Help - Search - Members - Calendar
Full Version: πρωινο γευμα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Dimitris12
καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου πειτε ενα καλο πρωινο να τρωω, πριν παω για ατομικη προπονηση μπασκετ
εχω ψαξει στο ιντερνετ αλλα αυτα που βρισκω ειναι αμερικανικα και δυσκολο να τα φτιαξω
aegeansheed
QUOTE(Dimitris12 @ Mar 26 2015, 07:11 ) *
εχω ψαξει στο ιντερνετ αλλα αυτα που βρισκω ειναι αμερικανικα και δυσκολο να τα φτιαξω


Δηλαδή τί βρήκες? Pancakes και τέτοια?

Αν θες τη γνώμη μου το καλύτερο πρωινό γίνεται με βάση την πρωτεΐνη. Αυγά οπωσδήποτε και τυρί με μπέικον είναι πλήρες πρωινό, καλό είναι να πάρεις και μια μπανάνα. Προσωπικά αυτό ήταν το αγαπημένο μου προπροπονητικό πρωινό (έκανα και μανιτάρια που είναι σούπερ πρωτεϊνικά) και ήταν ό,τι χρειαζόμουν 2 ώρες πριν.

Επίσης γάλα με βρώμη ή δημητριακά (που να έχουν βρώμη οπωσδήποτε) είναι πολύ καλό.
επαθα λαστιχο
Θέλω να αγιάσω και δεν με αφήνουν
MaJesty23
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Mar 26 2015, 23:48 ) *
Θέλω να αγιάσω και δεν με αφήνουν



Λές να ναι ο ίδιος με την τριχοφύια?? smiley.gif smiley.gif smiley.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(MaJesty23 @ Mar 26 2015, 23:53 ) *
Λές να ναι ο ίδιος με την τριχοφύια?? smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Βασικά παίζει να είναι και bot
ComingUpRoses
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Mar 27 2015, 00:40 ) *
Βασικά παίζει να είναι και bot


"Εγγραφή: 18-July 11"

κομματάκι δύσκολο rolleyes.gif
Ginobili
Πάρε το διαιτολόγιο του Φέλπς...θα το βρεις εύκολα,έχει κάνει πάταγο..αναμφισβήτητα για πρωταθλητές,αν και επιστημονικά πας για έφραγμα.. icon_drunk.gif

Σοβαρά τώρα..Πριν την προπόνηση δεν τρως πολύ.Να έχει περάσει κάποια ώρα για να έχει επεξεργαστεί την τροφή το στομάχι.Και φυσικά θα φάς κάτι που θα έχει κύρια πηγή υδατάνθρακες,καθώς ως γνωστόν,το καύσιμο των μυών είναι το γλυκογόνο.

ΌΧΙ πολλές πρωτείνες-ΟΧΙ πολλά λιπαρά!!
Το να φας αυγά-βούτυρο,γάλα..ζαμπόν..μπέικον..δεν σου προσφέει τίποτα.ούτε τα λαχανικά.Μετά την προπόνηση,και κατά την ξεκούραση τρως κανονικό φαγητό.

Ένα τσάι,ένας καφές-δημητριακά ολικής-μέλι-σοκολάτα κουβερτούρα(όχι γάλακτος και γκοφρέτες και καραμέλες),σε μέτρια ποσότητα (αυτό είναι σχετικό με την σοματοδομή..άλλη ποσότητα θα φάει ένας αθλητής 1.80,κανονικού βάρους...άλλη ένας δίμετρος μυώδης),είναι ό,τι καλύτερο.
Ginobili
aegeansheed..?? σοβαρά τώρα..Αυγά οπωσδήποτε και τυρί με μπέικον....αυτά είναι για ξενύχτι όταν βλέπουμε NBA tongue.gif
aegeansheed
Όλα αυτά με αγνό παρθένο ελαιόλαδο φυσικά...
argeitis
Πρωί

100γρ κουάκερ με 1 ποτήρι γάλα άπαχο 0% 10 αμύγδαλα με 1 κ.γ. μέλι

Μεσημεριανό

150γρ στήθος κοτόπουλο ή γαλοπούλα ή μπιφτέκι ή τόνο σε νερό ή φασόλια κόκκινα με 1 κούπα ρύζι καστανό και σαλάτα εποχής

Πρίν την προπόνηση

1 γιαούρτι 0% με 1 κ.γ. μέλι

Μετά την προπόνηση

Ότι και το μεσημέρι χωρίς υδατάνθρακα
yorgos
πρωινό:
3 αυγά βραστά, μόνο το ασπράδι, χωρίς κρόκο
2 φρυγανιές διαίτης με μαρμελάδα
σολωμό με ομελέτα
τόνο ή ψαράκι σε ελαιόλαδο (γιαμ γιαμ)
χυμό χωρίς ζάχαρη
μπόλικο κρεμμύδι με τομάτα και αγγούρι ψιλοκομμένα
harrisxr650
1 Ποτήρι γάλα, 50-60 γρ. Βρωμη., μια μπανάνα και ενα scoop whey στο μπλέντερ και έφυγες...προπόνηση μετα απο 1.30- 2 ώρες
Το πρωι ο οργανισμός απορροφά τις ουσίες σαν σφουγγάρι. Οποτε χρειαζεσαι ενα γεύμα πλούσιο σε υδατάνθρακες και πρωτεινη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.