Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μια μικρή βοήθεια για δύο κανονισμούς του μπάσκετ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
iagouaros
Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
όταν ο επιτιθέμενος εκτελεί σουτ και η μπάλα δε βρίσκει ούτε ταμπλό και στεφάνι, αλλά και δεν έχει περάσει το ύψος του στεφανιού, μπορεί να πάρει ο ίδιος το ριμπάουντ και να συνεχίσει κανονικά;
Και το δεύτερο, όταν ο επιτιθέμενος στην προσπάθεια για jump shoot δεχτεί την τάπα, αλλά χωρίς να φύγει η μπάλα από τα χέρια του, και κατεβεί με αυτήν στα χέρια, είναι βήματα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Johnaros
Όχι, είναι βήματα.
Μόνο να την πιάσει στον αέρα μπορεί και να σουτάρει ή να πασάρει ίσως...Όπως έκανε ο Παπαλουκάς με το ταμπλό.
Αν δεν έχει ντριπλάρει πριν το σουτ, μπορεί να την ξαναπιάσει νομίζω, αλλά όχι να σκάσει.

Αν δεν είναι φάουλ, είναι βήματα, ναι.
iagouaros
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,
αναφέρονται πουθενά επίσημα οι δύο παραπάνω περιπτώσεις, για να μπορέσω να πείσω και τα φιλαράκια μου. Γιατί αυτή η διαφωνία κρατάει πολλές μέρες !!!!!!!!
Johnaros
Ε, διαιτητής ήμουν για ένα διάστημα, αν θέλεις μπορείς να βρεις τους επίσημους κανονισμούς εδώ.

Μόνο για την τρίτη σειρά του ποστ μου δεν είμαι σίγουρος.
Με τη λογική το σκέφτομαι αυτό, μπακαλίστικα, δε χρειάστηκε ποτέ.
iagouaros
QUOTE(Johnaros @ Sep 17 2010, 21:00 ) *
Ε, διαιτητής ήμουν για ένα διάστημα, αν θέλεις μπορείς να βρεις τους επίσημους κανονισμούς εδώ.

Μόνο για την τρίτη σειρά του ποστ μου δεν είμαι σίγουρος.
Με τη λογική το σκέφτομαι αυτό, μπακαλίστικα, δε χρειάστηκε ποτέ.



Οκ, ευχαριστώ πολύ!!!!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.