Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mπενετόν - Άρης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Warrior
O Aρης στα πλαισια της 5ης αγωνιστικης της Ευρωλιγκας ταξιδευει στο Τρεβιζο για να αντιμετωπισει την
Μπενετον.Ο αγωνας διεξαγεται την Πεμπτη στις 21.45(supersport 3).




Ιστοσελίδα:www.benettonbasket.it
Tίτλοι:5 Πρωταθλήματα(1992,1997,2002,2003,2006),7 Κύπελλα(1993,1994,1995,2000,2003,2004,
2005),1 Κυπελλούχων (1995),1 Σαπόρτα(1999)
Γήπεδο:Palaverde(5154)


bball.gif Team Roster



4)Lyday Terrell

Height: 1,91
Born: 1978
Nationality: United States
Position: Guard

5)Cesano Monzardo
Height: 1,90
Born: 1989
Nationality:
Position: Guard

6)Zisis Nikolaos

Height: 1,97
Born: 1983
Nationality: Greece
Position: Guard

7)Soragna Matteo

Height: 1,99
Born: 1975
Nationality: Italy
Position: Forward

8)George Nick

Height: 2,00
Born: 1982
Nationality: England
Position: Forward

9)Mordente Marco

Height: 1,93
Born: 1979
Nationality: Italy
Position: Play Maker

11)Rullo Roberto G 1990 195 87 ITA

Height: 1,95
Born: 1990
Nationality: Italy
Position: Guard

13)Matthew Santangelo

Height: 1,86
Born: 1977
Nationality: Italy
Position: Play Maker

14)Frahm Richie

Height: 1,96
Born: 1977
Nationality: United States
Position: Forward

15)Gigli Angelo

Height: 2,09
Born: 1983
Nationality: Italy
Position: Forward

17)Nelson Spencer

Height: 2,03
Born: 1980
Nationality: United States
Position: 1980

18)Goree Marcus

Height: 2,03
Born: 1977
Nationality: United States
Position: Forward

19)Beard Joey

Height: 2,06
Born: 1975
Nationality: Italy
Position: Center

20)Cuccarolo Gino

Height: 2,19
Born: 1987
Nationality: Italy
Position: Center

COACH:DAVID BLATT

Born: 1959
Nationality: Israel

bball.gif Aποτελέσματα ως τώρα:

H Mπενετον ξεκινησε με δυο ηττες στο Ιταλικο πρωταθλημα,ομως στην συνεχεια ανεκαμψε.Την
προηγουμενη αγωνιστικη,νικησε την πρωτοπορο και αηττητη(ως τοτε) Βιρτους στην Μπολονια ενω
σημερα επικρατησε της Ουντινε στο Παλαβερντε...

Εχει ρεκορ 5-3 στην Ιταλια.

Lega A
Καντού - Μπενετόν 70-69 Στατιστικά
Μπενετόν - Μπιέλα 61-71 Στατιστικά
Mπενετόν - Βαρέζε 77-76 Στατιστικά
Σκαφάτι - Μπενετόν 77-88 Στατιστικά
Μπενετόν - Μοντεγκρανάρο 70-61 Στατιστικά
Τέραμο - Μπενετόν 80-75 Στατιστικά
Βίρτους - Μπενετόν 59-64 Στατιστικά
Μπενετόν - Ούντινε 75-63 Στατιστικά


Στην Ευρωλιγκα μεχρι τωρα,εχει δυο ηττες ("εντος προγραμματος" απο ΤΣΣΚΑ και Μπαρτσελονα εκτος),
ενω εχει το απολυτο με 2/2 στο Παλαβερντε με Ζαλγκιρις και Φενερ.

Euroleague
Mπενετόν - Ζαλγκίρις 95-82 Στατιστικά
Μπαρτσελόνα - Μπενετόν 82-69 Στατιστικά
Μπενετόν - Φενέρ 93-83 Στατιστικά
ΤΣΣΚΑ Μ. - Μπενετόν 83-67 Στατιστικά

bball.gif Προιστορια

Φυσικα κανεις μας δεν μπορει να ξεχασει τους ημιτελικους με την Μπενετον για το κυπελλο Κορατς το
1997,οταν και η ομαδα μας εξασφαλισε την προκριση για τον τελικο(οπου μετεπειτα κατεκτησε το κυπελλο
απεναντι στην Τοφας στην Τουρκια)!Νικη στον πρωτο αγωνα στο Αλεξανδρειο με 77-73 και γλυκια ηττα
στο Τρεβιζο με 87-86 στην παραταση...

05/03/97, ARIS - Benetton Treviso : 77-73 (44-40)
Ortiz 26, Liadelis 16, Stavrakopoulos, Sioutis 11, Floros, Nahar 5, Angelidis, Holopoulos, Shackleford 10, Boni 9

12/03/97, Benetton Treviso - ARIS : 87-86 in overtime (72-68 regular match, /29-42)
Ortiz 17, Liadelis 13, Stavrakopoulos, Sioutis 8, Floros 1, Nahar, Angelidis, Holopoulos 1, Shackleford 21, Boni 25





Alexmei
πολύ ψηλός ρε παιδί μου αυτός ο Gino.... παίρνει χρόνο συμμετοχής; γιατί αν πάρει ίσως μας γίνει πρόβλημα unsure.gif
SteelGandalf
Τους πολύ ψηλούς γενικά μην τους φοβάσαι. Είναι ατάλαντοι και, λόγω ύψους, δε μπορούν να κοντρολάρουν το σώμα τους.

Φυσικά τον συγκεκριμένο δε τον γνωρίζω. Για τον κανόνα μιλάω. smile.gif
hagi
Ένα από τα πιο δύσκολα φετινά μας παιχνίδια..Νομίζω όμως ότι αν παίξουμε σωστά και πλήρης τότε μπορούμε να κάνουμε τη ζημιά..Είμαι αισιόδοξος με την ομάδα αν και κάποιες φορές με βγάζουν απ΄τα ρούχα μου..

Ελπίζω για κάτι καλό..
rchos
οι εποχες που οι πολυ ψηλοι παιχτες ηταν φοβητρα εχουν περασει!τωρα πια συνηθως εχουν πολυ μικρο χρονο συμμετοχης ισα ισα για να κανουν κανα φαουλ και να παρουν κανα ριμπαουντ!οπως ειπε και ο SteelGandalf ειναι ατεχνοι (με ελαχιστες εξαιρεσεις) ενω στην εποχη μας για να θεωρησε τοπ ψηλος πρεπει να εχεις και καλη τεχνικη καταρτιση!οι παιχτες σκιαχτρα εχουν πεθανει ουσιαστικα!

Υ.Γ. μολις ειδα οτι δεν εχει παιξει καθολου φετος ο συγκεκριμενος!
dizzy_fingers
Κώστα συνεχίζεις την πολύ καλή δουλειά... 41.gif
Τα ποστ σου για την Ευρωλίγκα φέτος έχουν κερδίσει το θαυμασμό μου wink.gif.
chinaski
Αρε Μπονι παικταρααααααααααααα. Ποσους ειχε βαλει συνεχομενους στην παραταση, 9?
weirdo1977
καλά ε με ανατρίχιασαν τα αποκόμματα των εφημερίδων...τελοσπάντων... δύσκολο παιχνίδι αλλα έχουμε μονο να κερδίσουμε από αυτό... αν χάσουμε δε χάνουμε τίποτα... αν κερδίσουμε κερδίζουμε πολλά...k μονο από αυτήν την άποψη νιώθω πως έχουμε κάποιες πιθανότητες...
Warrior
QUOTE(betsmart.gr)
ΜΠΕΝΕΤΟΝ: Τέλος ο Σαντάντζελο!

Με ένα στόμα όλοι οι παίκτες της ομάδας του Τρεβίζο αφιέρωσαν τη νίκη σε ένα «σπουδαίο παίκτη με μεγάλη καρδιά»

Εδώ και δύο χρόνια, ο Ματ Σαντάντζελο έχει χτίσει μία τρομερή σχέση με την οικογένεια της Μπενετόν Τρεβίζο ελέω... Νίκου Ζήση. Οι δύο τραυματισμοί του Έλληνα άσσου τόσο πέρυσι όσο και φέτος δήμιούργησαν στους μπιανκοβέρντι την ανάγκη να αποκτήσουν έναν έμπειρο παίκτη για να καλύψουν την απουσία του και εμπιστεύτηκαν το Ματ Σαντάντζελο.

Το πλήρωμα του χρόνου έφτασε, ο Νίκος Ζήσης είναι πλέον απόλυτα υγιής και το συμβόλαιο του Ιταλοαμερικανού έληξε, γεγονός που τον ανάγκασε να μαζέψει τα πράγματά του και να αποχωρήσει από τις εγκαταστάσεις του Παλαβέρντε. Οι συμπαίκτες του, πάντως, του επεφύλασσαν ένα θερμό αποχαιρετιστήριο πάρτυ στα αποδυτήρια μετά τη νίκη επί της Ούντινε, αφιερώνοντάς του τη νίκη και ευχαριστώντας τον για τη συνολική του παρουσία στην ομάδα


QUOTE(betsmart.gr)
ΑΡΗΣ-Ματσόν: «Ας διατηρήσουμε το όνειρό μας ζωντανό»

Με 13 παίκτες ταξιδεύει στην Ιταλία ο Άρης συμπεριλαμβανομένων των Γιαννούλη και Ραούφ

Αν το παιχνίδι του Άρη με την Μπενετόν διεξαγόταν στα τέλη της δεκαετίας του 80’, ήδη θα είχαν ξεκινήσει τα πηγαδάκια για την περίεργη απόφαση του προληπτικού Γιάννη Ιωαννίδη να πάρει 13 παίκτες μαζί του στο Τρεβίζο. Το πιο πιθανό θα ήταν να πετάξει με την ομάδα ένας ακόμη πιτσιρικάς έτσι ώστε να φύγει η «κακοτυχία»…

Ο «Ξανθός» είναι στα έδρα του Κοινοβουλίου και ο Αντρέα Ματσόν, σε αντίθεση με τον κορυφαίο Έλληνα τεχνικό, αποφάσισε να εκστρατεύσει στο Τρεβίζο για τη μάχη της Πέμπτης απέναντι στην Μπενετόν ούτε με 12 ούτε με 14 αλλά με 13 παίκτες συμπεριλαμβανομένων των Γιάννη Γιαννούλη και Μαχμούντ Αμπντουλ Ραούφ, αμφότεροι απόντες στη νίκη επί της Ορτέζ.

«Το 13 είναι ένας πολύ τυχερός αριθμός και δεν αποκλείεται να μας φανεί γούρικος», ανέφερε λίγο μετά το τέλος της τελευταίας προπόνησης της ομάδας, κατά την οποία γυμνάστηκαν συντηρητικά οι Ραούφ, Καστλ και Ηλιάδης με τον τελευταίο να υποφέρει από ενοχλήσεις στο δικέφαλο.

«Θα προσπαθήσουμε να παίξουμε όσο πιο σκληρά γίνεται και να κερδίσουμε εκτός έδρας. Σίγουρα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι αλλά στοχεύουμε να πετύχουμε την πρώτη μας εκτός έδρας νίκη όσο πιο γρήγορα γίνεται», δήλωσε με περισσό πάθος ο Ιταλός τεχνικός χωρίς να ανοίξει τα χαρτιά του για την τελική 12άδα.

«Θα ταξιδέψουμε με 13 παίκτες και λίγο πριν το παιχνίδι θα ανακοινώσω την 12άδα. Ορισμένοι παίκτες αντιμετωπίζουν μικροπροβλήματα τραυματισμών όπως οι Ραούφ και Καστλ αλλά ελπίζω πως θα είμαστε έτοιμοι για το παιχνίδι έχοντας ξανά μαζί μας το Γιαννούλη».

Ο Αντρέα Ματσόν αντιμετώπισε στην πρώτη του σεζόν στον πάγκο της Βερόνα ως πρώτος κόουτς τους μπιανκοβέρντι του Τρεβίζο στα προημιτελικά της ιταλικής λίγκας με το Ζέικο Ομπράντοβιτς να νικά τότε το νεαρό τεχνικό με 3-1 νίκες και να προκρίνεται στην επόμενη φάση. Από τότε η Μπενετόν έχει αλλάξει για τα καλά: «Η Μπενετόν είναι μία ομάδα με τεράστια εμπειρία στη διοργάνωση. Παίκτες όπως ο Μάρκους Γκόρι με ένα Φάιναλ Φορ στην πλάτη του, αλλά και οι Ζήσης και Σοράνια έχουν διεθνείς συμμετοχές και μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Εξάλλου, ο Άρης δεν αντιμετωπίζει μία απλή ιταλική ομάδα αλλά την πρωταθλήτρια της χώρας».

Ποια είναι όμως η σημασία της αναμέτρησης του Άρη με την πρωταθλήτρια Ιταλίας; Για τον Ιταλό τεχνικό, είναι ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση-όνειρο: «Ταξιδεύοντας στο Τρεβίζο, δεν έχεις στο μυαλό σου τίποτα πέρα από τη διατήρηση του ονείρου της πρόκρισης. Αντιμετωπίζουμε μία πολύ έμπειρη ομάδα αλλά δε φοβόμαστε να κερδίσουμε. Μπορεί η εμπειρία των παικτών της Μπενετόν σε σχέση με τη δική μας να μοιάζει με τη διαφορά του νηπιαγωγείου με το πανεπιστήμιο αλλά όποιος νομίσει πως ο Άρης θα είναι το θύμα στην αναμέτρηση με την Μπενετόν, κάνει μεγάλο λάθος».

Πάντως, για όσους θεωρήσουν ότι ένας βέρος Βενετσιάνος, όπως ο Αντρέα Ματσόν, θα νιώθει άνετα στο γειτονικό Τρεβίζο, ο προπονητής του Άρη ξεκαθαρίζει πως τα πράγματα θυμίζουν…Θεσσαλονίκη:

«Για ένα Βενετσιάνο δεν είναι καθόλου εύκολο να παίζει στο Τρεβίζο. Στην Ιταλία η αντιπαλότητα Τρεβίζο και Βενετίας μοιάζει με τη διαφορά του Άρη με τον ΠΑΟΚ. Τόσο κοντά σε απόσταση και την ίδια στιγμή τόσο…μακριά».
thrylos7
Το παιχνίδι θεωρητικά είναι πάρα πολύ δύσκολο. Η Μπενετόν φαίνεται ότι και φέτος θα είναι πανίσχυρη στην έδρα της, αν και γενικά μόνο πανίσχυρη δεν είναι.

Όλη η δουλειά ασφαλώς είναι ο Ζήσης... (Όχι ότι δεν υπάρχουν άλλοι παίκτες κλάσης) Από εκεί και πέρα είναι 50-50...

Κάτι μου λέει πάντως ότι ίσως ήρθε η ώρα να δούμε το (πρώτο) διπλό του Άρη στην Ευρωλίγκα...
(εκτός αν "χάσει τα αβγά και τα πασχάλια", αλλά αυτό είναι μάλλον δύσκολο, αν παίξει (τη γνωστή) καλή άμυνα...
Warrior
Και γω εχω καλο προαισθημα γι'αυτο το παιχνιδι...

Ισως να ειναι λογω των αναμνησεων που εχω ή η προσμονη ενος διπλου rolleyes.gif

QUOTE
ΑΡΗΣ- Γιαννούλης: «Ατού μας η άμυνα»

Αποστολέας ΛΑΖΑΡΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ στις 21/11/2006 20:17:28

Έτοιμος να…«ψαρώσει» το Νίκο Ζήση δηλώνει ο «αγνώριστος» Γιαννής Γιαννούλης

Δεν πέρασαν παρά 25 μέρες από τη μέρα της αρθροσκόπησής του στο γόνατο και ο Γιάννη Γιαννούλης εμφανώς αδυνατισμένος επιστρέφει με μεγάλη δίψα στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Άρη ταξιδεύοντας με την υπόλοιπη ομάδα στο Τρεβίζο:

«Είμαι έτοιμος να βοηθήσω την ομάδα. Εδώ και δύο μέρες βγάζω όλη την προπόνηση και ελπίζω να είμαστε όλοι υγιείς φτάνοντας στο Τρεβίζο για να μπορέσουμε να κάνουμε μία πολύ καλή εμφάνιση παίρνοντας τη νίκη», υπογράμμισε ο Καρδιτσιώτης άσσος πλέκοντας το εγκώμιο των συμπαικτών του για τις μεγάλες νίκες που πέτυχαν εν τη αγωνιστική του απουσία.

«Κατά την απουσία μου, η ομάδα δούλεψε πάρα πολύ καλά και αυτό φαίνεται από τα αποτελέσματα. Τα παιδιά μόχθησαν πολύ για τις νίκες και τώρα που γύρισα και εγώ θα βοηθήσω όσο μπορώ παραπάνω για να πετύχουμε τους στόχους μας».

Αλήθεια πως είναι τα πράγματα από την εξέδρα; Ο Έλληνας άσσος θηρίο στο κλουβί πήγαινε ακόμη και στα αποδυτήρια στη διάρκεια του ημιχρόνου για να βρίσκεται κοντά στην ομάδα:

«Είναι το χειρότερο πράγμα για κάθε αθλητή. Τόσο εγώ όσο και ο Ραούφ δεν αντέχαμε μακριά από το παρκέ και συνέχεια συζητούσαμε για την επιστροφή μας. Πιστεύω να είμαστε και οι δύο έτοιμοι για να δώσουμε λύσεις στην ομάδα».

Τέλος, ο Γιάννης Γιαννούλης αποκαλύπτει πως έχει…απωθημένο μία νίκη στο Τρεβίζο και σκέφτεται (χαριτολογώντας) να χρησιμοποιήσει όλα τα…μέσα για να την κατακτήσει, ακόμη και αν χρειαστεί να «ψαρώσει» το Νίκο Ζήση.

«Δεν έχω κερδίσει στο Τρεβίζο ούτε με ΠΑΟΚ ούτε με ΠΑΟ και τώρα έχουμε μία ακόμη ευκαιρία. Το ατού μας δεν είναι άλλο από την άμυνα και θα προσπαθήσουμε να χαμηλώσουμε το σκορ και να διεκδικήσουμε τη νίκη ως το τέλος».

Τι θα κάνει όμως ο Γιάννης Γιαννούλης για να σταματήσει το Νίκο Ζήση;

«Θα προσπαθήσω να τον ψαρώσω-(Γέλια)-μήπως και δεν παίξει καλά. Αστειεύομαι! Είμαστε αρκετά χρόνια φίλοι και πραγματικά χαίρομαι πολύ για αυτόν και την καριέρα του. Ελπίζω να μην κάνει και το καλύτερό του παιχνίδι απέναντί μας για να φτάσουμε στη νίκη».


Ειναι θετικο,αν εχασε κιλα ο Γιαννουλης.Ηταν απαραιτητο..
hagi
Ανυπομονώ τρελά για το παιχνίδι..Όλοι περιμένουμε το διπλό να έρθει αλλά δεν είναι καθόλου εύκολο..Αν το καταφέρουν τα παιδιά θα είναι ένα μεγάλο βήμα..

Πάντως η πλήρης ομάδα δίνει το κάτι παραπάνω αν και δεν έχουν προπονηθεί πολύ οι παίχτες μεταξύ τους..
Warrior
Oντως το ειπαν πολλες φορες..


QUOTE
Euroleague : ΝΤΕΪΒΙΝΤ ΜΠΛΑΤ: «Σεβασμός στον Αρη, αλλά από εμάς εξαρτάται»

Αποστολέας ΓΚΑΤΖΙΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ στις 22/11/2006 14:58:08

Τι δήλωσαν ο κόουτς της Μπενετόν και ο Μάρκο Μορτέντε για την κόντρα με τους «κίτρινους»

«Σεβασμός στον Αρη», ήταν το σύνθημα του Ντέιβιντ Μπλατ εν όψει της αυριανής αναμέτρησης του Παλαβέρντε. Ο κόουτς της Μπενετόν τόνισε ότι η ομάδα του πρέπει να παλέψει για 40 λεπτά ώστε να φτάσει στη νίκη.

«Η άμυνα κα η ομαδική δουλειά ήταν το κλειδί για την τελευταία νίκη μας στο ιταλικό πρωτάθλημα (σ.σ. 75-63 επί της Ούντινε) και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το ίδιο και απέναντι στον Αρη. Κάθε αγώνας είμαι μάχη 40 λεπτών όταν παίζεις σ' αυτό το επίπεδο κι εμείς είμαστε έτοιμοι γι' αυτό. Από τη στιγμή που ο Αρης βρίσκεται στην ίδια βαθμολογική θέση με μας, θα κάνει ό,τι μπορεί για να μας περάσειπαίρνοντας την πρώτη του εκτός έδρας νίκη. Τους σεβόμαστε, όμως τον τελευταίο καιρό παίζουμε καλύτερα και θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι, ξέροντας ότι όλα εξαρτώνται από μας», τόνισε ο Μπλατ.

Ο Μάρκο Μορτέντε από την πλευρά του επισήμανε: «Θέλουμε να συνεχίσουμε το νικηφόρο εντός έδρας σερί στην Ευρωλίγκα όσο γίνεται περισσότερο. Αυτός είναι ένας από τους πρώτους στόχους μας και για να τον πετύχουμε πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, αφού ο Αρης βελτιώνεται συνεχώς και θαέρθει για να πολεμήσει ως το τέλος. Ποντάρουν στους αρκετούς έμπειρους παίκτες που έχουν, οπότε δεν μπορούμε να τους αφήσουμε να κάνουν το παιχνίδι τους. Θα προσπαθήσουμε να είμαστε αποτελεσματικοί στην άμυνα», τόνισε ο 27χρονος Ιταλός γκαρντ.



Εγω παντως νομιζω οτι η Μπενετον ειναι αισθητα αποδυναμωμενη σε σχεση με περυσι.Τελευταια βελτιωνεται
συνεχως βεβαια.Χωρις να λεω οτι δεν ειναι το φαβορι,αναμενω πολυ δυνατο αγωνα αυριο.
hagi
Η μέρα έφτασε και μας χωρίζουν μόνο μερικές ώρες...Για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε..

Αν και είπαμε ότι είναι νωρίς ακόμα και έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας για την πρόκριση..
Warrior
Και ηττα με καλη διαφορα μπορει να αποδειχτει χρησιμη στο τελος παντως...
Warrior
Eκτος 12αδας ο Ηλιαδης!!

Ειχε καποιες ενοχλησεις τις τελευταιες μερες και τον αφησε εκτος ο Ματσον.

Eιπα και γω...13 παικτες και λαλακιες!Παλιογκαντεμηδες!! biggrin.gif
klearxos
Δεν εχω να πω τιποτα περα απο οτι ειδα ενα αθλιο παιχνιδι 68.gif
Δεν ειχα την απαιτηση να κερδισουν μεσα στην Ιταλια αλλα τετοιες εμφανισεις μονο κακο κανουν.....
Ερχεται και το ματς με τον Ολυμπιακο την Κυριακη και βλεπω την επομενη βδομαδα με τους Λιθουανους να γινεται χαμος στο Παλαι......

Κριμα...
NBAer
QUOTE(klearxos @ Nov 24 2006, 02:27 AM) *
Δεν εχω να πω τιποτα περα απο οτι ειδα ενα αθλιο παιχνιδι 68.gif
Δεν ειχα την απαιτηση να κερδισουν μεσα στην Ιταλια αλλα τετοιες εμφανισεις μονο κακο κανουν.....
Ερχεται και το ματς με τον Ολυμπιακο την Κυριακη και βλεπω την επομενη βδομαδα με τους Λιθουανους να γινεται χαμος στο Παλαι......

Κριμα...



Οταν ο προπονητης σας λεει οτι η νικη της Ορτεζ επι της Ναπολι ειναι καλο για τον Αρη, τοτε τι αλλο να πεις? blink.gif
dimitrisp
Αν και ημουν ΟΑΚΑ ακουσα οτι στο 4ο δεκαλεπτο πετυχε μονο 4 ποντους η ομαδα. Κριμα παντως δεν χαθηκε και τιποτα ακομα στον ομιλο. Το κριμα δεν παει στο αποτελεσμα αλλα στην εμφανιση απο τα οσα ακουω.

ΥΓ Ισχυει 4 ποντοι απο 38 σε 42.

Edit: Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-25, 49-38, 64-42.
NBAer
QUOTE(dimitrisp @ Nov 24 2006, 03:59 AM) *
Αν και ημουν ΟΑΚΑ ακουσα οτι στο 4ο δεκαλεπτο πετυχε μονο 4 ποντους η ομαδα. Κριμα παντως δεν χαθηκε και τιποτα ακομα στον ομιλο. Το κριμα δεν παει στο αποτελεσμα αλλα στην εμφανιση απο τα οσα ακουω.

ΥΓ Ισχυει 4 ποντοι απο 38 σε 42.

Edit: Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-25, 49-38, 64-42.



Αυτο που πρεπει να σας ανυσηχει παντως ειναι οτι μετα απο 5 παιχνιδια ειστε τελευταιοι στον επιθετικο τομεα!
Statistics
Warrior
Αυτο το πραγμα σημερα,δεν ηταν ομαδα....

42 ποντοι??4 ασιστ??Σοβαρα μιλαμε τωρα?

Με αντιπαλο μια μετρια ομαδα??

Πραγματικα,δεν ξερω τι να πω.Τετοια αναρχια,επιθετικα,δεν εχω ξαναδει σε ομαδα!

Περα απο τον Μασει,δεν υπηρξε αλλος παικτης στο παρκε.Ευχομαι να ηταν μια πολυ κακη παρενθεση.Εχω
προβληματιστει παρα πολυ.

Οσον αφορα το θεμα προκρισης ολα ειναι ανοικτα.Κερδισε η Ναπολι,ενω χασανε Ορτεζ,Φενερ,Ζαλγκιρις.
Τα κρισιμα παιχνιδια ειναι στο 2ο γυρο πια.Ενω με την Ζαλγκιρις παμε για αλλον εναν τελικο..
NBAer
QUOTE(Warrior @ Nov 24 2006, 04:21 AM) *
Πραγματικα,δεν ξερω τι να πω.Τετοια αναρχια,επιθετικα,δεν εχω ξαναδει σε ομαδα!


Εγω εχω δει. Το τριτο παιχνιδι το 1998 μεταξυ Bulls-Jazz: 96 - 54 ! Great days! biggrin.gif


QUOTE
Οσον αφορα το θεμα προκρισης ολα ειναι ανοικτα.Κερδισε η Ναπολι,ενω χασανε Ορτεζ,Φενερ,Ζαλγκιρις.
Τα κρισιμα παιχνιδια ειναι στο 2ο γυρο πια.Ενω με την Ζαλγκιρις παμε για αλλον εναν τελικο..


Η Ναπολι εχασε.
Napoli - Pau_Orthez 84-96
Warrior
Εχεις δικιο....

Ειδα το αποτελεσμα 3ου δεκαλεπτου την ωρα του αγωνα και νομιζα πως ηταν τελικο! 40.gif

Ισως να ναι και καλυτερα ετσι.Ναπολι και Φενερ,εχουν μια ηττα εκτος προγραμματος.Η Ορτεζ εχει κανει 3
σημαντικοτατες νικες(Φενερ,Ναπολι εξω και ΤΣΣΚΑ μεσα).Δεν χανει την προκριση.Πρεπει να συμβουν
απιστευτα πραγματα.Εγω πιστευω οτι η Ναπολι θα μεινει σιγουρα εξω.Το παιχνιδι θα παιχτει με Φενερ και
Ζαλγκιρις.Αυτες πρεπει να περασουμε...
dimitrisp
QUOTE(NBAer @ Nov 24 2006, 04:17 AM) *
Αυτο που πρεπει να σας ανυσηχει παντως ειναι οτι μετα απο 5 παιχνιδια ειστε τελευταιοι στον επιθετικο τομεα!
Statistics


Ναι εχεις απολυτο δικιο βαση στατιστικων. Εξου και οι 4 μόνο ποντοι στην 4η περιοδο χτες που μου φανηκαν υπερβολικα λιγοι.

Edit: Δεν ειμαι Αρης αλλα θελω να πηγαινουν ολες οι ομαδες μας καλα. Εξαλλου το εγραψα επειδη το ακουσα χτες γυρνωντας απο το ΟΑΚΑ.

Για την προκριση ολα θα παιχτουν με Ζαλγκιρις και Φενερ οπως ειπατε.

Κομβικος ο αγωνας με Ζαλγκιρις που ερχεται καθως πρεπει να ειναι μονοδρομος η νικη για τους παικτες.
klearxos
Καλημερα
Εγω δεν παραπονιεμαι για το θεμα της προκρισης. Το εχω ξαναπει οτι η επομενη φαση της Ευρωλιγκας δεν πρεπει να ειναι αυτοσκοπος! Με πειραξε ομως αφανταστα η εμφανιση.
Ειδαμε: δοκαρι απο τον Παντελιαδη, ενα airball στο πρωτο ημιχρονο που δεν θυμαμαι απο ποιον ηταν, τριποντο του Καλαιτζη που εφτασε στο στεφανι γιατι ο Μασσει φυσηξε!
Οπως ειπε και ο Warrior 4 assists???!!!???? blink.gif (Ο Λακοβιτς απο οτι ειδα ειχε 7 μονος του!)
Φιλε NBAer θεωρω πως οντως η ηττα της Ναπολι ηταν βολικη γιατι αλλιως θα εμπαινε και αυτη δυνατα στο παιχνιδι της προκρισης. Ο Αρης ειναι πεμπτος αυτην τη στιγμη με ενα βαθμο παραπανω απο τους υπολοιπους. Εχεις επισης δικιο Warrior οτι το ματς με τη Ζαλγκιρις ειναι τελικος αφου θα την αφησουμε δυο βαθμους πισω! Επισης παιζουν Ναπολι-Φενερ. Προσωπικα θα προτιμουσα μια νικη της Ναπολι μιας και την εχουμε στο δευτερο γυρο στην εδρα μας.

Θεωρω οτι χρειαζομαστε μια καλη εμφανιση(δεν μιλαω για νικη) την Κυριακη με τον Ολυμπιακο για να παμε καλυτερα την Πεμπτη.
EXPLOITED ARIS
Κ επισης εγω αυτο που βλεπω να ερχεται με ενδεχομενη(κ λογικη) ηττα απο τον Ολυμπιακο ειναι η αλλαγη προπονητη.Κατι που αυτην την στιγμη ειναι οτι χειροτερο γιατι ποιον θα μας φερουν;Τον Πεδουλακη;Αστο καλυτερα...
Warrior
Μπορει να μην ειναι αυτοσκοπος η προκριση Kλεαρχε,αλλα ειναι ενας στοχος και θα ειναι επιτυχια αν το
καταφερουμε...Αυτοσκοπος ειναι να ξαναβγουμε 3οι στην Ελλαδα,αλλα δεν πρεπει να περιοριζομαστε στα
αυτονοητα. wink.gif

Παμε να δουμε πως εχει να κανει η κατασταση ως τωρα:

Η Ορτεζ εχει κανει 3 σημαντικοτατες νικες(Φενερ,Ναπολι εξω και ΤΣΣΚΑ μεσα). Δεν χανει την προκριση.
Πρεπει να συμβουν απιστευτα πραγματα.Για να ειναι μια απο τις ομαδες που θα αφησουμε απο κατω μας,θα
πρεπει να κερδισουμε στο Πο,στην Τουρκια και την ΤΣΣΚΑ στο παλε.Χλωμο το κοβω,οποτε την αφηνουμε....

Η Μπενετον δεν μου αρεσε χθες.Και δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσον ειναι η 3η δυνατοτερη ομαδα του
ομιλου.Αυτο το -22 ομως χθες ηταν πολυ κακο αποτελεσμα για μας και ειναι πιθανον να το πληρωσουμε σε
ισοβαθμιες στο τελος.

Οποτε εμεις στοχευουμε σε Ναπολι,Φενερ,Ζαλγκιρις.

Η Ναπολι εχασε απο Ορτεζ μεσα και εμεις χασαμε μολις με 2 ποντους εκει.Γενικα δεν νομιζω οτι υπαρχει
πιθανοτητα να περασει και θα ειναι απο κατω μας σιγουρα στο τελος.

Η Φενερ εχει κανει μια ηττα εντος εδρας,ενω εχει ακομα να υποδεχτει Μπαρτσελονα και ΤΣΣΚΑ.Την εχουμε
κερδισει με 8 ποντους.Αν το υπερασπιστουμε στην Τουρκια,ειμαστε καλα.

Στο ματς Ναπολι-Φενερ την αλλη αγωνιστικη θελουμε νικη της Ναπολι.Θα ειναι παρα πολυ καλο
αποτελεσμα για μας,αν ερθει...

Η Ζαλγκιρις ισως ειναι σε χειροτερη θεση απο την Φενερ.εχει χασει ηδη εντος απο ΤΣΣΚΑ και
Μπαρτσελονα,εχει χασει στην Τουρκια,ενω κερδισε την Ναπολι εντος.

Εμεις γενικα δεν θελουμε αυτη την στιγμη να κανουν εκτος εδρας νικες Ζαλγκιρις και Φενερ.Οποτε το
Ναπολι-Φενερ και το Ναπολι-Ζαλγκιρις ειναι ματς κλειδια.Αν χασουν ειναι πιθανον στο τελος ενα ρεκορ
6-8 να δινει 5η θεση...

Οπωσδηποτε νικη με Ζαλγκιρις την αλλη βδομαδα και με ικανοποιητικη διαφορα.
Παρα πολυ κρισιμο ματς...

Μετα αν κανουμε μια νικη ειτε με Φενερ εξω(εκει ηττα κατω απο 8π. θελουμε βασικα),ειτε με ΤΣΣΚΑ μεσα
(στα επομενα ματς,δεν υπολογιζω τον αγωνα στη Βαρκελωνη) θα ειμαστε κοντα σε προκριση

Στο Ορτεζ-Μπενετον θελουμε νικη της Ορτεζ.Αυτην ετσι και αλλιως δεν την πιανουμε στην βαθμολογια.
Ενω οσο πιο γρηγορα καθαρισει την προκριση,τοσο το καλυτερο. Ισως δεν καιγεται οταν παμε στο Πο...
Η Μπενετον δεν εχει κανει καμια μεγαλη νικη,οποτε ειναι πιθανον να την συναγωνιστουμε βαθμολογικα
στην συνεχεια.
racer
Γειά σε όλους, νέος στο forum, παλιός γενικότερα (τα λέει και το sig.).
Φέτος μετά απο 10 και τόσα χρόνια επέστρεψα στο Παλαί (με Φενέρ), και μόνο που δεν έκλαψα!

Για να μην σας ζαλίσω με άλλα συναισθηματικά θα πω λίγο την άποψη μου για τον φετινό Άρη.
Πιστεύω στόχος πρέπει να είναι η 3η θέση στο πρωτάθλημα κατα κύριο λόγο, και
μακρυνός δεύτερος στόχος να μην γίνουμε ρόπμα στην Ευρώπη.
Και εξηγούμαι:
Με την εξασφάλιση της 3ης θέσης και την συμμετοχή μας ξανά στην Ευρολίγκα υπάρχουν
καλές πιθανότητες να βρούμε κανένα σοβαρό sponsor για να φύγουμε απο τα budget των 1.5~2.5
εκ ευρώ και να πάμε ποιό κοντά στα 5εκ.
Μόνο έτσι, πιστεύω θα υπάρχει ουσιαστική 'επιστροφή' της ομάδας στα 'σαλόνια'.

Τώρα σε ότι αφορά την χθεσινή εμφάνιση, πιστεύω πάλι ότι κατατάσεται στην κατηγορία της 'ρόμπας'.
Δυστυχώς έπρεπε να την αποφύγουμε, αλλά δεν πειράζει πολύ, είναι νωρίς ακόμη και υπάρχει δρόμος.

Αυτό που πειράζει νομίζω είναι η δήλωση (και άποψη του Ματσόν) ότι 'πρέπει να ξεχάσουμε το παιχνίδ,
και να δούμε το επόμενο'.
Διαφωνώ κάθετα!
Πρέπει να κάτσουν και να δούν γιατί η ομάδα παθαίνει 'blackout' για ολόκληρα 10λεπτά!
Απορώ πραγματικά τί κάνουν στις προπονήσεις τόσο καιρό (απο τον Αύγουστο!) σχετικά με την επίθεση!
Που είναι τα συστήματα; Που είναι οι κομπίνες;
(Και δεν ειμαι απο αυτούς που πιστεύουν ότι πρέπει να φύγει ο Ματσόν -τουλάχιστον για φέτος-).

Αυτά προς το παρόν,
μιά καλή εμφάνιση με Ολυμπιακό τώρα,
και πάμε για άλλη μια νίκη με Ζαλγκίρις την Πέμπτη.

racer.
Warrior
Καλως μας ηρθες και καλα ποστ! icon_wave.gif

QUOTE
Ήμουν εκεί: Πρώτη προπόνηση του Γκάλη στην Ελλάδα.


Εισαι απο τους πολυ τυχερους δηλαδη... smile.gif

QUOTE
Πρέπει να κάτσουν και να δούν γιατί η ομάδα παθαίνει 'blackout' για ολόκληρα 10λεπτά!
Απορώ πραγματικά τί κάνουν στις προπονήσεις τόσο καιρό (απο τον Αύγουστο!) σχετικά με την επίθεση!
Που είναι τα συστήματα; Που είναι οι κομπίνες;
(Και δεν ειμαι απο αυτούς που πιστεύουν ότι πρέπει να φύγει ο Ματσόν -τουλάχιστον για φέτος-).


Ειναι πραγματικα ενα πραγμα να απορεις....Για μενα υπαρχει και ευθυνη στα πλευ-μακερ.Ο Καστλ δεν ηταν
ποτε πολυ καλος οργανωτης,ενω και ο Ραουφ μετα το παιχνιδι με την Φενερ,εχει γινει πολυ ατομιστης.
Ο δε Καλαιτζης ακομα δεν εχει βρει ρολο στην ομαδα.Ο Παντελιαδης,τι να σου κανει στην Ευρωλιγκα..

Πρεπει οπωσδηποτε να το δουλεψει ο Ματσον,που εχει την μεγαλυτερη ευθυνη για την επιθετικη εικονα που
παρουσιαζουμε...
07macijauskas
Τον αγώνα δεν το είδα αλλά απ' ότι λέτε εσείς ο Αρης έχει πρόβλημα στην επίθεση. Αυτό που πρέπει να ανησυχεί ειναι το ότι η ομάδα του Άρη δεν παίζει καλό μπάσκετ. Αν γίνει αυτό τότε θα έρθουν τα αποτελέσματα. Πάντως οι οπαδοί δεν πρέπει να απογοητεύονται. Αν δεν στηρίξουν αυτοί την ομάδα δεν θα επανελθει ο Αρης μια και καλά στο προσκήνιο του Ελληνικού μπάσκετ. Κακά τα ψέματα ο Παο και ο Οσφπ είναι πρώτοι ακολουθεί με διαφορά πίσω ο Αρης και με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά ολοι οι υπόλοιποι. Ο ΑΡΗΣ έχει δρόμο να διαβεί και οι οπαδοί πρέπει να τον στηρίξουν να καλύψει την απόσταση που τον χωρίζει από τις αλλες 2 ομάδες.
thrylos7
Καλώς ήρθες racer!

QUOTE
Ο Παντελιαδης,τι να σου κανει στην Ευρωλιγκα..

Διαφωνώ... πέρσι και πρόπερσι είχε δυο πολύ καλές χρονιές στην ίδια διοργάνωση... όχι ότι κάνει τα ίδια φέτος, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί.

QUOTE
Στο Ορτεζ-Μπενετον θελουμε νικη της Ορτεζ.Αυτην ετσι και αλλιως δεν την πιανουμε στην βαθμολογια.
Ενω οσο πιο γρηγορα καθαρισει την προκριση,τοσο το καλυτερο. Ισως δεν καιγεται οταν παμε στο Πο...
Η Μπενετον δεν εχει κανει καμια μεγαλη νικη,οποτε ειναι πιθανον να την συναγωνιστουμε βαθμολογικα
στην συνεχεια.

???
Mην είσαι τόσο σίγουρος... Ούτε για την Ορτέζ, ούτε για τη Μπενετόν... Εγώ μάλλον θα προτιμούσα διπλό πάντως.

Για το παιχνίδι, η Μπενετόν μας διέψευσε... δεν έπιασε το φρενήρη ρυθμό που συνηθίζει στην έδρα της, παρ' όλα αυτά όμως κέρδισε με διαφορά και εύκολα...

Αν δεν είχε κάνει το αρνητικό ρεκόρ πόντων σε 10λεπτό η Εφές (και μετά μου λέτε για την ΑΕΚ στο ποδόσφαιρο) με τη Λε Μαν πριν 2 εβδομάδες, οι 4 πόντοι του Άρη στην τελευταία περίοδο θα ισοφάριζαν το αρνητικό ρεκόρ της... Μπενετόν(!!) εναντίον της ...Εφές(!!) πριν 2 χρόνια νομίζω, στην 3η περίοδο.
Παρεμπιπτόντως, εκείνο το ματς είναι αυτό με τους λιγότερους συνολικά πόντους... Ναι, δεύτερο έρχεται το χθεσινό...

Λέω ν' αλλάξω nick σε Euroleagueholic... biggrin.gif
Warrior
QUOTE(thrylos7 @ Nov 24 2006, 03:53 PM) *
Διαφωνώ... πέρσι και πρόπερσι είχε δυο πολύ καλές χρονιές στην ίδια διοργάνωση... όχι ότι κάνει τα ίδια φέτος, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί.


Ειναι τελειως διαφορετικη η πιεση στον Αρη.Ενω,το κυριοτερο,με τους χρονους συμμετοχης που εχει στα
παιχνιδια της Ευρωλιγκας(και δεν αναμενεται να αυξηθουν σημαντικα με Ραουφ,Καστλ,Καλαιτζη να
υπαρχουν στην ιδια θεση)δεν μπορει να σου κανει την διαφορα.Οποτε του ζητηθηκε εξαλλου ως τωρα,
δεν τα καταφερε.Εκτος συνορων μιλαω...

Για την Ελλαδα ειναι μια πολυ καλη λυση.

QUOTE(thrylos7 @ Nov 24 2006, 03:53 PM) *
???
Mην είσαι τόσο σίγουρος... Ούτε για την Ορτέζ, ούτε για τη Μπενετόν... Εγώ μάλλον θα προτιμούσα διπλό πάντως.

Για το παιχνίδι, η Μπενετόν μας διέψευσε... δεν έπιασε το φρενήρη ρυθμό που συνηθίζει στην έδρα της, παρ' όλα αυτά όμως κέρδισε με διαφορά και εύκολα...


Εμενα η Ορτεζ μου αρεσε περισσοτερο απο οποιαδηποτε ομαδα αντιμετωπισαμε ως τωρα(εκτος ΤΣΣΚΑ).Και
τα αποτελεσματα της ως τωρα δεν μπορει να ειναι τυχαια.Εχει κανει 2 διπλα,την ωρα που εμεις εχουμε κανει
3 ηττες σε ισαριθμα εκτος εδρας αγωνες,εχει νικησει και την ΤΣΣΚΑ και εμεις την κερδισαμε μολις 2
ποντους.

Γενικα,απο την στιγμη που εμεις χασαμε στην Ναπολι,μας συμφερει να σημειωθουν τα λιγοτερα δυνατα διπλα
σε αγωνες αναμεσα σε συνδιεκδικητες της προκρισης.Καποιες ομαδες εχουν γκελες ηδη εντος..

Με τα δεδομενα που υπαρχουν αυτη τη στιγμη,αν δεν γινουν διπλα στους αγωνες που ειπα,εμεις με 6 νικες
στο Αλεξανδρειο(και με ηττα κατω των 8π. στην Τουρκια) περναμε ως 5οι.

Εχεις δει την Μπενετον σε αλλα παιχνιδια?Εγω χθες που την ειδα,δεν μου γεμισε το ματι.Και ηταν κατι που
περιμενα να σου πω την αληθεια.
NBAer
QUOTE(07macijauskas @ Nov 24 2006, 05:36 PM) *
Πάντως οι οπαδοί δεν πρέπει να απογοητεύονται. Αν δεν στηρίξουν αυτοί την ομάδα δεν θα επανελθει ο Αρης μια και καλά στο προσκήνιο του Ελληνικού μπάσκετ.


Οι οπαδοι νομιζω εδω και κανα 3-4 χρονια κανουν οτι το καλυτερο και την στηριζουν! Αυτο(το οτι πρεπει να στηριξουμε την ομαδα για να παμε μπροστα) το ακουω εδω και πολλα χρονια.... Αλλα ολο στα ιδια μενει ο Αρης με μια μικρη βελτιωση πρεπει να σημειωθει....


QUOTE
Κακά τα ψέματα ο Παο και ο Οσφπ είναι πρώτοι ακολουθεί με διαφορά πίσω ο Αρης και με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά ολοι οι υπόλοιποι.


Τα πραγματα ειναι αντιθετα! Ο ΠΑΟ και ο Ολυμπιακος ειναι με μεγαλη διαφορα μπροστα απο τον Αρη και με μικροτερη διαφορα ο Αρης απο τους υπολοιπους.....

Οι διαφορες: νοοτροπιας, αξιας παιχτων, αξιας προπονητη, οργανωσης, προεδρου(χρηματα + θετικη προς τον ΠΑΟ επιρροη γενικα biggrin.gif), φανελας(ειτε το δεχεσαι ειτε οχι), ΠΑΟ και Αρη ειναι χαωδεις!
Οι διαφορες Αρη με Αεκ πχ, ειναι πολυ μικροτερες(αλλα υπαρκτες)....


QUOTE
Ο ΑΡΗΣ έχει δρόμο να διαβεί και οι οπαδοί πρέπει να τον στηρίξουν να καλύψει την απόσταση που τον χωρίζει από τις αλλες 2 ομάδες.


Forget it! Ναι μεν ο στοχος ειναι να βελτιωθειτε αλλα μην τρεφετε ονειρα....
ΠΑΟ και Ολυμπιακος ειναι και θα μεινουν αιωνες μπροστα για τα επομενα χρονια, ΟΣΟ οι προεδροι τους ενδιαφερονται.... Η μονη περιπτωση μια αλλη ομαδα να κανει κατι καλο ειναι να μην ενδιαφερονται ΠΑΟ και Ολυμπιακος πλεον.
qspock
Σε γενικες γραμμες συμφωνω με warrior οσον αφορα τα αγωνιστικα.
Τετοια αναρχια και τοσο κακο μπασκετ ειχα καιρο να δω απο ελληνικη ομαδα.

Ο φετινος Αρης ειναι ντροπη για την ιστορια του και τον λαο του.

Κριμα για ολους τους φιλαθλους που προσμονουσαν την επιστροφη του.
Δυστυχως η επιστροφη στα μεγαλα σαλονια ηταν μονο τυπικη φετος, οχι ουσιαστικη.
Εγω σας λεω οτι οποιαδηποτε αλλη ομαδα αν επαιζε μπροστα σε τετοιο λαο, θα πηγαινε πολυ καλυτερα απο αυτο το χαλι που βλεπουμε.

Βεβαια, μονον εκπληξη δε μου προκαλουν ολα αυτα, τα λεγαμε εξαλλου το καλοκαιρι. Αλλα δεν περιμενα να μου μειωθει τοσο το ενδιαφερον να δω την τριτη ελληνικη ομαδα στην Ευρωλιγκα... Το μπασκετ αυτο απλα δεν βλεπεται! Κριμα τον κοσμο που θελει, ελπιζει και περιμενει ακομα.

Γιατι παρακαλω σκοπος να βγει παλι ο Αρης τριτος? Να κανει τα ιδια με φετος? Θα βρεθει λεει σπονσορας? Καλα, θα γινω κακος τωρα, αλλα ρε παιδια και φετος τα πραγματα θα μπορουσαν να ειναι πολυ καλυτερα αλλα καποιοι δεν τα υπολογισαν καθολου καλα. Τι σας κανει να ελπιζετε οτι οι ιδιοι θα κανουν σοβαρες κινησεις? Γιατι ολες αυτες οι κινησεις (με κορυφαια αυτη του προπονητη) μεχρι στιγμης δειχνουν στην καλυτερη των περιπτωσεων πληρη αδυναμια και ανικανοτητα απο πλευρας διοικουντων. Στην καλυτερη λεω! Γιατι ακουγονται κι αλλα...

ΥΓ1: Αν δεν ενδιαφερονται ο ΠΑΟ και ο Ολυμπιακος, αυτο μπορει να σημαινει οτι καποιος τριτος θα τους περασει. Δε σημαινει ομως οτι αυτος ο τριτος θα κανει κατι καλο. Γιατι μονο καλο δε θα ειναι το μπασκετ που θα παιζει. Αν κανει κατι καλο, μπορει να τους περασει και τωρα. Ή τουλαχιστον να τους χτυπησει. Κανενας δεν ειναι ανικητος.

ΥΓ2: Warrior και thrylos βλεπω διαφωνειτε για τον Παντελιαδη. Ο ενας λεει οτι κανει για Ευρωλιγκα, ο αλλος οτι κανει μονο για Α1.
Να σας πω κι εγω την γνωμη μου? Ναι, το μαντεψατε... Για Β' και κατω καλος ΙΣΩΣ ειναι. Β', οχι Α2 ετσι? Β'! ΚΑΙ ΙΣΩΣ! 19.gif Σοβαρα μιλαω, μη βλεπετε που βαζω τα smilies...
NBAer
QUOTE(qspock @ Nov 25 2006, 07:47 AM) *
Σε γενικες γραμμες συμφωνω με warrior οσον αφορα τα αγωνιστικα.
Τετοια αναρχια και τοσο κακο μπασκετ ειχα καιρο να δω απο ελληνικη ομαδα.


Φαινεται δεν θυμασαι εμας(τον ΠΑΟΚ) που ειχαμε φαει την 50αρα, οχι με κανονικη ομαδα ειναι αληθεια αλλα ο ΠΑΟΚ επαιζε..... Γενικα την αναρχια του ΠΑΟΚ στην αμυνα τα τελευταια χρονια δεν μπορειτε να την συναγωνιστειτε.... sad.gif


QUOTE
Ο φετινος Αρης ειναι ντροπη για την ιστορια του και τον λαο του.

Κριμα για ολους τους φιλαθλους που προσμονουσαν την επιστροφη του.
Δυστυχως η επιστροφη στα μεγαλα σαλονια ηταν μονο τυπικη φετος, οχι ουσιαστικη.
Εγω σας λεω οτι οποιαδηποτε αλλη ομαδα αν επαιζε μπροστα σε τετοιο λαο, θα πηγαινε πολυ καλυτερα απο αυτο το χαλι που βλεπουμε.


Φυσικα ειναι δικαιωμα σου να εχεις υψηλα στανταρ για την ομαδα σου αλλα κατα την γνωμη μου μιλας λιγο μηδενιστικα και κυριως: ΒΙΑΖΕΣΑΙ να βγαλεις συμπερασματα! Βεβαια εσυ κρινεις με αυτα που εχεις δει ως τωρα αλλα δωσε τους λιγο χρονο ακομα.... (Οχι στον Ματσον αφου για αυτον ειναι γνωστο οτι και 45 χρονια να τον αφησεις βελτιωση δεν θα δεις tongue.gif )



QUOTE
ΥΓ1: Αν δεν ενδιαφερονται ο ΠΑΟ και ο Ολυμπιακος, αυτο μπορει να σημαινει οτι καποιος τριτος θα τους περασει. Δε σημαινει ομως οτι αυτος ο τριτος θα κανει κατι καλο. Γιατι μονο καλο δε θα ειναι το μπασκετ που θα παιζει. Αν κανει κατι καλο, μπορει να τους περασει και τωρα. Ή τουλαχιστον να τους χτυπησει. Κανενας δεν ειναι ανικητος.


Στην Ελλαδα ειναι! Οταν υπαρχει καθορισμος του αποτελεσματος ΔΙΑ ΟΡΙΣΜΟΥ (βλεπε διαιτησια) τοτε μπορει καποιος να ειναι ανικητος.....
Αυτο ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ με τιποτα οτι ο τωρινος πρωταθλητης δεν αξιζει και με το παραπανω τα τροπαια του! Απλα οταν κατι παει να στραβωσει τοτε εκει επεμβαινει το "χερι" και βαζει τα πραγματα στην θεση τους..... biggrin.gif

Θυμαται κανεις το ΠΑΟ-Πανιωνιος πραξη τριτη, με τα "μωρα" του Ιβκοβιτς? Ενα τρανταχτο παραδειγμα. shot.gif
Οσο για το πρωταθλημα της ΑΕΚ ειναι το γνωστο: Δινουμε καποια ψιχουλα για να μην υπαρξουν αντιδρασεις! Οπως και στο ποδοσφαιρο. Δινουμε κανα κυπελλακι στον ΠΑΟΚ (με την εννοια ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ οχι οτι το δινουμε με στημενους αγωνες, οπως λενε πολλοι, απλα δεν ενδιαφερομαστε και τοσο να το παρουμε) ωστε να χαιρονται και να ξεχνιουνται τα κουτορνιθια.....


QUOTE
ΥΓ2: Warrior και thrylos βλεπω διαφωνειτε για τον Παντελιαδη. Ο ενας λεει οτι κανει για Ευρωλιγκα, ο αλλος οτι κανει μονο για Α1.
Να σας πω κι εγω την γνωμη μου? Ναι, το μαντεψατε... Για Β' και κατω καλος ΙΣΩΣ ειναι. Β', οχι Α2 ετσι? Β'! ΚΑΙ ΙΣΩΣ! 19.gif Σοβαρα μιλαω, μη βλεπετε που βαζω τα smilies...


Ε, υπερβαλλεις! blink.gif
thrylos7
QUOTE
Ειναι τελειως διαφορετικη η πιεση στον Αρη.Ενω,το κυριοτερο,με τους χρονους συμμετοχης που εχει στα
παιχνιδια της Ευρωλιγκας(και δεν αναμενεται να αυξηθουν σημαντικα με Ραουφ,Καστλ,Καλαιτζη να
υπαρχουν στην ιδια θεση)δεν μπορει να σου κανει την διαφορα.Οποτε του ζητηθηκε εξαλλου ως τωρα,
δεν τα καταφερε.Εκτος συνορων μιλαω...

Για την Ελλαδα ειναι μια πολυ καλη λυση.


Δε διαφωνώ, εξάλλου, δεν είναι ο παίκτης που θα κάνει τη διαφορά.. Άλλοι πρέπει να την κάνουν. Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί να είναι χρήσιμος ή είναι ανίκανος.

QUOTE
Εμενα η Ορτεζ μου αρεσε περισσοτερο απο οποιαδηποτε ομαδα αντιμετωπισαμε ως τωρα(εκτος ΤΣΣΚΑ).Και
τα αποτελεσματα της ως τωρα δεν μπορει να ειναι τυχαια.Εχει κανει 2 διπλα,την ωρα που εμεις εχουμε κανει
3 ηττες σε ισαριθμα εκτος εδρας αγωνες,εχει νικησει και την ΤΣΣΚΑ και εμεις την κερδισαμε μολις 2
ποντους.

Πράγματι! Παίζει πολύ καλά και έχει μπόλικο ταλέντο μέσα... αλλά είναι η Ορτέζ...

QUOTE
Εχεις δει την Μπενετον σε αλλα παιχνιδια?Εγω χθες που την ειδα,δεν μου γεμισε το ματι.Και ηταν κατι που
περιμενα να σου πω την αληθεια.


Όχι, δεν την έχω δει ούτε σ' ένα παιχνίδι... Μπορώ όμως να ξέρω κάποια πράγματα... και ακόμα και αυτή η Μπενετόν είναι πιο αξιόπιστη από την Ορτέζ. Θεωρώ δεδομένο πως θα περάσει στην επόμενη φάση. Μάλιστα, δεν τα πάει και τόσο άσχημα, δεδομένου ότι οι 2 ήττες της ήταν μέσα σε ΤΣΣΚΑ και Μπαρτσελόνα.

QUOTE
Να σας πω κι εγω την γνωμη μου? Ναι, το μαντεψατε... Για Β' και κατω καλος ΙΣΩΣ ειναι. Β', οχι Α2 ετσι? Β'! ΚΑΙ ΙΣΩΣ!

QUOTE
Σοβαρα μιλαω, μη βλεπετε που βαζω τα smilies...

blech.gif biggrin.gif
Warrior
QUOTE(qspock @ Nov 25 2006, 05:47 AM) *
Σε γενικες γραμμες συμφωνω με warrior οσον αφορα τα αγωνιστικα.
Τετοια αναρχια και τοσο κακο μπασκετ ειχα καιρο να δω απο ελληνικη ομαδα.


Ως εδω μπορει να συμφωνουμε....αλλα απο κει και περα εχουμε τεραστιες διαφωνιες.
(ασχετο,αλλα σου χρωσταω μια απαντηση οσον αφορα αυτο που συζηταγαμε στο τοπικ τπου Ολυμπιακου.
Δεν σε εχω ξεχασει.. 19.gif biggrin.gif )

QUOTE(qspock @ Nov 25 2006, 05:47 AM) *
Ο φετινος Αρης ειναι ντροπη για την ιστορια του και τον λαο του.


Tι λες ρε q....Δηλαδη ο περσινος ή ο Αρης των 1999-2002 για παραδειγμα τι ητανε??Ηταν κοσμημα για την
ιστορια του??Εισαι παρα πολυ υπερβολικος.Και ειναι πολυ νωρις για να εισαι τοσο απολυτος.

Περυσι τετοια εποχη,τι κατασταση επικρατουσε?Τι μπασκετ παιζαμε,τι αποτελεσματα φερναμε??Και ομως
η χρονια εληξε με τον καλυτερο δυνατο τροπο.

Ειμαστε(τουλαχιστον ως την Κυριακη) 1οι στην Ελλαδα,εχοντας αποφυγει ηττες που καναμε αλλες χρονιες.
Στην Ευρωλιγκα,με εξαιρεση το ματς στο Τρεβιζο,εχουμε μια αξιοπρεπεπη παρουσια.Δεν εχουμε πεσει σε
θεσεις εκτος προκρισης σε κανενα σημειο.

Σιγουρα το μπασκετ που παιζουμε ειναι κακο.Θεωρω αυτονοητο οτι θα υπαρξει βελτιωση.Δεν γινεται να μην
συμβει.Η ομαδα εχει φανερα προβλημα χημειας,λογω καινουριων προσωπων και παρα πολλων
τραυματισμων που δεν εχουν επιτρεψει να μοιραστουν ξεκαθαρα οι ρολοι μεσα σε αυτην.

Αν δεν υπαρξει βελτιωση σε αυτον τον τομεα,αργα η γρηγορα θα παμε σε αλλαγη προπονητη,οποτε θα
αλλαξει το μπασκετ που παιζουμε.Προσωπικα,πιστευω πως δεν θα χρειαστει...

QUOTE(qspock @ Nov 25 2006, 05:47 AM) *
Γιατι παρακαλω σκοπος να βγει παλι ο Αρης τριτος? Να κανει τα ιδια με φετος? Θα βρεθει λεει σπονσορας? Καλα, θα γινω κακος τωρα, αλλα ρε παιδια και φετος τα πραγματα θα μπορουσαν να ειναι πολυ καλυτερα αλλα καποιοι δεν τα υπολογισαν καθολου καλα. Τι σας κανει να ελπιζετε οτι οι ιδιοι θα κανουν σοβαρες κινησεις? Γιατι ολες αυτες οι κινησεις (με κορυφαια αυτη του προπονητη) μεχρι στιγμης δειχνουν στην καλυτερη των περιπτωσεων πληρη αδυναμια και ανικανοτητα απο πλευρας διοικουντων. Στην καλυτερη λεω! Γιατι ακουγονται κι αλλα...


Οτι ειναι λαμογια και εκμεταλευονται την "τρελα" του κοσμου προς προσωπικο οφελος?Οτι πουλανε
παικτες περνοντας χρηματα κατω απο το τραπεζι?Οτι παιρνουν μιζες απο τις μεταγραφες?

Οτι θελουν το κακο της ομαδας??

Απαντησε μου σε καποια πραγματα:

1)Ειναι διοικητικα ο μπασκετικος Αρης...οαση στην αθλητικη Θεσσαλονικη ή οχι?Για δες λιγο τι συμβαινει
τριγυρω....Ο ΠΑΟΚ του Γουμενου στο ποδοσφαιρο και των Πανελουδη/Ψωμιαδη στο μπασκετ,ο Αρης του
Σκορδα στο ποδοσφαιρο,ο Ηρακλης του Σπανουδακη ή ο ερασιτεχνης Ηρακλης που εφτιαξε ομαδα στο
βολλευ εις βαρος του τμηματος μπασκετ??

2)Γιατι τα γραφεις ολα αυτα?Τι πρεπει να γινει δηλαδη κατα την γνωμη σου?Να φυγουν αυτοι για να ερθει
ποιος??

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω ολη αυτη την φιλολογια που αναπτυσσεται συνεχως γυρω απο το
διοικητικο σχημα της ομαδας.Να ασκειται κριτικη και πιεση ειναι κατι το οποιο καταλαβαινω και το θεωρω
και απαραιτητο.Αλλα τον ισοπεδωτισμο,τον μηδενισμο και την "φημολογια" δεν την δεχομαι.

Τα δεδομενα ειναι ξεκαθαρα.Ανελαβαν την ομαδα στο χειλος της καταστροφης και μεσα σε 5 χρονια την
εφεραν στην Ευρωλιγκα για 1η φορα μετα απο 15 χρονια.Εν τω μεταξυ κατεκτησε 2 τιτλους και επαιξε σε
5 τελικους διοργανωσεων που συμμετειχε.Επισης καθε χρονο η ομαδα παει ενα βημα μπροστα,αλλοτε
μεγαλυτερο,αλλοτε μικροτερο...Παει ομως και ειναι εμφανεστατο απο τα αποτελεσματα.Δεν χωραει συζητηση.
Εδωσαν στην ομαδα οντοτητα και σεβασμο μετα απο παρα πολλα χρονια.

Τωρα καποιοι θεωρουν οτι θα μπορουσε να εκανε αλματα.Ναι δεν λεω οχι...Εγιναν πολλα λαθη,τραγικα θα
ελεγα πολλες φορες.Αλλα το τελικο προσημο ποιο ειναι??Θετικο λεω εγω...

Ποιος δεν κανει λαθη?Ο Γιαννακοπουλος των εκατομυριων...ποσα χρονια εκανε να τα αντιληφθει και να τα
διορθωσει?4-5 τουλαχιστον μηπως...?

Λες για την 3η θεση και την Ευρωλιγκα...λες και ειναι κατι που εχουμε δεδομενο εδω και χρονια και
παραμενουμε στασιμοι!Εγω δεν ξεχνω που ειμασταν και που ειμαστε και ποσα περασαμε ολα αυτα τα
χρονια.

Θα ειναι τοσο μεγαλη αποτυχια (ντροπη???)αν ξαναβγουμε 3οι και περασουμε στο top-16??Θα τρελαθουμε
τελειως μου φαινεται...Εχει χαθει το μετρο.

Εκτος και αν πιστευεις οτι δεν θα τα καταφερουμε αυτα.Κατι που ειναι και πιθανο.Να δουμε ομως πρωτα.

Τα εχουμε πει πολλες φορες αυτα.Λυσεις θελω να ακουσω.Ή το πως πρεπει να αντιδρασει ο κοσμος...

Υ.Γ.:NBAερ...χωρις να ειμαι βεβαιος 100% o qspock δεν ειναι αρειανος.Yπαρχει ενα μυστηριο biggrin.gif γυρω απο
την ομαδα που απολαμβανει την υποστηριξη του! rolleyes.gif .Αλλα εχει εντοπιστει αυτη... 19.gif tongue.gif
weirdo1977
η καταστροφολογία στον Αρη δεν έχει όριο, ειδικά μετά από άσχημες εμφανίσεις... πολλές φορες αμφιβάλλω για την μπασκετική κουλτούρα του κόσμου μας.. εγώ είμαι αισιόδοξος πάντως πιστεύω πως όταν στην ομάδα βρούν τον ρολο τους παίκτες κλειδιά όπως σεραπινας, καλαϊτζής k γιαννούλης η ομάδα επιθετικά δεν θα ναι τόσο άσχημη κάτι ανάλογο συναινεί άλλωστε k με μάσεϊ - ηλιάδη και παλιότερα με stack, παντίους... ας δώσουμε στην ομάδα τον χρόνο που χρειάζεται.
rchos
QUOTE
Υ.Γ.:NBAερ...χωρις να ειμαι βεβαιος 100% o qspock δεν ειναι αρειανος.Yπαρχει ενα μυστηριο biggrin.gif γυρω απο
την ομαδα που απολαμβανει την υποστηριξη του! rolleyes.gif .Αλλα εχει εντοπιστει αυτη... 19.gif tongue.gif


δεν εχω καταλαβει τι ομαδα ειναι παντως τα χωνει γενικα!πολυ αρνητισμος βρε παιδι μου!γιατι ετσι?
Warrior
QUOTE(rchos7 @ Nov 25 2006, 05:08 PM) *
δεν εχω καταλαβει τι ομαδα ειναι παντως τα χωνει γενικα!πολυ αρνητισμος βρε παιδι μου!γιατι ετσι?


Λογικο ειναι.Σε αυτη την ηλικια...τα βλεπεις ολα μαυρα στη ζωη!! laugh.gif laugh.gif

blech.gif
Alexmei
εμένα αυτό που με πείραξε περισσότερο από όλα είναι ότι ο Άρης έβαλε μόλις 45 πόντους στην... ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ! το θεωρώ ντροπή που μία ομάδα της Ευρωλίγκα έβαλε μόλις 45 πόντους.... έχει τελειώσει ποτέ αγώνας με λιγότερο από 45 πόντους από μία ομάδα;
NBAer
QUOTE(Alexmei @ Nov 26 2006, 03:49 AM) *
εμένα αυτό που με πείραξε περισσότερο από όλα είναι ότι ο Άρης έβαλε μόλις 45 πόντους στην... ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ! το θεωρώ ντροπή που μία ομάδα της Ευρωλίγκα έβαλε μόλις 45 πόντους.... έχει τελειώσει ποτέ αγώνας με λιγότερο από 45 πόντους από μία ομάδα;


Ο Αρης πηγε ακομα χειροτερα απο τους 45 ποντους.... 42 εβαλε! 64-42 εχασε.....

Το χειροτερο "ρεκορ" ποντων του Αρη στην Ευρωπη απο οτι ειδα ειναι 39.....
Warrior
37 νομιζω με την Λεφσκι το '75....

Ειναι η 2η χειροτερη επιθετικη επιδοση στην Ευρωλιγκα οι 42 ποντοι που βαλαμε στο Τρεβιζο.
Alexmei
υπάρχει χειρότερο ρεκόρ πόντων στην Ευρώπη; όχι μόνο από τον Άρη γενικά....
qspock
QUOTE(Warrior @ Nov 25 2006, 03:04 PM) *
Ως εδω μπορει να συμφωνουμε....αλλα απο κει και περα εχουμε τεραστιες διαφωνιες.
(ασχετο,αλλα σου χρωσταω μια απαντηση οσον αφορα αυτο που συζηταγαμε στο τοπικ τπου Ολυμπιακου.
Δεν σε εχω ξεχασει.. 19.gif biggrin.gif )
Tι λες ρε q....Δηλαδη ο περσινος ή ο Αρης των 1999-2002 για παραδειγμα τι ητανε??Ηταν κοσμημα για την
ιστορια του??Εισαι παρα πολυ υπερβολικος.Και ειναι πολυ νωρις για να εισαι τοσο απολυτος.


Η ντροπη φετος ειναι μεγαλυτερη γιατι μετα απο 15 χρονια ηρθε η πολυποθητη επιστροφη στην Ευρωλιγκα αλλα δεν εγινε τιποτα για να υπαρξει σοβαρη εκπροσωπιση εκει. Δηλαδη η λαχταρα του κοσμου για τη διοργανωση και η στοχοι της ομαδας ειναι 2 πραγματα αντιστροφως αναλογα. Καμια σχεση το ενα με το αλλο...
Το αν ειμαι υπερβολικος θα το δειξει η πορεια της ομαδας. Μεχρι στιγμης παντως, το θεαμα που βλεπω συμβαδιζει με αυτα που προεβλεπα το καλοκαιρι.

QUOTE(Warrior @ Nov 25 2006, 03:04 PM) *
Ειμαστε(τουλαχιστον ως την Κυριακη) 1οι στην Ελλαδα,εχοντας αποφυγει ηττες που καναμε αλλες χρονιες.
Στην Ευρωλιγκα,με εξαιρεση το ματς στο Τρεβιζο,εχουμε μια αξιοπρεπεπη παρουσια.Δεν εχουμε πεσει σε
θεσεις εκτος προκρισης σε κανενα σημειο.


Καλα το πρωτοι στην Ελλαδα αστο τωρα...
Για το αν ειναι ο Αρης μεσα στους στοχους του, δεν μπορει κανεις να μιλησει, αφου οι στοχοι της ομαδας πολυ απλα φετος δεν ειναι καθορισμενοι εως δεν υπαρχουν... Και αν ο στοχος ηταν το ωραιο μπασκετ (οπως θα επρεπε), αυτο καθε αλλο παρα εχει επιτευχθει.
Αν ο στοχος ειναι να περασει στους 16, στους οποιους περναει και η κουτση Μαρια, τοτε θεωρω οτι οι στοχοι ειναι εξαρχης χαμηλοτατοι. Οσο για την 3η θεση στην Α1, μονο κατωρθωμα δεν ειναι πλεον. Ασε που κανεις αλλος δεν εχει οχι βλεψεις για ευρωλιγκα, ουτε καν την προθεση/στοχο να συμμετασχει εκει...


QUOTE(Warrior @ Nov 25 2006, 03:04 PM) *
Σιγουρα το μπασκετ που παιζουμε ειναι κακο.Θεωρω αυτονοητο οτι θα υπαρξει βελτιωση.Δεν γινεται να μην
συμβει.Η ομαδα εχει φανερα προβλημα χημειας,λογω καινουριων προσωπων και παρα πολλων
τραυματισμων που δεν εχουν επιτρεψει να μοιραστουν ξεκαθαρα οι ρολοι μεσα σε αυτην.


Ωπα, εδω διαφερουν τα συμπερασματα μας. Εγω δεν θεωρω οτι αυτο το αναρχο μπασκετ στην επιθεση εχει να κανει με τη χημεια, καθε αλλο. Εχει να κανει με την πειθαρχεια της ομαδας, την ποιοτητα-νοοτροπια των παιχτων και την αξια του προπονητη. Και οχι με την χημεια.

QUOTE(Warrior @ Nov 25 2006, 03:04 PM) *
1)Ειναι διοικητικα ο μπασκετικος Αρης...οαση στην αθλητικη Θεσσαλονικη ή οχι?Για δες λιγο τι συμβαινει
τριγυρω....Ο ΠΑΟΚ του Γουμενου στο ποδοσφαιρο και των Πανελουδη/Ψωμιαδη στο μπασκετ,ο Αρης του
Σκορδα στο ποδοσφαιρο,ο Ηρακλης του Σπανουδακη ή ο ερασιτεχνης Ηρακλης που εφτιαξε ομαδα στο
βολλευ εις βαρος του τμηματος μπασκετ??


Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος. Οαση δεν ειναι επ'ουδενι για το μπασκετ της Ελλαδας αυτος ο Αρης. Την οαση χαιρεσαι να την βλεπεις, τον μονοφθαλμο οχι. Τι συγκρινουμε τωρα, μια ομαδα που παιζει ευρωλιγκα με τον ΠΑΟΚ και τον Ηρακλη? Αυτοι ειναι πεθαμενοι και ο ενας ακομα δε το ξερει. Για την μπαλα δεν σχολιαζω, απαξιω. Γενικα ειναι γεγονος οτι η θεσσαλονικη πασχει, αλλα μαζι της πασχει και ο Αρης, δεν ειναι καθολου οαση. Με τεοιο κοσμο να τον υποστηριζει, επρεπε να ειναι πολυ πιο ψηλα.

QUOTE(Warrior @ Nov 25 2006, 03:04 PM) *
2)Γιατι τα γραφεις ολα αυτα?Τι πρεπει να γινει δηλαδη κατα την γνωμη σου?Να φυγουν αυτοι για να ερθει
ποιος??


Εγω ειμαι απλος παρατηρητης. Αυτο που μπορω να κανω απο το ποστο μου ειναι να σχολιαζω αυτο που βλεπω. Δεν ειναι δουλεια μου να βρω εγω τη λυση. Αυτο που μπορω να κανω εγω ειναι να λεω τη γνωμη μου σε επιπεδο συζητησης με αλλους φιλαθλους. Η κουβεντα ποτε δεν εβλαπτε, τουναντιας. Δεν εχω καμια απολυτως προκαταληψη. Απλα, οταν καποια αδικαιολογητα πραγματα συμβαινουν, θεωρω οτι κατι δεν παει καλα.

QUOTE(Warrior @ Nov 25 2006, 03:04 PM) *
1)Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω ολη αυτη την φιλολογια που αναπτυσσεται συνεχως γυρω απο το
διοικητικο σχημα της ομαδας.Να ασκειται κριτικη και πιεση ειναι κατι το οποιο καταλαβαινω και το θεωρω
και απαραιτητο.Αλλα τον ισοπεδωτισμο,τον μηδενισμο και την "φημολογια" δεν την δεχομαι.

2)Τα δεδομενα ειναι ξεκαθαρα.Ανελαβαν την ομαδα στο χειλος της καταστροφης και μεσα σε 5 χρονια την
εφεραν στην Ευρωλιγκα για 1η φορα μετα απο 15 χρονια.Εν τω μεταξυ κατεκτησε 2 τιτλους και επαιξε σε
5 τελικους διοργανωσεων που συμμετειχε.Επισης καθε χρονο η ομαδα παει ενα βημα μπροστα,αλλοτε
μεγαλυτερο,αλλοτε μικροτερο...Παει ομως και ειναι εμφανεστατο απο τα αποτελεσματα.Δεν χωραει συζητηση.
Εδωσαν στην ομαδα οντοτητα και σεβασμο μετα απο παρα πολλα χρονια


1)Η κριτικη και τα σχολια προερχονται απο κουβεντες με παλιους φιλαθλους του Αρη, τους αρχικους μπασκετικους ας το πω ετσι. Σημασια δεν εχει η κρητικη αυτη καθε αυτη, οσο το οτι ασκειται με ενα στομα μια φωνη απο ολους μας που παρακολουθουμε το αθλημα και τις ομαδες εδω και 20 χρονια. Το κρητιριο αυτων των φιλαθλων μην το υποτιμας. Το αν καποιοι ειναι αυστηροι, ειναι γιατι απλα ειναι απογοητευμενοι απο αυτα που βλεπουν. Η μαλλον απο αυτα που δεν βλεπουν, ενω θα επρεπε να βλεπουν. Οχι γιατι τους χρωσταει κανεις τιποτα. Αλλα οταν υπαρχουν ολες οι προυποθεσεις και δεν γινεται τιποτα, κατι βρωμαει.

2)Υποτιμας τον εαυτο σου παρα πολυ. Αν καποιοι εκαναν ΟΛΑ αυτα στα οποια αναφερεσαι, αυτοι ειναι ο λαος του Αρη και μονο αυτος. Καποτε λεγαμε οτι ηταν και ο Γκαλης και ο Γιαννακης και ο Ιωαννιδης και ο λαος.
Τωρα ειναι ΜΟΝΟ ο λαος του Αρη και κανενας αλλος.

QUOTE(Warrior @ Nov 25 2006, 03:04 PM) *
Ποιος δεν κανει λαθη?Ο Γιαννακοπουλος των εκατομυριων...ποσα χρονια εκανε να τα αντιληφθει και να τα
διορθωσει?4-5 τουλαχιστον μηπως...?


Ατυχες το παραδειγμα. Ο Παυλος μεσα σε μια χρονια (1992-93) απο εκει που ο ΠΑΟ δεν ειχε βγει καν Ευρωπη τον πηγε τελικο του πρωταθληματος. Και την επομενη που ηταν η παρθενικη του εμφανιση στην Ευρωλιγκα, τον πηγε final four... Και τη δευτερη χρονια στην Ευρωλιγκα τον πηγε παλι final four! Και την τριτη πηγε παλι, και το πηρε! Και ειχε αστερια στην ομαδα (και τι αστερια!), προσφερε θεαμα και ουσια. Και εκτος του Γκαλη και του Ντομινικ, θα εφερνε και τον Ντραζεν! Αφησε και κανεναν? Γιαννακης, Βρανκοβιτς, Ρατζα κλπ. Τι συγκρινουμε, τωρα? Αστεια πραγματα... Θα σε ακουσουν και οι Παναθηναϊκοι και θα πλακωσουν κι αυτοι στο τοπικ... 24.gif

QUOTE(Warrior @ Nov 25 2006, 03:04 PM) *
Λες για την 3η θεση και την Ευρωλιγκα...λες και ειναι κατι που εχουμε δεδομενο εδω και χρονια και
παραμενουμε στασιμοι!Εγω δεν ξεχνω που ειμασταν και που ειμαστε και ποσα περασαμε ολα αυτα τα
χρονια.


Εγω δε βλεπω καμια απολυτως διαφορα εδω και πολλα χρονια. Λιγο πανω λιγο κατω. Η μεγαλη κινηση μπρος τα εμπρος δεν εγινε ουτε υπαρχει προθεση να γινει.

QUOTE(Warrior @ Nov 25 2006, 03:04 PM) *
Τα εχουμε πει πολλες φορες αυτα.Λυσεις θελω να ακουσω.Ή το πως πρεπει να αντιδρασει ο κοσμος...


Αφου επιμενεις, εγω θα πω οτι θεωρω απαραδεκτο το οτι δεν εγινε καν κρουση προς τον Γιαννακη το καλοκαιρι. Γιατι ηταν προσιτος (στο Μαρουσι ηταν), και ελευθερος. Γιατι ειναι εκτος απο κορυφαια περιπτωση προπονητη, συνδεσμος με το ενδοξο παρελθον, αλλα κυριως ενας προπονητης που μπορει να σου χτισει ομαδα. Και οσο και να διαφωνει καποιος για αυτο (γιατι αραγε να διαγωνει), ο Γιαννακης θα εχτιζε το νεο Αρη, θα εκανε μια νεα αρχη. Οπως εχτισε το Μαρουσι με τους παιχτες που ειχε, οπως εφερε τα αποτελεσματα που εφερε η εθνικη μας με αυτον στον παγκο. Αν μπαινουν σωστες βασεις, υπαρχει αισιοδοξια για το μελλον. Και οι επιτυχιες θα ερθουν. Στον Αρη ομως, μονο σοβαρη δουλεια δεν γινεται στον τομεα αυτο. Ευκαιριακες λυσεις να βγαλουμε τη χρονια. Και να ηταν και σοβαρες αυτες οι λυσεις...

QUOTE(Warrior @ Nov 25 2006, 03:04 PM) *
Υ.Γ.:NBAερ...χωρις να ειμαι βεβαιος 100% o qspock δεν ειναι αρειανος.Yπαρχει ενα μυστηριο biggrin.gif γυρω απο
την ομαδα που απολαμβανει την υποστηριξη του! rolleyes.gif .Αλλα εχει εντοπιστει αυτη... 19.gif tongue.gif


Μπλοφαρεις... 19.gif

ΥΓ: Φτιαξε τωρα τα quotes γιατι εγω δε βγαζω ακρη και πες μου τι φταιει κι εμενα! angry_red.gif
Warrior
QUOTE(qspock @ Nov 26 2006, 02:56 PM) *
ΥΓ: Φτιαξε τωρα τα quotes γιατι εγω δε βγαζω ακρη και πες μου τι φταιει κι εμενα! angry_red.gif


shot.gif
Warrior
Tελικα ενα "quote" ηταν...που χωρις να δινεις λαθος εσυ την εντολη,δεν το εβγαζε κανονικα.Τωρα γιατι συνεβαινε αυτο,πραγματικα δεν ξερω.Για να βγει σωστα...συνενωσα δυο παραθεσεις σου σε μια και τις
αριθμησα με 1) και 2),ενω το ιδιο εκανα και στις απαντησεις σου σε αυτες...


Δεν ξερω αν θα σου το φανει παραξενο,αλλα δεν διαφωνω,παρα σε ελαχιστα,απο αυτα που λες q...

Απλα εγω πιστευω οτι αγωνιστικα η ομαδα θα βελτιωθει στην πορεια,οχι θεαματικα αλλα σημαντικα.Επισης
ελπιζω οτι θα αναγκαστουν οι διοικουντες να ριξουν χρηματα,αν η ομαδα παραμεινει σε υψηλο επιπεδο.

Ολοι περιμεναμε πολλα περισσοτερα,ειδικα φετος το καλοκαιρι.Δυστυχως ομως δεν υπαρχουν εναλλακτικες
λυσεις.Και εκει ειναι το προβλημα...

Εγω προσπαθω να βλεπω το ποτηρι μισογεματο και οχι μισοαδειο,απλα.Και πιστευω εχουμε μπει σε ενα
δρομο.Αν διορθωθουν καποια πραγματα,δεν χρειαζεται πολυ πια για να γινει το βημα παραπανω.


Το λιγο πανω,λιγο κατω που λες....δεν ισχυει.Πολυ κατω θα ελεγα εγω.Ποσες φορες εχουμε τερματισει στην
3αδα τα τελευταια 15 χρονια??

Οταν ειπα οαση...διευκρινισα οτι μιλαω για την αθλητικη Θεσσαλονικη.. wink.gif

Oταν ειπα για τον Γιαννακοπουλο,δεν συνεκρινα τα λέφτα που εβαζε.Αλιμονο τωρα...Οπως ειναι πραλογο
και συ να συγκρινεις τα οικονομικα μεγεθη.

Ειπα οτι παρολο που ο Γιαννακοπουλος εσπρωχνε τρελα ποσα στην ομαδα μπασκετ(και θα μεινει στην ιστορια
ως ο πιο επιτυχημενος μπασκετικος παραγοντας συλλογου πιθανοτατα)εκανε και πολλα λαθη στην αρχη της
πορειας του.Γιατι να δεχτω επιθεση δηλαδη απο τους φιλους του Παναθηναικου??

Δεν εκανα συγκριση.Απλα ειπα οτι λαθη γινονται και στις καλυτερες των περιπτωσεων.Αφου για μενα,για την
ΚΑΕ Αρης,δεν ειναι μονο το οικονομικο.Θα μπορουσαν να ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα,αν δεν γινονταν
τραγικα λαθη...

Υ.Γ.:Οχι,δεν μπλοφαρω...Eχεις ηδη φακελωθει!! 19.gif
rolleyes.gif tongue.gif
dizzy_fingers
QUOTE(Warrior)
Tελικα ενα "quote" ηταν...που χωρις να δινεις λαθος εσυ την εντολη,δεν το εβγαζε κανονικα.Τωρα γιατι συνεβαινε αυτο,πραγματικα δεν ξερω.Για να βγει σωστα...συνενωσα δυο παραθεσεις σου σε μια και τις
αριθμησα με 1) και 2),ενω το ιδιο εκανα και στις απαντησεις σου σε αυτες...

Στις ρυθμίσεις του φόρουμ, είχε 10 μάξιμουμ quotes ανά μύνημα.
Το άλλαξα σε 20.
qspock
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 27 2006, 03:59 AM) *
Στις ρυθμίσεις του φόρουμ, είχε 10 μάξιμουμ quotes ανά μύνημα.
Το άλλαξα σε 20.

Ε πες το ρε Dizzy! Και βγαζαμε τα ματια μας τσαμπα τοσο καιρο.
Ακριβως οτι ιδιο μεταξυ εμου και του warrior εχει ξαναγινει και δεν ξεραμε τι φταιει... Γιατι υπαρχει περιορισμος στα quotes? Τσαμπα den ειναι? blink.gif

QUOTE(Warrior @ Nov 26 2006, 07:52 PM) *
Υ.Γ.:Οχι,δεν μπλοφαρω...Eχεις ηδη φακελωθει!! 19.gif
rolleyes.gif tongue.gif

Warrior, πανουργε, I call your bluff! 19.gif

Καντε ενα γκαλοπ, ο νικητης κερδιζει αναμνηστικο απο την ομαδα μου tongue.gif
19.gif
dizzy_fingers
Στα πολλά quotes μερικοί browser κολλάνε η κρασάρουν.
Χώρια του ότι είναι κουραστικό να διαβάζεις 20 quote...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.