Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ζαλγκιρις Καουνας-Ολυμπιακος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
T.W.Is.M.
vs

Πεμπτη 15/12 20:00 ΕΡΤ1

Οι καθιερωμενοι τραυματισμοι αρχισαν, οι δυσκολιες αυξανονται, οι κυβερνησεις πεφτουνε, αλλα η αναγκη για βαθμους μενει. Στο Καουνας ερχεται η επομενη δυσκολη αποστολη στη φετινη Ευρωλιγκα. Πριν απο οποιοδηποτε σχολιο, να δουμε το ροστερ της Ζαλγκιρις:

# Player Pos. H.
3 PANGOS, KEVIN G 1.88
4 LEKAVICIUS, LUKAS G 1.80
6 VALINSKAS, PAULIUS G 1.91
7 VARNAS, MARTYNAS G 1.96
9 WESTERMANN, LEO G 1.97
10 SEIBUTIS, RENALDAS G 1.96
12 MOTUM, BROCK F 2.08
13 JANKUNAS, PAULIUS F 2.05
15 JAVTOKAS, ROBERTAS C 2.11
21 MILAKNIS, ARTURAS G 1.95
23 LIMA, AUGUSTO C 2.08
44 KAVALIAUSKAS, ANTANAS C 2.08
55 HARTENSTEIN, ISAIAH F 2.10
92 ULANOVAS, EDGARAS F 1.98
Head coach: JASIKEVICIUS, SARUNAS

Ειναι αλλη μια ομαδα, στην οποια δεν ξεχωριζει καποιος παιχτης, αλλα ο προπονητης. Οχι ομως για την καριερα και τα επιτευγματα του στους παγκους(οπως ο Μπλατ πριν 2 εβδομαδες), αλλα για την καριερα του ως παιχτης και το ονομα που εχτισε ετσι. Γνωριμες φιγουρες ο Σειμπουτις και ο Γιαβτοκας, που εχουν περασει απο Ολυμπιακο και Παναθηναικο, αλλα και ο Καβαλιαουσκας, πρωην παιχτης του Πανιωνιου και, αν θυμαμαι καλα, της Καβαλας.
Η Ζαλγκιρις εμοιαζε ο λαθρεπιβατης της φετινης Ευρωλιγκα, που παιζει στη διοργανωση επειδη εχει συμβολαιο, και ειναι πρωτο φαβορι για τη 16η θεση. Στην πορεια ομως και νικες εκανε(οι Βασκοι ακομα τη θυμουνται την ηττα τους στο Καουνας) και ανταγωνιστικη αποδεικνυεται, οπως εδειξε πριν μια εβδομαδα στη Μαδριτη. Το ματς ειναι ομως δυσκολο, οχι μονο γιατι οι Λιθουανοι βγαινουν καλυτεροι του αναμενομενου, αλλα γιατι ειναι το πρωτο με την απουσια του Χακετ, ειναι αμφιβολος και ο Πριντεζης, αλλα κυριως γιατι ειναι ενα παιχνιδι που ο Ολυμπιακος πρεπει να κερδισει. Η ηττα μας αφηνει πισω και πρεπει να καλυφθει καπως. Οι ομαδες που θα παρουν τις πρωτες θεσεις λογικα θα περασουν απο το Καουνας και γι αυτο οποιος χασει εκει, χανει σημαντικο εδαφος. Ολοι θυμομαστε τι εγινε στο περσινο ματς. Κανενας ομως δε θελει να δει το ιδιο εργο και φετος...

Στο καθιερωμενο ρετρο βιντεο δε θα βαλω το περσινο ματς.
Θα βαλω ενα απο τα πρωτα ματς της εποχης Γιαννακη μαζι με αυτο που θυμαμαι απο εκεινη τη μερα. Βραδινη αναφορα στο ΚΕΜΧ, στο Ναυπλιο και εχω περασει τα ακουστικα απο το κινητο μεσα απο τα ρουχα για να μπορω να ακουσω το ματς στο ραδιοφωνο. Η συνεχεια στο βιντεο...


Ειμαι σιγουρος οτι το συγκεκριμενο ματς το εχω ξαναβαλει, αλλα ηταν ενα απο τα παιχνιδια που ευχαριστηθηκα περισσοτερο εκεινη τη σεζον. 2012-13, η χρονια του repeat, η χρονια του "μετανοειτε" και απο εκει ξεκινησαν οι πραγματικες μετανοιες...
Reggie Miller #31
Η ήττα πέρσι μας πλήγωσε,ασχέτως αν τελικά θα μέναμε στην απ' έξω έτσι κι αλλιώς,πάντως ήταν μια κακή ήττα.
Μια χαρά ομάδα είναι η Ζαλγκίρις,έχει δυσκολέψει αρκετούς αντιπάλους,θέλει πολύ προσοχή και έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα με τις ατυχίες μας,η νίκη θα είναι λουκούμι...

Ο Γιανγκούνας μας δημιουργεί προβληματάκια κάθε χρόνο και ελπίζω ο Παπαπέτρου να μπορέσει να τον αντιμετωπίσει,αν ο Πρίντεζης δεν είναι τόσο καλά...
D-Wade
Δύσκολο παιχνίδι.Με βάση το budget της η Ζαλγκίρις παίζει εξαιρετικά. Ο Σάρας έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Θα κάνει μεγάλη καριέρα και σαν προπονητής.

Αλλά σε Κάουνας και Μπάμπεργκ θέλουμε το λιγότερο 1 νίκη οπότε . . .ναι
Reggie Miller #31
Δεν το πάμε και άσχημα,αν διορθώσουμε κάτι κενά στην άμυνα που αφήνουμε παίκτες ελεύθερους και κάτι φθηνά καλάθια όπως το τελευταίο ή τα 2 γκολ φάουλ θα είμαστε καλά.
Επίθεση χωρίς να έχουμε κάνει κάτι εντυπωσιακό και έχοντας χάσει 2-3 καλάθια δεν τα πάμε άσχημα...

Πολλή κίνηση η Ζαλγκίρις στα συστήματα της...
rankin
Άμυνα απο τα λιντλ, ειδικά στη weak side, αλλα οκ..
Ειμαστε εντός στόχου. Ενα καλό δεκαλεπτο θέλει και θα τα παρατήσουν οι Λιθουανοί
Reggie Miller #31
QUOTE(rankin @ Dec 15 2016, 20:51 ) *
Άμυνα απο τα λιντλ, ειδικά στη weak side, αλλα οκ..
Ειμαστε εντός στόχου. Ενα καλό δεκαλεπτο θέλει και θα τα παρατήσουν οι Λιθουανοί


Δε συμφωνώ...Είναι ομάδα που παλεύει μέχρι το τέλος,άλλωστε εντός παίζουν και προς το παρόν το ματς δε δείχνει να μπορούμε να ξεφύγουμε με πολλούς.Θέλει μέχρι τέλος συγκέντρωση...

Το διπλό της Μπασκόνια δε μας κάθησε και τόσο καλά...
D-Wade
Αυτό το play του Λεκαβιτσιους με το τρίποντο απ'τη γωνία νομίζω θα το τρώμε ακόμα και αν παίξουμε 3 μέρες συνεχόμενα

A Σφαιρό δε χρειάζεται να βάλεις τον Young στο 4ο. Birch
Reggie Miller #31
Ας πούμε πάντως και καμιά καλή κουβέντα σήμερα για Παπανικολάου...Αρκετά καλός...
D-Wade
Α ωραία. Ήταν να κάνει την αρχή ο Hackett. angry_red.gif
rankin
Έγινε αυτό που έγινε και θα χασουμε δικό μας παιχνίδι
mixalisgate7
Σημαντική νίκη, κάναμε καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και με Παπανικολάου από τα παλιά. Σοβαρός μου φάνηκε ο τραυματισμός του Πρίντεζη sad.gif Κάτι πρέπει να γίνει επιτέλους με τα διαφημιστικά.
Reggie Miller #31
QUOTE(D-Wade @ Dec 15 2016, 21:40 ) *
Α ωραία. Ήταν να κάνει την αρχή ο Hackett. angry_red.gif


όατν όλα πάνε καλά το σύμπαν αυνανίζεται για εμάς...Έλεος πια...

Μεγάλη νίκη παίδες.Τεράστια έτσι όπως ήρθε.Και τώρα αναμένουμε να δούμε για Πρίντεζη.Γόνατο προφανώς,ελπίζουμε να μην είναι χιαστοί,ας είναι καμία κάκωση.Τι να πει πλέον κανείς...

Επιστροφή καλού Παπανικολάου,όλοι ήταν καλοί,μέχρι και ο Μιλού.Αν και τα άλλα αποτελέσματα νωρίτερα δε μας βόλεψαν τόσο,δεν πειράζει...
kotzito
Μακάρι να μην έχει τίποτα ο Πρίντεζης και να είναι απλά μια κάκωση ή κάτι τέτοιο και όχι κάτι χειρότερο. Πάντως έδειξε να πονάει αρκετά στην αρχή.

Κρατάμε την εμφάνιση του Ματ ο οποίος φέτος μόνο με την ΤΣΣΚΑ και την Μπαρτσελόνα ήταν κακός, αγώνες στους οποίους οι περισσότεροι ήταν κακοί. Αλλά κυρίως του Παπανικολάου, που φαίνεται να έχει γυρίσει τον διακόπτη. Και αυτό δεν φαίνεται τόσο από τα στατιστικά, αλλά κυρίως από τον τρόπο που παίζει. Δεν φοβάται να πάρει τρίποντα πλέον, πηγαίνει σε ατομικές φάσεις, παίρνει πρωτοβουλίες γενικά.

Γενικά τέτοια ματς με τις θεωρητικά αδύναμες ομάδες είναι καλό που τα καθαρίζουμε, όσο αυτές ακόμα δεν είναι αδιάφορες. Πάμε τώρα να κλείσουμε τον πρώτο γύρο με ένα 11 - 4 ή 10 - 5 έστω, που νομίζω μας κρατάει εντός στόχου εύκολα.
Dreamerpanos
Πρέπει οπωσδήποτε να γίνει κάποιου είδους "καταγγελία" για το αυτοκόλλητο στις βολές...Θα ξεκληριστουν όλες οι ομάδες από αυτήν την πα#&#ρια...
Reggie Miller #31
QUOTE(Dreamerpanos @ Dec 15 2016, 22:03 ) *
Πρέπει οπωσδήποτε να γίνει κάποιου είδους "καταγγελία" για το αυτοκόλλητο στις βολές...Θα ξεκληριστουν όλες οι ομάδες από αυτήν την πα#&#ρια...


Από τη στιγμή που πέφτει μαρούλι ότι και να κάνεις....
jazz thrilos
Και πάνω που όλα πάνε καλά, να ο τραυματισμός Πρίντεζη. Ας ευχηθούμε να μην είναι τίποτε σοβαρό, ενθαρρυντικό το γεγονός οτι στον πάγκο μετά απο λίγο έκανε κάποιες ασκήσεις για να δοκιμάσει μάλλον το πόδι.
Στα του ματς, εμένα προσωπικά δεν μου γέμισε το μάτι ο Σαρούνας. Μονοδιάστατος στην επίθεση, συνέχεια σουτ στη γωνία, αν ο Ολυμπιακός ήταν υποτυπωδώς πιο συγκεντρωμένος στην περιφερειακή άμυνα θα είχε μείνει απο πιο νωρίς πίσω στο σκορ η Ζαλγκίρις. Για να μην σχολιάσω την επιλογή του λιθουανού κόουτς να επενδύσει στα φάουλ πάνω στον Μπιρτς στα τελευταία λεπτά. Απο την άλλη ο Σφαιρό για ακόμη ένα ματς ήταν ψύχραιμος, μοίρασε εξαιρετικά τους χρόνους και περιόρισε (για ακόμη μια φορά ευτυχώς) τις αλλαγές στην άμυνα μας. Σπουδαία νίκη, πιο σημαντική κατ' εμέ και απο αυτή με την Νταρουσάφακα γιατί περιείχε το "πρέπει" λόγω διαφοράς δυναμικότητας. Πάμε για νίκη τώρα με τον Ερυθρό και ας ελπίσουμε οτι ο Πρίντε δεν έχει τραυματιστεί σοβαρά γιατί τότε αλλάζουν επικίνδυνα οι ισορροπίες.
jonaldidhs
Περυσι ειχα πει μολις ειχα δει τον τραυματισμο του γιανγκ οτι ειναι χιαστος και μερικοι πεσανε να με φανε..τωρα θα πω οτι ειναι σύνδεσμος κ μαλλον εσω πλαγιος..ετσι μου φανηκε απτην τηλεοραση.. Και δν νομιζω οτι θα εχει και ολικη ρηξη..και αυτα λογω δουλειας..
Coach Periklis
QUOTE (Reggie Miller #31 @ Dec 15 2016, 21:56 ) *
Και τώρα αναμένουμε να δούμε για Πρίντεζη.Γόνατο προφανώς,ελπίζουμε να μην είναι χιαστοί,ας είναι καμία κάκωση.Τι να πει πλέον κανείς...


Ολυμπιακός είσαι αφού. Δε νομίζω ότι μετά από τόσα χρόνια "στο ίδιο έργο θεατές" , υπάρχει φίλαθλος του ΟΣΦΠ που πιστεύει ότι θα δει τον Πρίντεζη....το 2017

Ασχέτως του τι πραγματικά έχει πάθει ο Γιώργαρος, ο κόσμος πάντα περιμένει τα χειρότερα γιατί μόνο τα χειρότερα μας έχουν συμβεί. Το μάθαμε το στορυ τόσα χρόνια
GreenLantern
Γλιστραγε το γηπεδο και ο Γκριν γλιστρησε 2 φορες και δεν ειδα καν να μπαινει σκουπα.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αυτο π εγινε και δε δινει κανεις σημασια.

Στο nba ολα αυτα ειναι επιστημη και εμεις εδω βλεπουμε τους ευρωπαιους να γλιστρανε και να τραυματιζονται.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
ssoulliss
Ο Τόμιτς μόλις είπε πως ο τραυματισμός είναι στο γόνατο. Η μαγνητική θα δείξει. Ο Παπανικολάου σήμερα ξεμπούκωσε στην επίθεση και έκανε εξαιρετικό β' ημίχρονο. Σταθερά καλός ο Λοτζέσκι το τελευταίο διάστημα.

Υ.Γ. Ο Γιασικεβίτσιους θέλει πολλά ψωμιά ακόμη για να κοουτσάρει ομάδα εκτός της χώρας του. Πολύ μονότονο το επιθετικό του παιχνίδι. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει άλλη ομάδα σε Euroleague ή Eurocup που να έχει δύο πλέϊ-μεϊκερς τόσο κοντούς.
qspock
O Oλυμπιακος σημερα εδειξε να εχει δεσει και να φορτσαρει πλησιαζοντας το μεσο της χρονιας. Πολυ καλα τα σημαδια, οσο δεν εχουμε ντερμπι με ΠΑΟ στα κοντα η ομαδα ειναι συγκεντρωμενη.
Δυστυχως ο τραυματισμος Πιντεζη επισκιαζει τα παντα. Μακαρι να μην εχουμε κατι σοβαρο. Παντως προς το παρον δεν υπαρχει αλλο τεσσαρι πλην του κατα συνθηκη 4 Παπαπετρου...

Νομιζω εκτος του εκπληκτικου Παπανικολαου που επιτελους εχει επανελθει δυναμικα, ηταν ολοι θετικοτατοι.
Ο Γκριν, ο Μιλουτινοφ, ακομα κι ο Γιανγκ δειχνει να επανερχεται σιγα και σταθερα. Τα πατηματα του ειναι καλυτερα.

Νομιζω πως η ομαδα εδειξε πολυ καλυτερη κυκλοφορια και δημιουργια στην επιθεση. Ισως η αλλαγη χημειας στην περιφερεια με τον τραυματισμο Χακετ να βοηθησε. Προσωπικα το πιστευω αυτο.

ΥΓ: Ελπιζω τελικα να μην σταματησουν το ψαξιμο για ασσο και να αρχισουν το ψαξιμο για τεσσαρι...
rankin
http://www.sport-fm.gr/article/basket/fras...dutiria/3250221

Ειχε νταλκά το παλικάρι laugh.gif
qspock
Δεν μας τα λεει ευχαριστα ο Μελαγιες...

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ia-gia-printezi
D-Wade
QUOTE(rankin @ Dec 15 2016, 22:57 ) *
http://www.sport-fm.gr/article/basket/fras...dutiria/3250221

Ειχε νταλκά το παλικάρι laugh.gif

Δεν έπρεπε να κάνουμε την επίθεση. Είναι εξαιρετικά απίθανο να μας χρησιμεύσει το +3 που πήραμε στην τελευταία επίθεση
rankin
QUOTE(D-Wade @ Dec 15 2016, 23:02 ) *
Δεν έπρεπε να κάνουμε την επίθεση. Είναι εξαιρετικά απίθανο να μας χρησιμεύσει το +3 που πήραμε στην τελευταία επίθεση

No mercy φίλε μου!
Σήμερα, αν χτύπησε σοβαρα και ο Πριντ μπορει να τελείωσε η σεζον μας..
Σιγα μην χαριστούμε στο Σαρας
john wick
QUOTE (qspock @ Dec 15 2016, 19:58 ) *
Δεν μας τα λεει ευχαριστα ο Μελαγιες...

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ia-gia-printezi



Απο τους πιο συμπαθεις Ελληνες παιχτες ο Πριντ...
Ας ευχηθουμε ολοι να μην επαθε χιαστο..
D-Wade
QUOTE(rankin @ Dec 15 2016, 23:06 ) *
No mercy φίλε μου!
Σήμερα, αν χτύπησε σοβαρα και ο Πριντ μπορει να τελείωσε η σεζον μας..
Σιγα μην χαριστούμε στο Σαρας

Σε τιμωρούν οι θεοί του μπάσκετ( που δεν πιστεύει ο epifanios ) αν δεν παίζεις το fair play tongue.gif
aegeansheed
Αν είναι hyperextended knee (η καλή περίπτωση) θα πάρει κανένα 10ήμερο περίπου.
D-Wade
QUOTE(aegeansheed @ Dec 15 2016, 23:16 ) *
Αν είναι hyperextended knee (η καλή περίπτωση) θα πάρει κανένα 10ήμερο περίπου.

Ο Λαμπίρης στο sport24 radio είπε ότι τον είδε να προχωράει κανονικά και κουβαλούσε τη τσάντα με τα πραγματά του. Βέβαια τους έχω ικανούς να έχει κανα χιαστό και να του φορτώσουν και 30 κιλά αποσκευές ξέρω εγώ . . .
louie
Δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει για να καταλάβουν στην ευρωλίγκα ότι τα αυτοκόλλητα στο παρκέ είναι παγίδες για τραυματισμους. Το έλεγε και ο Τζάκσον πριν λίγες μέρες. Αν είναι δυνατόν, να ρίχνουμε και λάδι άμα είναι. Θα αποδεκατιστουν όλες οι ομάδες με αυτή την χαζομάρα
whaler
QUOTE (louie @ Dec 15 2016, 23:51 ) *
Δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει για να καταλάβουν στην ευρωλίγκα ότι τα αυτοκόλλητα στο παρκέ είναι παγίδες για τραυματισμους. Το έλεγε και ο Τζάκσον πριν λίγες μέρες. Αν είναι δυνατόν, να ρίχνουμε και λάδι άμα είναι. Θα αποδεκατιστουν όλες οι ομάδες με αυτή την χαζομάρα


Ότι γλιστρούσε το γήπεδο, γλιστρούσε. Αλλά δε νομίζω πως φταίει το αυτοκόλλητο στη συγκεκριμένη φάση, νομίζω πως ήταν η κακιά η ώρα που γύρισε το πόδι.
RipCity
Sorry μάγκες, δεύτερο σερί παιχνίδι που δε βλέπω και δεύτερος σερί τραυματισμός. Έκανα και πλάκα σ' ένα φίλο πως θα βγει κάποιος οφ σήμερα που δε θα το δω. sad.gif

JR_Swish
Αν έχει κάποιος link για το ματς γιατί δεν έχω βρει ακόμα κάτι να το δω κι εγώ που το έχασα ας στείλει ένα pm.
Ευχαριστώ
rankin
QUOTE(D-Wade @ Dec 15 2016, 23:09 ) *
Σε τιμωρούν οι θεοί του μπάσκετ( που δεν πιστεύει ο epifanios ) αν δεν παίζεις το fair play tongue.gif

Το εχει αποδεχτεί και η "επιστήμη" laugh.gif
kyuss
QUOTE (rankin @ Dec 15 2016, 23:06 ) *
No mercy φίλε μου!
Σήμερα, αν χτύπησε σοβαρα και ο Πριντ μπορει να τελείωσε η σεζον μας..
Σιγα μην χαριστούμε στο Σαρας

φιλε βλεπω βλεπω ξεχειλιζεις απο αισιοδοξια...εκτος κ αν τα λες για "γουρι". Μια σε προηγουμενο σχολιο οτι θα χασουμε σωνει και καλα τον αγωνα (που τελικα κερδισαμε ανετα στην 4η περιοδο) μια τωρα οτι τελειωσε η σεζον...τι να πω...παρατηρω πολυ μεγαλη πιστη στην ομαδα γενικοτερα.
Zephyr
QUOTE(kyuss @ Dec 16 2016, 09:47 ) *
φιλε βλεπω βλεπω ξεχειλιζεις απο αισιοδοξια...εκτος κ αν τα λες για "γουρι". Μια σε προηγουμενο σχολιο οτι θα χασουμε σωνει και καλα τον αγωνα (που τελικα κερδισαμε ανετα στην 4η περιοδο) μια τωρα οτι τελειωσε η σεζον...τι να πω...παρατηρω πολυ μεγαλη πιστη στην ομαδα γενικοτερα.


Όσο περισσότερο παλιώνεις στο basketforum τόσο περισσότερο γκρινιάζεις για το γούρι και μόνο. Έπιασε το 2012 και το κρατάμε από τότε biggrin.gif !
ΥΓ. Πρακτικά αν χάνει σεζόν ο Πρι πάμε για φούντο οριζοντίως και καθέτως. Δεν βλέπω πως γίνεται να αναπληρωθούν Χάκετ και Πρίντεζης.
rankin
QUOTE(kyuss @ Dec 16 2016, 09:47 ) *
φιλε βλεπω βλεπω ξεχειλιζεις απο αισιοδοξια...εκτος κ αν τα λες για "γουρι". Μια σε προηγουμενο σχολιο οτι θα χασουμε σωνει και καλα τον αγωνα (που τελικα κερδισαμε ανετα στην 4η περιοδο) μια τωρα οτι τελειωσε η σεζον...τι να πω...παρατηρω πολυ μεγαλη πιστη στην ομαδα γενικοτερα.

Διαβάζω πολύ Καρυωτάκη tongue.gif

Επίσης, πιστεύω στο αντι-γκαντέμιασμα --> να γκαντεμιάζουμε τη γκαντεμιά laugh.gif

Η αρχή έγινε στο περσινό παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στη Μίκρα, που το τοποθέτησα ως χαμένο ενόπιων των θεών του μπάσκετ, μέχρι που ο χαλκέντερος Χακέταρος το πήγε παράταση και το γυρίσαμε...

QUOTE(Zephyr @ Dec 16 2016, 09:54 ) *
Όσο περισσότερο παλιώνεις στο basketforum τόσο περισσότερο γκρινιάζεις για το γούρι και μόνο. Έπιασε το 2012 και το κρατάμε από τότε biggrin.gif !

Επίσης, όσο παλιώνεις στο basketforum, τόσο παλιώνεις και στη πραγματική ζωή... Με λίγα λόγια, γινόμαστε γεροπαράξενοι
Dreamerpanos
http://www.sdna.gr/mpasket/euroleague/arti...tokollito"" target="_blank">Σύσκεψη στην Euroleague για τα αυτοκόλλητα - εφιάλτης! http://www.sdna.gr/mpasket/euroleague/arti...gia-aytokollito
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.