Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Πού θα σταματήσει ο Λεμπρόν;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Eastern Conference
NBAholic
Καταρχάς, να χαιρετίσω το φόρουμ, πληροφορώντας το ότι επί καιρό δεν μπορούσα να μπω για ανεξήγητο λόγο.

Λοιπόν, τα μέχρι τώρα στατιστικά του Τζέιμς στη χρονιά είναι:

25,0 πόντοι, 7,4 ριμπάουντ, 7,6 ασίστ και 2,4 κλεψίματα, με 49,4% ευστοχία. Το Κλίβελαντ είναι 2ο στην Ανατολή.

Στα 10 τελευταία παιχνίδια έχει κάπου 29+9+9 μέσο όρο, ενώ χθες είχε 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 15 ασίστ!

Αυτά τα ολ αράουντ νούμερα έχουμε να τα δούμε πολύ καιρό. Είναι συγκρίσιμα μόνο με αυτά των γκαρντ-θρύλων Ρόμπερτσον, Μάτζικ, Τζόρνταν και καμιά-δυο χρονιές του Χάβλιτσεκ.

Ίσως λόγω ηλικίας, να θεωρηθεί αουτσάιντερ ακόμη, αλλά πόσο καιρό πιστεύετε ότι θα του πάρει για να γίνει MVP; Υποψήφιος, πάντως, θα είναι σίγουρα.
dizzy_fingers
Ναι, πρόσφατα έπιασα κι εγώ τον εαυτό μου να χαζεύει τα στατιστικά αυτού του παίχτη και μου κάνει εντύπωση που σε τόσο μικρή ηλικία αυτά είναι το στάνταρ του... ohmy.gif

Σίγουρα, όταν πλαισιωθεί από παίκτες που θα δώσουν τη δυνατότητα στο Κλήβελαντ να σηκώσει το πρωτάθλημα, θα κάνει μεγάλα πράγματα... 41.gif


Όπως είχε πει και ο iratmac σε ανύποπτο χρόνο, αυτό το παιδί "θα ξεπεράσει σε νούμερα τον Τζόρνταν"...
Υγεία μόνο να έχει και μακριά από χαζές κινήσεις.
IraTmac
QUOTE (NBAholic @ Jan 27 2005, 10:26 AM)
Λοιπόν, τα μέχρι τώρα στατιστικά του Τζέιμς στη χρονιά είναι:

25,0 πόντοι, 7,4 ριμπάουντ, 7,6 ασίστ και 2,4 κλεψίματα, με 49,4% ευστοχία. Το Κλίβελαντ είναι 2ο στην Ανατολή.

Στα 10 τελευταία παιχνίδια έχει κάπου 29+9+9 μέσο όρο, ενώ χθες είχε 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 15 ασίστ!

Αυτά τα ολ αράουντ νούμερα έχουμε να τα δούμε πολύ καιρό. Είναι συγκρίσιμα μόνο με αυτά των γκαρντ-θρύλων Ρόμπερτσον, Μάτζικ, Τζόρνταν και καμιά-δυο χρονιές του Χάβλιτσεκ.

Ίσως λόγω ηλικίας, να θεωρηθεί αουτσάιντερ ακόμη, αλλά πόσο καιρό πιστεύετε ότι θα του πάρει για να γίνει MVP; Υποψήφιος, πάντως, θα είναι σίγουρα.

Αυτή τη συζήτηση είχαμε με τον ΜΖ προχτές στο Yim.

ο LeBron είναι ασταμάτητος, μπορεί να παίξει 1, 2 και 3 κι έχει πάρει απ' το χέρι το Κλίβελαντ και το πηγαίνει χαλαρά στα play off.

παρότι ομολογώ οτι τον πήρα στραβά αρχικά, λόγω ηλίθιας παιδιάστικης συμπαριφοράς (φωτογραφίζονταν σε θρόνους με στέματα προτού καν πατήσει το παρκέ του ΝΒΑ για πρωτη φορά), αλλά βλέπω οτι είναι τεράστιος παίκτης. στατιστικά σπάει τα κοντέρ και είμαι σίγουρος οτι ο Jordan θα τρέμει για τα ρεκόρ του.

ελπίζω για την ώρα να μην περάσει τον Μάγο σε πόντους και να μην βρω κάποιον που να μου συγκρίνει τον James με Jordan ή Tmac, γιατί εκεί θα εκνευριστώ άσχημα...
MZ13
Να ναι καλά το παιδί, μην τον ματιάσουμε, άλλα αν συνεχίσει έτσι είναι ο επόμενος υποψήφιος να περάσει τον Jabbar, αφού ξεκινάει την καριέρα του κερδίζοντας 5 χρόνια περίπου άπο τον Kareem.... wink.gif

Αυτη τη στιγμή για μένα είναι ΜΑΚΡΑΝ ο κορυφαίος στο ΝΒΑ..... άπο την στιγμή που πήγε στο Cleveland το μετέτρεψε άπο μια μέτρια ομάδα σε μια ανταγωνιστηκότατη και για play-off.... του ταιριάζει περισσότερο η θέση 2 - δεν θυμάμαι ποιος είναι coach στο Cleveland, άλλα ελπίζω ο ηλήθιος να μην τον πιέσει κι άλλο να μετακινηθεί αποκλειστηκά στον άσο ohmy.gif - αφού άπο εκεί ελέγχει περισσότερο το παιχνίδι, φοβερό σκόρερ και πασέρ, ενώ το ύψος του τον βοηθάει στα ριμπάουντ και στην άμυνα - όχι ότι είναι κακός αμυντικός, κάθε άλλο μάλιστα...... 41.gif

Τον βοηθάει βέβαια και το γεγονός ότι το Cleveland είναι μια απόλυτα ισσοροπημένη ομάδα...... έχει τον 3ο καλύτερο center κάτα την γνώμη μου - Ilgauskas - ο οποίος σκοράρει μετά τον LeBron, έναν πολύ καλό ριμπάουντερ - Gooden - και έναν αρκετά καλό pg - McInnis.... μοναδική παραφωνία ο Newble στην θέση 3, άλλα οι υπόλοιποι 4 τον καλύπτουν άνετα..... καμιά ομάδα δεν είναι τόσο ισσοροπημένοι στατιστικά και σε θέσεις - εκτός ίσως των Spurs - και αυτό βοηθάει τα μέγιστα τον LeBron στο να κάνεις αυτά τα "θαύματα".... 41.gif

Είναι σχεδόν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες στην πρώτη 10δα-15δα, έχει ακόρεστο ρεπερτόριο κινήσεων και - βασικό - δείχνει άπο τόσο μικρός ότι γεννήθηκε ηγέτης.... 41.gif

Μοναδική παραφωνία ίσως το τρίποντο του, το οποίο και πρέπει να καλυτερέψει.....

Τα νούμερα του είναι φοβερά, αν και νομίζω ότι ο Grant Hill τις περιόδους 95-98 είχε καλύτερα.....

Αν μείνει γερός, σίγουρα θα μονοπωλήσει τα βραβεία στις επόμενες χρονιές..... και είμαι περίεργος να δω φέτος πως θα γίνει να μείνει εκτός της κορυφαίας 5δας του ΝΒΑ..... όσο για MVP...... αν συνδυάσουμε απόδοση-στατιστική-θέση και βελτίωση ομάδας, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος που να αξίζει το βραβείο, συμπεριλαμβανομένου και του roster του Cleveland, όπου δεν υπάρχει ο μεγάλος σταρ για να πει κανείς ότι είχε φοβερή υποστήριξη - σε αντίθεση με Duncan που έχει δίπλα του Manu-Parker ή Nowitzki που έχει Terry-Finley, ενώ τον Garnett τον χαντακώνει κάτα την γνώμη μου η μετριότατη Minnesota.... wink.gif

Μακράν λοιπόν ο κορυφαίος του πρωταθλήματος ο LeBron....... ελπίζω να συνεχίσει έτσι ή να πάει ακόμα καλύτερα (πόσο δηλαδή biggrin.gif ).... 41.gif

Και να σκεφτείτε ότι είναι ακόμα στο ξεκίνημα της καριέρας του.... που να συνηθίσει κι όλας.... ohmy.gif blink.gif w00t.gif shot.gif
NBAholic
Ο Σάιλας είναι στο Κλίβελαντ κι ναι, φέτος ο Μπρον παίζει λιγότερο στον άσσο. Πιο πολύ 2άρι ή και 3άρι (δεν έχει προβλήματα θέσεων, εξάλλου).

Για καλύτερος του πρωταθλήματος, διστάζω να πω από τώρα, πάντως έχει καλύψει 1,5 βασική αδυναμία του: Η μια είναι οι επιθετικές του επιλογές, οι οποίες και βελτιώθηκαν (εξού και το 41-42% που έγινε 49-50%) και η άλλη 1 (που βελτιώθηκε κατά το ήμισι) είναι η άμυνά του. Καλός στα κλεψίματα, αλλά έχει ακόμη αδυναμίες, όταν έχει να καλύψει μικρόσωμους αντιπάλους (όπως είχε και ο Μάτζικ στα 80'ς όταν έπρεπε να μαρκάρει παίχτες 25 κιλά ελαφρύτερους).
Το περιφερειακό του σουτ, πάντως, επιδέχεται αρκετή βελτίωση.

Δε νομίζω ότι ο Χιλ είχε καλύτερα νούμερα, αν και η σεζόν 1996-97 ήταν σούπερ: 13 τριπλ νταμπλ (3 συνεχόμενα σε ένα σημείο) είχε ο τότε σταρ των Πίστονς. Αλλά δεν ήταν τόσο καλός πασέρ, σκόρερ ή μακρινός σουτέρ, κατά τη γνώμη μου. Υπερείχε ίσως στην άμυνα και το ριμπάουντ.


QUOTE
Αν μείνει γερός, σίγουρα θα μονοπωλήσει τα βραβεία στις επόμενες χρονιές..... και είμαι περίεργος να δω φέτος πως θα γίνει να μείνει εκτός της κορυφαίας 5δας του ΝΒΑ..... όσο για MVP...... αν συνδυάσουμε απόδοση-στατιστική-θέση και βελτίωση ομάδας, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος που να αξίζει το βραβείο, συμπεριλαμβανομένου και του roster του Cleveland, όπου δεν υπάρχει ο μεγάλος σταρ για να πει κανείς ότι είχε φοβερή υποστήριξη - σε αντίθεση με Duncan που έχει δίπλα του Manu-Parker ή Nowitzki που έχει Terry-Finley, ενώ τον Garnett τον χαντακώνει κάτα την γνώμη μου η μετριότατη Minnesota....



Αυτό λέω, ότι φέτος τα παραδοσιακά μεγάλα ονόματα παρουσιάζουν αδυναμίες. Ο Ντάνκαν έχει χαμηλότερα νούμερα από άλλες χρονιές. Ο Γκαρνέτ δεν κερδίζει. Ο Νας έχει παιχταράδες δίπλα του (κι ας έχασαν τους αγώνες όπου έλειψε). Ο Νοβίτσκι για κάποιο λόγο πιστεύω ότι δε θα ευνοηθεί στο τέλος από τους κριτικούς. Ενδιαφέρον θα έχει η περίπτωση Σακίλ.

Με άλλα λόγια, τα πράγματα είναι ρευστά, κι αυτό αρέσει.
MZ13
Σωστά, σε σχέση με τον Hill της περιόδου 96-97 ο LeBron είναι καλύτερος σκόρερ (25,0 έναντι 21,4) ελαφρώς καλύτερος πασέρ (7,6 έναντι 7,3) και χειρότερος ριμπάουντερ (7,4 έναντι 9,0) και ελαφρώς χειρότερος στην ευστοχία (49,4 έναντι 49,6), οπότε......... Χ biggrin.gif

Η αδυναμία στο να μαρκάρει κοντύτερους αντιπάλους του φέρνει το πλεονέκτημα ότι έχει περίπου 0,80 τάπες.... guard με περίπου 1 τάπα το παιχνίδι είναι σημαντικό πλεονέκτημα.... wink.gif

Πάντως για MVP δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που να είναι αντάξιος του LeBron...... όπως είπες "NBAholic", σχεδόν όλοι οι ανταγωνιστές του είναι χειρότεροι άπο την περσυνή χρονιά....

Ο Garnett είναι εγκλωβισμένος στους μέτριους Wolves - πράγμα βέβαια που δεν τον εμπόδισε πέρισυ να κερδίσει..... rolleyes.gif

Ο Shaq δεν πιστεύω να συνεχίσει τις εκπληκτικές του εμφανίσεις...... ήδη μουρμουράει για την απόδοση των συμπαικτών του, πράγμα που σημαίνει ότι όταν αυτοί θα αρχίσουν να ανεβαίνουν, αυτός θα πέφτει στατιστικά..... 68.gif

Ο Nowitzki εγώ είμαι σίγουρος ότι δεν θα ευνοηθεί άπο τους κριτικούς..... δεν πιστεύω ότι είναι ακόμη έτοιμοι να δώσουν το βραβείο σε ευρωπαίο, έστω και αν ο Dirk έχει ανέβει πολύ.....

Ο Nash έξω λόγω φοβερής υποστήριξης.....

Οπότε μένει ο Duncan.... δεν νομίζω να ανέβει πολύ η στατιστική του, μιας και δίπλα στον Parker προστέθηκε και άλλος σκόρερ - Manu - ο οποίος μπορεί να προσφέρει σε πολλές κατηγορίες, αφαιρώντας ταυτόχρονα νούμερα άπο τον Duncan...... το μόνο που ίσως τον ευνοεί απέναντι στον LeBron είναι το καλύτερο ρεκόρ των Spurs.... 39.gif

Αλλα το βασικό είναι ότι τα πάντα περνάνε άπο τον LeBron...... αν συνεχίσει τις φανταστικές του εμφανίσεις δεν νομίζω να μην του δώσουν το βραβείο.... όσο και να μην θέλουν, δεν νομίζω να περάσει απαρατήρηρος ένας παίκτης με νούμερα περίπου πχ 26 πόντων, 8 ασίστς, 8 ριμπάουντ και 2,80 κλεψίματα, με ποσοστά γύρω στο 50%..... και βαλτός να είσαι, θα δυσκολευτείς να τον προσπεράσεις για χάρη άλλου...
IraTmac
αν δεν περάσει τον πρώτο γύρο των play off και 54 πόντους μ.ο. να χει δεν παίρνει κανένα βραβείο.

θα συμφωνούσα, αλλά αυτό το "μακράν" με χαλάει πολύ άσχημα...
MZ13
Τα βραβεία της κανονικής περιόδου δίνονται πριν την έναρξη των play-offs.... οπότε αρκή η είσοδος και μόνο για να θέσει σοβαρότατη υποψηφιότητα... wink.gif

Σε χαλάει το μακράν? Γιατί, έχεις κάναν καλύτερο υπ' όψην σου?

Ασε, δεν θέλω να ξέρω..... tongue.gif 19.gif
IraTmac
40 αγώνες είναι μόνο η μισή χρονιά.

υπενθυμίζω απλά...
NBAholic
Σε πρόσφατο γκάλοπ σε γνωστό αθλητικό σάιτ, έγινε ψηφοφορία για το MVP και τα αποτελέσματα δεν μου πολυ-άρεσαν:

Ο Νας προηγείτο με 45% των ψήφων, ακολουθούμενος από τους Ντάνκαν και Τζέιμς, με περίπου τις μισές ψήφους.

Για εμένα, θα έπρεπε να είναι μεν στην πρώτη 3-4άδα, αλλά τελευταίος...

Όχι ότι οι φίλαθλοι θα ψηφίσουν, βέβαια...Αλλά συχνά αντανακλούν τον τρόπο σκέψης των ψηφοφόρων.

Σαν να μη φτάνει αυτό, ο Ντάνκαν τραυματίστηκε χθες και μπορεί να χάσει κάποια παιχνίδια. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την πορεί των Σπερς τώρα.
MZ13
QUOTE (IraTmac @ Jan 29 2005, 02:09 AM)
40 αγώνες είναι μόνο η μισή χρονιά.

υπενθυμίζω απλά...

Εχεις αρχίσει να ανυσηχείς, έτσι? 19.gif

Οσο για την ψηφοφορία των φιλάθλων..... δεν μπορούσα να περιμένω τίποτα καλύτερο άπο τους αμερικάνους.... 68.gif
IraTmac
για ποιό πράμα ανησυχώ?
dizzy_fingers
QUOTE (MZ13 @ Feb 4 2005, 11:05 PM)
Οσο για την ψηφοφορία των φιλάθλων..... δεν μπορούσα να περιμένω τίποτα καλύτερο άπο τους αμερικάνους....  68.gif

Τι? Να ψηφίσουν Καναδό για MVP? blink.gif
IraTmac
biggrin.gif biggrin.gif

εξαρτάται τί προτιμάς βασικά. αν θες one man show θα ψηφίσεις Iverson, Tmac, Kobe, LeBron αλλιώς Duncan, Nash, Stoudemire, Nowitzki.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.