Help - Search - Members - Calendar
Full Version: (1) Golden State Warriors vs (3) Oklahoma City Thunder
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2
jasonick
(1) Golden State Warriors [73-9] vs (3) Oklahoma City Thunder [55-27]




Πρόγραμμα Αναμετρήσεων
QUOTE
GM 2: OKC at GSW, May 18, 9:00 PM ET TNT
GM 3: GSW at OKC, May 22, 8:00 PM ET TNT
GM 4: GSW at OKC, May 24, 9:00 PM ET TNT
GM 5: OKC at GSW, May 26 TNT | If Needed
GM 6: GSW at OKC, May 28 TNT | If Needed
GM 7: OKC at GSW, May 30 TNT | If Needed


Σχόλια για τη σειρά εδώ.
Perseus
τραγικοι οι ΓΣ στο 4 12λεπτο ,εκαναν οτι μπορουσαν για να χασουν ,ΜΒΠ ο Ανταμς.
yorgos
Τι γίνεται σε αυτά τα πλέι οφς, μέχρι και οι OKC κάνουν καλό κλείσιμο παιχνιδιών. Στο μεταξύ το στοίχημα τους έδινε μειονέκτημα 11,5π κι ακόμη γελάμε.

Για το δεύτερο ματς παίζουμε αναφανδόν νίκη gsw, δε γίνεται δεύτερο κάζο σερί και το 1.23 είναι αρκετά υψηλό, ειδικά αν συνδυαστεί με τη δεδομένη νίκη των Καβς απέναντι στα καναδέζικα ανέκδοτα.
Saras-13-Bodiroga
Πολύ ενδιααφέρον και αμφίροπος ο χτεσινός αγώνας άξιζε το ξενύχτι!!! Οι Οκλαχόμα άξιζαν την νίκη!! Οι warriors στο πρώτο μέρος ήταν οι συνηθισμένοι warriors,αλλά στο δεύτερο μπήκαν πολύ χαλαροί και την πλήρωσαν.. Μου έδωαν την εντύπωση ότι το είχαν σίγουρο το παιχνίδι,ειδικά στην τελευταίο περίοδο που ο Κερ άργησε να βάλει τον Κάρι μέσα... Ο Ντόνοβαν αντιμετώπισε αποτελεσμάτικα το small-ball των γηπεδούχων με τον Άνταμς ,αυτό ήταν το κλειδί... Στους Γουόριος φάνηκε η ανετοιμότητα του Μπόγκουτ σε συνδυασμό με την μηδαμινη βοήθεια από τους Εζίλι και Σπέιτς οδήγησε τον Άνταμς σε πάρτυ.. Δεν πιστεύω ότι στους επόμενους αγώνες θα είναι τόσο κακή η second unit το GS και με έτοιμο τον Μπόγκουτ θα μπορέσουν να φέρουν καταρχην την σειρά στα ισια και βλέπουμε.. Έχει μέλλον ακόμα η σειρά,ο GS έχουν ακόμα το προβάδισμα απλά με την νίκη αυτήν περιοριστικε.. 53-47 δίνω εγώ!!

υ.γ Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο(το εύχομαι),αλλά η Οκλαχόμα μετά από την σείρα με Σπέρς και στον πρώτο αγώνα πήρανε καποία σφυρίγματα παραπάνω,ιδιαίτερα η φάση με τα βήματα του Γουέστμπροκ που έκριναν τον αγωνα ήταν απαράδεκτη που δεν σφυρίχτηκε...
Das Kapital
Τι γίνεται όταν στην τέταρτη περίοδο βρίσκεσαι πίσω στο σκορ (ενώ σε όλο τον αγώνα κυριαρχείς) και δε σου βγαίνουν τα σουτ και οι αιφνιδιασμοί; Το break μέσα στο SF. Ουσιαστικά, έχασαν δικό τους ματς και την ευκαιρία να κάνουν το 1-0. Ο Curry άργησε να μπει στην τέταρτη περίοδο, δεν ξέρω αν επρόκειτο για αλαζονεία ή σιγουριά από πλευράς του Kerr αλλά σίγουρα στοίχισε στο επιθετικό κομμάτι των Warriors. Πολλά συγχαρητήρια στην OKC γιατί παρόλο που υποστηρίζω GS, αυτό το break δίνει μεγάλο ενδιαφέρον στη σειρά και αποδεικνύει ότι οι τύποι το αξίζουν πολύ που βρίσκονται στους δυτικούς τελικούς.

QUOTE (Saras-13-Bodiroga @ May 17 2016, 12:56 ) *
υ.γ Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο(το εύχομαι),αλλά η Οκλαχόμα μετά από την σείρα με Σπέρς και στον πρώτο αγώνα πήρανε καποία σφυρίγματα παραπάνω,ιδιαίτερα η φάση με τα βήματα του Γουέστμπροκ που έκριναν τον αγωνα ήταν απαράδεκτη που δεν σφυρίχτηκε...


Και δύο καθαρά φάουλ δε δόθηκαν στο Durant στο τέλος του αγώνα.
Saras-13-Bodiroga
QUOTE (Das Kapital @ May 17 2016, 13:12 ) *
Και δύο καθαρά φάουλ δε δόθηκαν στο Durant στο τέλος του αγώνα.

Το ένα (δεν θυμάμαι πιο) ήταν πεντακάθαρο έχεις δίκιο.. για το άλλο δεν είμαι σίγουρος... Δεν μ αρέσει να μιλάω για διαιτησία και το σταματάωμέγα εδώ... Ελπίζω ότι δεν θα ξανασχοληθούμε..
SG3ptshooter


#Xartaki
SteveNashidis


Eπιβλητική εμφάνιση από Θάντερ. Δείχνουν να πατάνε γερά και να έχουν χημεία στο παρκέ με μπροστάρηδες τους Ντουράντ, Γουέστμπρουκ και τους υπόλοιπους να ακολουθούν. Μόνο τυχαία δεν δείχνει η πρόκριση επί των Σπερς .

Όπως και στον Τζέι Αρ Σμιθ ,τουλάχιστον 2 παιχνίδια ποινή, πρέπει να φάει ο Γκριν . Καλό το trash talking στα όρια του επιτρεπτού αλλά τέτοια χτυπήματα είναι ύπουλα και άκρως επικύνδυνα . Τελευταία έχει παρουσιάσει ένα υπεροπτικό προφίλ στα media με ποικίλες ατάκες προς αντιπάλους και κόσμο ενώ η κόντρα με τον Άνταμς συνεχίζεται για τρίτο παιχνίδι
benchwarmer
Δεν περίμενα τέτοια έκβαση στη σειρά. Με την ενδεχόμενη (σωστή) τιμωρία του Γκριν, πολύ πιθανό τα πράγματα να γείρουν οριστικά υπέρ των Θάντερ. Στους οποίους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια (μόνο και μόνο και για την πρόκριση επί των Σπερς), θα είναι πολύ καλό πιστεύω για το ΝΒΑ να το πάρουν αυτοί το πρωτάθλημα. Και θα βγω και εγώ λάθος που έλεγα ότι με Γουέστμπρουκ δεν "κέρδισε" ποτέ κανείς tongue.gif
Lonis_t
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα τιμωρηθεί ο Γκριν, αν και πρέπει.
Πάντως ότι οι OKC θα έτρεχαν παραπάνω από τους GSW και θα τους κέρδιζαν στο παιχνίδι τους, αυτό ήταν κάτι που δεν το περίμενε πολύς κόσμος.. (εγώ σίγουρα όχι)
pk13
Πριν ξεκινησει η σειρα ειχα πει πως οι Ουοριορς θα τους καταπιουν αμασητους....Μεχρι στιγμης διαψευδομαι πανηγυρικα...
Φοβερη σειρα κανουν οι Θαντερ....
Στο τελος πιστευω θα χασουν αλλα εχουν ανεβει στα ματια μου...Συνεχιζω να πιστευω τους Ουοριορς...
Ενα μπρεικ σιγουρα θα το κανουν...
SkyFall
Να βγει ο τριποντοςσουτερ στο τηλέφωνο.
SteveNashidis


Green μην τρολάρεις laugh.gif
geo82
QUOTE (Voyager @ May 23 2016, 11:20 ) *
Όπως και στον Τζέι Αρ Σμιθ ,τουλάχιστον 2 παιχνίδια ποινή, πρέπει να φάει ο Γκριν . Καλό το trash talking στα όρια του επιτρεπτού αλλά τέτοια χτυπήματα είναι ύπουλα και άκρως επικύνδυνα . Τελευταία έχει παρουσιάσει ένα υπεροπτικό προφίλ στα media με ποικίλες ατάκες προς αντιπάλους και κόσμο ενώ η κόντρα με τον Άνταμς συνεχίζεται για τρίτο παιχνίδι


Προσωπικά θέλω να πάνε στον τελικό οι Thunder και να το σηκώσουν κιόλας. Παρουσιάζουν πολύ καλή εικόνα στα play offs. Όσο για τον Green, πρέπει να τιμωρηθεί. Το παραξήλωσε φέτος. Άραγε αν ήταν στη θέση του Adams ο Rodman ή ακόμα χειρότερα ο Malone, θα έκανε το ίδιο;
Saras-13-Bodiroga
Με έχει ξαφνιάσει η Οκλαχόμα ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ,δεν το περιμενα.. Οι West-Durant δίχνουν γιατί είναι στο τοπ-5 του ΝΒΑ... Αλλά δεν είναι μόνο αυτοί.. Ακόμα και Waiters blink.gif blink.gif βοηθάει αρκετά.. Όσον αφορά την ομάδα μου τους GSW πραγματικά νομίζω ότι αν χάσουν σημερα το προβάδισμα πάει ολοκληρωτικά στους Θάντερ... Δύσκολο παίχνίδι αλλά απο αυτά που εχω δει όλη την regular season και την postseason είναι σχεδον απίθανο να κάνουν οι GSW ξανά τόσο κακό παιχνίδι... Θα είναι σίγουρα ένας αγώνας που θα κριθεί στην λεπτομέρια και ίσως στο σουτ(παίρνω δεδομένο ότι η okc θα είναι το ιδιο δυνατοί)...

υ.γ Η φάση του Γκριν δεν ταιριάζει στο ΝΒΑ.. Αν και δεν θα ήθελα να τιμωρηθεί(οχι μόνο λόγω οπαδικής προτίμησης αλλά και για να δούμε ένα αμφίροπο-ανταγωνιστικό παιχνίδι), έπρεπε να τιμωρηθεί και εύχομαι στο μέλλον να τιμωρούνται πιο αυστηρά τέτοιες ενέργειες...

ΚΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!! ΚΑΙ ΜΕ ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ smiley.gif smiley.gif
Das Kapital
Όσον αφορά τον Green συμφωνώ απόλυτα με το ποστ του Voyager παραπάνω, καλό το trash talking, ωραίο το σκληρό παιχνίδι και τα rivalries αλλά ο τύπος έχει αρχίσει να ξεφεύγει. Τελικά δε του δόθηκε τιμωρία αλλά είναι πολύ κοντά στο να χάσει κάποιο επόμενο παιχνίδι.

Αξιοπερίεργη είναι η αντιμετώπιση του Adams. Και όταν χτύπησε την πλάτη του στο game 2 και όταν την έφαγε στο game 3. Ποιος δεν θα σωριαζόταν στο παρκέ με λίγη δόση υπερβολής για τα μάτια των διαιτητώνq Με έχει εντυπωσιάσει η ηρεμία που βγάζει στο παιχνίδι του χωρίς να χάνει σε τσαμπουκά και σκληράδα. Υπερπολύτιμος και αυτός για τη ρακέτα των OKC και την άμυνά τους.
Lonis_t
Ο Steven Adams με έχει εντυπωσιάσει. Επίσης μετά από καιρό κατάφερα να καταλάβω ποιον μου θυμίζει και η απάντηση είναι ο Comedian από το Watchmen του Alan Moore.

Εμφανισιακά είναι ψηλός, δυνατός και με μουστάκι και επιπλέον έχει ιδιαίτερο χιούμορ. Πχ η ατάκα του, όταν του ζήτησαν να σχολιάσει την κλωτσιά "Pretty accurate this guy" θα μπορούσε άνετα να είναι ατάκα του Comedian. To γεγονός ότι στο βιβλίο ο Comedian, είναι επίδοξος βιαστής θα το αφήσω ασχολίαστο...

klow13
Εκτεθηκε ανεπανορθωτα το nba με τη μη τιμωρια του γκριν.Ειδικα αμα σκεφτει κανεις οτι τιμωρηθηκε πριν 2 μερες ο dahntay jones για παρομοιο χτυπημα.Αμα το εκανε αυτο ο ανταμς στον καρι παιζει και να τον ειχαν στειλει κινα να παιξει μπασκετ.Σε περιπτωση που η σειρα γινοταν ροντεο με βρωμικα χτυπηματα εκατερωθεν δεν θα φταιγε κανεις αλλος εκτος απο την αρμοδια αρχη που το επετρεψε σε πρωτη φαση.Οι αποφασεις του nba σε χτυπηματα στην ιδια περιοχη

https://pbs.twimg.com/media/CjLZ42-UgAASrWm.jpg:large

Γενικα εχει ξεφυγει ο ντρειμοντ,σε καθε ηττα κανει και κατι αντιαθλητικο.Το παρακατω πιο light,αλλα και παλι

https://www.youtube.com/watch?v=xIWzTBskqEk

Δεν μπορω να φανταστω τη συμπεριφορα του αμα ηταν σε μια ομαδα σακο του μποξ οπως πχ ο καζινς στους κινγκς.Oπως ειχε πει και ο boogie σε ανυποπτη στιγμη

"If I ever did what this guy does on the court, they would probably kick me out of the league," Cousins told Carmichael Dave of KHTK Sports 1140 in Sacramento.

Νταξει δεν συμπαθω ιδιαιτερα warriors οπως γινεται αντιληπτο αλλα τα ιδια θα λεγα και ουδετερος αμα ημουν,η ειδικη μεταχειριση σε παικτες και ομαδες ισχυε επι στερν,μαλλον ισχυει και επι σιλβερ.

ΥΓ Και εγω μεγαλος φαν ανταμς απο τα φετινα πλειοφς,και εχει ανεβασει κατακορυφα την αποδοση του και ειναι και τυπαρα.
Lonis_t
QUOTE(klow13 @ May 24 2016, 16:36 ) *
Εκτεθηκε ανεπανορθωτα το nba με τη μη τιμωρια του γκριν.Ειδικα αμα σκεφτει κανεις οτι τιμωρηθηκε πριν 2 μερες ο dahntay jones για παρομοιο χτυπημα.Αμα το εκανε αυτο ο ανταμς στον καρι παιζει και να τον ειχαν στειλει κινα να παιξει μπασκετ.Σε περιπτωση που η σειρα γινοταν ροντεο με βρωμικα χτυπηματα εκατερωθεν δεν θα φταιγε κανεις αλλος εκτος απο την αρμοδια αρχη που το επετρεψε σε πρωτη φαση.Οι αποφασεις του nba σε χτυπηματα στην ιδια περιοχη

https://pbs.twimg.com/media/CjLZ42-UgAASrWm.jpg:large

Γενικα εχει ξεφυγει ο ντρειμοντ,σε καθε ηττα κανει και κατι αντιαθλητικο.Το παρακατω πιο light,αλλα και παλι

https://www.youtube.com/watch?v=xIWzTBskqEk

Δεν μπορω να φανταστω τη συμπεριφορα του αμα ηταν σε μια ομαδα σακο του μποξ οπως πχ ο καζινς στους κινγκς.Oπως ειχε πει και ο boogie σε ανυποπτη στιγμη

"If I ever did what this guy does on the court, they would probably kick me out of the league," Cousins told Carmichael Dave of KHTK Sports 1140 in Sacramento.

Νταξει δεν συμπαθω ιδιαιτερα warriors οπως γινεται αντιληπτο αλλα τα ιδια θα λεγα και ουδετερος αμα ημουν,η ειδικη μεταχειριση σε παικτες και ομαδες ισχυε επι στερν,μαλλον ισχυει και επι σιλβερ.

ΥΓ Και εγω μεγαλος φαν ανταμς απο τα φετινα πλειοφς,και εχει ανεβασει κατακορυφα την αποδοση του και ειναι και τυπαρα.


Εδώ εμένα που μου αρέσει το μπάσκετ των Warriors και ο Green συγκεκριμένα από τα χρόνια του Tom Izzo, έχει αρχίσει να με ενοχλεί η συμπεριφορά του. Όσο για την απόφαση, είναι άδικη 100% IMO, αλλά χαίρομαι που θα δω άλλο ένα ματς ανάμεσα με τις 2 ομάδες πλήρεις. Φυσικά το γεγονός ότι δεν είμαι οπαδός των OKC βοηθάει στο να έχω αυτήν την προσέγγιση wink.gif
pk13
Ενταξει επρεπε να του ριξουν μια αγωνιστικη τουλαχιστον για τα ματια του κοσμου....
Το κανανε εντελως αβαβα το ολο πραγμα...
D-Wade
Έφαγαν 72 πόντους για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρώτο ημιχρόνιο. Δε μπορούν να ματσάρουν την αθλητικότητα της OKC
yorgos
Πλέον με εκνευρίζουν οι gsw.. Ποζεράδες, i'm back, σε κάθε καλάθι δείχνουν τα ποντίκια τους, έλεος. Τώρα και βρώμικο παιχνίδι. Η Οκλαχόμα είναι η ομα΄δα με την οποία ματσάρουν χειρότερα, μάλλον θα πάνε σπίτι τους. Και στην ΚΠ στα 3 ματς που κέρδισαν την Οκλαχόμα, μέχρι να ξεκινήσει ο 4ο έχαναν. Από την ώρα που η Οκλαχόμα δείχνει σοβαρότητα στο κλείσμο... μάλλον πάνε σπίτιτ τους οι πρωταθλητές.
Dwyane ''the flash'' Wade
Είναι συγλονιστικη η προσπάθεια και η ένταση που βγάζει η Οκλαχόμα στο παιχνίδι της με το δίδυμο να είανι πρωτεργάτες και να κάνουν απίθανα πράγματα. Απίστευτος Κέβιν και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Δείχνουν να το θέλουν πάρα πολύ. Δεν κρύβω πως θα χαρώ πολύ ενδεχόμενο αποκλεισμό του Στέιτ διότι δεν μου αρέσουν ούτε οι μόδες ούτε και οι υπερβολές που ακούμε δύο χρόνια τώρα.
D-Wade
Δε θεωρώ ότι η σειρά έχει τελειώσει αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά το πρώτο παιχνίδι με τους SAS η OKC φαίνεται να είναι η καλύτερη ομάδα των playoffs. Στον προηγούμενο γύρο τους είχε βοηθήσει το Κάντερ-Άνταμς στους ψηλούς. Τώρα έχουν ψιλοπαρκάρει τον Κάντερ και παίζουν πολύ με Ντουραντ-Ιμπάκα.
Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι ο Steph αλλά σε όποια και να είναι δεν τον βοηθάει ο Kerr με τον να τον έχει πάνω στον Westbrook για το μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα
Τον Draymond τον έχουν διαλύσει και αυτός κοιτάει πως να τους κλωτσήσει
Μεγάλη σειρά κάνει ο Westbrook
Η Οκλαχόμα παίρνει πιο εύκολα σφυρίγματα από το Golden St
geo82
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ May 25 2016, 10:45 ) *
Δεν κρύβω πως θα χαρώ πολύ ενδεχόμενο αποκλεισμό του Στέιτ διότι δεν μου αρέσουν ούτε οι μόδες ούτε και οι υπερβολές που ακούμε δύο χρόνια τώρα.


Ακριβώς το ίδιο αισθάνομαι κι εγώ.
Reggie Miller 31
QUOTE (geo82 @ May 25 2016, 14:34 ) *
Ακριβώς το ίδιο αισθάνομαι κι εγώ.

Μα όλες αυτές οι υπερβολές που έγιναν όλο τον χειμώνα με τους GS και τον Curry, έχουν φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα. Όλος ο κόσμος τους έχει σιχαθεί και τους έχει βαρεθεί. Ο Curry έχει βγει ένα κράμα Jordan και Reggie Miller, οταν το μόνο πράγμα στο οποίο είναι τέλειος είναι το επιθετικό κομμάτι. Δλδ ο Westbrook ή ο Durant που τελειώνουν με triple double τι πρέπει να πουν και πως πρέπει να τους συμπεριφερθούμε!

Αγαπητό marketing του ΝΒΑ, έχετε καταλάβει λάθος τα πράγματα! Με το ζόρι ομάδες-θρύλους (βλ GS) και πακτες Super Stars (βλ LeBron), δεν θα βγάλετε! Πάντα θα υπάρχουν υποτιμημένες ομάδες και υποτιμημένοι παίκτες που θα βγαίνουν μπροστά και θα κάνουν το άθλημα ενδιαφέρον! GO THUNDER!!!!!
j-kidd13
Εγω βλεπω οτι τους παιζουνε σοβαρη αμυνα και εχουν χασει τον μπουσουλα οι Warriors,απο το λιγο που εχω παρακολουθησει.
Βλεπεις 2 εκ διαμετρου αντιθετες ομαδες,οι Thunder βγαζουν τεραστια αυτοπεποιθηση και σιγουρια και φαινεται και στις 2 μεριες του παρκε,οι Warriors αντιθετα εχουν προβληματικη εικονα και δειχνουν θολωμενοι ,και απο τη στιγμη που δεν μπαινουν τα σουτ,εχει ερθει αυτη η κατρακυλα και ο διασυρμος.Βγαζουν απιστευτη ενεργεια οι Θαντεραιοι,ωρες ωρες μοιαζουν να παιζουν 5 ταχυτητες πανω.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(j-kidd13 @ May 25 2016, 15:15 ) *
Εγω βλεπω οτι τους παιζουνε σοβαρη αμυνα και εχουν χασει τον μπουσουλα οι Warriors,απο το λιγο που εχω παρακολουθησει.
Βλεπεις 2 εκ διαμετρου αντιθετες ομαδες,οι Thunder βγαζουν τεραστια αυτοπεποιθηση και σιγουρια και φαινεται και στις 2 μεριες του παρκε,οι Warriors αντιθετα εχουν προβληματικη εικονα και δειχνουν θολωμενοι ,και απο τη στιγμη που δεν μπαινουν τα σουτ,εχει ερθει αυτη η κατρακυλα και ο διασυρμος.Βγαζουν απιστευτη ενεργεια οι Θαντεραιοι,ωρες ωρες μοιαζουν να παιζουν 5 ταχυτητες πανω.


Μα βασικά πολύς κόσμος αυτή τη στιγμή περίμενε για να ολοκληρώσει την αποψή του. ''Όταν δεν θα μπουν τα σουτ τι θα γίνει??''
geo82
QUOTE (Reggie Miller 31 @ May 25 2016, 15:05 ) *
Μα όλες αυτές οι υπερβολές που έγιναν όλο τον χειμώνα με τους GS και τον Curry, έχουν φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα. Όλος ο κόσμος τους έχει σιχαθεί και τους έχει βαρεθεί.


Ακριβώς. Θυμάμαι σε ένα φόρουμ που έγραφα είχα διαβάσει τα απίστευτα, ότι έχουν αλλάξει τα βασικά του μπάσκετ, ότι όποιος δεν τους γουστάρει είναι κολλημένος κτλ. Όταν μάλιστα σχολίασα μια φάση σε ένα παιχνίδι με τους Lakers που ο Thompson σε αιφνιδιασμό 2 εναντίον 1 στάθηκε και σούταρε για τρεις αντί να πάει για lay up εφόσον είχε διάδρομο, άκουσα το φοβερό ότι αν είσαι καλός στο τρίποντο το προτιμάς! Βαρέθηκα να διαβάζω συγκρίσεις με τους Bulls του '96 και είχε γίνει κουραστικό ακόμη και σε μας που δεν υποστηρίζουμε Σικάγο. Ελπίζω να τους τελειώσει η Οκλαχόμα, ώστε οι συγκρίσεις και οι υπερβολές να τελειώσουν μια και καλή.
Reggie Miller 31
QUOTE (geo82 @ May 25 2016, 15:36 ) *
Ακριβώς. Θυμάμαι σε ένα φόρουμ που έγραφα είχα διαβάσει τα απίστευτα, ότι έχουν αλλάξει τα βασικά του μπάσκετ, ότι όποιος δεν τους γουστάρει είναι κολλημένος κτλ. Όταν μάλιστα σχολίασα μια φάση σε ένα παιχνίδι με τους Lakers που ο Thompson σε αιφνιδιασμό 2 εναντίον 1 στάθηκε και σούταρε για τρεις αντί να πάει για lay up εφόσον είχε διάδρομο, άκουσα το φοβερό ότι αν είσαι καλός στο τρίποντο το προτιμάς! Βαρέθηκα να διαβάζω συγκρίσεις με τους Bulls του '96 και είχε γίνει κουραστικό ακόμη και σε μας που δεν υποστηρίζουμε Σικάγο. Ελπίζω να τους τελειώσει η Οκλαχόμα, ώστε οι συγκρίσεις και οι υπερβολές να τελειώσουν μια και καλή.

Γιατί ο Curry, πέρα απο το επιθετικό κομμάτι τι άλλο κάνει; Μοιράζει παιχνίδι στους συμπαίκτες του, παίζει εξαιρετική άμυνα; Η διαφορά του δλδ με τον Χάρντεν ποια είναι;

Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, όταν δεν μπουν τα σουτ των εξαιρετικών τους σουτέρ τι γίνεται; Μπάσκετ δεν είναι μόνο τα σουτ, ούτε μόνο η επίθεση. Μαγκιά τους που έσπασαν το ρεκόρ των Bulls, αλλά πραγματικά νισάφι πια με όλες αυτές τις υπερβολές τόσους μήνες. Αντίθετα οι Θάντερ είναι μια ομάδα πιο καλά δουλεμένη που βρήκε ρυθμό την περίοδο που πρέπει. Ο Durant και ο Westbrook είναι πιο πολυδιάστατοι παίκτες. Ενώ και η άμυνες που βγάζουν οι OKC τους οδηγούν σε πολύ εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό

ΥΓ Για γέλιο όλοι αυτοί οι δημοσιογράφοι που προσπαθούν να βγάλουν λάδι τον Curry γιατί ακόμα δεν έχει συνέλθει απο τον τραυματισμό του
D-Wade
Νομίζω είστε υπερβολικοί. Αυτή η ομάδα των warriors(τα τελευταία 2 χρόνια) είναι μία από τις καλύτερες ομάδες όλων των εποχών. Δε νομίζω ένας αποκλεισμός(που ακόμα δεν έχει έρθει) να τους χαλάει το προφιλ. Όσο έχουν την τριάδα Curry-Klay-Green και τους πλαισιώνουν με καλούς ρολίστες θα είναι το φαβορί για το πρωτάθλημα.
geo82
Όντως είναι πολύ καλή ομάδα, δε νομίζω ότι το αμφισβητεί κανείς αυτό. Οι υπερβολές είναι αυτές που ενοχλούν.
D-Wade
OK δεν είναι κάτι καινουργιο. Υπερβολές πάντα ακουγόταν για τους κορυφαίους της κάθε εποχής.
Reggie Miller 31
QUOTE (D-Wade @ May 25 2016, 16:38 ) *
OK δεν είναι κάτι καινουργιο. Υπερβολές πάντα ακουγόταν για τους κορυφαίους της κάθε εποχής.

Είναι αυτό που λέει ο φίλος. Oι GS είναι μια απο τις καλύτερες ομάδες που έχουν βγει ποτέ, κανένας δεν το αμφισβητεί, αλλά το ΝΒΑ πάνω στην φούρια του να δημιουργήσει ομάδες-θρύλους και να κερδίσει δολάρια, κάνει ο,τι έκανε και με τον Jeremy Lin ή τον LeBron... Το φουσκώνει τόσο πολύ και σου δίνει τόσο overdose απο το προϊόν που προβάλει (μονο πως πάει στην τουαλέτα ο Curry δεν έκαναν αφιέρωμα φέτος), που στο τέλος σε κάνει να τους αντιπαθείς.

Φέτος πχ ο Thomas και οι Celtics ήταν τρομεροί, το ίδιο και οι Hornets, o Wade αναστήθηκε, στην Utah ο Hayward με την παρέα του παραλίγο να κάνουν την έκπληξη και να μπουν στα Playoffs, o Towns στους Wolves είναι ίσως το next big think στους ψηλούς για την επόμενη δεκαετία, το Portland με το δίδυμο Lillard-McCollum έκανε τρομερή πορεία, ακόμα και ο Rondo στους Kings έδειξε ότι μπορεί να επανέλθει σε υψηλό επίπεδο (νομίζω τελείωσε την σεζόν με double double), αλλά το nba.com, NBA TV κλπ μας έδειχναν απο το πρωί μέχρι το βράδυ GS και Curry. Ε με το ζόρι ομάδα δεν υποστηρίζω, ούτε δίνω τα λεφτά μου για να τον παρακολουθήσω να βάζει τρίποντα απο κάθε σημείο λες και βλέπω τους Harlem.

Συμφωνώ ότι πάντα ακούγονταν υπερβολές, αλλά νομίζω τα τελευταία χρόνια το έχουν παραχέσει εκεί πέρα.

ΥΓ Στα της σειράς δεν νομίζω ότι το GS θα καταφέρει να κάνει 3 σερί νίκες σε αυτούς τους OKC
D-Wade
Reggie ήθελα να σου απαντήσω και να σου πω πως το βλέπω αλλά αφού είδα ότι έβαλες το LeBron στην ίδια πρόταση με τον Jeremy Lin ασ'το δεν υπάρχει λόγος
Rated: (en)joy
QUOTE (Reggie Miller 31 @ May 25 2016, 16:54 ) *
(μονο πως πάει στην τουαλέτα ο Curry δεν έκαναν αφιέρωμα φέτος)


Και όμως!
Steph Curry Has Been Playing Incredibly Since He Got a New Toilet smiley.gif

QUOTE
"SBT (Stats Before Toilet)
31.9 PPG, .522 from the field (.454 from three), 5.3 RPG, 5.8 APG -- 9 games total

SAT (Stats After Toilet)
32.7 PPG, .538 from the field (.483 from three), 4.6 RPG, 5.8 APG -- 13 games total"
71.gif
Reggie Miller 31
QUOTE (D-Wade @ May 25 2016, 17:07 ) *
Reggie ήθελα να σου απαντήσω και να σου πω πως το βλέπω αλλά αφού είδα ότι έβαλες το LeBron στην ίδια πρόταση με τον Jeremy Lin ασ'το δεν υπάρχει λόγος

Δεν μιλάω για την αξία των παικτών, αλλά για το πως τους έχει διαχειριστεί το μαρκετινγκ του ΝΒΑ... Οι Big 3 στους Spurs έχουν περισσότερα πρωταθλήματα απο αυτόν για παράδειγμα, αλλά δεν έχουν τύχει της μεταχείρισης που αυτός έχει απο τα media και το NBA. Γενικά το παιδί είναι τρομερό case study για τον χώρο του μάρκετινγκ! Είναι η πρώτη κινητή διαφήμιση, ο πρώτος παίκτης που όλες οι μεγάλες εταιρείες έχουν αποφασίσει να επενδύσουν πάνω του, πολύ πριν μπει στο ΝΒΑ. Το παιδί ότι κάνει, είναι μετά απο συνενόηση με την ομάδα επικοινωνίας του. Αυτός δεν είναι άνθρωπος, αλλά κινητή εταιρεία! Αυτά και το κλείνω εδώ το οφτόπικ

QUOTE (Rated: (en)joy @ May 25 2016, 17:11 ) *

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα respect!!!!!!!! Να μου πουν και μένα ποια γιατί έχω κάτι μονάκια το Σ/Κ 24.gif
Das Kapital
Τελικά εκεί στην Oklahoma City έχουν πολλά κιλά από αυτά που κλωτσάει ο Green.

Δεύτερο σερί ματς που όχι απλώς νικούν το GS, αλλά το διαλύουν. Απίστευτη ενέργεια στο παιχνίδι τους οι Thunder, πάλι τους κέρδισαν με το δικό τους τρόπο παρόλο που τώρα είδαμε πιο σετ μπάσκετ. Οι Warriors είναι εξωπραγματικά καλοί σουτέρ και έχουν στηρίξει το παιχνίδι τους μόνο στους αιφνιδιασμούς και στα σουτ δύο χρόνια τώρα. Τι γίνεται όμως σε αυτά τα λίγα παιχνίδια που τα τρίποντα με κρεμασμένους τους αμυντικούς δεν μπαίνουν; Ποιο είναι το plan b τους; Εννοείται πως πλέον το φαβορί είναι η OKC αλλά δυσκολεύομαι να ξεγράψω τους Warriors, ας μην ξεχνάμε πως έχουμε και δύο games στο FS με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Πολλά μπράβο στους Thunder πάντως, αν το πάρουν θα είναι πιο μάγκες πρωταθλητές που θυμάμαι στα χρόνια που βλέπω ΝΒΑ (εφόσον περάσουν οι Cavaliers).
whaler
O Adams εν τω μεταξύ σε κάποια φάση παίζει μια άμυνα τον Curry που ούτε όλοι οι καλοι περιφερειακοί αμυντικοί μαζί θα μπορούσαν να τον παίξουν.

https://www.youtube.com/watch?v=DJrwoxhZx1E

2:53
Andre Miller
Μην βιάζεστε να κρίνετε αγαπητοί. Οι Γουόριορς σίγουρα θα αντεπιτεθούν!
geo82
Σίγουρα ως πρωταθλητές δε θα τα παρατήσουν, αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο έως απίθανο να γυρίσουν τη σειρά. Οι φετινοί τελικοί της Δύσης που θυμίζουν έντονα την "αποκαθήλωση" των Lakers το 2011 ή των Heat το 2014. Ο αντίπαλος φαίνεται πιο καλά προετοιμασμένος, έχει μπλοκάρει τη λειτουργία των πρωταθλητών και είναι έτοιμος να δώσει το τελειωτικό χτύπημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις, η κατάληξη είναι η αναμενόμενη.
Andre Miller
Το θέμα είναι να συνέλθει ο Γκριν. Ηταν απαράδεκτος στα δύο τελευταία παιχνίδια. Ειδικά στο δεύτερο.
Lonis_t
To ότι το ΝΒΑ και οι ειδικοί υπερβάλουν, είναι ένα διαχρονικό θέμα. Για να πουλάει μια είδηση, πρέπει να έχει κάτι το θεαματικό αναπάντεχο, οπότε πιο πολύ πχ από τον Τόμας και τις εμφανίσεις των Σέλτικς, πουλούσε το κυνήγι του ρεκόρ των Μπουλς από τους Γουόριορς. Πάντως δεν ξέρω αν ευθύνονται οι ίδιο για αυτό ή το περιβάλλον και οι δημοσιογράφοι.

Πέρα από αυτο, αν και ήθελα να δω τους Γούοριορς να περνάνε, καθότι λόγω απόστασης οπαδός ομάδας ΝΒΑ δεν μπορώ να είμαι και να υποφέρω, μπορώ να πω ότι χαίρομαι απίστευτα τα παιχνίδια που βλέπουμε. Γουστάρω αφάνταστα το δίδυμο Ιμπάκα και Άνταμς και το πως μας θυμίζουν το πόσο σημαντική είναι η θέση του σέντερ για μια ομάδα που θέλει να διεκδικίσει τίτλους. Απολαμβάνω το παιχνίδι του Bestbrook που πλέον έχει και κάποια ψήγματα ωριμότητας στην απίστευτη ενέργεια που βγάζει (είναι σε Super Sayan mode) και τέλος βλέπω τον Ντουράντ να παίζει ότι πλησιέστερο έχουμε δει στον Λεμπρόν με τον τρόπο που αμύνεται και επιτίθεται!!

Μακάρι να κερδίσουν άλλο ένα ματς οι Γούριορς για να δούμε τουλάχιστον 6 αγώνες από αυτή τη σειρά!

Παρεπιπτόντως, στο παρακάτω λινκ έχει κάποια ανάλυση πιο ειδική γύρω από την τακτική του αγώνα.

Ελπίζω να μην καταχράζομαι τη φιλοξενεία σας (καθοτι στο συγκεκριμένο σαιτ συμμετέχω και γω ενεργα) ποστάροντας το συγκεκριμένο λινκ και αν κάποιος έχει αντίρηση, ας το πει και θα το σβήσω.

http://basketballguru.gr/nba/item/133-outplayed
SteveNashidis
Ήταν δεδομένη η απάντηση των Γκόλντεν Στέιτ και πάνε να φέρουν τη σειρά στα ίσια . Νομοτελειακά θα μπαίναν τα σουτ ενώ πήραν και σκορ από τους υπόλοιπους παίκτες . Έτσι η Θαντέρα έχασε την αμυντική προσήλωση μιας και οι επιθετικές απειλές που είχε να αντιμετωπίσει πολλαπλασιάστηκαν . Αμυντικά οι Warriors δεν έχουν βρει λύση στην τρύπα του Bogut και ακόμα και με τη χθεσινή ήττα ο εκάστοτε C των Thunder είχε λύσεις απέναντι του. Το πρώτο "series ball" χάθηκε από τους Θάντερ , μένουν άλλα δύο. Το σίγουρο είναι ότι οποιαδήποτε έκβαση τη σειράς θα δώσει απίστευτες ιστορίες στα επόμενα αθλητικά πρωτοσέλιδα που είτε θα λένε για την τρομερή πορεία προς τους τελικούς των Durant-Westbrook ή για το πρώτο comeback της Άντζελας του NBA σε σειρά που πήγε 3-1 και φυσικά πρωταγωνιστή τον Curry .



-2.25 η μαχητικότητα και η cultίλα του Adams στο μεγαλείο της smile.gif Χαμένο rebound μέσα από 3 παίκτες, διαδοχικές προσποιήσεις, αλλαγή χεριού και κάρφωμα w00t.gif . Πραγματικό κρυφό χαρτί .
-Antony Morrow ξαναθυμίσου τις ένδοξες εποχές σου
-2η κλωτσιά του Green , αυτή τη φορά στον Durant. Ασυλία θέλατε κύριε Σίλβερ;;
-Όσο ήταν σοβαροί οι Γκόλντεν η διαφορά ήταν σε διψήφιο αριθμό πόντων . Όταν άρχισαν τα πανηγύρια και τα show , για πότε η διαφορά πήγε στους 5 δεν το κατάλαβαν ούτε οι ίδιοι .
- Το πόσο δουλεμένη και συγκεντρωμένη ομάδα είναι η Θάντερ φαίνεται και από τον τρόπο που δεν απαντούν στις προκλήσεις και ειδικά σε πανηγυρισμούς τύπου Green μετά από καλάθια shot.gif
pk13
Μειωσαν οπως αναμενοταν οι Ουοριορς....Δεν με ενθουσιασε η εμφανιση τους βεβαια....
Λογικα σε τρια ματς μεσα στο γηπεδο των Θαντερ ενα διπλο θα επρεπε να το κανουν οι Ουοριορς...Μεχρι στιγμης εχουν χασει ηδη δυο ευκαιριες...Το 6ο ματς θα ειναι η τελευταια τους...
Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι θα γινει διπλο....Δεν ξερω αν εχουν το ψυχολογικο υποβαθρο οι Θαντερ για να κλεισουν μια τετοια σειρα και να πανε τελικους...Προσωπικα δεν εμπιστευομαι Ουεστμπρουκ και Ντουραντ...
Θα δουμε αν θα με βγαλουν λαθος...
rahxephon13
Εγώ νομίζω ότι η θαντερς είναι πιο ώριμοι από την τελευταία φορά που πήγαν τελικούς και πιστεύω ότι θα περάσουν οι πολεμιστες πάρα την νίκη τους δεν έπεισαν και δεν τους βλέπω να νικούν την κυριακη.

Dwyane ''the flash'' Wade
Δεν θέλω καν να φανταστώ τι θα γραφόταν εδώ μέσα αν τα καραγκιοζιλίκια του Γκριν τα έκανε ο Λεμπρόν ή ο Κόμπε σε δεύτερη φάση.
Όσον αφορά τη σειρά ο voyager με κάλυψε με το ποστ του. Σαφώς θέλω να περάσει η Θάντερ η οποία μου ήταν ανέκαθεν συμπαθής σαν ομάδα αλλά γουστάρω τρελά και το πυραυλοκίνητο δίδυμο.
SteveNashidis
Δε νομίζω Λεμπρόν ή Κόμπε να έκαναν τα ίδια. Άλλη και η βαρύτητα των πράξεων τους που θα δικαιολογήσει τον ντόρο.

Ο Γκριν κατατάσσεται στους τρελούς της λίγκας τύπου Rodman , Jr Smith , Stephenson , Ron Artest , Chris Andersen , Tyler Hansbrough ,Μatt Barnes ή το εξελιγμένο είδος τους :Javal McGee tongue.gif
bodiroga10
41 λεπτα πριν 2 μερες,45 σημερα και σε 2 μερες εχει παλι αγωνα. το παραεκανε η οκλαχομα χτες που για να κερδισει χρησιμοποιησε πανω απο 40 λεπτα τον γουεστμπρουκ,τον ιμπακα και τον ντουραντ.

ο τροπος που στο τελευταιο 3λεπτο ο καρυ μαρκαρε τον ντουραντ και του εκλεψε 3 φορες την μπαλα νομιζω δειχνει οτι ο ντουραντ εχει φτασει στα ορια του απο θεμα κοπωσης

παντως και να περασει η οκλαχομα τους γουοριορς πολυ δυσκολα θα ανταπεξελθει σε σειρα με το κλιβελαντ οταν ο ντουραντ στα πλειοφφς εχει παιξει συνολικα 635 λεπτα ενω ο λεμπρον εχει παιξει 489...
Saras-13-Bodiroga
Ο Ντουραντ αλλά και ο Γουεστμπροκ έδειχναν τρομερα κουρασμένοι... 45 λεπτά ο πρώτος 43 ο δεύτερος... Χαρακτηριστικα στην τέταρτη περίοδο σε δύο τρία transition ο κδ δεν γύρισε καν πίσω... Ενδιαφερον πως θα διαχειριστούν την κούραση Από την άλλη μετά από πολλά παιχνίδια ο Κάρι έδειξε να πατάει καλά στα πόδια και αυτό φάνηκε από τις προσπαθείες που έκανε στο ζωγραφιστό... Αν ο Μπογκι κάνει ανάλογο παιχνίδι τότε οι GSW θα έχουν καλές πιθανότητες..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.