Help - Search - Members - Calendar
Full Version: απορια
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
15#kostas
μου ειπανε οτι οσοι πεζουν basket δεν πρεπει να κανουν πρεσσα γιατι τους καταστρεφει τα γονατα..ισχυει?please βοηθηστε με!!
traveller
- Όσο πιο δυνατό τετρακέφαλο έχεις τόσο λιγότερο επιβαρύνεις τα γόνατά σου γενικώς.

-Τα πάντα επιβαρύνουν τα γόνατα εκτός από το περπάτημα/τζόκινγκ/τρέξιμο σε ανηφορικό έδαφος.

- Καταπονήσεις μεγάλες δέχονται τα γόνατα : 1ο) Από το leg extension εάν δεν έχεις ρυθμίσει σωστά την κλίση. Ο τετρακέφαλος στο συγκεκριμένο μηχάνημα δουλεύει από τις 60 μοίρες και μετά και όχι από τις 90 (κάθετη ρύθμιση) όπως το κάνει πολύς κόσμος, νομίζοντας ότι έτσι κάνει καλύτερα την άσκηση και 2ο) από το squat όταν δεν έχεις κατάλληλη τεχνική.

-Το leg press όταν ακουμπάς σωστά την πλάτη στο μηχάνημα και σχηματίζει 90 μοίρες γωνία με τη λεκάνη δεν είναι επικίνδυνο για τα γόνατα. Περισσότερη καταπόνηση δέχονται από το ανεβοκατέβασμα μια σκάλας.

- Όποιος παίρνει ακόμα ύψος καλό είναι τέτοιες ασκήσεις να τις αποφεύγει ή να τις κάνει με πολύ λίγα κιλά.

15#kostas
αρα γενικα μου προτεινεις να μην την κανω καλυτερα(επειδη παιρνω κ υψος ακομα)??
traveller
nai . Τα πόδια μπορείς να τα γυμνάσεις πολύ καλά με το τρέξιμο
15#kostas
QUOTE(TRAVELLER @ Oct 16 2009, 02:56 ) *
nai . Τα πόδια μπορείς να τα γυμνάσεις πολύ καλά με το τρέξιμο


ok ευχαριστω πολυ biggrin.gif
kseplenhs
βασικά ο κανόνας λέει πως το γόνατο επιβαρύνεται όταν κατα την εκτέλεση της άσκησης(πρέσα,squat,προβολές) φτάσει η προβολή που κάνει το γονατό σου στο έδαφος να βρίσκεται μπροστά απο τα δάχτυλα των ποδιών σου.επομένως αν προσπαθεις κατα την εκτέλεση να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο,δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι όσον αφορά τα γονατά σου.

mvg31

Βασικα η κλιση των γονατων σου, δεν πρπεει να ειναι εμγαλυτερη απο 90 μοιρες, οταν τις ξεπερασεις-σε οποιαδηποτε ασκηση ειτε με βαρη ειτε οχι τοτε αρχιζει και επιβαρρυνεται παρα πολυ το γονατο.

Για την ηλικια σου μπορεις να κανεις πολλες body weight ασκησεις για να δυναμωσεις , μπορει να κανεις τα wall sit , body weight squats (βαθια καθισματα), one leg squats Ξεκινα με αυτα να δυναμωνεις σιγα σιγα και μετα απο τα 15 πας και σε καποιον ειδικο αθλητιατρο και σ εκαποιον καλο γυμναστη να σε συμβουλεψουν οσον αφορα το τι συνισταται για την δικη σου περιπτωση. Το λεω αυτο καθως ενω υπαρχουν καποιοι γενικοι κανονες που πρπεει να ακολουθουνται ο καθε οργανισμος, το καθε σωμα ειναι ξεχωριστο και εχει δικες του εξατομικευμενες αναγκες και τι καλυτερο απο δυο καλους ειδικους για να τις εντωπισουν smiley.gif
15#kostas
εγω για καλο και για κακο δεν ξαναεκανα πρεσσα..
mvg31
QUOTE(15#kostas @ Oct 18 2009, 19:05 ) *
εγω για καλο και για κακο δεν ξαναεκανα πρεσσα..


Κλαυτερα να συμβουλευτεις καποιον γιατρο και καποιον γυμναστη για να κανεις εκγυμναση συμφωνη με τα δικα σου σωματικα δεδομενα
15#kostas
QUOTE(mvg31 @ Oct 18 2009, 22:43 ) *
Κλαυτερα να συμβουλευτεις καποιον γιατρο και καποιον γυμναστη για να κανεις εκγυμναση συμφωνη με τα δικα σου σωματικα δεδομενα


ok ευχαριστω παντως..
stef4
Να ρωτησω κατι? smiley.gif .Καταρχην ειμαι 13και κατι χρονων.Τα push ups επηρεαζουν καθολου το υψος μου δηλαδη την αναπτυξη μου?και κατι αλλο τα push ups δυναμωνουν το χερι ετσι ωστε να σουταρο πιο ευκολα απο το τριποντο με το ενα χερι? ευχαριστω smiley.gif smiley.gif
siska_13_
QUOTE(stef4 @ Dec 5 2009, 15:27 ) *
Να ρωτησω κατι? smiley.gif .Καταρχην ειμαι 13και κατι χρονων.Τα push ups επηρεαζουν καθολου το υψος μου δηλαδη την αναπτυξη μου?και κατι αλλο τα push ups δυναμωνουν το χερι ετσι ωστε να σουταρο πιο ευκολα απο το τριποντο με το ενα χερι? ευχαριστω smiley.gif smiley.gif



Κανε αφοβα οσα θες..δυναμωνει το χερι αλλα τι να το κανεις το σουτ με το ενα χερι ?μαθε με τα 2 πρωτα αυτο εχει σημασια.. blove.gif
stef4
το ξερω αλλα θελω να μ πεις.ξερω να σουταρω με τα 2 χερια.απλως πες μ μου δυναμωνει το χερι ετσι ωστε να βαραω ευκολοτερα με το ενα χερι? smiley.gif
traveller
QUOTE(stef4 @ Dec 5 2009, 21:14 ) *
το ξερω αλλα θελω να μ πεις.ξερω να σουταρω με τα 2 χερια.απλως πες μ μου δυναμωνει το χερι ετσι ωστε να βαραω ευκολοτερα με το ενα χερι? smiley.gif



τα push ups γυμνάζουν όχι μόνο τα χέρια αλλά γενικότερα (κυρίως) το πάνω μέρος του σώματος (στήθος, εμπρός μοίρα δελτοειδών) .
Στο σουτ, μια και ρωτάς, συμμετέχει ο τρικέφαλος βραχιόνιος μυς, ο μυς δηλαδή που τεντώνει τον αγκώνα.

Η καλύτερη άσκηση , που απομονώνει και γυμνάζει τον τρικέφαλο μυ, είναι οι βυθίσεις. Μιλάμε για την περίπτωση που δεν πας γυμναστήριο , αλλιώς υπάρχουν και μια 10αριά.


stef4
κατσε λιγο θελω να μου πεις ποιες ασκησεις να κανω χωρις να πηγαινω γυμναστηριο για να μην σταματησω την αναοτυξη μου για να δυναμωσει το χερι ετσι ωστε να σουταρω πιο ευκολα με το ενα χερι?Τι εννοεις ΄΄αλλιώς υπάρχουν και μια 10αριά'' ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.