Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τεχνικό Θέμα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
3and1
Δεν παίζω σε ομάδα ,έπαιζα πιο παλια πιτσιρικάς δημοτικό , τώρα είμαι 20.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όσους έχουν εμπειρία στο κοουτσάρισμα ή απλα παίζουν σε ομάδα. Έχω ένα "κουσούρι" στο λέι απ ας πούμε. Δηλ. ενω βαράω με το δεξί χερι (αν κ λει απ κανω και με το αριστερό καλα απο τα αριστερά) σηκώνομαι με το δεξί. Κάνω πάντα αριστερό δεξί δηλ στο 1-2 και αυτό γιατι με το δεξι 1)πηδαω ψηλοτερα 2)εχω σαφως καλυτερη ισσορροπια στον αερα 3)και γενικα νιωθω πολυ καλυτερα.Απλά το λέω κουσούρι γιατι ολοι οσοι εχω δει σηκωνονται με το αριστερο εφόσον ειναι δεξιόχειρες. Θα ήθελα να ρωτησω 1)αν συντρεχει λόγος να το διορθώσω αν και οπως ειπα δε με βολευει καθολου 2)αν εχει κανείς αυτό το πρόβλημα 3) Που υστερω σε σχεση με έναν που θα πάταγε με τον ιδιο τρόπο αλλα με το αριστερό (δηλ εχει ιδιο αλμα, ιδια τεχνικη κατα τα αλλα κτλ) .Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τις αποψεις/συμβουλες σας
cliff_ac
???????????????????????????....
panagiotisTheDream
Κατ 'αρχάς κανονικά πρέπει να μάθεις drive και με δεξιό και με αριστερό βηματισμό, δηλ να παίρνεις εξίσου καλά δεξιό και αριστερό διάδρομο και όχι μόνο έναν, κάτι που θέλει προπόνηση. Με τον βηματισμό που παίρνεις θα έπρεπε λογικά να τελειώσεις με αριστερό χέρι. Δηλ εφόσον πηδάς με το δεξί πόδι κάνεις με το αριστερό χέρι lay-up και αντίστροφα. Αφού εισαι δεξιόχειρας όμως, μάθε να κάνεις μπάσιμο με "δεξιό" βηματισμό. Λες και μόνος σου ότι δε βολεύει αυτή τεχνική που εφαρμόζεις. Δεν θεωρώ ότι στέκει το "έχω καλύτερο άλμα με το δεξί πόδι".....Με εξάσκηση θα δεις ότι παίρνοντας κανονικά τα βήματα θα σου βγαίνει καλύτερα. Προπόνηση θέλει. Επίσης δούλεψε και τα δύο χέρια! να παίρνεις και τους δύο διαδρόμους. Τουτέστιν προπόνησε το κακό σου χέρι σε layup....

Αυτά....κάποιος ειδικότερος φαντάζομαι θα σε βοηθήσει περισσότερο. wink.gif
dizzy_fingers
QUOTE(3and1 @ Sep 27 2008, 17:50 ) *
Δεν παίζω σε ομάδα ,έπαιζα πιο παλια πιτσιρικάς δημοτικό , τώρα είμαι 20.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όσους έχουν εμπειρία στο κοουτσάρισμα ή απλα παίζουν σε ομάδα. Έχω ένα "κουσούρι" στο λέι απ ας πούμε. Δηλ. ενω βαράω με το δεξί χερι (αν κ λει απ κανω και με το αριστερό καλα απο τα αριστερά) σηκώνομαι με το δεξί. Κάνω πάντα αριστερό δεξί δηλ στο 1-2 και αυτό γιατι με το δεξι 1)πηδαω ψηλοτερα 2)εχω σαφως καλυτερη ισσορροπια στον αερα 3)και γενικα νιωθω πολυ καλυτερα.Απλά το λέω κουσούρι γιατι ολοι οσοι εχω δει σηκωνονται με το αριστερο εφόσον ειναι δεξιόχειρες. Θα ήθελα να ρωτησω 1)αν συντρεχει λόγος να το διορθώσω αν και οπως ειπα δε με βολευει καθολου 2)αν εχει κανείς αυτό το πρόβλημα 3) Που υστερω σε σχεση με έναν που θα πάταγε με τον ιδιο τρόπο αλλα με το αριστερό (δηλ εχει ιδιο αλμα, ιδια τεχνικη κατα τα αλλα κτλ) .Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τις αποψεις/συμβουλες σας

Εφόσον μπορείς να πηδάς το ίδιο καλά/δυνατά/μακριά και να κρατάς την ίδια ισορροπία στον αέρα με κάποιον που κάνει λέι απ με τον συμβατικό τρόπο, τότε δε βλέπω το λόγο να αλλάξεις κάτι.
Αν και ομολογώ πως δυσκολεύομαι να πιστέψω πώς τα καταφέρνεις χωρίς να δυσκολεύεσαι έστω και στο ελάχιστο. biggrin.gif

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις λέι απ με αριστερό-δεξί και δε σου βγήκε, ή δεν το είχες προσπαθήσει ποτέ?
Όπως και να'χει για να είσαι ολοκληρωμένος ως παίχτης, καλό είναι - είτε νιώθεις άνετα είτε όχι - να μάθεις να σηκώνεσαι και με τα δύο πόδια...από τις δύο πλευρές...με ένα και δύο βήματα.
3and1
Καταρχην δεν ειπα πως δεν κανω και απο τις 2 μεριες λει απ.Κανω απλα απο δεξια κανω δεξι χερι δεξι ποδι (ναι ειλικρινα δε με δυσκολευει καθολου) και απο τα αριστερα αριστερο χερι δεξι ποδι.

Δοκιμασα μια περιοδο να το κανω απο τα δεξια με αριστερο ποδι αλλα δεν παταω τοσο καλα, ετρωγα ταπα πιο ευκολα, δεν ειχα καλη ισορροπια σε πιο δυσκολα λει απ ή σουτακια σε στυλ λει απ με βηματισμο

Απλα παρολο που για μενα αυτος ειναι ο τροπος που με βολευει, το θεωρω ανωμαλο γιατι οταν συνειδητοποιησα πως μονο εγω σηκωνομαι με δεξι απο τα δεξια με δεξι χερι παραξενευτηκα και προφανως θεωρησα (και θεωρω) πως δεν κανω κατι σωστα.

Ο μονος λογος που πρπει να σηκωνομαι με αντιθετο χερι ποδι ειναι ο αυτονοητος? δηλ το οτι δε βολευει να σηκωνεσαι δεξι δεξι ας πουμε?

Εσεις γενικα εχετε την ιδια αλτικη δυνατοτητα σε αλματα με το ενα ποδι ειτε δεξι ειτε αριστερο?
3and1
Τι να πω ,ισως επειδη απο 9 χρονων κανω ακριβς αυτο το πραγμα να εχω συνηθισει τοσο που να μη με ενοχλει και να μη μπορω να αποδεκτω το λογικο τροπο η να θελω παρα πολυ προπονηση για να το κανω
PanosIlio
Όχι λάθος κατάλαβα.....Διορθώνω...

Εσύ από δεξιά, πατάς με το δεξί και αφήνεις με το δεξί...

Έτσι χάνεις ώθηση προς το καλάθι, παρόλο που λες πως έχεις καλύτερη ισορροπία, το κορμί σου δεν φτάνει τόσο κοντά όσο θα μπορούσε στο καλάθι για να έχεις ένα πιο εύκολο τελείωμα. Επίσης έτσι αφήνεις και απόσταση από το στεφάνι με το χέρι σου που σε κάνει να αφήνεις την μπάλα από πιο μακρινή απόσταση.

Αλλά αφού βολεύεσαι και απλά κάνεις το χόμπι σου όλα τα άλλα είναι περιττά.
3and1
ΟΚ αυτο ηθελα να δω που υστερω,και μπορει να το κανω για χομπι αλλα το μπασκετ γενικα το παιρνω πολυ σοβαρα, παιζοντας ειτε χαλαρα ειτε πιο δυνατα ποτε δε θα πω παιζω για πλακα, παιζω για να ευχαριστηθω,να βελτιωθω ,να ικανοποιηθω με την αποδοση μου γι αυτο κιολας ρωτησα.

Ευχαριστω οσους απαντησαν και θα απαντησουν
panagiotisTheDream
Τώρα σε κατάλαβα ακριβώς.....Αν είναι έτσι και σε βολεύει και είναι αποτελεσματικό, τι να σου πω κράτησέ το..... smile.gif
Παρόλα αυτά στη θέση σου μάλλον θα εξασκούσα τον κανονικό βηματισμό στο δεξί μπάσιμο για το λόγο που ανέφερε ο PanosIlio-G7.
Προσωπικά πάντως και με τα δύο πόδια δε χάνω σε αλτικότητα όταν σηκώνομαι για το λέι απ.....
3and1
Θα το προσπαθησω ισως ειναι θεμα συνηθειας, ισως αποφευγω το αριστερο κιολας επειδη εχω ενα χρονιο προβλημα στον αστραγαλο και αθελα μου το προστατευω καπως , ειναι θεμα συνηθειας μαλλον, το ψιολοδοκιμασα σημερα κανα 45λεπτο μονο μπασιματα μονος και νταξει δεν ειναι τοσο τραγικο απλα το ειχα ξαναδοκιμασει πιο παλια και μου φαινοταν παραξενο. Απλα τωρα για αν παρω αυτα τα βηματα σκεφτομαι, δεν ειναι δηλαδη αυτοματοποιημενη διαδικασια οπως ολα τα αλλα που ειναι θεμα συνηθειας στο χρονο.Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.