Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποια ομαδα θα κατακτησει την ανατολη
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Eastern Conference
a bullet for your head
Επειδη η βαρεμαρα ειναι ακατανικητη... rolleyes.gif ...& επειδη δεν νομιζω οτι θα σημειωθει καποια ''δραματικη'' αλλαγη(για π.χ.trade των Κρις Πολ η' Καρμελο),θα ανοιξω σημερα 2 poll που ειχα στα υποψιν μου...
Ηδη καποιες καλοκαιρινες εκτιμησεις εχουν κυκλοφορησει...& θα ποσταρω 3(standings,rankings)..

http://sports.espn.go.com/nba/news/story?p...0-EastStandings
http://nbaprimetime.com/miami-orlando-chic...-rankings/3750/
http://www.hoopsworld.com/Story.asp?story_id=16915
HLR CENATION
Eδω ειναι στανταρακι...


Πρεπει να γυρισει η γη αναποδα για να μην παρουν την πρωτια οι Χιτ...Το μονο ερωτηματικο για το Μαιαμι ειναι το αν ο Σποελστρα εχει τα κιλα να δημιουργησει μια ομαδα που να μπορει να παιρνει αποτελεσματα.Μεχρι στιγνης εχει αφησει καλα δειγματα αλλα φετος θα ειναι η πρωτη φορα που θα δουλεψει κ θα νιωσει την πιεση του αποτελεσματος.Θα πρεπει να αποδειξει αν ειναι η οχι προπονητης πρωταθλητισμου.Θα ειναι στους τελικους του ΝΒΑ με σοβαρες πιθανοτητες τιτλου.

Στο 2 βλεπω την Βοστωνη.Δεν νομιζω οτι θα εχουν ευκαιρια να διεκδικησουν τον τιτλο φετος.Περυσι ηταν η τελευταια ευκαιρια των Γκαρνετ,Αλεν,Πιρς να παρουν ενα ακομα δαχτυλιδι.Τους βλεπω παντως να φτανουν στους τελικους ανατολης.

Στο 3 Ορλαντο.Τεραστια κινηση η αποκτηση του Ριτσανσον-καθως στην επιθεση με τν Μπαρνς επαιζαν με 4-αλλα οσο δεν παιρνουν σοβαρο πρωτο πλει μεικερ εχουν ταβανι.Θα παλεψουν με Βοστωνη για μια θεση στους τελικους αλλα δεν το βλεπω.

a bullet for your head
QUOTE(laclippers @ Aug 13 2010, 17:49 ) *
Eδω ειναι στανταρακι...


Πρεπει να γυρισει η γη αναποδα για να μην παρουν την πρωτια οι Χιτ...Το μονο ερωτηματικο για το Μαιαμι ειναι το αν ο Σποελστρα εχει τα κιλα να δημιουργησει μια ομαδα που να μπορει να παιρνει αποτελεσματα.Μεχρι στιγνης εχει αφησει καλα δειγματα αλλα φετος θα ειναι η πρωτη φορα που θα δουλεψει κ θα νιωσει την πιεση του αποτελεσματος.Θα πρεπει να αποδειξει αν ειναι η οχι προπονητης πρωταθλητισμου.Θα ειναι στους τελικους του ΝΒΑ με σοβαρες πιθανοτητες τιτλου.

Στο 2 βλεπω την Βοστωνη.Δεν νομιζω οτι θα εχουν ευκαιρια να διεκδικησουν τον τιτλο φετος.Περυσι ηταν η τελευταια ευκαιρια των Γκαρνετ,Αλεν,Πιρς να παρουν ενα ακομα δαχτυλιδι.Τους βλεπω παντως να φτανουν στους τελικους ανατολης.

Στο 3 Ορλαντο.Τεραστια κινηση η αποκτηση του Ριτσανσον-καθως στην επιθεση με τν Μπαρνς επαιζαν με 4-αλλα οσο δεν παιρνουν σοβαρο πρωτο πλει μεικερ εχουν ταβανι.Θα παλεψουν με Βοστωνη για μια θεση στους τελικους αλλα δεν το βλεπω.

Θεωρητικα η ομαδα του Μαιαμι ειναι για μεγαλα πραγματα,ομως δεν θα συμφωνησω για το ''στανταρακι''.
Αναμφισβητητα η 3πλετα των Χιτ ειναι μαγικη,ενω & το σαπορτινγκ καστ ειναι ικανο & γεματο,ωστοσο δεν μπορουν να ξεγραφτουν ετσι ευκολα οι Σελτικς,αλλα & οι Ματζικ.
Οι Σελτικς εχασαν τον Ρασιντ,αλλα προσθεσαν επιπλεον βαθος,ποιοτητα,εμπειρια,υψος,bulk στη φροντ-λαιν τους,αποκτωντας τους 2 Ο'Νηλ.
Οι οποιοι αν μη τι αλλο θα καλυψουν κατα τον καλυτερο τροπο & τον τραυματισμο του Περκινς,αλλα θα επιτρεψουν & στον κοουτς Ριβερς να χρησιμοποιησει πιο συντηρητικα τον Γκαρνετ.
Ξερουμε ολοι ποσο σημαντικο ειναι για τις ομαδες στα πλει-οφς,να εχουν πολλους καλους,εμπειρους & σκληρους ψηλους...
Στη περιφερεια εφυγε το Τ.Αλλεν,αλλα εμειναν οι Ν.Ρομπινσον(εκτιμω οτι ο κοουτς Ριβερς θα τον εμπιστευτει περισσοτερο),Μ.Ντανιελς,ενω ηρθαν οι Ουειφερ & Μπραντλει.

Οσον αφορα τους Ματζικ,νομιζω οτι αδικειται τον Νελσον.. rolleyes.gif
Μπορει στη σειρα με τους Σελτικς να μην τα πηγε καλα,ομως στις σειρες με Μπομπκατς & Χωκς ηταν παρα πολυ καλος.
Επισης παρεμεινε ο Τζεησον Ουιλλιαμς,ενω αποκτηθηκε & ο Ντουχον,ο οποιος θα προσθεσει ακομη μεγαλυτερο βαθος & ποιοτητα στη θεση.
Θα συμφωνησω οτι η απωλεια του Μπαρνς δεν θα κοστισει,ενω απεναντιας η προσθηκη του Ριτσαρτσον μπορει να αποδειχθει σημαντικη.
Ο Ντουαιτ δουλεψε παρα πολυ με τον τρισμεγιστο Χακιμ,πανω στο επιθετικο του παιχνιδι & στην αυτοπεποιθηση που πρεπει να 'χει & οπωσδηποτε & γι'αυτον,η χρονια που ερχεται αποτελει ενα πολυ μεγαλο στοιχημα,καθως εκτος των ομαδικων στοχων,θα διεκδικησει κατα τη γνωμη μου με αξιωσεις & το βραβειο του MVP...

Επισης βλεπω τους Μπουλς & τους Μπακς,ως ομαδες ικανες για παρα πολλες ζημιες...
giannis_mg
QUOTE(laclippers @ Aug 13 2010, 16:49 ) *
Eδω ειναι στανταρακι...


Πρεπει να γυρισει η γη αναποδα για να μην παρουν την πρωτια οι Χιτ...Το μονο ερωτηματικο για το Μαιαμι ειναι το αν ο Σποελστρα εχει τα κιλα να δημιουργησει μια ομαδα που να μπορει να παιρνει αποτελεσματα.Μεχρι στιγνης εχει αφησει καλα δειγματα αλλα φετος θα ειναι η πρωτη φορα που θα δουλεψει κ θα νιωσει την πιεση του αποτελεσματος.Θα πρεπει να αποδειξει αν ειναι η οχι προπονητης πρωταθλητισμου.Θα ειναι στους τελικους του ΝΒΑ με σοβαρες πιθανοτητες τιτλου.

Στο 2 βλεπω την Βοστωνη.Δεν νομιζω οτι θα εχουν ευκαιρια να διεκδικησουν τον τιτλο φετος.Περυσι ηταν η τελευταια ευκαιρια των Γκαρνετ,Αλεν,Πιρς να παρουν ενα ακομα δαχτυλιδι.Τους βλεπω παντως να φτανουν στους τελικους ανατολης.

Στο 3 Ορλαντο.Τεραστια κινηση η αποκτηση του Ριτσανσον-καθως στην επιθεση με τν Μπαρνς επαιζαν με 4-αλλα οσο δεν παιρνουν σοβαρο πρωτο πλει μεικερ εχουν ταβανι.Θα παλεψουν με Βοστωνη για μια θεση στους τελικους αλλα δεν το βλεπω.

Kαι εγω θα διαφωνησω για το στανταρακι που λες.Σιγουρα οι Χιτ μοιαζουν ως το απολυτο αφεντικο στην Ανατολη αλλα θα πρεπει να τους περιμενουμε και να δουμε αν θα ταιριαξουν οι 3 τους,υπαρχει παντα το ενδεχομενο να μην εχουν χημεια.Τωρα για τον Σποελστρα αν και εμενα μου αρεσει αρκετα νομιζω πως με την πρωτη στραβη ο Πατ Ραιλι θα τον απολυσει και θα παρει τη θεση του Coach(νομιζω πως θα περιμενει πως και πως η γατα των παγκων αυτη τη στραβη rolleyes.gif).Απο εκει και περα νομιζω πως οι Σελτικς εχουν ολα τα φοντα να παρουν ακομη και τη 1η θεση στην Ανατολη αν ειναι υγιης και ο χρονος δεν εχει αφησει εμφανες σημαδια πανω τους και ειναι η μονη ομαδα που μπορει να το κανει αυτο.Το Ορλαντο εχει πολυ πληρεις ομαδα αλλα δεν με πειθει καθολου(αν ο Νελσον συνεχιζει να εκτελει πρωτα αντι να οργανωνει την ομαδα τοτε θα εχουν παλι προβλημα,αν παλι καταφερει να οργανωσει σωστα την ομαδα και μαζι με τον Ντουχον θα αποτελουν ενα πολυ καλο δυδυμο + εναν ευστοχο Καρτερ,τοτε ναι πανε για πολυ μεγαλα πραγματα).Επισης δεν θα πρεπει να ξεχναμε και τους Μπουλς που πιστευω πως θα κατακτησουν μια απ'τις 3 πρωτες θεσεις της Ανατολης,τους πιστευω αρκετα και εχουν και τον γκουρου της αμυνας στον παγκο,τον Θιμποντο και νομιζω πως αν οχι φετος(για μενα μπορει να κανει την υπερβαση) τοτε στο αμεσο μελλον θα πηγαινουν καθοδον για τον τιτλο.
HLR CENATION
Ωραια θα ηταν να ειχαμε τελικους Ραιλι vs Τζακσον...


Ποιο αναλυτικα στην ανατολη βλεπω..

1) Μαιαμι

2) Βοστωνη

3) Ματζικ

4) Σικαγο

5) Ατλαντα

6) Ουασιγτον

7) Μπακς

8 ) Νεα Υορκη

πριν λιγες μερες ειχα διαβασει οτι Βαν Γκαντι ο καραφλας ειχε δηλωσει οτι οι Χιτ θα σπασουν τις 72 νικες του Σικαγο...Δεν το βλεπω τουλαχιστον για πρωτη σαιζον γιατι θα χρειαστει καμποσο καιρο μεχρι να δεσει η ομαδα...
a bullet for your head
QUOTE(Giannis_23 @ Aug 13 2010, 18:36 ) *
Τωρα για τον Σποελστρα αν και εμενα μου αρεσει αρκετα νομιζω πως με την πρωτη στραβη ο Πατ Ραιλι θα τον απολυσει και θα παρει τη θεση του Coach(νομιζω πως θα περιμενει πως και πως η γατα των παγκων αυτη τη στραβη rolleyes.gif).Απο εκει και περα νομιζω πως οι Σελτικς εχουν ολα τα φοντα να παρουν ακομη και τη 1η θεση στην Ανατολη αν ειναι υγιης και ο χρονος δεν εχει αφησει εμφανες σημαδια πανω τους και ειναι η μονη ομαδα που μπορει να το κανει αυτο.

Αυτο που λες για τον Σπελστρα παιζει σαν σεναριο... rolleyes.gif
Δεν ξερω αν θα περιμενει πως & πως,κατι τετοιο ο Ραιλι...σιγουρα ομως θα το 'χει ''δρομολογησει'' ηδη... cool.gif
Για τους Σελτικς τα ειπα & εγω πιο πανω...
Στη κανονικη περιοδο μπορει & να μην εντυπωσιασουν,στα πλει-οφς ομως θα ειναι αν μη τι αλλο,παρα πολυ ανταγωνιστικοι,επικινδυνοι & υπολογισιμοι..
Παντως για την ιστορια,ψηφισα τους Ματζικ... rolleyes.gif
Περαν της συμπαθειας που τους εχω,ειναι καταπληκτικη ομαδα,εκαναν τις πλεον απαραιτητες προσθηκες,εχουν επιπλεον εμπειρια,πολυ καλο προπονητη & ισως να δουμε & τον καλυτερο Ντουαιτ Χαουαρντ...

QUOTE(laclippers @ Aug 13 2010, 19:55 ) *
Ωραια θα ηταν να ειχαμε τελικους Ραιλι vs Τζακσον...


Ποιο αναλυτικα στην ανατολη βλεπω..

1) Μαιαμι

2) Βοστωνη

3) Ματζικ

4) Σικαγο

5) Ατλαντα

6) Ουασιγτον

7) Μπακς

8 ) Νεα Υορκη

πριν λιγες μερες ειχα διαβασει οτι Βαν Γκαντι ο καραφλας ειχε δηλωσει οτι οι Χιτ θα σπασουν τις 72 νικες του Σικαγο...Δεν το βλεπω τουλαχιστον για πρωτη σαιζον γιατι θα χρειαστει καμποσο καιρο μεχρι να δεσει η ομαδα...

Οντως ενα Ραιλι vs Τζακσον θα παρουσιαζε ενδιαφερον,αν & πιστευω οτι ο Φιλ θα ''ξεγυμνωνοταν'' τελειως μπροστα στον ''μαεστρο''... rolleyes.gif
Εγω βλεπω τους Μπακς πιο ψηλα απ τους Χωκς...και να κονταροχτυπιουνται με τους Μπουλς για την 4η θεση.
Για την 7η & 8η θεση,βλεπω τους Σιξερς & τους Νικς..
Οι 72 νικες στη παρουσα φαση φανταζουν πολυ δυσκολος στοχος,καθως υπαρχουν πολλες & καλες ομαδες & υψηλος ανταγωνισμος.Θα 'χει ομως παρολα αυτα,το ενδιαφερον του..
reignman
Αν και ειμαι φολα Σικαγο... Μετα απο τις προσθηκες της Βοστωνης... Για φετος τουλαχιστον τους βλεπω πρωτους και για τελικους... Απο του χρονου λογικα θα ξεκινησει η δυναστεια των Χιτ.
Johnaros
Στην κανονική περίοδο τουλάχιστον βλέπω Μαϊάμι.
Nostradamus
Νομίζω ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμε τα play-offs με την κανονική περίοδο. Λογικά θα πρέπει να να δούμε τους Heat να φιγουράρουν στην κορυφή όπως προείπατε, αλλά προσωπικά σε ότι αφορά την regular-season δεν θα έβαζα τόσο ψηλά τους Σέλτικς οι οποίοι μεγάλωσαν κατά έναν χρόνο πιο πολύ (Allen, Pierce, Garnett, Jermaine και Shaq) και δύσκολα θα αντέξουν σε πολύ υψηλό ρυθμό στα 82 ματς που θα τους παρουσιαστούν. Παρόλα αυτά θα είναι σίγουρα στην πρώτη τετράδα σαν πρωταθλητές της Atlantic division. Γνώμη μου είναι ότι φέτος θα έχουμε:

1. Miami Heat
2.Orlando Magic
3.Chicago Bulls (Εκτός αν οι Bucks κάνουν την έκπληξη!)
4.Boston Celtics
5.Atlanta Hawks (πληρώνουν στο ότι δεν μπορεί να μπει στην πρώτη τετράδα μία 3η ομάδα από την southeast)
6.Milwaukee Bucks
7.New York Knicks
8.Washington Wizards (Πολλά θα εξαρτηθούν απο την γρήγορη ή όχι, προσαρμογή του Wall στο NBA) rolleyes.gif
Air Kef
QUOTE
Μπορει στη σειρα με τους Σελτικς να μην τα πηγε καλα,ομως στις σειρες με Μπομπκατς & Χωκς ηταν παρα πολυ καλος.
Επισης παρεμεινε ο Τζεησον Ουιλλιαμς,ενω αποκτηθηκε & ο Ντουχον,ο οποιος θα προσθεσει ακομη μεγαλυτερο βαθος & ποιοτητα στη θεση.


Για ομάδα πρωταθλητισμού, ο Νέλσον είναι ακατάλληλος για πρώτη επιλογή στο pg, δεν εχει το καθαρό μυαλό και την υπομονή για πλέι οφ απεναντι σε μια ομάδα όπως η Βοστώνη.
Γνώμη μου είναι οτι ο Ντιούχον θα βοηθήσει πολύ στους τελικούς.



Γενικώς είμαι κι εγώ υπερ της άποψης ότι μπορεί οι Χιτ να σπάσουν και το 72-10 στην κανονική περίοδο, με την λογική ότι έχουν την ενέργεια, τις επιλογές και το δυναμικό για να κυνηγούν νίκες όλη την χρονια σε αντίθεση με ομάδες που οπως το ΛΑ, η Βοστώνη, το Φίνιξ ή το Σαν Αντόνιο δν μπορούν.
Ωστόσο νομίζω ότι αν οι Σέλτικς ξανακάνουν πλέι οφ όπως τα περσινά ή οι Μάτζικ ξαναβρούν τον τρόπο να νικούν οπως το 2009, θα καταφέρουν τελικώς να τους αποκλείσουν.
a bullet for your head
QUOTE(Air Kef @ Aug 15 2010, 01:03 ) *
Για ομάδα πρωταθλητισμού, ο Νέλσον είναι ακατάλληλος για πρώτη επιλογή στο pg, δεν εχει το καθαρό μυαλό και την υπομονή για πλέι οφ απεναντι σε μια ομάδα όπως η Βοστώνη.
Γνώμη μου είναι οτι ο Ντιούχον θα βοηθήσει πολύ στους τελικούς.



Γενικώς είμαι κι εγώ υπερ της άποψης ότι μπορεί οι Χιτ να σπάσουν και το 72-10 στην κανονική περίοδο, με την λογική ότι έχουν την ενέργεια, τις επιλογές και το δυναμικό για να κυνηγούν νίκες όλη την χρονια σε αντίθεση με ομάδες που οπως το ΛΑ, η Βοστώνη, το Φίνιξ ή το Σαν Αντόνιο δν μπορούν.
Ωστόσο νομίζω ότι αν οι Σέλτικς ξανακάνουν πλέι οφ όπως τα περσινά ή οι Μάτζικ ξαναβρούν τον τρόπο να νικούν οπως το 2009, θα καταφέρουν τελικώς να τους αποκλείσουν.

Επαναλαμβανω οτι ο Νελσον πραγματοποιησε πολυ καλες εμφανισεις κοντρα στους Μπομπκατς & Χωκς.
Εναντιον των Σελτικς & του Ροντο,προσπαθησε αλλα κινηθηκε σε μετρια επιπεδα.
Ομως ο Ρασαρντ Λιουις ηταν αυτος που κινηθηκε ''υπο του μηδενος'' & οι κακιστες εμφανισεις του,κοστισαν περισσοτερο κατα τη γνωμη μου.
Το 72-10 σιγουρα θα κοιταξουν να το σπασουν οι Χιτ,ομως για τη χρονια που μας ερχεται το βλεπω δυσκολο.
Και αυτο διοτι υπαρχουν 6 ομαδες στην ανατολη, που μπορουν να πιασουν 50 & παραπανω νικες.
Οταν οι Μπουλς εκαναν αυτο το εκπληκτικο ρεκορ,μονο οι Ματζικ ειχαν πιασει 60 νικες & οι Πεισερς ειχαν 52.
Επισης αντιστοιχως & οι καλες ομαδες της δυσης ειναι περισσοτερες.
Εκτιμω οτι οι Χιτ θα πιασουν περιπου 65 νικες...

QUOTE(Nostradamus @ Aug 14 2010, 19:58 ) *
Νομίζω ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμε τα play-offs με την κανονική περίοδο. Λογικά θα πρέπει να να δούμε τους Heat να φιγουράρουν στην κορυφή όπως προείπατε, αλλά προσωπικά σε ότι αφορά την regular-season δεν θα έβαζα τόσο ψηλά τους Σέλτικς οι οποίοι μεγάλωσαν κατά έναν χρόνο πιο πολύ (Allen, Pierce, Garnett, Jermaine και Shaq) και δύσκολα θα αντέξουν σε πολύ υψηλό ρυθμό στα 82 ματς που θα τους παρουσιαστούν. Παρόλα αυτά θα είναι σίγουρα στην πρώτη τετράδα σαν πρωταθλητές της Atlantic division.

Σ'αυτο το poll μπορουμε να ανοιγουμε ξεχωριστες συζητησεις για τη ρεγκιουλαρ σιζον & για τα πλει-οφς,ομως το ζητουμενο τελικα ειναι το ποια ομαδα θα επικρατησει ''στο τελος της ημερας'' & θα παει στους τελικους του πρωταθληματος.
Τωρα,οσον αφορα τους Σελτικς,εχει βαση αυτο που λες,ομως τουλαχιστον στη φροντ-λαιν,ο κοουτς Ριβερς εχει πολλες επιλογες που μπορει να τις χρησιμοποιησει & αξιοποιησει,ευλογα & αποτελεσματικα.
Στις υπολοιπες θεσεις νομιζω οτι λειπει ενας swingman οπως ο Ρουντι...ο οποιος θα μπορουσε να προσφερει ενα πολυ καλο 25' λεπτο ερχομενος απ τον παγκο & ξεκουραζοντας τοσο τον Ρ.Αλλεν,οσο & τον Πιρς.
Απ την αλλη βλεπω τον Νειτ Ρομπινσον να χρησιμοποιειται περισσοτερο,μιας & ο κοουτς εδειξε οτι τον εμπιστευεται περισσοτερο,ενω δεν αποκλειεται & ο Ντανιελς να ενταχθει στο ροτεισον στη θεση του Τ.Αλλεν,στη λογικη της προφυλαξης περισσοτερο του Πιρς.
Nostradamus
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 15 2010, 18:33 ) *
Σ'αυτο το poll μπορουμε να ανοιγουμε ξεχωριστες συζητησεις για τη ρεγκιουλαρ σιζον & για τα πλει-οφς,ομως το ζητουμενο τελικα ειναι το ποια ομαδα θα επικρατησει ''στο τελος της ημερας'' & θα παει στους τελικους του πρωταθληματος.
Τωρα,οσον αφορα τους Σελτικς,εχει βαση αυτο που λες,ομως τουλαχιστον στη φροντ-λαιν,ο κοουτς Ριβερς εχει πολλες επιλογες που μπορει να τις χρησιμοποιησει & αξιοποιησει,ευλογα & αποτελεσματικα.
Στις υπολοιπες θεσεις νομιζω οτι λειπει ενας swingman οπως ο Ρουντι...ο οποιος θα μπορουσε να προσφερει ενα πολυ καλο 25' λεπτο ερχομενος απ τον παγκο & ξεκουραζοντας τοσο τον Ρ.Αλλεν,οσο & τον Πιρς.
Απ την αλλη βλεπω τον Νειτ Ρομπινσον να χρησιμοποιειται περισσοτερο,μιας & ο κοουτς εδειξε οτι τον εμπιστευεται περισσοτερο,ενω δεν αποκλειεται & ο Ντανιελς να ενταχθει στο ροτεισον στη θεση του Τ.Αλλεν,στη λογικη της προφυλαξης περισσοτερο του Πιρς.

Tότε υπό αυτές τις διευκρινίσεις πρέπει να καταστήσω σαφές πως σε ότι αφορά τους Σέλτικς περιμένω μία σεζόν σαν την περσινή στη regular season αλλά και ένα δυναμικό μπάσιμο της ομαδας στα playoffs.

Πάντως μην ξεχνάμε ότι τα playoffs στην ανατολή αγρίεψαν φέτος και ο τέταρτος είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να αναμετρηθεί με μία ομάδα τύπου Ατλάντα που δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση (χώρια ότι θα βρεί τους Heat στον ημιτελικό).

ΥΓ. Αλήθεια ο shaq θεωρείται τόσο μεγάλη προσθήκη στα 38 του? Σε ένα αρθρο που διάβαζα πριν κάτι εβδομάδες στο espn ο Henry Abbott τόνιζε ότι οι Cavs πέρσι ήταν καλύτεροι σε αριθμούς όταν ο Shaq ήταν στον πάγκο παρά όταν πάταγε παρκέ.

ΥΓ2. Η απόδοση του Νέλσον κατά τη γνώμη μου εξαρτάται άμεσα από αυτή του Howard. Αν ο σούπερμαν μπορέσει να καταστήσει τον εαυτό του σαν μόνιμη επιθετική απειλή στο μέλλον και αναγκάσει τις ομάδες να νταμπλάρουν χαμηλά, αυτό θα ελευθερώσει τον Nelson και τους άλλους σουτέρ στην περιφέρεια των Μάτζικ (Richardson, Carter, Lewis, Williams, Pietrus κλπ). Κάτι τέτοιο δεν έγινε στη σειρά με τη Βοστόνη καθώς τα αμυντικά ατού των Σέλτικς έκλεισαν καλά τον Dwight με αποτέλεσμα όλοι οι άλλοι (Nelson και Lewis κυρίως) να δείχνουν ανεπαρκείς. Δυστυχώς για το Ορλάντο ο Νέλσον είναι ένας εξαιρετικός σουτέρ αλλά όχι σπουδαίος σκόρερ, αν προσθέσεις και ότι ο Rondo είναι πολύ καλός στην πίεση στην μπάλα... rolleyes.gif

ΥΓ3. Έχω αρχίσει από τώρα να κάνω ευχές να βγούμε 3οι για να διασταυρωθούμε με τους Μάτζικ στους ημιτελικούς. Ένα Σικάγο-Ορλάντο θα θυμίσει πολύ από τη δεκαετία του 90΄ και δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από μία αναβίωση του παλιού καλού ΝΒΑ! smiley.gif
a bullet for your head
QUOTE(Nostradamus @ Aug 15 2010, 19:08 ) *
ΥΓ. Αλήθεια ο shaq θεωρείται τόσο μεγάλη προσθήκη στα 38 του? Σε ένα αρθρο που διάβαζα πριν κάτι εβδομάδες στο espn ο Henry Abbott τόνιζε ότι οι Cavs πέρσι ήταν καλύτεροι σε αριθμούς όταν ο Shaq ήταν στον πάγκο παρά όταν πάταγε παρκέ.

Κατα τη γνωμη μου ο Σακ ειναι μια εξαιρετικη προσθηκη για τους Σελτικς.
Τους Σελτικς,που ηδη διαθετουν μια πληθωρα πολυ καλων ψηλων & που σιγουρα δεν απεκτησαν τον Σακ,με ενα σκεπτικο αναλογο μ'αυτο των Καβς...
Ο Σακ εκτος απο ποιοτητα & εμπειρια,size & bulk,μπορει να προσφερει & ενα πολυτιμο για τους Σελτικς στοιχειο...
Την φθορα με φαουλ των αντιπαλων ψηλων(και οχι μονο) & τη δυνατοτητα αποκτησης του δικαιωματος για τους Σελτικς,για να οδηγουνται γρηγορα στη γραμμη των ελευθερων βολων..
Αυτα τα 2 κυριως,ειναι υπερπολυτιμα στοιχεια.
Γι'αυτο να μην συγχεουμε τις περιπτωσεις.
Σιγουρα προυπηρξε συζητηση του κοουτς Ριβερς με τον Σακ,προκειμενου να του εξηγησει επακριβως,το τι θα 'θελε & θα περιμενε απ'αυτον...ετσι ωστε να αποτελεσει ενα ''good fit'' για την ομαδα.
Και ειμαι σιγουρος οτι αυτη η συνεργασια θα αποδειχτει επιτυχημενη & οτι ο κοουτς Ριβερς θα αξιοποιησει πολυ ορθα τον χοντρο,σε αντιθεση με τον Μαικ ''Το χρυσο Βατομουρο'' Μπραουν..

QUOTE(Nostradamus @ Aug 15 2010, 19:08 ) *
ΥΓ2. Η απόδοση του Νέλσον κατά τη γνώμη μου εξαρτάται άμεσα από αυτή του Howard. Αν ο σούπερμαν μπορέσει να καταστήσει τον εαυτό του σαν μόνιμη επιθετική απειλή στο μέλλον και αναγκάσει τις ομάδες να νταμπλάρουν χαμηλά, αυτό θα ελευθερώσει τον Nelson και τους άλλους σουτέρ στην περιφέρεια των Μάτζικ (Richardson, Carter, Lewis, Williams, Pietrus κλπ). Κάτι τέτοιο δεν έγινε στη σειρά με τη Βοστόνη καθώς τα αμυντικά ατού των Σέλτικς έκλεισαν καλά τον Dwight με αποτέλεσμα όλοι οι άλλοι (Nelson και Lewis κυρίως) να δείχνουν ανεπαρκείς. Δυστυχώς για το Ορλάντο ο Νέλσον είναι ένας εξαιρετικός σουτέρ αλλά όχι σπουδαίος σκόρερ, αν προσθέσεις και ότι ο Rondo είναι πολύ καλός στην πίεση στην μπάλα... rolleyes.gif

Νομιζω οτι το προβλημα δεν ηταν ο Ντουαιτ,αλλα οτι η αμυνα των Σελτικς ειχε αποκωδικοποιησει πληρως το pick n' roll game των Ματζικ & τη διαταξη ''ενας μεσα-τεσσερεις εξω'',καθως επαιξαν καταπληκτικη αμυνα & πανω στη στιγμη της εκτελεσης της συγκεκριμμενης επιθετικης συνεργασιας & στο κλεισιμο των passing lines.
Επισης απεκλεισαν ενα ακομη δυνατο οπλο των Ματζικ...τις καταστασεις σε ενδιαμεσες επιθεσεις.
Nostradamus
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 15 2010, 19:24 ) *
Κατα τη γνωμη μου ο Σακ ειναι μια εξαιρετικη προσθηκη για τους Σελτικς.
Τους Σελτικς,που ηδη διαθετουν μια πληθωρα πολυ καλων ψηλων & που σιγουρα δεν απεκτησαν τον Σακ,με ενα σκεπτικο αναλογο μ'αυτο των Καβς...
Ο Σακ εκτος απο ποιοτητα & εμπειρια,size & bulk,μπορει να προσφερει & ενα πολυτιμο για τους Σελτικς στοιχειο...
Την φθορα με φαουλ των αντιπαλων ψηλων(και οχι μονο) & τη δυνατοτητα αποκτησης του δικαιωματος για τους Σελτικς,για να οδηγουνται γρηγορα στη γραμμη των ελευθερων βολων..
Αυτα τα 2 κυριως,ειναι υπερπολυτιμα στοιχεια.
Γι'αυτο να μην συγχεουμε τις περιπτωσεις.
Σιγουρα προυπηρξε συζητηση του κοουτς Ριβερς με τον Σακ,προκειμενου να του εξηγησει επακριβως,το τι θα 'θελε & θα περιμενε απ'αυτον...ετσι ωστε να αποτελεσει ενα ''good fit'' για την ομαδα.
Και ειμαι σιγουρος οτι αυτη η συνεργασια θα αποδειχτει επιτυχημενη & οτι ο κοουτς Ριβερς θα αξιοποιησει πολυ ορθα τον χοντρο,σε αντιθεση με τον Μαικ ''Το χρυσο Βατομουρο'' Μπραουν..

Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος. Για να είμαι ελικρινής πιστεύω ότι η προσθήκη του Jermaine θα αποδόσει περισσότερα από αυτή του Shaq (ίσως μου πεις ότι είναι διαφορετικός ο ρόλος, και θα έχεις δίκιο!). Επιθετικά, δεν έχει την ίδια επαφή με το καλάθι που είχε έστω 2 χρόνια πριν στο Phoenix, ενώ οι βολές ξέρουμε και οι δυό ότι δεν σημαίνουν και πολλά πράγματα για τον "μεγάλο αριστοτέλη".

Μπορώ όμως να δώ θετικά το ότι πήγε σε μία ομάδα που ίσως αποτελεί το καλύτερο δυνατό fit για αυτόν, αφού είναι ένα σύνολο με αμυντικούς προσανατολισμούς (νομίζω ότι αυτό εξακολουθεί να ισχύει και μετά τον Thibodeau), και τρέχει πολύ σπάνι σε fastbreak καταστάσεις. Ίσως αυτό το set παιχνίδι των Βοστονέζων να ταιριάξει στον ρόλο του Σακ στα λεπτά που θα περνάει στο παρκέ.

ΥΓ. Επίσης θετικό το ότι οι Σέλτικς δεν πρεσάρουν σχεδόν ποτέ στο κατέβασμα της αντίπαλης μπάλας. Παρόλα αυτά διατηρώ τι επιφυλάξεις μου για την κατάσταση στα αποδυτήρια που θα επικρατεί με όλους αυτούς τους superstar της αρχής της δεκαετιας του 2000!
a bullet for your head
QUOTE(Nostradamus @ Aug 15 2010, 19:33 ) *
Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος. Για να είμαι ελικρινής πιστεύω ότι η προσθήκη του Jermaine θα αποδόσει περισσότερα από αυτή του Shaq (ίσως μου πεις ότι είναι διαφορετικός ο ρόλος, και θα έχεις δίκιο!). Επιθετικά, δεν έχει την ίδια επαφή με το καλάθι που είχε έστω 2 χρόνια πριν στο Phoenix, ενώ οι βολές ξέρουμε και οι δυό ότι δεν σημαίνουν και πολλά πράγματα για τον "μεγάλο αριστοτέλη".

ΥΓ.Παρόλα αυτά διατηρώ τι επιφυλάξεις μου για την κατάσταση στα αποδυτήρια που θα επικρατεί με όλους αυτούς τους superstar της αρχής της δεκαετιας του 2000!

Το ζητημα δεν ειναι οι βολες που θα εκτελει ο Σακ...
Αλλα οτι θα βοηθα στην συμπληρωση των ομαδικων φαουλ των αντιπαλων & στη φθορα καποιων συγκεκριμμενων παικτων-βαρομετρων... wink.gif
Οταν θα τα καταφερνει αυτα,θα καθεται στο παγκο.
Ετσι τουλαχιστον το αντιλαμβανομαι εγω.

Οσον αφορα τη κατασταση στα αποδυτηρια,νομιζω οτι ο Σακ ειναι αρκετα ευστροφος προκειμενου να μην δημιουργησει ''θεματα''...& οτι η ομαδα ειναι αλλων..
Και αρκετα ωριμος ωστε να γνωριζει οτι θα πρεπει να αποδεχτει μειωμενο ρολο,προκειμενου να γινει μελος μιας ομαδας,που κανει πρωταθλητισμο.
Ο ιδιος θελει κανα-δυο πρωταθληματα προτου σταματησει την ενδοξη καριερα του..
Κανα-δυο πρωταθληματα επισης θελουν & οι Σελτικς(τουλαχιστον σ'αυτον τους τον κυκλο)..
Και μπροστα τους δεν εχουν μονο τους Λεικερς,αλλα & τους Χιτ(και τους Ματζικ)...που σημαινει οτι προβλεπω μεγαλυτερο βαθμο συσπειρωσης,απ'οτι εσωτερικη φαγωμαρα.
Nostradamus
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 15 2010, 19:44 ) *
Το ζητημα δεν ειναι οι βολες που θα εκτελει ο Σακ...
Αλλα οτι θα βοηθα στην συμπληρωση των ομαδικων φαουλ των αντιπαλων & στη φθορα καποιων συγκεκριμμενων παικτων-βαρομετρων... wink.gif
Οταν θα τα καταφερνει αυτα,θα καθεται στο παγκο.
Ετσι τουλαχιστον το αντιλαμβανομαι εγω.

Οσον αφορα τη κατασταση στα αποδυτηρια,νομιζω οτι ο Σακ ειναι αρκετα ευστροφος προκειμενου να μην δημιουργησει ''θεματα''...& οτι η ομαδα ειναι αλλων..
Και αρκετα ωριμος ωστε να γνωριζει οτι θα πρεπει να αποδεχτει μειωμενο ρολο,προκειμενου να γινει μελος μιας ομαδας,που κανει πρωταθλητισμο.
Ο ιδιος θελει κανα-δυο πρωταθληματα προτου σταματησει την ενδοξη καριερα του..
Κανα-δυο πρωταθληματα επισης θελουν & οι Σελτικς(τουλαχιστον σ'αυτον τους τον κυκλο)..
Και μπροστα τους δεν εχουν μονο τους Λεικερς,αλλα & τους Χιτ(και τους Ματζικ)...που σημαινει οτι προβλεπω μεγαλυτερο βαθμο συσπειρωσης,απ'οτι εσωτερικη φαγωμαρα.

Συσπείρωση ναι, και εμπειρία αδιαμφησβήτητα, αλλά με τι κόστος. Αυτό που κερδίζεις σε εμπειρία κινδυνεύεις να το χάσεις σε φρεσκάδα, και ο Μ.Ο. ηλικίας στη Βοστόνη αρχίζει και μεγαλώνει επικίνδυνα. Δεν είναι μόνο ότι η σεζόν είναι μεγάλη και ότι τα playoffs είναι σκληρά και physical, αλλά η μεγάλη ηλικία ίσως φέρει και αρκετούς τραυματισμούς. Δεν πάει και πολύς καιρός όταν ο Garnett έχανε τα play-offs του 2009 λόγω του γονάτου του, και μόλις οι Σέλτικς έχασαν από το Ορλάντο στο 7ο ματς βγήκαν όλοι και είπαν ότι αυτή η ομάδα είναι γερασμένη και ξοφλημένη. Και μετά ήρθαν τα play-offs του 2010 και τους ξαναθυμήθηκε όλος ο κόσμος.

ΥΓ. Υποθέτω ότι το αποτέλεσμα είναι αυτό που κρίνει αν μία επιλογή είναι σωστή ή λανθασμένη. Τελικά μάλλον είχε δίκιο ο Doc Rivers πέρσι που είπε "Όταν κερδίζουμε όλοι λένε ότι είμαστε μία έμπειρη ομάδα που ξέρει να πάιρνει αυτό που θέλει μέσα στο γήπεδο, όταν χάνουμε, είμαστε γερασμένη ομάδα που δεν μπορεί να ανεβοκατέβει το γήπεδο πάνω-κάτω". Τι να πεις, ο χρόνος θα δείξει... rolleyes.gif
Hakeem Olajuwon
Στην κανονικη περιοδο

1)Μαιαμι

2)Ορλαντο

3)Σικαγο

4)Μπακς ή Σελτικς

Οι 3 πρωτοι ειναι σχεδον σιγουροι ο τερτος παιζεται.Στον τελικο του ΝΒΑ λογικα θα ειναι ομαδα απο την φλοριντα..
Nostradamus
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Aug 15 2010, 19:58 ) *
Στην κανονικη περιοδο

1)Μαιαμι

2)Ορλαντο

3)Σικαγο

4)Μπακς ή Σελτικς

Οι 3 πρωτοι ειναι σχεδον σιγουροι ο τερτος παιζεται.Στον τελικο του ΝΒΑ λογικα θα ειναι ομαδα απο την φλοριντα..

Δεν γίενται βάσει κανονισμών να μην υπάρχει ομάδα στην πρώτη τετράδα από κάθε division και αν βάλεις τους Bucks τέταρτους θα έχεις 2 ομάδες της southeast και 2 της central, ενώ δεν έχεις κανέναν της Atlandic. Aκόμα και αν οι Celtics δεν δώσυον βάρος στη regular season θα είναι αυτοκτονία να μην μπουν στην τετράδα όντας πρωταθλητές στην Ατλάντικ, με τον ανταγωνισμό να είναι μηδαμινός σε αυτήν την περιφέρεια (Knicks, Nets, Raptors, Sixers).

Kατά τα άλλα, συφωνώ απόλυτα στις 3 πρώτες επιλογές σου. smiley.gif
Hakeem Olajuwon
QUOTE(Nostradamus @ Aug 15 2010, 20:11 ) *
Δεν γίενται βάσει κανονισμών να μην υπάρχει ομάδα στην πρώτη τετράδα από κάθε division και αν βάλεις τους Bucks τέταρτους θα έχεις 2 ομάδες της southeast και 2 της central, ενώ δεν έχεις κανέναν της Atlandic. Aκόμα και αν οι Celtics δεν δώσυον βάρος στη regular season θα είναι αυτοκτονία να μην μπουν στην τετράδα όντας πρωταθλητές στην Ατλάντικ, με τον ανταγωνισμό να είναι μηδαμινός σε αυτήν την περιφέρεια (Knicks, Nets, Raptors, Sixers).

Kατά τα άλλα, συφωνώ απόλυτα στις 3 πρώτες επιλογές σου. smiley.gif


Καλα εχεις δικιο το ξεχασα.Εννοουσα ποιες θα εχουν το καλυτερο ρεκορ...
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 13 2010, 18:16 ) *
Επισης βλεπω τους Μπουλς & τους Μπακς,ως ομαδες ικανες για παρα πολλες ζημιες...

Περιττό να αναφέρω τι ψήφισα έτσι; smile.gif

bucks1-sm.gif

Για ιδεολογικούς λόγους περισσότερο καθώς η πρωτιά περιμένω να παιχτεί μεταξύ Χιτ και Μάτζικ.

Όσον αφορά την ομάδα μου, νομίζω πως έχει τα φόντα σε σχέση με πέρυσι να ξεπεράσει τους Χοκς αλλά γιατί όχι και τους Σέλτικς. Ο περσινός κορμός διατηρήθηκε στο μεγαλύτερο βαθμό, το ρόστερ απέκτησε βάθος με τους Μαγκέτι, Γκούντεν αλλά και τον ταλαντούχο Σάντερς ενώ και ο Τζένινγκς αναμένεται περισσότερο ώριμος στην sophomore χρονιά του.

Μοναδικό ερωτηματικό, αν θα "κολλήσει" ο Ντούλινγκ στην ομάδα και αν θα μπορέσει ερχόμενος από τον πάγκο να είναι όσο ποιοτικός ήταν ο Ριντνάουρ πέρυσι. Δεν με ενθουσίασε η απόκτηση του Ντούλινγκ για να πω την αλήθεια... 17.gif
saou
Σε ότι αφορά την κανονική περίοδο δε νομίζω ότι οι Χιτ θα έχουν κάποιο πρόβλημα να κατακτήσουν την πρώτη θέση. Από κει και μετά στα play offs αν οι Σέλτικς έχουν αυτο-συντηρηθεί καλά μέσα στη χρονιά μοιάζουν ως οι πιθανότεροι να τους δημιουργήσουν προβλήματα.

Nostradamus
Είναι πάντως αρκετά νωρίς να μιλάμε για την ανατολή, καθώς μία πιθανή μετακίνηση του Carmelo Anthony εντός της σεζόν σε κάποια ανατολική ομάδα (Knicks, Nets, Magic) μπορεί να διαταράξει τις ισσοροπίες στα τελικά standings. blink.gif
oti-nane
Βλέποντας αυτό το τόπικ έχω 2 παρατηρήσεις.

Αυτός που ψήφισε τους Bulls πότε το έκανε?
και δεύτερο σχεδόν κανείς δεν έπεσε ούτε καν κοντά στις προβλέψεις ....
smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.