Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Υψος και θεσεις!!!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
KobeNBA
Εδω μπορουμε να συζητουσα ποιο πιστευουμε ειναι το ιδανικοτερο υψος για καθε θεση...εγω προσωπικα θελω να μαθω για 3αρη ποσο πιστευετε πρπ να ειναι..
man10
1.99 μεχρι 2.04...
Πιο κατω ειναι περισσοτερο 2αρι,πιο πανω συνηθως γινεται αργος..Βεβαια ενταξει μιλαμε για μερικα εκατοστα τωρα αλλα κατα την γνωμη μου το τελειο υψος αυτο ειναι για 3αρι..

Για play maker απο 1.88 μεχρι 1.95,για δυαρι απο 1.94 μεχρι 2.01,για τεσσαρι απο 2.02 μεχρι 2.12(αρκει να ειναι ευελικτος) και για πενταρι απο 2.08 μεχρι οσο παει!!!!!!!!!!!!!!
pitto
QUOTE(KobeNBA @ Sep 3 2009, 03:26 ) *
Εδω μπορουμε να συζητουσα ποιο πιστευουμε ειναι το ιδανικοτερο υψος για καθε θεση...εγω προσωπικα θελω να μαθω για 3αρη ποσο πιστευετε πρπ να ειναι..


δώσε καμια διευκρίνηση ρε αδερφέ....για τί επίπεδο μιλάς ?
για Α1 ή για τοπικό π.χ. ???

εγώ ας πούμε είμαι 1,80 και παίζω 4........................


αλλά και για υψιλό επίπεδο αυτό είναι σχετικο....
Ας πούμε πριν μερικά χρόνια ήταν αδιανόητο ο πλέι να είναι πάνω από 1.85 - 1.90
και το 5αρι ήταν υποχρεωτικά πάνω από 2.10....
Πολλά τα παραδείγματα για παίχτες σήμερα που έχουν ξεφύγει από αυτά τα στάνταρ (Παπαλουκάς, Διαμαντίδης, Σχορτσιανίτης κτλ κτλ κτλ)
kotzito
QUOTE(pitto @ Sep 3 2009, 12:54 ) *
δώσε καμια διευκρίνηση ρε αδερφέ....για τί επίπεδο μιλάς ?
για Α1 ή για τοπικό π.χ. ???

εγώ ας πούμε είμαι 1,80 και παίζω 4........................


αλλά και για υψιλό επίπεδο αυτό είναι σχετικο....
Ας πούμε πριν μερικά χρόνια ήταν αδιανόητο ο πλέι να είναι πάνω από 1.85 - 1.90
και το 5αρι ήταν υποχρεωτικά πάνω από 2.10....
Πολλά τα παραδείγματα για παίχτες σήμερα που έχουν ξεφύγει από αυτά τα στάνταρ (Παπαλουκάς, Διαμαντίδης, Σχορτσιανίτης κτλ κτλ κτλ)

Μεγαλο ρολο παιζει το επιπεδο και η ηλικια που αγωνιζεται καποιος.Στα τοπικα για παραδειγμα λιγοι παικτες ειναι πανω απο 2.08,οποτε μπορει και καποιος με υψος 2.02-2.05 να παιζει και 5.Οπως επισης και στις κατηγοριες παιδικοεφηβικα συνηθως οποιοσδηποτε με υψος παραπανω απο 1.90 παιζει 5αρι(εξαιρεση στους μεγαλους συλλογους).Ακομα,και η σωματοδομη καθοριζει την θεση που παιζει καποιος(π.χ. Σχορτσανιτης ή παλιοτερα ο Μιντλετον του ΠΑΟ αν θυμαμαι καλα).
KobeNBA
Για επαγγελματικο μιλαω....κανονικα σε μεγαλη κατηγορια....
ComingUpRoses
ηδη ο man10 Σου εχει δωσει την απαντηση αλλα θα διαφωνισω μαζι του σε κατι ! εγω πιστευω πως πανο απο 2.04 μπορεις να παιξεις και 4 και 5 ... αναλογος που εισαι καλυτερος!
OnLy_PAS-AthEnS
Εγ ω ειμαι 1.81 και παιζω μ2-3....ερασιτεχνικα εννοειται και τοπικα πρωταθληματα!
KobeNBA
δηλαδη παιδια καποιος 1.86 δν μπορει να παιξει 3 η 2 στην Α1 ε??? (εχς μεγαλους στοχους σαν μικρο παιδακι κι εγω...αλλα ειμαι 15 χρονων δν πιστευω να μην ψηλωσω αλλο...)
ComingUpRoses
κοιτα αμα ειναι καλος φυσικα και μπορει ... αλλα συνηθως το 1.86 παιζει ασσος ... αλλα υπαρχουν και εξερεσεις biggrin.gif
KobeNBA
QUOTE(R0cketMan @ Sep 6 2009, 16:37 ) *
κοιτα αμα ειναι καλος φυσικα και μπορει ... αλλα συνηθως το 1.86 παιζει ασσος ... αλλα υπαρχουν και εξερεσεις biggrin.gif

ωραια χαρηκα τωρα :Ρ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.