Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Λος Άντζελες Λέικερς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
morfi
Λος Άντζελες Λέικερς



ο ξεκίνημα που έπρεπε να είχε γίνει πριν έναν χρόνο


Πιθανή βασική πεντάδα:
PG: Ντέρεκ Φίσερ
SG: Κόμπι Μπράιαντ
SF: Λαμάρ Όντομ/Τρεβόρ Αρίζα
PF: Πάου Γκασόλ
C: Άντριου Μπάινουμ

Υπόλοιπο ρόστερ: Τζο Κρόφορντ, Τζόρνταν Φάρμαρ, Ντιντιέρ-Ιλούνγκα Μπένγκα, Κόμπι Καρλ, Κρις Μιμ, Ντουέιν Μίτσελ, Ίρα Νιούμπλ, Τζος Πάουελ, Βλάντιμιρ Ραντμάνοβιτς, Σάσα Βούγιασιτς, Λουκ Γουόλτον

Offseason moves:
Ήρθαν ή ανανέωσαν : Τζο Κρόφορντ (ντραφτ πικ), Σαν Γί (2007 ντραφτ πικ), Σάσα Βούγιασιτς (ανανέωσε), Ντουέιν Μίτσελ, Τζος Πάουελ
Έφυγαν: Ρόνι Τουριάφ (σε Γουόριορς)

Σχόλιο: Οι περσινοί τελικοί ήταν το μελανό σημείο μιας εξαιρετικής και μη αναμενόμενης σεζόν, ιδίως μετά τον τραυματισμό του Μπάινουμ. Φέτος κάποια δεδομένα φαίνεται να αλλάζουν:
- Η επιστροφή του Μπάινουμ θα αναδιατάξει τη βασική πεντάδα και είναι άγνωστο αν θα καταφέρει να δέσει στην ίδια πεντάδα με το Γκασόλ. Ο ίδιος λέει ότι είναι στο 100% αλλά ερωτηματικό παραμένει το αν θα αντέξει το εγχειρισμένο πόδι του.
- Ο Φιλ Τζάκσον ακόμη σκέφτεται τι θα κάνει με τον Όντομ. Αν και το πιο πιθανό είναι να ξεκινήσει στο τρία, οι σκέψεις για τη θέση του PG φαίνoνται να είναι το ίδιο σοβαρές ενώ έχουν ακουστεί και αμφιβολίες για το μέλλον του στην ομάδα. Ακόμη και αν βρεθεί η άκρη, ο ίδιος ο Όντομ θα πρέπει να παρουσιαστεί ακόμη πιο αποδοτικός από πέρσι.
- Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον σε τι φυσική και σωματική κατάσταση θα παρουσιαστεί ο Κόμπι Μπράιαντ. Ο ηγέτης των Λιμνάνθρωπων προέρχεται από τη πιο γεμάτη σεζόν της καριέρας του, παίρνοντας σχεδόν το maximum από το χρόνο συμμετοχής που μπορούσε να πάρει σε Εθνική και Λέικερς ενώ ανέβαλε (πάλι) για το επόμενο καλοκαίρι την εγχείρηση στο δάχτυλο του.
- Οι Λέικερς κατάλαβαν ότι ένας τομέας που χρειάζονται βελτίωση είναι η (ήδη πολύ καλή τους) άμυνα. Πέρα από το τις σκέψεις και τα σχέδια με τον Όντομ και το δέσιμο της πεντάδας, ο Φιλ Τζάκσον πρέπει να δώσει λύση και σε αυτό.
- Το κίνητρο που απεκτήσαν (και αν) από τους περσινούς τελικούς.
Αν οι Λέικερς προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα που φημολογούνται ή είναι δεδομένο ότι θα υπάρξουν, και αν καταφέρουν να χρησιμοποιήσουν σωστά τα περσινά μαθήματα όπως και το κίνητρο που απέκτησαν από αυτά, τότε το πιο πιθανό είναι να δούμε μία σεζόν ανάλογη με τη περσινή.


Το μέλλον με το παρελθόν


Το μυστικό της επιτυχίας των Λέικερς
red pyramid88
Χρονιά τίτλου μιάς και όλα τα αστέρια-βασικοί είναι έτοιμοι, επιτέλους θα δούμε Gasol-Bynum παρέα και γενικά όλα ξεκινάνε με το καλύτερο τρόπο, έστω και αν η ομάδα ουσιαστικά δεν πήρε κάτι πραγματικά αξιόλογο. Η υπόθεση Odom να λυθεί και το τρόπαιο το βλέπω άχαστο smile.gif μακάρι να στείλουν κάπου αλλού και τον Radmanovic-Yue να ηρεμίσουμε

Πολλές προσδοκίες φέτος απο Bynum-Odom-Ariza
Pierce
QUOTE (red pyramid88 @ Oct 24 2008, 15:27 ) *
Η υπόθεση Odom να λυθεί και το τρόπαιο το βλέπω άχαστο smile.gif

γιατι δεν το παιζεις στο στοιχημα αφου το βλεπεις αχαστο; 4.9 δινει στη betfair
red pyramid88
Κακία ήταν αυτό? tongue.gif

Νταξ, δε στοιχηματίζω ποτέ, ακόμη και σίγουρος να είμαι tongue.gif Κοίτα, κατ' εμέ το υλικό υπάρχει, χημεία υπάρχει και όρεξη επίσης, συν την εμπειρία που απέκτησαν αρκετοί απο αυτούς τους παίκτες πέρσι. Το μοναδικό πρόβλημα είναι ο Lamar που όμως παίζει το συμβολαιό του και θέλω να πιστεύω ότι θα τα δώσει όλα, όπως και ο Bynum. Με βάση αυτά, έχω το δικαίωμα να είμαι αισιόδοξος πιστεύω tongue.gif
Pierce
Κακια; Οχι. Απορια; Σιγουρα.

αισιοδοξος καλα κανεις και εισαι. Γιατι το υλικο υπαρχει. Απλα ειναι λιγο οξυμωρο να μιλαμε για αχαστα πριν γινει ουτε ενα επισημο παιχνιδι , και οταν υπαρχουν αλλες 4-5 ομαδες με ισαξιο (τουλαχιστον) ροστερ, ΜΟΝΟ στη δυση.
red pyramid88
Με τη διαφορά όμως ότι εδώ μιλάμε για μια ομάδα που πέρσι με χειρότερες προοπτικές πήγε σε τελικούς, έστω και αν έχασε έμαθε (ελπίζω τουλάχιστον) απο τα λάθη εκεί και γυρνάει έχοντας ένα πληρέστατο ρόστερ. Έχεις δίκιο για τον ανάλογο ανταγωνισμό, βρίσκω όμως ότι οι περισσότεροι αντίπαλοι έχουν κάποιο μειονέκτημα που τους ρίχνει πιο κάτω, είτε μιλάμε για ηλικία, είτε για βάθος πάγκου, κτλ.

υ.γ. ο χαρακτηρισμός άχαστο ήταν πιο πολύ χαβαλές. Don't take me that seriously tongue.gif
Pierce
δηλαδη εχουν βαθος παγκου οι lakers; huh.gifενα ειναι το πραγμα που υστερουν, ειναι το βαθος του παγκου τους!(κατα την ταπεινη μου αποψη τουλαχιστον) smile.gif
red pyramid88
Να διαφωνήσω τότε.

Άσσος ο Farmar που ακόμη νέος είναι και δε βλέπω λόγο να μη βελτιωθεί απο πέρσι. στο 3 έχουμε τους Ariza - Walton που είναι και οι 2 αξιόλογοι για αναπληρωματικοί. Εκεί που πράγματι υπάρχει κενό είναι στους ψηλούς, αν και απο αυτά που έχω ακούσει όσο αφορά τον Powel δεν βρίσκω λόγο να μη τα πάει καλά (γίνεται να είναι χειρότερος απο τον Turiaf? ). Τουλάχιστον κατ' εμέ είναι αξιόλογος ο πάγκος, ή έστω έχει τις προοπτικές για να αποδώσει πολύ καλά.
Air Kef
Νομίζω ότι απο τους βασικούς λόγους που έχασαν οι Λεικερς τον τίτλο πέρσι ηταν οι βοήθειες που δεν έπερναν από τον πάγκο τους, παρόλα όσα λεγόντουσαν για την πιο γεμάτη ομάδα των ΛΑΛ την μετά-Ματζικ εποχή.

Ουλτον κακος,ο Βουγιασιτς έψαχνε τον Αλεν σε κάθε ματς,αν και βοηθησε επιθετικα,Τουραφι λίγα πράγματα..Ραντμανοβιτς..οτι να ναι. biggrin.gif

Από τις ομάδες που θα παρακολουθήσουμε αρκετά πάντως.
captain charisma
καλα αμα αυτοι οι λεικερς ηταν η πιο γεματη ομαδα στη μεταματζικ εποχη οι λεικερς του 2000-01-02 τι ηταν τοτε? huh.gif
koutsou10
παιδια σαν φανατικοσ των LAL πιστευω οτι το πρωταθλημα δεν το εχασαν επειδη δεν ειχαν βαθοσ παγκου αλλα επειδη χρησιμοποιηθηκαν λαθοσ οι παιχτεσ...ειμαι φανατικοσ θαυμαστησ του φιλ τζακσον αλλα η μεγαλυτερη ευθυνη τον βαραινει γιατι αν θυμαστε σε ολα τα παιχνιδια τουσ εβαζε ολουσ τουσ αναπληρωματικουσ μαζι κ δεν εκανε σωστο ροτεησον...
j-kidd13
QUOTE(koutsou10 @ Oct 24 2008, 23:31 ) *
παιδια σαν φανατικοσ των LAL πιστευω οτι το πρωταθλημα δεν το εχασαν επειδη δεν ειχαν βαθοσ παγκου αλλα επειδη χρησιμοποιηθηκαν λαθοσ οι παιχτεσ...ειμαι φανατικοσ θαυμαστησ του φιλ τζακσον αλλα η μεγαλυτερη ευθυνη τον βαραινει γιατι αν θυμαστε σε ολα τα παιχνιδια τουσ εβαζε ολουσ τουσ αναπληρωματικουσ μαζι κ δεν εκανε σωστο ροτεησον...

Αν ρίξεις μια ματιά στο ρόστερ όμως θα δείς οτι δεν υπάρχει ο λεγόμενος 6ος παίχτης...Που μπορεί ανα πάσα στιγμή να μπεί στην πεντάδα και να βοηθήσει όπως οι βασικοί...Πολύ μετριότητα και ελάχιστη εμπειρία στα μπακ απ για μια ομάδα που στοχεύει τον τίτλο...
Air and King
QUOTE(koutsou10 @ Oct 24 2008, 23:31 ) *
παιδια σαν φανατικοσ των LAL πιστευω οτι το πρωταθλημα δεν το εχασαν επειδη δεν ειχαν βαθοσ παγκου αλλα επειδη χρησιμοποιηθηκαν λαθοσ οι παιχτεσ...ειμαι φανατικοσ θαυμαστησ του φιλ τζακσον αλλα η μεγαλυτερη ευθυνη τον βαραινει γιατι αν θυμαστε σε ολα τα παιχνιδια τουσ εβαζε ολουσ τουσ αναπληρωματικουσ μαζι κ δεν εκανε σωστο ροτεησον...

Μηπως τελικα ο σημαντικοτερος λογος που εχασαν οι Λεικερς το πρωταθλημα ηταν ενας πολυ "απλος".Οτι οι Σελτικς ηταν η καλυτερη ομαδα και πηραν το πρωταθλημα για αυτον τον λογο.Ενας λογος σιγουρα ηταν και η απουσια του Μπαινουμ αλλα με τα δεδομενα που ειχαμε στους τελικους(δηλαδη τους Λεικερς χωρις τον Μπαινουμ) οι Σελτικς επιβεβαιωσαν απλα τον τιτλο του φαβορι κατακτωντας το 17ο.Ο "Ζεν Μαστερ" εχω την αισθηση οτι την περσυνη χρονια εδειξε πραγματικα οτι ειναι ενας πολυ καλος προπονητης περισσοτερο απο οποιαδειποτε αλλη χρονια και βεβαιως σε κανενα απο τα τρια three-pit(δυο με Μπουλς ενα με Λεικερς).
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Oct 25 2008, 00:46 ) *
Μηπως τελικα ο σημαντικοτερος λογος που εχασαν οι Λεικερς το πρωταθλημα ηταν ενας πολυ "απλος".Οτι οι Σελτικς ηταν η καλυτερη ομαδα και πηραν το πρωταθλημα για αυτον τον λογο.Ενας λογος σιγουρα ηταν και η απουσια του Μπαινουμ αλλα με τα δεδομενα που ειχαμε στους τελικους(δηλαδη τους Λεικερς χωρις τον Μπαινουμ) οι Σελτικς επιβεβαιωσαν απλα τον τιτλο του φαβορι κατακτωντας το 17ο.Ο "Ζεν Μαστερ" εχω την αισθηση οτι την περσυνη χρονια εδειξε πραγματικα οτι ειναι ενας πολυ καλος προπονητης περισσοτερο απο οποιαδειποτε αλλη χρονια και βεβαιως σε κανενα απο τα τρια three-pit(δυο με Μπουλς ενα με Λεικερς).

Για το σκελος που αναφερεις,οτι η Βοστωνη ηταν η καλυτερη περσινη ομαδα,θα συμφωνησω.Για τον Φιλ,εχω τις ενστασεις μου..δεν ηταν λιγες οι φορες περσι,και ειδικα στην σειρα απεναντι στους Σελτικς,που εδειχνε πληρως πελαγωμενος..
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 25 2008, 03:21 ) *
Για το σκελος που αναφερεις,οτι η Βοστωνη ηταν η καλυτερη περσινη ομαδα,θα συμφωνησω.Για τον Φιλ,εχω τις ενστασεις μου..δεν ηταν λιγες οι φορες περσι,και ειδικα στην σειρα απεναντι στους Σελτικς,που εδειχνε πληρως πελαγωμενος..

Ωραια αλλα καλο θα ειναι αναφερθειται και λιγο πιο συγκεκρημενα οσοι υποστηριζετε αυτο για τον Φιλ Τζακσον με καποια παραδειγματα. wink.gif
red pyramid88
[quote][Ουλτον κακος,ο Βουγιασιτς έψαχνε τον Αλεν σε κάθε ματς,αν και βοηθησε επιθετικα,Τουραφι λίγα πράγματα..Ραντμανοβιτς..οτι να ναι/quote]

Ο Walton και ο Vujacic όμως είχαν απέναντι τους Pierce-Allen. Καμία σχέση η ποιότητα των μεν με τους δε. Μιλάμε σε σύγκριση με τους αντίστοιχους αναπληρωματικούς τι γίνεται. Ε, ο Walton κακός παίκτης δεν είναι (παρόλο που πέρσι ήταν μια περίεργη σεζόν για αυτόν) ενώ ο Vujacic είναι καθαρά παίκτης που χρησιμοποιείται για να μπορεί η ομάδα να σκοράρει απο τη περιφέρια. Αν μη τι άλλο πάντως, δε μπορεί κανείς να κρίνει μόνο απο τους τελικούς, στις υπόλοιπες σειρές όπως και στη regular season τη βοήθεια τους τη δώσανε. Το πρόβλημα στους τελικούς ήταν καθαρά οι βασικοί που ή κοιμόντουσαν τον ύπνο του δικαίου (Odom) ή δεν μπορούσαν να βοηθήσουν παραπάνω (Gasol).

Τα λάθη του Phill νομίζω ότι ήταν φανερά. Ίδια αρχικά roster, λάθος αλλαγές και πολύ μεγάλες (5 μέσα - 5 έξω), λίγος χρόνος σε παίκτες που μπορεί να κάναν τη διαφορά (Ariza) ενώ απο την άλλη έδειξε μεγάλη εμπιστοσύνη σε παίκτες που δεν τον βοηθήσανε (Vlad). Γενικά μία εικόνα όχι ιδιαίτερα τιμιτική.

υ.γ. οι Lakers του 2000-2002 δεν ήταν γεμάτη παικταράδες, ήταν όμως πολύ δεμένη και παθιασμένη ομάδα. αυτό είναι ένα γεγονός. Αν θέλαμε να μιλήσουμε για τη πιο πλήρη ομάδα απο τη δεκάετία του 80 μάλλον για αυτή του 2004 θα μιλούσαμε, άσχετα αν χάσαν στους τελικούς.
koutsou10
θα σου πω εγω ενα παραδειγμα,το εκανε σε ολουσ τουσ αγωνεσ των τελικων αλλα φανηκε περισσστερο στον 2 τελικο...προσ την μεση του 2 δεκαλεπτου εβαλε σχεδον ολουσ τουσ αναπληρωματικουσ ενω η διαφορα ηταν μικρη πηγε στουσ 12,στο 3 δωδεκαλεπτο οπου επαιζαν ολοι οι αναπληρωματικοι εχασαν 10 ποντουσ διαφορα με προφαση οτι ηθελε να ξεκουρασει τουσ βασικουσ οπωσ ειπε κ ο ιδιοσ ο φιλ κ αν θυμασε εδειχνε η καμερα τον κομπι κ τουσ βασικουσ στον παγκο που δυσανασχετουσαν(19-29μονο σε αυτο το δεκαλεπτο!!! κ η διαφορα εφτασε τουσ 24!!!) κ πολυ απλα μολισ μπηκαν οι βασικοι με καποιεσ βοηθειεσ κ απο τουσ αναπληρωματικουσ η διαφορα επεσε στουσ 6!!!(41-25 επιμερουσ σκορ 4 δεκαλεπτου)
συγνωμη αλλα η γνωμη μου ειναι οτι αυτα τα λαθη δεν πρεπει να τα κανουν προπονητεσ τησ δικιασ του κλασησ... 68.gif
αλλο μεγαλο λαθοσ κατα την γνωμη μου παντα ηταν η εμμονη του στον ραντμανοβιτσ ο οποιοσ εκνευριζε ολη την ομαδα με τισ επιλογεσ του κ τα αχριαστα φαουλ κ τεχνικεσ ποινεσ,εχοντασ στον παγκο τρεβορ...
Air and King
Οι Λεικερς ξεκινησαν ιδανικα χθες με το παρα πολυ μεστο παιχνιδι του Κομπι ο οποιος ηταν παντου και ειδηκα στην πρωτη περιοδο αλλαξε τα φωτα του Ροι στην αμυνα.Ο Οντομ εκανε την φαση του αγωνα πασαροντας στον Βουγιασιτς που ηταν ορθιος με την φορμητσα του στον παγκο.
sacarame
QUOTE(Air and King @ Oct 29 2008, 17:15 ) *
Οι Λεικερς ξεκινησαν ιδανικα χθες με το παρα πολυ μεστο παιχνιδι του Κομπι ο οποιος ηταν παντου και ειδηκα στην πρωτη περιοδο αλλαξε τα φωτα του Ροι στην αμυνα.Ο Οντομ εκανε την φαση του αγωνα πασαροντας στον Βουγιασιτς που ηταν ορθιος με την φορμητσα του στον παγκο.



Συμφωνώ ότι η άμυνα των Λέικερς ήταν εξαιρετική δεχόμενη μόλις 76 πόντους.Ο Κόμπι τα έκανε όλα καθώς είχε 23 πόντους 11 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.Οι Μπλέιζερς έμειναν πολύ πίσω στο σκορ από νωρίς και δεν κατάφεραν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο..
Πολύτιμη η βοήθεια του Γκαζόλ και του Αρίζα...Πολύ καλό ντεμπούτο έκανε ο Ρουντι Φερνάντεζ με 16 πόντους

Η τρομερή πάσα του Οντομ υπάρχει εδώ http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...mp;#entry240276
Archigos
Πρεπει να συνεχισουμε ετσι και στο υπολοιπο της χρονιας.Καλα ο Κομπε κεντουσε!
sacarame
Οι Λέικερς υπέγραψαν με τον Αντριου Μπάιονουμ 4ετή επέκταση του συμβολαίου του,γεγονός που θα αποφέρει στον νεαρό σέντερ 57,4 εκατομμύρια δολλάρια.Να θυμίσω ότι ο Μπάινουμ θα γινόταν restricted free agent τον Ιούλιο
lakersdynasty
Ο πελαγομενος δεν ηταν ο Τζακσον αλλα οι παικτες. Τι να κανει ο Τζακσον να βαλει σορτσακι και να αντικαταστησει τον Ραντμανοβιτς?

Ετσι κι αλλιως ο Τζακσον ποτε δεν ηταν προπονητης που επερνε ολα τα time out σε εναν αγωνα για να δινει ολη την ωρα οδηγιες. Σε αρκετα σημεια αφηνει τους παικτες να τα βγαλουν περα μονοι τους εστω κι αν μεσα δεν ειναι πχ ο Φισερ με τιν Κομπι αλλα ο Φαρμαρ με τον Βουγιασιτς.
a bullet for your head
Λεικερς-Ναγκετς:104-97(Κομπι 33π,4ρ,Καρτερ 20π,6ρ,6ασ).
koutsou10
QUOTE(lakersdynasty @ Oct 31 2008, 20:49 ) *
Ο πελαγομενος δεν ηταν ο Τζακσον αλλα οι παικτες. Τι να κανει ο Τζακσον να βαλει σορτσακι και να αντικαταστησει τον Ραντμανοβιτς?

Ετσι κι αλλιως ο Τζακσον ποτε δεν ηταν προπονητης που επερνε ολα τα time out σε εναν αγωνα για να δινει ολη την ωρα οδηγιες. Σε αρκετα σημεια αφηνει τους παικτες να τα βγαλουν περα μονοι τους εστω κι αν μεσα δεν ειναι πχ ο Φισερ με τιν Κομπι αλλα ο Φαρμαρ με τον Βουγιασιτς.


φιλε μου εχει αλλουσ 2 παιχτεσ απο πισω απο ραντμανοβιτσ(πιο πολυ πιστευω τον τρεβορ αλλα κ ο γουολτον),ασ τουσ εβαζε κ αν δεν πηγαινανε καλα δεν θα ειχε τοσο μεγαλο μεριδιο ευθυνησ για τισ ηττεσ...
κ επισησ να σου θυμισω οτι εκανε πολλεσ αλλαγεσ μαζι,δεν γινεται να κανεισ 3 αλλαγεσ μεχρι κ 5 εκανε κ εβαλε ολουσ τουσ αναπληρωματικουσ...
τελοσπα με χαροποιει το γεγονοσ οτι ξεκινησαμε καλα κ ελπιζω να μην εχουμε πολλουσ τραυματισμουσ...
Mamuwalde
o Jackson ακολουθούσε αυτό το rotation σε όλη , μα όλη τη χρονιά . μάλιστα στα playoff έδωσε και λίγο παραπάνω χρόνο στους βασικούς . στoυς τελικούς , κάποιοι παίκτες τον "κρέμασαν" αντιθέτως με τη regular season που έπαιζαν εξαιρετικά .

άλλωστε κι όταν έδωσε χρόνο στο Walton ήταν τραγικός στα playoff . ο Ariza εμφανώς ήταν σκουριασμένος από το μέγάλο τραυματισμό του και ο οντομ δεν μπορούσε να παίξει στο 3 καθόλου ελλείψη Bynum .

βάλτα στη σειρά τα πράγματα να δεις ότι ο lakrersdynasty έχει δίκιο .

κι εγώ βέβαια tongue.gif tongue.gif
koutsou10
QUOTE(giopride @ Nov 3 2008, 12:27 ) *
o Jackson ακολουθούσε αυτό το rotation σε όλη , μα όλη τη χρονιά . μάλιστα στα playoff έδωσε και λίγο παραπάνω χρόνο στους βασικούς . στoυς τελικούς , κάποιοι παίκτες τον "κρέμασαν" αντιθέτως με τη regular season που έπαιζαν εξαιρετικά .

άλλωστε κι όταν έδωσε χρόνο στο Walton ήταν τραγικός στα playoff . ο Ariza εμφανώς ήταν σκουριασμένος από το μέγάλο τραυματισμό του και ο οντομ δεν μπορούσε να παίξει στο 3 καθόλου ελλείψη Bynum .

βάλτα στη σειρά τα πράγματα να δεις ότι ο lakrersdynasty έχει δίκιο .

κι εγώ βέβαια tongue.gif tongue.gif


κταρχην φιλε μου ειναι λογικο στα πλεη οφ να παιζουν περισσοτερο χρονο οι βασικοι απο τα 82 παιχνιδια τησ κανονικησ περιοδου,το rotation ειδικα στα play off γινεται για καποιον σκοπο οχι για να μπουν ολοι οι αναπληρωματικοι μαζι κι ολασ,μετα αυτοι που τον<κρεμασαν> θα επρεπε να κατσουν περισσοτερο στον παγκο!
οσο για τον γουολτον δεν νομιζω να ηταν πιο τραγικοσ απο ραντμανοβιτσ κ για τον τρεβορ δεν μπορεισ να πεισ οτι ειναι σκουριασμενοσ απο την στιγμη που δεν τον δοκιμασε καν σε μερικα παιχνιδια!!!
κ τελοσ για το ποιοσ εχει δικιο δεν θα το κρινεισ εσυ αλλα ολοι οι αλλοι φιλοι που δεν παιρνουν μεροσ στην συζητηση μασ icon_drunk.gif
Mamuwalde
περί το rotation του jackson επιμένω ότι το έκανε πάντα . υπήρχαν πάντα λιγα λεπτά στο παιχνίδι που έπαιζαν μόνο οι παγκίτες και μάλιστα το έκαναν με ιδιαίτερη επιτυχία [κυρίως με SA] όπου ο πάγκος έπαιρνε διαφορά που οι βασικοί δεν μπορούσαν να πάρουν . και το έκαναν κυρίως με uptempo παιχνίδι . μιλάμε πάντα για τα playoff . με τη βοστώνη προφανώς δεν έπιασε το κόλπο γιατί το κενό στη ρακέτα ήτανε μεγάλο .

μετά από τόσον καιρό αποχής, τον Ariza, δεν τον τεστάρεις σε τελικό ΝΒΑ . λογική επιλογή αυτή .
ο walton δεν ήταν τραγικότερος του ραντμαν αλλά τον βρήκα αρκετά κακό όποτε έπαιξε .


και έχω δίκιο, έχω δίκιο, έχω δίκιο,

blech.gif
koutsou10
QUOTE(giopride @ Nov 3 2008, 14:13 ) *
περί το rotation του jackson επιμένω ότι το έκανε πάντα . υπήρχαν πάντα λιγα λεπτά στο παιχνίδι που έπαιζαν μόνο οι παγκίτες και μάλιστα το έκαναν με ιδιαίτερη επιτυχία [κυρίως με SA] όπου ο πάγκος έπαιρνε διαφορά που οι βασικοί δεν μπορούσαν να πάρουν . και το έκαναν κυρίως με uptempo παιχνίδι . μιλάμε πάντα για τα playoff . με τη βοστώνη προφανώς δεν έπιασε το κόλπο γιατί το κενό στη ρακέτα ήτανε μεγάλο .

μετά από τόσον καιρό αποχής, τον Ariza, δεν τον τεστάρεις σε τελικό ΝΒΑ . λογική επιλογή αυτή .
ο walton δεν ήταν τραγικότερος του ραντμαν αλλά τον βρήκα αρκετά κακό όποτε έπαιξε .


και έχω δίκιο, έχω δίκιο, έχω δίκιο,

blech.gif


φιλε μου για να λεμε την αληθεια ο τζακσον στουσ τελικουσ τησ δυσησ εκανε πολυ καλο ροτεησον κ δεν εβαλε ποτε! 5 αναπληρωματικουσ μαζι στην 5αδα,απλα εβαζε 2 απο τον παγκο με 3 βασικουσ κ το αντιστροφο.αυτο επρεπε να κανει κ στουσ τελικουσ με την βοστονη αλλα δεν το εκανε...(οχι παντα αλλα σε κρισιμα σημεια)
επισησ γνωμη μου ειναι οτι εφοσον οι αλλοι 2 ηταν μετριοι προσ κακοι επρεπε να τον βαλει τον τρεβορ...
ε λοιπον εγω ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ!
69.gif
B for Basketball
QUOTE(koutsou10 @ Nov 3 2008, 14:31 ) *
επισησ γνωμη μου ειναι οτι εφοσον οι αλλοι 2 ηταν μετριοι προσ κακοι επρεπε να τον βαλει τον τρεβορ...
ε λοιπον εγω ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ!
69.gif

Πως να βαλεις εναν παιχτη να παιξει σε τελικους απο τη στιγμη μου η απουσια του ηταν μεγαλη?
Χωρις τρεβορ εφτασε στους τελικους,ε λοιπον χωρις τρεβορ θα επαιζε.

koutsou10
QUOTE(B for Basketball @ Nov 3 2008, 15:34 ) *
Πως να βαλεις εναν παιχτη να παιξει σε τελικους απο τη στιγμη μου η απουσια του ηταν μεγαλη?
Χωρις τρεβορ εφτασε στους τελικους,ε λοιπον χωρις τρεβορ θα επαιζε.


συγνωμη ρε παιδια αλλα μου φαινεται δεν παρακολουθησατε τουσ lakers στα play-off,επαιξε 3 παιχνιδια με σπιρουνια εχοντασ μεσο ορο 3,5 λεπτα οταν ειχαν παρει διαφορα βεβαια οι lakers κ στουσ τελικουσ με βοστονη επαιξε σε 5 παιχνιδια με 7 λεπτα μεσο ορο με σχετικα πολυ καλα στατιστικα,οποτε θα μπορουσε να τον αφησει κ σε καποια παιχνιδια να παιξει παραπανω οπωσ στον 4 τελικο που εβαλε ενα τριποντο κ ηταν κ πολυ καλοσ στην αμυνα... icon_wave.gif
benchwarmer
Ρε παιδια ενταξει.... Δεν εχασαν οι Λεικερς επειδη δεν επαιξε ο Αριζα...
Mamuwalde
ακριβώς στα λόγια μας έρχεσαι . τον έβαζε μόνο σε ψιλοτελειωμένες καταστάσεις . δεν του έδινε ειδικούς ρόλους και γενικώς δε φαινότανε να τον εμπιστεύεται στα δύσκολα , θεωρώντας τον ανέτοιμο . αυτό άλλωστε είχε γραφτεί και παντού.

δηλαδή 3,5 λεπτά σε 3 ματς με τους spurs σου φαίνεται αξιοποιήσιμος χρόνος !? huh.gif

όσο με τη βοστώνη ίσως να έπρεπε να του δώσει έστω ένα παιχνίδι-ειδική αποστολή-εξολόθρευση pierce .

ο ariza στους lakers δε νομίζω να προορίζεται για 5 λεπτάκια αλλά περιμένω να έχει χρόνο ρολίστα [15+]

φέτος ξεκίνησε με 22 λεπτά στα 2 πρώτα ματς .

εν τέλει δε νομίζω ότι ήταν σε θέση πέρσυ στους τελικούς να κλείσει τον pierce ούτε να κάνει τη διαφορά .

φέτος αν είναι υγιής νομίζω μπορεί να γίνει "αμυντικό κλειδί" . να πω την αλήθεια τον περιμένω αναβαθμισμένο φέτος γιατί αυτός ο ραντμάνοβιτς είναι αχώνευτος
koutsou10
φιλε benchwarmer δεν ειπα οτι εχασαν οι λιμνανθρωποι επειδη δεν επαιζε ο αριζα,απλα γραφω ποια κατα την γνωμη μου ηταν τα λαθη του φιλ κ γιατι μου φανηκε πελαγωμενοσ στουσ τελικουσ...
αυτο με τα σπιρουνια το εγραψα γιατι θα επρεπε να τον δοκιμασει σε αυτα τα παιχνιδια πολυ περισσοτερο για να δει αν μπορει να ανταπεξελθει...
οπωσ λεσ κ εσυ θα μπορουσε να τον βαλει να σταματησει τον πιρσ το οποιο το εκανε στο 4 παιχνιδι οπου πηγε πολυ καλα πανω του...
benchwarmer
Πολυ καλο ξεκινημα, καθως βρισκονται στην πρωτη θεση με 5-0...

Χθες μεγαλη νικη επι των (θεωρητικα) πολυ δυνατων Ροκετς με 111-82!!! Οταν βεβαια ο Τμακ εχει 1/11 και ο Αρτεστ 2/11......
Air and King
QUOTE(benchwarmer @ Nov 10 2008, 14:31 ) *
Πολυ καλο ξεκινημα, καθως βρισκονται στην πρωτη θεση με 5-0...

Χθες μεγαλη νικη επι των (θεωρητικα) πολυ δυνατων Ροκετς με 111-82!!! Οταν βεβαια ο Τμακ εχει 1/11 και ο Αρτεστ 2/11......

Τους εκαναν σμπαραλια τους Ροκετς.Το σημαντικο ειναι οτι ξεκουραζεται και ο Κομπι με τις ανετες νικες που παιρνουν.
Mamuwalde
εξαιρετικό ξεκίνημα αλλά σχετικά εύκολο πρόγραμμα μέχρι τώρα . το καλό είναι ότι φαίνονται όλοι οι παίκτες να είναι ζεστοί και να παίρνουν χρόνο .

γενικά είναι "ομαδικές" οι νίκες μέχρι τώρα και είναι πολύ καλό σημάδι αυτό . και για την ξεκούραση κυρίως του κόμπι [αλλά και του πάου] και για το "πνεύμα" της ομάδας .

παικτικά το σημαντικότερο έιναι η πρωσήλωση στην άμυνα . σε αυτό νομίζω ότι έχει βοηθήσει πολύ ο ariza και φυσικά το σκιάχτρο bynum
vince carter #15
μην ξεχνας και τον οντομ που ειναι ο τυπος που κανει ολοι την τρελη βρομοδουλια!
ο τυπος ειναι πανιψηλος και κατεβαζει την μπαλα απο την μια ρακετα στην αλλη με υποπιεση
λες και ειναι ο ροντο.... icon_drunk.gif
Mamuwalde
κάθισα και είδα το χθεσινό ματς με ρόκετς .

κάναμε το εξής φοβερό : χωρίς να φαίνεται κανένας παίκτης να κάνει κάτι το ιδιαίτερο ή το υπερβολικό ανεβάζαμε διαφορά συνέχεια, μετά το 12' όπου και ψιλοκοιμόντουσαν . με ηρεμία με επιθετική άμυνα και με πολύ μοιρασμένες επιθέσεις .

έτερο ενθαρρυντικό στοιχείο ότι τους έιδα να παίζουν ψιλοσκληρά σε κάποιες φάσεις στην άμυνα . ίσως να έπρεπε να δωθούν κάποια φάουλ παραπάνω αλλά στα playoff δε δίνονται ούτως ή άλλως . και ήταν κάτι που φάινεται να μας έλειπε πέρσι

ενθαρρυντικότατα τα πράγματα wos_sport4.gif
lakersdynasty
Κερδισαμε και τους Χορνετς που ηταν ο σε φορμα τον τελευταιο καιρο.

Η διαφορα ηταν στο +20 στο ημιχρονο και στο δευτερο ημιχρονο και ειδικα στο 4ο δεκαλεπτο χαναμε σταδιακα την διαφορα η οποια εφτασε μεχρι και τους 5-6 ποντους αλλα εκει τελειωσαμε το παιχνιδι με μια δυο φασεις.

Η Βοστωνη κερδισε τους Χοκς οποτε ειμαστε οι μονοι αηττητοι.

wav.gif

Αντε καλη συνεχεια. smile.gif
a bullet for your head
QUOTE(lakersdynasty @ Nov 13 2008, 06:43 ) *
Κερδισαμε και τους Χορνετς που ηταν ο σε φορμα τον τελευταιο καιρο.

Η διαφορα ηταν στο +20 στο ημιχρονο και στο δευτερο ημιχρονο και ειδικα στο 4ο δεκαλεπτο χαναμε σταδιακα την διαφορα η οποια εφτασε μεχρι και τους 5-6 ποντους αλλα εκει τελειωσαμε το παιχνιδι με μια δυο φασεις.

Η Βοστωνη κερδισε τους Χοκς οποτε ειμαστε οι μονοι αηττητοι.

wav.gif

Αντε καλη συνεχεια. smile.gif

gdi.gif 19.gif 19.gif angry_red.gif angry_red.gif .Μηπως πρεπει να αρχισουμε τιποτα.. icon_headbang.gif icon_headbang.gif ..Ξερεις.. port1-sm.gif ... tongue.gif
a bullet for your head
Ο Κομπι φερεται να εχει διαβεβαιωσεις οτι το καλοκαιρι θα εχει προσφορες της ταξεως των 30εκ δολ απο Ελλαδα κ Ιταλια κ ειναι σιγουρο οτι θα τις εξετασει πολυ σοβαρα,πριν επανα-υπογραψει στους Λεικερς.Ο Μπαιρον Σκοτ απ την αλλη,ερωτηθεις αν θα ηθελε να γινει προπονητης στους Λεικερς γελασε κ ειπε ''Θα ειμαι ειλικρινης μαζι σας,το σκεφτομαι συχνα.Το Λ.Α ειναι το σπιτι μου.Αυτος ο οργανισμος θα μεινει στην καρδια μου για το υπολοιπο της ζωης μου''.Λετε να ειναι η τελευταια σεζον του Κομπι κ του Φιλ?
a bullet for your head
Ο Ο'Νηλ φερεται να ειναι ανοικτος στο σεναριο να επιστρεψει στους Λεικερς το 2010 σαν free agent,για μια σεζον,σαν μπακ απ του Μπαινουμ.
pmam
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 16 2008, 09:25 ) *
Ο Ο'Νηλ φερεται να ειναι ανοικτος στο σεναριο να επιστρεψει στους Λεικερς το 2010 σαν free agent,για μια σεζον,σαν μπακ απ του Μπαινουμ.

Πλάκα κάνεις??? Και θα είναι αυτή τη φορά όχι απλά πίσω από τον Κόμπι, αλλά και πίσω από το "μικρό" που του πούλησε μαγκιά?? Αυτός ο άνθρωπος κατι έχει πάθει, γιατί δεν έχει καμία σχέση με τον Shaq πέρσι στο Miami...
NBAholic
Δεν είναι κι άσχημο σενάριο, πλάκα-πλάκα, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα το επιτρέψει ο εγωισμός του. Οι Λέικερς βέβαια έχουν ήδη τεράστια φροντ λάιν, αλλά ο μεγάλος Αριστοτέλης δείχνει ότι μπορεί ακόμη να παίξει. Ε, αν έρθει και κατακτήσει ένα ακόμη δαχτυλίδι, αυτή τη φορά παίζοντας 20 λεπτά ανά αγώνα, δε θα τον χαλούσε. rolleyes.gif
benchwarmer
Και μια που λεμε για τον χοντρο, αυτο το διαβασατε?
http://myespn.go.com/blogs/truehoop/0-36-5...il-Jackson.html
captain charisma
καλα πριν αρχισει το πρωταθλημα ειχε ανακοινωσει οτι θα επαιζε αλλες 2 σεζον και τερμα...τωρα τα πηρε πισω αυτα που ειπε?δηλαδη μεχρι τα 40 θα τον βλεπουμε στα παρκε του νβα....ισως και να θελει να κλεισει τη καριερα του στην ομαδα που δοξαστηκε....

επισης το καλοκαιρι ειχα διαβασει και ενα αρθρο στο κοντρα που ελεγε οτι οταν τελιωσει το συμβολαιο με τους σανς ισως αφησει και μια πισινη για τους λεικερς. θα δειξει...
a bullet for your head
Ο Ματζικ ανεφερε οτι ο Κομπι ειναι καλυτερος απ τον Πηρς.''Ο Πωλ,θα ηθελε πολυ να σκεφτεται,οτι ειναι καλυτερος απ τον Κομπι'',ανεφερε,γελωντας δυνατα..''Ομως ο Κομπι ειναι ο καλυτερος παικτης στο παιχνιδι κ πρεπει να θυμαστε πως οτι κανει,το κανει για πολυ καιρο στο υψηλοτερο επιπεδο''.Για τον Πηρς ειπε πως,ηταν καλυτερος απ τον Κομπι στα τελικα κ πως τον θεωρει μες'στους 3-4 καλυτερους παικτες της λιγκας.
a bullet for your head
Οι Λεικερς νικησαν κατα κρατος τους ψηλους των Μπουλς,σκοραροντας 64 ποντους απ το ''ζωγραφιστο'',με τους Γκασολ,Μπαινουμ,να σκοραρουν τους 52..συν τα ρημπαουντ κ τις ταπες..Ο Τζακσον δηλωσε,οτι η επιδιωξη τους ηταν να παει η μπαλα κοντα στο καλαθι που υπερειχαν κ το καταφεραν.Ο 21χρονος Μπαινουμ,επιασε τα πρωτα του 1000 ρημπαουντ κ εγινε ο 8ος νεοτερος παικτης που καταφερνει κατι τετοιο.
Air and King
"Of course Phil [Jackson] is down there, but they are a little more talented than we were when I played for the Bulls," Brown said. "At the same time, the NBA is getting some parity. There are a lot of teams out there that are good ... hopefully if they stay injury free, maybe they can get there.
"But 70 games to win in the NBA is a lot of games now because so many teams are good at home. Some teams are getting good now, the East is catching up with the West and the West is going to be strong for some years to come. It's a long season, anything can happen.
O παλιος ροληστας γκαρντ των Μπουλς και νυν βοηθος του Ριτζι Θιους στο Σακραμεντο Ραντι Μπραουν για τους φετινους Λεικερς και το ταβανι 70+ νικων των Μπουλς του 96.
Νωρις ακομα για τετοιες σκεψεις και σχετικα βατο προγραμμα μεχρι στιγμης για τους Λεικερς παρα το καλο ξεκινημα.
Vivalocos21
Πιστεύω θα κάνουν ανάλογη πορεία με την περσινή, ίσως και καλύτερη..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.