Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 9η αγωνιστική
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2016-17
Zoys
Το πρόγραμμα

Πέμπτη
Αναντολού Έφες-Ερυθρός Αστέρας 19:00
Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 19:45
Ζαλγκίρις-Μπάμπεργκ 20:00
Αρμάνι Μιλάνο-Φενερμπαχτσέ 21:45
Ρεάλ Μαδρίτης-Ούνικς Καζάν 22:00

Παρασκευή
ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μπασκόνια 19:00
Γαλατασαράι-Μπαρτσελόνα 19:00
Παναθηναϊκός-Νταρουσάφακα 21:45
back2back
επιστρέφουν Κλαβερ και Ντολμαν

http://euroleague.sport24.gr/article/43891...partselona.html
yorgos
Σύντροφοι του Ερυθρού Αστέρα: έχω παίξει 191 ευρώ στην Εφές. Κανονίστε να κάνετε κανένα διπλό πάλι να σας πάρει ο διάολος.
erasitehnis
Σύμφωνα με τη φόρμα και τη λογική κερδίζουν όλοι οι γηπεδούχοι και η Μπαρτσελόνα με τη Μπάμπεργκ (το τελευταίο απλή διαίσθηση λόγω καλύτερης ομάδας). Η Αρμάνι και ο ΟΣΦΠ καλό θα είναι να μην φτάσουν στο τελευταίο σουτ.

ΥΓ. yorgo αν έχει αβαντάζ ο αστέρας πάνω από 10 πόντους δύσκολος ο άσος. Καλή επιτυχία πάντως. Εγώ καθαρά αγωνιστικά έπαιξα τον άσο της Αρμάνι και το διπλό της Μπάρτσα.
yorgos
Χωρίς αβαντάζ το' παιξα. Νίκη της Εφές με όποια διαφορά έστω και στην όγδοη παράταση. Δε θέλω καρδιοχτύπια, παρακαλώ οι φίλοι Τουρκαλάδες να μπούνε σοβαροί, έχω κλείσει καλό εστιατόριο το βράδυ (βραζιλιάνικο με κρεατάρες).
pan24
Ο σοβαρος ολυμπιακος δεν θα εχει προβλημα να κερδισει την μακαμπι.Σε μικροτερο βαθμο το ιδιο ισχυει και για τον παναθηναικο με την νταρουσαφακα
Μεγαλο παιχνιδι προβλεπεται στην μοσχα οπου η μπασκονια παιζει με την χωρις ντεκολο τσσκα
Την προηγουμενη αγωνιστικη απεννατι στην ζαλγκιρις χρειαστηκε παιχνιδαρα του τεντοσιτς για να κερδισουν
Και αυριο αν δεν παιξει το ιδιο καλα δυσκολο να κερδισουν
Στην φενερ ο μπογκντανοβιτς τελικα δεν προλαβε να ειναι ετοιμος για σημερα και ετσι παιζει εκτος με την αρμανι χωρις αυτον
Ντερμπι και εδω ωστοσο αν η φενερ παιξει καλη αμυνα θα κερδισει
yorgos
Νομίζω ότι η Φενέρ θα κερδίσει πιο εύκολα απ' ό,τι προβλέπουν πολλοί. Η δε Μπάμπεργκ είναι στοιχηματική ευκαιρία, π.χ. στο +6.5 εγώ την έχω ότι θα το πάει το παιχνίδι στον πόντο και μάλλον θα το πάρει κιόλας.
erasitehnis
yorgos καλή σου όρεξη. Αντί για Καιπιρίνια σου προτείνω βραζιλιάνικη μπύρα.
benchwarmer
Δυστυχώς μεγάλη απογοήτευση φέτος η Μπάμπεργκ. Σε καμία περίπτωση φυσικά δεν έχει το μπάτζετ ή το ρόστερ για να περάσει στην 8άδα, αλλά οι περσινές της εμφανίσεις είχαν αφήσει αρκετές ελπίδες για μία καλή πορεία και φέτος...
pan24
Η φενερ ελεγχε με την αμυνα το παιχνιδι στο πρωτο ημιχρονο που εληξε με την φενερ μπροστα 8 ποντους
Πηγε να χασει το ματς λογω της αμυνας της οταν στο 3ο δεκαλ3πτο εφαγε 27 ποντους και τελικα...κερδισε λογω της αμυνας αφου στο τελευταιο δεκαλεπτο δεχτηκε μονο 7
Πολυ καλος σλουκας με 18 ποντους,7 ριμπαουντ,4 ασισστ και 1 λαθος ενω πολυ καλος ηταν και ο καλινιτς
Ο Ζοτς εχει ανοιξει το ροτεισον και παρα την απουσια μπογκντανοβιτς επαιξαν 9 παικτες
Ο μαχμουτογλου την προηγουμενη αγωνιστικη εδειξε γιατι πρεπει να παιζει,σημερα παρα που επαιξε γυρω στα 10' εδειξε γιατι οταν δεν του μπαινουν τα σουτ δεν πρεπει να παιζει
yorgos
QUOTE(erasitehnis @ Nov 24 2016, 20:50 ) *
yorgos καλή σου όρεξη. Αντί για Καιπιρίνια σου προτείνω βραζιλιάνικη μπύρα.

Λεμονάδα αδελφέ, αλκοόλ δεν πίνω. Ευχαριστούμε την Εφές που σεβάστηκε τον ιδρώτα μας.

Αλήθεια είναι αυτό για τη Μπάμπεργκ, η οποία ήδη κάνει αγγαρεία. Εγώ ξαναλέω ότι δε μου αρέσει το φετινό σύστημα Ευρωλίγκας, σχεδον οι μισές ομάδες είναι ήδη βαθμολογικά αδιάφορες και σε λίγο θα είναι και εντελώς αδιάφορες.

ΤΣΣΚΑ-Φενέρ έχουν βάθος για να λένε ότι βρέξει-χιονίσει το πλεονέκτημα το έχουν στο τσεπάκι τους. Η Ρεάλ έχει θέματα, ένας Γιουλ να πάθει κάτι και θα τη μαζεύουμε με το κουταλάκι, δεν πείθει ούτε ο Αγιόν φέτος, ο Χάντερ πήγε να κολλήσει ένσημα, Ρούντι σε πτώση, λείπει ο Τάτσο, Νοτσιόνι για φιλάκια με τον Καμπάσο, Κάρολ γέρασε κι αυτός. Πολύ καλή ομάδα στα χαρτιά, αλλά όλοι βαρύτεροι, για το Ρέγιες δεν το συζητάω, σήμερα παίζει και να ήταν το κύκνειο άσμα των μεγάλων εμφανίσεων στην υπόλοιπη σαιζόν έκανε τον κομπάρσο.

Η τριτοτέταρτη θέση είναι πιο εύκολη απ, ό,τι φαινόταν, πιο διεκδικίσιμη τέλος πάντων.
rahxephon13
QUOTE (yorgos @ Nov 25 2016, 02:11 ) *
Λεμονάδα αδελφέ, αλκοόλ δεν πίνω. Ευχαριστούμε την Εφές που σεβάστηκε τον ιδρώτα μας.

Αλήθεια είναι αυτό για τη Μπάμπεργκ, η οποία ήδη κάνει αγγαρεία. Εγώ ξαναλέω ότι δε μου αρέσει το φετινό σύστημα Ευρωλίγκας, σχεδον οι μισές ομάδες είναι ήδη βαθμολογικά αδιάφορες και σε λίγο θα είναι και εντελώς αδιάφορες.

ΤΣΣΚΑ-Φενέρ έχουν βάθος για να λένε ότι βρέξει-χιονίσει το πλεονέκτημα το έχουν στο τσεπάκι τους. Η Ρεάλ έχει θέματα, ένας Γιουλ να πάθει κάτι και θα τη μαζεύουμε με το κουταλάκι, δεν πείθει ούτε ο Αγιόν φέτος, ο Χάντερ πήγε να κολλήσει ένσημα, Ρούντι σε πτώση, λείπει ο Τάτσο, Νοτσιόνι για φιλάκια με τον Καμπάσο, Κάρολ γέρασε κι αυτός. Πολύ καλή ομάδα στα χαρτιά, αλλά όλοι βαρύτεροι, για το Ρέγιες δεν το συζητάω, σήμερα παίζει και να ήταν το κύκνειο άσμα των μεγάλων εμφανίσεων στην υπόλοιπη σαιζόν έκανε τον κομπάρσο.

Η τριτοτέταρτη θέση είναι πιο εύκολη απ, ό,τι φαινόταν, πιο διεκδικίσιμη τέλος πάντων.

Σορρυ άλλα την βαθμολόγια την εχεις δει? ένας κακός χαμός γίνεται με πολλές ομάδες να έχουν 4/5 ήττες ακόμη και αυτές στον πάτο (ουνικσ/γαλατα/ζαλγκιρις) το παλεύουν και έχουν κάνει κηδείες στους απρόσεκτους.

Η μπαμπεργκ δυστυχώς είναι η απογοήτευση της φετινής διοργάνωσης κάτι φαίνεται σαν να μην έχει κολλήσει ήταν και άτυχοι και βρεθήκαν από νωρίς σε δύσκολη θέση, άλλα το φορματ της διοργάνωσης έτσι όπως είναι μπορεί να σου δώσει την δυνατότητα να επιστρέψεις με δυο τρεις σερί νίκες (η ητττες)αλλάζουν όλα όποτε αν και δύσκολο να διεκδίκηση τώρα την είσοδο στην οκτάδα δεν θα τους ξέγραφα τελείως για φέτος.

Νομίζω στο τέλος του πρώτου γύρου θα έχουμε καλύτερη εικόνα προς τα που βαδίζουν οι περισσότεροι όποτε υπομονή έχουμε ακόμη δρόμο για συμπεράσματα, εντωμεταξύ απόλαυσε την λεμονάδα σου laugh.gif και σου εύχομαι κι άλλα κέρδη.
ssoulliss
Τις χρονιές του μεγάλου Άρη, όταν οι 8 καλύτερες ομάδες επαιζαν ένα μίνι-πρωτάθλημα και αυτές το όριο πρόκρισης στο final-4 ήταν οι 7+2 νίκες. Υπήρξαν χρονιές που χρειάστηκαν δέκα νίκες(όταν υπήρχαν 2 σάκοι του μποξ) αλλά όχι κάτω από 8 νίκες.

Στο πρωτάθλημα των 16 ομάδων μέχρι την 20η αγωνιστική περίπου, θα υπάρχει κάποια ισορροπία. Μετά θα αρχίσουν οι χαριτωμενιές από πολλές ομάδες. Έτσι εμένα δεν θα μου κάνει εντύπωση αν ο αριθμός νικών του όγδοου υπερβεί κατά πολύ αυτό που έχουμε στο μυαλό μας τώρα(~20 νίκες).

Η διοργανώτρια αρχή θα έπρεπε να απαγορεύσει σε ομάδες να πάρουν παίκτη από άλλη ομάδα αφενός και αφετέρου για κάθε αποδέσμευση παίκτη, αδιάφορης ομάδας, να υπάρχει και ένα είδος ποινής. Όχι απαραίτητα χρηματικής. Φέρνω στο μυαλό μου π.χ. τη Γαλατά και λέω : "θα είναι στο δεύτερο γύρο κάποιος ή κάποιοι από του Daye, Dentmon, Thompson?". Θα έχει το ίδιο ρόστερ η Εφές? η Μακάμπι?

Και όσο για τους πρώτους(ΤΣΣΚΑ, Ρεάλ και ίσως Φενέρ), θα στέλνουν όλους τους παίκτες τους σε εκτός έδρας τελευταία παιχνίδια ή θα τους ξκουράζουν? Ο Παναθηναϊκός φερειπείν θα αντιμετωπίσει εντός την 26η την Ρεάλ και την 29η αγωνιστική την ΤΣΣΚΑ. Ο Ολυμπιακός την 28η θα περιμένει τη Ρεάλ στο ΣΕΦ και την 30η θα πάει Μόσχα.

Θα έπρεπε λοιπόν να είχαν δοθεί κάποια κίνητρα στις ομάδες ώστε να υπάρχει ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Βέβαια στο γήπεδο μπορεί να διαψευστούν όλα αυτά και οι ομάδες τελικά να μην χαριστούν σε κανέναν.
Manimal
Με τον Τομιτς στην πεντάδα είναι πολύ unfair. Είναι σαν να παίζει η Μπαρτσα με 4 και ο αντίπαλος με 6. Πιο κυρίζι πεθαίνεις. Απορώ πως τον ανέχονται τόσα χρόνια. Το πρόβλημα του Πασκουάλ ήταν αυτός αλλά δεν το κατάλαβε.
bodiroga10
QUOTE (Manimal @ Nov 25 2016, 20:33 ) *
Με τον Τομιτς στην πεντάδα είναι πολύ unfair. Είναι σαν να παίζει η Μπαρτσα με 4 και ο αντίπαλος με 6. Πιο κυρίζι πεθαίνεις. Απορώ πως τον ανέχονται τόσα χρόνια. Το πρόβλημα του Πασκουάλ ήταν αυτός αλλά δεν το κατάλαβε.

Πάντως ο Τομιτς επι Πασκουαλ δεν έχει καμία σχέση με αυτόν του Μπαρτζωκα

Μπορεί πράγματι να ήταν το πρόβλημα τουλάχιστον στα κρίσιμα και επι Πασκουαλ αλλά ο Καταλανός τον αξιοποιούσε σαφώς πολύ καλύτερα από τον Μπαρτζώκα.

Νομίζω πολύ γρήγορα θα αρχίσουν να νοσταλγούν τον Πασκουαλ στην Βαρκελώνη όταν βλέπουν να σύστημα που προσπαθούν να παίξουν πικ εν ρολ ο Ντοελμαν με τον Ντορσει.....
pan24
Στην μοσχα την ειδαν nba και η τσσκα κερδισε 112-84 την μπασκονια
Τρομερος τεοντοσιτς με 34 ποντους(6/10 διποντα,5/6 τριποντα,7/7 βολες) 10 ασσιστ και κανενα λαθος
Ωστοσο και παλι δεν πειθομαι.Οσο λειπει ο ντε κολο για να κερδισουν ακομα και την ζαλγκιρις ο τεοντοσιτς πρεπει να βαλει 25+ ποντους και να εχει 5+ ασσιστ.Αν εχει ενα κακο παιχνιδι χανουν απο οποιονδηποτε
Manimal
Νταξ, με την Κανάρια και με την Μούρθια και επί Μπαρτζώκα παιχταράς φαίνεται. Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος μέχρι να σηκώσει το δεξί το αριστερό έχει βρωμίσει. Εντωμεταξύ τον έχουν πάρει χαμπάρι τι μυρωδιάς είναι και τον στέλνουν συνέχεια για βολές. Ο Ντε Άντρε φαντάζει Steve Nash μπροστά του.
Μια χαρά αλλαγή προπονητή κάνανε στην Μπάρτσα. Κούρασε και ο Πασκουάλ τα τελευταία χρόνια. Η ομάδα σε συνεχή φθίνουσα πορεία βρισκόταν. Και για αυτόν καλό θα του κάνει η αλλαγή που ήρθε στον ΠΑΟ.
bodiroga10
Ο Τόμιτς επιθετικά ήταν τα τελευταία 5 χρόνια ο καλύτερος ψηλός της Ευρωλίγκας.

Φέτος ακόμα και επιθετικά δεν μπορεί να τον αξιοποιήσει ο Μπαρτζωκας.

Αμυντικά ποτέ δεν μπορούσε να κρυφτεί και ούτε ο Μπαρτζώκας είναι μάγος να τα καταφέρει.

Επιθετικά το μόνο σύστημα είναι η μπάλα στον Ραις και ο Θεος βοηθός.

Αν την άλλη εβδομάδα η Μπαρτσελονα κάνει 4η σερί ήττα από τον Παναθηναικό θα δούμε αν τους οπαδούς της Μπαρτσελόνα τους κούρασαν τα 8 χρόνια Πασκουαλ ή το 3μηνο Μπαρτζώκα....
Manimal
Πέρυσι Μπουρούσης και πρόπερσι Μαργιάνοβιτς ασυζητητί. Ακόμα και σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς από επιθετικούς ψηλούς ο Τόμιτς πλέον δεν τα καταφέρνει. Πώς να τον αξιοποιήσει και ο Μπαρζτώκας. Όταν και άμα κατάφερνε να ρολάρει για να παιχτεί κάποιο σύστημα τον κάνανε φάουλ και τον στέλνανε στις βολές. Πλέον δεν μπορεί να κουνήσει τα πόδια του. Και απέναντι σε αθλητικά κορμιά η κατάστασή του φαίνεται ακόμα πιο τραγική.
Ο Μπαρτζώκας έφαγε μούτζα φέτος. Ίσως να τον καταράστηκαν και οι μπαμπούσκες. Το θέμα είναι και αυτός να βρει λίγο αυτοπεποίθεση και να βοηθήσει την ομάδα, γιατί είναι αλήθεια ότι όντως ακολουθεί την μιζέρια της ομάδας. Δεν είναι κακός προπονητής.
yorgos
QUOTE
Σορρυ άλλα την βαθμολόγια την εχεις δει? ένας κακός χαμός γίνεται με πολλές ομάδες να έχουν 4/5 ήττες ακόμη και αυτές στον πάτο (ουνικσ/γαλατα/ζαλγκιρις) το παλεύουν και έχουν κάνει κηδείες στους απρόσεκτους.

Το θέμα είναι ότι μέσα σε 3-4 αγωνιστικές θα είναι τόσο μακριά αππό την 8η θέση (βάλε και την Αρμάνι μέσα σε αυτές) που θα έχουμε το φαινόμενο το 40% των ομάδων της λίγκας να είναι αδιάφορες πριν κλεισει ο πρώτος γύρος... Θα παίζουν μερικοί για τα συμβόλαιά τους και πάλι καλά θα λέμε. Φοβάμαι ότι θα γίνει αυτό που περιέγραψε ο φίλος από πάνω, αποδεσμεύσεις για αλάφρυνση οικονομικών ρόστερ από ομάδες που θα έχουν 0 στόχους για... 5 μήνες!
rahxephon13
QUOTE (yorgos @ Nov 26 2016, 00:29 ) *
Το θέμα είναι ότι μέσα σε 3-4 αγωνιστικές θα είναι τόσο μακριά αππό την 8η θέση (βάλε και την Αρμάνι μέσα σε αυτές) που θα έχουμε το φαινόμενο το 40% των ομάδων της λίγκας να είναι αδιάφορες πριν κλεισει ο πρώτος γύρος... Θα παίζουν μερικοί για τα συμβόλαιά τους και πάλι καλά θα λέμε. Φοβάμαι ότι θα γίνει αυτό που περιέγραψε ο φίλος από πάνω, αποδεσμεύσεις για αλάφρυνση οικονομικών ρόστερ από ομάδες που θα έχουν 0 στόχους για... 5 μήνες!

Ωραία όλα αυτά μόνο που είναι εικασίες, αντί να απολαύσουμε την διοργάνωση να καθόμαστε να ανησυχούμε για το τι θα γίνει σε χ αγωνιστικές?

Παρεμπιπτόντων σε 3 4 αγωνιστικές ακόμη μπερδεμένα θα ναι τα πράγματα και εδώ θαμαστέ να το δεις, το σενάριο σας αν γίνει πραγματικότητα το βλεπω να γίνεται τέλος πρώτου γύρου με αρχές δεύτερου και μετά.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.