Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός - 3ος Τελικός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
spysta
QUOTE(kolossos @ Jun 13 2007, 09:47 PM) *
Ρε όργια έχετε το θράσος και μιλάτε για διαιτησία σήμερα; ΕΛΕΟΣ δηλαδή πραγματικά έλεος. Σε όλο το παιχνίδι σας κρατούσε ζωντανούς η διαιτησία (ναι έδωσε και ένα ανύπαρκτο φάουλ στον ματσιγιάουσκας) και μιλάτε για κλοπή για την φάση στο τέλος. Να δω πάλι τι θα βγουν να πουν όλοι οι "αντικειμενικοί" και να μας αναλύσουν το πόσο αδικήθηκε ο γαύρος σήμερα. Γιατί φσικά για την διαιτησία μιλάμε μόνο όταν χάνει ο Ολυμπιακός. Όταν δίνει αντιαθλητικό στον Σισκάουσκας και σε 3 αντίστοιχες του γαύρου δίνει απλά φάουλ δεν μιλάμε; Όταν ο Πεν κάνει επιθετικό δεν δίνεται τίποτα και στην συνέχεια δίνει ανύπαρκτο φάουλ στον Τσαρτσαρή δεν μιλάμε; Σήμερα ρε ηλίθιοι έτσι όπως παίζατε με 3 παίκτες θα έπρεπε να είχατε τελειώσει το ματς. Αλλά μας έχει φάει η "αντικειμενικότητα" όλους μας... Οι "αντικειμενικοί" πιστεύουν ότι ο ΠΑΟ ποτέ δεν αδικείται και επίσης όποιος παίζει αντίπαλος του σφάζεται.
ΝΑ σας χαίρονται!

ευνοηθηκε ο Ολυμπιακος σημερα και σε ολο το παιχνιδι τον κρατουσε η διαιτησια...........ΘΕΕ ΜΟΥ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ?????????!!!!
soz
QUOTE(kolossos @ Jun 13 2007, 11:47 PM) *
Ρε όργια έχετε το θράσος και μιλάτε για διαιτησία σήμερα; ΕΛΕΟΣ δηλαδή πραγματικά έλεος. Σε όλο το παιχνίδι σας κρατούσε ζωντανούς η διαιτησία (ναι έδωσε και ένα ανύπαρκτο φάουλ στον ματσιγιάουσκας) και μιλάτε για κλοπή για την φάση στο τέλος. Να δω πάλι τι θα βγουν να πουν όλοι οι "αντικειμενικοί" και να μας αναλύσουν το πόσο αδικήθηκε ο γαύρος σήμερα. Γιατί φσικά για την διαιτησία μιλάμε μόνο όταν χάνει ο Ολυμπιακός. Όταν δίνει αντιαθλητικό στον Σισκάουσκας και σε 3 αντίστοιχες του γαύρου δίνει απλά φάουλ δεν μιλάμε; Όταν ο Πεν κάνει επιθετικό δεν δίνεται τίποτα και στην συνέχεια δίνει ανύπαρκτο φάουλ στον Τσαρτσαρή δεν μιλάμε; Σήμερα ρε ηλίθιοι έτσι όπως παίζατε με 3 παίκτες θα έπρεπε να είχατε τελειώσει το ματς. Αλλά μας έχει φάει η "αντικειμενικότητα" όλους μας... Οι "αντικειμενικοί" πιστεύουν ότι ο ΠΑΟ ποτέ δεν αδικείται και επίσης όποιος παίζει αντίπαλος του σφάζεται.
ΝΑ σας χαίρονται!


Ρε φίλε μην το συνεχίζεις!!!!

Ο καθένας κρίνει μόνος του.Μην τους κάνεις τη χάρη να μπεις σε τέτοιες συζητήσεις!!!!!
leonkalf
Πριν λίγο γύρισα και γω από το γήπεδο με ένα αίσθημα "αδειάσματος". Εκεί που πας να φύγεις θριαμβευτής, βλέπεις ότι το τρίποντο δεν έχει τύχει... εκεί πετάγετε ο Μήτσος και σου παίρνει τη μπουκιά από το στόμα.

Χάρηκα πολύ που ήμουν στο γήπεδο. Ωραία ατμόσφαιρα και μεγάλο ματς!!
Πάμε τώρα για την Κυριακή. Άλλο ένα μεγάλο ματς εν'όψη!!

Ο Μάτσε μου θύμισε τον παλιό καλό Μάτσε. Τα σουτ που έβαλε ήταν "Μάτσε", τα γνήσια!! 41.gif
morfi
QUOTE(soz @ Jun 13 2007, 11:46 PM) *
Ρε φίλε σόρυ κιόλας αλλά είσαι ΠΟΛΥ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!

Δεν φταίω εγώ. Είναι έμφυτο. Δεν το έχουν όλοι.

QUOTE(soz @ Jun 13 2007, 11:46 PM) *
Ρεκόρ εισητηρίων έχουμε φέτος παντού.
Ρεκόρ εισητηρίων έχουμε φέτος παντού
Ρεκόρ εισητηρίων έχουμε φέτος παντού

(3 φορές μπας και το καταλάβεις)

Ρεκόρ εισιτηρίων στο γυναικείο βόλλευ ? Να το χαίρεστε....
Όταν λέω ότι δεν γίνεται να πέσετε πιο χαμηλά...

OK listen τώρα. Εγώ δεν μίλησα για το ποιός είναι πρώτος και ποιός τελευταίος στα εισιτήρια. Απάντησα σε αυτό :
"Χαίρομαι επίσης για το περίπου 70-80% των φιλάθλων του ολυμπιακού ανα την ελλάδα που για 10 χρόνια αγνοούσαν το μπάσκετ και φέτος έγιναν όλοι ειδικοί,αναλυτές απέκτησαν γνώμη κλπ.Έτσι,γιατι κατάντησε αηδία να ασχολούμαστε μόνοι μας."
Eσύ όμως δεν απάντησες σε αυτό που έγραψα.

QUOTE(soz @ Jun 13 2007, 11:46 PM) *
Άντε γιατί αν και είσαι επίτιμο μέλος εδω μέσα απο οτι βλέπω,δεν ξέρεις τι γίνεται πέρα απτη μύτη σου.
Καλό θα ήταν να ενημερώνεσαι πριν πετάξεις κάτι τόσο άτοπο...

Εγώ επίτιμο μέλος ? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ θα φταίει η παράταση μάλλον...

ΟΚ. Θα ενημερωθώ για τα γυναικεία τμήματα (εδώ γελάμε) και θα τα ξαναπούμε.

QUOTE(soz @ Jun 13 2007, 11:46 PM) *
Και αυτά ήθελα να σας πω,καληνύχτα και καλό ξημέρωμα σε όλους μας.

Καλό βράδυ.
sihainas
Φίλε κολοσε μπορείς να είσαι λίγο πιο ήρεμος;


Χαλαρώστε λίγο...βγάλτε τα πράσινα, κόκκινα, κίτρινα γυαλιά σας και απολαύστε αυτή τη φοβερή σειρά που προσφέρουν οι δύο ομάδες...
kolossos
Eίπαμε σε όλα υπάρχουν και κάποια όρια. Δεν είναι δυνατόν να μείνω να διαβάζω τις μαλακίες που γράφονται περί διαιτησίας. Όσοι έχουν μάτια είδαν... Όσοι είναι αντικειμενικοί και πάλι είδαν (ότι τους συμφέρει). Προτιμώ να γίνω μπαν παρά να κάνω τον μ****α Όσο για τους αντικειμενικούς ας χαίρονται την επιστροφή του γαύρου και ας πανηγυρίσουν όσο μπορούν το ζόρισμα του ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ γιατί δεν τους μένει και πολύς χρόνος...

QUOTE
Φίλε κολοσε μπορείς να είσαι λίγο πιο ήρεμος;


Χαλαρώστε λίγο...βγάλτε τα πράσινα, κόκκινα, κίτρινα γυαλιά σας και απολαύστε αυτή τη φοβερή σειρά που προσφέρουν οι δύο ομάδες...


Δεν ειναι θέμα γυαλιών. Απλά είναι πρόκληση να βγαίνουν και να σου μιλάνε για διαιτησία στηριζόμενοι στην τελευταία φάση και να αγνοούν επιδεικτικά το τι έγινε πριν. Είπαμε ηρεμία αλλά ως ένα σημείο...
Gravedigger
QUOTE(kostasss28 @ Jun 13 2007, 08:50 PM) *
κ εγω εδω ειναι που τρελενομαι.μιλησε η στοφα λενε της μεγαλης ομαδας αντι να λενε μιλησε η στοφα της διαιτησιας.σημερα στο γηπεδο υπηρχε μια ομαδα η οποια προσφερε κ θεαμα στους φιλους του παναθηναικου βγαζοντας πολυ καλες φασεις κ αυτη ηταν ο ολυμπιακος.παρα το κακιστο ποσοστο στις βολες κ τις επιπολεοτητες που αν δεν γινοντουσαν θα χε καθαρισει το ματσ ευκολα παλι θα μπορουσε ο ολυμπιακος να νικησει εχοντας την τυχη στα χερια του.οι διαιτητες ομως του στερησαν αυτο το δικαιωμα κ δυστυχως η καλυτερη ομαδα εχασε λογω κακων δημοσιων σχεσεων.η πρωτη μεταγραφη που πρεπει να κανει ο ολυμπιακος τη νεα χρονια κ η πιο σημαντικη ειναι να προσλαβει εναν καλο PR για να βελτιωση τις δημοσιες σχεσεισ του μαγαζιου.χωρις δημοσιες σχεσεις δεν πας μπροστα στην ελλαδα

Καλά αυτό που λες το εννοείς???Μπορεί ο Ολυμπιακός σήμερα να ήταν καλύτερος αλλά την νίκη δεν του την στέρησε κανένας.ΈΧΑΣΕ από τον ΠΑΟ.Και εγώ που ήμουν στο γήπεδο δν θυμάμαι καμιά πολύ καλή φάση του Ολυμπιακού.Δν λέω ότι δεν έκανε καλές φάσεις αλλά τις πιο πολλές από όσο θυμάμαι τις έκανε ο ΠΑΟ.Από ότι βλέπω ο καθένας ζει στον κόσμο του(αυτό δεν πάει σε εσένα αποκλειστικά).
spysta
QUOTE(soz @ Jun 13 2007, 09:46 PM) *
Ρε φίλε σόρυ κιόλας αλλά είσαι ΠΟΛΥ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!

Ρεκόρ εισητηρίων έχουμε φέτος παντού.
Ρεκόρ εισητηρίων έχουμε φέτος παντού
Ρεκόρ εισητηρίων έχουμε φέτος παντού

(3 φορές μπας και το καταλάβεις)

Άντε γιατί αν και είσαι επίτιμο μέλος εδω μέσα απο οτι βλέπω,δεν ξέρεις τι γίνεται πέρα απτη μύτη σου.
Καλό θα ήταν να ενημερώνεσαι πριν πετάξεις κάτι τόσο άτοπο...
Λυπάμαι γιατί μάλλον κάποιοι άλλοι έπαθαν έμφραγμα σήμερα,και έχουν χάσει τα λογικά τους και λένε οτι τους κατέβει.
Στο θέμα μας τώρα,θα κρατήσω την φράση του ΝΙΚ7 "νομίζω η υπερβολική ενασχόληση με τη διαιτησία δεν οδηγεί πουθενά."
Άλλωστε αυτό είπα κ εγω και συμφωνώ απόλυτα μαζί του.

Και αυτά ήθελα να σας πω,καληνύχτα και καλό ξημέρωμα σε όλους μας.

ρε soz που εχετε ρεκορ φετος παντου....εννοεις στο Ελληνικο πρωταθλημα με τον ΟΣΦΠ και στην ευρωλιγκα στα προημιτελικα και στο final4????
Gravedigger
QUOTE(sihainas @ Jun 13 2007, 08:58 PM) *
Χαλαρώστε λίγο...βγάλτε τα πράσινα, κόκκινα, κίτρινα γυαλιά σας και απολαύστε αυτή τη φοβερή σειρά που προσφέρουν οι δύο ομάδες...

Πέστα ρε sihaina...Ωραίο μπάσκετ θέλουμε να δούμε και αυτό το βλέπουμε....
losers can win
Ο κολοσσος μπορει να είναι λίγο αποτομος αλλά έχει χίλια δικια,δεν θα μπω σε συζητηση για τα αυτονόητα
spysta
QUOTE(kolossos @ Jun 13 2007, 09:58 PM) *
Eίπαμε σε όλα υπάρχουν και κάποια όρια. Δεν είναι δυνατόν να μείνω να διαβάζω τις μαλακίες που γράφονται περί διαιτησίας. Όσοι έχουν μάτια είδαν... Όσοι είναι αντικειμενικοί και πάλι είδαν (ότι τους συμφέρει). Προτιμώ να γίνω μπαν παρά να κάνω τον μ****α Όσο για τους αντικειμενικούς ας χαίρονται την επιστροφή του γαύρου και ας πανηγυρίσουν όσο μπορούν το ζόρισμα του ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ γιατί δεν τους μένει και πολύς χρόνος...
Δεν ειναι θέμα γυαλιών. Απλά είναι πρόκληση να βγαίνουν και να σου μιλάνε για διαιτησία στηριζόμενοι στην τελευταία φάση και να αγνοούν επιδεικτικά το τι έγινε πριν. Είπαμε ηρεμία αλλά ως ένα σημείο...

δεν εχεις αδικο... περιμενω ομως να παραδεχτεις οτι ευνοηθηκατε και εσεις σε διαφορα σημεια... αλλα αυτη η τελευταια φαση θα εκρινε ολο το παιχνιδι!!! εβαζε ο Πενν τις βολες κερδιζαμε,εβαζε μια παραταση και δεν εβαζε καμια χαναμε....οταν λοιπον σου στερουν αυτο το δικαιωμα ρε kolossos ποναει.. και δεν γινεται να μην το αναφερεις οταν μαλιστα ειναι τοσο καθαρο φαουλ....δεν γινεται γιατι χανεις μισο τιτλο απο αυτη τη φαση
apkat
Εγω θα θελα να ξερω απλα ποιοι απο τους φιλους μας Παναθηναικους ηταν γηπεδο;;;
Απο οτι εχω καταλαβει οι περισσοτεροι γιαυτο υπαρχει αυτη η συγχυση για τη διαιτησια.ξαναδειτε το ματς προσεκτικα και δειτε αν αδικηθηκε ΣΥΝΟΛΙΚΑ ο παο η ο ΟΣΦΠ (και οχι μεμονομενα σε 1-2 φασεις).Ξαναλεω η διαιτησια ειχε ερκετα λαθη αλλα ξηταν ακριβοδικαιη μεχρι και την τελευταια φαση που ηταν προκλητικη.

Αποχωρω απο την κουβεντα αφου πλεον δεν εχει νοημα.Αφηστε που δεν μπορω συζητησεις που περιεχουν τετοιο λεξιλογιο.. 68.gif 68.gif
morfi
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ. Get over it.
Και οι δύο μπορούν να κλαίγονται όσο θέλουν (όπως εγώ με τα φάουλ στον Σχορτσιανίτη angry_red.gif . Το παλικάρι δεν μπορεί να παίξει άμυνα) αλλά πρέπει επιτέλους να παραδεχτούμε ότι η διαιτησία και στα τρία παιχνίδια ήταν ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. Αν δεν το βλέπετε (γαύροι-βάζελοι), τότε έχετε πρόβλημα.
dizzy_fingers
QUOTE(kolossos @ Jun 13 2007, 08:58 PM) *
Προτιμώ να γίνω μπαν παρά να κάνω τον μ****α

Το δεύτερο το πέτυχες, δυστυχώς, όπως και πολλοί άλλοι που συμμετέχουν στη συζήτησή σου...αλλά το πρώτο δεν το γλύτωσες. wink.gif
Κέρδισες 3 μέρες διακοπές με τη συμπεριφορά σου.

Κρατιέμαι, πραγματικά, να βγάλω κανονισμό στο φόρουμ "Μην ασχολείστε με τη διαιτησία" μπας και καθαρίσουμε από μερικούς που δεν έχουν συνειδητοποιήσει που βρίσκονται, ώστε να μπορέσουμε να συζητήσουμε για το μπάσκετ... αντί να μιζεριάζουμε σαν ανικανοποίητες γριές ή να τσακωνόμαστε σαν ανώριμα 8χρονα για το ποιός αδικήθηκε περισσότερο.

Κόψτε το, επιτέλους!
Nik7
πες τα αρχηγε...
τελικά φάνηκε αυτο που έβλεπα απο την αρχη:
μετα τον ΔΔ κανείς δε μπορεί ν'ανταποκριθεί σαν PG στον ΠΑΟ.
βουγιανιτς, μπετσιροβιτς με τίποτα.
ο ΠΑΟ χρειάζεται επειγόντως έναν PG που να μπορεί να σταθεί (σχεδόν) σαν ΔΔ για 10-15 λεπτά.
ποιός όμως;
ξέρω οτι είναι off topic αλλά εδω είστε μαζεμένοι όλοι
spysta
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 13 2007, 10:16 PM) *
Το δεύτερο το πέτυχες, δυστυχώς, όπως και πολλοί άλλοι που συμμετέχουν στη συζήτησή σου...αλλά το πρώτο δεν το γλύτωσες. wink.gif
Κέρδισες 3 μέρες διακοπές με τη συμπεριφορά σου.

Κρατιέμαι, πραγματικά, να βγάλω κανονισμό στο φόρουμ "Μην ασχολείστε με τη διαιτησία" μπας και καθαρίσουμε από μερικούς που δεν έχουν συνειδητοποιήσει που βρίσκονται, ώστε να μπορέσουμε να συζητήσουμε για το μπάσκετ... αντί να μιζεριάζουμε σαν ανικανοποίητες γριές ή να τσακωνόμαστε σαν ανώριμα 8χρονα για το ποιός αδικήθηκε περισσότερο.

Κόψτε το, επιτέλους!

συμφωνω απολυτα....δεν μπορουμε ομως να αμφησβητησουμε το γεγονος οτι η διαιτησια παιζει καθοριστικο ρολο στην εξελιξη ενος αγωνα!!!και μου φαινεται αδυνατον να μην σχολιαζουμε φασεις ,συγκεκριμενα σαν την τελευταια που καθοριζονται απο τους διατητες...το θεμα ειναι να το καταλαβουμε μονοι μας και να μην ασχολουμαστε με τους γκρι....το λεω εγω που αν και δεν το γουσταρω κανω διαφορες αναφορες!!!Ολα θελουν ενα μετρο ....
Nik7
πάντως η δική μου άποψη είναι οτι καλύτερη επιλογή είναι (με αυτη τη σειρά):

Pepe Sanchez
MouMou
Kerem Tunceri (της Ρεαλ)

ξέρω οτι ο τελευταίος εχει φανατικούς εχθρούς, αλλά εγψ τν βρίσκω εγκεφαλικό παίχτη
dizzy_fingers
Επειδή, πάντως, δεν είδα το ματς (ας όψεται η δουλειά δυστυχώς....το ίδιο και για τον 5ο -αν φτάσουμε εκεί- τελικό...προλαβαίνω να παραιτηθώ? smiley.gif ) δε μπορώ να εκφέρω άποψη.
Μόνο την παράταση άκουσα στο ραδιόφωνο και έμεινα άφωνος από την ατμόσφαιρα αλλά και την εξέλιξη του τελευταίου λεπτού.

Είχαμε sold out? Η συμπεριφορά του κόσμου πώς ήταν?
kostasss28
στο ματς εγιναν λαθος σφυριγματα κ για τις δυο μεριες.η διαφορα ειναι ομως οτι στην τελευταια φαση σε ενα φαουλ που μεχρι κ ο διαμαντιδης σηκωνει το χερι ξερωντας οτι εκανε καθαρο φαουλ οι δυο δαιτητες ειναι μπροστα κ δεν σφυριζουν τιποτα.εκει υπαρχει καθαρος δολος κ ειναι ξεκαθαρο οτι πηραν εντολη να μην νικησει ο ολυμπιακος.φυσικα απεναντι στον παο οταν το ματσ παει στον ποντο πρεπει να εισαι αφελης για να περιμενεις να σου δωσουν ενα φαουλ στο οποιο βγαζει αιμα ο παιχτης.ειλικρινα λυπαμαι τον αγγελοπουλο κ τα λεφτα του που δεν προκειται να δουν αντικρισμα γιατι η παραγκα ειναι πολυ δυνατη.πρεπει να μαζεψει ενα γαλαξια αστερων στην ομαδα ο αγγελο για να τα βαλει με ολο το κατεστημενο κ να σηκωσει την κουπα
sarounas
είναι πολύ άδικο αυτό,
κακά τα ψέμματα από την εποχή των τελικών ΑΡΗ-ΠΑΟΚ έχουμε να δούμε τόσο κλειστούς τελικούς πρωταθλήματος και αν συμπεριλάβουμε τους δύο αγώνες της κανονικής περιόδου, τρία από τα 5 μέχρι στιγμής φετινά παιχνίδια ΠΑΟ-ΟΣΦΠ μπαίνουν στην κατηγορία all time classic με κορυφαίο το σημερινό

ΠΑΡΟΛ΄ΑΥΤΑ ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΔΕΙΟΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΑΤΣ!!!!!!

τί και αν κέρδισε ο ΠΑΟ που υποστηρίζα,
μιλώ φυσικά για την ηλιθιότητα -δεν μπορώ να εκφραστώ πιο κόσμια- του διαιτητή να μην δώσει το φάουλ στον Πεν στο τέλος

και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί blink.gif μπροστά είσαι και βλέπεις τί γίνεται... ολοκάθαρη η φάση,
έ δώστο το ρημάδι το φάουλ

έχω εξοργιστεί γιατί η φάση είναι καθαρή, δεν είναι φάση όπως πχ η τάπα του Στόγιαν το 96 να μην έχει σαφή άποψη ο διαιτητής τί έγινε

ενώ αντίθετα στο φάουλ που χρεωθήκαμε εμείς πάνω στον Βούγιανιτς -που βεβαίως ποτέ δεν έγινε- το δέχομαι ότι δεν μπορεί ο διαιτητής να έχει σαφή άποψη γιατί πράγματι είναι μια δύσκολη φάση,

πάντως οι φάσεις που έβγαλε ο μητσάρας είναι βγαλμένες πραγματικά από τα όνειρά του 77.gif
τώρα για την αντίδραση του στην τελευταία φάση δεν νομίζω ότι είχε black out εκείνη την στιγμή
απλά είδε τον Πεν να τρέχει και πίστεψε ότι θα προλάβαινε να πάρει τον χώρο για να τον εμποδίσει αλλά ο Πεν είναι τρομερά γρήγορος

και επίσης θα προτιμούσα οι παίκτες της ομάδας να είναι πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και λιγότερο στην γκρίνια για τους διαιτητές, αυτό το πράγμα με την εμμονή να δωθούν σώνει και καλά αντιαθλητικά και διαμαρτηρία στο κάθε φάουλ πιστεύω ότι το μόνο που καταφέρνει είναι μια αποσυγκέντρωση από τον στόχο

να ναι καλά οι ψηλοί ο Μπατίστ, ο Τομάσεβιτς και ο Τσαρτσαρής γιατί οι υπόλοιποι σήμερα ήταν αλλού...
Green Warrior
QUOTE(kolossos @ Jun 13 2007, 08:47 PM) *
Ρε όργια έχετε το θράσος και μιλάτε για διαιτησία σήμερα; ΕΛΕΟΣ δηλαδή πραγματικά έλεος. Σε όλο το παιχνίδι σας κρατούσε ζωντανούς η διαιτησία (ναι έδωσε και ένα ανύπαρκτο φάουλ στον ματσιγιάουσκας) και μιλάτε για κλοπή για την φάση στο τέλος. Να δω πάλι τι θα βγουν να πουν όλοι οι "αντικειμενικοί" και να μας αναλύσουν το πόσο αδικήθηκε ο γαύρος σήμερα. Γιατί φσικά για την διαιτησία μιλάμε μόνο όταν χάνει ο Ολυμπιακός. Όταν δίνει αντιαθλητικό στον Σισκάουσκας και σε 3 αντίστοιχες του γαύρου δίνει απλά φάουλ δεν μιλάμε; Όταν ο Πεν κάνει επιθετικό δεν δίνεται τίποτα και στην συνέχεια δίνει ανύπαρκτο φάουλ στον Τσαρτσαρή δεν μιλάμε; Σήμερα ρε ηλίθιοι έτσι όπως παίζατε με 3 παίκτες θα έπρεπε να είχατε τελειώσει το ματς. Αλλά μας έχει φάει η "αντικειμενικότητα" όλους μας... Οι "αντικειμενικοί" πιστεύουν ότι ο ΠΑΟ ποτέ δεν αδικείται και επίσης όποιος παίζει αντίπαλος του σφάζεται.
ΝΑ σας χαίρονται!



Πέστα ρε φίλε έλεος μας τα έχουν ζαλίσει οι γαύροι και οι δηθεν αντικειμενικοί με το γαύρο και ότι και καλά "πρέπει" οι γαυροι να πάρουν το πρωτάθλημα για το ..."καλό του ελληνικού μπάσκετ" και λοιπές βλακείες. Όταν ο Άρης έπαιρνε το ένα πρωτάθλημα μετά το άλλο δεν έλεγε κανείς ότι πρεπει να το χάσει μια χρονιά από ΠΑΟΚ "για το καλό του μπάσκετ" ούτε όταν οι γαύροι έπερναν το πρωτάθλημα με κοκκαλη και ιωαννιδη έλεγαν ότι πρέπει να το πάρει ο Παναθηναϊκός "για το καλό του μπάσκετ" όλοι ξαφνικά κόπτονται "για το καλό του μπάσκετ" και αβαντάρουν το γαύρο οι ίδιοι που 10-12 πριν περίμεναν στη γωνία στην πρώτη αποτυχία του Παναθηναϊκού (συνεπικουρούμενοι βέβαια από τα λάθη του ίδιου του Παναθηναϊκού)
Απλά έλεος...
james
Sold out νομιζω ναι. Ο κοσμος αν εξαιρεσεις τα γνωστα μπινελικια για τη μανα του ελληνιαδη και βρισεις ηταν πολυ καλα. Ουτε ατνικειμενα ουτε τιπτοα αλλο.
Gravedigger
QUOTE(Nik7 @ Jun 13 2007, 09:30 PM) *
πάντως η δική μου άποψη είναι οτι καλύτερη επιλογή είναι (με αυτη τη σειρά):

Pepe Sanchez
MouMou
Kerem Tunceri (της Ρεαλ)

ξέρω οτι ο τελευταίος εχει φανατικούς εχθρούς, αλλά εγψ τν βρίσκω εγκεφαλικό παίχτη

Φίλε έχεις πλάκα!Όλοι πλακώνονται για την διαιτησία κ μέσα σε αυτά βλέπεις 1 ποστ που λέει εγώ προτιμώ ΜουΜου κτλ...!Δν σε κοροιδεύω αλλά έχει πραγματικά πλάκα! wink.gif (Μπορείς να ποστάρεις στο Ολυμπιακός μεταγραφές.Και εκεί θα το δουν! icon_wave.gif )
morfi
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 14 2007, 12:31 AM) *
Η συμπεριφορά του κόσμου πώς ήταν?

Μια χαρά. Όπως και σε όλα τα παιχνίδια μέχρι τώρα.
apkat
QUOTE
στο ματς εγιναν λαθος σφυριγματα κ για τις δυο μεριες.η διαφορα ειναι ομως οτι στην τελευταια φαση σε ενα φαουλ που μεχρι κ ο διαμαντιδης σηκωνει το χερι ξερωντας οτι εκανε καθαρο φαουλ οι δυο δαιτητες ειναι μπροστα κ δεν σφυριζουν τιποτα.εκει υπαρχει καθαρος δολος κ ειναι ξεκαθαρο οτι πηραν εντολη να μην νικησει ο ολυμπιακος.φυσικα απεναντι στον παο οταν το ματσ παει στον ποντο πρεπει να εισαι αφελης για να περιμενεις να σου δωσουν ενα φαουλ στο οποιο βγαζει αιμα ο παιχτης.ειλικρινα λυπαμαι τον αγγελοπουλο κ τα λεφτα του που δεν προκειται να δουν αντικρισμα γιατι η παραγκα ειναι πολυ δυνατη.πρεπει να μαζεψει ενα γαλαξια αστερων στην ομαδα ο αγγελο για να τα βαλει με ολο το κατεστημενο κ να σηκωσει την κουπα


Ελα ρε παιδια.. 68.gif 68.gif 68.gif

Τι ειναι αυτα τωρα;;Μη τα ισοπεδωνουμε ολα.Αν ο Ματσε δηλαδη αντι για 3/6 βολες 6/6 θα μιλουσαμε για παραγκα;;; wink.gif wink.gif

QUOTE
είναι πολύ άδικο αυτό,
κακά τα ψέμματα από την εποχή των τελικών ΑΡΗ-ΠΑΟΚ έχουμε να δούμε τόσο κλειστούς τελικούς πρωταθλήματος και αν συμπεριλάβουμε τους δύο αγώνες της κανονικής περιόδου, τρία από τα 5 μέχρι στιγμής φετινά παιχνίδια ΠΑΟ-ΟΣΦΠ μπαίνουν στην κατηγορία all time classic με κορυφαίο το σημερινό

ΠΑΡΟΛ΄ΑΥΤΑ ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΔΕΙΟΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΑΤΣ!!!!!!

τί και αν κέρδισε ο ΠΑΟ που υποστηρίζα,
μιλώ φυσικά για την ηλιθιότητα -δεν μπορώ να εκφραστώ πιο κόσμια- του διαιτητή να μην δώσει το φάουλ στον Πεν στο τέλος

και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί blink.gif μπροστά είσαι και βλέπεις τί γίνεται... ολοκάθαρη η φάση,
έ δώστο το ρημάδι το φάουλ

έχω εξοργιστεί γιατί η φάση είναι καθαρή, δεν είναι φάση όπως πχ η τάπα του Στόγιαν το 96 να μην έχει σαφή άποψη ο διαιτητής τί έγινε

ενώ αντίθετα στο φάουλ που χρεωθήκαμε εμείς πάνω στον Βούγιανιτς -που βεβαίως ποτέ δεν έγινε- το δέχομαι ότι δεν μπορεί ο διαιτητής να έχει σαφή άποψη γιατί πράγματι είναι μια δύσκολη φάση,

πάντως οι φάσεις που έβγαλε ο μητσάρας είναι βγαλμένες πραγματικά από τα όνειρά του 77.gif
τώρα για την αντίδραση του στην τελευταία φάση δεν νομίζω ότι είχε black out εκείνη την στιγμή
απλά είδε τον Πεν να τρέχει και πίστεψε ότι θα προλάβαινε να πάρει τον χώρο για να τον εμποδίσει αλλά ο Πεν είναι τρομερά γρήγορος

και επίσης θα προτιμούσα οι παίκτες της ομάδας να είναι πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και λιγότερο στην γκρίνια για τους διαιτητές, αυτό το πράγμα με την εμμονή να δωθούν σώνει και καλά αντιαθλητικά και διαμαρτηρία στο κάθε φάουλ πιστεύω ότι το μόνο που καταφέρνει είναι μια αποσυγκέντρωση από τον στόχο

να ναι καλά οι ψηλοί ο Μπατίστ, ο Τομάσεβιτς και ο Τσαρτσαρής γιατί οι υπόλοιποι σήμερα ήταν αλλού...


Το πιο ωραιο ποστ που εχω διαβασει και μαλιστα απο ανθρωπο που υποστηριζε τον παο..Συμφωνω λεξη προς λεξη..Ακομα και με τα εμοτικον tongue.gif tongue.gif
dizzy_fingers
QUOTE(spysta)
συμφωνω απολυτα....δεν μπορουμε ομως να αμφησβητησουμε το γεγονος οτι η διαιτησια παιζει καθοριστικο ρολο στην εξελιξη ενος αγωνα!!!και μου φαινεται αδυνατον να μην σχολιαζουμε φασεις ,συγκεκριμενα σαν την τελευταια που καθοριζονται απο τους διατητες...το θεμα ειναι να το καταλαβουμε μονοι μας και να μην ασχολουμαστε με τους γκρι....το λεω εγω που αν και δεν το γουσταρω κανω διαφορες αναφορες!!!Ολα θελουν ενα μετρο ....

Μέσα στα νεύρα μου δεν εξηγήθηκα.
Δεν έχεις άδικο, καθώς η διαιτησία είναι μέρος του παιχνιδιού και ως τέτοια μπορεί να σχολιαστεί (προσοχή όμως, το να ψάχνουμε να βρούμε ποιός αδικήθηκε περισσότερο δεν είναι "συζήτηση για τη διαιτησία" wink.gif ).
Αλλά σε αυτή τη συζήτηση, το μέτρο χάθηκε προ πολλού.
Δε μπορεί να έχεις το καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς και από τα 100 ποστ μόνο τα 10 να αφορούν αυτό και τα υπόλοιπα 90 να μιλάνε για τη διαιτησία.
thrylos7
Δεν είπαμε ν' αποφύγουμε τέτοια σχόλια; ( tongue.gif Η συχνότητα των ποστ είναι υψηλή, σε κάποια παραπάνω αναφερόμουν)

Εγώ ανυπομονώ για τη στιγμή που θα βγει αυτός ο τελικός κάπου στο Internet για να τον κατεβάσω...
Αλήθεια, θα μπορούσε να θεωρηθεί ο μεγαλύτερος τελικός που έχουμε δει ποτέ στην Α1;


(Και όσο σκέφτομαι και τους τελικούς του ΝΒΑ... rolleyes.gif )

Edit: Νίκο (sarounas) συμφωνούμε απόλυτα!
james
Φιλε Thrylos εχει ανεβει ο τελικος στο http://blue-whitegt.com/ smile.gif
spysta
αυτο που πραγματικα χαιρομαι παντως ειναι οτι ο Ολυμπιακος εχει επιστρεψει!!ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ!!!!και αυτο δεν φαινεται μονο στα αποτελεσματα αλλα και στις αντιδρασεις των φιλων μας των Παναθηναικων...... tongue.gif tongue.gif δεν το λεω καθολου ειρωνικα!!!το γουσταρω πολυ αυτο γιατι δειχνει οτι το ''ΜΠΑΣΚΕΤΑΚΙ'' (οπως ολοι οι ποδοσφαιροφιλοι κολλημενοι αποκαλουν) ανεβαινει ξανα!!!! ειναι το μονο αθλημα για το οποιο μπορουμε να χαιρομαστε στη χωρα μας....και τα καλυτερα ερχονται!!!
man10
]Για την διαιτησια και το κατα πσο επηρεασε το ματς
Καταρχην ελεος με την διαιτησια. Μια ζωη τα ιδια οχι μονο οι Ολυμπιακοι αλλα και οι φιλαθλοι αλλων ομαδων. ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ. Στην Ισπανια,οι διαιτητες μεχρι τωρα ειναι επιεικως αθλιοι αλλα ακομα και εκει δεν ασχολουνταιι τοσο,οσο εδω. Δηλαδη ακομα και να δινοταν το ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ κατα τα αλλα φαουλ στον Πεν,ποιος σας ειπε οτι θα εβαζε τις βολες?Ε? Επισης ο Ολυμπιακος με παιδαριωδη λαθη στα τελευταια κρισιμα δευτερολεπτα τοσο της παρατασης οσο και του κανονικου αγωνα,εχασε το ματς ,ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. Ειναι δυνατον παικτης τυπου Ακερ δλδ αθλητικος και με εφεση στα καρφωματα,τελευταια φαση του αγωνα να μην παει να καρφωσει με τα δυο χερια? Επισης το αμαρκαριστο τριποντο του Τσαρτσαρη? Αμα εμπαινε? Επισης πως ειναι δυνατον να χαθει τετοιο ριμπαουντ στο τελος? Οσοι δεν μπρουν να καταλαβουν οτι ο Ολυμπιακος εχασε το ματς μονος του στο τελος ειναι στην καλυτερη περιπτωση τυφλοι.Επισης γενικα στο ματς οι διαιτητες ηταν 50-50.

Για τον Παναθηναικο,τι να πω ηταν μετριος, φαινεται οτι τελικα αυτο το περιβοητο 12 players rotation εχει εξελιχθει σε 9 παικτες αφου Γιαφτοκας,Σακοτα και Αλβερτης παιζουν απο ελαχιστα εως καθολου.Σημασια για μενα εχει οτι ο ΠΑΟ πηρε το πιο γκραν γκενιολ ματς της χρονιας, με ουσιαστικα μονο 2-3 παικτες(Ματιστ-Τομασεβιτς και αντε και ο Τσαρτσα) να ειναι σε καλη μερα,και ολους τους υπολοιπους λογω κοπωσης και αλλων πραγματων να ειναι απλα σκιες του πραγματικου τους εαυτου.

Για τον Ολυμπιακο,εχω να πω οτι εμενα προσωπικα με εχει εκπληξει και δειχνει ποσο διαφορετικη ομαδα ειναι με τον Ματσε.


Για τον Διαμαντιδη,ειναι φανερο σε ολους πιστευω οτι ειναι κουρασμενος πραγμα απολυτα φυσιολογικο αφου εκανε μια φουλ σεζον,πιο γεματη δεν γινεται για την ακριβεια και γενικα τα τελευταια 3 χρονια,παιζει χωρις σταματημο. Η κουραση αυτη του βγαινει τοσο σωματικα αλλα κυριως ψυχολογικα,αφου ειναι εμφανες οτι τσατιζεται πλεον πολυ ευκολοτερα.
Στο σημερινο ματς εδειξε παντως γιατι ειναι τοσο μεγαλος παικτης αφου παρα την κουραση και την κακη εμφανιση που ειχε πραγματοποιησει μεχρι το τελος,με 2 φασεις καταφερε να αλλαξει τον αγωνα και ισως και την ιστορια. Τωρα για το φαουλ στο οποιο υπεπεσε στο τελος και λανθασμενα δεν δοθηκε,το περιμενα,αφου καθε φορα που ο αντιπαλος επιθετικος τον περνα και ο ιδιος νιωθει οτι παiζει και να φαει καλαθι,καταληγει σε αυτην την λυση των φαουλ και αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που εχει τοσο συχνα foul troubles.
grigoris
Πες τα ρε ντίζυ γιατί έχει ξεφύγει η κατάσταση.Άμα είναι να μετατραπεί το όνομα του φόρουμ από basketforum σε refereeforum.Σήμερα παίχτηκαν 45 λεπτά εκπληκτικού μπάσκετ και γίνεται ολόκληρη σφαγή για το αν ο Βούγιανιτς έκανε φάουλ πριν ή μετά το σπρώξιμο του Ματσιγιάουσκας που πιο πριν είχε φάει κλωτσιά από τον Τσαρτσαρή που πιο πριν τον είχε δαγκώσει ο Πεν και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.Έλεος πια,ας μιλήσουμε για μπάσκετ (βέβιαι μέσα στο άθλημα είναι και η διαιτησία αλλά ως ένα σημείο).

Εεπειδή λοιπόν η συζήτηση περί διαιτησίας είναι του στυλ "το αυγό ή η κότα έγινε πρώτο?" όποιος έχει απάντηση σ'αυτό ας τη δώσει
kostasss28
Click to view attachment
ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΘΑΡΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ.ΣΦΑΓΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ
Nik7
QUOTE(Gravedigger @ Jun 13 2007, 09:34 PM) *
Φίλε έχεις πλάκα!Όλοι πλακώνονται για την διαιτησία κ μέσα σε αυτά βλέπεις 1 ποστ που λέει εγώ προτιμώ ΜουΜου κτλ...!Δν σε κοροιδεύω αλλά έχει πραγματικά πλάκα! wink.gif (Μπορείς να ποστάρεις στο Ολυμπιακός μεταγραφές.Και εκεί θα το δουν! icon_wave.gif )


ευχαριστώ αγαπητέ, μη φοβάσαι δε θίγομαι, άλλωστε απο το ύφος σου φαίνεσαι σωστός φίλαθλος.
ακολούθα τη συλλογιστική όμως:

εαν βλέπεις το ματς κάπως ψυχρότερα απ αυτούς που παθιάζονται (δεν τους κατηγορώ), βλέπεις ένα τεράστειο κενό στη μηχανή που λέγεται ΠΑΟ. γιατί να μην την επισημάνω;
δλδ εαν ο ΠΑΟ είχε ενα καλό back up PG δεν θα ήταν μια πολυ καλύτερη ομαδα;
Anaz
Παιδια να ρωτησω κατι..? Δεν νομιζετε οτι εχει εξαντληθει το θεμα με την τελευταια φαση?? Ελεος..
Πραγματικα εχω ξενερωσει απιστευτα με αυτα που διαβαζω εδω..Περιμενω να ηρεμησει το κλιμα μπας και διαβασουμε κ κανενα μπασκετικο ποστ,οπως ελαχιστα εμβολιμα καποιων φιλων μεσα σε μια οπαδικη συζητηση χαμηλου επιπεδου που διεξαγεται αυτη τη στιγμη.. 68.gif

Θελω να κανω μια παρατηρηση παντως:Δεν εγινε ξαφνικα προπονηταρα ο Γκερσον,και ομαδαρα ο Ολυμπιακος,ουτε εκλεισε ιδιαιτερα η "ψαλιδα" των δυο ομαδων! Απλα ο Ολυμπιακος ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ ψυχωμενος με το παθος κ την ενεργεια του αουτσαιντερ,ενω ο Παο αγχωμενος κ πιεσμενος ψυχολογικα.. Γι'αυτο βλεπουμε τετοιες ματσαρες και ολα ειναι ανοιχτα..
enypnio
paides mpasketbolitas einai o anthropos oxi to arkoudaki tis duracell pou eipe kai i reporter tou panathinaikou

o pao sernete pantos oti kai na leme sernete
spysta
αααααα ξεχασα.....ειναι δυνατον τετοιοι αγωνες να μπορουν να συγκριθουν με τελικους ΝΒΑ???Τα τλευταια χρονια δεν θυμαμαι να εχουμε δει τετοια ματς στην Αμερικη....ειδικα τα τελευταια σε αξια ουτε τη μιση δεν αγγιζουν απο αυτο που ειδαμε την Κυριακη και χθες!!(Αλλο ενα παραδειγμα για το ποσο εχει πεσει το ΝΒΑ)
man10
QUOTE(spysta @ Jun 13 2007, 09:49 PM) *
αααααα ξεχασα.....ειναι δυνατον τετοιοι αγωνες να μπορουν να συγκριθουν με τελικους ΝΒΑ???Τα τλευταια χρονια δεν θυμαμαι να εχουμε δει τετοια ματς στην Αμερικη....ειδικα τα τελευταια σε αξια ουτε τη μιση δεν αγγιζουν απο αυτο που ειδαμε την Κυριακη και χθες!!(Αλλο ενα παραδειγμα για το ποσο εχει πεσει το ΝΒΑ)

Σε καμια περιπτωση,πολυ καλυτεροι οι δικοι μας. Μονο για τελικους μιλαμε παντα,ε...Μην ξεχνιομαστε κιολας...
dizzy_fingers
Οι φίλοι green_warrior και kostasss28 πήραν ένα timeout μίας ημέρας από τη συζήτηση.
Μπορούν ακόμα να ανταλλάζουν απόψεις περί αδικίας και παράγκας με pm και στο chat (μιας και είναι καινούριο biggrin.gif).

Θέλει κανείς άλλος να τους κάνει παρέα?
spysta
QUOTE(grigoris @ Jun 13 2007, 10:44 PM) *
Πες τα ρε ντίζυ γιατί έχει ξεφύγει η κατάσταση.Άμα είναι να μετατραπεί το όνομα του φόρουμ από basketforum σε refereeforum.Σήμερα παίχτηκαν 45 λεπτά εκπληκτικού μπάσκετ και γίνεται ολόκληρη σφαγή για το αν ο Βούγιανιτς έκανε φάουλ πριν ή μετά το σπρώξιμο του Ματσιγιάουσκας που πιο πριν είχε φάει κλωτσιά από τον Τσαρτσαρή που πιο πριν τον είχε δαγκώσει ο Πεν και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.Έλεος πια,ας μιλήσουμε για μπάσκετ (βέβιαι μέσα στο άθλημα είναι και η διαιτησία αλλά ως ένα σημείο).

Εεπειδή λοιπόν η συζήτηση περί διαιτησίας είναι του στυλ "το αυγό ή η κότα έγινε πρώτο?" όποιος έχει απάντηση σ'αυτό ας τη δώσει

το αυγο !!!!γιατι πολλα πολλα πολλα χρονια πριν οι δεινοσαυροι γεννουσαν αυγα πολυ πριν ενφανιστουν οι κοτες....... smiley.gif smiley.gif
Gravedigger
QUOTE(Nik7 @ Jun 13 2007, 09:47 PM) *
ευχαριστώ αγαπητέ, μη φοβάσαι δε θίγομαι, άλλωστε απο το ύφος σου φαίνεσαι σωστός φίλαθλος.
ακολούθα τη συλλογιστική όμως:

εαν βλέπεις το ματς κάπως ψυχρότερα απ αυτούς που παθιάζονται (δεν τους κατηγορώ), βλέπεις ένα τεράστειο κενό στη μηχανή που λέγεται ΠΑΟ. γιατί να μην την επισημάνω;
δλδ εαν ο ΠΑΟ είχε ενα καλό back up PG δεν θα ήταν μια πολυ καλύτερη ομαδα;

Sorry έκανα λάθος,στο ΠΑΟ μεταγραφές πρέπει να το γράψεις!Πάντως συμφωνώ μαζί σου ότι ο ΠΑΟ χρειάζεται 1 PG.Αλλά αυτός θα πρέπει να είναι οργανωτής.Γιατί PG είναι και ο Vujanic που δεν είναι τόσο κακός όσο φαίνεται στους τελικούς αλλά δεν είναι οργανωτής!Καλύτερα όμως να συνεχίσουμε στις μεταγραφές γιατί είμαστε και off topic!
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 14 2007, 12:16 AM) *
QUOTE
Προτιμώ να γίνω μπαν παρά να κάνω τον μ****α


Το δεύτερο το πέτυχες, δυστυχώς, όπως και πολλοί άλλοι που συμμετέχουν στη συζήτησή σου...αλλά το πρώτο δεν το γλύτωσες. wink.gif
Κέρδισες 3 μέρες διακοπές με τη συμπεριφορά σου.


Θελω και εγω να γινω μπαν! biggrin.gif ΕΙναι καλο αυτο? ohmy.gif Θελω και εγω να παω διακοπες. 24.gif 24.gif
Στις διακοπες το πρωινο του ξενοδοχειου ειναι μεσα? 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif

Μα τι καθονται ολοι και ασχολουνται με την διαιτησια και με το ποσο θυμωσαν και νιωθουν οργη κλπ, και δεν χαλαρωνουν λιγακι να ασχοληθουν με κατι πιο πρεπον? rolleyes.gif
man10
QUOTE(Nik7 @ Jun 13 2007, 09:47 PM) *
ευχαριστώ αγαπητέ, μη φοβάσαι δε θίγομαι, άλλωστε απο το ύφος σου φαίνεσαι σωστός φίλαθλος.
ακολούθα τη συλλογιστική όμως:

εαν βλέπεις το ματς κάπως ψυχρότερα απ αυτούς που παθιάζονται (δεν τους κατηγορώ), βλέπεις ένα τεράστειο κενό στη μηχανή που λέγεται ΠΑΟ. γιατί να μην την επισημάνω;
δλδ εαν ο ΠΑΟ είχε ενα καλό back up PG δεν θα ήταν μια πολυ καλύτερη ομαδα;

Ουπς δεν το ειχα δει πριν.Εξαρταται το ενοεις καλο back up. Γιατι ο Βουγιανιτς ειναι καλυτερος παικτης χαλαρα απο τον Σαντσεθ και τον Τουνσερι(!),αλλα ετσι οπως εχει δομηθει ο ΠΑΟ φετος,ειναι εμφανες οτι η ομαδα χωρις ΔΔ ειναι αλλη ομαδα με διαφορετικο στυλ. Βασικα οσο και αν ψαξει δεν νομιζω οτι θα μπορουσε ο ΠΑΟ να βρει παικτη που οσο θα λειπει ο ΔΔ να καλυπτει το κενο του πληρως.
thrylos7
QUOTE
Θελω να κανω μια παρατηρηση παντως:Δεν εγινε ξαφνικα προπονηταρα ο Γκερσον,και ομαδαρα ο Ολυμπιακος,ουτε εκλεισε ιδιαιτερα η "ψαλιδα" των δυο ομαδων! Απλα ο Ολυμπιακος ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ ψυχωμενος με το παθος κ την ενεργεια του αουτσαιντερ,ενω ο Παο αγχωμενος κ πιεσμενος ψυχολογικα.. Γι'αυτο βλεπουμε τετοιες ματσαρες και ολα ειναι ανοιχτα..


Καλά ο Γκέρσον ούτως ή άλλως, δεν είναι καινούριος για να εξελίσσεται με ραγδαίο ρυθμό.

Πέρα από το ψυχολογικό που όντως είναι σημαντικό κομμάτι, η βελτίωση του Ολυμπιακού πλέον είναι κάτι παραπάνω από εμφανής... Αυτό είναι και έργο του Γκέρσον και τον κάνει να φαίνεται καλύτερος, αλλά νομίζω πως εκτός αυτού, ίσως αποδεικνύεται τώρα ότι όντως, το δυνατό του σημείο είναι τα μεγάλα ματς (άσχετα αν δεν του βγαίνει φέτος.. biggrin.gif ).

Πάντως, δε θεωρώ τον Παναθηναϊκό καλύτερο με διαφορά... Τ' ότι ο Ολυμπιακός του κάνει τη ζωή δύσκολη κάθε φορά (και κάτι παραπάνω) δε μπορεί να είναι απλή σύμπτωση, ούτε να οφείλεται μόνο στη διαφορετική ψυχολογία. Και ο Ολυμπιακός έχει υπάρξει πιεσμένος ψυχολογικά και σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό μέσα στη χρονιά...
man10
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 13 2007, 09:53 PM) *
Οι φίλοι green_warrior και kostasss28 πήραν ένα timeout μίας ημέρας από τη συζήτηση.
Μπορούν ακόμα να ανταλλάζουν απόψεις περί αδικίας και παράγκας με pm και στο chat (μιας και είναι καινούριο biggrin.gif).

Θέλει κανείς άλλος να τους κάνει παρέα?

Ο admin εχει κεφια!!!!! 41.gif 41.gif

Επισης,σαφως και δεν ειναι συμπτωση η πολυ καλη παρουσια του Ολυμπιακου. Η βελτιωση στην αποδοση του σε συνδυασμο με το βαρος της φανελας εχουν αποτελεσματα...
morfi
Μετά την διαιτησία περάσαμε και σε άλλες βλακείες.

QUOTE(spysta @ Jun 14 2007, 12:49 AM) *
αααααα ξεχασα.....ειναι δυνατον τετοιοι αγωνες να μπορουν να συγκριθουν με τελικους ΝΒΑ???Τα τλευταια χρονια δεν θυμαμαι να εχουμε δει τετοια ματς στην Αμερικη....ειδικα τα τελευταια σε αξια ουτε τη μιση δεν αγγιζουν απο αυτο που ειδαμε την Κυριακη και χθες!!(Αλλο ενα παραδειγμα για το ποσο εχει πεσει το ΝΒΑ)

Είναι μάλλον γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΝΒΑ. Και μη μου πείς "Έχω δεί". Όχι δεν έχεις δει.

QUOTE(man10 @ Jun 14 2007, 12:53 AM) *
Σε καμια περιπτωση,πολυ καλυτεροι οι δικοι μας. Μονο για τελικους μιλαμε παντα,ε...Μην ξεχνιομαστε κιολας...

Α οκ. Δηλαδή η κανονική περίοδος του ΝΒΑ είναι καλύτερη από αυτή της Α1 αλλά πάσχουνε λίγο στους τελικούς.

"Ναί ρε, οκ"


Nα δω τι άλλο θα διαβάσω...
Anaz
QUOTE
Ματσιγιάουσκας: "Θέλαμε και οι δύο τη νίκη πολύ. Δυστυχώς έγιναν τα παιχνίδια της τύχης, όπως και στο πρώτο ματς της κανονικής περιόδου στο ΣΕΦ. Τώρα πρέπει να ισοφαρίσουμε στο ΣΕΦ για να γυρίσουμε. Ίσως έγινε φάουλ, ίσως δεν έγινε. Αν γινόταν στο μέσο του αγώνα, θα το έδιναν. Τώρα δεν το έδωσαν γιατί δεν ήθελαν να δώσουν πλεονέκτημα σε κάποια ομάδα".

Σκούνι Πεν: "Ηταν σίγουρα φάουλ η τελευταία φάση, με έβγαλε εκτός πορείας, ενώ θα μπορούσα εύκολα να φτάσω μέχρι την μπασκέτα. Δεν περίμενα όμως μέσα σ` αυτό το γήπεδο να το σφυρίξει. Κατά τη διάρκεια του ματς ούτε 1 δευτερόλεπτο δεν σκέφτηκα ότι θα μπορούσαμε να χάσουμε. Ομως πρέπει να δώσω τα εύσημα στον Διαμαντίδη και τον Μπατίστ, οι οποίοι είναι μεγάλοι παίκτες, πήραν την ομάδα στις πλάτες τους και αξίζουν κάθε σεντς του συμβολαίου τους. Θα έρθουμε και τρίτη φορά στο ΟΑΚΑ, βέβαια πρέπει να κερδίσουμε την Κυριακή (17/6), όμως είμαι σίγουρος ότι θα επιστρέψουμε."

Γιάννης Μπουρούσης: "Εδώ μέσα ούτε και εγώ θα το σφύριζα. Ομως ήταν καθαρό φάουλ, μη κλείνουμε τα μάτια μας. Το δείξαμε ότι μπορούμε να κερδίσουμε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, όμως πρώτα πρέπει να περάσουμε την Κυριακή (17/6). Ο Παναθηναϊκός ήταν τυχερός, όμως είναι υπέρ μας ο τρόπος που χάσαμε."

Ράιαν Στακ: "Το παιχνίδι το χάσαμε μέσα από τα χέρια μας και κρίθηκε στο τυχερό καλάθι του Μπατίστ. Ηταν πολλά τα φάουλ στο ματς που είτε έδωσαν είτε δεν τα έδωσαν οι διαιτητές, έγινε πολύ σκληρή μάχη και πρέπει να δώσουμε τις απαντήσεις μας στο ΣΕΦ."
Gravedigger
Ο Morfi θίχτηκε!!!Πάντως εγώ συμφωνώ μαζί του...Δν κρίνουμε μόνο από τους φετινούς τελικούς...Οι περσινοί ήταν εκπληκτικοί αν και δεν θέλω να τους θυμάμαι... sad.gif
Anaz
QUOTE
Πάντως, δε θεωρώ τον Παναθηναϊκό καλύτερο με διαφορά... Τ' ότι ο Ολυμπιακός του κάνει τη ζωή δύσκολη κάθε φορά (και κάτι παραπάνω) δε μπορεί να είναι απλή σύμπτωση, ούτε να οφείλεται μόνο στη διαφορετική ψυχολογία. Και ο Ολυμπιακός έχει υπάρξει πιεσμένος ψυχολογικά και σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό μέσα στη χρονιά...
Παιζει ρολο και το βαρος της φανελας.Τα ματς Οσφπ-Παο εχουν παντα ιδιαιτερη βαρυτητα κ στην συγκεκριμενη σειρα το βαρος πεφτει στον Παο,ενω απ'την αλλη λειτουργει ευεργετικα για τον Οσφπ. Διαφορα υπαρχει αναμεσα στις δυο ομαδες.Δεν ξερω ποσο μεγαλη,αλλα αρκετη.. Σαφως και ειναι πολυ βελτιωμενος ο Ολυμπιακος βεβαια,ειδικα στην αμυντικη λειτουργια του,ενω και η παρουσια του Ματσε τον εχει ανεβασει μισο σκαλι..Κι ο Γκερσον δειχνει επιτελους να κανει πολυ πιο ορθολογικο κοουτσαρισμα..

Για τον Σοφο μιας κ αναφερθηκε..Επαιξε ρολο και το γεγονος οτι το ματς πηγε στη ρουλετα των βολων..Στις οποιες βεβαια προς μεγαλη ειρωνεια ο Ολυμπιακος ηταν τραγικα αστοχος.
Pierce
δεν θα πω τιποτα για τον αγωνα γιατι δεν τον ειδα(ωραιες ωρες βγαινω τελευταια 68.gif )
αυτο που θελω να πω ειναι WELCOME BACK βασιλη 6.gif ειναι ωραιο να ποσταρει παντου smile.gif
Germany96
Έναν τέτοιο τελικό τον περιμέναμε πολλά χρόνια. Παρακολουθήσαμε μια ανεπανάληπτη παράσταση από ένα all-star cast και μπροστά σε ένα κοινό αντάξιο αυτού του υπερθεάματος. Από τον καλύτερο φετινό (τουλάχιστον) Ολυμπιακό ξεχωρίζω τους εξής τρείς: Τον Βασιλόπουλο που αναδεικνύεται σε ηγέτη, ψυχή και καρδιά του Ολυμπιακού, όσοι τον έχουν χαρακτηρίσει το βαρόμετρο της ομάδας του δεν θα μπορούσαν να έχουν περισσότερο δίκιο. Τον Μπουρούση, τον φετινό ήρωα από το πουθενά, ο τελευταίος παίκτης του Ολυμπιακού που έκανε αυτά που έκανε ο Μπουρούσης χθες, λεγόταν Milan Tomic. And last but not least ο Macijauskas, μπορεί σε δυο μήνές να έχει χάσει όσες βολές θα έχανε υπό φυσιολογικές συνθήκες σε δύο χρόνια αλλά αρκεί ο βρυχηθμός του πληγωμένου θηρίου για να παγώσει το αίμα όσων βρίσκονται εκεί κοντά. Από τον μεγάλο νικητή ξεχωρίζω τους: Tomasevic, στο σημείο του ματς που η ομάδα του είχε χάσει τον αγωνιστικό της προσανατολισμό και οι συμπαίκτες του και ο προπονητής του έβλεπαν το παιχίδι να ξεφεύγει από τα χέρια τους ο Σέρβος center έδειξε πόσο μεγάλα τα έχει... Μόνος εναντίον όλων θύμησε έναν άλλον Dejan κι έκανε τον Ολυμπιακό να μετανιώσει για το "διπλό" του στο ΟΑΚΑ στην regular season. Ο Batist, κυρίαρχος στην ρακέτα, μόλις έπαιρνε μπροστά ο μόνος που μπορούσε να τον σταματήσει ήταν ο coach του. Με έκανε να αναρωτηθώ που είναι ο Συρίγος να στείλει την Τζούλια να ρωτήσει τον πάγκο του Παναθηναικού γιατί δεν παίζει. Το τρίποντό του, τσάκισε την ψυχολογία του Ολυμπιακού κι ήταν μια από τις φάσεις που σφράγισαν το ματς. Τέλος ο Διαμαντίδης, έχοντας κάνει μία εμφάνιση κατώτερη των δυνατοτήτων του και της σημασίας του αγώνα, στα κρίσημα σημεία δηλώνει για άλλη μια φορά παρών με τον εμφατικότερο δυνατό τρόπο και γίνεται ο ήρωας της ομάδας του.
2-1 οι νίκες για τις ομάδες αλλά 1-2 για τους προπονητές, ο Gershon στα playoffs φαίνεται να βρίσκει την εξιλέωση για τα αμαρτήματα μιας ολόκληρης χρονιάς. Έκανε την έκπληξη και στην συνέντευξη τύπου, ένας άνθρωπος που κατα καιρούς έχει ρίξει το φταίξιμο για ήττες του σε κοντύτερες μπασκέτες ή σε cheerleaders που τις κουνάγαν, αποφάσισε να κάνει επίδειξη ιπποτισμού και να αποδείξει ότι άμα θέλει βλέπει το δάσος κι αφήνει τα δέντρα στη ησυχία τους. Από την άλλη ο Obradovic ξέρει ότι αν χάσει αυτούς τους τελικούς θα έχει υποστεί την μεγαλύτερη ήττα της καριέρας του, οπότε αυτός έχει το μεγαλύτερο κίνητρο απ' όλους στον Παναθηναικό αλλά και το περισσότερο άγχος. Ο Σέρβος όμως είναι ο προπονητής που εδώ και δύο περίπου δεκαετίες έχει χειριστεί το άγχος καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο.
Επιτέλους τελικοί που δεν θα ξεχαστούν σε μια εβδομάδα μετά την λήξη τους. Κι επιτέλους θα προκύψει ένας πρωταθλητής που θα είναι υπερήφανος για το σκαλπ που θα κρατάει στα χέρια του.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.