Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΝΒΑ vs Rest of the world
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
morfi
QUOTE(NBAer @ Aug 4 2006, 04:05 AM) *
Κοιτα εγω υποστηριζω την ομαδα των ΗΠΑ σε ολα τα παιχνιδια και με τρομερα τρομερο παθος, αλλα επισης και την Ελληνικη ομαδα με το ιδιο παθος εκτος ενος αγωνα: Αυτον με την ομαδα των ΗΠΑ!
Και εγω μαζι σου ειμαι και θελω η ομαδα των ΗΠΑ να νικησει με οσο πιο πολυ γινεται την ομαδα της Ελλαδας αρκει να νικησει και ολες τις αλλες ομαδες με 60αρες ή και 70αρες αν γινεται!

Το καλυτερο για μενα στο μουντομπασκετ: Τελικος----> ΗΠΑ - Ελλαδα 126-83
Ολοι ευχαριστημενοι! Η ομαδα των ΗΠΑ εκανε το αυτονοητο cool.gif και εμεις παιξαμε στον τελικο 77.gif και χασαμε, λογικα απο μια ανωτερη ομαδα! Υπερτατη χαραααααα!

Λες να γινει? Φοβαμαι οτι δεν ειμαστε(ΗΠΑ) τοσο δυνατοι για 60αρες! Αλλα που ξερεις? Ισως ξυπνησουν τα θηριααααααααα wos_sport5.gif

Ελα ρε τρελε ΝΒΑer! Επιτελους βρηκα εναν συναγωνιστη στον αγωνα μου κατα της FIBA, της ευρωλιγκας, του συριγου και οπιουδηποτε αλλουνου που τολμησε να προσβαλει το ΝΒΑ και γενικα την usabasketball! Πες μου οτι εισαι και ολυμπιακός.. banana.gif
NBAer
QUOTE(morfi @ Aug 4 2006, 04:57 AM) *
Ελα ρε τρελε ΝΒΑer! Επιτελους βρηκα εναν συναγωνιστη στον αγωνα μου κατα της FIBA, της ευρωλιγκας, του συριγου και οπιουδηποτε αλλουνου που τολμησε να προσβαλει το ΝΒΑ και γενικα την usabasketball! Πες μου οτι εισαι και ολυμπιακός.. banana.gif


Εγω ΠΑΟΚ ειμαι αλλα μιας και παντα μενουμε απο εξω, μετα υποστηριζω τον θρυλο για το πρωταθλημα! Φετος μπερδεμενα τα πραγματα με εσας. Εγω νομιζα οτι θα συνεχιζε ο Κασλαουσκας και περιμενα μαλλον να παρετε το πρωταθλημα αλλα και κατι ακομα καλυτερο στην Ευρωλιγκα. Πολυ τον συμπαθουσα τον Λιθουανο 77.gif
Και φετος βλεπω: Φευγει ο Πριντεζης?????? Τρελαινομαι για αυτον τον παιχτη και πιστευω οτι θα γινει super! Φευγει ο Χατζης????? Μα τι χαζομαρες κανετε? Και κατι ακουσα και για τον αλλο αγαπημενο μου τον Εντνυ. Καλα αμα τον διωξετε και αυτον τοτε τι να πω?????? shot.gif shot.gif Τι γινετε με αυτον λοιπον?

Οσο για το ΝΒΑ: συνοπτικα να πω κατι: Αυτο που καταστρεφει το ΝΒΑ ειναι ολη αυτη η εισροη των καταραμενων Ευρωπαιων, Ασιατων, Αφρικανων και δε συμμαζευεται. hammer.gif angry_red.gif Παλια ειχαμε κανενα Rik Smits, κανενα Detlef Schrempf, τον μεγιστο Tony Kucoc και αυτα. Τωρα μαθαν ολοι και μας καταστρεφουν το καλυτερο πρωταθλημα....
Vas
Den nomizv oti o Novitski katastrefei to NBA.... alla den sinexizo giati einai off topic...

Den exoun vgalei apo monoi tous oi Evropaioi glosa opos eipe o Morfi.... Oi Amerikanoi dosane to dikaioma me tis omades pou katevazane.

H Amerikh einai 1 apo ta favori alla sigoura den tha to parei me eukolia.

Gia mena oi kaliteres omades einai Amerikh-Lithouania-Argentinh. Meta einai Ellada-Ispania-Galia.

An pezane oloi oi Servoi sigoura tha itan 1 apo ta favori...

Pados mia mikth kosmou enadia stous kaliterous NBAer tha itan poli endiaferon match
treathitch
QUOTE(morfi @ Aug 4 2006, 02:57 AM) *
Ελα ρε τρελε ΝΒΑer! Επιτελους βρηκα εναν συναγωνιστη στον αγωνα μου κατα της FIBA, της ευρωλιγκας, του συριγου και οπιουδηποτε αλλουνου που τολμησε να προσβαλει το ΝΒΑ και γενικα την usabasketball! Πες μου οτι εισαι και ολυμπιακός.. banana.gif

Χεράκι-χεράκι σας βλέπω μαζί στο γκρεμό.
Γιατί δε γουστάρεις το Συρίγο και την ULEB? Υπάρχει κάποιος λόγος για σένα το μπάσκετ να είναι μόνο units και στοιχεία παικτών σε ένα σύνολο, αντί για ομαδοποιημένες καταστάσεις στα χέρια των προπονητών? Βρίσκω αποκρουστική και ασόβαρη τη λογική αυτή, όσο βέβαια και την "απαίτηση" του ΝΒΑer να τους κερδίσει όλους η "Ντριμ Τιμ" του με 40+.
Προφανώς σας διακατέχει ματαιοδοξία κύριοι, διότι το Ευρωπαϊκό μπάσκετ βρίσκεται πίσω από το Αμερικάνικο μόνο σε 2 τομείς: Στον οργανωτικό (χρήματα, marketing) και στην αθλητικότητα των παικτών.
Στα υπόλοιπα, το international game δεν κερδίζει απλά έδαφος. Υπερέχει!

QUOTE(NBAer @ Aug 4 2006, 03:24 AM) *
Οσο για το ΝΒΑ: συνοπτικα να πω κατι: Αυτο που καταστρεφει το ΝΒΑ ειναι ολη αυτη η εισροη των καταραμενων Ευρωπαιων, Ασιατων, Αφρικανων και δε συμμαζευεται. hammer.gif angry_red.gif Παλια ειχαμε κανενα Rik Smits, κανενα Detlef Schrempf, τον μεγιστο Tony Kucoc και αυτα. Τωρα μαθαν ολοι και μας καταστρεφουν το καλυτερο πρωταθλημα....

Οι International players έχουν βελτιώσει το ΝΒΑ.
Αν δεν το είχαν βελτιώσει, φίλε μου, δεν θα τους έπαιρναν οι ομάδες, οι οποίες χρησιμοποιούν τεράστια χρηματικά ποσά για εκείνους. Συνειδητοποίησε ότι κάνεις λάθος και ότι το International game που έπαιξαν ο Πόποβιτς και ο Μπράουν τα τελευταία χρόνια είναι ο βασικός λόγος για τα πρωταθλήματα και το υψηλότατο επίπεδο των Σπερς και των Πίστονς αντίστοιχα και κατάλαβε ότι το μπάσκετ είναι άθλημα και όχι παιδική χαρα για καρφωματάκια και φαντεζί πάσες. Καλά είναι κι αυτά, αλλά η ουσία είναι το σύστημα, η δημιουργία, το isolation και η άμυνα.
Εν ολίγοις το μπάσκετ της Ευρώπης και οι International players εχουν βελτιώσει το ΝΒΑ..
morfi
QUOTE(NBAer @ Aug 4 2006, 05:24 AM) *
Εγω ΠΑΟΚ ειμαι αλλα μιας και παντα μενουμε απο εξω, μετα υποστηριζω τον θρυλο για το πρωταθλημα! Φετος μπερδεμενα τα πραγματα με εσας. Εγω νομιζα οτι θα συνεχιζε ο Κασλαουσκας και περιμενα μαλλον να παρετε το πρωταθλημα αλλα και κατι ακομα καλυτερο στην Ευρωλιγκα. Πολυ τον συμπαθουσα τον Λιθουανο 77.gif
Και φετος βλεπω: Φευγει ο Πριντεζης?????? Τρελαινομαι για αυτον τον παιχτη και πιστευω οτι θα γινει super! Φευγει ο Χατζης????? Μα τι χαζομαρες κανετε? Και κατι ακουσα και για τον αλλο αγαπημενο μου τον Εντνυ. Καλα αμα τον διωξετε και αυτον τοτε τι να πω?????? shot.gif shot.gif Τι γινετε με αυτον λοιπον?

Και εγω αυτο ακριβως λεω... χαζομαρες... ηλιθιοτητες... Α! ναι.. και ο εντνι εχει φυγει... cool.gif

QUOTE(NBAer @ Aug 4 2006, 05:24 AM) *
Οσο για το ΝΒΑ: συνοπτικα να πω κατι: Αυτο που καταστρεφει το ΝΒΑ ειναι ολη αυτη η εισροη των καταραμενων Ευρωπαιων, Ασιατων, Αφρικανων και δε συμμαζευεται. hammer.gif angry_red.gif Παλια ειχαμε κανενα Rik Smits, κανενα Detlef Schrempf, τον μεγιστο Tony Kucoc και αυτα. Τωρα μαθαν ολοι και μας καταστρεφουν το καλυτερο πρωταθλημα....

Αυτα λεω και εγω αλλα κανενας δεν με ακουει... Οι ευρωπαιοι το χαλασανε το ΝΒΑ...

QUOTE(Vas @ Aug 4 2006, 06:46 AM) *
Den nomizv oti o Novitski katastrefei to NBA.... alla den sinexizo giati einai off topic...

O νοβιτζκι ειναι η εξαιρεση... cool.gif

QUOTE(Vas @ Aug 4 2006, 06:46 AM) *
Den exoun vgalei apo monoi tous oi Evropaioi glosa opos eipe o Morfi.... Oi Amerikanoi dosane to dikaioma me tis omades pou katevazane.

Και οχι μονο αυτο... (που για να πουμε την αληθεια οι ομαδες μια χαρα ητανε...) πιστευεις οτι ο νοβιτζκι οπως και ολοι οι ξενοι παικτες θα γινονοτουσαν τοσο καλοι αν δεν πηγαιναν στην αμερικη?Ετσι οπως ητανε θα μενανε... αμπαλοι και αθλιοι...

QUOTE(treathitch @ Aug 4 2006, 01:09 PM) *
Προφανώς σας διακατέχει ματαιοδοξία κύριοι, διότι το Ευρωπαϊκό μπάσκετ βρίσκεται πίσω από το Αμερικάνικο μόνο σε 2 τομείς: Στον οργανωτικό (χρήματα, marketing) και στην αθλητικότητα των παικτών.
Στα υπόλοιπα, το international game δεν κερδίζει απλά έδαφος. Υπερέχει!

Και εσας σας διακατεχει (ποοοοο μου αρεσει αυτη η λεξη) μια φανταστικη (γιατι για φαντασια προκειται) αισιοδοξια που δεν ξερω απο που πηγαζει.Το να μου συγκρινεται ευρωπη με ΝΒΑ και σπανουλη με κομπι δεν μπορω παρα να βαλω τα κλαμματα.Να βαλω τα κλαμματα για δυο λογους:
1 επειδη το βρισκω τοσο αστειο που ξεσπαω σε λυγμους banana.gif
2 επειδη σκεφτομαι "ρε γμτ που εχει καταντησει το ΝΒΑ..." Ε εδω κλαιω απο την στεναχωρια μου...
Και σε τι ακριβως υπερεχει?Το international game αντιγραφει σε ολους τους τομεις το ΝΒΑ.

QUOTE(treathitch @ Aug 4 2006, 01:09 PM) *
Οι International players έχουν βελτιώσει το ΝΒΑ.

Εσυ που την βλεπεις την βελτιωση?

QUOTE(treathitch @ Aug 4 2006, 01:09 PM) *
Αν δεν το είχαν βελτιώσει, φίλε μου, δεν θα τους έπαιρναν οι ομάδες, οι οποίες χρησιμοποιούν τεράστια χρηματικά ποσά για εκείνους.

Και τις περισσοτερες φορες κλαινε τα λεφτα τους... ποια ομαδα δεν εχει χτυπησει το κεφαλι της στον τοιχο επειδη αφησε εναν καλο αμερικανο για να παρει ενα ταλεντο απο την ευρωπη?Μιλας πιο κατω για τους πιστονς... το ντιτροιτ την πατησε... μιλισιτς... θες και αλλους?τσικτισβιλι (η οπως αλλιως λεγεται), νεστεροβιτς και οποιονδηποτε αλλο που τωρα ξεχναω...
Υπαρχει εστω και ενας εδω μεσα που πιστευει οτι ο "μεγαλος" πετζα αξιζει τα λεφτα που του εδωσαν οι χορνετς? 68.gif

QUOTE(treathitch @ Aug 4 2006, 01:09 PM) *
Συνειδητοποίησε ότι κάνεις λάθος και ότι το International game που έπαιξαν ο Πόποβιτς και ο Μπράουν τα τελευταία χρόνια είναι ο βασικός λόγος για τα πρωταθλήματα και το υψηλότατο επίπεδο των Σπερς και των Πίστονς αντίστοιχα και κατάλαβε ότι το μπάσκετ είναι άθλημα και όχι παιδική χαρα για καρφωματάκια και φαντεζί πάσες. Καλά είναι κι αυτά, αλλά η ουσία είναι το σύστημα, η δημιουργία, το isolation και η άμυνα.
Εν ολίγοις το μπάσκετ της Ευρώπης και οι International players εχουν βελτιώσει το ΝΒΑ..

Οι πιστονς δεν στηριζονται σε κανεναν ευρωπαιο παικτη ενω οι σπερς αν δεν παιξει ο ντανκαν ειναι καταδικασμενοι.Και ξαναλεω... οι ευρωπαιοι το ΔΙΕΛΥΣΑΝ το ΝΒΑ...
NBAer
QUOTE(morfi @ Aug 4 2006, 06:35 PM) *
Και εγω αυτο ακριβως λεω... χαζομαρες... ηλιθιοτητες... Α! ναι.. και ο εντνι εχει φυγει... cool.gif
Αυτα λεω και εγω αλλα κανενας δεν με ακουει... Οι ευρωπαιοι το χαλασανε το ΝΒΑ...
O νοβιτζκι ειναι η εξαιρεση... cool.gif


Φυσικα και ειναι εξαιρεση! Δεν μιλησα καθολικα αλλα γενικα. Δεν εννοω οτι ολοι οι Ευρωπαιοι, Ασιατες, κλπ που ερχονται ειναι για τα πανηγυρια αλλα οτι το νεγαλυτερο ποσοστο τους. Αν συνεχισει αυτη η κατασταση τοτε το επιπεδο του ΝΒΑ θα πεσει σε εσχατα σημεια. Του χρονου πχ ο Kobe θα πετυχαινει 40 ποντους μ.ο και αλλοι 10 θα εχουν πανω απο 30 μ.ο. Ειναι ενα δειγμα του τρομαχτικου επιπεδου που φεραν οι Ευρωπαιοι ε? (Για οσους δεν καταλαβαν: ο μ.ο ανεβαινει οσο πεφτει το επιπεδο)


QUOTE
Το να μου συγκρινεται ευρωπη με ΝΒΑ και σπανουλη με κομπι δεν μπορω παρα να βαλω τα κλαμματα.


Ναι και εμενα με ποναει ακομα η κοιλια απο τα γελια με αυτα. Ενας φιλος μου μου ειπε: Μα ποιος Kobe? Ο Διαμαντιδης θα τον εκμηδενισει! 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif


QUOTE
καταδικασμενοι.Και ξαναλεω... οι ευρωπαιοι το ΔΙΕΛΥΣΑΝ το ΝΒΑ...


ΞΑΝΑΠΕΣΤΟ γιατι ειναι μια μεγαλη αληθεια! Βεβαια εγω λεω οχι μονο οι Ευρωπαιοι αλλα και ολοι οι αλλοι(Ασιατες, Αφρικανοι, κλπ, κλπ....) αλλα πραγματι κυριως οι Ευρωπαιοι.


QUOTE
Οι International players έχουν βελτιώσει το ΝΒΑ.


Δεν ξερω αν με δουλευεις,μαλλον οχι, αλλα για πες: σε ποιους τομεις το εχουν βελτιωσει?
Σκεψου το επιπεδο πριν κανα 8-20 χρονια και τα ξαναλεμε.....


Το μονο που δεν καταλαβαινω και θα ηθελα καποιος να με διαφωτισει ειναι γιατι οι ομαδες επιλεγουν συνεχως international οπως τους λες παιχτες? Και μη μου απαντησετε επειδη αξιζουν και ειναι παιχταραδες γιατι θελω σοβαρους λογους.... wink.gif
NBAholic
QUOTE
Αν συνεχισει αυτη η κατασταση τοτε το επιπεδο του ΝΒΑ θα πεσει σε εσχατα σημεια. Του χρονου πχ ο Kobe θα πετυχαινει 40 ποντους μ.ο και αλλοι 10 θα εχουν πανω απο 30 μ.ο. Ειναι ενα δειγμα του τρομαχτικου επιπεδου που φεραν οι Ευρωπαιοι ε? (Για οσους δεν καταλαβαν: ο μ.ο ανεβαινει οσο πεφτει το επιπεδο)


Μπορείτε να χρεώσετε κάποια πράγματα στους Ευρωπαίους, αλλά όχι αυτό.
Τον πρώτιστο λόγο για τα τεράστια νούμερα έχουν οι κανονισμοί κι όχι οι Ευρωπαίοι.

1) Πρόπερσι που είχαμε στο ΝΒΑ πολύ φυσιλογικότερα νούμερα, δεν υπήρχαν σχεδόν εξίσου πολλοί Ευρωπαίοι;
2) Τη σεζόν του Lock-out, τα νούμερα έπεσαν κατακόρυφα σε σχέση με τις περιβάλλουσες χρονιές της σεζόν 1998-99. Χμμμμ...
3) Η δεκαετία του '80 χαρακτηρίζεται η "χρυσή εποχή του ΝΒΑ". Τα σκορ του στιλ 125-120 ήταν καθημερινό φαινόμενο.
4) Πόσοι σέντερ έχουν 20+ πόντους μέσο όρο; Σίγουρα η αιτία για αυτό ΔΕΝ είναι ο υψηλός ανταγωνισμός.

Κατά τη γνώμη μου, την κύρια ευθύνη για την όλη πτώδη έχει η εισροή παιχτών εκτός NCAA, είτε μιλούμε για Ευρωπαίους είτε όχι. Οι περισσότεροι Ευρωπαίοι που διέπρεψαν στο ΝΒΑ ήταν προϊόντα είτε του Κολλεγιακού είτε είχαν ήδη καθιερωθεί στην Ευρώπη σαν κορυφαία ονόματα (Ντίβατς, Κούκοτς, Σαμπόνις, Πέτροβιτς).
Earnang
Πάνω που ξεκινάω το βραδάκι μου και πίνω την Βοτκίτσα βλέπω τα αίσχη εδώ πέρα και ξενερώνω! Ξεκινάμε:

QUOTE
Και όχι μόνο αυτό... (που για να πούμε την αληθεια οι ομαδες μια χαρα ητανε...) πιστευεις οτι ο νοβιτζκι οπως και ολοι οι ξενοι παικτες θα γινονοτουσαν τοσο καλοι αν δεν πηγαιναν στην αμερικη?Ετσι οπως ητανε θα μενανε... αμπαλοι και αθλιοι...


Φίλε μου κοίτα τους περισσότερους διεθνείς που πήγαν στο NBA από την ευρωλίγκα τα τελευταία χρόνια. Οι πιο πολύ η είχαν τους ίδιους η βελτίωσαν τους μέσους όρους τους σε σχέση με την Ευρωλίγκα χωρίς να υπάρχει βελτίωση στον τρόπο παιχνιδιού τους η στην φυσική τους κατάσταση και μην μου απαντήσεις ότι εκεί παίζουν 8 λεπτά παραπάνω γιατί όλοι γνωρίζουμε τον τρόπο που οι Αμερικάνοι αντιμετωπίζουν τους ξένους στις ομάδες τους. Πάρε παράδειγμα φέτος που αποδεκατίστηκε η ευρωλίγκα (κλαψ) γιατί στις ΗΠΑ τρελάθηκαν και άρχισαν να δίνουν συμβόλαια που δεν παίζουν. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ, ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΛΑ BUYOUT ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΙΚΤΗ ΝΑ ΣΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΕΡΙΚΑ ΜΙΡΙΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ

QUOTE
Αυτα λεω και εγω αλλα κανενας δεν με ακουει... Οι ευρωπαιοι το χαλασανε το ΝΒΑ...


Κατά παραδοχή του ιδίου του Stern η Αμερική δεν παράγει αρκετά ταλέντα πια, γιαυτό υπάρχει τέτοια εισροή ξένων και κάνει πάλι φέτος κουλές αλχημείες όπως να μην μπορούν οι παίχτες από το κολλέγιο πριν συμπληρώσουν το πρώτο χρόνο να υπογράψουν επαγγελματικό συμβόλαιο οι οποίες μόνο αποτελέσματα δεν φέρνουν καθώς το πραγματικό πρόβλημα είναι η ανυπαρξία ταλέντων.

QUOTE
Δεν ξερω αν με δουλευεις,μαλλον οχι, αλλα για πες: σε ποιους τομεις το εχουν βελτιωσει?
Σκεψου το επιπεδο πριν κανα 8-20 χρονια και τα ξαναλεμε.....


Οι Ευρωπαίοι δεν έχουν απλά βελτιώσει το επίπεδο του NBA αλλά το έχουν σώσει. Το μπάσκετ σε αντίθεση με ότι πίστευαν παλιά στηρίζεται στην άμυνα η οποία σου δίνει καλύτερη επίθεση. Οι Αμερικάνοι έπαθαν το μεγάλο πολιτισμικό σοκ όταν είδαν το μπάσκετ να αλλάζει και αυτοί να μην μπορούν να προσαρμοστούν σε αυτό. Το σημερινό μπάσκετ θέλει ψηλούς σε τέλεια φυσική κατάσταση παίκτες που να μπορούν να τα κάνουν όλα μέσα στο γήπεδο (all around). Έτσι ξαφνικά οι Αμερικάνοι ανακάλυψαν την Ευρώπη και είδαν οτι στα 250 εκατομμύρια επιπλέον κατοίκων υπάρχουν περισσότερα ταλέντα. Το στυλ του Αμερικάνικου μπάσκετ κιόλας δεν βοήθαγε καθώς τα Αμερικανάκια το μόνο που ήθελαν ήταν να καρφώνουν την μπάλα και δεν μετατρεπόντουσαν σε πιστούς εργάτες που να παίζουν μόνο για την ομάδα. Οι ευρωπαίοι έχουν πολύ καλύτερη μπασκετικη παιδεία ,ενώ οι Αμερικάνοι δεν πάνε πια κολέγιο για να την αποκτήσουν αλλά και να πήγαιναν εκεί που έχει καταντήσει και το κολεγιακό....... Έτσι ομάδες NBA που προσηλώθηκαν πιο γρήγορα στο νέο στυλ Μπάσκετ ασχέτως αν είχαν ξένους μέσα η όχι σάρωσαν τα πρωταθλήματα (Το Ντιτρόιτ δεν έχουν πολλούς ξένους (Ντελφίνο) αλλά παίζουν σαν ομάδα του Ομπράντοβιτς και δεν είναι τυχαίο που αυτή την ομάδα την έστησε ο Μπράουν). Επίσης μην ξεχνάς ότι το NBA πια έχει άμυνα ζώνης!

QUOTE
Και εσας σας διακατεχει (ποοοοο μου αρεσει αυτη η λεξη) μια φανταστικη (γιατι για φαντασια προκειται) αισιοδοξια που δεν ξερω απο που πηγαζει.Το να μου συγκρινεται ευρωπη με ΝΒΑ και σπανουλη με κομπι δεν μπορω παρα να βαλω τα κλαμματα.Να βαλω τα κλαμματα για δυο λογους:


Η αισιοδοξία πηγάζει από τη στιγμή που η ULEB ανέλαβε την Ευρωλιγκά και δημιούργησε το ULEB Cup έχει φέρει το Ευρωπαικό μπάσκετ σε νέο επίπεδο. Κοινός το μπάσκετ φέρνει κέρδος και αποκτά νέους φίλους κάθε μέρα. Όλο και περισσότεροι παίκτες αρνούνται να πάνε NBA και οι πιο πολύ πια το κάνουν για τα λεφτά. Αν η ULEB κατάφερε όλα αυτά σε 6 χρόνια, φανταστείτε σε άλλα 6 τι έχει να γίνει.

QUOTE
Και τις περισσοτερες φορες κλαινε τα λεφτα τους... ποια ομαδα δεν εχει χτυπησει το κεφαλι της στον τοιχο επειδη αφησε εναν καλο αμερικανο για να παρει ενα ταλεντο απο την ευρωπη?Μιλας πιο κατω για τους πιστονς... το ντιτροιτ την πατησε... μιλισιτς... θες και αλλους?τσικτισβιλι (η οπως αλλιως λεγεται), νεστεροβιτς και οποιονδηποτε αλλο που τωρα ξεχναω...
Υπαρχει εστω και ενας εδω μεσα που πιστευει οτι ο "μεγαλος" πετζα αξιζει τα λεφτα που του εδωσαν οι χορνετς? 68.gif


Αφού ρε φίλε δεν υπάρχουν πια καλοί παίκτες στην Αμερική (υπερβολή). Δες το φετινό draft, δες το κολεγιακό στο supersport, να σου δώσω links για sites με scouting reports από highschools. Και οι ίδιοι ψάχνονται. Εδώ θεωρούν τον Γλυνιαδάκη παιχταρά και τον έχουν και παίζει για ψίχουλα στο NBDL γιατί ο παπαρόβλακας (αμα θέλεις admin σβήστο μου) ο Tony Bonzone νόμιζε ότι χτύπησε χρυσό (εγώ ανακάλυψα το άρθρο στο TIME) και τον κράταγε κρυφό από το draft να μην του τον κλέψουνε kill.gif Αν έχουν φτάσει στο σημείο να κάνουν όλα αυτά για τον Γλυνιαδάκη τότε πραγματικά δεν έχουν παραγωγή παικτών στην Αμερική. Και αν νομίζεις ότι όλοι αυτή η εισροή Ευρωπαίων είναι περιστασιακή είσαι και ντεμοντέ καθώς αυτά τα λέγαμε το 1999 αλλά η μόδα δεν τελείωσε ποτέ.

Εδώ σου παραθέτω μερικούς παίκτες για τους οποίους ΣΙΓΟΥΡΑ έχουν μετανιώσει στο NBA που τους πήραν και κλαίνε τα λεφτά τους!




Και αυτοί είναι μόνο μερικοί Ευρωπαίοι. Αμα θές συνεχίζω και με εκτός Ευρώπης πχ Duncan, Ming, Nash κτλπ. η αυτούς που ανδρώθηκαν μπασκετικά στήν Ευρώπη όπως οι Αργεντίνοι. Α και treathitch δεν θέλω σχόλια για Radmanovic, μπήκε απο ανάγκη για να καλύψει την θέση.
NBAer
QUOTE(Earnang @ Aug 5 2006, 06:59 AM) *
Οι Ευρωπαίοι δεν έχουν απλά βελτιώσει το επίπεδο του NBA αλλά το έχουν σώσει. Το μπάσκετ σε αντίθεση με ότι πίστευαν παλιά στηρίζεται στην άμυνα η οποία σου δίνει καλύτερη επίθεση.


Επειδη βαριεμαι να γραφω τωρα πολλα και να διορθωνω αυτα που ειπες biggrin.gif θα σταθω μονο σε αυτο το σημειο που παρεθεσα:
Υπονοεις οτι πλεον στο ΝΒΑ με την εισοδο των Ευρωπαιων παιζουν καλυτερη αμυνα? Αυτο ειναι για γελια! Εκτος του γεγονοτος οτι ο μ.ο ποντων ανεβηκε (Kobe 35 και αλλοι 2 στα 30 και πολλοι στα 25+, πραγμα που το 1998 πχ ηταν τελειως αδιανοητο, μονον ο MJ ειχε 28.5 και ο Malone 27 και ολοι αλλοι πολυ κατω...) εχουμε και το πολυ πιο σημαντικο οτι πολυ απλα δεν υπαρχουν αμυνες! Απλα! Οι περισσοτερες ομαδες πεζουν αμυνα για τα πανηγυρια.... Το μονο που σκεφτονται ειναι πως να σκοραρουν με επιθεσεις αστραπη των 6 sec....
morfi
QUOTE(Earnang @ Aug 5 2006, 06:59 AM) *
Φίλε μου κοίτα τους περισσότερους διεθνείς που πήγαν στο NBA από την ευρωλίγκα τα τελευταία χρόνια. Οι πιο πολύ η είχαν τους ίδιους η βελτίωσαν τους μέσους όρους τους σε σχέση με την Ευρωλίγκα χωρίς να υπάρχει βελτίωση στον τρόπο παιχνιδιού τους η στην φυσική τους κατάσταση

Αυτοι καλα τα πανε... οι ομαδες που παιζουν δεν μας ειπες τι κανουν...

QUOTE(Earnang @ Aug 5 2006, 06:59 AM) *
και μην μου απαντήσεις ότι εκεί παίζουν 8 λεπτά παραπάνω γιατί όλοι γνωρίζουμε τον τρόπο που οι Αμερικάνοι αντιμετωπίζουν τους ξένους στις ομάδες τους.

Καλα κανουν... δεν πιστευω οτι αξιζουν καλυτερη μεταχειριση...

QUOTE(Earnang @ Aug 5 2006, 06:59 AM) *
Κατά παραδοχή του ιδίου του Stern η Αμερική δεν παράγει αρκετά ταλέντα πια, γιαυτό υπάρχει τέτοια εισροή ξένων

H γνωμη του στερν δεν με ενδιαφερει καθολου... ενας λογος που το ΝΒΑ εχει χαλασει ειναι αυτος...
Ε βεβαια, πως να κοιταξουν τα ταλεντα στην αμερικη αν τα ματια τους ειναι στραμμενα στην ευρωπη? Ταλεντα υπαρχουν και θα συνεχισουν να βγαινουνε.Παρε το Slam να δεις κατι παικτουρες που υπαρχουν...

QUOTE(Earnang @ Aug 5 2006, 06:59 AM) *
και κάνει πάλι φέτος κουλές αλχημείες όπως να μην μπορούν οι παίχτες από το κολλέγιο πριν συμπληρώσουν το πρώτο χρόνο να υπογράψουν επαγγελματικό συμβόλαιο οι οποίες μόνο αποτελέσματα δεν φέρνουν καθώς το πραγματικό πρόβλημα είναι η ανυπαρξία ταλέντων.

Το συγκεκριμενο δεν το βρισκω καθολου κουλο... ασε που κανονικα επρεπε να τους αφησει να καθονται εκει και παραπανω χρονια... την ειδαν ολα τα πιτσιρικια και πανε στο ΝΒΑ...
Ο στερν εχει κανει κι' αλλα που ειναι πιο κουλα...

QUOTE(Earnang @ Aug 5 2006, 06:59 AM) *
Οι Ευρωπαίοι δεν έχουν απλά βελτιώσει το επίπεδο του NBA αλλά το έχουν σώσει.

Δλδ θες να μου πεις οτι ο πετζα και ο κιριλενκο εχουν σωσει το καλυτερο πρωταθλημα στον κοσμο?Ουτε για πλακα... δλδ τι παραπανω προσφεραν οχι μονο αυτοι αλλα και ολοι οι αλλοι? ποια ομαδα εχει παρει πρωταθλημα με ευρωπαιο ηγετη?Κ Α Μ Μ Ι Α.Kαι ουτε προκειται... γιατι στα δυσκολα οι αμερικανοι σηκωνουν ολο το βαρος.Σαν τον νοβιτζκι φετος (αν και για να πω την πικρη αληθεια δεν το περιμενα).Ας ειναι καλα ο τζεισον τερι... Επισης θυμασαι πριν καποια χρονια ποιος ηταν ο παικτης των κιγκς που με την επιστροφη του χαλασε οτι εφτιαξαν ο γουεμπερ και ο μπιμπι?Στον ομαδα σου επαιζε... στον ΠΑΟΚ...

QUOTE(Earnang @ Aug 5 2006, 06:59 AM) *
Το μπάσκετ σε αντίθεση με ότι πίστευαν παλιά στηρίζεται στην άμυνα η οποία σου δίνει καλύτερη επίθεση. Οι Αμερικάνοι έπαθαν το μεγάλο πολιτισμικό σοκ όταν είδαν το μπάσκετ να αλλάζει και αυτοί να μην μπορούν να προσαρμοστούν σε αυτό.

Το μπασκετ δεν εχει αλλαξει καθολου... παραμενει το ιδιο... ΟΛΟΙΔΙΟ! Ενταξει ενα πολιτισμικο σοκ το περασανε.Λιγο οι λαθος επιλογες, λιγο και οι αδελφες που τους παιζουν αμυνα ζωνης, λιγο τα δικαιωματα που ειχανε δωσει οι παλιες ντριμ τιμ, την πατησανε... και μην ξεχνας οτι η αμερικη παιζει 5 παιχνιδια αλλα ειναι παιχνιδαρες.Ολοι θελουν να τους κερδισουν και οι αντιπαλοι τα δινουν ολα...

QUOTE(Earnang @ Aug 5 2006, 06:59 AM) *
Εδώ σου παραθέτω μερικούς παίκτες για τους οποίους ΣΙΓΟΥΡΑ έχουν μετανιώσει στο NBA που τους πήραν και κλαίνε τα λεφτά τους!

Οι περισσοτεροι απο αυτους?Εννοειτε πως ειναι επρεπε ηδη να εχουν επιστρεψει πισω...

Λοιποοοοοοοοοον
Εχουμε και λεμε...

Μπορις Ντιαο - Ενω υπηρχαν παιχτες που ειχαν πραγματικη βελτιωση φετος και αυξησαν κατακορυφα τα νουμερα τους (ντειβιντ γουεστ, μαικ τζειμς) το βραβειο πηγε στον γαλλο.Αληθεια, τον προτιμας απο τον Αμαρε?

Τονι Παρκερ - Πολυ καλος πλειμεικερ, ξερει να καθοδηγει την ομαδα αλλα αμα του κλεισεις τους διαδρομους... χαθηκε!Εκτος αυτου δεν συγκρινεται με παικτες οπως ο κιντ και μπαρον ντειβις που εινια κλασεις ανωτεροι...

Ντιρκ Νοβιτζκι - Για ολα υπαρχει μια εξαιρεση... Ε, ο Ντιρκ ειναι η εξαιρεση σε ολα αυτα που λεω.Αλλωστε ολοι το παραδεχονται...

Ζιτρουνας Ιλγκαουσκας - Αλλη μια εξαιρεση.Μου αρεσει πολυ σαν παικτης αλλα οι τραυματισμοι τον εχουν περιορισει σημαντικα.Θα εκανε μεγαλη καριερα.Ηδη εχει κανει δλδ αλλα θα μπορουσε και καλυτερη

Αντρει Κιριλενκο - Απο τους καλυτερους αμυντικους (οχι ομως ο καλυτερος).Αμφιβαλλω αν μπορει να στηριχτει μια ομαδα πανω του.Τα αποτελεσματα των τζαζ τα λενε ολα...

Πετζα Στογιακοβιτς - Ο ορισμος της αθλιοτητας.Πιστευεις οτι αξιζει 60 εκατομμυρια?Oh no... εκτος απο το σουτ δεν εχει τπτ αλλο αξιολογο... αυτος εσωσε το ΝΒΑ?Το ελεγα και τοτε, το λεω και τωρα.Οι κιγκς ισως τωρα να ητανε πρωταθλητες αν δεν επαιζε εκει ο πετζα... ο πετζα χαλαγε την απιστευτη ομαδα που ειχανε.Και βγηκα σωστος... βγηκε δευτερος σκορερ σε μια απο τις χειροτερες παραγωγικες χρονιες του ΝΒΑ.Οταν ο δευτερος σκορερ εχει 25π μ.ο αυτο λεει πολλα...

Πο Γκασολ - Ο καλυτερος ρουκι στο χειροτερο ντραφτ, 0 νικες στα πλειοφ...

Λουολ Ντεγκ - Πολυ καλος, ενας λογος που αναγεννηθηκαν οι μπουλς, το παλικαρι εχει πολυ μελλον μπροστα του...

Μεχμετ Οκουρ - Ε Λ Ε Ο Σ ρε συ.Επιτηδες το κανεις? Η αθλιοτητα στο μεγαλειο της.Ενταξει δεν λεω, μου αρεσε στους πιστονς, ηταν καλος για τον ρολο που ειχε, αλλα Ε Λ Ε Ο Σ.

Τονι Κουκοτς - Πριν δεκα χρονια ηταν καλος...

Νεναντ Κριστιτς - Ε τωρα πειστηκα οτι το κανεις επιτηδες... tongue.gif Η λιστα με τους αθλιους συνεχως μεγαλωνει!

Ραντμανοβιτς - Απλα, ενας καλος σουτερ τριων ποντων...

QUOTE(Earnang @ Aug 5 2006, 06:59 AM) *
Και αυτοί είναι μόνο μερικοί Ευρωπαίοι. Αμα θές συνεχίζω και με εκτός Ευρώπης πχ Duncan, Ming, Nash κτλπ. η αυτούς που ανδρώθηκαν μπασκετικά στήν Ευρώπη όπως οι Αργεντίνοι. Α και treathitch δεν θέλω σχόλια για Radmanovic, μπήκε απο ανάγκη για να καλύψει την θέση.

Τιμ Ντανκαν - Το παλικαρι ειναι αμερικανος ειτε σας αρεσει ειτε οχι.. και ναι ειναι γαματος...

Γιαο Μιγκ - O γιαο ειναι καλος μονο και μονο επειδη δεν υπαρχει και πολλοι αλλοι σε αυτην την θεση... Πριν δεκα χρονια ουτε που θα επαιζε... Καμμια φορα, καθομαι μονος μου, βαζω χατζηγιαννη, παραγγελνω σουβλακια και αναρωτιεμαι... πως γινεται ο μπονζι γουελς να του παιρνει ριμπαουντ?

Στιβ Νας - Στο νταλλας ηταν ενα αισχος και μισο.Ο χειροτερος πλειμεικερ του ηλιακου μας συστηματος.Ο φινλει εκανε ολη την δουλεια... Στους σανς ομως εχει κανει πολυ καλη δουλεια αλλα οχι και δυο φορες MVP.Και ο σακιλ εχει μονο ενα...
Earnang
H μάχη συνεχίζεται

QUOTE
Αυτοι καλα τα πανε... οι ομαδες που παιζουν δεν μας ειπες τι κανουν...


Κοίτα τους παίκτες από πάνω και δες τα ρεκόρ των ομάδων τους!

QUOTE
H γνωμη του στερν δεν με ενδιαφερει καθολου... ενας λογος που το ΝΒΑ εχει χαλασει ειναι αυτος...
Ε βεβαια, πως να κοιταξουν τα ταλεντα στην αμερικη αν τα ματια τους ειναι στραμμενα στην ευρωπη? Ταλεντα υπαρχουν και θα συνεχισουν να βγαινουνε.Παρε το Slam να δεις κατι παικτουρες που υπαρχουν...


Καλά ρε φίλε άμα δεν σε ενδιαφέρει η γνώμη του Stern του ανθρώπου που έφτιαξε το NBA της δεκαετίας του 80 και όλο το marketing που εσύ λατρεύεις και το έκανε από τα πιο δημοφιλή και προσοδοφόρα αθλήματα στόν κόσμο, τότε γιατι ασχολήσε. Όσο για το slam προφανώς εσυ με δουλεύεις, αν οι πληροφορίες που παίρνεις για το basket είναι από το Slam τότες...................

QUOTE
Δλδ θες να μου πεις οτι ο πετζα και ο κιριλενκο εχουν σωσει το καλυτερο πρωταθλημα στον κοσμο?Ουτε για πλακα... δλδ τι παραπανω προσφεραν οχι μονο αυτοι αλλα και ολοι οι αλλοι? ποια ομαδα εχει παρει πρωταθλημα με ευρωπαιο ηγετη?Κ Α Μ Μ Ι Α.Kαι ουτε προκειται... γιατι στα δυσκολα οι αμερικανοι σηκωνουν ολο το βαρος.Σαν τον νοβιτζκι φετος (αν και για να πω την πικρη αληθεια δεν το περιμενα).Ας ειναι καλα ο τζεισον τερι... Επισης θυμασαι πριν καποια χρονια ποιος ηταν ο παικτης των κιγκς που με την επιστροφη του χαλασε οτι εφτιαξαν ο γουεμπερ και ο μπιμπι?Στον ομαδα σου επαιζε... στον ΠΑΟΚ...


Δεν είναι οι παίκτες μόνο αλλά και η νοοτροπία του πως παίζετε το μπάσκετ που πήγε στην Αμερική από την Ευρώπη. Απλά η Αμερικάνοι ανακάλυψαν ότι και τον Τζόρνταν άμα έχει η αντίπαλη ομάδα, άμα παίζεις άμυνες προσαρμογής μπορείς να κερδίσεις το παιχνίδι.

QUOTE
Το μπασκετ δεν εχει αλλαξει καθολου... παραμενει το ιδιο... ΟΛΟΙΔΙΟ! Ενταξει ενα πολιτισμικο σοκ το περασανε.Λιγο οι λαθος επιλογες, λιγο και οι αδελφες που τους παιζουν αμυνα ζωνης, λιγο τα δικαιωματα που ειχανε δωσει οι παλιες ντριμ τιμ, την πατησανε... και μην ξεχνας οτι η αμερικη παιζει 5 παιχνιδια αλλα ειναι παιχνιδαρες.Ολοι θελουν να τους κερδισουν και οι αντιπαλοι τα δινουν ολα...


Τι να σου πω αν πραγματικά πιστεύεις ότι το μπάσκετ δεν έχει αλλάξει τα τελευταία 20 χρόνια. Επίσης έχω πολύ καιρό να δω παιχνιδάρα με τις ΗΠΑ, συγκεκριμένα από το 2000. Όσο για το όλοι θέλουν να τους νικήσουν, δεν ξέρω καμιά ομάδα που να θέλει να χάσει.

QUOTE
Μπορις Ντιαο - Ενω υπηρχαν παιχτες που ειχαν πραγματικη βελτιωση φετος και αυξησαν κατακορυφα τα νουμερα τους (ντειβιντ γουεστ, μαικ τζειμς) το βραβειο πηγε στον γαλλο.Αληθεια, τον προτιμας απο τον Αμαρε?


shot.gif Ρε φίλε αν δεν πήρες πρέφα τι έκανε φέτος ο Ντιαό, και ποια είναι η κανονική του θέση τότε και πάλι δεν ξέρω τι να σου απαντήσω. Όσο για τον Parker έλεος που είναι χειρότερος από τον Baron Davis. Άμα επιμένεις κιόλας κάνουμε σύγκριση πιο κάτω.

QUOTE
Πετζα Στογιακοβιτς - Ο ορισμος της αθλιοτητας.Πιστευεις οτι αξιζει 60 εκατομμυρια?Oh no... εκτος απο το σουτ δεν εχει τπτ αλλο αξιολογο... αυτος εσωσε το ΝΒΑ?Το ελεγα και τοτε, το λεω και τωρα.Οι κιγκς ισως τωρα να ητανε πρωταθλητες αν δεν επαιζε εκει ο πετζα... ο πετζα χαλαγε την απιστευτη ομαδα που ειχανε.Και βγηκα σωστος... βγηκε δευτερος σκορερ σε μια απο τις χειροτερες παραγωγικες χρονιες του ΝΒΑ.Οταν ο δευτερος σκορερ εχει 25π μ.ο αυτο λεει πολλα...


Άν ο Πέτζα δεν αξίζει τα 60 πού παίρνει τότε ποιος αξίζει τον μισθό του, o Houston με 20$ μίρια τον χρόνο και ενώ έχει σταματήσει το μπάσκετ!, ο Stephon Marbury που αν και παιχταράς, τσεπώνει 16$ μίρια σε μιά ομάδα πού πάει κατά διαόλου και δεν έχει προσφέρει ποτε σε αυτήν, ο Filney με 15$ μίρια, ο Penny Hardaway με 15$ μίρια, ο Jalen Rose με $15,694,250 η ο Keith Van Horn με άλλα $15,694,250 και μπορώ να συνεχίσω πολύ ώρα. Επίσης τι σχέση έχει αν μια χρονιά είναι παραγωγική με το πόσους πόντους βάζει ένας παίκτης?

QUOTE
Πο Γκασολ - Ο καλυτερος ρουκι στο χειροτερο ντραφτ, 0 νικες στα πλειοφ...


Άμα ψάχνεις για χειρότερα Draft πήγαινε προς Candy man μεριά η κοίτα και φετινό.

QUOTE
Μεχμετ Οκουρ - Ε Λ Ε Ο Σ ρε συ.Επιτηδες το κανεις? Η αθλιοτητα στο μεγαλειο της.Ενταξει δεν λεω, μου αρεσε στους πιστονς, ηταν καλος για τον ρολο που ειχε, αλλα Ε Λ Ε Ο Σ.


Εσένα σου αρέσει αυτό το στυλ μπάσκετ και μην ξεχνάς ότι έχει 18 ppg!

Όσο για τον Radmanovic το παραδέχομαι είναι ο πιο overrated Ευρωπαίος που αγωνίζεται στο NBA.

QUOTE
Στιβ Νας - Στο νταλλας ηταν ενα αισχος και μισο.Ο χειροτερος πλειμεικερ του ηλιακου μας συστηματος.Ο φινλει εκανε ολη την δουλεια... Στους σανς ομως εχει κανει πολυ καλη δουλεια αλλα οχι και δυο φορες MVP.Και ο σακιλ εχει μονο ενα...


kill.gif No comment. Πιστοί του μπάσκετ ενωθείτε να διώξουμε αυτή τη λαίλαπα!

και στην τελική τι σε κάνει να νομίζεις ότι ξέρεις καλύτερα από τους ακριβοπληρωμένους υπευθύνους του NBA?
Όσο για το γεγονός ότι δεν παίζουν άμυνα πια, προφανώς αναφέρεσαι σε ομάδες που δεν παίζουν playoff, και μην ξεχνάς οτι αυτές οι ομάδες παίζουν το στυλ μπάσκετ που σου αρέσει (επιθετικό με τα δύο αστέρια να παίρνουν όλο το σκοράρισμα)
dizzy_fingers
QUOTE(Earnang)
H μάχη συνεχίζεται
\
...σε καινούριο τόπικ από εδώ και πέρα, καθώς η συζήτηση έχει πολύ ψωμί.

Έχω διαβάσει στα γρήγορα τα ποστ σας, αλλά δεν έχω το χρόνο να γράψω κάτι.
Απλά θέλω να σας ευχαριστήσω που συζητάτε χωρίς να ξεφεύγετε από τα όρια, με απλή παράθεση επιχειρημάτων και χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς.
Keep it up!
morfi
QUOTE
Καλά ρε φίλε άμα δεν σε ενδιαφέρει η γνώμη του Stern του ανθρώπου που έφτιαξε το NBA της δεκαετίας του 80 και όλο το marketing που εσύ λατρεύεις και το έκανε από τα πιο δημοφιλή και προσοδοφόρα αθλήματα στόν κόσμο, τότε γιατι ασχολήσε. Όσο για το slam προφανώς εσυ με δουλεύεις, αν οι πληροφορίες που παίρνεις για το basket είναι από το Slam τότες...................

Το ΝΒΑ και ειδικα της δεκαετιας του 80 το "εφτιαξαν" ο λαρι με τον ματζικ, πιο μετα ο τζορνταν και γενικως οι σουπερσταρ παικτες… Και ναι, δεν λεω, τα πηγε περιφημα και αυτος αλλα οτι εφτιαξε ολα αυτα τα χρονια παει να το χαλασει... Ειναι ηλιθιο να λεει οτι θα δημιουργηθουν ομαδες ΝΒΑ στην κινα και στην ευρωπη... Ειναι καταστροφη!Το ΝΒΑ αυτοκαταστρεφεται και κανεις δεν το βλεπει...
Δεν ενημερωνομαι από το Slam.Καταρχας δεν είναι ενημερωτικο περιοδικο αλλα αφιερωνει πολλες σελιδες σε παικτες απο τα ανοιχτα γηπεδα, τα λυκεια, τα κολλεγια…

QUOTE
Δεν είναι οι παίκτες μόνο αλλά και η νοοτροπία του πως παίζετε το μπάσκετ που πήγε στην Αμερική από την Ευρώπη. Απλά η Αμερικάνοι ανακάλυψαν ότι και τον Τζόρνταν άμα έχει η αντίπαλη ομάδα, άμα παίζεις άμυνες προσαρμογής μπορείς να κερδίσεις το παιχνίδι.

Αυτο δεν το ανακαλυψαν τωρα… Στο ΝΒΑ παντα υπηρχανε ομαδες που επαιζαν αμυνα… οι ντιντροιτ με τους bad boys, η νεα υορκη με τον σταρκς και ολους τους αλλους… οι λεικερς επαιζαν αμυνα… οι σελτικς επισης... οι μπουλς... δεν υπαρχει πρωταθλητρια ομαδα που να μην παιζει αμυνα... Δεν το εμαθαν τωρα… μαλλον οι ευρωπαιοι εβλεπαν τους πιστονς…

QUOTE
Τι να σου πω αν πραγματικά πιστεύεις ότι το μπάσκετ δεν έχει αλλάξει τα τελευταία 20 χρόνια. Επίσης έχω πολύ καιρό να δω παιχνιδάρα με τις ΗΠΑ, συγκεκριμένα από το 2000. Όσο για το όλοι θέλουν να τους νικήσουν, δεν ξέρω καμιά ομάδα που να θέλει να χάσει.

Σιγουρα αλλα ιδιαιτερα την αμερικη θελουν να την κερδισουν μονο και μονο για να εχουν να το λενε… μια νικη της ιταλιας εναντιων της αργεντινης θα ξεχαστει γρηγορα.Η νικη επι των αμερικανων στα φιλικα πριν τους ολυμπιακους ολοι την θυμουνται… Ειναι τιμη να νικας την αμερικη.Θα το λες στα παιδια σου οτι ησουνα μελος εκεινης της ομαδας που κερδισε τους παικτες του NBA…
Και φυσικα το μπασκετ αλλα και ιδιαιτερα το ΝΒΑ εχουν αλλαξει τα τελευταια 20 χρονια...

QUOTE
shot.gif Ρε φίλε αν δεν πήρες πρέφα τι έκανε φέτος ο Ντιαό, και ποια είναι η κανονική του θέση τότε και πάλι δεν ξέρω τι να σου απαντήσω.

Αυτο θελω να μου πεις… Τι εκανε? Τι παραπανω προσφερε απο τον μαριον και τον μπαρμποσα?

QUOTE
Όσο για τον Parker έλεος που είναι χειρότερος από τον Baron Davis. Άμα επιμένεις κιόλας κάνουμε σύγκριση πιο κάτω.

Θα την κααααααααανουμε… θα την καααααααανουμε tongue.gif oχι εδω ομως.Στο φορουμ του ΝΒΑ που υπαρχουν και αλλες συγκρισεις…


QUOTE
Άν ο Πέτζα δεν αξίζει τα 60 πού παίρνει τότε ποιος αξίζει τον μισθό του,

Δεν τα αξιζει και το εχουν παραδεχτει ολοι και εδω μεσα αλλα και στα ΜΜΕ…


QUOTE
o Houston με 20$ μίρια τον χρόνο και ενώ έχει σταματήσει το μπάσκετ!,
Ταλεφτα τα ξιζει και με το παραπανω... ηταν από τους καλυτερους παικτες και ισως ο καλυτερος σουτερ… Τωρα δεν παιζει και πληρωνετε, δεν φταιει αυτος...

QUOTE
ο Stephon Marbury που αν και παιχταράς, τσεπώνει 16$ μίρια σε μιά ομάδα πού πάει κατά διαόλου και δεν έχει προσφέρει ποτε σε αυτήν,

Οπως λες και εσυ ο μαρμπερι ειναι παικταρας… και λιγα παιρνει..

QUOTE
ο Filney με 15$ μίρια,

O φινλει κι’αν ειναι παικταρας… καποτε ολοι οι μαβς ηταν αυτος!

QUOTE
ο Penny Hardaway με 15$ μίρια,

Τωρα οχι.. αλλα πιο παλια?
morfi
QUOTE
ο Jalen Rose με $15,694,250

Ο ροουζ είναι από τους αγαπημενους μου… ηταν ο κυριοτερος λογος που ειχαν παει οι πεισερς στον τελικο… και η καριερα του πιο μετα ηταν το ιδιο καλη… δεν βλεπω τον λογο να μην αξιζει αυτα τα λεφτα…


QUOTE
η ο Keith Van Horn με άλλα $15,694,250
Υπερτιμημενος, καποτε μερικοι αργοσχολοι ειχανε πει οτι ειναι ο νεος λαρι μπερντ… ουτε για πλακα…

QUOTE
και μπορώ να συνεχίσω πολύ ώρα.
Και παλι δεν μπορεις να μου συγκρινεις 15 και 20 εκατομμυρια με 60!Για τον φινλει και τον μαρμπερι ειναι λιγα αλλα για τον στογιακοβιτς ισως και παλι πολλα… οχι ομως και 60!Τους επιασε κοροιδα…


QUOTE
Επίσης τι σχέση έχει αν μια χρονιά είναι παραγωγική με το πόσους πόντους βάζει ένας παίκτης?

Τον ειχανε κανει θεο την χρονια που βγηκε δευτερος σκορερ… την χρονια που στο ΝΒΑ δεν εμπαινε ποντος με τπτ!



QUOTE
Άμα ψάχνεις για χειρότερα Draft πήγαινε προς Candy man μεριά η κοίτα και φετινό.
Εσένα σου αρέσει αυτό το στυλ μπάσκετ και μην ξεχνάς ότι έχει 18 ppg!

Oπως ειπες, το φετινο… στο Νο1 ιταλος?! 68.gif Ακομα κλαιω…
Παντα θα υπαρχουν τα φοβερα και τα αθλια ντραφτ…


QUOTE
Όσο για τον Radmanovic το παραδέχομαι είναι ο πιο overrated Ευρωπαίος που αγωνίζεται στο NBA.
Για να ερχεται απο τον παγκο για μερικα λεπτα και να σουταρει κανα δυο τριποντα καλος ειναι…


QUOTE
και στην τελική τι σε κάνει να νομίζεις ότι ξέρεις καλύτερα από τους ακριβοπληρωμένους υπευθύνους του NBA?

Το οτι παρακολουθω εδω και πολλα χρονια και εγω δει πολλες γκαφες που εκαναν οι ακριβοπληρωμενοι παραγοντες…


Την χρονια που μας ερχεται περιπου 1 στους 4 θα ειναι ξενοι!Αυτο ειναι καταντια...
Earnang
QUOTE
Δεν ενημερωνομαι από το Slam.Καταρχας δεν είναι ενημερωτικο περιοδικο αλλα αφιερωνει πολλες σελιδες σε παικτες απο τα ανοιχτα γηπεδα, τα λυκεια, τα κολλεγια...


Το SLAM έχω σταματήσει να το πέρνω εδω και χρόνια, για ένα λόγο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ.... σπρώχνει πιτσιρίκια που του σφθράνε οι manager, κάνουν όνομα και μετά συνήθως καταστρέφονται.

QUOTE
Αυτο δεν το ανακαλυψαν τωρα… Στο ΝΒΑ παντα υπηρχανε ομαδες που επαιζαν αμυνα… οι ντιντροιτ με τους bad boys, η νεα υορκη με τον σταρκς και ολους τους αλλους… οι λεικερς επαιζαν αμυνα… οι σελτικς επισης... οι μπουλς... δεν υπαρχει πρωταθλητρια ομαδα που να μην παιζει αμυνα... Δεν το εμαθαν τωρα…
μαλλον οι ευρωπαιοι εβλεπαν τους πιστονς…


Αν θεωρείς οτι οι bad boys έπαιζαν άμυνα προσαρμογής με παγίδες τότε δεν τους έχει δει να παίζουν. Οι Detroit εκείνη την εποχή το μόνο αμυντικο σύστημα που παίζαν ήταν το πιο σκληρό man to man, κοινώς ξύλο. Και για τα δεδομένα της επόχης απέδιδε κιόλας, αλλά αυτό δεν είναι αυτο που συζητάμε και ούτε αυτό μπορεί να εφαρμοστεί σήμερα γιατί δεν θα πετύχει. Η μονάδικη ομάδα (ασχέτως οτι μου την σπάγαν αφάνταστα) που ugly_tocktock.gif έπαιζε μια απο της καλύτερες άμυνες που έχω δει ήταν οι Bulls στα πρώτα τρία. Αυτοί και το International δίδαξαν το υπόλοιπο NBA τι θα πεί άμυνα (Αν δείτε παλίες κασσέτες των bulls και δείτε τις άμυνες είδικα στις 4ες περιόδους έπαιζαν ζώνη και δεν τούς σφύραγαν λόγο έυνοιας)

QUOTE
Σιγουρα αλλα ιδιαιτερα την αμερικη θελουν να την κερδισουν μονο και μονο για να εχουν να το λενε… μια νικη της ιταλιας εναντιων της αργεντινης θα ξεχαστει γρηγορα.Η νικη επι των αμερικανων στα φιλικα πριν τους ολυμπιακους ολοι την θυμουνται… Ειναι τιμη να νικας την αμερικη.Θα το λες στα παιδια σου οτι ησουνα μελος εκεινης της ομαδας που κερδισε τους παικτες του NBA…
Και φυσικα το μπασκετ αλλα και ιδιαιτερα το ΝΒΑ εχουν αλλαξει τα τελευταια 20 χρονια...


Η απάντηση είναι απλά μαθηματικά. Όλοι θέλουν να σε κερδίσουν αν δεν έχεις χάσει ποτέ, άφου λοίπον έχεις χάσει τόσες φορές γιατί να θέλουν να το διηγούνται στα εγκόνια τους?

QUOTE
Αυτο θελω να μου πεις… Τι εκανε? Τι παραπανω προσφερε απο τον μαριον και τον μπαρμποσα?


Αυτό που προσέφερε είναι οτι ένας 24χρόνος SG γιατί αυτη είναι η κανονική του θέση, ασχέτως οτι τον ανεβάσανε μια στο NBA λόγω ύψους, πήρε απο το χέρι την ομάδα μετα τον τραυματισμό του Αμάρε, και παίζοντας στη θέση center!!! την οδήγησε εκεί που έφτασε. Εκτός του οτι ηδή έχει μείνει στήν ιστορία, προφανώς δεν γνωρίζεις τι συμβόλαιο του ετοιμάζουν οι Phoenix και για πόσα χρόνια. Ο Boris ίσως είναι ο πιο ταλαντούχος παίκτης αυτη τη στιγμή στόν πλανήτη.

QUOTE
Δεν τα αξιζει και το εχουν παραδεχτει ολοι και εδω μεσα αλλα και στα ΜΜΕ…


Σου παρέθεσα ένα σωρό παίκτες με τούς περσινούς τους μισθούς που τα αξίζουν πολυ λιγότερο απο τόν Πέτζα και που πέρνουν πολύ μεγαλύτερο μισθό απο αυτόν.

QUOTE
Τα λεφτα τα ξιζει και με το παραπανω... ηταν από τους καλυτερους παικτες και ισως ο καλυτερος σουτερ… Τωρα δεν παιζει και πληρωνετε, δεν φταιει αυτος...


Ο Houston έχει να παίξει καλό μπάσκετ 5 χρόνια τουλάχιστον. ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΒΡΙΖΑΝ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!

QUOTE
Οπως λες και εσυ ο μαρμπερι ειναι παικταρας… και λιγα παιρνει..


Απόσο ξέρω οι παίκτες δεν πληρώνονται μόνο απο αν είναι παικτάρες, αλλα και απο τί προσφέρουν στήν ομάδα!

QUOTE
O φινλει κι’αν ειναι παικταρας… καποτε ολοι οι μαβς ηταν αυτος!


Κάποτε, αλλα αυτά τα λεφτά δεν τα πήρε κάποτε, αλλα πέρσι!

QUOTE
Τωρα οχι.. αλλα πιο παλια?


Ξαναδιάβασε το αποπάνω σχόλιο!

QUOTE
Ο ροουζ είναι από τους αγαπημενους μου… ηταν ο κυριοτερος λογος που ειχαν παει οι πεισερς στον τελικο… και η καριερα του πιο μετα ηταν το ιδιο καλη… δεν βλεπω τον λογο να μην αξιζει αυτα τα λεφτα…


Το οτι είναι απο τους αγαπημένους σου δεν θα σού αρέσει αυτο που θα σου πώ, αλλά σαν προσφορά είναι στα ίδια με τον Stojakovic και παίρνει και τρία μίρια παραπάνω!

QUOTE
Υπερτιμημενος, καποτε μερικοι αργοσχολοι ειχανε πει οτι ειναι ο νεος λαρι μπερντ… ουτε για πλακα…


Ναι αλλά τα 15$ τα παίρνει!

QUOTE
Και παλι δεν μπορεις να μου συγκρινεις 15 και 20 εκατομμυρια με 60!Για τον φινλει και τον μαρμπερι ειναι λιγα αλλα για τον στογιακοβιτς ισως και παλι πολλα… οχι ομως και 60!Τους επιασε κοροιδα…


ugly_tocktock.gif Sorry ρε φίλε αλλά αν όπως λες παρακολουθείς NBA χρόνια, είναι σαν να σε πιάνω να κάνεις λάθος σε εξετάσεις του Νηπιαγωγείου! ΜΕΓΑ ΣΟΥ ΣΦΑΛΜΑ!!!!!!!!!!!!! Ο Σταγιάκοβιτς πέρνει 60 δια 5 χρόνια άρα 12 τον χρόνο, που σημαίνει οτι όλοι οι προαναφερθέντες πληρόνονται πολύ περισότερο απο τον Πέτζα! και οι πιο πολύ απο αυτούς δεν παίζουν καλύτερο μπάσκετ τώρα απο τον Πέτζα.
QUOTE
Την χρονια που μας ερχεται περιπου 1 στους 4 θα ειναι ξενοι!Αυτο ειναι καταντια...


Που να δείς σε καμία πενταριά που ο ένας στους δύο θα είναι ξένοι! biggrin.gif
Air Kef
QUOTE(μορφι)
Αυτοι καλα τα πανε... οι ομαδες που παιζουν δεν μας ειπες τι κανουν...


Ότι κάνει και η ομάδα σου με τον παικταρά τον Πιρς και χωρίς Ευρωπαίους.Άσε που παίρνουν και κάνα Πρωτάθλημα(Πάρκερ),πάνε και σε κανένα τελικό.



Και κάτι άλλο για τους καινούριους.Αν νομίζετε πως έχετε ελπίδα απέναντι στον morfi,κάντε μια βόλτα στο φόρουμ του ΝΒΑ,στις συζητήσεις για καλύτερους παίκτες τώρα,στο φόρουμ του Ολυμπιακού και του ΠΑΟ και ξανασκεφτήτε το..
morfi
QUOTE(Air Kef @ Aug 7 2006, 04:48 PM) *
Ότι κάνει και η ομάδα σου με τον παικταρά τον Πιρς και χωρίς Ευρωπαίους.Άσε που παίρνουν και κάνα Πρωτάθλημα(Πάρκερ),πάνε και σε κανένα τελικό.

Οτι γινεται στο σαν αντονιο γινεται λογω ντανκαν.Ο παρκερ εξαφανιζεται στους τελικους.
Μην μου συγκρινεις το ροστερ των σελτικς με των σπερς.Ο πιρς ειναι σχεδον μονος του.Ολοι οι αλλοι εκτος απο τον ζερμπιακ ειναι πιτσιρικια.Πριν μερικα χρονια που ειχαμε καλυτερη ομαδα φτασαμε μεχρι τους τελικους της ανατολης.
Και φυσικα ουτε για πλακα μην συγκρινεις τον πιρς με τον παρκερ...


QUOTE(Air Kef @ Aug 7 2006, 04:48 PM) *
Και κάτι άλλο για τους καινούριους.Αν νομίζετε πως έχετε ελπίδα απέναντι στον morfi,κάντε μια βόλτα στο φόρουμ του ΝΒΑ,στις συζητήσεις για καλύτερους παίκτες τώρα,στο φόρουμ του Ολυμπιακού και του ΠΑΟ και ξανασκεφτήτε το..

Αυτο μου αρεσε... tongue.gif
Earnang
Αν δεν το δες morfi εχω κάνει post στήν προηγούμενη σελίδα!
morfi
To ειιιιιιιιδα, τo ειιιιιιιιδα... και φυσικα το ειδα... banana.gif Απλα δεν εχω χρονο να απαντησω... ο πολεμος δεν τελειωσε... I'll be back... cool.gif
treathitch
ΝΒΑ εναντίον Ευρώπης είναι ένα δίλλημα για τυφλούς.
Όποιος έχει μάτια και βλέπει, όποιος έχει την ικανότητα να διακρίνει τη διαφορά ενός μήλου με ένα πορτοκάλι και έχει και έστω και λίγη λογική καταλαβαίνει αμέσως ότι η νοοτροπία του μπάσκετ ανάμεσα στις 2 ηπείρους είναι μεγάλη και ξεκινάει από πολύ μικρές ηλικίες.

Οι Αμερικάνοι, οι οποίοι είναι οι πατέρες του αθλήματος, δίνουν μεγαλύτερη βάση στη δύναμη, σε αντίθεση με τους Ευρωπαίους που στηρίζονται στη λογική. Τα Αμερικανάκια, τα οποία γίνονται γνωστά από μικρές ηλικίες, λόγω του εκπληκτικά οργανωμένου συστήματος highschool με τις ατελείωτες πληροφορίες και τους πολλούς σκάουτ ανά τις ΗΠΑ, μαθαίνουν από την προεφηβεία τους να γυμνάζονται και να χρησιμοποιούν τα αθλητικά τους προσόντα στο ένας εναντίον ενός. Οι Ευρωπαίοι, αν και εδώ υπάρχουν περισσότερες σχολές, στέλνουν τα παιδιά τους σε παιδοεφηβικά τμήματα των μεγάλων συλλόγων. Εκεί δίνεται μεγαλύτερη έμφαση στην ομαδικότητα, την τεχνική και τα συστήματα και περιορίζεται το ατομικό ταλέντο.
Ο τελευταίος λόγος, μαζί με την έλλειψη ζήτησης στην αγορά (το μπάσκετ είναι πρώτο άθλημα μόνο στη Λιθουανία αν δεν απατώμαι) και την ακόμη και σήμερα αναπτυσσόμενη νοοτροπία και μη επαγγελματική σταθερποίηση (αυτή θα επέλθει μόνο με το καινούριο σύστημα της ULEB) είναι οι λόγοι που το άθλημα δεν εκτοξεύτηκε ακόμα στην Ευρώπη.
Ωστόσο, το ότι οι Αμερικάνοι δίνουν μεγαλύτερους μισθούς (λόγω μεγαλύτερης ζήτησης), έχουν σαφώς καλύτερη οργάνωση (αφού εδώ και δεκαετίες δουλεύουν πάνω σε αυτό) και έχουν μεγαλύτερο ταλέντο (αφού το μπάσκετ παραμένει τοπ άθλημα ανάμεσα στα παιδιά των γκέτο), δε σημαίνει ότι το άθλημα εκεί δεν ταβάνωσε προ δεκαετίας περίπου.
Αν στα παραπάνω προσθέσει κανείς τη λυσσαλέα ανάγκη των underclassmen κολλεγιόπαιδων και high school βρεφών για εύκολο χρήμα, υπερπροβολή και χλιδή, τότε καταλαβαίνει κανείς πως φθάσαμε στην υποτίμηση του πιο όμορφου πρωταθλήματος στον κόσμο, του κολεγιακού.
Με την παράλληλη εκτόξευση της Ευρωλίγκας, όπου οι νεαροί παίκτες παίρνουν ελάχιστες ευκαιρίες, λόγω της ανάγκης των ομάδων για νίκη, την ως τώρα εξ ίσου αναπτυσσόμενη νοοτροπία στα buyouts και την έλλειψη ευκαιριών για one-on-one παιχνίδι για τους ταλαντούχους παίκτες σε ευρωπαϊκά γήπεδα, λόγω των στενότερων γηπέδων, του διαφορετικού κανονισμού στα βήματα, της σφιχτής και σκληρότερης άμυνας και της έμφασης στο ομαδικό παιχνίδι, πολλά International καλόπαιδα στράφηκαν και εκείνα στην πρόωρη συμμετοχή στο ντραφτ.
Και εδώ βέβαια αρχίζει η ιστορία. Το να βαφτίζουμε ως busts τους Ευρωπαίους επειδή στο ατομικό παιχνίδι είναι πιο φαντεζί είναι θέμα business. Δε μας κάνει αυτός γιατί δε φέρνει τα λεφτά που περιμένουμε. Αλλά, τι περιμένουμε; Αν θέλουμε κάτι που δε γίνεται, τότε τι χρήματα θα μας φέρει ο παίκτης; Πήραν το Ντάρκο οι Πίστονς, ομάδα α' γραμμής για να γυαλίζει τον πάγκο; Ε, τί περίμενε ο Ντούμαρς; Ό,τι όταν παίρνει έναν unproven Ευρωπαίο που καλά καλά δεν ήξερε τι θέση έπαιζε και ενώ ο Μπράουν δεν τον έβαζε να παίξει, θα έκανε την καλύτερη επένδυση;
O Mπαρνιάνι τώρα, κατά τη γνώμη μου ήταν ο καλύτερος παίκτης του ντραφτ, μαζί με τον Ρόι και τον Φόι, αλλά πάει σε μια ομάδα γεμάτη στη φροντλάιν. Περιμένει ο Κολάντζελο κάτι άλλο από το να γίνει franchise player σε λιγότερο από 3 χρόνια; Μάλλον όχι. Γιατί αν αυτό περιμένει, μάλλον κάποιο λάθος έχει κάνει. Αν ήθελε έτοιμο παίκτη, ας έπαιρνε τον Άνταμ Μόρισον, ο οποίος εγγύηση θα είναι και βασικός από την πρώτη μέρα θα ήταν στο τρία. Μάλλον στο μακροπρόθεσμο κοιτάνε οι Ράπτορς, γιατί αλλιώς η κίνηση αυτή δε βγάζει νόημα.
Λοιπόν, ας μην τα απλοποιούμε. Δε φταίνε οι παίκτες και δη οι Ευρωπαίοι παίκτες που το ΝΒΑ έφτασε στα όριά του και στράφηκε σε νεαρούς, ταλαντούχους, αλλά άπειρους Ευρωπαίους και άγουρα παιδάκια από το χάισκουλ να καλύψουν τα κενά και το ...μέλλον του.

Προς τον χρήστη morfi:
Το ΝΒΑ βασίζεται στο individual basketball και τέτοιους παίκτες στην Ευρώπη δε βρίσκεις πολλούς, λόγω διαφοράς στη μπασκετική παιδεία και έλλειψης αθλητικών προσόντων, όπως εξήγησα παραπάνω. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που βλέπεις λιγότερους Internationals να γίνονται ντραφτ σε σύγκριση με τους Αμερικάνους (άλλοι λόγοι είναι τα buyouts, ο αφάνταστος εθνικισμός, η σιγουριά και η αλαζονεία των "ανώτερων" Αμερικάνων για τα ταλέντα τους, η αποτυχία κάποιων παικτών στο παρελθόν, το κακό scouting και άλλα), αλλά αυτός ειναι και ο λόγος που οι International Players, όσο μεγαλύτεροι πηγαίνουν στο ΝΒΑ, τόσο λιγότερες ελπίδες έχουν να πετύχουν, αφού έχουν παίξει χρόνια στο διαφορετικό σύστημα, είτε αυτό το λες FIBA είτε ULEB.
Όμως αυτός είναι και ένας λόγος που οι Αμερικάνοι, αν δε μάθουν να παίζουν με τους κανόνες του International Basketball (το οποίο είναι πολλάκις ανώτερο και σαφώς πιο ενδιαφέρον από το επιεικώς βαρετό πράγμα που βλέπουμε στο ΝΒΑ, κατά την ταπεινή μου άποψη), πάντα θα αποτυγ(χάνουν) έξω από την ασπίδα του μέχρι πρότινος "άσπιλου", "τέλειου" και "αναμφισβήτητα καλύτερου" πρωταθλήματός τους.
Μακριά από μας τέτοιες νοοτροπίες μάγκες...
Air Kef
QUOTE
Οτι γινεται στο σαν αντονιο γινεται λογω ντανκαν.


Ρώτα τον Ντάνκαν και δες δηλώσεις του μετά τους τελικούς του 2005.
Ας ήταν Αμερικανός ο Μανου και θα έβλεπα τι θα έλεγες.


QUOTE
Πριν μερικα χρονια που ειχαμε καλυτερη ομαδα φτασαμε μεχρι τους τελικους της ανατολης.


Μπράβο ρε,άντε και Πρωταθλητές Περιφέριεας.



Μου αρέσει που έχω γράψει ότι δεν ξαναχολούμε μαζί σου,αλλά όλο υποκύπτω στον πειρασμό!! sad.gif
NBAholic
QUOTE
Ρώτα τον Ντάνκαν και δες δηλώσεις του μετά τους τελικούς του 2005.
Ας ήταν Αμερικανός ο Μανου και θα έβλεπα τι θα έλεγες.


O Mανού έκανε σπουδαία σειρά. Αλλά πιστεύω πως ο TD το πήρε δίκαια το MVP. Πρώτα απ'όλα, τα πλέι οφ δεν είναι μόνο οι Τελικοί (και γι'αυτό είμαι εναντίον του "MVP των Τελικών"). Τα νούμερά τους στα πλέι οφ του 2005 ήταν:

Μανού: 20.8/5.8/4.2 (τα καλύτερα της καριέρας του)
Ντάνκαν: 23.6/12.4/2.7

Ακόμη και στους Τελικούς, ο Ντάνκαν ήταν σταθερότερος. Θεωρώ τη χειρότερη εμφάνισή του καλύτερη απ'τις εμφανίσεις του Μανού στα ματς 2-3 (ίσως και 4).
morfi
QUOTE(Air Kef @ Aug 8 2006, 06:55 PM) *
Ρώτα τον Ντάνκαν και δες δηλώσεις του μετά τους τελικούς του 2005.
Ας ήταν Αμερικανός ο Μανου και θα έβλεπα τι θα έλεγες.
Μπράβο ρε,άντε και Πρωταθλητές Περιφέριεας.
Μου αρέσει που έχω γράψει ότι δεν ξαναχολούμε μαζί σου,αλλά όλο υποκύπτω στον πειρασμό!! sad.gif

Εσυ τωρα γιατι προσπαθεις να μου την πεις αφου ετσι και αλλιως δεν εισαι σαν αντονιο.Τους νικς υποστηριζεις... και εκει δεν μπορεις να μου την πεις... cool.gif
Air Kef
Εγώ δεν είπα ότι οι Νικς πάνε καλύτερα από τους Κέλτες.Εσύ είπες ότι οι ομάδες των Ευρωπαίων δεν κάνουν τπτ και σου ανέφερα τους Σπερς με 4-5 μη Αμετικανούς,τους 3 5αδάτους κι όλας.

Ρε χόλικ άσε μας να κοιλιστουμε στα ανόητα επιχηρήματά μας.!! tongue.gif

Σοβαρά τώρα,δεν είπα πως έπρεπε να είναι οπωσδήποτε ΜVP,απλά απάντησα στον φίλτατο για τα περί μη Αμερικανών.Μην ξεχναμε πως έχει χαρακτηρήσει τον Μανού,"ένα άθλιο συμπλήρωμα".
Αχ ρε γαμώτο,πόσο πονάει η απρόσμενη ήττα τελικά,την μια μέσα στην έδρα σου(Παγκόσμιο 2002) και την άλλη όταν κατέβηκες αποφασισμένος να πάρεις ρεβανς(Αθήνα 2004) .. wink.gif
treathitch
QUOTE(Air Kef @ Aug 8 2006, 11:07 PM) *
Μην ξεχναμε πως έχει χαρακτηρήσει τον Μανού,"ένα άθλιο συμπλήρωμα".

Όποιος το χει πει αυτό, τόσα ξέρει, τόσα λέει... 68.gif

QUOTE(Air Kef @ Aug 8 2006, 11:07 PM) *
Αχ ρε γαμώτο,πόσο πονάει η απρόσμενη ήττα τελικά,την μια μέσα στην έδρα σου(Παγκόσμιο 2002) και την άλλη όταν κατέβηκες αποφασισμένος να πάρεις ρεβανς(Αθήνα 2004) .. wink.gif

Μήπως εννοείς οι ...απρόσμενες (?) τρεις ήττες στο κάθε τουρνουά?
Air Kef
Στα λόγια μου έρχεσαι. smile.gif

Έχει πει πολλά κατά καιρούς,αυτό είναι κάτι αντιπροσωπευτικό.Όπως και το ότι ο Μαλικ Ρόουζ είχε περισσότερη συμμετοχή στον τίτλο του 2005.. rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.