Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γυαλια μειωπειας για μπασκετ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
COOLMAN
Γεια σας παιδια.Λοιπον,οποιος μπορει απο σας να με βοηθησει, ψαχνω για γυαλια μειωπειας ειδικα για το μπασκετ.Μπορω να παιξω και με τα γυαλια που φοραω καθημερινα αλλα τα εσπασα λιγακι προσφατα και πρεπει να πληρωσω 50ευρω για να επισκευασω τους φακους.Δυστηχος δεν μπορω λογο ηλικιας να φορεσω φακους επαφης.Για αυτο ψαχνω για γυαλια που να μην σπανε τοσο ευκολα οταν ας πουμε πεσουν κατω ή τα χτυπησει η μπαλα με δυναμη.Αν δεν βρεθουν τετοια γυαλια τοτε η αλλη επιλογη ειναι να παρω γυαλια με φτηνο σκελετο και να παιζω με αυτα...αλλα οι φακοι για να αντικαταστηθουν αν σπασουν παλι χρειαζονται 50ευρω(μπορει να βρω και με 30-20ευρω).Εχω ξεκινησει να ψαχνω αλλα οποιος απο εσας βρει/ξερει κατι παρακαλω πολυ να το γραψει εδω.

Ευχαριστω προκαταβολικα.
leonkalf
Υπάρχουν ειδικά γυαλιά (σκελετός) για να χρησιμοποιείς όταν παίζεις μπάσκετ. Σαν αυτά που φορούσε ο Τζαμπάρ..
Είναι σαν μάσκα.
Αν ρωτήσεις στο μαγαζί με τα οπτικά που πας, θα σε ενημερώσουν σχετικά.
COOLMAN
QUOTE(leonkalf @ Sep 8 2009, 17:03 ) *
Υπάρχουν ειδικά γυαλιά (σκελετός) για να χρησιμοποιείς όταν παίζεις μπάσκετ. Σαν αυτά που φορούσε ο Τζαμπάρ..
Είναι σαν μάσκα.
Αν ρωτήσεις στο μαγαζί με τα οπτικά που πας, θα σε ενημερώσουν σχετικά.


A...εγω κατι βρηκα για ειδικους φακους που δεν σπανε ευκολα...τεσπα συνεχιζω να ψαχνω ακομα

Ευχαριστω παντως,θα παει η μανα μου να ρωτησει αυριο μεθαυριο σε ενα μαγαζι οπτικων.
sch
Καλησπέρα!
ως παίκτης παλαιότερα φορούσα και γω αυτά τα γυαλιά, τα είχα πάρει απο το κατάστημα οπτικών ''ΜΕΤΑΞΑΣ'' που βρίσκεται στην Ομόνοια (αρχή πειραιώς). Πιστεύω οτι θα πουλάει ακόμα τέτοιου τύπου γυαλιά...
Ελπίζω να σε βοήθησα
bball.gif
3and1
Και αν επιτρεπεται ποσο σου ειχαν παει , ποια εποχη και με ποση μυωπια?
sn3
μαν τσεκαρε κ αυτο. http://www.kapetanopoulou.gr/special.html.δεν ξερω περι τινος προκειται απλα μ φανηκε κοντα σ αυτο που ψαχνεις..
sch
QUOTE(3and1 @ Sep 9 2009, 00:16 ) *
Και αν επιτρεπεται ποσο σου ειχαν παει , ποια εποχη και με ποση μυωπια?

Το 1991... 15,000 δραχμές... μυωπία γύρω στο 2 και στα δύο μάτια bball.gif
OnLy_PAS-AthEnS
Εγω παιδια την βγαζω σε οτι κανω εκτος σπιτιου με φακους επαφης.....
Αρα και στο μπασκετ το ιδιο!!!!!!
Τωρα ειδικα γυαλια λογικα θα υπαρχουν τυπου Τζαμπαρ και Νταβιντς στο ποδοσφαιρο αλλα ισως να κοστιζουν παραπανω...Εγω σου προτεινω παντως οταν φτασεις σε ηλικια Φακους Επαφης!
COOLMAN
Ευχαριστω sch και sn3 για τις πληροφοριες.Παντως ξερω περιπου τι θελω αλλα απο οτι φεναιται ειναι γυρω στα 100/110ευρω.
Να καιταχτε Εδω(Πατηστε στις μαρκες(Hilco, IX Pro-Sport, Oakley, Rec Specs, Wiley X) για να δειτε τα μοντελα.

QUOTE(PasGiannna @ Sep 9 2009, 16:09 ) *
Εγω παιδια την βγαζω σε οτι κανω εκτος σπιτιου με φακους επαφης.....
Αρα και στο μπασκετ το ιδιο!!!!!!
Τωρα ειδικα γυαλια λογικα θα υπαρχουν τυπου Τζαμπαρ και Νταβιντς στο ποδοσφαιρο αλλα ισως να κοστιζουν παραπανω...Εγω σου προτεινω παντως οταν φτασεις σε ηλικια Φακους Επαφης!


Για τους φακους επαφης εχω ακουσει οτι αν φας ακγονια στο ματι η τεσπα γινει κατι τοτε μπορει ο φακος να φυγει στη πισω μερια του ματιου και να τυφλωθεις.Για αυτο λεω να μην φορεσω φακους επαφης.
ComingUpRoses
φοβητσιαρη!!! tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif !! τωρα στο θεμα! εγω θα σου προτεινα τα γυαλια που ειανι σαν μασκες! σιγουρα θα βρεις σε ενα καταστημα με γυαλια! w00t.gif
almirosbc
καλυτερα να εισαι σιγουρος παρα να φοβασαι τις αγκωνιες!!
COOLMAN
QUOTE(R0cketMan @ Sep 10 2009, 15:11 ) *
φοβητσιαρη!!! tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif !! τωρα στο θεμα! εγω θα σου προτεινα τα γυαλια που ειανι σαν μασκες! σιγουρα θα βρεις σε ενα καταστημα με γυαλια! w00t.gif



χαχαχαχα,μαν ομως δεν ειναι οτι ειμαι φοβιτσιαρης αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει να παρεις τετοιο ρισκο οταν μπορεις να φορας γυαλια

Α,και τα καλα νεα,βρηκα γυαλια (σαν μασκα που ειπες) πολυ φτηνα(80ευρω) θα παω να παρω σημερα το απογεμα στην Πατρα!!!!!!Το μαγαζι δεν ξερω που ακριβως βρησκεται η θεια μου ξερει αρα αν ενδιαφερεται καποιος ας ποσταρει εδω η ας μου στειλει pm.Παντως το μαγαζι λεγεται ΚΑΜΙΣΗΣ.
stoklis
Καλησπερα

Επειδη και εγω αγορασα σχετικα προσφατα πλαστικα γυαλια μυωπιας να πω οτι με εχουν ικανοποιησει στο μεγιστο.

Με εχουν βολεψει παρα πολυ στο να παιζω μπασκετ (ιδια αισθηση με τα κανονικα γυαλια) και το καλο ειναι οτι ουτε ο σκελετος ουτε οι φακοι σπανε. Κια για αυτο ειναι ακινδυνα οταν θα φας μια αγκωνια.

Μια φορα εφαγα μια γερη αγκωνια επεσαν κατω οι φακοι και μετα τους ξαναεβαλα με ευκολια. Βεβαια ειχε πρηστει λιγο το ματι απο την αγκωνια. Αν φορουσα τα κανονικα γυαλια μπορει να ειχε σπασει κανενας φακος και μερικα απο θραυσματα να μπαιναν σε κανενα ματι οποτε τοτε θα ειχα ενα πολυ σοαβρο προβλημα

Η τιμη του δεν ειναι ακριβη αλλα αυτο εξαρταται απο τον βαθμο μυωπιας

Ενω η αρχικη τιμη ηταν καπου στα 70€ λογω αυξημενης μυωπιας μου πηγε στα 120€
επαθα λαστιχο
με την ορθογραφια σου φιλε θα αυξηθει η δικη μας μυωπια.μαθετε ρε πρωτα να γραφετε και να διαβαζετε σαν ανθρωποι και μετα ασχοληθειτε με το μπασκετ.ελεος!εγω απο την τεταρτη δημοτικου δεν εκανα ποτε ορθογραφικα λαθη
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.