Help - Search - Members - Calendar
Full Version: New York Knicks
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Eastern Conference
Air Kef
New York Knicks






Ίσως...ίσως μια μέρα


Προηγούμενο Ρεκόρ (2017-2018): 29-53
Leaders (2017-2018):
Πόντοι:Kristaps Porzingis 22.7 - Tim Hardaway17.5 - Enes Kanter 14.1
Ριμπάουντ:Enes Kanter 11.0 - Kristaps Porzingis 6.6 - Kyle O'Quinn 6.1
Ασσίστ: Jarrett Jack 5.6 - Trey Burke 4.7 - Emmanuel Mudiay 3.9

Πιθανή 5άδα (λέμε τώρα):
Τrey Burke Frank Dilinkina Tim Hardaway Kevin Knox Enes Kanter


Πάγκος:
PG’s: Emmanuel Mundiay, Ron Baker
SG’s: Courtney Lee, Damyean Dotson
SF’s: Mario Hezonja
PF’s: Kristaps Porzingis, Noah Vonleh
C’s: Mitchell Robinson, Luke Kornet

Offseason moves

Ήρθαν ή ανανέωσαν: Mario Hezonja (free agent), Noah Vonleh (free agent), Luke Kornet (ανανέωση)
Draft Picks: Kevin Knox (No. 9), Mitchell Robinson (No. 36)
Έφυγαν: JOAKIM NOAH wav.gif, Michael Beasley (Lakers), Kyle O'Quinn (Pacers), Troy Williams

Προπονητής:

David -TakethatforDATA- Fizdale



(Παπανδρεϊκό χαιρέτισμα εδώ)

Ο συμπαθητικότατος (νομίζω ξεκάθαρα λόγω φυσιογνωμίας) υαλιοφόρος, καραφλός, μουσάτος, Πρωταθλητής ως assistant με τους Heat, μετά από μία επιτυχημένη σεζόν στο Μέμφις και μία εξαιρετικά απροσδόκητη αποχώρηση από αυτό στην αρχή της τελευταίας σεζόν έκανε ένα όνειρό του πραγματικότητα -σύμφωνα με τον ίδιο- αναλαμβάνοντας τους Νικς.
Στην Νέα Υόρκη αναμένεται να περάσει μία άνετη σεζόν αφού ο πήχης για φέτος είναι εξαιρετικά χαμηλά και αναμένεται να προσπαθήσει να περάσει το αγαπημένο του databall σε ένα νεανικό αλλά και υποσχόμενο ρόστερ. Σπάνια ένας προπονητής των Νικς είχε την ευκαιρία να δουλέψει για ολόκληρη σεζόν χωρίς κάποια πίεση στο κεφάλι του -οκ και ο Φίσερ, αλλά αυτός είχε στο κεφάλι του τον Ζεν-, οπότε ας το απολαύσει γιατί το από του χρόνου θα περιμένουν Πρωτάθλημα λογικά.

Σχόλιο:
Μετά από μία παράξενη χρονιά που ξεκίνησαν χωρίς προσδοκίες, βρέθηκαν να παλεύουν για τα πλέι οφς μέχρι να χάσουν το Unicorn για όλη την σεζόν, οι Νικς έχουν φέτος την ευκαιρία να δουν ξεκάθαρα κάποια πράγματα τα οποία θα χαράξουν το μέλλον τους. Αρχικά θα πρέπει να αποφασίσουν με ποιους από τους 3 πολλά υποσχόμενους νέους pg θα προχωρήσουν - λογικά κάποιος θα αποχωρήσει μέσα στην σεζόν ή μέχρι την αρχή της επόμενης τέλος πάντων - και η κούρσα για το ποιος θα πάρει το χρίσμα του βασικού θα έχει πολύ ενδιαφέρον μέσα στην σεζόν. Ο Τιμ Χάρνταγούει με 3 χρόνια ακόμα συμβόλαιο αναμένεται να πάρει ΠΟΛΛΑ σουτ με τους Νικς να ελπίζουν ότι θα εξελίξει το παιχνίδι του, ενώ τα φώτα θα είναι στραμμένα στον Νοξ, έναν rookie αρκετά αθλητικό και καλό σκορ που για πολλούς είναι από τα φαβορί για το ROY.
Ο Πορζίνκις αναμένται κάπου κοντά στο Ολ Σταρ Μπρέικ, ενδεχομένως να μην τον δούμε και καθόλου φέτος βέβαια, εάν οι Νικς είναι κοντά στην τελευταία θέση. Α ναι, κατάφεραν να μην δώσουν κανένα πικ τους φέτος - Hurray!

Α, κλασσικά ελπίζουν και σε μια offseason 2019 που θα τελειώσει με σχηματισμένη 5αδα Ίρβινκ, Καβάι, Ντουράντ, Πορζίνκις, Κάζινς και Μπάτλερ στον πάγκο, αλλά τι Νικς θα ήταν αυτοί εάν δεν ήλπιζαν σε κάτι τέτοιο;

Πρόβλεψη: 24 νίκες
Conference rank: 13th

yorgos
QUOTE
οπότε ας το απολαύσει για το από του χρόνου θα περιμένουν Πρωτάθλημα λογικά.

και σε μια offseason 2019 που θα τελειώσει με σχηματισμένη 5αδα Ίρβινκ, Καβάι, Ντουράντ, Πορζίνκις, Κάζινς και Μπάτλερ στον πάγκο, αλλά τι Νικς θα ήταν αυτοί εάν δεν ήλπιζαν σε κάτι τέτοιο;


24.gif
vmantas
QUOTE (yorgos @ Oct 16 2018, 01:35 ) *
24.gif


Προφανώς οι φετινοί Knicks δεν πηγαίνουν για τίποτα.
Όλη η προσοχή τους είναι στραμμένη στο καλοκαίρι του 2019 όπου έχουν δυνατότητα να πάρουν 1-2 παίκτες top επιπέδου και θα παίξουν τα ρέστα τους.
Ακόμη και η προσδοκώμενη βελτίωση κάποιων παικτών είναι σε δεύτερο πλάνο αφού το μέλλον τους εξαρτάται από τις προσθήκες της επόμενης χρονιάς.
Όσον αφορά τον Πορζίνγκις μάλλον δεν θα χρειαστεί μέσα στη σεζόν αφού πιστεύω ότι ο στόχος των playoff θα χαθεί νωρίς. Αν μπει στην ομάδα θα γίνει για λόγους αγωνιστικού ρυθμού.

ΥΓ: Irving δύσκολα για το καλοκαίρι αλλά θα υπάρχουν αρκετές επιλογές
SG3ptshooter


Tι κάρφωσε ρε μλκ 77.gif 41.gif
Zephyr
Κοιτάω το ροστερ και είναι λίγο μανιοκαταθλιπτικό, ειδικά χωρίς Πορζίνγκις. Αυτοί δεν χρειάζεται καν να προσπαθήσουν για tanking, θα έρθει μόνο του.
Πραγματικά μια καλή ομάδα Ευρωλίγκας αν παίξει στις 3 νίκες με την φετινή NY, δεν χάνει. Κρίμα γιατί δεν έχει τελειωμό αυτό το χάλι.
SteveNashidis
QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 18 2018, 13:52 ) *


Tι κάρφωσε ρε μλκ 77.gif 41.gif


Έχει κάνει πολύ ωραία κολλεγιακή χρονιά στην Αριζόνα και μου κάνει εντύπωση ότι δεν επιλέχθηκε στο δραφτ. Τον ήθελα στο Φοίνιξ στο #59. Αλλά διαλέξαμε τον George King. Μπορούσαμε να του προσφέρουμε και 2 way contract αλλά τελικά χαίρομαι που παίζει σε μια ομάδα που όπως και να το κάνεις, δεν είναι μικρές οι απαιτήσεις της.
Air Kef
QUOTE(Zephyr @ Oct 19 2018, 12:08 ) *
Πραγματικά μια καλή ομάδα Ευρωλίγκας αν παίξει στις 3 νίκες με την φετινή NY, δεν χάνει. Κρίμα γιατί δεν έχει τελειωμό αυτό το χάλι.



Συνήθως τα αφήνω αυτά να περνάνε στο ντούκου αλλά αυτό δεν μπόρεσα, οποιαδήποτε σοβαρή ομάδα ευρωλίγκας παίξει με Καντέρ, Τιμ Χάρνταγουει και τα PG της Νέας Υόρκης σοβαρή σειρά playoff, η σειρά θα έληγε 3-0 υπέρ των Νιξ με +15 έως 25 πόντους διαφορά η κάθε νίκη.
SG3ptshooter


Εκείνο το ματς που κάνει κάτι φορές και μας θυμίζει ότι ξέρει μπάλα. Απονομή στους Celtics αναβλήθηκε;
Knickerbocker
Πραγματικά ειμαι περίεργος αν στην ομάδα εχουν κάποια, ανεπίσημα έστω, signals για ενδιαφέρον απο τους τοπ free agents του καλοκαιριού η αποφάσισαν να δώσουν τον Porzingis κυριολεκτικά στον πρώτο που δέχτηκε να πάρει κάποια βαριά συμβόλαια παίρνοντας πισω ψίχουλα.
Όλα η τίποτα το καλοκαίρι αφου και Zion να έρθει με πρώτο πικ, έτσι και φάμε πορτα απο τα βαριά χαρτιά θα γινουμε οι Pelicans της Ανατολης τα επομενα 2-3 χρόνια (ξερω ακούγεται σαν Upgrade,εκεί φτασαμε).
shtarkws
Οι Νικς πρεπει να εχουν ηδη μιλησει με kd και kyrie, δεν εξηγειται αλλιως
geo82
O Kyrie στην αρχή της χρονιάς είχε δηλώσει ότι θα παραμείνει στη Βοστόνη. Αν βέβαια η πορεία της ομάδας δεν είναι η αναμενόμενη, μπορεί να σκεφτεί την αποχώρηση. Διάβασα ότι έκαναν και πρόταση στη Νέα Ορλεάνη για τον Davis αλλά δεν δέχτηκαν την πρόταση οι Pelicans. Είναι τεράστιο ρίσκο η κίνηση, εκτός κι αν γνωρίζουν κάτι που εμείς δεν το ξέρουμε. Το καλοκαίρι θα δείξει, αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος.
pk13
QUOTE(geo82 @ Feb 1 2019, 12:09 ) *
O Kyrie στην αρχή της χρονιάς είχε δηλώσει ότι θα παραμείνει στη Βοστόνη. Αν βέβαια η πορεία της ομάδας δεν είναι η αναμενόμενη, μπορεί να σκεφτεί την αποχώρηση. Διάβασα ότι έκαναν και πρόταση στη Νέα Ορλεάνη για τον Davis αλλά δεν δέχτηκαν την πρόταση οι Pelicans. Είναι τεράστιο ρίσκο η κίνηση, εκτός κι αν γνωρίζουν κάτι που εμείς δεν το ξέρουμε. Το καλοκαίρι θα δείξει, αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος.


Καλά ο Καιρι είναι εντελώς αναξιοπιστός γενικά χθες πχ αλλάξε τροχιά και δήλωσε ότι δεν ξέρω τι θα κανω ρωτήστε με στην 1η Ιουλιου αλλά να ξέρετε ότι δεν χρωστάω σε κανέναν τίποτα και θα κάνω ότι κρίνω σωστό για την καριέρα μου...
Αν ήταν σίγουρος ότι μένει θα έλεγε ότι έχω δηλώσει ότι θέλω να μείνω στη Βοστόνη και τέλος οι παραφιλολογιες...
Θεωρώ πως αν δεν φτάσουν τουλάχιστον στους τελικούς ανατολής θα υπάρχουν πολλές πιθανότητες να φύγει ο Καιρι...
geo82
QUOTE (pk13 @ Feb 2 2019, 12:09 ) *
Αν ήταν σίγουρος ότι μένει θα έλεγε ότι έχω δηλώσει ότι θέλω να μείνω στη Βοστόνη και τέλος οι παραφιλολογιες...
Θεωρώ πως αν δεν φτάσουν τουλάχιστον στους τελικούς ανατολής θα υπάρχουν πολλές πιθανότητες να φύγει ο Καιρι...


Κι εγώ αυτό πιστεύω.
Andre Miller
Ο Kyrie είναι τρολ! Μην ξεχνάμε τις δηλώσεις του περί επίπεδης γης wos_sport4.gif
jasonick


Έχει βρει χρόνο τώρα που απουσιάζουν οι Ntilikina και Mudiay και δεν είναι άσχημος. Είχε δύο χρονιές στο Αριζόνα, πέρσυ έγινε ντραφτ και για αυτό νόμιζα πως είναι 23-24 αλλά τελικά είναι 26. ohmy.gif Για μπακαπ guard μια χαρά μου κάνει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.