Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΚΙ ΟΜΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ..
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Live strong
Κάντε τα στραβά μάτια"
Του Γιώργου Κογκαλίδη
13/11/2007 (23:56)

Είναι υποχρέωση κάθε δημοσιογράφου να ερευνήσει τις "καταγγελίες" που φτάνουν στα χέρια του. Πόσο μάλλον αυτές που ήδη έχουν δημοσιευτεί.
Στην επιστολή που λάβαμε από έναν φίλο προπονητή και σας παρουσιάσαμε (με τίτλο "Δεν εφαρμόζουν τον νόμο") υπήρχε ένα κυρίαρχο ζήτημα: Πώς μπορούν να παίζουν προπονητές χωρίς τα απαραίτητα ΤΥΠΙΚΑ προσόντα.

Ο Σύνδεσμος Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης, σε επικοινωνία που είχαμε μαζί του, απάντησε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα, καθώς δεν είναι δικαιοδοτικό όργανο, πέρα από το να ενοχλεί τους "υπεύθυνους" και να προτείνει στα μέλη του να κάνουν ένσταση κατά του αντίπαλου προπονητή, ο οποίος δεν διαθέτει άδεια.
Μάλιστα, μας ενημέρωσε πως τρεις ημέρες πριν τη δημοσίευση της επιστολής, είχε σταλεί προς τους διαιτητές για τέταρτη φορά αίτημα να ελέγχουν τις ταυτότητες.
"Δεν μπορεί -σκεφτήκαμε- οι άνθρωποι μάς κοροϊδεύουν. Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με περιπτώσεις ανθρώπων που δεν γνωρίζουμε, αλλά με συγκεκριμένα πρόσωπα και πράγματα".
Το ψάξαμε και μάθαμε πως υπάρχει εντολή από την ΚΕΔ να κάνουν οι διαιτητές τα στραβά μάτια! Μην φανταστείτε ίντριγκες και συνωμοσίες. Απλά πράγματα: Ο Ανδρέας Παπαδόπουλος, μέλος της ΚΕΔ, ενημέρωσε σε πρόσφατο σεμινάριο τους "γκρίζους" ότι υπάρχει συμφωνία ανάμεσα στην ΕΟΚ, τον ΕΣΑΚΕ και την Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας να μην ελέγχουν οι διαιτητές.
Αν κάποια ομάδα δεν είναι στο... κόλπο και επιχειρήσει να κάνει ένσταση, τότε οι διαιτητές είναι υποχρεωμένοι να το γράψουν στο φύλλο αγώνα και ας βρουν την άκρη τους οι εμπλεκόμενοι στην Αθλητική Δικαιοσύνη. Αυτά είπε ο κ. Παπαδόπουλος και αυτές οι εντολές έχουν φτάσει μέχρι τις Τοπικές Ενώσεις, αφού με τη σειρά τους οι διαιτητές τις μεταφέρουν αυτούσιες.
Χωρίς κανένα άλλο σχόλιο…

πηγή: basketblog.gr



Τώρα θα μου πείτε γιατί το ποστάρισα αυτό το άρθρο;
Γιατί απλά είναι πολύ σημαντικό!
Και δυστυχώς τέτοια φαινόμενα τα συναντάμε όλο και πιο συχνά!
Θα μου πείτε το θέμα είναι η άδεια ή οι γνώσεις που μπορεί να έχει ο προπονητής και δεν έχει το μαγικό χαρτάκι που λέγεται άδεια; Και απαντώ, οι υπόλοιποι που έχουν δηλαδή τι είναι; Βλάκες; Ο καθένας από εσάς ας δώσει τη δική του απάντηση!
Δεν θ ασχοληθώ περισσότερο με το θέμα, εδώ δεν ασχολούνται αυτοί που πρέπει…
Με αφορμή όμως αυτό, θ ασχοληθώ με κάτι άλλο, που ενώ δεν έχει καμία σχέση με το άρθρο, παρόλα αυτά εγώ θα το πω!
Μπορεί κάποιοι προπονητές να μην έχουν άδεια, αλλά δυστυχώς κάποιοι άλλοι δεν είναι καν προπονητές, οι οποίοι έχουν αυτοχρηστεί από μόνοι τους ή πήραν το χρίσμα από κάποιους που εξυπηρετούν τα οικονομικά τους συμφέροντα.
Τι θέλω να πω; Συναντάμε πολλές φορές το φαινόμενο, παιδάκια που παίζουν σε μεγαλύτερα ηλικιακά τμήματα μια ς ομάδας, να προπονούν μικρότερα!!! Κι αυτό γιατί οι ομάδες αδυνατούν να πάρουν έναν προπονητή που θα του δίνουν ένα πάγιο μισθό κάθε μήνα, δίνουν ένα χαρτζιλίκι στα παιδιά αυτά και τα κάνουν προπονητές!
Τα μικρούλια όμως που πηγαίνουν για να κάνουν τα πρώτα τους βήματα στο χώρο πληρώνουν τη συνδρομή τους κανονικά κάθε μήνα και απαιτούν να μάθουν!
Και ξαναρωτώ, γιατί ξύπνησα με πολλές απορίες σήμερα το πρωί… τι μπορούν να διδάξουν αυτά τα παιδιά; Δηλαδή με το να ξέρουν τα ίδια να σκάνε μια μπάλα και να βάζουν γκολ στο καλάθι έχουν δικαίωμα να γίνουν προπονητές;
Κι αυτοί που διδάσκονται προπονητική τι θα γίνουν σκουπιδιάρηδες;
Το να είναι κάποιος προπονητής δεν είναι αστείο πράγμα πρέπει να το καταλάβουμε όλοι μας! Ο προπονητής είναι δάσκαλος και καλά θα κάνουν να το καταλάβουν όλοι αυτό. Ποιος γονιός θα ήθελε έναν κακό δάσκαλο για το παιδί του; Ποιος γονιός θα ήθελε έναν μαθητή της έκτης να κάνει μάθημα στο παιδί της πρώτης; Η οποία είναι μια πολύ σημαντική τάξη! Αν δε μάθεις να συλλαβίζεις πως θα μάθεις να διαβάζεις;
Εκτός αν θεωρούν ορισμένοι, ότι την ώρα της προπόνησης τα παιδάκια είναι στο παιδότοπο και παίζουν.
Τα γήπεδα δεν είναι παιδότοπος είναι χώρος εκμάθησης ειδικά όταν πληρώνεις για να μάθεις και βγάζεις και δελτίο για να παίζεις. Όταν βγει το δελτίο είσαι πλέον αθλητής, είτε το θέλεις είτε όχι. Θα μου πείτε έλα μωρέ μικρά παιδάκια είναι, τι δελτία και βλακείες μας τσαμπουρνάς εδώ… κι όμως ένα παιδί από τα έντεκα βγάζει δελτίο στην ομάδα του. Είναι υποχρεωτικό ακόμα κι αν δε συμμετέχει σε αγωνιστικά τμήματα.
Οπότε καλά θα κάνουν να σκέφτονται τα σωματεία ποιους βάζουν να κάνουν προπονήσεις στα παιδιά των υποδομών, γιατί αν θέλουμε κάποια στιγμή να βγάλουμε σωστούς αθλητές καλά θα κάνουμε να σκεφτούμε ότι μια γερή και καλή οικοδομή πρέπει να έχει γερές βάσεις, αν δεν έχει θα πέσει.
Κι αν δε το καταλαβαίνουν τα σωματεία ας το καταλάβουν οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους για να μάθουν και ας πράξουν αναλόγως!
PanosIlio
Πω πω πω τι μπορεί να πάθει ένας άνθρωπος αν ξυπνήσει στραβά... tongue.gif tongue.gif

Στα σοβαρά τώρα. Αυτό που περιγράφεις, δεν μιλάω για τα αντρικά τμήματα, μιλάω για παιδό-εφηβικά και κυρίως για τα μίνι τμήματα των ομάδων, γίνεται και είναι πάγια τακτική πολλών ομάδων.

Ας πούμε στην ομάδα της περιοχής μου, που έπαιζα και εγώ μικρός για χόμπι, έχω τύχει να έχω προπονητή ένα παιδί που έπαιζε στην ομάδα πιο παλιά, τώρα πλέον είναι δημοσιογράφος, έγκριτος και πολύ καλός. Πολύ καλό παιδί, παιχτούρα μεγάλη στα νιάτα του και μπορώ να πω έμαθα πολλά αλλά προπονητής δεν ήταν, δηλαδή δεν είχε πτυχίο, όχι ότι το χαρτί μετράει και τόσο αλλά τουλάχιστον σημαίνει πως για να το πάρεις πληρείς κάποιες βασικές προϋποθέσεις . Βέβαια είχα και προπονητές κανονικούς, ο καλύτερος από όλους και μερικοί θα τον έχετε ακουστά ήταν ο Σάκης Γαζής. Για μένα μορφή biggrin.gif biggrin.gif

Τώρα προπονητής στα μικρά είναι ένα παιδί, που ούτε καλός παίχτης ήταν, ούτε προπονητής είναι, ούτε χαρτί έχει κτλ κτλ.

Το γεγονός δυστυχώς δύσκολα θα αντιμετωπιστεί εφόσον οι νόμοι δεν εφαρμόζονται. Αν υπάρχουν νόμοι φυσικά.

Καταρχάς μιλάμε για ερασιτεχνικό αθλητισμό που στην Ελλάδα ο όρος έχει χάσει την ουσία του και το νόημά του. Πως μπορούμε να μιλάμε για ερασιτεχνικό αθλητισμό όταν πχ ομάδες Γ' ΕΣΚΑΝΑ παίρνουν παίχτες με μεταγραφές των 2,3 ή και 5 χιλιάδων ευρώ? Το πλατιάζω λίγο αλλά έτσι είναι. Όταν βλέπεις τόσο μαύρο χρήμα να διακινείται στα αντρικά τμήματα, γιατί ο "παράγοντας" να κάτσει να δώσει λεφτά για προπονητή στους μικρούς όταν μπορεί με ένα χαρτζιλίκι να βάλει ένα παιδί ή κάποιον άσχετο να κάνει προπόνηση?

Η νοοτροπία δεν υπάρχει, το χρήμα υπάρχει αλλά μαύρο και πάνε σε διάφορες τσέπες και λεφτά για σωστή δουλειά απλά δεν δίνονται διότι δεν υπάρχει κέρδος.

Από την άλλη αν οι γονείς πάρουν τα παιδιά από τα σωματεία αυτά που θα τα στείλουν να αθληθούν?? Σχολικός αθλητισμός δεν υπάρχει, το μάθημα της γυμναστική είναι 1 ή 2 ώρες τη βδομάδα και είναι σαν διάλειμμα. Τα αθλητικά σχολεία λειτουργούν ως, ας πούμε, προθάλαμοι? χώροι συγκέντρωσης? κάτι τέτοιο τέλος πάντων, για τις μεγάλες ομάδες να βάζουν τους παίκτες τους με μιλημένους καθηγητές για να μην έχουν πρόβλημα στο σχολείο κτλ κτλ. Εδώ εμείς, όταν ήμουν στο λύκειο, που στην τελική ένα απλό λύκειο είναι κάναμε μεταγραφές από άλλα σχολεία για χάρη της ομάδας μπάσκετ, που έτυχε να έχουμε εκείνη την εποχή διάφορα ταλέντα για να τα πλαισιώσουμε για να πάμε στο πανελλήνιο, όπως και έγινε και είχαμε βγει και τρίτοι αλλά μια χρονιά έγινε αυτό. Δεν είναι κάτι συστηματικό.

Πάντως το πρόβλημα είναι υπαρκτό και έχει ρίζες στην κουλτούρα του Έλληνα ως προς την άθληση και την παιδεία γύρω από τον αθλητισμό και την ερασιτεχνική κουλτούρα, όταν κάποιοι ψευτοπαράγοντες προσπαθούν ακόμα και από εκεί να βγάλουν λεφτά και δεν υπάρχουν νόμοι, και άνθρωποι να εφαρμόσουν αυτούς τους νόμους, για να σταματήσει αυτό το φαινόμενο τότε η κατάσταση θα συνεχιστεί.
Live strong
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Nov 14 2007, 14:11 ) *
Από την άλλη αν οι γονείς πάρουν τα παιδιά από τα σωματεία αυτά που θα τα στείλουν να αθληθούν?? Σχολικός αθλητισμός δεν υπάρχει, το μάθημα της γυμναστική είναι 1 ή 2 ώρες τη βδομάδα και είναι σαν διάλειμμα. Τα αθλητικά σχολεία λειτουργούν ως, ας πούμε, προθάλαμοι? χώροι συγκέντρωσης? κάτι τέτοιο τέλος πάντων, για τις μεγάλες ομάδες να βάζουν τους παίκτες τους με μιλημένους καθηγητές για να μην έχουν πρόβλημα στο σχολείο κτλ κτλ. Εδώ εμείς, όταν ήμουν στο λύκειο, που στην τελική ένα απλό λύκειο είναι κάναμε μεταγραφές από άλλα σχολεία για χάρη της ομάδας μπάσκετ, που έτυχε να έχουμε εκείνη την εποχή διάφορα ταλέντα για να τα πλαισιώσουμε για να πάμε στο πανελλήνιο, όπως και έγινε και είχαμε βγει και τρίτοι αλλά μια χρονιά έγινε αυτό. Δεν είναι κάτι συστηματικό.



Προς θεού, δεν είπα να πάρουν οι γονείς τα παιδιά, το αντίθετο μάλιστα!
Απλά να ελέγχουν, και έχουν το δικαίωμα να το κάνουν, ποιοι προπονούν τα παιδιά τους!
Έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν ένσταση αν κάτι δεν τους αρέσει!
PanosIlio
Αν κάποιος γονιός κάνει κάτι τέτοιο, η απάντηση είναι πληρωμένη και έτοιμη. "Αν δεν σου αρέσει πάρε το παιδί σου και φύγε" δυστυχώς

ή

Υπάρχει και άλλη λύση, θα βάζουμε το παιδί σου να παίζει λίγο παραπάνω και όλα καλά. blink.gif blink.gif

Υπάρχουν πολλά.
nikefalin
QUOTE(Live strong @ Nov 14 2007, 09:57 ) *
Τώρα θα μου πείτε γιατί το ποστάρισα αυτό το άρθρο;
Γιατί απλά είναι πολύ σημαντικό!
Και δυστυχώς τέτοια φαινόμενα τα συναντάμε όλο και πιο συχνά!
Θα μου πείτε το θέμα είναι η άδεια ή οι γνώσεις που μπορεί να έχει ο προπονητής και δεν έχει το μαγικό χαρτάκι που λέγεται άδεια; Και απαντώ, οι υπόλοιποι που έχουν δηλαδή τι είναι; Βλάκες; Ο καθένας από εσάς ας δώσει τη δική του απάντηση!
Δεν θ ασχοληθώ περισσότερο με το θέμα, εδώ δεν ασχολούνται αυτοί που πρέπει…
Με αφορμή όμως αυτό, θ ασχοληθώ με κάτι άλλο, που ενώ δεν έχει καμία σχέση με το άρθρο, παρόλα αυτά εγώ θα το πω!
Μπορεί κάποιοι προπονητές να μην έχουν άδεια, αλλά δυστυχώς κάποιοι άλλοι δεν είναι καν προπονητές, οι οποίοι έχουν αυτοχρηστεί από μόνοι τους ή πήραν το χρίσμα από κάποιους που εξυπηρετούν τα οικονομικά τους συμφέροντα.
Τι θέλω να πω; Συναντάμε πολλές φορές το φαινόμενο, παιδάκια που παίζουν σε μεγαλύτερα ηλικιακά τμήματα μια ς ομάδας, να προπονούν μικρότερα!!! Κι αυτό γιατί οι ομάδες αδυνατούν να πάρουν έναν προπονητή που θα του δίνουν ένα πάγιο μισθό κάθε μήνα, δίνουν ένα χαρτζιλίκι στα παιδιά αυτά και τα κάνουν προπονητές!
Τα μικρούλια όμως που πηγαίνουν για να κάνουν τα πρώτα τους βήματα στο χώρο πληρώνουν τη συνδρομή τους κανονικά κάθε μήνα και απαιτούν να μάθουν!
Και ξαναρωτώ, γιατί ξύπνησα με πολλές απορίες σήμερα το πρωί… τι μπορούν να διδάξουν αυτά τα παιδιά; Δηλαδή με το να ξέρουν τα ίδια να σκάνε μια μπάλα και να βάζουν γκολ στο καλάθι έχουν δικαίωμα να γίνουν προπονητές;
Κι αυτοί που διδάσκονται προπονητική τι θα γίνουν σκουπιδιάρηδες;
Το να είναι κάποιος προπονητής δεν είναι αστείο πράγμα πρέπει να το καταλάβουμε όλοι μας! Ο προπονητής είναι δάσκαλος και καλά θα κάνουν να το καταλάβουν όλοι αυτό. Ποιος γονιός θα ήθελε έναν κακό δάσκαλο για το παιδί του; Ποιος γονιός θα ήθελε έναν μαθητή της έκτης να κάνει μάθημα στο παιδί της πρώτης; Η οποία είναι μια πολύ σημαντική τάξη! Αν δε μάθεις να συλλαβίζεις πως θα μάθεις να διαβάζεις;
Εκτός αν θεωρούν ορισμένοι, ότι την ώρα της προπόνησης τα παιδάκια είναι στο παιδότοπο και παίζουν.
Τα γήπεδα δεν είναι παιδότοπος είναι χώρος εκμάθησης ειδικά όταν πληρώνεις για να μάθεις και βγάζεις και δελτίο για να παίζεις. Όταν βγει το δελτίο είσαι πλέον αθλητής, είτε το θέλεις είτε όχι. Θα μου πείτε έλα μωρέ μικρά παιδάκια είναι, τι δελτία και βλακείες μας τσαμπουρνάς εδώ… κι όμως ένα παιδί από τα έντεκα βγάζει δελτίο στην ομάδα του. Είναι υποχρεωτικό ακόμα κι αν δε συμμετέχει σε αγωνιστικά τμήματα.
Οπότε καλά θα κάνουν να σκέφτονται τα σωματεία ποιους βάζουν να κάνουν προπονήσεις στα παιδιά των υποδομών, γιατί αν θέλουμε κάποια στιγμή να βγάλουμε σωστούς αθλητές καλά θα κάνουμε να σκεφτούμε ότι μια γερή και καλή οικοδομή πρέπει να έχει γερές βάσεις, αν δεν έχει θα πέσει.
Κι αν δε το καταλαβαίνουν τα σωματεία ας το καταλάβουν οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους για να μάθουν και ας πράξουν αναλόγως!


Στις μικρές ηλικίες και στις μικρές κατηγορίες όλα είναι "ότι να ναι". Οι προπονητές δε χρειάζεται να δείχνουν ταυτότητα στους αγώνες ΕΣΚΑ (άρα και παιδικοεφηβικά) που σημαίνει πως οι ομάδες κυριολεκτικά μπορούν να βάλουν όποιον γουστάρουν, ακόμα και τον φύλακα του γηπέδου.
Κάποιες ομάδες έχουν κάνει την πλαστοπροσωπεία συνήθειο και ειδικά σε αυτές τις ηλικίες ούτε οι ref μπορούν να ελέγξουν αποτελεσματικά αφού είτε τα παιδιά θα πουν πως δεν έχουν ταυτότητα είτε οι φωτογραφίες στα δελτιάκια τους είναι 5-6 ετών και έχουν αλλάξει κάποια χαρακτηριστικά τους.

Τα ανοικτά γηπέδα όπως είπε και ένα παλικαράκι που ξέρω πως έζησε άσχημες στιγμές (ο green lantern) είναι σκοτώστρες , γιατροί είτε νοσηλευτές δεν υπάρχουν σε κάθε γήπεδο.

Η διοργανώτρια όλων αυτών , η ΕΣΚΑ από τη φύση της αδυνατεί να επιβάλει ίσους όρους διεξαγωγής πρωταθλημάτων σε όλες τις παραμέτρους. Δεν αρκεί μόνο μια προκύρηξη, δεν αρκεί μόνο η βιτρίνα των 10-15 οργανωμένων και καλών ομάδων είτε των ομάδων των ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων.

Τα περισσότερα είναι κυριολεκτικά αφημένα στον βαθμό προσωπικής ευθύνης για τη δουλειά που κάνει ο καθένας. Και μόνο όταν συμβεί κάτι πολύ άσχημο τρέχουν όλοι μαζί εως ώτου να κοπάσει ο θόρυβος.

Μέσα σε αυτά τα πλαίσια εντάσσεται και το ζήτημα των προπονητών. Ο καλός προπονητής δεν είναι μόνον αυτός που έχει επιτυχίες είτε διπλώματα , αλλά ο καλός προπονητής είναι αυτός που έχει ήσυχη τη συνείδηση του και που έχει διδάξει στα παιδιά στάση ζωής πρώτα και μετά το σπορ.

Οι διαιτητές τη μόνη οδηγία που έχουν απόλυτη εντολή να εφαρμόζουν είναι να ελέγχουν αν τα δελτία έχουν υπογραφή γιατρού και έχουν τη σφράγιση για κάθε χρονιά . Και όμως έχουν εμφανιστεί και γυναικολόγοι σε δελτία παίδων....

όλα αυτά καλό είναι να τα συζητάμε και να κάνουμε και πιο οργανωμένη κουβέντα για λύσεις, ιδέες και τρόπους αντιμετώπισης
Live strong
QUOTE(nikefalin @ Nov 15 2007, 02:34 ) *
Στις μικρές ηλικίες και στις μικρές κατηγορίες όλα είναι "ότι να ναι". Οι προπονητές δε χρειάζεται να δείχνουν ταυτότητα στους αγώνες ΕΣΚΑ (άρα και παιδικοεφηβικά) που σημαίνει πως οι ομάδες κυριολεκτικά μπορούν να βάλουν όποιον γουστάρουν, ακόμα και τον φύλακα του γηπέδου.
Κάποιες ομάδες έχουν κάνει την πλαστοπροσωπεία συνήθειο και ειδικά σε αυτές τις ηλικίες ούτε οι ref μπορούν να ελέγξουν αποτελεσματικά αφού είτε τα παιδιά θα πουν πως δεν έχουν ταυτότητα είτε οι φωτογραφίες στα δελτιάκια τους είναι 5-6 ετών και έχουν αλλάξει κάποια χαρακτηριστικά τους.

Τα ανοικτά γηπέδα όπως είπε και ένα παλικαράκι που ξέρω πως έζησε άσχημες στιγμές (ο green lantern) είναι σκοτώστρες , γιατροί είτε νοσηλευτές δεν υπάρχουν σε κάθε γήπεδο.

Η διοργανώτρια όλων αυτών , η ΕΣΚΑ από τη φύση της αδυνατεί να επιβάλει ίσους όρους διεξαγωγής πρωταθλημάτων σε όλες τις παραμέτρους. Δεν αρκεί μόνο μια προκύρηξη, δεν αρκεί μόνο η βιτρίνα των 10-15 οργανωμένων και καλών ομάδων είτε των ομάδων των ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων.

Τα περισσότερα είναι κυριολεκτικά αφημένα στον βαθμό προσωπικής ευθύνης για τη δουλειά που κάνει ο καθένας. Και μόνο όταν συμβεί κάτι πολύ άσχημο τρέχουν όλοι μαζί εως ώτου να κοπάσει ο θόρυβος.

Μέσα σε αυτά τα πλαίσια εντάσσεται και το ζήτημα των προπονητών. Ο καλός προπονητής δεν είναι μόνον αυτός που έχει επιτυχίες είτε διπλώματα , αλλά ο καλός προπονητής είναι αυτός που έχει ήσυχη τη συνείδηση του και που έχει διδάξει στα παιδιά στάση ζωής πρώτα και μετά το σπορ.

Οι διαιτητές τη μόνη οδηγία που έχουν απόλυτη εντολή να εφαρμόζουν είναι να ελέγχουν αν τα δελτία έχουν υπογραφή γιατρού και έχουν τη σφράγιση για κάθε χρονιά . Και όμως έχουν εμφανιστεί και γυναικολόγοι σε δελτία παίδων....

όλα αυτά καλό είναι να τα συζητάμε και να κάνουμε και πιο οργανωμένη κουβέντα για λύσεις, ιδέες και τρόπους αντιμετώπισης





Συμφωνώ 100% σε όλα όσα λες. Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα!

Το πρόβλημα βέβαια δεν τοποθετείται μόνο στην ΕΣΚΑ, αλλά και στην ΕΣΚΑΝΑ και την ΕΚΑΣΘ κλπ. (έτσι για να μη ρίχνουμε το βάρος όλης της ευθύνης στην ΕΣΚΑ)

Για μένα όμως το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης την έχουν τα ίδια τα σωματεία
Αν δεν υπάρχει ευαισθητοποίηση από τις ίδιες τις ομάδες, παντού και πάντα θα βρίσκονται τα παραθυράκια για όλα όσα προαναφέραμε!

Βλέπουμε διαφημίσεις σε ωραία γυαλιστερά φυλλάδια με δεκάδες ΘΑ, σαν και αυτά των πολιτικών, ώστε να προσεγγίσουν παιδιά και γονείς στην εκάστοτε ομάδα!
Και το αποτέλεσμα ποιο; Αυτά που λέμε!

Μιλήσαμε για ανύπαρκτους προπονητές, για μη ιατρική μέριμνα, για δελτία σφραγισμένα ακόμα και από γυναικολόγους όπως μας είπες, και το πιστεύω!

Κάθε μήνα όμως το χρηματικό ποσό πέφτει από το κάθε παιδάκι. Κι αν για κάποιο λόγο δεν γίνει έγκαιρα χτυπάνε κι ένα τηλέφωνο σπίτι…. « Ξέρετε…πρέπει να περάσετε από τα γραφεία της ομάδας για να τακτοποιήσετε την οφειλή του μήνα γιατί όπως καταλαβαίνετε υπάρχουν λειτουργικά έξοδα»

Τώρα ποια εννοούν λειτουργικά έξοδα δεν ξέρω…Αλλά προφανώς όσα αναφέρουν στις διαφημίσεις τους!

Υπάρχει όμως και ο αντίποδας.. νομίζω ότι για να δημιουργούνται όλα αυτά τα προβλήματα κάποιοι τα αφήνουν να επωάζονται και να μεγαλώνουν και στο τέλος να μας πνίγουν. Και θα ξαναπώ, αυτοί οι κάποιοι είναι οι ίδιοι οι γονείς!

Μάλιστα, εμείς φταίμε! Τώρα βέβαια θα μου ξαναπεί ο PanosIlio και πολύ σωστά, ότι την απάντηση την έχουν έτοιμη…. Αν δε σ αρέσει φύγε….

Όχι δεν είναι έτσι, γιατί αν ξεσηκωθούν όλοι οι γονείς, ο ένας με τον άλλο, και μιλήσουν όλοι μαζί, τι θα τους πούνε; Πάρτε τα παιδιά και φύγετε;
Αμ δε θα το κάνουν…και η δυσφήμηση; Που την πάτε αυτή;
Ένας ένας δεν θα καταφέρουν τίποτα, όλοι μαζί όμως????

Με το να τα βλέπουμε λοιπόν και να μη μιλάμε δεν κάνουμε τίποτα απολύτως!
Χρειάζεται φωνή και μάλιστα δυνατή! Απ όλους!!!!

Και που ξέρετε μπορεί κάποια στιγμή ν ακουστεί κι εκεί που πρέπει…γιατί με το να καθόμαστε με χέρια σταυρωμένα και να λέμε δώσε μου παπά την ευχή σου δεν βγαίνει τίποτα…Διευκόλυνση κάνουμε στα σωματεία για να κάνουν….όσο καλύτερα μπορούν τη δουλειά τους!
PanosIlio
Συμφωνώ και με τους 2 σας, πολύ σωστά αυτά που λέτε.

Όμως, θα αναφέρω ένα άλλο παράδειγμα. Φέτος η ΕΣΚΑΝΑ αποφάσισε με νέο κανονισμό της, όπως όλοι γνωρίζουμε, να κόψει το μπάσκετ σε παιδιά πάνω των 30, σταδιακά. Αλλά σε 2 χρόνια το όριο ηλικίας της Α ΕΣΚΑΝΑ θα είναι τα 29 και όσο θα πέφτουν οι κατηγορίες θα μικραίνει.

Έγινε κάτι για αυτό? Κανένας ξεσηκωμός? Δεν είδα να γίνεται τίποτα. Συζητήσεις σε forum ναι, αλλά καμιά απεργία έγινε? Βγήκε κανένας παράγοντας ή παράγοντες επίσημα να διαμαρτυρηθούν? Δεν νομίζω.

Έτσι και με το φαινόμενο που συζητάμε εδώ. Αν οι παράγοντες (ο θεός να τους κάνει), δεν ενδιαφέρονται λόγω κέρδους, αν οι γονείς αφήνουν να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση επειδή απλά τα παιδιά τους δεν είναι στο δρόμο αλλά σε ένα "ελεγχόμενο" περιβάλλον και νιώθουν ασφάλεια ποιος θα πει κάτι ή θα προσπαθήσει να αλλάξει κάτι αφού όλοι βολεύονται?

Οι μόνοι αδικημένοι είναι τα παιδιά, αλλά δεν το καταλαβαίνουν ακόμα, γιατί είναι μικρά, παίζουν, κάνουν χαβαλέ και όταν φτάσουν σε μια ηλικία 17-18 χρονών και δουν ότι δεν έχουν μάθει ούτε τα βασικά θα είναι πολύ αργά για αυτά.

Ξαναλέω, δυστυχώς, πως είναι θέμα νοοτροπίας και παιδείας. Αυτά δεν υπάρχουν...
Live strong
Έτσι είναι δυστυχώς!

Από την άλλη εσύ ανοίγεις ένα άλλο κεφάλαιο για το θέμα των ηλικιών της ΕΣΚΑΝΑ.
Το γνωρίζω το θέμα…μιας και αρκετοί φίλοι μου βρίσκονται στη θέση που αναφέρεις!

Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν κατάλαβα το λόγο που έγινε αυτό…
Για να μπορούν και καλά να παίζουν στο πρωτάθλημα μικρότερα παιδιά; Το θεωρώ χαζό μέτρο.

Η επιλογή του αθλητή είναι καθαρά θέμα προπονητή άσχετα με το πόσο χρονών είναι…
Τέλος πάντων.

Από την άλλη όμως, μου λες να ξεσηκωθούν οι παράγοντες… γιατί να το κάνουν αυτό, αφού τους συμφέρει.

Μα αγαπητέ μου δε ξέρεις ότι ένας αθλητής μεγαλύτερης ηλικίας θα ζητήσει κάτι παραπάνω για να παίξει; Θα ζητήσει αυτά που δικαιούται στη τελική για τις τόσες ώρες που χάνει στα γήπεδα.

Ένας πιτσιρικάς όμως, δεν θα το σκεφτεί αυτό, γιατί πολύ απλά έχει τη κάψα να παίξει. Ένας δεκαοχτάρης για παράδειγμα, αν πάρει 50 € (λέμε τώρα), παράλληλα με το να παίζει 30 λεπτά, θα πετάει τη σκούφια του! Ένας τριαντάρης όμως, θα το θεωρήσει κοροϊδία. Απλά είναι τα πράγματα!
Άρα, αυτοί που πρέπει να φωνάξουν είναι οι παίχτες κα όχι οι παράγοντες! Κατάλαβες τώρα…??? rolleyes.gif smile.gif
leonkalf
Δυστυχώς έτσι είναι τα περισσότερα (αν όχι όλα) από αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Λύση θα ήταν κάθε παιδί (δηλ. ο γονιός μου το πάει μικρό σε κάποια ομάδα) να επέλεγε την καλύτερη δυνατή, ώστε να αποφύγει τέτοιου είδους "στραβά". Και τέτοιες οργανωμένες ομάδες που πληρούν τις προϋποθέσεις υπάρχουν.
Όμως, θα πει κάποιος, αν επιλέξει ένας γονέας μια τέτοια ομάδα θα είναι μάλλον (στις περισσότερες των περιπτώσεων) αρκετά μακριά από το σπίτι του. Με τους ρυθμούς κάθε εργαζόμενου γονέα γίνεται να μπορεί να πηγαίνει το παιδί του στον τόπο προπόνησης της "καλής"-οργανωμένης ομάδας? Ή μπορεί κάποιο μικρό παιδί να πηγαίνει μόνο του?
Οπότε βολεύεται με την ομάδα της γειτονιάς, που μπορεί να έχει όλα τα παραπάνω στραβά κι ανάποδα...

Είναι κι αυτό μια παράμετρος..

Δεν σας κρύβω ότι και εμένα προσωπικά μου έχουν προτείνει πάμπολλες φορές -οι κατά καιρούς ομάδες μου- να προπονώ κάποιο τμήμα/τα υποδομής. Το είχα κάνει κάποτε για 1 χρονιά, αλλά μετά το σταμάτησα.
Τα έχω σκεφτεί όλα τα παραπάνω..
Μπορεί τότε τα παιδάκια να με έβλεπαν σαν πρότυπο (αρχηγό της ομάδας) και τώρα που τα βλέπω μεγάλα να είναι ένα βήμα πριν γίνουν φοιτητές να μου δείχνουν ακόμα το πόσο με "αγαπούν" και παρακολουθούν την πορεία μου, αλλά κάτι μέσα μου μου έλεγε ότι δεν πρέπει να το κάνω. ΟΚ, ξέρω κάποια πράγματα πάνω στο άθλημα αλλά ενοιωθα ότι για να κάνω προπόνηση σε άλλους πρέπει να μάθω πολλά (και γι' αυτό άλλωστε ρωτούσα).
Έτσι, όταν ήρθε η ώρα να μου πουν να συνεχίσουμε και την επόμενη χρονιά αρνήθηκα και είπα στον εαυτό μου ότι κάποια στιγμή (επειδή μου αρέσουν πολλά πράγματα στην προπονητική) όταν σταματήσει η διαδρομή μου σαν παίκτης, να ασχοληθώ -έχοντας χρόνο- σοβαρά. Γιατί έχω μάθει στη ζωή μου ότι κάνω να το κάνω σωστά και σοβαρά, κι όταν δεν μπορώ να το κάνω έτσι δεν μπορώ να το κάνω καθόλου..
sch
Όλα αυτά που λέτε είναι σωστά. Το κακό ξεκινάει και απο την ομοσπονδία και απο τις ομάδες αλλά και απο τους γονείς. Για την ομοσπονδία, θα πρέπει όπως βγάζει πρόγραμμα για το αναπτυξιακό των εθνικών έτσι να βγαίνει και για τα υπόλοιπα σωματεία που, όμως, πρέπει να τηρείται ευλαβικά (τι λέω τώρα...) και αυτό έχει σαν συνάρτηση οι ομάδες να μην κάνουν ότι θέλουν (βλέπε 18χρονα παιδια να προπονούν 10χρονα) και σ'αυτο να επισημάνω, απο προσωπική εμπειρία, ότι δεν έχει καμία σχέση αυτά που ξέρουμε ως παίκτες με αυτά που διδάσκουν στην σχολή προπονητών. Τώρα για τους γονείς, δε μπορώ να βλέπω γονείς να "παρκάρουν" τα παιδιά τους στο γήπεδο για 1 ώρα για να πάνε να κάνουν τα ψώνια τους ή το άλλο, να νομίζουν ότι το παιδί τους μέσα απο το μπάσκετ θα χάσει κιλά (αυτά που έγραψα είναι αληθή γεγονότα που ελπίζω να μην συμβαίνουν σε όλες τις ομάδες). Στις περισσότερες ομάδες οι ακαδημίες υπάρχουν για οικονομικούς λόγους και όχι για να μάθουν στα παιδιά μπάσκετ.
PanosIlio
Αυτό που είπα για την ΕΣΚΑΝΑ το έφερα ως παράδειγμα, εννοείται πως οι άμεσα ενδιαφερόμενοι και θιγόμενοι είναι οι παίκτες, για όποια ηλικία και αν μιλάμε.

Αλλά και πάλι δεν είδα καμιά κίνηση από παίκτες πχ αντρικού που θίγονται από αυτή την χαζή τουλάχιστον απόφαση της ΕΣΚΑΝΑ και πραγματικά δεν έχω δει κανένα παιδί να παραπονιέται ή κανένα γονιό να παραπονιέται που μη προπονητές κοουτσάρουν μικρές ομάδες.
cliff_ac
Φίλε leonkalf ... αν και σε βρίσκω σωστό σε όσα λες πιστεύω πως και να έχεις το χρόνο να ασχοληθείς όσο χρειάζεται πάλι δεν είσαι αυτός που πρέπει να το κάνει ... Δε ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά θα σου άρεσε ένας ερασιτέχνης να έρθει να σου φάει την θέση???? υπάρχουν τόσοι άνεργοι γυμναστές με ειδικότητα το μπάσκετ και με χαρτί από την ένωση προπονητών ... από την μια αυτή η ένωση απαγορεύει στους προπονητές να έχουν δεύτερη ομάδεα και απο την άλλη δεν επιβάλει στις ομάδεσ ( έστω στα τοπικά) να έχουν επαγγελματία - διπλωματούχο προπονητη στις ακαδημίες και στα παιδικοεφηβικά...
Dejan11
Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα που ανέφερες, απλώς θέλω να σημειώσω ότι σε αρκετές περιοχές τις επαρχίας δεν υπάρχουν και πολλοί προπονητές, επομένως αναγκαστικά έπρεπε να βοηθήσουμε και εμείς(εθελοντικά πάντα). Άσχετο, επειδή είμαι λίγο άσχετος με το τι συμβαίνει στην Αθήνα ή στη Θεσ/νίκη ή και αλλού, πληρώνουν συνδρομή τα παιδιά? Και αν ναι, πόσο?
whitewoolf
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Nov 15 2007, 12:46 ) *
Αυτό που είπα για την ΕΣΚΑΝΑ το έφερα ως παράδειγμα, εννοείται πως οι άμεσα ενδιαφερόμενοι και θιγόμενοι είναι οι παίκτες, για όποια ηλικία και αν μιλάμε.

Αλλά και πάλι δεν είδα καμιά κίνηση από παίκτες πχ αντρικού που θίγονται από αυτή την χαζή τουλάχιστον απόφαση της ΕΣΚΑΝΑ και πραγματικά δεν έχω δει κανένα παιδί να παραπονιέται ή κανένα γονιό να παραπονιέται που μη προπονητές κοουτσάρουν μικρές ομάδες.


Παιδια καλυτερα ας μην πιασουμε το κεφάλαιο ΕΣΚΑΝΑ γιατι κατα την ταπεινη μου αποψη ΒΡΩΜΑΕΙ απο οποια αποφαση ή οποιαδηποτε αλλη κινηση κανει αυτη η υποομοσπονδια.
Εαν θελετε μπορουμε σε διαφορετικο topic να ανοιξουμε αλλο κεφαλαιο με τιτλο: ΕΣΚΑΝΑ - ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ.
Τι λετε;;; Το ξεκιναμε;;; Εκει να δειτε λαμογιες. Εκει να δειτε πως μπαινουν αθλητες, οχι απλα απο το παραθυρο αλλα απο ολοκληρη διπλη μπαλκονοπορτα, εκει να δειτε γηπεδα που οχι για μπασκετ δεν κανουν αλλα ουτε για σταβλους, και ομως!!!! ω, του θαυματος!!! Τα οριζουν εδρες και οταν διαμαρτυρεσαι η απαντηση ειναι οτι εχουν ελεγχει και ειναι καταλληλα. (Αραγε τι σκοπους και ποιες ομαδες εξυπηρετουν;;;)
Ακουω νεα σας...............................
Live strong
QUOTE(whitewoolf @ Nov 27 2007, 19:45 ) *
Παιδια καλυτερα ας μην πιασουμε το κεφάλαιο ΕΣΚΑΝΑ γιατι κατα την ταπεινη μου αποψη ΒΡΩΜΑΕΙ απο οποια αποφαση ή οποιαδηποτε αλλη κινηση κανει αυτη η υποομοσπονδια.
Εαν θελετε μπορουμε σε διαφορετικο topic να ανοιξουμε αλλο κεφαλαιο με τιτλο: ΕΣΚΑΝΑ - ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ.
Τι λετε;;; Το ξεκιναμε;;; Εκει να δειτε λαμογιες. Εκει να δειτε πως μπαινουν αθλητες, οχι απλα απο το παραθυρο αλλα απο ολοκληρη διπλη μπαλκονοπορτα, εκει να δειτε γηπεδα που οχι για μπασκετ δεν κανουν αλλα ουτε για σταβλους, και ομως!!!! ω, του θαυματος!!! Τα οριζουν εδρες και οταν διαμαρτυρεσαι η απαντηση ειναι οτι εχουν ελεγχει και ειναι καταλληλα. (Αραγε τι σκοπους και ποιες ομαδες εξυπηρετουν;;;)
Ακουω νεα σας...............................



Μάλλον περιμένουμε τα δικά σου.....νέα!!!! smile.gif
KUNENEamanaman
QUOTE(peja @ Dec 4 2007, 15:09 ) *
[Δεν έχεις σωστές πληροφορίες peja.
Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις;

αν επιτρεπετε μια μικρη παρεμβαση στην ομορφη συζητηση σας...
Έπειτα απο τα post του peja, είπα να το ψάξω λίγο το θέμα....
Ο κυριος Αρβανιτης προσελαβε τον κυρο Μιλνεκς και τον κυριο Τσοπανακο ως βοηθους τους, και κανενας τους δεν εχει διπλωμα προπονητου οποιασδήποτε κατηγοριας, ενω ουτε ο κυριος Αρβανιτης εχει διπλωμα Α1 παρα Β εθνικής. Εντωμεταξυ ο κος Μίλνεκς (τον λεω καλά; ) απαγορευεται ως αλοδαπος να εργάζεται ως βοηθός προπονητης(αν ηταν προπονητης)
Αλλά και ο κυριος Αναγνωστοπουλος εχει διπλωμα μέχρι β εθνικής.
Αυτα τα πράγματα ειναι συνηθισμενα στο Ελληνικο μπασκετ, ακομα και στο αντρικο, προσφατο δημοσιευμα στο basketblog κατανομαζε αρκετους. Φυσικα απο οτι είδα στην ερευνα μου είναι το γυναικειο μπασκετ είναι γεμάτο απο τέτοιους προπονητες.
Δεν εχω τιποτα με αρκετους συμπαθητικους "προπονητές" που παράνομα κολανε ενα ταμπελακι επάνω τους και αυτοαποκαλουνται έτσι, όσο με το όλο σύστημα που τους αποδέχεται. Επειδή στην ίδια κατηγορία φαίνεται πως ανήκει ο κατα τα άλλα αρκετά υπεύθυνος σε οτι λεει και κάνει κος moderator Τσοπανακος, θα ήθελα σε παρακαλώ να με διαψεύσει αν κάνω κάπου λάθος, κι αν κάνω λάθος συγχώρεσε με, μα μια ερευνα που έκανα στο site του συνδέσμου προπονητών όπου φαίνεται ποιος είναι προπονητής ποιας κατηγορίας (αν ειναι προπονητης) εβγαλε αυτά τα αποτελέσματα.
εκει ηθελες να καταλήξεις καλέ μου φίλε peja;
peja
QUOTE(tsops @ Dec 4 2007, 16:25 ) *
Ανεφέρθη κάπου ότι δεν έχουν δίπλωμα προπονητού οι προπονητές και όπως είπα, δεν είναι σωστή η πληροφόρηση, διότι έχουν. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο. Εάν θέλεις κάποια πληροφορία, στείλε μου πμ, μην μονοπωλούμε το τόπικ smile.gif


Δεν νομίζω ότι μονοπωλούμε κανένα τόπικ....εάν δεν θέλεις να απαντήσεις, σεβαστό!....όλο και κάποιος άλλος θα ξέρει να με διαφωτίσει...
Live strong
QUOTE(KUNENEamanaman @ Dec 4 2007, 18:44 ) *
αν επιτρεπετε μια μικρη παρεμβαση στην ομορφη συζητηση σας...
Έπειτα απο τα post του peja, είπα να το ψάξω λίγο το θέμα....
Ο κυριος Αρβανιτης προσελαβε τον κυρο Μιλνεκς και τον κυριο Τσοπανακο ως βοηθους τους, και κανενας τους δεν εχει διπλωμα προπονητου οποιασδήποτε κατηγοριας, ενω ουτε ο κυριος Αρβανιτης εχει διπλωμα Α1 παρα Β εθνικής. Εντωμεταξυ ο κος Μίλνεκς (τον λεω καλά; ) απαγορευεται ως αλοδαπος να εργάζεται ως βοηθός προπονητης(αν ηταν προπονητης)
Αλλά και ο κυριος Αναγνωστοπουλος εχει διπλωμα μέχρι β εθνικής.
Αυτα τα πράγματα ειναι συνηθισμενα στο Ελληνικο μπασκετ, ακομα και στο αντρικο, προσφατο δημοσιευμα στο basketblog κατανομαζε αρκετους. Φυσικα απο οτι είδα στην ερευνα μου είναι το γυναικειο μπασκετ είναι γεμάτο απο τέτοιους προπονητες.
Δεν εχω τιποτα με αρκετους συμπαθητικους "προπονητές" που παράνομα κολανε ενα ταμπελακι επάνω τους και αυτοαποκαλουνται έτσι, όσο με το όλο σύστημα που τους αποδέχεται. Επειδή στην ίδια κατηγορία φαίνεται πως ανήκει ο κατα τα άλλα αρκετά υπεύθυνος σε οτι λεει και κάνει κος moderator Τσοπανακος, θα ήθελα σε παρακαλώ να με διαψεύσει αν κάνω κάπου λάθος, κι αν κάνω λάθος συγχώρεσε με, μα μια ερευνα που έκανα στο site του συνδέσμου προπονητών όπου φαίνεται ποιος είναι προπονητής ποιας κατηγορίας (αν ειναι προπονητης) εβγαλε αυτά τα αποτελέσματα.
εκει ηθελες να καταλήξεις καλέ μου φίλε peja;



Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι γραμμένος στο σύνδεσμο προπονητών! αν δε κάνω λάθος! και μάλλον δε κάνω! smile.gif
KUNENEamanaman
QUOTE(Live strong @ Dec 4 2007, 16:47 ) *
Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι γραμμένος στο σύνδεσμο προπονητών! αν δε κάνω λάθος! και μάλλον δε κάνω! smile.gif

Πιθανων. Δεν φτανουν οι γνώσεις μου μέχρι εκει...
Οποτε ξαναμπήκα στο site www.sepk.gr και το ξαναεψαξα. Και βρήκα αυτο...

Άρθρο 4
ΔΕΛΤΙΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

1. Το δελτίο ταυτότητας προπονητή εκδίδεται υποχρεωτικά από τον Σ.Ε.Π.Κ. για κάθε προπονητή, μέλος ή μη μέλος αυτού, εφόσον πληρεί τις προϋποθέσεις των διατάξεων του άρθρου 1 του παρόντος.

3. Το δελτίο ταυτότητας προπονητή που εκδίδεται από τον Σ.Ε.Π.Κ., θεωρείται από τον Σ.Ε.Π.Κ και την Ε.Ο.Κ. και λογίζεται ως αποδεικτικό στοιχείο της ασκήσεως του επαγγέλματος του προπονητή Καλαθοσφαίρισης για κάθε αγωνιστική περίοδο.
tissiaPa
πολυ μεγαλη κουβεντα αυτη που πατε να ανοιξετε,δεν ειναι κρυφο το γεγονος οτι πολυ προπονητες δεν εχουν καν διπλωμα προπονητικης,αν και το διπλωμα δεν κανουν ουτε τις γνωσεις ουτε την ορεξη για να ασχοληθεις με αυτο.το λιγοτερο ειναι για την α1 γυναικων κοιταχτε κατι β',γ΄ κατηγορια που ειναι καταξιωμενοι σε ομαδες Α1,Α2 ανδρων wink.gif
sch
QUOTE(KUNENEamanaman @ Dec 4 2007, 19:08 ) *
Πιθανων. Δεν φτανουν οι γνώσεις μου μέχρι εκει...
Οποτε ξαναμπήκα στο site www.sepk.gr και το ξαναεψαξα. Και βρήκα αυτο...

Άρθρο 4
ΔΕΛΤΙΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

1. Το δελτίο ταυτότητας προπονητή εκδίδεται υποχρεωτικά από τον Σ.Ε.Π.Κ. για κάθε προπονητή, μέλος ή μη μέλος αυτού, εφόσον πληρεί τις προϋποθέσεις των διατάξεων του άρθρου 1 του παρόντος.

3. Το δελτίο ταυτότητας προπονητή που εκδίδεται από τον Σ.Ε.Π.Κ., θεωρείται από τον Σ.Ε.Π.Κ και την Ε.Ο.Κ. και λογίζεται ως αποδεικτικό στοιχείο της ασκήσεως του επαγγέλματος του προπονητή Καλαθοσφαίρισης για κάθε αγωνιστική περίοδο.

η live strong, εννοεί ότι δεν είναι υποχρεωτικό να'σαι γραμμένος στο site με την λίστα προπονητών της κάθε κατηγορίας.
Live strong
QUOTE(KUNENEamanaman @ Dec 4 2007, 19:08 ) *
Πιθανων. Δεν φτανουν οι γνώσεις μου μέχρι εκει...
Οποτε ξαναμπήκα στο site www.sepk.gr και το ξαναεψαξα. Και βρήκα αυτο...

Άρθρο 4
ΔΕΛΤΙΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

1. Το δελτίο ταυτότητας προπονητή εκδίδεται υποχρεωτικά από τον Σ.Ε.Π.Κ. για κάθε προπονητή, μέλος ή μη μέλος αυτού, εφόσον πληρεί τις προϋποθέσεις των διατάξεων του άρθρου 1 του παρόντος.

3. Το δελτίο ταυτότητας προπονητή που εκδίδεται από τον Σ.Ε.Π.Κ., θεωρείται από τον Σ.Ε.Π.Κ και την Ε.Ο.Κ. και λογίζεται ως αποδεικτικό στοιχείο της ασκήσεως του επαγγέλματος του προπονητή Καλαθοσφαίρισης για κάθε αγωνιστική περίοδο.



Εσύ καλά τα λες... έτσι είναι, ή έτσι πρέπει να γίνεται...δεν το κάνουν όμως όλοι αυτό!
και πολλούς επίσης μπορείς να τους βρεις σε άλλες κατηγορίες και τελικά ν ανήκουν σε άλλες!! rolleyes.gif
Live strong
QUOTE(sch @ Dec 4 2007, 19:56 ) *
η live strong, εννοεί ότι δεν είναι υποχρεωτικό να'σαι γραμμένος στο site με την λίστα προπονητών της κάθε κατηγορίας.


ναι αυτό ακριβώς εννοώ!!! wink.gif
Live strong
QUOTE(KUNENEamanaman @ Dec 4 2007, 18:44 ) *
Εντωμεταξυ ο κος Μίλνεκς (τον λεω καλά; ) απαγορευεται ως αλοδαπος να εργάζεται ως βοηθός προπονητης(αν ηταν προπονητης)



Όσον αφορά τον Μέλνικς, ο άνθρωπος ξέρει αρκετά καντάρια μπάσκετ! Στον πάγκο όμως βρίσκεται όχι ως βοηθός προπονητή αλλά για να κάνει ατομικές προπονήσεις και να δίνει τις γνώσεις του κυρίως στις ψηλές παίχτριες! Τώρα όσον αφορά την άδεια...για να τη πάρει πρέπει να ξέρει όχι μόνο να μιλάει ελληνικά αλλά και να γράφει, μιας και πρέπει να δώσει γραπτές εξετάσεις..Αυτά! smile.gif
soouza
QUOTE(KUNENEamanaman @ Dec 6 2007, 01:48 ) *
κυριε tsops αισθανομαι ιδιαιτερα άσχημα που σε έφερα σε μια απολογητική θέση χωρίς να το αξίζεις και σου οφείλω μια συγνώμη για αυτό. Όμως ελπίζω να με δικαιολογήσεις διότι η υπόθεση ανθρώπων που σε μια νύχτα αποφασίζουν να γίνουν προπονητές "κλέβοντας" τις δουλειές μας και υποβαθμίζοντας το ρόλο του προπονητή υποβαθμίζει και το ίδιο το άθλημα, υποθάλπτει και την παρουσία μας στην κοινωνία γενικότερα.

Αν μου επιτρέπεις όμως θα ήθελα να απαντήσω και στα υπόλοιπα μέλη του forum.
Το να παίρνει κάποιος τις γνώσεις είναι σαν να χτίζει τα θεμέλια. Τι θα στηρίξει επάνω στα θεμέλια, τι θα χτίσει γύρω τους και πως θα τα υποστηρίξει είναι άλλο θέμα. Έτσι και το να παίρνει κάποιος το χαρτί προπονητού είναι σαν να τον κατοχυρώνει νομικά να συνεχίσει να δουλευει αλλά και του δίνει τις βάσεις για να συνεχίσει να βελτιώνεται, αυτό είναι η σχολή προπονητών Ασφαλώς και ενα χαρτί δεν κάνει καλό εναν προπονητή. Προχτές πήγα σε εναν οδοντίατρο και με σακάτεψε, δεν μιλάω 2 μέρες. Αλλά επέλεξα να πάω σε εναν οδοντίατρο με δίπλωμα, και ας επέμενε η γιαγιά μου να μου το φτιάξει αυτή με ουισκυ και ρετσίνι. Κάπως έτσι είναι και η δουλειά η δικιά μας, και αλλοίμονο αν σε οποιαδήποτε δουλειά αφήναμε τον οποιοδήποτε να κολάει ταμπελάκια.
Εκει συναντάμε και τον αξιολάτρευτο κατα τα άλλα κυριο Μελνικς (δεν γνωριζα οτι ηταν ο πατερας της αθλητριας) όπου δηλώνεται ως γυμναστής (τουλάχιστον είναι; ) και θεωρείται αυθεντια στην προπόνηση στις ψηλές.
Αγαπητή μου (ή αγαπητέ μου) livestrong, αν ήξερε τοσο καλά το άθλημα πρώτα θα έφτιαχνε παιχταρά τον υιό του, ή θα τον είχε πάρει μια μεγάλη αντρική ομάδα να δουλευει εκεί. Αλλά κακώς κρίνω αν ξέρει ή πόσο ξέρει γιατι δεν είναι αυτό το θέμα, το θέμα είναι οτι ολο αυτό είναι παράνομο, άσχετα αν με το παραθυράκι του γυμναστή ή του μεταφραστή περνάνε κάποιοι. Και κυρίως είναι ηθικά κατακριτέο να προσλαμβάνει Έλληνας προπονητής αλλοδαπό συνεργάτη. Χίλια καρντάσια μπάσκετ ξέρουν και άλλοι Έλληνες προπονητές. Κι επειδή κάποιοι δεν καταλαβαίνετε ίσως τη σημασία των όσων γράφω, φανταστείτε οτι έρχεται αυριο το αφεντικό σας και σας απολύει και παίρνει κάποιον στην θέση σας ΠΑΡΑΝΟΜΑ. Φανταστείτε μονο αυτό το σενάριο. Ελπίζω καλέμου φίλε soouza απο τα λεγόμενα των παραπάνω να αναίρεσες την ιδέα που είχες περι "μπηχτή και πικρόχολου", διότι δεν είναι τόσο απλό το θέμα όσο νομίζετε. Εγώ αποφοίτησα απο τα ΤΕΦΑΑ και παρόλα αυτά παρακολούθησα και τα σεμινάρια προπονητών Γ και Β κατηγορίας, και μάλιστα το 2005 που ήσουν κι εσυ, έτσι για δικές μου γνώσεις, και δεν θα συμφωνήσω στα ποσοστά που δίνεις, στις γνώσεις ίσως ναι, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα. Μην ξεχνάτε οτι το χαρτί προπονητού δεν έχει σκοπό να αποτρέψειανθρώπους που ασχολούνται είτε ως παλαιοί παίχτες είτε ως φανατικοί lovers του αθλήματος, να ασχοληθούν ως προπονητές, ισα ισα που τους δίνει και αρκετά benefits. Έχει ως σκοπό να αποτρέψει τον κάθε παράγοντα αντί να προσλάβει πιστοποιημένο προπονητή, να προσλάβει τον κάθε μανάβη ή χασάπη ή τον ίδιο να ασχολείται με παιδιά (διότι ανεξαρτήτου ηλικίας όποιος φοράει σορτσάκι και παίζει με μπάλα είναι παιδί) tongue.gif
Αν θέλεις σε παρακαλώ κύριε tsops εκτός απο το να δεχτείς την συγνώμη μου, icon_tomato.gif άνοιξε και ενα τοπικ και μετέφερε τα ποστ εκεί για να συνεχίσουμε την κουβέντα. Ευχαριστώ, και συγνώμη για το πολύ icon_blahblah.gif (και προσέξτε γιατί τώρα που ανέλαβα, όποιον βρίσκω στον αντίπαλο πάγκο χωρίς δίπλωμα, guns.gif angry_red.gifθα ugly1.gifτου torture.gifκάνω kill.gifένσταση). hammer.gif
Ευχαριστώ.

Το πρόβλημα δεν είναι να αναιρέσω αυτά που ίσως σε έθιξαν,απλούστατα γιατί είναι σα να μην ειπώθηκαν ποτέ!Πλην όμως θα πρέπει να σου θυμήσω ότι για πολλοστή φορά είμεθα στο ίδιο έργο θεαταί...Από το πουθενά κάποιος σχολιάζει προπονητές κι όχι μόνο χωρίς να γνωρίζει δεδομένα έτσι απλά....Τώρα όσο αφορά το σεμινάριο του 2005, όντως αδικώ κάποιους γιατί αυτοί που θα έπρεπε να πάρουν τη διαπίστευση,δεν ξεπερνούν δυστυχώς τους πέντε.Έχοντας γνώθι στο τι γράφω το εξηγώ.Από τους σαράντα θυμήσου πόσοι ήταν πλήρης σε practice,coaching,situation,basketball......
KUNENEamanaman
ρε παιδια, ενταξει μπραβο στην Σαρεγκου και στις αλλες, αλλα μην περναμε και στο αλλο άκρο και ρίχνουμε το ανάθεμα σε όποια δεν παέι να παρακολουθήσει τις νεάνιδες κορασίδες. Έχουν και προσωπική ζωή και δίνουν τις προτεραιότητες που νομίζουν.
KUNENEamanaman
QUOTE(soouza @ Dec 6 2007, 16:17 ) *
Το πρόβλημα δεν είναι να αναιρέσω αυτά που ίσως σε έθιξαν,απλούστατα γιατί είναι σα να μην ειπώθηκαν ποτέ!Πλην όμως θα πρέπει να σου θυμήσω ότι για πολλοστή φορά είμεθα στο ίδιο έργο θεαταί...Από το πουθενά κάποιος σχολιάζει προπονητές κι όχι μόνο χωρίς να γνωρίζει δεδομένα έτσι απλά....Τώρα όσο αφορά το σεμινάριο του 2005, όντως αδικώ κάποιους γιατί αυτοί που θα έπρεπε να πάρουν τη διαπίστευση,δεν ξεπερνούν δυστυχώς τους πέντε.Έχοντας γνώθι στο τι γράφω το εξηγώ.Από τους σαράντα θυμήσου πόσοι ήταν πλήρης σε practice,coaching,situation,basketball......

επειδη είμαστε οφ τοπικ, πως μπορω να σου απαντησω; Μπορει καποιος μοντερειτορ να μας διακτινησει την συζητηση σε αλλο τοπικ;
soouza
QUOTE(KUNENEamanaman @ Dec 6 2007, 16:40 ) *
επειδη είμαστε οφ τοπικ, πως μπορω να σου απαντησω; Μπορει καποιος μοντερειτορ να μας διακτινησει την συζητηση σε αλλο τοπικ;

Eπέμενες να απαντήσεις.Πάμε
tsops
QUOTE(KUNENEamanaman @ Dec 6 2007, 16:37 ) *
ρε παιδια, ενταξει μπραβο στην Σαρεγκου και στις αλλες, αλλα μην περναμε και στο αλλο άκρο και ρίχνουμε το ανάθεμα σε όποια δεν παέι να παρακολουθήσει τις νεάνιδες κορασίδες. Έχουν και προσωπική ζωή και δίνουν τις προτεραιότητες που νομίζουν.


Δεν ρίχνουμε κανένα ανάθεμα, προς θεού. Όφειλα και ήθελα να γράψω επώνυμα για μία αθλήτρια που κάνει μία πράξη που για μένα δίνει το σωστό παράδειγμα, αυτό είναι όλο. Και δεν μίλησα για νεάνιδες - κορασίδες, αλλά κάθε αθλητική δραστηριότητα που έχει σχέση με το γυναικείο μπάσκετ, όπως αγώνες γυναικείου μικρότερων κατηγοριών.

Ο soouza μάλλον έχει όρεξη για συζήτηση kunene...
soouza
QUOTE(tsops @ Dec 6 2007, 17:42 ) *
Δεν ρίχνουμε κανένα ανάθεμα, προς θεού. Όφειλα και ήθελα να γράψω επώνυμα για μία αθλήτρια που κάνει μία πράξη που για μένα δίνει το σωστό παράδειγμα, αυτό είναι όλο. Και δεν μίλησα για νεάνιδες - κορασίδες, αλλά κάθε αθλητική δραστηριότητα που έχει σχέση με το γυναικείο μπάσκετ, όπως αγώνες γυναικείου μικρότερων κατηγοριών.

Ο soouza μάλλον έχει όρεξη για συζήτηση kunene...

κι αμαναμαν!
diama13
QUOTE(soouza @ Dec 6 2007, 20:00 ) *
κι αμαναμαν!


τρομερος........ 77.gif 77.gif 41.gif smiley.gif smiley.gif
KobeNBA
παιδια ...εγω θελω να ρωτησω καποιον...ειμαι σε μια ομαδα τελος παντων...και εχουμε εναν προπονητη οτι να ναι...να φανταστειτε δεν κανουμε ΚΑΝ προπονησεις και αυτος πληρωνετε σαν να κανουμε ...δλδ ελεος....αδιαφορει πληρως...μονο οταν ειχαμε αγωνες ερχοταν...και στουσ 10 απο τους 20 που παιξαμε...ισα να εκατσε μεχρι το ημιχρονο....
il postino
http://www.superbasket.gr/?c=357&a=136227

Τρελό χέρι ο τύπος! smiley.gif
minas gr
Παλιοοοο θεμα αλλα να πω κ εγω την αποψη μου biggrin.gif


τωρα πως ειναι τα πραγματα μπορει κανενας να ενημερωσει ?
Απ οσο ξερω στα ανδρικα μεχρι και την πιο χαμηλη κατηγορια εισαι υποχρεωμενος να εχεις προπονητη (κανονικο διπλωματουχο προπονητη)


Για οσους το βλεπουν απο μακρια καλο ειναι, αλλα σκεφτειτε να ειστε/ να εχετε ομαδα που παιζει στο Β τοπικο σε μικρη πολη!

Δε γινεται να βρεις προπονητη, κ ακομα περισσοτερο δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να πληρωσεις προπονητη.
Κ επειδη το ειχα ψαξει και λιγο το θεμα ... τι χρειαζεται για να γινει κανεις προπονητης ... απογοητευτηκα εντελως


Μονο στην ελλαδα τοσο παραξενα κ αναποδα ολα τα πραγματα
duncan21
QUOTE(minas gr @ Oct 29 2011, 00:23 ) *
Παλιοοοο θεμα αλλα να πω κ εγω την αποψη μου biggrin.gif


τωρα πως ειναι τα πραγματα μπορει κανενας να ενημερωσει ?
Απ οσο ξερω στα ανδρικα μεχρι και την πιο χαμηλη κατηγορια εισαι υποχρεωμενος να εχεις προπονητη (κανονικο διπλωματουχο προπονητη)


Για οσους το βλεπουν απο μακρια καλο ειναι, αλλα σκεφτειτε να ειστε/ να εχετε ομαδα που παιζει στο Β τοπικο σε μικρη πολη!

Δε γινεται να βρεις προπονητη, κ ακομα περισσοτερο δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να πληρωσεις προπονητη.
Κ επειδη το ειχα ψαξει και λιγο το θεμα ... τι χρειαζεται για να γινει κανεις προπονητης ... απογοητευτηκα εντελως


Μονο στην ελλαδα τοσο παραξενα κ αναποδα ολα τα πραγματα

Πραγματικά είναι δύσκολο να γίνει κάποιος προπονητής.Ξέρω κάποια παιδιά όπως π.χ ο benchwarmer,με μεγάλο ταλέντο στην προπονητική και με προοπτικές για καλή καριέρα ως head coach που είναι κρίμα να χαθούν... 68.gif
benchwarmer
QUOTE(duncan21 @ Oct 29 2011, 13:21 ) *
Πραγματικά είναι δύσκολο να γίνει κάποιος προπονητής.Ξέρω κάποια παιδιά όπως π.χ ο benchwarmer,με μεγάλο ταλέντο στην προπονητική και με προοπτικές για καλή καριέρα ως head coach που είναι κρίμα να χαθούν... 68.gif


24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif


Καλα, οταν σηκωσουμε την κουπα θα σου πω rolleyes.gif rolleyes.gif

Ενιγουει, τερμα οφ-τοπικ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.