Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτεροι ευρωπαίοι όλων των εποχων
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
colonel gomelsky
Ξεκινάμε με τις τρεις πρώτες χώρες μιας και τόσες επιλογές δίνει η φόρμα.
Jexa
Ίσως για τις 2 πρώτες χώρες πιο ενδιαφέρον θα ήταν ποιος είναι ο 2ος καλύτερος biggrin.gif
colonel gomelsky
Για την Ελλάδα υπάρχει η "αιρετική" μεν, αλλά με βάσιμα επιχειρήματα επιλογή του Διαμαντίδη και για τους Πλάβι η επιλογή του Κούκοτς. Η ψηφοφορία είναι πολλαπλής επιλογής.
tuareg
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 9 2015, 01:15 ) *
Για την Ελλάδα υπάρχει η "αιρετική" μεν, αλλά με βάσιμα επιχειρήματα επιλογή του Διαμαντίδη και για τους Πλάβι η επιλογή του Κούκοτς. Η ψηφοφορία είναι πολλαπλής επιλογής.


νταλιμπαγκιτς εχεις προλαβει κολονελ?
ποιος τρολαρει και ψηφισε μπαζαρεβιτς ? smiley.gif
colonel gomelsky
Δεν έχω αναμνήσεις, όχι δυστυχώς.
salonikatasos
διαμαντίδης,πέτροβιτς,σαμπόνις.

οι 2 τελευταίοι είναι μαζί με γκασόλ,νοβίτσκι και οι καλύτεροι ευρωπαίοι γενικότερα
colonel gomelsky
Θα είχε ενδιαφερον να τεκμηριώνουμε τις επιλογές μας, ειδικά όσοι ψηφίζουμε απόλυτα outsiders (Τσατσένκο, Σπανούλης, Τσαρτσαρής, Πάσπαλιε, Άλλος κτλ). Θα επεκταθώ άμεσα.
D-Wade
Γκάλης, Πέτροβιτς και για τους Σοβιετικούς J.R. Holden
επαθα λαστιχο
QUOTE(D-Wade @ Sep 9 2015, 01:39 ) *
Γκάλης, Πέτροβιτς και για τους Σοβιετικούς J.R. Holden

77.gif
Για την (σκέτη)Ρωσία πάντως ανήκει στο τοπ-3
Α και μία ερώτηση.Ο Σσσσσσσσρεμπφ αξιζει κατά την γνώμη σας την δεύτερη θέση στους GsOAT της Γερμανίας?
salonikatasos
QUOTE (D-Wade @ Sep 9 2015, 01:39 ) *
Γκάλης, Πέτροβιτς και για τους Σοβιετικούς J.R. Holden

εθνικός ήρωας σε ρωσία και ελλάδα από το 2007 ο συμπαθής holden
colonel gomelsky
QUOTE(D-Wade @ Sep 9 2015, 01:39 ) *
Γκάλης, Πέτροβιτς και για τους Σοβιετικούς J.R. Holden



Ότι τάχα μου ψήφισες τους πρώτους δύο.. smiley.gif
D-Wade
QUOTE(salonikatasos @ Sep 9 2015, 01:44 ) *
εθνικός ήρωας σε ρωσία και ελλάδα από το 2007 ο συμπαθής holden

Εγώ πάντως υποστήριζα τους Ισπανούς γιατί είχα ποντάρει να το πάρουν icon_tomato.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(salonikatasos @ Sep 9 2015, 01:44 ) *
εθνικός ήρωας σε ρωσία και ελλάδα από το 2007 ο συμπαθής holden

Όχι για μένα,γιατί ναι μεν είχαμε την γνωστή διαιτησία με τους Ισπανούς,αλλά και πάλι δεν άντεχα να παίρνει μία ομάδα ολόκληρο Ευρωπαϊκό τίτλο με τόσο "φυτευτό" παίκτη εκ των πρωταγωνιστών της.Εδώ μου κακοφαίνονταν οι Ραντούλοβιτς-Γκεϊ
το 99 με την Ιταλία,φαντάσου για τον Χόλντεν και το πόσο επηρέαζε το παιχνίδι-άρα και το εν τέλει χρυσό-της Ρωσίας
TakeshyKurosawa
Στη μία επιλογή επιλογή νομίζω εύκολα Γκάλης,Πέτροβιτς,Σαμπόνις.
colonel gomelsky
Στον Γκάλη θα μπορούσε κάποιος να αντιτάξει τον Διαμαντίδη λόγω πληρότητας αλλά και impact σε συλλογικούς τίτλους, στον Πέτροβιτς τον Κούκοτς λόγω της συμμετοχής του στην κατά πολλούς καλύτερη ομάδα όλων των εποχών, και στον Σαμπόνις τον Κιριλένκο λογω της συνέπειάς του για πολλά χρόνια στο ΝΒΑ.

Εφόσον το ταλέντο δεν είναι το μοναδικό κριτήριο, προσωπικάσ θα μπορούσα να καταλάβω ενστάσεις σε αυτήν την τριάδα, αν και συμφωνώ ότι είναι by far η επικρατέστερη.
Air Kef
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 9 2015, 13:52 ) *
Στον Γκάλη θα μπορούσε κάποιος να αντιτάξει τον Διαμαντίδη λόγω πληρότητας αλλά και impact σε συλλογικούς τίτλους, στον Πέτροβιτς τον Κούκοτς λόγω της συμμετοχής του στην κατά πολλούς καλύτερη ομάδα όλων των εποχών, και στον Σαμπόνις τον Κιριλένκο λογω της συνέπειάς του για πολλά χρόνια στο ΝΒΑ.

Εφόσον το ταλέντο δεν είναι το μοναδικό κριτήριο, προσωπικάσ θα μπορούσα να καταλάβω ενστάσεις σε αυτήν την τριάδα, αν και συμφωνώ ότι είναι by far η επικρατέστερη.



Στον Γκάλη ίσως μπορεί να αντιταχθεί μόνο ο Σπανούλης λόγο ατομικού ταλέντου, συλλογικών, ατομικών και εθνικών τίτλων, επειδή ήρθε σε μία ομάδα που ήταν από τους μεγαλύτερους losers του Ευρωπαικού μπάσκετ και την έκανε από τους μεγαλύτερους winners, επειδή έχει πετύχει όσα clutch καλάθια έχουν πετύχει ολοι οι υπόλοιποι Έλληνες της λίστας μαζί κι επειδή από ολη αυτήν την γενικά, είναι αυτός που ξεχώρισε ο Γκάλης.

Έτσι πιστεύω. Απο εκει και πέρα, έχω ξαναγράψει ότι οι Έλληνες είμαστε τόσο τυφλωμένοι με αυτο το θέμα και τόσο πιπιλισμένοι απο ΜΜΕ, που μόνο από το εξωτερικό μπορεί να έρθει μία τέτοια σωστή απάντηση.
colonel gomelsky
QUOTE(Air Kef @ Sep 9 2015, 14:18 ) *
Έτσι πιστεύω. Απο εκει και πέρα, έχω ξαναγράψει ότι οι Έλληνες είμαστε τόσο τυφλωμένοι με αυτο το θέμα και τόσο πιπιλισμένοι απο ΜΜΕ, που μόνο από το εξωτερικό μπορεί να έρθει μία τέτοια σωστή απάντηση.


Αυτό ίσως ισχύει. Γιατί εγώ πιστεύω ότι δεν στέκεται καν κάπου κοντά στον Διαμαντίδη, πόσο μάλλον στον Γκάλη. Δλδ δεν θεωρώ ότι ο Μήτσος είναι μεν καλύτερος αλλά εντός της ίδιας παικτικής κλάσης, θεωρώ τον Σπανούλη μια κλάσση κάτω. Επειδή λοιπόν η διαφορά είναι μεγάλη, δεν είναι θέμα μόνο καλώς εννοούμενου υποκειμενισμού. Κάποιος σίγουρα θα έχει άδικο.
BasketZilla
Για την δική μας χώρα , χωρίς σύγκριση ο Νικ και μια all time δωδεκάδα :

Γιαννάκης - Παπαλουκάς - Διαμαντίδης
Γκάλης - Σπανούλης - Σιγάλας
Χριστοδούλου - Κακιούζης
Κολοκυθάς - Φώτσης
Φασούλας - Μπουρούσης

Για τους πλάβι (ενωμένους και επιγόνους) κορυφαίο θεωρώ τον μέγιστο Ντράζεν, και θα δώσω και μια all time δωδεκάδα

Πέτροβιτς - Τζόρτζεβιτς
Κιτσάνοβιτς - Ντανίλοβιτς
Κούκοτς - Νταλιπάγκιτς - Μποντιρόγκα - Στογιάκοβιτς
Τσόσιτς - Κόρατς
Ντίβατς - Ράτζα

Για τους Σοβιετικούς (επίσης πρώην και νυν) κορυφαίο θεωρώ τον Σάμπας και μια all time δωδεκάδα

Γιασικεβίτσιους - Βάλτερς
Μπέλοφ - Μαρτσιουλιόνις - Κουρτινάιτις
Κιριλένκο - Παουλάουσκας - Τιχονένκο
Βολκόφ - Μίσκιν
Σαμπόνις - Τκατσένκο
forest79
ΕΛΛΑΔΑ

1.Γκαλης
2.Διαμαντιδης
3.Γιαννακης
4.Φ.Χριστοδουλου
5.Κολοκυθας
6.Παπαλουκας
7.Αμερικανος
8.Φασουλας
9.Σπανουλης
10.Φωτσης
11.Σιγαλας
12.Καστρινακης
*rising star Γ.Αντετακουμπο

ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ
1.Σαμπονις
2.Μπελοφ
3.Μαρτσιουλιονις
4.Παουλαουσκας
5.Κιριλενκο
6.Γιασικεβιτσιους
7.Ιλγκαουσκας
8.Τσατσενκο
9.Μιρτσεφ
10.Καρνισοβας
11.Βολκοφ
12.Βολνοφ
*rising star Βαλανσιουνας

ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ
1.Πετροβιτς Ν
2.Κουκοτς
3.Κορατς
4.Ντελιμπαγκιτς
5.Τσοσιτς
6.Ραντζα
7.Στογιακοβιτς
8.Ντιβατς
9.Κιτσανοβιτς
10.Μποντιρογκα
11.Ντανιλοβιτς
12.Τζορτζεβιτς
*rising star Σαριτς
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.