή χρονιά με την Ούλκερ (γενικά δεν έφτασε ποτέ το επίπεδο που ήταν προ ΝΒΑ) ίσως να μην είναι απλησίαστος οικονομικά. Για να έρθει βέβαια πρέπει να γίνει υπέρβαση αλλά νομίζω την αξίζει.


η γνώμη μου είναι οτι δεν την αξίζει. πιο σοφτ πεθαίνεις για το μπάσκετ που παίζει ο rg.
rchos
QUOTE(doctorjekil @ Jul 6 2013, 10:35 ) *
Νομιζω οτι το ΝΒΑ δεν αποτελει κριτηριο για το αν ενας παιχτης ειναι καλος...εσενα θα σε χαλαγε να τον εχεις στην ομαδα σου?η μηπως προτιμας τον Σιμμονς και τον Παουελ?


Από Σίμονς και Πάουελ είναι σαφώς καλύτερος αλλά ο ένας θέλει πάνω από μύριο για να έρθει οι άλλοι έρχονται με 200 χιλιάρικα.
Δεν μπορείς να κάτσεις να συγκρίνεις.
Από Τόμιτς προτιμώ Λάσμε και Χάινς πάντως αυτό είναι σίγουρο.
Γενικά δεν είμαι της άποψης ότι όποιος πάει NBA είναι καλύτερος αλλά ειδικά στα πεντάρια με παιχνίδι με πλάτη θεωρώ ότι είναι ένα κριτήριο.ΑΝ ο Τόμιτς δεν είναι περίπτωση Διαμαντίδη(δηλαδή να μην θέλει ο ίδιος να πάει) τότε ναι είναι περίεργο που δεν έχει πάει ακόμη και κάτι δείχνει για μένα.
Γενικά ο Τόμιτς θεωρώ είναι ο κλασσικός κροάτης μπασκετμπολίστας της σημερινής εποχής.Ταλέντο αλλά καθόλου ψυχή.Έχουν γίνει πιο "φλώροι" και από τους Σλοβένους που πάντα ήταν η ντροπή του Γιουγκοσλάβου στο θέμα αυτό.


Για την αλλαγή Ματσιούλης-Σουάρεθ που γράφεις συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
paodynasty

Ο Λαρετζάκης τι σας λέει?? 20 χρονών ελεύθερος (απ'όσο διάβασα και τον κοιτάει ο Αρης), καλό κορμί (ψηλός, μεγάλο άνοιγμα χεριών)

Επένδυση με "μηδέν" κόστος άρα και χωρίς ρίσκο
rchos
QUOTE(paodynasty @ Jul 6 2013, 11:25 ) *
Ο Λαρετζάκης τι σας λέει?? 20 χρονών ελεύθερος (απ'όσο διάβασα και τον κοιτάει ο Αρης), καλό κορμί (ψηλός, μεγάλο άνοιγμα χεριών)

Επένδυση με "μηδέν" κόστος άρα και χωρίς ρίσκο


Καλή περίπτωση νομίζω.
Έχει μεγάλο ρόλο και στην Εθνική νέων που παίζει στο Ευρωπαικό από τις 9 του μηνός.
dru_15
QUOTE(rchos @ Jul 6 2013, 11:29 ) *
Καλή περίπτωση νομίζω.
Έχει μεγάλο ρόλο και στην Εθνική νέων που παίζει στο Ευρωπαικό από τις 9 του μηνός.

Eιναι οντως ελευθερος ρε παιδια.? δυσκολο μου φαινεται θα ειχε ακουστει κ για Παναθηναικο κ για Ολυμπιακο. Πολυ καλη περιπτωση
Marciulionis
Γνώμη μου είναι ότι δε χρειάζονται τόσες μεταγραφές όσες λένε όλοι ότι θα γίνουν. Αν πάρουμε Ντόρσεϋ, έχουμε από 2 πρωτοκλασσάτους παίκτες σε κάθε θέση (ή με προοπτική να γίνουν).

5: Λάσμε - Ντόρσεϋ
4: Γκιστ - Φώτση
3: Μπράμος - Γιάνκοβιτς
1-2: ΔΔ - Ούκιτς - Κάρι - Παππας

Βγαίνει ο ένας, μπαίνει ο άλλος. Όλοι και μπορούν, και θέλουν ένα 20λεπτο τουλάχιστον.

Αυτό το 4-5άρι που έχετε φαγωθεί όλοι, που και πότε ακριβώς θα παίζει? Και γιατί να παίζει?

Ο Τσαρτσααρής φέτος δεν ήταν 4-5άρι, έπαιζε σχεδόν αποκλειστικά στο 5 (και όλως περίεργως απέκτησε και τα κουσούρια των 5ριών, να μη μπορεί να σουτάρει και τέτοια biggrin.gif ) εξαιτίας της ανικανότητας του Σόφο να αντέξει πάνω από 5 λέπτα στο παρκέ και να παίξει μπάσκετ γενικά. Ήταν ο 2ος ψηλός μας. Οπότε ο Ντόρσεϋ, ουσιαστικά έρχεται στη θέση του Τσάρτσα και τη θέση του Σόφο, του 3ου ψηλού δηλαδή, παίρνει ο Σκορδίλης. 4ος δε χρειάζεται...

Στο 4 έπαιζε ο Γκιστ και ο Μασιούλις (κατά συνθήκη μεν, αρκετά καλά δε) και ελάχιστα ο Τσαρτσαρής. Με τον ερχομό του Φώτση έχουμε 2 καθαρά και πολύ καλά 4ρια.

Το μόνο 4-5άρι που μου έρχεται στο μυαλό ειναι ο Μαυροκεφαλίδης. Αυτό γιατί ξέρει μπάσκετ και μου αρέσει σα παίκτης. Η πραγματικότητα όμως είναι ότι είναι ένα 5άρι σε σώμα 4ριού με σουτ 4ριού. Υστερεί πολύ σε αθλητικότητα για να παίξει στο 4 και να κυνηγάει αντίπαλα 4ρια και είναι κοντός για το 5 ώστε να κοντράρει αντίπαλους ψηλούς. Άρα απορρίπτεται και αυτός.

Το να χρησιμοποιηθεί ο Γκίστ στο 5 έστω για λίγα λεπτά το θεωρώ ανάξιο λόγου. Δεν την έχει τη θέση για κανένα λόγο.

Η ομάδα χρειάζεται ένα πολύ καλό παίκτη στο 5 κι ένα συμπληρωματικό γκαρντ για παν ενδεχόμενο.

Τα σενάρια που νομίζω παίζουν είναι:

1) Βουγιούκας ή Μπουρούσης (πολύ χλωμό), οπότε πάμε για λαυράκι γκάρντ άγνωστο αμερικάνο προς το τέλος του καλοκαιριού.
2) Ντόρσεϋ (ή άλλος Αμερικάνος), οπότε πάμε για ελπιδοφόρο Έλληνα (Αθναίου, Μποχωρίδη κλπ)
3) Κατεβαίνει ο Μπράμος στο 2 και πάμε για 3άρι αντί γκάρντ με έναν από τους προανεφερθέντες σέντερ. Χάνουμε σε δημιουργικότητα άλλα σίγουρα κερδίζουμε σε άμυνα. Ο Μπράμος είναι σκύλος στην άμυνα.
4) Σπάει τη μπάνκα ο ΔΓ και χάνουμε τη μπάλα με τις προβλέψεις.
EXASFAIROS
Oi mexri toude metagrafes i apoxwriseis eginan me mia seira taxytata kai noikokiremena.
O Artzi fetos pistevw xerei ti thelei pro pollou...

1)Aparaitita enan anti-Lasme.(tapes,rebound,karfwmata---)Laval ?).
2)Aparaitita enan playmaker pou na exei aneta tin organwsi, tis assist kai to grigoro tempo...twra ama einai kai skorer tha itan teleios!!!!
stis 2 prwtes metagrafes na "xwsei xrima ,giati einai theseis kleidia.

3)Kalytera "4-5ari" para "3ari",oxi akrivo.

opws eipe o filos parapanw....
4)ena enxwrio talento se ilikia pou na tou dinei dikaiwma na dokimastei sto elliniko prwtathima.

...kai egw pistevw oti den tha ginoun perissoteres metagrafes...

Topo sta niata me metro(Jankovic ,Pappas,Charalampopoulos.na parei eukairies kai o mikros!!! )kai borei na min xreiastei na plirwsoume akrivo "3ari".O Mitsos einai kai gia to "3" an xreiastei.


DIAMANTIDIS-..........-CURRY
UKIC-PAPPAS
BRAMOS-JANKOVIC
GIST -FOTSIS
LASME- LAVAL -.. 4-5ari...

SKORDILIS-CHARALAMPOPOULOS sto elliniko prwtathlima.

Zoys
Για ποιον λόγο να κινηθεί ο ΠΑΟ για Ντόρσεϊ όταν έχει τον πολύ καλύτερο Λάσμε; Ούτως ή άλλως το θεωρώ αδύνατο και παράλογο να συνυπάρξουν αυτοί οι 2 στην ίδια ομάδα.
sni79per
http://www.euroleague.net/competition/play...layer?pcode=AHX
ελευθερος ΑΝ ψαχνουν για αντιτσαρτσαρη wink.gif

-ΑΝ δεν βρουν παιχτη να παιζει με πλατη μια χαρα ειναι ο ντορσευ.
συν εναν ελληνα για αντιξανθοπουλο κ τελος.

υγ ολα αυτα με την προυποθεση δεν κρατανε 6η θεση για κινεζο παντα.

SkyFall
QUOTE (sni79per @ Jul 6 2013, 12:35 ) *
http://www.euroleague.net/competition/play...layer?pcode=AHX
ελευθερος ΑΝ ψαχνουν για αντιτσαρτσαρη wink.gif

-ΑΝ δεν βρουν παιχτη να παιζει με πλατη μια χαρα ειναι ο ντορσευ.
συν εναν ελληνα για αντιξανθοπουλο κ τελος.

υγ ολα αυτα με την προυποθεση δεν κρατανε 6η θεση για κινεζο παντα.


ο νάχμπαρ είνα στο ίδιο στύλ με τον μασιούλις. τι εννοείς με το αντιτσαρτσαρής? 4αρο5άρι?

Ντέιβις ή Ντόρσευ?
sni79per
QUOTE(SkyFall @ Jul 6 2013, 12:46 ) *
ο νάχμπαρ είνα στο ίδιο στύλ με τον μασιούλις. τι εννοείς με το αντιτσαρτσαρής? 4αρο5άρι?

Ντέιβις ή Ντόρσευ?


σιγουρα επιθετικα ειναι πιο πληρης ο ντειβις κ συμπληρωνει καλυτερα τον στεφαν.
για ναχμπαρ -κουβεντα να γινεται- μαλλον εχεις δικιο περισσοτερο για 3-4 τον λες.
paodynasty
QUOTE(SkyFall @ Jul 6 2013, 12:46 ) *
ο νάχμπαρ είνα στο ίδιο στύλ με τον μασιούλις. τι εννοείς με το αντιτσαρτσαρής? 4αρο5άρι?

Ντέιβις ή Ντόρσευ?


Σωστα

Για μένα Davis με κλειστά μάτια
SkyFall
QUOTE (sni79per @ Jul 6 2013, 12:51 ) *
για ναχμπαρ -κουβεντα να γινεται- μαλλον εχεις δικιο περισσοτερο για 3-4 τον λες.


έχω ή παίζεται? tongue.gif
sni79per
QUOTE(SkyFall @ Jul 6 2013, 12:54 ) *
έχω ή παίζεται? tongue.gif


εχεις,σε τρωει ο λοκως σου ε... tongue.gif
τωρα που το σκεφτομαι παλι θα χωρουσε ομως laugh.gif
dru_15
4-5αρι που κατα την γνωμη μου θα ταιριαζε στον Παναθηναικο ειναι ο Γιανκουνας. Εχει πολυ καλα στοιχεια που λειπουν απο τους μεχρι τωρα ψηλους που εχουμε. Ειδικα δε αν παρει πισω απο τον Λασμε ψηλο με τα χαρακτηριστικα του Λασμε.
Αραγε εχει συμβολαιο..? Και ποσο θα ηταν το κασε του..?
Παεπιπτωντος η Ζαλγκιρις ειχε ακουστει οτι εχει οικονομικα προβληματα, ισως θα μπορουσαμε να τον τσιμπησουμε.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.