Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PGE Turow Zgorzelec vs Παναθηναϊκός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
j-kidd13
vs


2oς γύρος για την Euroleague και ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται στην έδρα της Turow.Η προηγούμενη αγωνιστική βρήκε τον Παναθηναϊκό να ηττάται στην Βαρκελώνη,αλλά η ήττα άφησε ανάμεικτα συναισθήματα,καθώς η ομάδα θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο αν δεν υπήρχε το μπλακ αουτ στο τελευταίο 5 λεπτο του α ημιχρόνου,αλλά και η αστοχία απο την περιφέρεια.
Το παιχνίδι με τους Πολωνούς είναι κομβικό,και η νίκη πρέπει να κατακτηθεί(το ίδιο ισχύει και για το επόμενο με Μπαγερν),αφού ακολουθούν 2 δύσκολα σερί εκτός έδρας παιχνίδια με Φενερ και Αρμάνι τα οποία μπορεί να κρίνουν πολλά στον όμιλο,οπότε πρέπει να υπάρχει το περιθώριο ήττας(όσο αδόκιμο και αν ακούγεται)


Ηighlights από τον πρώτο αγώνα.
SG3ptshooter
QUOTE
Πρόβλημα με Φώτση

http://www.sport-fm.gr/article/problima-me-fwtsi/797177
ενώ Wright είναι πλέον ΟΚ.
shtarkws
Παιχνίδι πού θα μετρήσει τη "σοβαρότητα" της ομάδας και θα δείξει αν έχει αποκτήσει την ικανότητα να κάνει επαγγελματικες νίκες
thalys
Έτσι όπως το πάνε οι διαιτητές, θα παίξουν κι οι προπονητές λόγω των φάουλ.
Gino_Bill
πάνω κάτω τα ίδια βλέπουμε. Πολύ παραγωγικοί, αλλά 22 πόντοι από ομάδα με το ταλέντο της Τουροφ είναι κάμποσοι.
badder
Ατυχία για Γκιστ, στο ριπλευ φαίνεται σοβαρό το γύρισμα.

Ακυρο... ξαναπαίζει...
paodynasty
Ο Παναθηναικός πάει να βάλει τη μπάλα μέσα (φοβήθηκε τα τρίποντα από την αρχή που ήταν άστοχος και δε συνέχισε) και η Τούροφ κάνει φάουλ. Ε, με 13 φάουλ στο 10' αποκλείεται να αντέξουν να πιέζουν έτσι. Ευκολάκι λογικά
badder
5/9 3ποντα ο ΠΑΟ, 4/8 η Τουροβ. Δεν τους λες και άστοχους. Απλά οι Πολωνοι είναι λίγο παιδική χαρά και κόντρα στην αποτελεσματική άμυνα δεν μπορούν να κάνουν και πολλά.
paodynasty
Είμασταν άστοχοι στην αρχή και σχεδόν ελεύθεροι κι αυτό μπορεί να φέρει νευρικότητα, αυτό είπα αλλά το διαχειρίστηκαν
t0ny3
Απορω πως ακουστηκε ο Chris Wright για εμας. Καμια σχεση στο στυλ παικτη που μας ελειπε και λειπει, οχι βεβαια πως βοηθαει και το συστημα της Τουροφ για να δουμε κατι διαφορετικο.

Ο Μπλουμς οταν δεν τροφοδοτειται τη στιγμη που βγαινει απο τα σκρινς, ειναι απλα ενας κωνος στο γηπεδο, το εχει το σουτ ομως ο μπαγασας.

Στην αρχη βγαιναν ελευθερα, αλλα αστοχα σοτς και το φοβηθηκα λιγο, ομως με τα φαουλς γλιτωσαμε τα τσιμεντα της προηγουμενης βδομαδας. Βαρετο ματσακι, προς το παρον παμε για μια επαγγελματικη νικη.
badder
Καλώς ή κακώς η ομάδα φαίνεται ότι φέτος το έχει το τρίποντο και βασίζεται αρκετά σε αυτό. Το 3ποντο όμως είναι ευχή και κατάρα και δεν θα δουλεύει πάντα υπέρ....
Το παιχνίδι αυτό δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα. Όταν με το καλό έρθει το τοπ16 αυτό που μπορεί να είναι πρόβλημα είναι το μικρό ροτείσιον. Η ομάδα βασίζεται σε 7 άντε 8 παίκτες. Οι υπόλοιποι είναι απλά για να ξεκουράζουν τους άλλους για 2-3 λεπτά.
michalex
Ο ράιτ (ο δικός τους) έχει κάνει κάποια όμορφα άλευ-ουπ, αν τον είχαμε πάρει θα τον έκανε μεγάλο μάγκα ο ΔΔ
Anubis
Α ρε λουκα μια βδομαδα πριν επρεπε να κανεις τετοιο παιχνίδι smiley.gif
ThreeDi
Η ομάδα στους αγώνες που ρολάρει μετατρέπει την 4η περίοδο σε τυπική διαδικασία...
salonikatasos
εύκολη νίκη σήμερα. κρατάω την καλή εμφάνιση παππά-μαυροκεφαλίδη που αναπλήρωσαν τους αρνητικούς μπατίστα-σλότερ και αυτό είναι θετικό γιατί δείχνει ότι υπάρχουν λύσεις στην ομάδα,όπως και το ότι το ματς κλείδωσε οριστικά όταν βγήκε ο διαμαντίδης και μπήκε ο μποχωρίδης που παρότι στο ματς με την αρμάνι του έκλεβαν τη μπάλα μέσα από τα χέρια έδειξε σήμερα να μην πτοείται και είχε αρκετή ώρα τη μπάλα στα χέρια του και γενικά πήρε πρωτοβουλίες. ουσιαστικά και σε συνδυασμό με την ήττα της μπάγερν περάσαμε από σήμερα,απλά την επόμενη βδομάδα θα περάσουμε και μαθηματικά(από την 7η αγωνιστική ήδη...)
υγ.highlight του σημερινού αγώνα το χαμένο κάρφωμα του κόλινς που προσπαθούσε σε κάθε φάση να σακατέψει τους παίχτες μας,αλλά στο τέλος χτύπησε ο ίδιος smiley.gif
shtarkws
Πάρα πολύ καλή εμφάνιση σήμερα.Η ομάδα έπαιξε σκεπτόμενο μπάσκετ και αρκετά καλή άμυνα. Επαγγελματικη νίκη που θύμισε άλλες εποχές. Η ομάδα είναι καλό δουλεμένη και φαίνεται
lightday
φουλ κυνικό, μπάσκετ και ο στόχος σχεδόν κατακτήθηκε... bball.gif
Skonokinis
QUOTE (badder @ Nov 20 2014, 23:13 ) *
Καλώς ή κακώς η ομάδα φαίνεται ότι φέτος το έχει το τρίποντο και βασίζεται αρκετά σε αυτό. Το 3ποντο όμως είναι ευχή και κατάρα και δεν θα δουλεύει πάντα υπέρ....
Το παιχνίδι αυτό δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα. Όταν με το καλό έρθει το τοπ16 αυτό που μπορεί να είναι πρόβλημα είναι το μικρό ροτείσιον. Η ομάδα βασίζεται σε 7 άντε 8 παίκτες. Οι υπόλοιποι είναι απλά για να ξεκουράζουν τους άλλους για 2-3 λεπτά.


εγώ νομίζω ότι φέτος έχουμε καλό βάθος στον πάγκο, μην ξεχνάς ότι σήμερα έλλειπε ο 5δάτος φώτσης και σε λίγο καιρό θα ενσωματωθεί ο 5δάτος νέλσον



στα - :

-ο σλότερ δείχνει λίγο πεσμένος ή δεν προσπαθεί όσο μπορεί

-ο γιάνκοβιτς κολλάει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι της γιουρολίγκ

-βγήκαν αρκετά ελεύθερα τρίποντα από τον αντίπαλο από λάθη της άμυνας, άλλο που δεν μπήκαν


στα + :

-ο απόλυτος έλεγχος του παιχνιδιού και δη εκτός έδρας

-η "επιστροφή" μαυροκέφαλου και γκιστ

-η ενέργεια των παικτών που διεκδικούσαν κάθε μπάλα
A.CAB
Εύκολη νίκη σήμερα με επαγγελματική εμφάνιση που δεν άφησε όμως κανένα περιθώριο αμφισβήτισης. Γενικά εξακολουθώ να θεωρώ την Τούροφ ομάδα επιπέδου Γιούροκαπ οπότε ακόμα και σε μια μέρα που τα βασικά μας ατού (Μήτσος μέτριος, Βλάντο επίσης, Μπατίστα-Σλότερ ψιλοχάλια) δεν τράβηξαν, δεν μπόρεσαν να μας απειλήσουν. Κυρίως γιατί παίξαμε πολύ καλή άμνυνα στο μεγαλύτερο μέρος και γιατί οι τριάδα Λουκά-Γκιστ-Παππά ήταν σε πολύ καλή μέρα υπερκαλύπτοντας απώλειες και μέτριες επιδόσεις.
Ο Λουκάς έκανε το μέχρι στιγμής ματς της καριέρας του. Έκανε ότι ήθελε και έβαζε όπως ήθελε. Μακάρι να συνεχίσει σε υψηλά στάνταρ κι ας βγω λάθος για τη λιγοψυχία του.
Ο Γκιστ ήταν σε μεγάλη μέρα επίσης και με τεράστια ενέργεια ενώ ο Παππάς επέστρεψε σε υψηλές πτήσεις.
Λίγο το τελευταίο πεντάλεπτο μου τα χάλασε αλλά το παιχνίδι είχε κριθεί και ήδη σκέφτονταν την επιστροφή.
Νομίζω πως ο Σλοτερ με το Βλέντο κάνουν μια μικρή κοιλιά, ελπίζω να είναι μικρή και ασήμαντη.

Νίκη με τους Γερμανούς την άλλη εβδομάδα για να δούμε πόσ ψηλά μπορούμε να φτασουμε μετά.
Dred11
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι οι καλές θέσεις είναι οι 1-3. Δυστυχώς νομίζω είναι δύσκολο να αποφύγουμε την δεύτερη θέση.
Basketofonos
Πολύ "επαγγελματική" νίκη, 'επαιξε όσο χρειασθηκε. Ανυπομονω να δω πώς θα δέσει ο Νέλσον!
Holy Diver
QUOTE(Dred11 @ Nov 21 2014, 08:18 ) *
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι οι καλές θέσεις είναι οι 1-3. Δυστυχώς νομίζω είναι δύσκολο να αποφύγουμε την δεύτερη θέση.


Η καλή θέση είναι η 1 με δεδομένο ότι η barcelona δεν θα βγει τρίτη καθώς στην επόμενη φάση μόνο η Ρεάλ φαντάζει αρκετά μπροστά σου και θα είναι βατό να πας δεύτερος με πλεονέκτημα στους 8.

Εφόσον η Barcelona (μάλλον εύκολα) θα βγεί πρώτη, η τρίτη θέση σε φέρνει σε όμιλο με Ρεάλ και Μπαρτσελόνα και ανεξάρτητα των υπολοίπων ομάδων ο δρόμος για το πλεονέκτημα είναι φραγμένος. Από την άλλη με ΤΣΣΚΑ και Ολυμπιακό είναι κατά την γνώμη μου αρκετά πιο βατό κυριώς λόγω της περίεργης σχέσης μας με τον ΟΣΦΠ.

Για τους υπόλοιπους το που θα πάνε είναι δύσκολο να το προβλέψεις ωστε να κρίνεις την πλήρη δυναμικότητα των ομίλων, αλλά καμία από αυτές τις ομάδες δεν μας τρομάζει.

Εμένα προσωπικά δεν μου λεεί κάτι να πάμε στους 8 πιο εύκολα(που και πάλι αυτό είναι μεγάλο ίσως γιατί δεν ξέρουμε τους υπόλοιπους των ομίλων στο top 16) και μετά να είμαστε με μειονέκτημα κόντρα σε ΤΣΣΚΑ ή Ολυμπιακό.
Οπότε προτιμώ ενάν όμιλο που υπάρχει κίνδυνος να αποκλειστούμε αλλά είναι πιο εφικτό να βγούμε δεύτερη από έναν άλλο που ισχύει το αντίστροφο.

Τώρα η δεύτερη θέση αποφεύγετε εύκολα αν χάσεις στην Φενέρ + άλλο ένα παιχνίδι (που δεν είναι και απίθανο παίζοντας εκτός με Αρμάνι και εντός με Μπαρτσελόνα.
Basketofonos
QUOTE (Holy Diver @ Nov 22 2014, 19:13 ) *
Η καλή θέση είναι η 1 με δεδομένο ότι η barcelona δεν θα βγει τρίτη καθώς στην επόμενη φάση μόνο η Ρεάλ φαντάζει αρκετά μπροστά σου και θα είναι βατό να πας δεύτερος με πλεονέκτημα στους 8.

Εφόσον η Barcelona (μάλλον εύκολα) θα βγεί πρώτη, η τρίτη θέση σε φέρνει σε όμιλο με Ρεάλ και Μπαρτσελόνα και ανεξάρτητα των υπολοίπων ομάδων ο δρόμος για το πλεονέκτημα είναι φραγμένος. Από την άλλη με ΤΣΣΚΑ και Ολυμπιακό είναι κατά την γνώμη μου αρκετά πιο βατό κυριώς λόγω της περίεργης σχέσης μας με τον ΟΣΦΠ.

Για τους υπόλοιπους το που θα πάνε είναι δύσκολο να το προβλέψεις ωστε να κρίνεις την πλήρη δυναμικότητα των ομίλων, αλλά καμία από αυτές τις ομάδες δεν μας τρομάζει.

Εμένα προσωπικά δεν μου λεεί κάτι να πάμε στους 8 πιο εύκολα(που και πάλι αυτό είναι μεγάλο ίσως γιατί δεν ξέρουμε τους υπόλοιπους των ομίλων στο top 16) και μετά να είμαστε με μειονέκτημα κόντρα σε ΤΣΣΚΑ ή Ολυμπιακό.
Οπότε προτιμώ ενάν όμιλο που υπάρχει κίνδυνος να αποκλειστούμε αλλά είναι πιο εφικτό να βγούμε δεύτερη από έναν άλλο που ισχύει το αντίστροφο.

Τώρα η δεύτερη θέση αποφεύγετε εύκολα αν χάσεις στην Φενέρ + άλλο ένα παιχνίδι (που δεν είναι και απίθανο παίζοντας εκτός με Αρμάνι και εντός με Μπαρτσελόνα.




Το θέμα είναι το εξής: Ο στοχος είναι η δευτερη θέση στον ομιλο του τοπ16 ή η πρόκριση στην οχτάδα έστω και ως τέταρτος; Κατά την γνώμη μου το δεύτερο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.