Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kobe VS Iverson
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2
Achilleas13
Αυτη ειναι μια δυσκολη επιλογή.Αλλά και πάλι ο ΑΙ κερδίζει
Alexmei
εγώ μόνο κριτήριο για να βάλω ψήφω έχω τους 81 πόντους. AL δεν είδα καθόλου φέτος γι αυτό λεώ Kobe
NBAholic
Χμμ. Εδώ χωρά συζήτηση. Καταρχάς, τι παίρνουμε σαν μέτρο σύγκρισης; Την καριέρα τους, το πόσο καλοί ήταν στο αποκορύφωμά τους ή τη φετινή σεζόν; Επειδή δεν έχω πολλή ώρα, να πω ότι θα τους τοποθετούσα στους 5-6 κορυφαίους σούτινγκ γκαρντ της ιστορίας (πίσω από Τζόρνταν, Γουεστ και μαζί με Ντρέξλερ και Γκέρβιν), αλλά δε θα πω ποιον βάζω πιο πάνω. Ή μάλλον, θα πω: Τον Κόμπι. Αλλά δε θα δώσω ακόμη εξηγήσεις.
Νίκος
kobe με μισή καρδια smile.gif
nikoleta21
QUOTE(Νίκος @ Apr 21 2006, 05:20 AM)
kobe με μισή καρδια smile.gif
*

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΕ rolleyes.gif 41.gif bball.gif rolleyes.gif 41.gif bball.gif 41.gif rolleyes.gif bball.gif rolleyes.gif 41.gif
thrylos7
Kobe! Mε ολόκληρη καρδιά...
Κι εγώ, σαν τον holic, θα το δικαιολογήσω αργότερα(αν θυμηθώ...)
iverson
Iverson θέλει και ρώτημα?Click to view attachment
Das Kapital
Προτιμω κατα πολυ ΑΙ μου αρεσει και σαν παιχτης ,ο τροπος του, το στυλ του σε αντιθεση με τον αλλον !!!!

ΑΙ Λοιπον
NBAholic
Πέραν του γεγονότος ότι κάποιος μπορεί να προτιμά τον ένα και να αντιπαθεί τον άλλον, ποια είναι αυτή η διαφορά στο στιλ και τον τρόπο που σε (σας; ) κάνει να προτιμάς τον Άιβερσον;
Das Kapital
QUOTE(NBAholic @ Mar 29 2007, 09:21 PM) *
Πέραν του γεγονότος ότι κάποιος μπορεί να προτιμά τον ένα και να αντιπαθεί τον άλλον, ποια είναι αυτή η διαφορά στο στιλ και τον τρόπο που σε (σας; ) κάνει να προτιμάς τον Άιβερσον;


Μου αρεσει που ειναι κοντουλης!!! Ισως ειναι το προτυπο ολων των παιδιων γυρω στο 1.80-1.85!!! Επισης μου αρεσει που ειναι πολυ γρηγορος και παρολο τη σωματοδομη του κανει Λει απ μπροστα στους ψηλους και τους αποφευγει με εναν μοναδικο τροπο και τελος μου αρεσει γιατι οταν σε λενε Αιβερσον και λες πως ο καλυτερος παιχτης ειναι ο Σακιλ και το ονειρο σου ειναι τα του βγαλεις μια αλλει-ουπ πασα τοτε εισαι πολυ μαγκας!!!

Σου ελυσα την απορια?
NBAholic
Κατά το μισό. Έχεις και το κομμάτι του Κόμπι.
Pantel
Kobe μακράν. Αν και οι 2 ατομίσταροι, βαράνε 40 σουτ,βάζουν τα 20, 40άρες και οι 2 αλλά δεν είναι "οικονομικοί" παίχτες. Αντίθετα, Carmello ,Wade και παίρνουν και λιγότερες προσπάθειες και έχουν και καλύτερα ποσοστά
kop-13
Kobe.-
P.Faliro13
Kobe ψηφίζω και εγώ
iverson
QUOTE(NBAholic @ Mar 29 2007, 06:21 PM) *
Πέραν του γεγονότος ότι κάποιος μπορεί να προτιμά τον ένα και να αντιπαθεί τον άλλον, ποια είναι αυτή η διαφορά στο στιλ και τον τρόπο που σε (σας; ) κάνει να προτιμάς τον Άιβερσον;

ο kobe ελιναι πιο ατομιστής από τον iverson π.χ οι asisst του kobe την προηγούμενη εβδομάδα που είχε και το ρεκόρ ήταν 1 , 4 , 0 και σε κάθε αγώνα βάρεσε πάνω από σαράντα σουτ!!!
ο iverson ασ πούμε στο παιχνίδι με τους suns είχε 44 πόντους στα 22 σουτ αλλά είχε και 15 assist!
επίσης τα περισσότερα σουτ που έχει ρίξει σε αγώνα ο iverson σε όλη του την καριέρα είναι 42 και φέτος 37 όταν έπαιζε στη filadelphia ακόμα από όταν πήγε στο denver τα περισσότερα σου ήταν 27
O Kobe πάλι στην καριέρα του τα περισσότερα σουτ είναι 47 (φέτος 40 - 45 τέσσερεις φορές)
Ιverson περισσότερες assist 16 και φέτος 15 2 φορές ενώ ο kobe 15 και φέτος 11.
Συμπέρασμα ο kobe δεν πασάρει και τόσο ενώ ο iverson έχει παραπάνω assist και δεν επιχειρεί πολλά σουτ.
Βέβαια σαν χαρακτήρες και scorrer μοιάζου πολύ!
Click to view attachment
Pierce
ρε παιδια ημαρτον με τις ασιστ του κομπε! εχει γινει παμπολες φορες συζητηση και προσφατα μαλιστα στο τοπικ των lakers. η δουλεια του συγκεκριμενου ανθρωπου ειναι να βαζει τη μπαλα στο πλεκτο και οχι να δινει ασιστ . του iverson ειναι μεν να βαζει και αυτος την μπαλα στο πλεκτο αλλα ειναι και να την δινει στους αλλους για να μπει το καλαθι. και στην προηγουμενη ομαδα του και στην τωρινη ο αλεν εχει παιχτες να δωσει τη μπαλα για να βγαζει αυτες τις ασιστ. αμα πεταξει τη μπαλα ολο και καποιος σμιθ θα σηκωθει να την καρφωσει. αντιθετα ο κομπε δεν εχει καποιον . και αν θεωρειτε οτι οι 5.5 ασιστ που εχει ΜΟ φετος ο κομπε ειναι λιγες τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα!
morfi
yo πιρσι

Αν θελετε να θαψετε τον κομπι καλυτερα να βρειτε καμμια καλυτερη δικαιολογια. Οι 5.4 ασσιστ του δεν σας φτανουν ?
Α ναι... και την απαντηση μου σε ολα αυτα που λετε ψαξ'τε να την βρειτε στο τοπικ των λεικερς οπως ειπε και ο (yo) πιρσι. Μετα το ξανασυζηταμε οκ ?
iverson
ΔΕΝ θάβω τον Kobe. και εγώ το ίδιο λέω ο iverson και ο kobe είναι ίδιο στιλ και οι 2 είναι μεγάλοι scorrer απλά ο iverson (που είναι και ο αγαπημένος μου παίχτης) σε εμένα τουλάχιστον βγάζει μια ενεργητικότητα και θέληση να πασάρει αρκετά περισσότερο απο τον kobe γι αυτό κιόλας ο iverson είναι 1ος στα λάθη. αμα δείτε τα περισσότερα λάθη τα κάνει στις πάσες.Επίσης ο kobe νομίζω ότι βγάζει την ενεργητικότητα του στο σκοράρισμα γι αυτό κόλας δεν πασάρει πολύ , παίρνει την ομάδα πάνω του, κάτι που έκανε ο iverson στη Philadelphia ειδικα το 2001.πάντος περίμενα και παραπάνω assist από τον kobe πάνω από 6 και από τον iverson πάνω από 8.
Click to view attachment
morfi
QUOTE(iverson @ Mar 31 2007, 12:23 AM) *
ΔΕΝ θάβω τον Kobe. και εγώ το ίδιο λέω ο iverson και ο kobe είναι ίδιο στιλ και οι 2 είναι μεγάλοι scorrer απλά ο iverson (που είναι και ο αγαπημένος μου παίχτης) σε εμένα τουλάχιστον βγάζει μια ενεργητικότητα και θέληση να πασάρει αρκετά περισσότερο απο τον kobe

Καποιος πρεπει να σου πει οτι ο αιβερσον ειναι απο τους πιο εγωιστες παικτες που εχουν παιξει ποτε στο ΝΒΑ.

QUOTE(iverson @ Mar 31 2007, 12:23 AM) *
γι αυτό κιόλας ο iverson είναι 1ος στα λάθη. αμα δείτε τα περισσότερα λάθη τα κάνει στις πάσες.

Αυτο που λες δεν τιμαει και ιδιαιτερα τον αιβερσον. Ο κιντ πασαρει πιο πολυ απο τον αλλεν αλλα ειναι ποοοοοοοολυ πιο κατω στην λιστα με τα λαθη.

QUOTE(iverson @ Mar 31 2007, 12:23 AM) *
Επίσης ο kobe νομίζω ότι βγάζει την ενεργητικότητα του στο σκοράρισμα γι αυτό κόλας δεν πασάρει πολύ ,

Δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο...

QUOTE(iverson @ Mar 31 2007, 12:23 AM) *
παίρνει την ομάδα πάνω του, κάτι που έκανε ο iverson στη Philadelphia ειδικα το 2001.

Οπου δεν πασαρε και πολυ ε ?

QUOTE(iverson @ Mar 31 2007, 12:23 AM) *
πάντος περίμενα και παραπάνω assist από τον kobe πάνω από 6 και από τον iverson πάνω από 8.

Να σου πω... ο κομπι ειναι πλειμεικερ για να δινει και παραπανω απο 6 ασσιστ ?
iverson
ο iverson είναι ατομιστής . γιατι ο kobe τι είναι ρε φίλε ο πιο ατομιστής που βγήκε ποτέ κανέναν αγώνα από την προηγούμενη εβδομάδα είδες και μιλάς ? τον έκλειναν 3 παίχτες αλλά αυτος εκεί να σουτάρει(airball το σουτ) , ή άλλον αγώνα έχεις δει τι έχει κάνει? τις assist τις έχει μόνο όταν έχει κακά ποσοστά στα σουτ δες λίγo και τον τρόπο παιχνιδιού του iverson και σύγκρινε, πρώτα βγάζει τις assist και μετά πέρνει το σκοράρισμα πάνω του.Τα λάθη του kobe 3,5 M.O είναι συνήθως όταν χάνει την μπάλα μόνος του και όχι στην προσπάθεια να πασάρει.Το σκοράρισμα με τις πάσες δεν έχει σχέση? τι άλλο θα ακούσω .ο kobe έχει στο μυαλό του μόνο το σκοράρισμα ενώ μπορεί να δω΄σει πολλές assist αυτός προτιμά να παίζει μόνος του.Ο Iverson το 2001 είχε μ.ο 6,5 assist οπότε πάλι δεν σε συμφέρει να μιλάς. Είσαι σίγουρος ότι ο Iverson παίζει καθαρό playmaker? κανονική του θέση είναι sg απλά λόγω του ύψους παίζει pg. πες μου τώρα ποιον μεγάλο συμπαίχτη είχε ο iverson αυτά τα χρόνια και ποιόν ο kobe?ο iverson ήταν συνέχεια μόνος ενώ ο kobe είχε τον shaq δίπλα του.
Van_prentzi
Mια χαρα παίκτης ο Iverson,αλλά ποτέ δε θα τον ήθελα στην ομάδα μου.
Βέβαια πρέπει να εχει την καλύτερη τρίπλα που είχε ποτέ δυάρι.
Γι'αυτό βέβαια ευθύνεται κ το γεγονός οτι είναι "κλεισμένος" σε κορμί playmaker.
Aπο την άλλη ο Κοbe eίναι ο πιο προικισμένος παίχτης επιθετικά στον πλανήτη.
Επιπλέον έχει κ τα πρωταθληματάκια του, οπότε αυτομάτως γίνεται πιο winner....
Αμυντικά , ο Iverson παντα ειναι απο τους καλύτερους στα κλεψίματα αλλά δε μπορώ
να τον θεωρήσω καλο αμυντικό αφού κλέβει επειδή ειναι απίστευτα γρήγορος.
Ο Kobe αντίθετα,τουλάχιστον όσο υπήρχε κ άλλος ένας σοβαρός παίχτης στην ομάδα για να βάζει
την μπάλα στο καλάθι (λέγε με Shaq),κ είχε ανάσες ήταν αποτελεσματικότατος κ στον αμυντικό
τομέα.
Κ βέβαια περιμένω να δώ τι θα κάνει ο Iverson στα play-off τώρα που ειναι σε ομάδα με δεύτερο
superstar.Προσωπικά βλέπω να αποκλείονται αμέσως.
Ο Kobe μπορεί να μάλωνε με τον χοντρό συνέχεια αλλά μεσα στο παρκέ...την κανανε την δουλειά!

Κ για να ρίξω κ λίγο λάδι στη φωτιά, ο Κοbe μπορεί να συγκριθεί ΜΟΝΟ με τον Μιχαλάκη,ΑΝ μπορεί
να συγκριθεί κ με αυτόν...
Ο ΜJ ηταν ο αέρινος στα 90'ς και ο Kobe στα 00'ς.
Κ είμαι σίγουρος πως αν επαιζε παλαιότερα ο Kobe και τώρα ο MJ πολλοί θα λέγανε
"Ποιος MJ, αντιγραφή του Kobe είναι...."
Αυτό όμως δεν είναι αντικειμενικότητα, είναι απλά νοσταλγια.

ΑΚΥΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο JOHN STARKS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! laugh.gif
morfi
QUOTE(iverson @ Mar 31 2007, 12:59 AM) *
ο iverson είναι ατομιστής . γιατι ο kobe τι είναι ρε φίλε ο πιο ατομιστής που βγήκε ποτέ κανέναν αγώνα από την προηγούμενη εβδομάδα είδες και μιλάς ?

Ναι, τους ειδα ολους.

QUOTE(iverson @ Mar 31 2007, 12:59 AM) *
τον έκλειναν 3 παίχτες αλλά αυτος εκεί να σουτάρει(airball το σουτ) , ή άλλον αγώνα έχεις δει τι έχει κάνει?

Θες να σου πω ποσα τετοια παρομοια εχει κανει και ο αιβερσον ?


QUOTE(iverson @ Mar 31 2007, 12:59 AM) *
τις assist τις έχει μόνο όταν έχει κακά ποσοστά στα σουτ δες λίγo και τον τρόπο παιχνιδιού του iverson και σύγκρινε,

οκ, για να δουμε λοιπον...
2 μαρτιου vs σακραμεντο 30π 10α
31 ιαν vs σελτικς 43π 8 ασ

Ε μια χαρα δεν του βγηκε το σκοραρισμα με τις ασσιστ ?
Και αυτα ειναι μονο δυο απο τα πολλα παραδειγματα που μπορω να σου πω...

QUOTE(iverson @ Mar 31 2007, 12:59 AM) *
πρώτα βγάζει τις assist και μετά πέρνει το σκοράρισμα πάνω του.

Εσυ πριν δεν ειπες οτι και ο αιβερσον ειναι εγωιστης ?

QUOTE(iverson @ Mar 31 2007, 12:59 AM) *
Τα λάθη του kobe 3,5 M.O είναι συνήθως όταν χάνει την μπάλα μόνος του και όχι στην προσπάθεια να πασάρει.

Ναι ρε συ, λιγες φορες εχει χασει την μπαλλα μονος του ο αιβερσον. Ελεος ρε...

QUOTE(iverson @ Mar 31 2007, 12:59 AM) *
Το σκοράρισμα με τις πάσες δεν έχει σχέση? τι άλλο θα ακούσω .ο kobe έχει στο μυαλό του μόνο το σκοράρισμα ενώ μπορεί να δω΄σει πολλές assist αυτός προτιμά να παίζει μόνος του.Ο Iverson το 2001 είχε μ.ο 6,5 assist οπότε πάλι δεν σε συμφέρει να μιλάς.

Οκ, και ο κομπι το 2005 ειχε 6 ασσιστ μ.ο. Τωρα ποιον τον συμφερει να μιλαει ? cool.gif

QUOTE(iverson @ Mar 31 2007, 12:59 AM) *
Είσαι σίγουρος ότι ο Iverson παίζει καθαρό playmaker?

Οχι, και για αυτο το λογο δεν εχω απαιτηση να δινει πολλες ασσιστ.

QUOTE(iverson @ Mar 31 2007, 12:59 AM) *
πες μου τώρα ποιον μεγάλο συμπαίχτη είχε ο iverson αυτά τα χρόνια και ποιόν ο kobe?ο iverson ήταν συνέχεια μόνος ενώ ο kobe είχε τον shaq δίπλα του.

Τωρα εχει τον καρμελο. Και πιο παλια στους σιξερς ειχε τον ταιρον χιλ, τον ααρον μακκι (τον καλυτερο εκτο παικτη το 2001), τον ερικ σνοου... παικτες που δυσκολα η ευκολα εβαζαν την μπαλλα στο καλαθι. Και φυσικα ειχε τον και τον λαρι χιουζ.
Και οσο για τον κομπι που ειχε τον σακ, για πες μου ΤΩΡΑ με αυτους τους παικτες που εχει διπλα του πως περιμενεις να εχει παραπανω απο 6 ασσιστ ? Α ναι... και οι παραπανω παικτες που ανεφερα, ειναι καλυτεροι απο τους τωρινους παικτες των λεικερς.
NBAholic
QUOTE
ο kobe ελιναι πιο ατομιστής από τον iverson π.χ οι asisst του kobe την προηγούμενη εβδομάδα που είχε και το ρεκόρ ήταν 1 , 4 , 0 και σε κάθε αγώνα βάρεσε πάνω από σαράντα σουτ!!!


Σε κανένα δεν πήρε πάνω από 40 σουτ και τα ποσοστά ευστοχίας του ήταν 52%+.
Eίναι ενδιαφέρον να παρατηρηθεί ότι ο Κόμπι έχει μόλις 2 παιχνίδια (μαζί με το πρόσφατο) με 40+ πόντους και 0 ασίστ.


QUOTE
ο iverson ασ πούμε στο παιχνίδι με τους suns είχε 44 πόντους στα 22 σουτ αλλά είχε και 15 assist!
επίσης τα περισσότερα σουτ που έχει ρίξει σε αγώνα ο iverson σε όλη του την καριέρα είναι 42 και φέτος 37 όταν έπαιζε στη filadelphia ακόμα από όταν πήγε στο denver τα περισσότερα σου ήταν 27
O Kobe πάλι στην καριέρα του τα περισσότερα σουτ είναι 47 (φέτος 40 - 45 τέσσερεις φορές)
Ιverson περισσότερες assist 16 και φέτος 15 2 φορές ενώ ο kobe 15 και φέτος 11.
Συμπέρασμα ο kobe δεν πασάρει και τόσο ενώ ο iverson έχει παραπάνω assist και δεν επιχειρεί πολλά σουτ.
Βέβαια σαν χαρακτήρες και scorrer μοιάζου πολύ!


Εμμ, θες να δούμε και τα γενικότερα νούμερα σουτ, ποσοστών, κτλ, χρονιά ανά χρονιά;
iverson
και εγώ είδα όλους τους αγώνες. για να λέμε την αλήθεια τέτοια σουτ τραβηγμένα τα κάνου και ο kobe και o iverson . denver - suns iverson : 44 ποντους 15 ασσιστ (στη δεύτερη ομάδα του NBA στη δύση) και γω έχο πολλά άλλα παραδείγματα να σου πω.ο iverson είναι εγωιστής άμα ας πούμε βαρέσει 5 σουτ και δεν μπούνε σινεχίζει να βαράει άλλα άμα δεις παιχνίδια (δεν ξέρω αν έχεις δει) στο ημίχρονο έχει πάντα περισσότερες ασσιστ από οτι στο 2ο. Κάτσε να μην κατέβαζε την μπάλα ο iverson και αυτο γίνεται λόγω ύψους και θα είχε λιγότερα λάθη . ο kobe καμιά φορα κατεβάζει ακι αυτός μπάλα.στο θέμα τον ασσιστ τουλάχιστον ο kobe μένει πίσω. και όμως βγάζει πολλές ασσιστ ο iverson.H ομάδα των lakers είναι η χειρότερη της τελευταίας 10ετιας αλλά σου ξαναλέω σαν τον shaq ή ακόμα στο μισό του shaq ο iverson δεν είχε παίχτη.Τώρα πράγματι έχει τον carmelo αλλά δεν περιμένω πολλά πράγματα την 1η χρονιά .πιστεύω από του χρόνου θα είναι από τις πιο δυνατές ομάδες οι Nuggets. άσχετο τι έχεις με τι FΙΒΑ?

[quote name='NBAholic' date='Mar 30 2007, 10:32 PM' post='72403']
Σε κανένα δεν πήρε πάνω από 40 σουτ και τα ποσοστά ευστοχίας του ήταν 52%+.
Eίναι ενδιαφέρον να παρατηρηθεί ότι ο Κόμπι έχει μόλις 2 παιχνίδια (μαζί με το πρόσφατο) με 40+ πόντους και 0 ασίστ.
πράγματι λάθος δικό μου είχε κοντά όμως στα 40
morfi
QUOTE(iverson @ Mar 30 2007, 11:08 PM) *
Συμπέρασμα ο kobe δεν πασάρει και τόσο ενώ ο iverson έχει παραπάνω assist και δεν επιχειρεί πολλά σουτ.

Eλεος, τι αλλο θα διαβασω...
NBAholic
QUOTE
Κ για να ρίξω κ λίγο λάδι στη φωτιά, ο Κοbe μπορεί να συγκριθεί ΜΟΝΟ με τον Μιχαλάκη,ΑΝ μπορεί
να συγκριθεί κ με αυτόν...
Ο ΜJ ηταν ο αέρινος στα 90'ς και ο Kobe στα 00'ς.
Κ είμαι σίγουρος πως αν επαιζε παλαιότερα ο Kobe και τώρα ο MJ πολλοί θα λέγανε
"Ποιος MJ, αντιγραφή του Kobe είναι...."
Αυτό όμως δεν είναι αντικειμενικότητα, είναι απλά νοσταλγια.


Βασικά, δεν μπορείς να κάνεις αυτή την υπόθεση, μιας και μεγάλο μέρος του παιχνιδιού του ο Κόμπι το ξεσήκωσε από τον MJ. Αν ζούσαν σε αντίθετες εποχές, ο Κόμπι δε θα είχε το σημερινό του επιθετικό οπλοστάσιο.
iverson
QUOTE(morfi @ Mar 30 2007, 10:36 PM) *
Eλεος, τι αλλο θα διαβασω...

δεν επιχιρεί πιο πολλά από τον Kobe ενοούσα
kostasvc15
Για να μην τσακωνεστε καλυτερος ειναι ο Καρτερ!!!
QUOTE(Van_prentzi @ Mar 30 2007, 10:12 PM) *
Κ είμαι σίγουρος πως αν επαιζε παλαιότερα ο Kobe και τώρα ο MJ πολλοί θα λέγανε
"Ποιος MJ, αντιγραφή του Kobe είναι...."

Σωστοοοοςς!!!

Λοιπον και οι δυο ιδιοι παιχτες ειναι.Πανω κατω οσο καλος ειναι ο ενας σε αμυνα και επιθεση τοσο καλος ειναι και ο αλλος!Εγω ομως θα ψηφισω Κομπι(αν και μου αρεσει περισσοτερο ο Αλλεν)γιατι τελευταια παιζει καλυτερα αν και ο Αιβερσον παιζει πολυ καλο μπασκετ απο τη πρωτη στιγμη που πατησε το ποδι του στο ΝΒΑ!
iverson
QUOTE(kostasvc15 @ Mar 30 2007, 10:39 PM) *
Για να μην τσακωνεστε καλυτερος ειναι ο Καρτερ!!!

Σωστοοοοςς!!!

Λοιπον και οι δυο ιδιοι παιχτες ειναι.Πανω κατω οσο καλος ειναι ο ενας σε αμυνα και επιθεση τοσο καλος ειναι και ο αλλος!Εγω ομως θα ψηφισω Κομπι(αν και μου αρεσει περισσοτερο ο Αλλεν)γιατι τελευταια παιζει καλυτερα αν και ο Αιβερσον παιζει πολυ καλο μπασκετ απο τη πρωτη στιγμη που πατησε το ποδι του στο ΝΒΑ!

νομίζω τελικά εσύ που είσαι ουδέτερος τα λες καλύτερα
NBAholic
Θα ήταν καλό σε τέτοιες περιπτώσεις να υπήρχε και ένα στατιστικό που να λέγεται ball domination και να μετρά το χρόνο που κρατά ένας παίκτης την μπάλα μέχρις ότου την πασάρει/σουτάρει. Πιστεύω ότι ο Άιβεροσν θα προηγείτο κατά μέσον όρο του Κόμπι, με εξαίρεση ίσως τη σεζόν 2003.
iverson
QUOTE(NBAholic @ Mar 30 2007, 10:42 PM) *
Θα ήταν καλό σε τέτοιες περιπτώσεις να υπήρχε και ένα στατιστικό που να λέγεται ball domination και να μετρά το χρόνο που κρατά ένας παίκτης την μπάλα μέχρις ότου την πασάρει/σουτάρει. Πιστεύω ότι ο Άιβεροσν θα προηγείτο κατά μέσον όρο του Κόμπι, με εξαίρεση ίσως τη σεζόν 2003.

θα συμφωνήσω μαζί σου
kostasvc15
QUOTE(iverson @ Mar 30 2007, 10:41 PM) *
νομίζω τελικά εσύ που είσαι ουδέτερος τα λες καλύτερα

Τη δουλεια μου κανω! tongue.gif
NBAholic
Χαίρομαι.

Πάντως, μην ανησυχείτε με τα πολλά και μεγάλα posts (προσωπικά, τα διατηρώ συνήθως μικρά) διαφωνίας, ακόμη και αυτά που ξεφεύγουν λίγο στο στιλ. Δε σας τη λέμε. Δείχνουμε απλώς ότι έχουμε άποψη/επιχειρήματα. Όσο περισσότερο συνηθίσετε κάτι τέτοιο, τόσο περισσότερο θα βελτιωθεί το φόρουμ.
Van_prentzi
QUOTE(NBAholic @ Mar 30 2007, 10:36 PM) *
Βασικά, δεν μπορείς να κάνεις αυτή την υπόθεση, μιας και μεγάλο μέρος του παιχνιδιού του ο Κόμπι το ξεσήκωσε από τον MJ. Αν ζούσαν σε αντίθετες εποχές, ο Κόμπι δε θα είχε το σημερινό του επιθετικό οπλοστάσιο.



Ισως να έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά οφείλεις να παραδεχτείς οτι μπορεί να πήρε όλη τη γκάμα των κινήσεων
του MJ αλλά προσθεσε κ κινήσεις που ο Air δεν είχε κάνει ποτέ....
Εκεί που πραγματικά δε σηκώνω κουβέντα είναι η ταύτιση κάρφωμα=Jordan
O Kobe έχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερο ρεπερτόριο στα καρφώματα.
Εξάλλου, τι κακό έχει το "ξεσήκωμα" κινήσεων;
Το σημαντικό είναι να το κάνεις σωστά κ ο Kobe το κάνει τέλεια.
Οπότε δε το θεωρώ υποτιμητικό να παίρνεις τα "καλά" κάποιου άλλου παίκτη.
iverson
QUOTE(Van_prentzi @ Mar 30 2007, 10:51 PM) *
Ισως να έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά οφείλεις να παραδεχτείς οτι μπορεί να πήρε όλη τη γκάμα των κινήσεων
του MJ αλλά προσθεσε κ κινήσεις που ο Air δεν είχε κάνει ποτέ....
Εκεί που πραγματικά δε σηκώνω κουβέντα είναι η ταύτιση κάρφωμα=Jordan
O Kobe έχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερο ρεπερτόριο στα καρφώματα.
Εξάλλου, τι κακό έχει το "ξεσήκωμα" κινήσεων;
Το σημαντικό είναι να το κάνεις σωστά κ ο Kobe το κάνει τέλεια.
Οπότε δε το θεωρώ υποτιμητικό να παίρνεις τα "καλά" κάποιου άλλου παίκτη.

στα καρφώματα την μεγαλύτερη ποικιλία την έχει ο carter

QUOTE(NBAholic @ Mar 30 2007, 10:51 PM) *
Χαίρομαι.

Πάντως, μην ανησυχείτε με τα πολλά και μεγάλα posts (προσωπικά, τα διατηρώ συνήθως μικρά) διαφωνίας, ακόμη και αυτά που ξεφεύγουν λίγο στο στιλ. Δε σας τη λέμε. Δείχνουμε απλώς ότι έχουμε άποψη/επιχειρήματα. Όσο περισσότερο συνηθίσετε κάτι τέτοιο, τόσο περισσότερο θα βελτιωθεί το φόρουμ.

αυτό έλειπε να μην μπορεί να πει ο καθένας την άποψή του έστω και αν μερικές φορές μιλάμε με όχι και τόσο καλό τρόπο
morfi
QUOTE(NBAholic @ Mar 31 2007, 01:51 AM) *
Χαίρομαι.

Πάντως, μην ανησυχείτε με τα πολλά και μεγάλα posts (προσωπικά, τα διατηρώ συνήθως μικρά) διαφωνίας, ακόμη και αυτά που ξεφεύγουν λίγο στο στιλ. Δε σας τη λέμε. Δείχνουμε απλώς ότι έχουμε άποψη/επιχειρήματα. Όσο περισσότερο συνηθίσετε κάτι τέτοιο, τόσο περισσότερο θα βελτιωθεί το φόρουμ.

Κατι τετοιο ηθελα να γραψω τωρα. Καλο θα ειναι να κοπει το τσατ που γινεται πολλες φορες μεσα στο φορουμ.
iverson
QUOTE(morfi @ Mar 30 2007, 10:58 PM) *
Κατι τετοιο ηθελα να γραψω τωρα. Καλο θα ειναι να κοπει το τσατ που γινεται πολλες φορες μεσα στο φορουμ.

εδώ συμφωνούμε πες μου όμως γιατί έχεις πρόβλημα με την FIBA???
kostasvc15
QUOTE(iverson @ Mar 30 2007, 10:55 PM) *
στα καρφώματα την μεγαλύτερη ποικιλία την έχει ο carter

Οντως τα εχει 'κανει' ολα!Οπως και ο ΑΙ (εχει την μεγαλυτερη ποικιλια στην τριπλα)
QUOTE(morfi @ Mar 30 2007, 10:58 PM) *
Κατι τετοιο ηθελα να γραψω τωρα. Καλο θα ειναι να κοπει το τσατ που γινεται πολλες φορες μεσα στο φορουμ.

Επειδης ειναι η ωρα τετοια και επειδης κολλησα λιγο τωρα αν θες δειξε κανενα παραδειγμα για να καταλαβω ακομα και αν το εχω γραψει εγω!Δεν παρεξηγω ποτε εγω!
NBAholic
QUOTE
Εκεί που πραγματικά δε σηκώνω κουβέντα είναι η ταύτιση κάρφωμα=Jordan
O Kobe έχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερο ρεπερτόριο στα καρφώματα.


Όπως έγραψα και σε ξεχωριστές περιπτώσεις, ήταν λίγο υπερτιμημένοι για εμένα αυτοί οι δυο τομείς. Προτιμούσα τα ακροβατικά καλάθια του Τζόρνταν από τα καρφώματά του, ενώ ο Κόμπι, παρότι έχει καρφώσει μπροστά σε ένα σωρό άτομα, μετά τα πρώτα 2-3 του χρόνια, δε με εντυπωσίασε ποτέ ιδιαίτερα με τα αθλητικά του προσόντα, όσο π.χ, του Κάρτερ ή και του Τζέισον Ρίτσαρντσον, κάτι σοτ οποίο βέβαια συνέβαλαν και οι τραυματισμοί και το γεγονός ότι αποφάσισε να βάλει κιλά. Πλέον, όταν βλέπω τον Κόμπι, μου θυμίζει στο στιλ και την αθλητικότητα περισσότερο τον Τζόρνταν του 2ου 3-peat, παρά (το συνομήλικο του Κόμπι) 28χρονο Τζόρνταν.
kostasvc15
Εχεις κολλησει smile.gif βρε Χολικ στο αερινο στιλ.Αλλο τα ακροβατικα καλαθια και αλλο τα καρφωματα!Ο βαν πρεντζι λεει για τα καρφωματα.Στο αερινο στιλ ο Τζορνταν δεν πιανεται!Τα απιστευτα λει απ που εχει βαλει αλλοι δεν τα βαζουν ουτε οταν ειναι μονοι τους,αλλα στα καρφωματα πιστευω υπηρχαν(και υπαρχουν)αρκετοι καλυτεροι απο αυτον!
iverson
τότε ο wilkins ήταν καλύτερος του Air στα καρφώματα και τώρα ο Carter είναι καλύτερος του.Tα καρφώματα του carter στον διαγωνισμό του 2000, του δίνουν την καλύτερη εμφάνιση σε διαγωνισμό καρφωμάτων νομίζω οπότε καλύτερος στα καρφώματα υπήρχαν και υπάρχουν!
NBAholic
Δεν κατάλαβες. Την αναφορά στα ακροβατικά την έκανα ακριβώς για να δείξω ότι τα καρφώματά του τραβούσαν μάλλον περισσότερη προσοχή απ'όσο θα έπρεπε.

Στη δημιουργικότητα, ο Κάρτερ είναι πιστεύω ο κορυφαίος, όσο κι αν δεν είναι δίκαιο να δυσκρίνονται εποχές. Το συν του Τζόρνταν (όπως και όλων των μεγάλων σκόρερ-dunkers) είναι ότι έχει πολλά καρφώματα μπροστά σε "επωνύμους".

QUOTE
τότε ο wilkins ήταν καλύτερος του Air στα καρφώματα και τώρα ο Carter είναι καλύτερος του.


Παρότι ο Τζόρνταν ευνοήθηκε το '88, τον θεωρώ δημιουργικότερο dunker από τον Ντομινίκ, ο οποίος εξειδικευόταν σε 2 κυρίως τύπους: Τους ανεμόμυλους και τα straight με πολύ μεγάλη δύναμη και ταχύτητα.
iverson
αν δεν κάνω λάθος όμως ακόμα και ο Jordan παραδέχτηκε το 88 ότι ο dominiqe ήταν καλύτερος!
kostasvc15
QUOTE(NBAholic @ Mar 30 2007, 11:56 PM) *
Δεν κατάλαβες. Την αναφορά στα ακροβατικά την έκανα ακριβώς για να δείξω ότι τα καρφώματά του τραβούσαν μάλλον περισσότερη προσοχή απ'όσο θα έπρεπε.

Α οκ,σορυ τοτε!
QUOTE(NBAholic @ Mar 30 2007, 11:56 PM) *
όσο κι αν δεν είναι δίκαιο να δυσκρίνονται εποχές.

Σωστο αυτο!Ενας λογος του οτι ειναι σωστο ειναι οτι ο Καρτερ ειχε σα προτυπο το Τζουλιους Ερβινγκ(ξερω τα παντα για τον Καρτερ tongue.gif ),ο Τζορνταν ποιον θα μπορουσε να ειχε;
QUOTE(NBAholic @ Mar 30 2007, 11:56 PM) *
Το συν του Τζόρνταν (όπως και όλων των μεγάλων σκόρερ-dunkers) είναι ότι έχει πολλά καρφώματα μπροστά σε "επωνύμους".

Εννοεις σε εχθρους smile.gif !Γιατι οταν καρφωνεις σε ενα εχθρο οπως στο Γιουινγκ(που υπηρχε μεγαλη κοντρα μεταξυ τους) το καρφωμα θα μεινει στην ιστορια.
Ενταξει δε θυμαμαι ενα παιχτη στον οποιο να μην εχει καρφωσει ο Βινς.Σε Μουρνινγκ,Ντιρκ,Ουαλλας Ζ.Ονιλ,Μπραντλει( wink.gif ) το εχει κανει 1000 φορες!Δε ξερω για Σακ!
QUOTE(NBAholic @ Mar 30 2007, 11:56 PM) *
Παρότι ο Τζόρνταν ευνοήθηκε το '88, τον θεωρώ δημιουργικότερο dunker από τον Ντομινίκ, ο οποίος εξειδικευόταν σε 2 κυρίως τύπους: Τους ανεμόμυλους και τα straight με πολύ μεγάλη δύναμη και ταχύτητα.

Και εγω τον θεωρω πιο δημιουργικο.Οντως ο Ντομινικ εκανε ολο τα ιδια και επαιρνε ολο 50αρια!
NBAholic
QUOTE
Σωστο αυτο!Ενας λογος του οτι ειναι σωστο ειναι οτι ο Καρτερ ειχε σα προτυπο το Τζουλιους Ερβινγκ(ξερω τα παντα για τον Καρτερ ),ο Τζορνταν ποιον θα μπορουσε να ειχε;


Σε πιστεύω.
Και ο Τζόρνταν δήλωσε ότι είχε σαν πρότυπο τον Έρβινγκ και τον Ντέιβιντ Τόμπσον, έναν πολύ αδικημένο (και από τον εαυτό του) αέρινο παίκτη των 70'ς.

QUOTE
Εννοεις σε εχθρους !Γιατι οταν καρφωνεις σε ενα εχθρο οπως στο Γιουινγκ(που υπηρχε μεγαλη κοντρα μεταξυ τους) το καρφωμα θα μεινει στην ιστορια.


Προφανώς. Αλλά επώνυμους εχθρούς, από Σταρκς και πάνω.

QUOTE
Ενταξει δε θυμαμαι ενα παιχτη στον οποιο να μην εχει καρφωσει ο Βινς.Σε Μουρνινγκ,Ντιρκ,Ουαλλας Ζ.Ονιλ,Μπραντλει( ) το εχει κανει 1000 φορες!Δε ξερω για Σακ!


Και ο Κάρτερ ανήκει εδώ, μιας και πρόκειται για άλλον ένα μεγάλο σκόρερ. Αν δεν ήταν, δεν επρόκειτο να τον έχω στο Νο1 των dunkers.
Ο Σακίλ μπορεί να μην είναι και κανένας φοβερός αμυντικός, αλλά ο όγκος του και το γεγονός ότι δε θα διστάσει να καταρρίψει αυτόν που θα το δοκιμάσει, κάνει πολύ δύσκολο το να καρφώσει κανείς μπροστά του (μιλώ για in your face καρφώματα, όχι όπως το περσινό του Μπάινουμ). Απ'όσους θυμάμαι, μπροστά στο Σακίλ είχε καρφώσει παλιά ο Ντέρικ Κόλεμαν και ίσως ο Μούρνινγκ.

LOL @ Μπράντλεϊ!
Pierce
QUOTE(NBAholic @ Mar 31 2007, 03:21 AM) *
Σε πιστεύω.
Και ο Τζόρνταν δήλωσε ότι είχε σαν πρότυπο τον Έρβινγκ και τον Ντέιβιντ Τόμπσον, έναν πολύ αδικημένο (και από τον εαυτό του) αέρινο παίκτη των 70'ς.


τι κανει η μαστουρα ε? χαραμισε μια τεραστια καριερα λογω των ναρκωτικων ο τομπσον...

ταπεινη μου γνωμη παντως τη συζητηση την εχει πατησει το τρενο....(οπως εχει πει και ο χολικ tongue.gif )
kostasvc15
QUOTE(pierce21 @ Mar 31 2007, 08:13 AM) *
ταπεινη μου γνωμη παντως τη συζητηση την εχει πατησει το τρενο....(οπως εχει πει και ο χολικ tongue.gif )

Εχεις δικιο,ξεφυγαμε λιγο!
Λοιπον Iverson vs Kobe ποιος ειναι καλυτερος;;;
liolias
Ο Kobe!!
man10
kobe φυσικα!
Gravedigger
Τώρα ο Kobe.Πριν 4-5 χρόνια ο ΑΙ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.