Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2008 - 2009
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
tsops
Για να ζεσταινόμαστε και εδώ tongue.gif
Steryios
QUOTE(tsops @ Aug 19 2008, 09:41 ) *
Για να ζεσταινόμαστε και εδώ tongue.gif

Αφού είναι για ζέσταμα ας κάνω εγώ τις πρώτες διατάσεις...
Πρώτη λοιπόν χθες για την ομάδα του Αττάλου η οποία έχει βάλει πλώρη φέτος για...άλλες πολιτείες...
Καλή αρχή εύχομαι,πολλές επιτυχίες και πάνω από όλα υγεία.
tsops
QUOTE(Steryios @ Aug 19 2008, 11:53 ) *
Αφού είναι για ζέσταμα ας κάνω εγώ τις πρώτες διατάσεις...
Πρώτη λοιπόν χθες για την ομάδα του Αττάλου η οποία έχει βάλει πλώρη φέτος για...άλλες πολιτείες...
Καλή αρχή εύχομαι,πολλές επιτυχίες και πάνω από όλα υγεία.


Ενδιαφέρον....τι γίνεται με τον Άτταλο φέτος? ρόστερ?
Steryios
QUOTE(tsops @ Aug 19 2008, 12:18 ) *
Ενδιαφέρον....τι γίνεται με τον Άτταλο φέτος? ρόστερ?

Αυτό που γίνεται φέτος με τον Άταλλο ειναι άξιο συγχαρητηρίων.Η ομάδα μεταφέρθηκε πλέον στο δικό της παλατάκι στη ν.Φιλ/φεια και μπορεί να συγκεντρωθεί αποκλειστικά και μόνο στο αγωνιστικό κομμάτι,πράγμα το οποίο όλες τις προηγούμενες χρονιές δεν μπορούσε(βλ.δανεικά γήπεδα,φιλικά αντί προπονήσεων,μεταμεσονύκτιες ώρες προπόνησης,έδρες χιλιόμετρα μακρυά από τη φυσική της κ.ά).
Για όλους τους παραπάνω λόγους το γυναικείο τμήμα είναι άξιο συγχαρητηρίων αφού η πορεία του είναι αντιστρόφως ανάλογη των δυσμενών συνθηκών που ανάφερα,καθώς επίσης και του αντρικού τμήματος.
Τώρα λόγω συντομίας θα αναφερθώ μόνο στις μεταγραφές του τμήματος.
1.Θεοδοσία Μπότη-θέση 2-3 από τον Αίαντα Ευόσμου
2.Βάσια Τζίμου-θέση 1 από το Μοσχάτο
3.Άννα Χριστοδούλου-θέση 1-2-3 από την Αμαρυλλίδα
4.Γιούλα Δημοπούλου-θέση 2-3 έχει αγωνιστεί στο Περιστέρι-Θήβα-ΠΑΟ
5.Κατερίνα Σερέτη από τον Παγχιακό
6.Ειρήνη Μητροπούλου-θέση 5 πρώην διεθνής αθλήτρια.
Ελπίζω να μην ξέχασα κάποια αθλήτρια.Και πάλι εύχομαι σε όλους μας καλή χρονιά με υγεία!!!
nini
καλησπέρα σε όλους και καλή σεζόν να έχουμε.

ξέρει κανείς τα ολοκληρωμένα ροστερ των ομάδων του νότου? αλήθεια το σπόρτιγκ τελικά τι έκανε?
basket4
QUOTE(nini @ Aug 19 2008, 15:01 ) *
καλησπέρα σε όλους και καλή σεζόν να έχουμε.

ξέρει κανείς τα ολοκληρωμένα ροστερ των ομάδων του νότου? αλήθεια το σπόρτιγκ τελικά τι έκανε?


τι εννοεις τι εγινε?χθες ξεκινησε προετοιμασια
θα κατεβασει ομαδα..εχει κανει κ καποιες μεταγραφες...αυτα... smile.gif
tsops
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Προς ενημέρωση όλων των μελών που επισκέπτονται το Γυναικείο Φόρουμ: topics σχετικά με την Εθνική Γυναικών και τις "μικρές" Εθνικές έχουν μεταφερθεί στο Φόρουμ Nationals που περιλαμβάνει όλα τα αντίστοιχα topics smile.gif
zyanna9
Τελικα μηπως γνωριζει κανεις τι θα κανει ο ΑΟΝΑ?θα κατεβει με κορασιδες..?δε θα κατεβει καθολου..τι θα κανουν?
berry the truth
θα κατέβουν μάλλον...Μπορεί για κάποιες guest εμφανίσεις icon_drunk.gif
Tatubasketfan
να ρωτήσω κάτι τώρα εγώ...στην Α2 Βορρά ποιες ομάδες συμμετέχουν φέτος;και πόσες πέφτουνε στα τοπικά;
tsops
QUOTE(Steryios @ Aug 19 2008, 14:07 ) *
Αυτό που γίνεται φέτος με τον Άταλλο ειναι άξιο συγχαρητηρίων.Η ομάδα μεταφέρθηκε πλέον στο δικό της παλατάκι στη ν.Φιλ/φεια και μπορεί να συγκεντρωθεί αποκλειστικά και μόνο στο αγωνιστικό κομμάτι,πράγμα το οποίο όλες τις προηγούμενες χρονιές δεν μπορούσε(βλ.δανεικά γήπεδα,φιλικά αντί προπονήσεων,μεταμεσονύκτιες ώρες προπόνησης,έδρες χιλιόμετρα μακρυά από τη φυσική της κ.ά).
Για όλους τους παραπάνω λόγους το γυναικείο τμήμα είναι άξιο συγχαρητηρίων αφού η πορεία του είναι αντιστρόφως ανάλογη των δυσμενών συνθηκών που ανάφερα,καθώς επίσης και του αντρικού τμήματος.
Τώρα λόγω συντομίας θα αναφερθώ μόνο στις μεταγραφές του τμήματος.
1.Θεοδοσία Μπότη-θέση 2-3 από τον Αίαντα Ευόσμου
2.Βάσια Τζίμου-θέση 1 από το Μοσχάτο
3.Άννα Χριστοδούλου-θέση 1-2-3 από την Αμαρυλλίδα
4.Γιούλα Δημοπούλου-θέση 2-3 έχει αγωνιστεί στο Περιστέρι-Θήβα-ΠΑΟ
5.Κατερίνα Σερέτη από τον Παγχιακό
6.Ειρήνη Μητροπούλου-θέση 5 πρώην διεθνής αθλήτρια.
Ελπίζω να μην ξέχασα κάποια αθλήτρια.Και πάλι εύχομαι σε όλους μας καλή χρονιά με υγεία!!!


Νομίζω ότι ξέχασες τη κυριότερη: αυτή του coach laugh.gif

Παιδιά, καλή επιτυχία. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αυτό το σύνολο σε δράση. Εκ πρώτης όψεως, φαίνεται ομάδα που θα τρέξει στο γήπεδο έχοντας πια και τη πολυτέλεια της χρήσης πολλών αθλητριών bball.gif
Lora
Πως σας φαίνονται οι ομαδες οι οποίες θα εκπροσωπήσουν την Κρήτη φέτος??????
Steryios
QUOTE(tsops @ Aug 22 2008, 14:43 ) *
Νομίζω ότι ξέχασες τη κυριότερη: αυτή του coach laugh.gif

Παιδιά, καλή επιτυχία. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αυτό το σύνολο σε δράση. Εκ πρώτης όψεως, φαίνεται ομάδα που θα τρέξει στο γήπεδο έχοντας πια και τη πολυτέλεια της χρήσης πολλών αθλητριών bball.gif

Eυχαριστούμε για την καλή επιτυχία.Όσο για τον κόουτς σίγουρα όλο αυτό το καλό σύνολο δε μπορεί να λειτουργήσει χωρίς έναν καλό προπονητή.Μένει μόνο να ταιριάξουν οι χημείες και των δύο.Η απάντηση λίαν συντόμως στο γήπεδο.
kopa5
QUOTE(Steryios @ Aug 25 2008, 10:32 ) *
Eυχαριστούμε για την καλή επιτυχία.Όσο για τον κόουτς σίγουρα όλο αυτό το καλό σύνολο δε μπορεί να λειτουργήσει χωρίς έναν καλό προπονητή.Μένει μόνο να ταιριάξουν οι χημείες και των δύο.Η απάντηση λίαν συντόμως στο γήπεδο.

Εσύ τι πιστεύεις οτι θα γίνει; Κάνε μας μια πρόβλεψη.
Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να είσαι αρκετά κοντά στην ομάδα για να έχεις τόσες πληροφορίες. Βοηθός προπονητή ή κάτι τέτοιο, σωστά;
Steryios
QUOTE(kopa5 @ Aug 25 2008, 11:12 ) *
Εσύ τι πιστεύεις οτι θα γίνει; Κάνε μας μια πρόβλεψη.
Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να είσαι αρκετά κοντά στην ομάδα για να έχεις τόσες πληροφορίες. Βοηθός προπονητή ή κάτι τέτοιο, σωστά;

Οι προβλέψεις στο μπάσκετ ειδικά τέτοια εποχή είναι πέρα για πέρα άτοπες,όσο και άστοχες.
Αυτό που μπορώ να πω λοιπόν με σιγουριά από τώρα είναι ότι υπάρχουν 15 κοπέλες στο γήπεδο που δουλεύουν με όρεξη και σεβασμό σε αυτό που κάνουν κι ένας προπονητής που τους καθοδηγεί ιδανικά.Η πορεία όμως θα δείξει και η πράξη σε λίγο καιρό.Αν πάντως συνεχίσουν έτσι τα κορίτσια μας και με υγεία οι στόχοι που έχουν θέσει γίνουν πραγματικότητα.
Δεν κατάλαβες καλά πάντως αφού είμαι παίχτης της αντρικής ομάδας μπάσκετ...
kopa5
QUOTE(Steryios @ Aug 25 2008, 11:59 ) *
Οι προβλέψεις στο μπάσκετ ειδικά τέτοια εποχή είναι πέρα για πέρα άτοπες,όσο και άστοχες.
Αυτό που μπορώ να πω λοιπόν με σιγουριά από τώρα είναι ότι υπάρχουν 15 κοπέλες στο γήπεδο που δουλεύουν με όρεξη και σεβασμό σε αυτό που κάνουν κι ένας προπονητής που τους καθοδηγεί ιδανικά.Η πορεία όμως θα δείξει και η πράξη σε λίγο καιρό.Αν πάντως συνεχίσουν έτσι τα κορίτσια μας και με υγεία οι στόχοι που έχουν θέσει γίνουν πραγματικότητα.
Δεν κατάλαβες καλά πάντως αφού είμαι παίχτης της αντρικής ομάδας μπάσκετ...

Οκ. Σου εύχομαι τότε καλά ποστ και να έχεις μια καλή καλή χρονιά!
Αν θέλεις πες μας και το επίθετό σου για να σε παρακολουθούμε στο πρωτάθλημα. Αν δεν θέλεις δημόσια στείλτο σε PM.
Steryios
QUOTE(kopa5 @ Aug 25 2008, 12:37 ) *
Οκ. Σου εύχομαι τότε καλά ποστ και να έχεις μια καλή καλή χρονιά!
Αν θέλεις πες μας και το επίθετό σου για να σε παρακολουθούμε στο πρωτάθλημα. Αν δεν θέλεις δημόσια στείλτο σε PM.

Γιατί να μη το στείλω δημόσια?Λέγομαι Μαστρακούλης Στέργιος.Αν θέλεις στείλε και το δικό σου να ξέρω με ποια αντάλλαξα απόψεις.
kopa5
QUOTE(Steryios @ Aug 25 2008, 13:03 ) *
Γιατί να μη το στείλω δημόσια?Λέγομαι Μαστρακούλης Στέργιος.Αν θέλεις στείλε και το δικό σου να ξέρω με ποια αντάλλαξα απόψεις.


Σου εύχομαι καλό πρωτάθλημα λοιπόν και θα προσπαθήσω να έρθω να σε δω σε κάποιο παιχνίδι. Βλέπουμε αρκετούς αγώνες και γιατί όχι να μην έρθουμε να σας δούμε! Εκεί θα γνωριστούμε κιόλας, είμαι παλιός παίκτης και πλέον πατέρας μιας αθλητικότατης πιτσιρίκας!!!
Που θα έχετε έδρα φέτος; Πέρσι παίζατε κάπου στο Καματερό αν δεν κάνω λάθος.
peja
Μήπως έχει κρατήσει κανείς το πάρε-δώσε της Α2 από το δημοσίευμα του ΦΩΤΟΣ 11 Ιουλίου;
Steryios
QUOTE(kopa5 @ Aug 25 2008, 13:38 ) *
Σου εύχομαι καλό πρωτάθλημα λοιπόν και θα προσπαθήσω να έρθω να σε δω σε κάποιο παιχνίδι. Βλέπουμε αρκετούς αγώνες και γιατί όχι να μην έρθουμε να σας δούμε! Εκεί θα γνωριστούμε κιόλας, είμαι παλιός παίκτης και πλέον πατέρας μιας αθλητικότατης πιτσιρίκας!!!
Που θα έχετε έδρα φέτος; Πέρσι παίζατε κάπου στο Καματερό αν δεν κάνω λάθος.

Οπότε συγνώμη για το'ποια'.Ή φετινή μας έδρα είναι πλέον στο δικό μας γήπεδο στη ν.Φιλαδέλφεια δίπλα στον παράδρομο της εθνικής οδού.
Αφού είσαι και παλιός παίχτης θα χαρώ να σε γνωρίσω κι από κοντά.
basket4
kopa5,steryios...

το τοπικ ονομαζεται Α2 γυναικων.
οτιδηποτε αλλο θελετε να σχολιασετε μεταξυ σας να μπορει να γινει μεσω πμ.
πρωτη παρατηρηση bball.gif
Live strong
QUOTE(peja @ Aug 25 2008, 14:09 ) *
Μήπως έχει κρατήσει κανείς το πάρε-δώσε της Α2 από το δημοσίευμα του ΦΩΤΟΣ 11 Ιουλίου;


νομιζω οτι το εχω, αν το βρω θα το σκαναρω!!! wink.gif
Steryios
QUOTE(basket4 @ Aug 25 2008, 15:17 ) *
kopa5,steryios...

το τοπικ ονομαζεται Α2 γυναικων.
οτιδηποτε αλλο θελετε να σχολιασετε μεταξυ σας να μπορει να γινει μεσω πμ.
πρωτη παρατηρηση bball.gif

Συγνώμη δεσποινίς...
kopa5
QUOTE(basket4 @ Aug 25 2008, 15:17 ) *
kopa5,steryios...

το τοπικ ονομαζεται Α2 γυναικων.
οτιδηποτε αλλο θελετε να σχολιασετε μεταξυ σας να μπορει να γινει μεσω πμ.
πρωτη παρατηρηση bball.gif

Συγνώμη κι από μένα.
Live strong
Μπάμπης Σταυρόπουλος και Αφέντρα Παπαδήμου στη θέση του Νικου Λιζάρδου στον Αστέρα Εξαρχείων!
sch
QUOTE(Tatubasketfan @ Aug 22 2008, 14:36 ) *
να ρωτήσω κάτι τώρα εγώ...στην Α2 Βορρά ποιες ομάδες συμμετέχουν φέτος;και πόσες πέφτουνε στα τοπικά;

ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ
1)ΦΕ ΑΤΤΑΛΟΣ, 2)ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ, 3)ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ, 4)ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ, 5)ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ, 6)ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ, 7)ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ,8)ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ, 9)ΑΕ ΠΑΠ, 10)ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, 11)ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ, 12)ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, 13)ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ, 14)ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ.
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ
1)ΠΑΟΚ, 2)ΑΠΣ ΑΡΤΕΜΙΣ ΒΟΛΟΥ, 3)ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ, 4)ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ, 5)ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ, 6)ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ, 7)ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ, 8)ΑΟ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, 9)ΠΣΦ ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ, 10)ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ, 11)ΑΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ, 12)ΑΣ ΒΕΛΒΕΝΤΟ, 13)ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ, 14)ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ.

Η έναρξη του Πρωταθλήματος ορίζεται στις 12/10/2008
Η κλήρωση των αγώνων του Ομίλου Νότου θα γίνει στην Αθήνα στο Ξενοδοχείο DIVANI CARAVEL (Β. Αλεξάνδρου 2), την Τετάρτη 10/9/2008 και από ώρα 12.00.
Η κλήρωση των αγώνων του Ομίλου Βορρά θα γίνει στη Θεσ/νίκη, στην Αίθουσα Διαλέξεων του ΕΓ ΜΙΚΡΑΣ, την Παρασκευή 12/9/2008 και από ώρα 13.00
berry the truth
Η σνέντευξη της Ξένια Χελιώτη στο Betsmart.gr!

Η νέα πλέι μέικερ του Σπόρτιγκ μιλάει για την καριέρα της, τις Εσπερίδες (ανήκει ακόμα εκεί), το γυναικείο μπάσκετ και την ιστορική ομάδα των Πατησίων, που θα παίξει για πρώτη φορά στην Α2 κατηγορία…

Το προφίλ της Ξένιας Χελιώτη

Αν και γεννημένη το 1983, η Χελιώτη θεωρείται από τις αρκετά έμπειρες παίκτριες στο γυναικείο μπάσκετ έχοντας παίξει από αρκετά μικρή τόσο στην Α1 όσο και στην Α2 κατηγορία. Η πρώτη της επαφή με την πορτοκαλί μπάλα έγινε σε πολύ μικρή ηλικία (γύρω στα 8 θυμάται με δυσκολία), όταν στο δημοτικό σχολείο που πήγαινε, η ομάδα της Αγίας Παρασκευής μοίρασε κάποια φυλλάδια για το τμήμα μπάσκετ της. Παρ’ όλα αυτά, η πρώτη ομάδα που έπαιξε ήταν η Δόξα Βύρωνα για έναν χρόνο και μετά πέρασε από τις ακαδημίες του Σπόρτιγκ μέχρι να καταλήξει στην Αγία Παρασκευή, όπου έμεινε για πέντε χρόνια και έμαθε τα περισσότερα γύρω από το μπάσκετ. Προπονητής της στις κορασίδες είναι ο Κουρτέσης ενώ στο γυναικείο είναι ο Καπετανάκης, ο οποίος την πιστεύει αρκετά και σε ηλικία 14 ετών παίρνει την πρώτη της εμπειρία από αγώνα γυναικείου πρωταθλήματος στην Α2 κατηγορία!

Η περιπλάνησή της όμως έχει αρχίσει και μετά την Αγία Παρασκευή, συνεχίζει για τρία χρόνια στον Αστέρα Πολυγώνου (Β Εθνική), μετά στον Άρη Θήβας και το 2005 μετακομίζει στις Εσπερίδες που έχουν πλέον ενωθεί με την Γλυφάδα και προσπαθούν να αλλάξουν τα δεδομένα στο χώρο του γυναικείου μπάσκετ. Κατακτά με την ομάδα της Καλλιθέας το νταμπλ αλλά την επόμενη χρονιά πηγαίνει δανεική στον Παγχιακό και πέρσι πάλι με υποσχετική στον Άρη Θήβας στο πρωτάθλημα της Α2. Εξακολουθεί να ανήκει στις Εσπερίδες, οι οποίες την φετινή χρονιά την στέλνουν στον ιστορικό Σπόρτιγκ, που θα παίξει για πρώτη φορά στην Α2 σε μια δύσκολη μεταβατική περίοδο.

«Πέρσι μας κράτησε το καλό κλίμα»

Πέρσι η 25χρονη πλέι μέικερ επέστρεψε σε παλιά λημέρια και αγωνίστηκε με τον Άρη Θήβας στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας κάνοντας μια αρκετά καλή πορεία, όπως λέει η ίδια. «Στην αρχή όταν πρωτοπήγα, πίστευα ότι δεν είχαμε τόσο καλό υλικό και στόχος μας θα ήταν η παραμονή. Όμως, το σημαντικό ήταν ότι είχαμε αρκετά καλό κλίμα μεταξύ μας, κάτι που μας κράτησε όλη την χρονιά. Άλλωστε εγώ το θεωρώ σαν μια πολύ σημαντική βάση για να χτιστεί η ομάδα. Εγώ ένιωθα αρκετά άνετα γιατί είχα κάτσει για κάποια χρόνια στο παρελθόν, ήξερα την ομάδα οπότε δεν είχα πρόβλημα. Τερματίσαμε πέμπτες αλλά πιστεύω ότι τελικά θα μπορούσαμε ίσως να είχαμε κάνει και κάτι καλύτερο».

«Πρόκληση η φετινή χρονιά με τον Σπόρτιγκ»

Φέτος, η Ξένια θα αγωνίζεται με την φανέλα του ιστορικού Σπόρτιγκ, ο οποίος για πρώτη φορά βρίσκεται στην Α2 κατηγορία. «Είναι μια δύσκολη χρονιά για την ομάδα που πέρασε πολλά πέρσι. Γίνεται μια νέα προσπάθεια με προπονητή τον Βασίλη Πιτσικλίδη, ο οποίος μέχρι στιγμής κάνει εξαιρετική δουλειά στις προπονήσεις και μας βοηθάει πολύ. Είναι υπομονετικός και δίνει μια αισιοδοξία στην ομάδα. Ξεκινήσαμε προετοιμασία στις 18 Αυγούστου και μέχρι στιγμής πάμε αρκετά καλά. Το κλίμα, που όπως είπα, είναι βασικός παράγοντας, ιδίως φέτος, είναι πολύ καλό και προσπαθούμε όλες να μείνουμε μαζί. Αν το καταφέρουμε μέχρι τέλους, πιστεύω ότι θα κάνουμε μια αξιόλογη πορεία και θα προσπαθήσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί σε κάθε ματς. Έχουμε αρκετά νέα κορίτσια στην ομάδα και κάποιες έμπειρες και προσπαθούμε να βρούμε την κατάλληλη χημεία». Ελπίζω ότι θα τα καταφέρουμε να δείξουμε το πρόσωπο που θέλουμε».

«Με έχουν κουράσει πολλά πράγματα στον χώρο»

Έχοντας παίξει για αρκετά χρόνια στις δύο κορυφαίες κατηγορίες, η Ξένια Χελιώτη σίγουρα είναι μια από τις παίκτριες που μπορεί να εκφέρει την άποψή της για την κατάσταση στο γυναικείο μπάσκετ. «Κοίταξε, είναι λίγο περίπλοκη η κατάσταση. Σίγουρα κάποια πράγματα έχουν βελτιωθεί σε σχέση με προηγούμενα χρόνια και αναφέρομαι στο θέμα της προπόνησης αφού πλέον έχουν μπει κάποιοι προπονητές που δουλεύουν σωστά, με υπομονή και ενδιαφέρον για κάθε παίκτρια ξεχωριστά με σκοπό να βελτιώσουν τις αδυναμίες της. Το πρόβλημα είναι ότι αυτό γίνεται σε ελάχιστες ομάδες. Η πλειοψηφία δεν δουλεύει όπως πρέπει, οι προπονητές δεν πολυενδιαφέρονται και αρκούνται σε δικές τους εύκολες λύσεις ενώ οι παράγοντες που αγαπάνε το άθλημα και είναι διατεθειμένοι να ξοδέψουν κάποια χρήματα για αυτό είναι πλέον λίγοι.

Το μεγάλο πρόβλημα για τις κοπέλες και κυρίως για τις νέες που μπαίνουν στον χώρο, είναι η έλλειψη κινήτρου και η έλλειψη νοοτροπίας. Δηλαδή, όταν μια παίκτρια είναι στα 18-19 και πρέπει να δουλέψει σε επαγγελματικά πλαίσια αν θέλει να ξεχωρίσει, δεν έχει τις ευκαιρίες να το κάνει γιατί δεν της το προσφέρουν τα σωματεία. Ποιες ομάδες ασχολούνται με ατομικές προπονήσεις πάνω στην βελτίωση των παικτριών, ποιες δουλεύουν άνω στην φυσική κατάσταση με γυμναστές εξειδικευμένους; Αυτά δεν υπάρχουν με αποτέλεσμα η κοπέλα να αρκείται στην προπόνηση που κάνει με την ομάδα και τέλος. Έτσι, δεν μπορείς να πας μακριά και επειδή και τα λεφτά είναι λίγα, κάποια στιγμή σταματάς ή πλέον το κάνεις μόνο σαν χόμπι, ιδίως όταν μπαίνει και η δουλειά σου στην μέση. Άλλωστε, δείτε και πόσες αθλήτριες είναι επαγγελματίες και ζουν αποκλειστικά απ’ το μπάσκετ. Ελάχιστες. Φταίμε σίγουρα και εμείς σε αυτό γιατί οι περισσότερες δεν κυνηγάνε το κάτι παραπάνω και αρκούνται σε αυτό που υπάρχει. Είναι λίγες αυτές που θα πάρουν το ρίσκο να ασχοληθούν συστηματικά με το μπάσκετ. Αν θέλει κάποια παίκτρια πάντως να γίνει επαγγελματίας, σίγουρα θα πρέπει να δουλέψει πολύ από μόνη της και να κοιτάξει την λύση του εξωτερικού, όπου τα πράγματα είναι διαφορετικά».

«Κάτι έχει αλλάξει στην Εθνική»

Αυτές τις ημέρες η Εθνική ομάδα δίνει την μάχη της για την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ και η ίδια παρακολουθώντας το δεύτερο παιχνίδι με την Βουλγαρία έβγαλε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα. «Νομίζω ότι κάτι έχει αλλάξει στην ομάδα. Σίγουρα δείχνει πιο ομαδική, οι κοπέλες έχουν θέληση και διάθεση και αυτό φαίνεται στο παιχνίδι τους και πλέον η μία παίζει για την άλλη και την βοηθάει, όπως πρέπει να συμβαίνει σε μια ομάδα με κοινό στόχο. Νομίζω ότι αν βελτιώσουν κάποια κενά διαστήματα, ιδίως στην άμυνα, και δείξουν ακόμα μεγαλύτερη προσήλωση και συγκέντρωση στον στόχο, θεωρώ ότι θα προκριθούν».

Δεν ισχύει το ίδιο όμως για τις μικρές Εθνικές, οι οποίες πάνε από το κακό στο χειρότερο: «Εδώ υπάρχει πρόβλημα και έχει να κάνει με αυτά που λέγαμε πιο πριν περί κινήτρου και νοοτροπίας. Υπάρχουν κορίτσια που ασχολούνται με το μπάσκετ και κάποια από αυτά είναι καλά ταλέντα. Το θέμα είναι ότι δεν εξελίσσονται και αυτό οφείλεται στο ότι δεν γίνεται σωστή δουλειά από τα σωματεία, με αποτέλεσμα οι παίκτριες να μένουν στάσιμες και τελικά κάποια στιγμή να σταματάνε ή να παίζουν για την πλάκα τους. Και η ομοσπονδία πρέπει να βοηθήσει σε αυτό τον τομέα και τα σωματεία για να γίνει σωστή δουλειά στις υποδομές γιατί εκεί υπάρχει πρόβλημα και θα είναι εντονότερο τα επόμενα χρόνια».

«Θα παίζω όσο με ευχαριστεί και όσο θέλω εγώ»

Πως βλέπει η ίδια το δικό της μέλλον στο μπάσκετ; «Να σου πω. Πλέον έχω φτάσει σε μια ηλικία που πρώτα απ’ όλα παίζω μπάσκετ γιατί μ’ αρέσει το άθλημα. Μπορεί να με ενοχλούν πολλά πράγματα αλλά εγώ προσπαθώ κάθε χρόνο να δουλεύω σωστά και από κάθε ομάδα που βρίσκομαι να κερδίζω κάτι. Φέτος πέρα από την καλή πορεία της ομάδας, θέλω και εγώ να κάνω μια καλή χρονιά, να βγάλω πράγματα καινούρια στο γήπεδο και να βελτιώσω τις αδυναμίες μου, όπως είναι το μακρινό σουτ ή ακόμα και η ψυχολογική μου κατάσταση στο παιχνίδι μέσα, δηλαδή να μην ασχολούμαι με τους διαιτητές ή να επηρεάζομαι αν κάποιες συμπαίκτριές μου δεν είναι σε καλή μέρα. Πρέπει να τις βοηθήσω εκεί και όχι να πέσω και εγώ ψυχολογικά. Τα δυνατά μου σημεία στο παιχνίδι πιστεύω ότι είναι η ικανότητα μου να τελειώνω φάσεις και με τα δύο χέρια, η άμυνά μου και η πάσα μου στην ψηλή. Μ’ αρέσει σαν πλέι μέικερ να αξιοποιώ τις συμπαίκτριές μου, άλλωστε αυτός είναι και ο ρόλος μου αν και ξέρω ότι στην στατιστική αυτό δεν φαίνεται και πολλές φορές δυστυχώς στην Ελλάδα, όλοι κρίνουν την απόδοσή σου με βάση τους πόντους, που έχεις σκοράρει.

Εγώ θα παίζω μπάσκετ για όσο καιρό με ευχαριστεί και όταν έρθει η ώρα να το σταματήσω, θα το κάνω επειδή το θέλω εγώ και όχι επειδή το θέλουν άλλοι. Με ενοχλεί η αδικία που υπάρχει στον χώρο και πολλά πράγματα που συμβαίνουν αλλά πλέον το έχω πάρει απόφαση ότι εγώ θα κάνω αυτό που με ευχαριστεί, το οποίο είναι να παίζω το μπάσκετ που ξέρω».

«Οι Εσπερίδες τον πρώτο λόγο για τον τίτλο»

Και μια πρόβλεψή της για το πρωτάθλημα της Α1: «Νομίζω ότι θα είναι αρκετά ενδιαφέρον φέτος γιατί κάποιες ομάδες έχουν ενισχυθεί πολύ. Οι Εσπερίδες διαθέτουν μια πολύ δυνατή ομάδα ενώ και ο Αθηναϊκός έχει κάνει καλές μεταγραφές. Αρκετές ομάδες παίζουν και στην Ευρώπη και αυτό θα παίξει ρόλο, ιδίως στο θέμα της κούρασης, οπότε είναι σημαντικό να υπάρχει βάθος για να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους. Το άσχημο είναι ότι με εξαίρεση τις πρώτες 4-5 ομάδες, οι υπόλοιπες είναι αρκετά πίσω και είναι απογοητευτική φέτος η εικόνα των ομάδων της Θεσσαλονίκης, που θα παρουσιαστούν αποδυναμωμένες και με πολλές μικρές παίκτριες. Ελπίζω η εικόνα να αλλάξει στα επόμενα χρόνια αν και γνωρίζω ότι για ομάδες εκτός Αθηνών είναι πολύ δύσκολο να φτιάξουν ανταγωνιστικό σύνολο αφού θέλουν τα διπλά λεφτά απ’ ότι μια ομάδα της Αθήνας, για να χτίσει το ρόστερ της. Είναι δύσκολη η κατάσταση στην επαρχία».

Μ.Μπορ.
riobori@yahoo.gr

(Όποιες ομάδες και παίκτες/παίκτριες από όλες τις κατηγορίες (Α2, Β, Γ, Τοπικά ανδρών και Α1/Α2/Τοπικά Γυναικών), επιθυμούν συνεργασία με το betsmart.gr για κάποια παρουσίαση, αφιέρωμα ή συνέντευξη καθώς επίσης και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, να στείλουν e-mail σε: riobori@yahoo.gr)
kopelia1992
Ξέρει κανεις αν παίζει πουθενά η Χρύσα Καζαντζίδου? την αγωνιστικη περίοδο 2006-2007 επαιζε στον απολλων καλαμαριας νομίζω
Χ.Π
κληρωση πρωταθληματος α2 νοτου

1η Αγωνιστική - 12/10/08

ΑΕ ΠΑΠ - ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ - ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ

ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ



2η Αγωνιστική - 10/08/19

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΑΕ ΠΑΠ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ - ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ - ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ



3η Αγωνιστική - 10/08/26

ΑΕ ΠΑΠ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ

ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ

ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ - ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ



4η Αγωνιστική - 02/11/08

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ - ΑΕ ΠΑΠ

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ - ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ - ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ



5η Αγωνιστική - 09/11/08

ΑΕ ΠΑΠ - ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ

ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ



6η Αγωνιστική - 11/08/16

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - ΑΕ ΠΑΠ

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ - ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ



7η Αγωνιστική - 11/08/23

ΑΕ ΠΑΠ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ

ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ - ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ



8η Αγωνιστική - 11/08/30

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΑΕ ΠΑΠ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ



9η Αγωνιστική - 07/12/08

ΑΕ ΠΑΠ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ - ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ



10η Αγωνιστική - 12/08/14

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΑΕ ΠΑΠ

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ - ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ



11η Αγωνιστική - 12/08/21

ΑΕ ΠΑΠ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ - ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ



12η Αγωνιστική - 04/01/09

ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ - ΑΕ ΠΑΠ

ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ - ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ



13η Αγωνιστική - 11/01/09

ΑΕ ΠΑΠ - ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ - ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ



14η Αγωνιστική - 01/09/18

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΑΕ ΠΑΠ

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ - ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ - ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ



15η Αγωνιστική - 01/09/25

ΑΕ ΠΑΠ - ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ

ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ

ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ



16η Αγωνιστική - 01/02/09

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ - ΑΕ ΠΑΠ

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ - ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ - ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ



17η Αγωνιστική - 08/02/09

ΑΕ ΠΑΠ - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ

ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ - ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ

ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ



18η Αγωνιστική - 02/09/15

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ - ΑΕ ΠΑΠ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ - ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ - ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ



19η Αγωνιστική - 02/09/22

ΑΕ ΠΑΠ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ



20η Αγωνιστική - 02/09/28

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΕ ΠΑΠ

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ - ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ



21η Αγωνιστική - 03/09/15

ΑΕ ΠΑΠ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ

ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ - ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ - ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ



22η Αγωνιστική - 03/09/22

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΑΕ ΠΑΠ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ - ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ



23η Αγωνιστική - 03/09/29

ΑΕ ΠΑΠ - ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ



24η Αγωνιστική - 05/04/09

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΑΕ ΠΑΠ

ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ - ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ



25η Αγωνιστική - 12/04/09

ΑΕ ΠΑΠ - ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ - ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ



26η Αγωνιστική - 04/09/26

ΓΣ ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ - ΑΕ ΠΑΠ

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΦΕΑ ΝΦ - ΝΧ - ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ
ovida
Αντε!!! ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!
unfair-play
Καλησπερα
μπορει καποιος/α να μου πει για τις εδρες/πολεις που ειναι
η καθε ομαδα γιατι με τα αρχικα (π.χ.ΑΕ ΠΑΠ) δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη?
berry the truth
AE ΠΑΠ παίζει στο Μετς (είναι η ένωση Παγκρατίου-Αρίωνα-Πρωτέα). Παγκράτι έχει επικρατήσει να το λέμε! εγώ τουλάχιστον σαν ροσονέρι έτσι το λέω... tongue.gif

ΦΕΑ ειναι ο Άτταλος Νέας Φιλαδέλφειας (παίζει Λιόσια, σωστάwink.gif

Αμαρυλλίς (παίζει Βριλήσσια)
ΑΕΕ Παναγίτσα (χαλκίδα)
lis
QUOTE(berry the truth @ Sep 10 2008, 22:13 ) *
AE ΠΑΠ παίζει στο Μετς (είναι η ένωση Παγκρατίου-Αρίωνα-Πρωτέα). Παγκράτι έχει επικρατήσει να το λέμε! εγώ τουλάχιστον σαν ροσονέρι έτσι το λέω... tongue.gif

ΦΕΑ ειναι ο Άτταλος Νέας Φιλαδέλφειας (παίζει Λιόσια, σωστάwink.gif

Αμαρυλλίς (παίζει Βριλήσσια)
ΑΕΕ Παναγίτσα (χαλκίδα)

Έχω την εντύπωση ότι η Φ.Ε.Α. έχει έδρα στην Ν. Φιλαδέλφεια και όχι στα Λιόσια.
basket4
QUOTE(lis @ Sep 11 2008, 00:31 ) *
Έχω την εντύπωση ότι η Φ.Ε.Α. έχει έδρα στην Ν. Φιλαδέλφεια και όχι στα Λιόσια.


και εγω την ιδια εντυπωση εχω blink.gif ohmy.gif
Steryios
QUOTE(basket4 @ Sep 11 2008, 00:53 ) *
και εγω την ιδια εντυπωση εχω blink.gif ohmy.gif

Καλημέρα.Σωστή εντύπωση έχεις.Η ΦΕΑ θα έχει έδρα από φέτος στο νέο της παλατάκι στη ν.Φιλ/φεια παραπλεύρως της εθν.οδού.
peja
Την περασμένη εβδομάδα ο Παγχιακός επικράτησε της Αγίας 58 - 50
Basket lover
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους και όλες!

Πριν λίγες ημέρες Πανιώνιος- ΦΕΑ 50-42 και Εσπερίδες-ΦΕΑ 68-53 στο τέλος!

Η ομάδα μας δείχνει δυνατή και πολύ καλά δουλεμένη και θα είναι από τα φαβορί για την άνοδο, μαζί με 3-4 ακόμα ομάδες.
Το επίπεδο της Α2 θα είναι υψηλό φέτος, όχι οπως πέρυσι που μετά το Φάληρο και τα Λιόσια δεν υπήρχε τίποτα, ούτε καν εμείς... Φέτος θα γίνουν πολλά μεγάλα παιχνίδια στην Α2 και αξίζει κάποιος να τα δει από κοντά!

Το καινούριο γήπεδο πάντως εμείς θα το γεμίζουμε. 69.gif
nini
Τουρνουά διοργάνωσε και η Αγια Παρασκευή αυτό το Σαββατοκύριακο όπου συμμετείχαν και οι ομάδες Γ.Σ.Κρόνος, Γ.Σ περιστερίου και ο Αστέρας Εξαρχείων.

1η θέση κατέλαβε το σωματείο της Αγιας Παρασκευής, 2η ο Κρόνος , 3η ο Αστέρας και 4η το Περιστέρι.

αν ξέρει κάποιος ΄στατιστικά και άλλες πληροφορίες ας τα ποστάρει.

θα γίνει κ κανένα άλλο τουρνουά?
C05
H χάλκινη πρωταθλήτρια Ευρώπης με την Εθνική Κωφών και παίκτρια της Άρτεμις Βόλου παρουσιάζεται στο Betsmart.gr!

Η Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη γεννήθηκε στις 13/9/1979 στην Αθήνα και το μπάσκετ μπήκε στην ζωή της σε πολύ μικρή ηλικία εξαιτίας του αδελφού της, ο οποίος έκανε προπονήσεις στην Αλσούπολη. Ήταν το μοναδικό κορίτσι που έκανε με τα αγόρια αφού δεν υπήρχε γυναικείο τμήμα μέχρις ότου ένας προπονητής που την είδε την πήγε στο Μαρούσι για να βγάλει το πρώτο της δελτίο σε ηλικία 11 ετών. Εκεί έμεινε 7 χρόνια και το 1997 παραχωρείται στον Αστέρα Πολυγώνου, όπου παίζει στην Α ΕΣΚΑ με προπονητή τον Οδυσσέα Θέμελη. Την επόμενη χρονιά δίνεται στο Γαλάτσι (Β εθνική) και θυμάται την πολύ καλή συνεργασία που είχε με τον προπονητή Γιώργο Τσούφη, που την βοήθησε σημαντικά. Απ’ το Γαλάτσι φεύγει το 2000 για να ξαναπάει στο Πολύγωνο, το οποίο έχει ανέβει στην Β Εθνική με τον Θέμελη πάντα στον πάγκο ενώ την πρώτη της εμπειρία από την Α2 την αποκτάει την σεζόν 2001-02 με την φανέλα του Άρη Θήβας, ένα πολύ σημαντικό βήμα στην καριέρα της, όπως αναφέρει, αφού πλέον βλέπει τα πράγματα ότι κινούνται πιο επαγγελματικά και έχει συμπαίκτριες σπουδαίες αθλήτριες, όπως Ζαχαροπούλου, Τσέρου, Μπαζίμα.

Επιστρέφει στο Γαλάτσι για να παιξει τρία χρόνια εκεί με προπονήτρια την Ελένη Δημοπούλου, η οποία την βοήθησε πάρα πολύ να βελτιώσει σημαντικά πράγματα στο παιχνίδι της και να εξελιχτεί και το 2006 μετακομίζει στον Ζωγράφου, όπου συναντά επίσης μια καταξιωμένη προπονήτρια, την Αθηνά Ζέρβα, την οποία θαυμάζει και σέβεται. Φέτος, δοκιμάζει και πάλι στην Α2 με την φανέλα της Άρτεμις Βόλου, μιας ομάδας που έκανε πολύ καλή χρονιά πέρσι και έχει υψηλούς στόχους στο πρωτάθλημα.

Τι σημαίνουν όμως για εκείνη όλα αυτά τα χρόνια στα γήπεδα; «Το μπάσκετ είναι τρόπος ζωής για μένα. Δεν μπορώ να με φανταστώ χωρίς μπάσκετ. Ασχολούμαι 18 χρόνια με αυτό και δεν έχω μετανιώσει για τίποτα. Ίσως λίγο οι γονείς μου γκρίνιαζαν επειδή δεν διάβαζα όσο έπρεπε αλλά πάντα είχα τον τρόπο να τους ηρεμώ!».

Για την περσινή χρονιά στου Ζωγράφου, όπου η ομάδα διεκδίκησε μέχρι τέλους την άνοδο αλλά την έχασε στις λεπτομέρειες, τόνισε: «Πέρασα δυο καταπληκτικά χρόνια στον Ζωγράφου και αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην κόουτς Ζέρβα. Στην ουσία αυτή με κράτησε στο μπάσκετ και παίζω ακόμα. Την πρώτη χρονιά ήμασταν 4ες και πέρσι κάναμε την υπέρβαση, διεκδικήσαμε την άνοδο αλλά δεν τα καταφέραμε. Ήταν όμως μια καταπληκτική χρονιά, με πολύ καλό κλίμα και αυτό μας έκανε να παλέψουμε και να πιστέψουμε μέχρι τέλους».

Όσον αφορά την φετινή εμπειρία με την Άρτεμις Βόλου: «Αποφάσισα να κάνω ένα βήμα παραπάνω και να πάω σε μια ομάδα που με ήθελε και πέρσι. Φέτος μπόρεσα να ξενιτευτώ και είμαι πολύ χαρούμενη γιατί βρήκα μια πολύ οργανωμένη ομάδα με καταπληκτικό κλίμα και υπάρχει διάθεση για συνεργασία από όλους για να πάει η ομάδα ψηλά. Έχουμε βλέψεις για άνοδο, δουλεύουμε σκληρά και ό,τι βγει τελικά! Η προετοιμασία πήγε καλά, έχουμε παίξει και 4 φιλικά με τον Απόλλωνα Καρδίτσας αλλά και την Ολυμπιάδα Λάρισας, ομάδα Α1, με την οποία είχαμε πολύ καλή εικόνα παίζοντας γρήγορο μπάσκετ, όπως θέλει ο προπονητής μας».

Από πέρσι η Άρτεμις ζει μια μεγάλη εμπειρία αφού αποτελεί μέλος της Εθνικής ομάδα κωφών γυναικών, έχοντας κατακτήσει ήδη δύο μετάλλια σε παγκόσμιο και ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Η ίδια εξηγεί πως προέκυψε αυτό: «Εδώ και 2 χρόνια παίζω στην Εθνική κωφών! Να πω την αλήθεια δεν ήξερα καν οτι υπήρχε τέτοια ομάδα αλλά έτυχε και ήμουνα συμπαίχτρια με την Στάλα την Κοτσιρέα η οποία παίζει στην ομάδα πολλά χρόνια και επειδή έχω αυτή την ιδιαιτερότητα με το αυτί μου (δεν ακούω καθόλου από το ένα) μου πρότεινε να κάνω ένα ακουογράφημα για να δει η ομοσπονδία σε τί επίπεδο είμαι και αν μπορώ να συμμετέχω! Όπως και έγινε και τελικά ενσωματώθηκα στην ομάδα! Πέρυσι το 2007 στην Κίνα πήραμε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ενώ φέτος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Γερμανία πήραμε και πάλι το χάλκινο! Εμπειρία πάλι συγκλονιστική για μένα όπως και την πρώτη φορά και περήφανη για τη χώρα μου.

Η Εθνική με έκανε να ξεχάσω όλη την κούραση των χρόνων που παίζω μπάσκετ γιατί είναι κάτι καινούργιο για μένα. Θυμάμαι όταν είχα φορέσει για πρώτη φορά τη φανέλα της εθνικής εκτός του ότι είχα ανατριχιάσει ήμουν έτοιμη να βάλω τα κλάματα τα οποία δεν τα γλύτωσα γιατί όταν είχαμε πάει στην Κίνα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και περάσαμε τετράδα ήταν τόσο έντονη η συγκίνηση που έκλαιγα απο τη χαρά μου!Ειλικρινά τέτοιο συναίσθημα δεν το είχα νιώσει ποτέ»!

Παρ’ όλες τις επιτυχίες τα προβλήματα δεν λείπουν: «Το κλίμα είναι πολύ καλό και όλα τα κορίτσια είμαστε δεμένες μεταξύ μας υπάρχουν όμως αρκετά προβλήματα! Για μένα το πιο βασικό είναι ότι δεν υπάρχει προβολή για αυτή την ομάδα και πολλά άτομα είμαι σίγουρη ότι δεν ξέρουν καν ότι υπάρχει Εθνική κωφών τόσο στις γυναίκες όσο και στους άντρες! Η ομοσπονδία κωφών κάνει ότι μπορεί για να μας παρέχει αυτά που χρειαζόμαστε όπως εμφανίσεις, προπονητικά κτλ! Δεν υπάρχουν χορηγοί και θα αναφέρω ένα παράδειγμα πολύ απλό κάτι το οποίο με στεναχωρεί γιατί έτσι φαίνεται σαν να υπάρχει ρατσισμός! Η «Εurobank» η οποία είναι χορηγός της Εθνικής ομάδας μπάσκετ γιατί δεν είναι και σε μας? Έχει γίνει επαφή και δεν θέλουν να είναι χορηγός μας! Απλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό ορισμένων! Φέτος που πήγαμε στη Γερμανία έτυχε και επισκεφτήκαμε την «Αdidas» στην οποία έγινε μια πρόταση να γίνει χορηγός μας και οι άνθρωποι εκεί δεν το αρνήθηκαν και υπάρχει η πιθανότητα να είναι αυτή του χρόνου που θα μας αντιπροσωπεύσει στους Ολυμπιακούς Αγώνες που θα γίνουν το 2009 στην Ταιβάν! Και γω ρωτάω πως γίνεται μία άλλη χώρα να δέχεται να γίνει χορηγός και δω στην Ελλάδα να μην υπάρχουν υποψήφιοι χορηγοί! Μόνο πέρυσι η εταιρία «Λουξ» έγινε χορηγός μας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα».

Η Αλεξάνδρα δεν μασάει τα λόγια της όταν αναφέρεται στην Εθνική της και το παράπονό της εκφράζεται: «Στενοχωριέμαι που δεν υπάρχει έστω λίγο περισσότερο ενδιαφέρον για αυτά τα κορίτσια που παρόλο το πρόβλημά τους-και αναφέρομαι κυρίως σε αυτά που έχουν ολική κώφωση και όχι τόσο στα βαρήκοα όπως είμαι εγώ-έχουν όλη την όρεξη και την επιμονή τους να καταφέρουν αυτό το κάτι παραπάνω γιατί νιώθουν κι αυτά με τη σειρά τους περήφανα για τη χώρα τους και η ίδια η χώρα να τα "αγνοεί"! Γιατί;

Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλο το προπονητικό team της όμάδας στον προπονητή μου τον Θωμά Σδούκο ο οποίος ανέλαβε τα 2 τελευταία χρόνια την ομάδα και της έχει αλλάξει όλο τον χαρακτήρα της γιατί είναι από τα άτομα που όντως νοιάζεται και πονάει αυτή την Εθνική όπως επίσης και ο πατέρας του ο Δημήτρης Σδούκος που είναι ο γυμναστής μας και ένας άνθρωπος που έχει αναλάβει και την ψυχολογία των παιδιών και σε ότι χρειαστεί η καθεμία μας εκείνος είναι πάντα παρών για να μας βοηθήσει».

Όσον αφορά γενικά το επίπεδο του γυναικείου μπάσκετ, η Αλεξάνδρα δεν είναι και πολύ θετική: «Πιστεύω ότι το γυναικείο μπάσκετ δεν βρίσκεται και στα καλύτερά του, περνάει μια κάμψη και αυτό δεν ξέρω που οφείλεται! Ίσως στο ότι δεν υπάρχει το έναυσμα στα καινούργια παιδιά που πρωτοασχολούνται με το άθλημα! Δεν υπάρχει προβολή για τα κορίτσια τα οποία έτσι αποφασίζουν να ασχοληθούν με κάποια δουλειά που έχει περισσότερα χρήματα και να δουν το μπάσκετ σαν χόμπι. Βλέπουμε κάθε χρόνο σχεδόν ομάδες να διαλύονται, δεν υπάρχουν υποδομές στα περισσότερα σωματεία, δεν πάει ο κόσμος στα γήπεδα να δει έναν γυναικείο αγώνα μπάσκετ, ακόμα και σε αγώνες της Α1 κατηγορίας! Ίσως τώρα με την πρόκριση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Εθνικής αλλάξει κάτι αλλά και πάλι το βλέπω κάπως δύσκολο! Λίγες είναι αυτές που το βλέπουν διαφορετικά και για αυτό σιγά σιγά κάποιες φεύγουν προς το εξωτερικό, όπου τα πράγματα είναι διαφορετικά».

Όσον αφορά τις δραστηρότητές της εκτός μπάσκετ: «Ασχολούμαι με την μουσική και έχω τελειώσει σε ένα κολέγιο γραμματέας διοίκησης επιχειρήσεων. Δούλευα μέχρι πρότινος στον ΣΕΠΚ αλλά τώρα λόγω μετακόμισης στον Βόλο σταμάτησα. Μπήκα όμως στο πανεπιστήμιο, στο τμήμα ειδικής αγωγής, το οποίο είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον που θα μου χρειαστεί στο μέλλον». Δηλώνει Ολυμπιακός αν και φέτος δεν θα πολυπρολαβαίνει να βλέπει την ομάδα της ενώ πρότυπό της δεν θα μπορούσε να είναι κάποιοι άλλοι πλην των Γκάλη-Γιαννάκη, με τους οποίους μεγάλωσε την χρυσή δεκαετία του ’80.
VAGELIS N
αχ αυτο το 12 να δω ποτε θα αλλαξει φαινεται οτι δεν θελουν κοσμο στα γηπεδα καποιοι και βαζω στοιχημα οτι τους κακοφανικε που πηγαμε και στη γλυφαδα για την εθνικη.
2 κατηγοριες ιδια μερα ιδια ωρα τι αλλο να πω το επομενο βημα ειναι να της βαλουν 8 το πρωι
και για να προλαβω καποιους δεν ειναι θεμα υπνου ειναι οτι ενας προπονητης ακαδημιων δεν μπορει να παει να δει εθνικη κατηγορια
basket4
σε αυτο με τις ωρες συμφωνω κ εγω...
δεν γινεται καθε ομαδα να εχει την ωρα της εδρας της??
γτ αποκλειεται ολες να εχουν την ιδια ωρα...

δηλαδη δεν μπορεις να δεις παραπανω απο ενα παιχνιδι την βδομαδα 68.gif
mpalla
QUOTE(basket4 @ Sep 19 2008, 16:50 ) *
σε αυτο με τις ωρες συμφωνω κ εγω...
δεν γινεται καθε ομαδα να εχει την ωρα της εδρας της??
γτ αποκλειεται ολες να εχουν την ιδια ωρα...

δηλαδη δεν μπορεις να δεις παραπανω απο ενα παιχνιδι την βδομαδα 68.gif


ΤΟ κοινό ωράριο ισχύει για λόγους "ίσης μεταχείρισης" των ομάδων και αντικειμενικότητας...
Το ότι η Α1 με την Α2 θα μπορούσαν να παίζουν διαφορετικές ώρες είναι κάτι που θα ήταν εφικτό, καθώς δεν υπάρχει βάση για το επιχείρημα της αλλοίωσης αποτελέσματος. Αλλά... ας ήταν αυτό το μόνο στραβό... blink.gif
VAGELIS N
QUOTE(mpalla @ Sep 19 2008, 20:50 ) *
ΤΟ κοινό ωράριο ισχύει για λόγους "ίσης μεταχείρισης" των ομάδων και αντικειμενικότητας...
Το ότι η Α1 με την Α2 θα μπορούσαν να παίζουν διαφορετικές ώρες είναι κάτι που θα ήταν εφικτό, καθώς δεν υπάρχει βάση για το επιχείρημα της αλλοίωσης αποτελέσματος. Αλλά... ας ήταν αυτό το μόνο στραβό... blink.gif

συγνωμη δηλ αν η μια κατηγορια επαιζε 12 και η αλλη 2 που υπαρχει προβλημα
joanna
Καλησπερα σε ολους!
Παρακολούθησα σήμερα το τουρνουά του Καλαμακίου!Είδα έναν ενδιαφέρον αγώνα μεταξύ του Αστέρα Εξαρχείων και του Πρωτέα Βούλας και σχεδόν όλο το ματς Πειραϊκός-Καλαμάκι.
Το πρώτο παιχνίδι πήγε στην παράταση όπου και κέρδισε ο Αστέρας.Κυριάρχησαν κυρίως λόγω των ψηλών που έχουν(Μέλνικα κ Ισκίογλου αν θυμάμαι καλά) οι οποίες σκόραραν τόσο μέσα από την ρακέτα όσο και από μακριά.Η περιφέρεια τους δεν έλεγε και πολλά,τουλάχιστον σήμερα.Απ'την άλλη ο Πρωτέας δεν είχε να επιδείξει πολλά αφου έδειχνε αδύναμος να αντιμετωπίσει απλές καταστάσεις πίεσης και παγίδων.Το μόνο αξιωσημείωτο ήταν η πολύ καλή εμφάνιση του δίδυμου Αστραντίνη-Μπαρπερίδου(σταθέρη αξία στον Πρωτέα η μία και καλή μεταγραφή η δεύτερη) που ήταν αυτές που κράτησαν τον Πρωτέα μες το παιχνίδι τόσο με πόντους όσο και με αμυντική ενίσχυση.Απ'ότι φαίνεται αποτελούν και όχι άδικα τα δυνατά χαρτιά του Πρωτέα.Όσο για το άλλο παιχνίδι δεν θα πω πολλά γιατί μάλλον θα ειναι off topic!Απλά περίμενα κάτι παραπάνω από τον Πειραϊκό άλλα φάνηκε ότι δεν έχει δέσει ακόμα καλά η ομάδα..Το Καλαμάκι όπως και πέρσι έδειξε καλά στοιχεία κα πολύ δυνατή άμυνα!
Αύριο θα δώ και τους τελικούς οπότε μπορώ να σας ενημερώσω πάλι!!
smiley.gif
dolly12
Καλησπερα,

ο αστερας ητανε οντως πιο δυνατος μεσα στο καλαθι και φαινεται πως εχει σιγα σιγα ξεκινησει να βρισκει πατηματα σε σχεση με το τουρνουα της αγιας παρασκευης που ειχε πολυ διαφορετικη εικονα (προς το χειροτερο). Γλαρακι μου καλη δουλεια χθες καλη συνεχεια να εχετε.

Εμεις δεν ειμασταν καλες οπως λες αλλα ειναι λογικο. Προσπαθουμε να δεσουμε σαν ομαδα μεχρι τις 12 του μηνος που ξεκιναει το πρωταθλημα, εχοντας 5 προσθηκες νεες. Ειδαμε τις αδυναμιες μας (πχ. παγιδες) και τα δυνατα μας σημεια και θα βελτιωθουμε.

Παντως ειναι νωρις ακομα για συμπερασματα, το πρωταθλημα αρχιζει σε 15 μερες και ολες οι ομαδες θα ειναι διαφορετικες μεχρι τοτε. Δεν νομιζω οτι τα αποτελεσματα αυτων των αγωνων, φιλικων και τουρνουα (Αγ. Παρασκευης, Καλαμακιου κτλ κτλ) μπορουν να δηλωσουνε κατι για το πρωταθλημα.
Live strong
Ο πάγκος του Αστέρα θα φιλοξενεί από δω και πέρα δυο γυναίκες προπονήτριες. Η μία θα είναι η Αφέντρα η Παπαδήμου, όπου ήταν και στο τουρνουά του Καλαμακίου και η άλλη θα είναι η Στέλλα Κομματά. Πρώην αθλήτρια του Σπόρτιγκ η οποία κάνει για πρώτη φορά το ντεπούτο της ως προπονήτρια σε εθνική κατηγορία.
magickaminia
QUOTE(ovida @ Sep 10 2008, 14:15 ) *
Αντε!!! ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!

Καλη χρονια σε ολους τους συμμετεχοντες στην Α2 Νοτου. Θα ηθελα να πω οτι ειναι πολυ ευχαριστο να βλεπουμε ομαδες οπως η ΑΕΠΑΠ να κοντραρει στα ισια στο Κυπελλο τον Πανιωνιο και την ΦΕΑ και τον Σπορτιγκ να φτανουν στην Γ φαση του Κυπελλου . Αυτο σημαινει οτι η κατηγορια θα ειναι δυνατη και το πρωταθλημα αμφιρροπο αν εξαιρεσει κανεις τον αμοιρο ΑΟΝΑ. Καλη συνεχεια.
LITSA#4#
H Fea pantws fetos tha einai mia apo tis pio dunates omades
kwstas_p
ITHELA NA KSERA MERIKES ATHLITRIES TO PAIZOUN DITHEN KAI OTI EINAI EPAGGELMATIES KATA ALLA.KAI DE SIKONOYN KAI KOUVENTA KIOLAS LES KAI EXOUN TO PANW XERI STIS OMADES TOUS.A RE TI ALLO THA DOUME STA ELLINIKA PROTATHLIMATA.ANTE KALI ARXI TI KYRIAKI!!!
AN KAI KSEKINISAN TA EYTRAPELAAAA
. 69.gif



edit by mod : greeklish.jpeg
Live strong
Κάτι πήρε το αφτί μου..ότι κάποια ομάδα θα ενισχυθεί διοικητικά..για να δούμε; Μακάρι να γίνονται κινήσεις που ανεβάζουν ομάδες αντι να τις ρίχνουν!!!! smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.