Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποσο θα ψηλωσω
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
stavros23
καλησπερα ειμαι καινουργιος στο forum και παω 3η γυμνασιου.ειμαι 1.78 τωρα θα ψηλωσω κιαλο?δεν εχω βγαλει ακομα τριχες στο προσωπο ουτε στο στηθος ενω ο πατερας μου εχει πολλες(αν αυτο εχει καποια σχεση με το υψος)δεν με θεωρω κοντο απλα τωρα παιζω 4αρι και θελω να συνεχισω να παιζω επειδη εχω αντιπαλους που ειναι απο 1.80 μεχρι 1.90 συνηθως οποτε θα ηθελα να γινω γυρω στο 1.90-2.05... που δεν νομιζω να γινεται tongue.gif
kseplenhs
Τα νυχια σου τα κόβεις μόνος σου?Αν ναι,δεν θα ψηλώσεις άλλο
stavros23
QUOTE (kseplenhs @ Feb 20 2014, 14:16 ) *
Τα νυχια σου τα κόβεις μόνος σου?Αν ναι,δεν θα ψηλώσεις άλλο


μαλιστα..σοβαρα ρωταω!
TakeshyKurosawa
QUOTE (stavros23 @ Feb 20 2014, 14:12 ) *
καλησπερα ειμαι καινουργιος στο forum και παω 3η γυμνασιου.ειμαι 1.78 τωρα θα ψηλωσω κιαλο?δεν εχω βγαλει ακομα τριχες στο προσωπο ουτε στο στηθος ενω ο πατερας μου εχει πολλες(αν αυτο εχει καποια σχεση με το υψος)δεν με θεωρω κοντο απλα τωρα παιζω 4αρι και θελω να συνεχισω να παιζω επειδη εχω αντιπαλους που ειναι απο 1.80 μεχρι 1.90 συνηθως οποτε θα ηθελα να γινω γυρω στο 1.90-2.05... που δεν νομιζω να γινεται tongue.gif



Τι ύψος έχουν οι δικοί σου? Μερικά ποντάκια ακόμα θα τα ρίξεις σίγουρα, αλλά είναι και γονιδιακό θέμα. Αν ο μπαμπάς σου είναι κοντά στο 1.90 και εσύ αθλείσαι από μικρός και κάνεις καλή διατροφή λογικά έχεις τα εφόδια να τον ξεπεράσεις. Μέχρι τα 18 συνήθως ψηλώνουν οι άντρες και πιο σπάνια μέχρι τα 21.
stavros23
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Feb 20 2014, 14:49 ) *
Τι ύψος έχουν οι δικοί σου? Μερικά ποντάκια ακόμα θα τα ρίξεις σίγουρα, αλλά είναι και γονιδιακό θέμα. Αν ο μπαμπάς σου είναι κοντά στο 1.90 και εσύ αθλείσαι από μικρός και κάνεις καλή διατροφή λογικά έχεις τα εφόδια να τον ξεπεράσεις. Μέχρι τα 18 συνήθως ψηλώνουν οι άντρες και πιο σπάνια μέχρι τα 21.


ο πατερας μου ειναι 1.80 η μανα μου 1.66 αλλα ο ξαδερφος μου εχει γινει 1.90 και οι γονεις του εχουν ιδιο υψος με τους δικους μου
captain charisma
κ μενα οι δικοι μου δεν ξεπερναν το 1.65 αλλα εγω ειμαι 1.87 κ ο bro 1.95...
boumtze-boumtze
Εγω σταματησα να ψηλωνω απο τα 13 μου.Ειμουνα 1.80 στην Α Γυμνασιου,και ολοι με φωναζαν ψηλο,ετσι αναγκαστικα επαιζα σεντερ,που ηταν οκ για τα δεδομενα των 13χρονων...
Μεγαλωνοντας ομως και μαθαινοντας και επενδυοντας σ'αυτη τη θεση εμεινα πισω γιατι αναγκαστικα με 1.80,επρεπε να τραβηχτω πιο εξω,αλλα με 0 ταχυτητα,0 τριπλα και 0 σουτ αναγκαστηκα να σταματησω το μπασκετ και λογω σπουδων,στα 17 μου....
Αν θες τη συμβουλη μου,προσπαθησε να μαθεις τα βασικα του μπασκετ ΚΑΛΑ,γιατι δεν θα'σαι 4αρι μια ζωη....
stavros23
QUOTE (boumtze-boumtze @ Feb 20 2014, 18:59 ) *
Εγω σταματησα να ψηλωνω απο τα 13 μου.Ειμουνα 1.80 στην Α Γυμνασιου,και ολοι με φωναζαν ψηλο,ετσι αναγκαστικα επαιζα σεντερ,που ηταν οκ για τα δεδομενα των 13χρονων...
Μεγαλωνοντας ομως και μαθαινοντας και επενδυοντας σ'αυτη τη θεση εμεινα πισω γιατι αναγκαστικα με 1.80,επρεπε να τραβηχτω πιο εξω,αλλα με 0 ταχυτητα,0 τριπλα και 0 σουτ αναγκαστηκα να σταματησω το μπασκετ και λογω σπουδων,στα 17 μου....
Αν θες τη συμβουλη μου,προσπαθησε να μαθεις τα βασικα του μπασκετ ΚΑΛΑ,γιατι δεν θα'σαι 4αρι μια ζωη....


ευχαριστω μου το εχει πει και ο πατερας μου οποτε εχω αποκτησει καλο σουτ ειμαι ο πιο γρηγορος στην ομαδα μου και στην τριλα βελτιωνομαι
nikthegreek15
γεια σου εγω ειμαι 15 χρονων τωρα σεπτεμβριο θα παω α λυκειου ειμαι 1.83 και ο μπαμπας μου ειναι 1.85 η μαμα μου 1.70 η 1.73 δεν ξερω πιο απο τα 2 τελως παντων θα πσιλοσεις και αλλο πιστευο θα πας 1.95
sir-elric
Μια άλλη συνηθισμένη φόρμουλα για τον υπολογισμό του ύψους, είναι τα απλά μαθηματικά. Πιο συγκεκριμένα, υπολογίζουμε τα εξής, ανάλογα με το φύλλο:
για τα αγόρια: Προσθέτουμε το ύψος του πατέρα + το ύψος της μητέρας + 13 πόντους και διαιρούμε δια δύο
για τα κορίτσια: Προσθέτουμε το ύψος του πατέρα + το ύψος της μητέρας - 13 πόντους και διαιρούμε δια δύο
Πρόκειται για μια αρκετά ασφαλή πρόβλεψη και τα ποσοστά απόκλισης, τις περισσότερες φορές, είναι περίπου από έξι έως οκτώ πόντους.

*Όλες βέβαια αυτές οι μέθοδοι προσφέρουν υποθετικά μόνον αποτελέσματα. Επίσης, όλες οι φόρμουλες και οι πίνακες ανάπτυξης βασίζονται σε ομαδοποιημένες μελέτες και δεν αποτυπώνουν το χάρτη ενός και μόνον συγκεκριμένου παιδιού.


Οστική ηλικία



Για να ισχύουν βέβαια οι υπολογισμοί μας λαμβάνουμε πάντοτε υπόψιν την οστική ηλικία του παιδιού που σε ορισμένες περιπτώσεις παρουσιάζει απόκλιση από την πραγματική ηλικία.

Η οστική ηλικία καθορίζει τον βαθμό σκελετικής ωρίμανσης του παιδιού και μπορεί να εξακριβωθεί από εξειδικευμένο ορθοπαιδικό ή παιδοενδοκρινολόγο - συνήθως με την κλασσική μέθοδο της ακτινογραφίας των οστών του καρπού.


Έτσι, με την ακριβή μέτρηση της οστικής ηλικίας και του ύψους την δεδομένη στιγμή μπορεί να δοθεί από τον γιατρό υπεύθυνη απάντηση στο ερώτημα <πόσο θα ψηλώσει το παιδί μου ?>


ακομα και ετσι μπορουν να κανουν λαθος μιας και προκειται για πολυγονιδιακο χαρακτηριστικο
RaZak
Καλώς ήρθες smile.gif

Μην αναχώνεσαι ρε είσαι σε φυσιολογικό ύψος και σίγουρα θα βάλεις κι άλλο αργότερα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.