Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Πληρέστερος ευρωπαίος παίκτης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
colonel gomelsky
Λέγοντας πληρέστερος προφανώς δεν εννοώ ο καλύτερος. Πιθανά κριτήρια είναι η ισορροπία άμυνας-επίθεσης, η ταυτόχρονη προσφορά σε διαφορετικούς τομείς του παιχνιδιού, το teamwork κτλ κτλ. Προφανώς παίζει ρόλο και πόσο καλά κάνει κάτι καποιος, ωστόσο αυτό το τόπικ το φτιάχνω για να αναδείξουμε τους πιο πλήρεις. Γι αυτό δεν χωράνε ο Γκάλης, ο Νοβίτσκι, ο Σάρας, ο Ναβάρο και άλλοι τεράστιοι πάικτες.

Είναι λογικό οι πάικτες περασμένω δεκαετιών να είναι λιγότεροι, καθώς κατ εμέ ως επί το πλείστον ήταν πιο μονοκόματοι. Υπάρχουν και εξαιρέσεις εννοείται (Φάνης και άλλοι)
berry
sabonis & kukoc
Green Warrior
Σαμπόνις, Κούκοτς, Μποντιρόγκα, Διαμαντίδης, Φάνης
il postino
απο τους παλιοτερους θα λεγα σαμπονις,ντιβατς, κουκοτς, ζντοβτς , σαβιτς , γιαννακη και φανη!

απο τους πιο συγχρονους, νοβιτσκι, γκασολ, καλντερον (πραγματικα μου αρεσε αυτη η επιλογη), κιριλενκο και φυσικα διαμαντιδη.
colonel gomelsky
QUOTE(il postino @ Apr 18 2011, 19:04 ) *
απο τους παλιοτερους θα λεγα σαμπονις,ντιβατς, κουκοτς, ζντοβτς , σαβιτς , γιαννακη και φανη!

απο τους πιο συγχρονους, νοβιτσκι, γκασολ, καλντερον (πραγματικα μου αρεσε αυτη η επιλογη), κιριλενκο και φυσικα διαμαντιδη.


Από τους παλιούς που λες θα διαφωνήσω στους Ντίβατς και Σάβιτς (ειδικά στον Σάβιτς).
Από τους νέους ο Νοβίτσκι είναι για μένα το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα του ποιός δεν πρέπει να είναι σε αυτήν την λίστα. Και όπως ξεκαθάρισα δεν μιλάω για παιχτική αξία αλλά για πληρότητα.

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν ψηφιστεί καθόλου οι Σμόντις, Σπανούλης, Γιαννάκης και Καλντερόν. Ο Σμόντις ήταν σταθερότατος σε επίθεση και άμυνα, πολλές κινήσεις, καλό σουτ, παιχνίδι μέσα-έξω. Ο Σπαν είναι για μένα ο καλύτερος σκόρερ-αμυντικός (ταυτοχρόνως) που έχω δει. Ο Γιαννάκης ήταν μεγάλος σουτερ, καλός πασερ και καλός αμυντικός. Και ο Καλντερόν είναι κυριολεκτικά για όλες τις δουλειές.

ΥΓ. Υπενθυμίζω ότι η πληρότητα είναι το μοναδικό ζητούμενο του πολ. Προφανώς υπάρχουν καλύτεροι παίκτες. Π.χ. ο Μπαρνιάνι είναι καλύτερος παίχτης από τον Τσαρτσαρή. Ο Τσάρτσα όμως είναι πιο ολοκληρωμένος.
il postino
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 18 2011, 19:13 ) *
Από τους παλιούς που λες θα διαφωνήσω στους Ντίβατς και Σάβιτς (ειδικά στον Σάβιτς).Από τους νέους ο Νοβίτσκι είναι για μένα το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα του ποιός δεν πρέπει να είναι σε αυτήν την λίστα. Και όπως ξεκαθάρισα δεν μιλάω για παιχτική αξία αλλά για πληρότητα.

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν ψηφιστεί καθόλου οι Σμόντις, Σπανούλης, Γιαννάκης και Καλντερόν. Ο Σμόντις ήταν σταθερότατος σε επίθεση και άμυνα, πολλές κινήσεις, καλό σουτ, παιχνίδι μέσα-έξω. Ο Σπαν είναι για μένα ο καλύτερος σκόρερ-αμυντικός (ταυτοχρόνως) που έχω δει. Ο Γιαννάκης ήταν μεγάλος σουτερ, καλός πασερ και καλός αμυντικός. Και ο Καλντερόν είναι κυριολεκτικά για όλες τις δουλειές.

ΥΓ. Υπενθυμίζω ότι η πληρότητα είναι το μοναδικό ζητούμενο του πολ. Προφανώς υπάρχουν καλύτεροι παίκτες.

γιατι ρε "στερεψα απο mature"? smiley.gif smiley.gif smiley.gif
colonel gomelsky
QUOTE(il postino @ Apr 18 2011, 19:22 ) *
γιατι ρε "στερεψα απο mature"? smiley.gif smiley.gif smiley.gif


smiley.gif

Αν συγκρίνουμε τους 2 ο Ντίβατς ήταν ασύγκριτα καλύτερος του αμυντικού ογκόλιθου Ζόραν. Ωστόσο ο Σάβιτς δεν μπορείς να πεις ότι έθελγε τα πλήθη με το επιθετικό του ρεπερτόριο. Ντάξει, δεν ήταν και Chris -the alitaras- Chekos αλλά δεν τον λες και τεχνίτη παίχτη! tongue.gif
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 18 2011, 19:13 ) *
Ο Σπαν είναι για μένα ο καλύτερος σκόρερ-αμυντικός (ταυτοχρόνως) που έχω δει.

Ο Σισκα,συνδυαζει σκορ,αμυνα,δημιουργια,ικανοτητα του να παιζει 3 θεσεις & στις αλλαγες στα σκρην να μπορει να ανταποκριθει στο μαρκαρισμα ψηλοτερου αντιπαλου.
Απ τους συγχρονους,ειναι κατα την γνωμη μου ο πληρεστερος & μετα επεται ο Διαμαντιδης.
il postino
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 18 2011, 19:25 ) *
smiley.gif

Αν συγκρίνουμε τους 2 ο Ντίβατς ήταν ασύγκριτα καλύτερος του αμυντικού ογκόλιθου Ζόραν. Ωστόσο ο Σάβιτς δεν μπορείς να πεις ότι έθελγε τα πλήθη με το επιθετικό του ρεπερτόριο. Ντάξει, δεν ήταν και Chris -the alitaras- Chekos αλλά δεν τον λες και τεχνίτη παίχτη! tongue.gif

o σαβιτς ρε κολονελ ηταν παιχτουρα απο τις λιγες που εκανε τα παντα μεσα στο γηπεδο!!! δεν ηταν ο ντελικατος παικτης αλλα και παιχνιδι στο ποστ ειχε και πολυ καλο σουτ ειχε (σουταρε τουλαχιστον 2-3 τριποντα σε καθε ματς) και γηπεδο εβλεπε και στην αμυνα εσπερνε!! τι αλλο θες για να πεις ενα ψηλο πληρη? ηταν ο ορισμος του παικτη που πρεπει να εχει καθε ομαδα στην πενταδα της για να κανει πρωταθλητισμο!!! ασε που δεν τολμουσε αντιπαλος να ανοιξει παρε δωσε μαζι του!!!

απο το ντιβατς τι ελειπε για να θεωρηθει οτι ηταν πληρης?
colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 18 2011, 19:29 ) *
Ο Σισκα,συνδυαζει σκορ,αμυνα,δημιουργια,ικανοτητα του να παιζει 3 θεσεις & στις αλλαγες στα σκρην να μπορει να ανταποκριθει στο μαρκαρισμα ψηλοτερου αντιπαλου.
Απ τους συγχρονους,ειναι κατα την γνωμη μου ο πληρεστερος & μετα επεται ο Διαμαντιδης.


Συμφωνώ απόλυτα για Σίσκα. Δεν πάει αντιπαραθετικά με τον Σπανούλη όμως. Ο Σπαν συνδυάζει το killing instict του Ναβάρο (το προσεγγίζει τέλος πάντων) με πάρα πολύ καλή άμυνα.
spysta
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 18 2011, 16:13 ) *
Π.χ. ο Μπαρνιάνι είναι καλύτερος παίχτης από τον Τσαρτσαρή. Ο Τσάρτσα όμως είναι πιο ολοκληρωμένος.

blink.gif blink.gif
μου το εξηγεις μια αυτο ?

εννοεις οτι ο Τσαρτσα προσφερει σε περισσοτερους τομεις σε σχεση με τον Μπαρνιανι?ειναι πιο εμπειρος?καταλαβαινει το ρολο του καλυτερα ..επομενως εχει μεγαλυτερο βαθμο ολοκληρωσης ως παικτης?
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 18 2011, 19:36 ) *
Συμφωνώ απόλυτα για Σίσκα. Δεν πάει αντιπαραθετικά με τον Σπανούλη όμως. Ο Σπαν συνδυάζει το killing instict του Ναβάρο (το προσεγγίζει τέλος πάντων) με πάρα πολύ καλή άμυνα.

Φονικο επιθετικο ενστικτο ala Ναβαρο ο Σπανουλης?
Οποτε μιλαμε για το ''Απολυτο Οπλο''... biggrin.gif

ΥΓ1:Ο Νικολακης ο Μπατουμ,ειναι ενας απ τους καλυτερους περιφερειακους αμυντικους στο ΝΒΑ,μπορει να μαρκαρει 4 θεσεις,να παιξει ανετα σε 2 θεσεις της 5αδας,να κινηθει χωρις τη μπαλα,να σουταρει στατικα,μετα απο ντριμπλα,μετα απο σκρην.
Αν ειχε & μια σχετικα καλη ικανοτητα στην δημιουργια...

ΥΓ2:Λειπει ο Τουρκογλου...

Pierce
Μια ψηφο στον Κιριλενκο smile.gif . Η Ευρωπαικη Version του Garnett.
tempelhs
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 18 2011, 19:13 ) *
Από τους παλιούς που λες θα διαφωνήσω στους Ντίβατς και Σάβιτς (ειδικά στον Σάβιτς).
Από τους νέους ο Νοβίτσκι είναι για μένα το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα του ποιός δεν πρέπει να είναι σε αυτήν την λίστα. Και όπως ξεκαθάρισα δεν μιλάω για παιχτική αξία αλλά για πληρότητα.

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν ψηφιστεί καθόλου οι Σμόντις, Σπανούλης, Γιαννάκης και Καλντερόν. Ο Σμόντις ήταν σταθερότατος σε επίθεση και άμυνα, πολλές κινήσεις, καλό σουτ, παιχνίδι μέσα-έξω. Ο Σπαν είναι για μένα ο καλύτερος σκόρερ-αμυντικός (ταυτοχρόνως) που έχω δει. Ο Γιαννάκης ήταν μεγάλος σουτερ, καλός πασερ και καλός αμυντικός. Και ο Καλντερόν είναι κυριολεκτικά για όλες τις δουλειές.

ΥΓ. Υπενθυμίζω ότι η πληρότητα είναι το μοναδικό ζητούμενο του πολ. Προφανώς υπάρχουν καλύτεροι παίκτες. Π.χ. ο Μπαρνιάνι είναι καλύτερος παίχτης από τον Τσαρτσαρή. Ο Τσάρτσα όμως είναι πιο ολοκληρωμένος.


Συγγνωμη, αλλα ειδικα ο νοβιτσκι ειναι σιγουρα πιο πληρης απο τσαρτσα και φωτση! Σουταρει (σιγουρα καλυτερα απο τσαρτσα και φωτση), πασαρει(καλυτερα απο τσαρτσα και φωτση) κανει drive (σιγουρα καλυτερα απο τσαρτσα και φωτση), παιρνει rebound (εδω με τουσ τραχανοπλαγιαδες τους γερμανους και κατεβαζει 10 σκουπιδια το ματς) και ειναι και ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΜΥΝΤΙΚΟΣ (για τα ευρωπαικα δεδομενα, γιατι οκ, ας παει ο τσαρτσα να μαρκαρει τον γκαρνετ η τον ντανκαν να δουμε τι θα κανει). Α, ασε που θυμαμαι τον ντιρκ σε ματς να κατεβαζει και την μπαλα! Δεν νομιζω οτι του λειπει κατι.....
Air Kef
Ο Νοβίτσκι και ο Χέντο σε τι ακριβώς υστερούν από τον Τσαρτσαρή και τον Τομάσεβιτς και δεν ειναι στην λίστα;

Κι ο Σπανούλης δεν καταλαβαίνω πως είναι ολοκληρωμένος. smile.gif

Ο Μπατούμ που είπε ο Μπούλετ θα μπορούσε να είναι ανάμεσα στις επιλογές.


Σισκα, ΔΔ, Μποντιρόγκα, Φάνης, Κούκοτς και Ζντοβς.


Γενικά όρισε πως εννοείς τον ολοκληρωμένο να βοηθήσει λίγο, κάποιες επιλογές δεν βγάζουν νόημα εκτός αν το κριτήριο είναι ισόποση προσφορά σε άμυνα και επίθεση με το οποίο διαφωνώ ή τέλος παντων, θα έπρεπε να εχει πολλούς παίκτες ακόμα (Παπαλουκά, Φώτση πχ)

κάπου είχε ποστάρει ο χόλικ (νομιζω) παλιότερα ενα άρθρο από ενα μπλογκ που είχε ολόκληρη θεωρία για την συνάρτηση του Ζ που έβγαζε το ποσο ολοκληρωμένος είναι ενας παίκτης, θα προσπαθήσω να το βρω.
gallistis
σαμπονις και κουκοτς...ειδικα για τον δευτερο επαιζε με την ιδια ανεση απο το 1 μεχρι το 4.δε μπορω να σκεφτω κατι που να μη το ειχε σαν παιχτης,την οποιαδηποτε αδυναμια
petrovic
αυτός ο τύπος του "ολοκληρωμενου παίκτη" είναι πάνω-κάτω η θέση 3, η -με διαφορά- αγαπημένη θέση μου. αυτό το "λίγο από όλα", το "παιχνίδι μέσα και έξω" είναι πραγματική απόλαυση. θυμάμαι κατι επικές κόντρες με τους φίλους μου για το ζήτημα Λάρι Μπερντ ή Μαικλ Τζόρνταν.( Προσωπικά θεωρώ το Λάρι Μπερντ τη μεγαλύτερη στιγμή του αθλήματος)

Από Ευρώπη χαλαρά Τόνι Κούκοτς. Αρκετά πιο πίσω Κιριλένκο,Σίσκα,Διαμαντίδης.

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης πιστεύω ότι είναι κάπως παραγνωρισμένος, ιδίως στις νεότερες γενιες.

Με τον Ταπούτο την ...πάτησα για τα καλά. ήταν βλέπετε εκείνο το κόλλημα με τη θέση 3 και με το που είδα Έλληνα 19χρονο 2.07 να ξέρει να τριπλάρει σαν άνθρωπος και να σκάει 30άρες στους συνομηλίκους , δεν ήθελα και πολύ να σκαλώσω. Τέλος πάντων ο Χρηστάρας μας διέψευσε οικτρά όσους φανταστήκαμε μεγαλεία, αλλά ακόμα κι έτσι είναι πάντα μια ποιοτικότατη παρουσία στην Α1....

...πάντως γι'αυτό εγώ αποφεύγω να μιλάω πολύ για τον Κώστα Παπανικολάου
giannis_mg
Λοιπον απ'τα παλια θα παρω χωρις δευτερη σκεψη Κουκοτς με διαφορα μετα θα διαλεγα τον τεραστιο Αρβιβτας Σαμπονις.
Επειδη ομως θεωρω το μπασκετ πιο πουδιαστατο και πιο απαιτητικο σημερα θα διαλεξω τον Σισκα(πολυεργαλειο που κανει τα παντα),μετα φυσικα Δ.Δ για τους γνωστους λογους και μετα τον υποτιμημενο κατέμε σε αυτη τη ψηφοφορια καθως δεν υπαρχει καν tongue.gif,colonel 65.gif ->
Μανου Τζινομπιλι
Ο Μανου ειναι ενας πολυδιαστατος παιχτης που μπορει να μην παιζει σε 4 θεσεις οπως μπορουν να κανουν οι προαναφερθεντες(πλην Σαμπονις βεβαια)απο πανω αλλα μεσα στο παρκε μπορει να κανει τα παντα.Να σκοραρει μεσα-εξω με οποιον τροπο θελει,να μοιρασει και να οργανωσει το παιχνιδι(ειδικα απο καταστασεις πικ&ρολ)με αριστουργηματικο τροπο,μπορει να παιξει αμυνα πολυ καλη και ως γνησιος αργεντινος που τιμα τη πατριδα να θυσιασει το κορμι του για επιθετικα φαουλ και τετοια.
Ειναι ενας φοβερα πολυδιαστατος παιχτης οποτε τον βαζω 1000% στοις επιλογες μου.

ΥΓ.Γραψτε λαθος παιδια,τωρα ειδα οτι η ψηφοφορια αφορα μονο Ευρωπαιους οποτε ο colonel σωστα δεν εβαλε τον Μανου αλλα σαν Ευρωπαιος ειναι μωρε η λατρεια που ακουγεται Τζινομπιλι,μηπως εχει και κανενα Ιταλικο διαβατηριο απο εποχες Κιντερ???hammer.gif
alexanderthegreat
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 18 2011, 20:30 ) *
Φονικο επιθετικο ενστικτο ala Ναβαρο ο Σπανουλης?
Οποτε μιλαμε για το ''Απολυτο Οπλο''... biggrin.gif

ΥΓ1:Ο Νικολακης ο Μπατουμ,ειναι ενας απ τους καλυτερους περιφερειακους αμυντικους στο ΝΒΑ,μπορει να μαρκαρει 4 θεσεις,να παιξει ανετα σε 2 θεσεις της 5αδας,να κινηθει χωρις τη μπαλα,να σουταρει στατικα,μετα απο ντριμπλα,μετα απο σκρην.
Αν ειχε & μια σχετικα καλη ικανοτητα στην δημιουργια...

ΥΓ2:Λειπει ο Τουρκογλου...

Τούρκογλου είναι Ασιάτης
tempelhs
QUOTE(alexanderthegreat @ Apr 19 2011, 23:38 ) *
Τούρκογλου είναι Ασιάτης

τουρκογλου ειναι βοσνιος....
Pierce
Στον ιλιασοβα μαλλον αναφερεται που ειναι Ουζμπεκος.


Δεν βλεπω παντως πως γινεται να μην ειναι ΚΑΝ στην 3αδα παικτης που εχει κανει το περιφημο 5Χ5 (πανω απο 5 σε καθε στατιστικη κατηγορια) 3 (ολογραφως : τρεις) φορες . Αν αυτο δεν ειναι ο ορισμος του topic, τοτε δεν ξερω τι ειναι....

εδω και τα στατιστικα του στους συγκεκριμενους αγωνες
T.W.Is.M.
Στην πρωτη θεση ειναι και θα επρεπε να ειναι ο Κουκοτς. Δεν εχει ξαναβρεθει παιχτης που να επαιζε στο ΝΒΑ μια θεση πανω απ οτι επαιζε στην Ευρωπη. Ολοι στην Αμερικη κατεβαινουν μια θεση, μονο αυτος ανεβηκε. Ακολουθουν ο Σαμπονις(ο πιο πληρης ψηλος), ο Χριστοδουλου(αυτος ηταν τοσο πρωτοποριακος στην εποχη του, που αν επαιζε τωρα που ολοι ειναι πιο πολυδιαστατοι μπορει να γινοταν σουπερ σκορερ και να εβαζε 30ρες για να ξεχωρισει smiley.gif ), ο Διαμαντιδης και τελος εβαλα και το Μαρτσουλιονις. Ομολογω οτι ισως αδικησα τον Κιριλενκο(ηταν η αμεσως επομενη επιλογη μου), απλα η εποχη που επαιξε ο Μαρτσουλιονις(που δεν ειχε τοσους πολλους all-around παιχτες) και ο συνδυασμος δημιουργικοτητας και εκτελεστικης ικανοτητας που ειχε με εκαναν να τον προτιμησω.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.