Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Βελτίωση τεχνικής και Φυσικής Κατάστασης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
N.O.P. #7
Καλησπέρα,

Θα μπω γρήγορα στο θέμα..
Είμαι 16, γύρω στο 1.90 και κάπου στα 95 κιλά.
Παίζω σέντερ στην τοπική ομάδα και μετά από μια κακή εμφάνιση θα ήθελα να δουλέψω περισσότερο σε τεχνική, τελειώματα και φυσική κατάσταση...
Θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει ένα πρόγραμμα (εβδομαδιαίο με 3-4 ατομικές προπονήσεις την εβδομάδα, γιατί υπάρχουν και της ομάδας) που να συνδυάζει όλα τα παραπάνω..Δηλαδή...βάρη, γήπεδο, τελειώματα και όλα τα σχετικά!
Ευχαριστώ smile.gif
tuareg
γνωμη μου ειναι να αφησεις τα βαρη για αργοτερα και απο τεχνικης πλευρας να κανεις ασκησεις περιφερειακου......αντε να φτασεις 2μ,με αυτο το υψος σεντερ δε παιζεις (εγω πχ ημουν 182 στα 16,κι εφτασα 1,87 τελικα)
N.O.P. #7
QUOTE(tuareg @ Sep 9 2012, 19:57 ) *
γνωμη μου ειναι να αφησεις τα βαρη για αργοτερα και απο τεχνικης πλευρας να κανεις ασκησεις περιφερειακου......αντε να φτασεις 2μ,με αυτο το υψος σεντερ δε παιζεις (εγω πχ ημουν 182 στα 16,κι εφτασα 1,87 τελικα)

το ξέρω, απλά παίζω εκεί λόγω όγκου..στα τοπικά κτλπ.
Μπορείς να μου υποδείξεις κάτι σαν πρόγραμμα;
mirodias
Δεν ξέρω πόσο σοβαρά σε ενδιαφέρει το basket.
Αυτό που πρέπει να ψάχνεις ειναι personal trainer ήτε στο basket ήτε γυμναστή.
Με 1-2 προπονήσεις τη βδομάδα θα δεις άμεσα βελτίωση.
Ολα αυτά έχουν βέβαια ένα κόστος που μπορεί να ξεκινάει απο 20-30 € την ώρα και να ξεπερνάει τα 500€ το μήνα για φουλ πακετο με αναγνωρισμένο γυμναστή.
Οι περισσότεροι παίκτες στην ηλικία σου (που ενδιαφέρονται σοβαρά) εχουν προσωπικό γυμναστή ήτε σε εβδομαδιαία βαση ήτε για περιόδους προετοιμασίας.
Συμβουλή μου πάντως είναι μη κανεις μόνος σου βάρη με καποια συνταγη απο το internet.
Τα βαρη που χρειαζόμαστε στο basket είναι συγκεκριμένα αλλα πρέπει να έχεις πάνω απο το κεφάλι σου γυμναστή, αλλιως είναι επικίνδυνα ειδικά στην ηλικία σου.
Δώσε περισσότερες πληροφορίες (περιοχή-ομάδα), αν θέλεις να σου προτείνω πιθανές λύσεις.
mirodias
dp
N.O.P. #7
QUOTE(mirodias @ Sep 11 2012, 11:17 ) *
Δεν ξέρω πόσο σοβαρά σε ενδιαφέρει το basket.
Αυτό που πρέπει να ψάχνεις ειναι personal trainer ήτε στο basket ήτε γυμναστή.
Με 1-2 προπονήσεις τη βδομάδα θα δεις άμεσα βελτίωση.
Ολα αυτά έχουν βέβαια ένα κόστος που μπορεί να ξεκινάει απο 20-30 € την ώρα και να ξεπερνάει τα 500€ το μήνα για φουλ πακετο με αναγνωρισμένο γυμναστή.
Οι περισσότεροι παίκτες στην ηλικία σου (που ενδιαφέρονται σοβαρά) εχουν προσωπικό γυμναστή ήτε σε εβδομαδιαία βαση ήτε για περιόδους προετοιμασίας.
Συμβουλή μου πάντως είναι μη κανεις μόνος σου βάρη με καποια συνταγη απο το internet.
Τα βαρη που χρειαζόμαστε στο basket είναι συγκεκριμένα αλλα πρέπει να έχεις πάνω απο το κεφάλι σου γυμναστή, αλλιως είναι επικίνδυνα ειδικά στην ηλικία σου.
Δώσε περισσότερες πληροφορίες (περιοχή-ομάδα), αν θέλεις να σου προτείνω πιθανές λύσεις.

το μπάσκετ δεν το βλέπω ως επάγγελμα ή κάτι που στο μέλλον θα μου παρέχει τα προς το ζειν...
το αγαπάω όμως και θέλω να αποδίδω τα μέγιστα...μάλιστα με ενδιαφέρει σε τεράστιο βαθμό αυτή τη στιγμή.
Πρόγραμμα για τα βάρη έχω ένα το οποίο μας το έκανε ο προηγούμενος προπονητής μας..
Μένω σε ένα χωριό κοντά στην καλαμάτα τέλος πάντων.
Πέρσοναλ τρέινερ δε θα προτιμήσω...ίσως ένας παρτενέρ..
Χτες ξεκίνησα με το πρόγραμμα για βάρη που ήδη είχα, 12 γύρους τρέξιμο (6 με δεξιά και 6 με αριστερή φορά) για ζέσταμα και διατάσεις.
Μετά με μπάλα έκανα γύρω στις 50 βολές και 10 σουτ από διαφορετικές θέσεις σε μέση απόσταση.
Σήμερα θα κάνω και κινήσεις...που αρμόζουν σε παίχτες λόου ποστ.
alexma
εγω θα ελεγα να κανεις cardio ασκησεις και τρεξιμο!
χαλαρο και sprints! σε λιγες εβδομαδες θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα,
μετα αν θες κανεις και βαρυ αλλα σιγουρα δεν επρεπε ειναι ο πρωτος στοχος!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.