Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τελικός Κυπέλλου 10/3/2012
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Pierce
Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου θα διεξαχθεί Σάββατο, 10 Μαρτίου στις 18:30 και θα μεταδοθεί τηλεοπτικώς από την ΕΡΤ από το γήπεδο του Ελληνικού.


Είναι γεγονός πως το κλίμα στο forum, είναι λίγο τεταμένο εξαιτίας των δηλώσεων/κινήσεων που έχουν κάνει οι 2 διοικήσεις, για αυτό και το προηγούμενο topic, κλειδώθηκε, ώστε να κάνουμε μια νέα αρχή, μιας και από τη πλευρά μας είχε ξεφύγει λανθασμένα το θέμα.
Θα σας παρακαλούσα να ασχοληθούμε για το λόγο που βρισκόμαστε σε αυτό το forum, δηλαδή το ΜΠΑΣΚΕΤ. Όχι για διαιτητές όχι για το ποιος την έχει μεγαλύτερη τη..φανέλα όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές. Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα, όποιος επιχειρήσει να πάει την κουβέντα πάλι στα ίδια θέματα, θα πάρει τις βαλίτσες του για τους ειδυλλιακούς ΜΠΑΡAΜΠΑΚΟΥΣ ( οι παλιοί ξέρετε) μέχρι τις 15/3 (standard ταρίφα) ώστε να μην έχει τη δυνατότητα να συζητήσει τίποτα όσον αφορά το παιχνίδι. Για αυτό keep calm and carry on.


Καλό παιχνίδι να έχουμε!
rakos
απο τη μερια μου υποσχομαι να ποσταρω με αγαθες προθεσεις.
LFO
Καιρο τωρα με εχει φαει η γυναικα μου να παμε καπου ειδυλλιακά... 39.gif Μάλλον το καλοκαιρι ομως....

Σοφή θα χαρακτηριζα την αποφαση της διαχειριστικης ομάδας να κλειδωσει το προηγουμενο τοπικ. Αν και γενικως διαφωνω με τα κλειδωματα των τοπικ, ενα restart ποτε δεν εβλαψε κανενα...

Οπως ειχα γραψει, περιμενω ενα συγκλονιστικο τελικο, τοσο απο αποψη ποιοτητας οσο και απο σασπενς...Εχω την προαισθηση οτι θα γινει πιο ωραιο ματς απο τα τελευταια 2 τουλαχιστον. Να σας πω την αληθεια, σκεφτομουν οτι θα μου αρεσε να γινοταν ο τελικος σε ενα "κουφο" γήπεδο. Στο Αλεξανδρειο πχ. ή στην Πυλαια...
priest
QUOTE(LFO @ Feb 25 2012, 11:12 ) *
Καιρο τωρα με εχει φαει η γυναικα μου να παμε καπου ειδυλλιακά... 39.gif Μάλλον το καλοκαιρι ομως....

Σοφή θα χαρακτηριζα την αποφαση της διαχειριστικης ομάδας να κλειδωσει το προηγουμενο τοπικ. Αν και γενικως διαφωνω με τα κλειδωματα των τοπικ, ενα restart ποτε δεν εβλαψε κανενα...

Οπως ειχα γραψει, περιμενω ενα συγκλονιστικο τελικο, τοσο απο αποψη ποιοτητας οσο και απο σασπενς...Εχω την προαισθηση οτι θα γινει πιο ωραιο ματς απο τα τελευταια 2 τουλαχιστον. Να σας πω την αληθεια, σκεφτομουν οτι θα μου αρεσε να γινοταν ο τελικος σε ενα "κουφο" γήπεδο. Στο Αλεξανδρειο πχ. ή στην Πυλαια...

ωραιο ματς?μπα...εκτος και αν εννοεις thrash talking,ξυλο εντος και εκτος γηπεδου,σκορ κατω απο 65 ποντους,θεαμα ανυπαρκτο κτλ...

φαβορι(στην αρχη της χρονιας ουτε καν θα μ περνουσε απο το μυαλο αλλα...) ο οσφπ...ψυχολογια στα υψη,περισσοτερη ενεργεια ,καλυτερη αμυνα(εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις) και με την προιστορια με το μερος του εναντιον εμπειριας και σιγουρα μιας ομαδας με υψηλο κινητρο αλλα δεν φτανει μονο αυτο...

60-40 υπερ του οσφπ και σκορ ημιχρονου:40-28
τελικο :65-62

γενικα φετος ο ολυμπιακος συνηθως στα εντος εδρας ,αλλα και το ελληνικο σαν να παιζει εντος ειναι,ξεκιναει πολυ δυνατα και παιρνει ευκολα μια διαφορα ασφαλειας που συνηθως την χανει προς το τελος του ματς...το θεμα ειναι εχει τις δυναμεις ο παο να κανει την ανατροπη?

μακαρι γτ το θελω πολυ το κυπελλο αλλα αμφιβαλλω(συμφωνα με τα τελευταια ματς).



T.W.Is.M.
QUOTE(LFO @ Feb 25 2012, 11:12 ) *
Οπως ειχα γραψει, περιμενω ενα συγκλονιστικο τελικο, τοσο απο αποψη ποιοτητας οσο και απο σασπενς...Εχω την προαισθηση οτι θα γινει πιο ωραιο ματς απο τα τελευταια 2 τουλαχιστον. Να σας πω την αληθεια, σκεφτομουν οτι θα μου αρεσε να γινοταν ο τελικος σε ενα "κουφο" γήπεδο. Στο Αλεξανδρειο πχ. ή στην Πυλαια...


Φανταζεσαι τελικο στην Πυλαια κι απ εξω οι οπαδοι της Θεσσαλονικης να σπανε τα αυτοκινητα?
bbplayer
Διάβασα τις δηλώσεις Ομπράντοβιτς-ΔΔ-Σπαν και Ντούντα.

Τι να πω ρε παίδες...ανία σκέτη. Για ακόμη μια φορά τα ίδια και τα ίδια. Χωρίς πλάκα αυτό το δίδυμο αρχίζει και με ξενερώνει σιγά σιγά. Έχω χάσει το μέτρημα σε πόσους τελικούς Κυπέλλου και πρωταθλήματος συναντιώνται αυτοί οι δύο.

Τε σπα, ας γίνει όμορφο ματς τουλάχιστο
Magnus92
Κι εγω βλεπω κακο τελικο ως προς το θεαμα ( ως ειθισται ), και τον Ολυμπιακο ως φαβορι για την κουπα ( τοσο αγωνιστικα οσο και ψυχολογικα ειναι σε καλυτερη κατασταση )

Φυσικα, θεωρω οτι ο καθοριστικοτερος παραγοντας στο παιχνιδι θα ειναι τα ασσοδυα του ΠΑΟ... Εκει νομιζω πως θα κριθουν ολα...


Ασχετο , αλλα επειδη εκανα καποιους συνειρμους πριν , η διοργανωση του τελικου ανηκει στην ΕΟΚ ή στον ΕΣΑΚΕ ( μαλλον κουτη ερωτηση αλλα πραγματικα δεν το ξερω peace.gif ).

εντιτ: απανταω εγω στον εαυτο μου: στην ΕΟΚ
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 8 2012, 22:05 ) *
Ισως γιατι ειναι οι μονοι 2 παιχτες που "τολμησαν" να φυγουν μονοι τους χωρις να το θελει ο ιδιος.
Δεν περιμενω τιποτα καλυτερο ομως(ουτε απο τον Ιβκοβιτς επισης). Σερβος δεν ειναι? shot.gif


Εδω σε βρισκω υπερβολικο σε βρισκω Σερβολαγνε... Λες σε μια δεκαετια να ηταν μονο 2 οι παικτες που εφυγαν χωρις να το θελει ο Ζοτς; 7.gif
spysta
Τι λεει ξερω γω .. Σημαντικο ματς με ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ παλι ξαφνικη σημαντικη απουσια ;;;;;;; Πος γενεν αυτο;;;;;; blink.gif Χαχαχαχαχα smiley.gif !!!!! Καλο ματσακι να εχουμε!! Μαστιχοφιλακια σε ολους
sacarame
Τα ποστ που δεν είχαν να κάνουν με τον τελικό μεταφέρθηκαν στο Βασίλης Σπανούλης και στο Μερικές σκέψεις πάνω στον Ζοτς


Ας μείνουμε εδώ στα του τελικού....
PanosIlio
Το μόνο που εύχομαι για τον αυριανό τελικό είναι να είναι ο τελευταίος ο οποίος θα διεξαχθεί με αυτή τη μορφή και ας κερδίσει ο καλύτερος σε ένα ωραίο παιχνίδι.
tullamore
Δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα χάσει ξανά ο Παναθηναϊκός.
Αν βομβαρδίσουν οι κόκκινοι από έξω, αφού και οι περιστροφές του Παναθηναϊκού είναι αργές, τότε μπορεί.
Διαφορετικά θα πρέπει ο Μάντζαρης να γίνει Payton ξανά και ο Πρίντεζης να γίνει Pippen ξανά...
bbplayer
Kαλά ρε παιδιά, δεν έκανε και τίποτα φοβερό ο Μάντζαρης. 2/2 τρίποντα έβαλε , 11 συνολικά πόντους και πίεσε και πολύ τον ΔΔ, κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό μια και είναι καμια 10ετία νεότερός του.
Δεν είναι ο νέος Γκάλης αλλά δεν είναι και κανένα κουλάδι για να χτυπιόμαστε και να λέμε,κοίτα τι μας έκανε ο Μάντζαρης
ALdaperan
Αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως στον ολυμπιακό στην Ιβκοβιτς εποχή είναι η πολύ πιεστική-επιθετική άμυνα
Αυτό είναι που φοβάμαι και στον τελικό κυπέλλου
ΧΡΗΣΤΟΣ ΔΡΑΜΑ
παιδια δεν ξερω ποιος θα το παρει,καλο μπασκετ να παιχτει..παντως εγω αυτο που ξερω κ νοιωθω ειναι οτι φετος οτι γουσταρω να βλεπω τρομερα τον ολυμπιακο..γουσταρω τοσο οσο ωρες ωρες βαριεμαι να βλεπω τον παο..φετος δεν ξερω τι εχω παθει ή τι εχει παθει ο παο αλλα με κουραζει(ειδικα τ 2 3 τελευταιους μηνες)..παρ' ολα αυτα τον ομπραντοβιτσ δεν τον φοβαμαι και θα βρει τους τροπους κ τ κινητρα(οπως λεει) να παρει τ 100% απο τους παικτες τ(οπως παλι λεει)..παντως κ ν παρει το κυπελλο ο οσφπ που ειναι ενα παιχνιδι απλως το πρωταθλημα παλι γ παο το βλεπω..
SteveNashidis
Μαθήματα ισπανικών και πολιτισμού ...

Διαβάστε το ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ όλοι ! Άρρωστοι , φανατικοί , οπαδοί , φίλαθλοι , χουλιγκάνοι, υγιείς μπασκετόφιλοι και λοιποί . Η κατάντια ενός λαού με ένδοξο μπασκετικό παρελθόν και παρόν συγκρίνεται με την επιτομή της λαμπρής μπασκετικής διοργάνωσης και αθλητικού πολιτισμού 8 ομάδων που μάχονται για ένα τίτλο.

Δύο φράσεις ξεχωρίζω.

QUOTE
Οι 2.000 που έχουν το προνόμιο να παρακολουθήσουν τον τελικό – με ελάχιστες εξαιρέσεις – είναι τα ρεμάλια της μιας και της άλλης πλευράς. Αυτοί που «εξέθρεψαν» οι Γιαννακόπουλοι επί δεκαετίες, αυτοί που ανέχονται οι Αγγελόπουλοι χρόνια τώρα, αυτοί που μαντρώνει η ομοσπονδία στα δυο πέταλα «νίπτοντας τας χείρας της» για όσα συμβούν, βυθισμένη στον μακάριο ύπνο της ανικανότητας, της ανευθυνότητας και της αδυναμίας.



QUOTE
Το να μην μπορείτε να φτιάξετε έναν τελικό με 12.000 σας καθιστά ανίκανους. Το να επιμένετε να φτιάχνετε έναν τελικό με 2.000 σας καθιστά επικίνδυνους. Όλους μαζί. Προς αυτό που ευαγγελίζεστε ότι υπηρετείτε και αγαπάτε. Το μπάσκετ.


Χαίρεται
Flash
Ο Κρεκούκιας όταν καταπιάνεται με αυτά τα θέματα είναι απλά εκπληκτικός...
Zoys
Δύο λόγια για τον τελικό της ξεφτίλας όπως τον είδαμε πέρυσι και με λύπη διαπιστώνω ότι τίποτε απολύτως δεν έχει αλλάξει φέτος.

http://zoysblog.blogspot.com/2011/05/blog-post_19.html
WhiteMamba_8
Ειχα την τυχη σημερα να ειμαι στο κλειστο του Ελληνικου την ωρα της προπονησης και των δυο ομαδων...Ηταν καταπληκτικη η εικονα των παικτων και των δυο ομαδων να αγκαλιαζονται και να μιλουν σαν φιλοι εξω απο τα αποδυτηρια...!!!!
Tapanic
Εχω μεγαλο προαισθημα πως νικητης θα βγει ο Ολυμπιακος κ με μεγαλη διαφορα!Αλλα ας μην λεμε μεγαλα λογια.Ας κερδισει ο καλυτερος! peace.gif
j-kidd13
Δεν μας κοβω να κερδιζουμε αυριο....Γενικα στα παιχνιδια κυπελλου με τον Ολυμπιακο παντα μας θεωρω ενα βημα πισω οσον αφορα τις πιθανοτητες...Ισως επειδη ειναι ο τριτος στην σειρα θεσμος με τη μικροτερη σημασια,και ο Ολυμπιακος λογω ελλειψης τιτλων και λογω του οτι εχει να αποδειξει κατι κοντρα στον Παναθηναικο ε τετοια παιχνιδια...
vastravoud
QUOTE(WhiteMamba_8 @ Mar 10 2012, 00:06 ) *
Ειχα την τυχη σημερα να ειμαι στο κλειστο του Ελληνικου την ωρα της προπονησης και των δυο ομαδων...Ηταν καταπληκτικη η εικονα των παικτων και των δυο ομαδων να αγκαλιαζονται και να μιλουν σαν φιλοι εξω απο τα αποδυτηρια...!!!!


Η πλάκα είναι ότι το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ το θεωρούμε σαν κάτι "σπουδαίο"....

Επαγγελματίες είναι, χρόνια παίζουν μαζί στις εθνικές, τι σκ@τ@ έχει να χωρίσει ο Περπέρογλου με τον Σπανούλη κι ο Διαμαντίδης με τον Πρίντεζη;

Ο κάθε βλαμμένος Petaloudas7 και Sougias13 είναι άλλη ιστορία βέβαια.....

Στα του τελικού, παιδιά κι εγώ μαζί σας είμαι ότι πρόκειται για τελικούς της ντροπής. Πως όμως θα τους διοργανώνατε εσείς αν είχατε την ευθύνη, όταν μάλιστα ξέρετε ότι οι διοικήσεις πρακτικά ανέχονται(για να μην πω υποθάλπτουν) όλο αυτό το συρφετό των ηλιθίων;
natouralistis
Στις περισσότερες χώρες που διεξάγεται ο θεσμός του κυπέλλου, σε όλα τα αθλήματα, υπάρχει έντονο ενδιαφέρον από το φίλαθλο κοινό, κυρίως γιατί ενέχεται σε αυτόν η έκπληξη,το απρόσμενο. Η μάχη του Δαβίδ με το Γολιάθ,συγκινούσε ανέκαθεν, ο ασθενέστερος που έχει την ευκαιρία να κοντραριστεί με τον δυνατό. Ομάδες μικρότερων κατηγοριών τα βάζουν με τους μεγάλους και αυτό από μόνο του προκαλεί ενδιαφέρον.

Στα δικά μας,πρόσφατο είναι το παράδειγμα του Αγορ,ομάδας Α2 το 2007, που κατάφερε να αποκλείσει διαδοχικά Περιστέρι-Πανιώνιο-Παοκ και Κολοσσό Ρόδου φθάνοντας στον τελικό του κυπέλλου όπου κοντραρίστηκε με τον μετέπειτα πρωταθλητή ευρώπης Παναθηναϊκό.

Βέβαια στη χώρα μας, ειδικά τα τελευταία χρόνια παρατηρώ μια τιτάνια προσπάθεια απαξίωσης του θεσμού και αναρωτιέμαι το γιατί..Σαφώς και δεν προσφέρει κανένα "αξιομνημόνευτο τίτλο" στο παλμαρέ του κάθε συλλόγου, αλλά από την άλλη γιατί τόση πρεμούρα να απαξιωθεί..
Το ίδιο ισχύει για το all star, που δίνει την ευκαιρία για ένα θέαμα άνευ σκοπιμοτήτων και ειδικά στα πιτσιρίκια να κάνουν πλάκα με τα ινδάλματά τους, να φωτογραφηθούν, να πάρουν αυτόγραφα για το τοίχο τους κ.τ.λ.Απαξίωση και εκεί.

Για τις απαράδεκτες συνθήκες διοργανώσης και διεξαγωγής του τελικού λοιπόν, οι υπεύθυνοι της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης αναρωτιέμαι έχουν καμιά ευθύνη? Για το ότι έχει απαξιωθεί τόσο πολύ ,ένας κατά τα άλλα ωραίος θεσμός, έχουν ευθύνη? Πραγματικά αναρωτιέμαι, τόσα χρόνια στην ίδια καρέκλα που κάθονται, τι ακριβώς κάνουν για το μπάσκετ? Ποιά είναι η δουλειά τους?Γιατί πληρώνονται στη τελική αυτό το πακτωλό χρημάτων?Μισθοί,επιδοτήσεις, αναπτυξιακά προγράμματα, ταξίδια,"δωράκια" και? Αποτέλεσμα? 0! Ένα σάπιο προϊόν..
Μπορεί όλα αυτά τα χρόνια να γνώρισαν μια κοινωνική καταξίωση μέσω του αθλήματος, θα μείνουν όμως στην ιστορία σαν τους πλέον αποτυχημένους τεμπέληδες, που μόνο πήραν και τίποτα δεν δώσαν σε αυτό!


Αναλυτικά τα φύλλα των τεσσάρων τελευταίων τελικών:

Οι ίδιοι αντίπαλοι, στο ίδιο γήπεδο, στο ίδιο ΑΔΕΙΟ από κόσμο γήπεδο..Κατάντια!

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 79-81 (26/3/2008) Ελληνικό

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαμακάριος, Καυκής, Μπλάκνεϊ 4, Γκριρ 28 (4), Τεόντοσιτς 8 (1), Ματσιγιάουσκας 5 (1), Βασιλόπουλος 15 (3), Βασιλειάδης, Πρίντεζης, Μπουρούσης 11, Τζάκσον 10, Τσακαλίδης.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης, Διαμαντίδης 9 (1), Ντικούδης, Περπέρογλου 8 (2), Χατζηβρέττας 6 (2), Σπανούλης 20 (4), Τσαρτσαρής 14 (3), Ουίνστον 11 (2), Μπατίστ 5, Ζίζιτς, Πρκάτσιν, Γιασικεβίτσιους 8 (1) .


Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 70-80 (22/2/2009) Ελληνικό

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 13, Πελεκάνος, Βούιτσιτς 4, Μιλόσεβιτς, Μπουρούσης 10, Χαλπερίν 3, Γκριρ 11, Πάργκο 7, Βασιλόπουλος 8, Σχορτσανίτης 3, Πρίντεζης 9, Έρτσεγκ 2.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 9, Περπέρογλου 9, Μπατίστ 12, Φώτσης 13, Χατζηβρέττας, Νίκολας 6, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 16, Πέκοβιτς 5, Γιασικεβίτσιους 10.



Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 68-64 (20/2/2010) Ελληνικό

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 3, Πεν 7, Τσίλντρες 7, Βούιτσιτς 4, Μπουρούσης 8, Κλέιζα 12, Μαυροκεφαλίδης 2, Σχορτσανίτης 3, Τεόντοσιτς 22, Χαλπερίν, Βασιλόπουλος.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 4, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 10, Φώτσης 2, Χέισλιπ 6, Νίκολας 10, Διαμαντίδης 12, Πέκοβιτς 12, Γιασικεβίτσιους 2, Τέπιτς.


Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 74-68 (15/5/2011) Ελληνικό

Ολυμπιακός (Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς, Παπανικολάου 8(2), Γκόρντον 2, Πρίντεζης, Μπουρούσης 13, Κέσελ 4(1), Μαυροκεφαλίδης 16, Χαλπερίν 9(1), Γλυνιαδάκης 2, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 18(2).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς, Περπέρογλου 5(1), Μπατίστ 17, Φώτσης 8(2), Σάτο 7(1), Νίκολας, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 17(3), Βουγιούκας, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου 6.

Αγωνιστικά για τον σημερινό τελικό, εύχομαι να κερδίσει ο Ολυμπιακός αλλά δεν συμμερίζομαι τις γνώμες φίλων που μιλάνε για προβάδισμα της ομάδας μας.
tullamore
QUOTE(Zoys @ Mar 9 2012, 23:16 ) *
Δύο λόγια για τον τελικό της ξεφτίλας όπως τον είδαμε πέρυσι και με λύπη διαπιστώνω ότι τίποτε απολύτως δεν έχει αλλάξει φέτος.

http://zoysblog.blogspot.com/2011/05/blog-post_19.html



Δακρύσαμε ρε φίλε.
Έγραψες την εξής παράγραφο:
"Το συμπέρασμα είναι μάλλον ότι ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός (ή αν θέλετε ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός, για να μην υπάρξει πρόβλημα στη σειρά τους αναφέρω συνήθως αλφαβητικά...) είναι δύο τεράστιες ομάδες τις οποίες όμως δεν χωράει η Ελλαδίτσα η οποία δυστυχώς δεν αποτελεί τον κατάλληλο τόπο για δύο κολοσσούς του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Και είναι κρίμα που οι δύο οικογένειες που κρατάνε το ελληνικό μπάσκετ ακόμα ψηλά οι Γιαννακόπουλοι από τη μία και οι νεότεροι Αγγελόπουλοι από την άλλη να χαλάνε ένα σωρό λεφτά κάθε χρόνο και κάτι άμυαλοι και ασυνείδητοι (τι επιεικής που είμαι σήμερα στην αναφορά τους) να τους χαλάνε το "μαγαζί", με τελευταίο παράδειγμα τον περσινό τέταρτο τελικό στο ΣΕΦ, σε ένα πρωτάθλημα που δεν τελείωσε ποτέ..."

Εσύ, όπως και πολλοί άλλοι δυστυχώ, κατά τη γνώμη μου, έχεις χάσει το νόημα.
Μιλάς για δυο τεράστιες ομάδες, που δεν χωράνε στην Ελλαδίτσα.
Ρώτησες ποτέ τον εαυτό σου, ποιος έφερε τη χώρα στο σημείο να μην τους χωράει; Αναρωτήθηκες ποτέ, ποιος κατέστρεψε το μπάσκετ στη χώρα; Αναρωτήθηκες ποτέ, αν οι καλές εμφανίσεις των δύο ομάδων είναι ο καθρεπτης του ελληνικού μπάσκετ;

Ξέρεις τι είσαι; Είσαι ένας "Βαγγελης Ιωάννου".

Αντιλαμβάνομαι ότι θεωρείς τα αφεντικά των δύο ομάδων σαν θύματα των υπόλοιπων, εφόσον αυτοί ματώνουν οικονομικά για να συντηρήσουν και να "μεγαλώσουν" το μαγαζί, που οι άλλοι τους σπάνε.
Χωρίς ντροπή, κατά τη γνώμη μου πάντα, βγαίνεις και λες ότι οι δυο οικογένειες κρατάνε το ελληνικό μπάσκετ ψηλά.
Ναι οι δύο οικογένειες τραμπούκων! Τα είδαμε τα τερτίπια τους ΞΑΝΑ. Τραμπούκοι και μίζεροι.
Δεν τους ενδιαφέρει το μπάσκετ. Τους ενδιαφέρει να αποδείξουν ότι ειναι πιο μάγκες από τους άλλους. Τους ενδιαφέρει να δείξουν ότι αυτοί ειναι τα αφεντικά. Τους νοιάζει η "υστεροφημία" και η "δόξα", ακόμα κι αν αυτή έρθει για άσχετους λόγους με την ανάπτυξη του αθλήματος. Τουλάχιστον το όνομά τους, δεν θα ξεχαστεί και θα βρίσκεται στα στόματα των κάφρων-οπαδών.

Και με μεγάλη λύπη διασπιστώνω, ότι εσύ αγαπητέ blogger, δεν το έχεις εντοπίσει αυτό.

Αυτοί είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για την κατάντια του αθλήματος.
Και μη νομίζει κανεις, πως και οι παιίχτες δεν έχουν ευθύνη.
Τεράστια ευθύνη έχουν. Γιατί δεν είδα ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ τον κ. Διαμαντίδη ή τον κ. Σπανούλη, να σηκώνεται να φύγει από το ΟΑΚΑ ή το ΣΕΦ αντίστοιχα, την ώρα που οι οπαδοί της δικής τους ομάδας, πετούσαν τα πάντα όλα μέσα και εξύβριζαν τον αντίπαλο.
Κάθισαν και το απολάμβαναν.
Ντροπή και στους υποκριτές αθλητές.

ΥΓ. Παρακαλώ, να μην σβηστεί ξανά η ανάρτησή μου.
pete7
http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...oy.1683591.html

τελικα δεν θα εχει απουσιες ο παο σε σχεση με εμας
Zoys
QUOTE(tullamore @ Mar 10 2012, 11:19 ) *
Εσύ, όπως και πολλοί άλλοι δυστυχώ, κατά τη γνώμη μου, έχεις χάσει το νόημα.
Μιλάς για δυο τεράστιες ομάδες, που δεν χωράνε στην Ελλαδίτσα.
Ρώτησες ποτέ τον εαυτό σου, ποιος έφερε τη χώρα στο σημείο να μην τους χωράει; Αναρωτήθηκες ποτέ, ποιος κατέστρεψε το μπάσκετ στη χώρα; Αναρωτήθηκες ποτέ, αν οι καλές εμφανίσεις των δύο ομάδων είναι ο καθρεπτης του ελληνικού μπάσκετ;

Ξέρεις τι είσαι; Είσαι ένας "Βαγγελης Ιωάννου".

Αντιλαμβάνομαι ότι θεωρείς τα αφεντικά των δύο ομάδων σαν θύματα των υπόλοιπων, εφόσον αυτοί ματώνουν οικονομικά για να συντηρήσουν και να "μεγαλώσουν" το μαγαζί, που οι άλλοι τους σπάνε.
Χωρίς ντροπή, κατά τη γνώμη μου πάντα, βγαίνεις και λες ότι οι δυο οικογένειες κρατάνε το ελληνικό μπάσκετ ψηλά.
Ναι οι δύο οικογένειες τραμπούκων! Τα είδαμε τα τερτίπια τους ΞΑΝΑ. Τραμπούκοι και μίζεροι.
Δεν τους ενδιαφέρει το μπάσκετ. Τους ενδιαφέρει να αποδείξουν ότι ειναι πιο μάγκες από τους άλλους. Τους ενδιαφέρει να δείξουν ότι αυτοί ειναι τα αφεντικά. Τους νοιάζει η "υστεροφημία" και η "δόξα", ακόμα κι αν αυτή έρθει για άσχετους λόγους με την ανάπτυξη του αθλήματος. Τουλάχιστον το όνομά τους, δεν θα ξεχαστεί και θα βρίσκεται στα στόματα των κάφρων-οπαδών.

Και με μεγάλη λύπη διασπιστώνω, ότι εσύ αγαπητέ blogger, δεν το έχεις εντοπίσει αυτό.

Αυτοί είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για την κατάντια του αθλήματος.
Και μη νομίζει κανεις, πως και οι παιίχτες δεν έχουν ευθύνη.
Τεράστια ευθύνη έχουν. Γιατί δεν είδα ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ τον κ. Διαμαντίδη ή τον κ. Σπανούλη, να σηκώνεται να φύγει από το ΟΑΚΑ ή το ΣΕΦ αντίστοιχα, την ώρα που οι οπαδοί της δικής τους ομάδας, πετούσαν τα πάντα όλα μέσα και εξύβριζαν τον αντίπαλο.
Κάθισαν και το απολάμβαναν.
Ντροπή και στους υποκριτές αθλητές.

Νομίζω πως εσύ έχεις χάσει το νόημα της ανάρτησης μου: μερικών σκέψεων για τον ξεπεσμό του θεσμού του Κυπέλλου που εσύ μετάφρασες ως αγιοποίηση των Γιαννακόπουλων και των Αγγελόπουλων. Έγραψα ότι κρατάνε το ελληνικό μπάσκετ ψηλά διότι είναι εκείνοι που σπαταλούν χρήματα για να έχουμε ελληνικές ομάδες στο final 4 της Ευρωλίγκας και δύο τόσο ποιοτικές και υψηλού επιπέδου ομάδες στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ποτέ δεν είπα ότι δεν ευθύνονται και εκείνοι που δεν κάνουν κάτι για την πρόοδο του αθλήματος και σε άλλα επίπεδα, ποτέ δεν έγραψα ότι είναι (εδώ μιλώ μόνο για τους Γιαννακόπουλους) παραδείγματα προς μίμηση ή ότι με αντιδράσεις όπως η πρόσφατη του Θανάση δεν έχουν όντως συμπεριφορά κάφρου οπαδού. Αναφέρθηκα κυρίως στο οικονομικό σκέλος γιατί χωρίς κάποιους σαν αυτούς να βάζουν το χέρι στην τσέπη δεν θα είχαμε ούτε τον Παναθηναϊκό 6άκις φορές πρωταθλητή Ευρώπης ούτε και τη σταθερή γενικά παρουσία του Ολυμπιακού την τελευταία πενταετία στην Ευρωλίγκα. Και φυσικά σαν αντάλλαγμα θα έχουν την υστεροφημία και την προβολή τους ή την ικανοποίηση, όπως λες της υστεροφημίας τους, λες και είναι κορόιδα δηλαδή ή υπάρχει κάποιος στον αθλητισμό που να πληρώνει αδρά χωρίς να περιμένει άλλου είδους αντάλλαγμα. Όσο για τους αθλητές που γράφεις στο τέλος συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και πραγματικά στην επόμενη ρίψη αντικειμένου θα ήθελα πολύ να δω τη σκηνή του Διαμαντίδη με τον Σπανούλη να αποχωρούν στα αποδυτήρια.

Όσο για τον χαρακτηρισμό "Ελλαδίτσα" προφανώς και υπονοούσα το επίπεδο μιας μεγάλης μερίδας οπαδών που μολύνουν (και) το μπάσκετ, την έλλειψη οργάνωσης και πλάνου, την απουσία ικανών προσώπων με ιδέες και ιδανικά στα υψηλά κλιμάκια (ΕΣΑΚΕ-ΕΟΚ). Μάλλον είναι η πρώτη φορά που διαβάζεις κάτι από το ιστολόγιο μου αφού σε λοιπές αναρτήσεις έχω τονίσει την ανησυχία μου για το μέλλον του αθλήματος και έχω αναφερθεί πολλές φορές στην τραγική κατάσταση που βρισκόμαστε, σαν χώρα, σαν αθλητισμός, σαν μπάσκετ. Και φυσικά οι πράσινοι και οι κόκκινοι δεν είναι ο καθρέφτης του ελληνικού μπάσκετ, αν αυτό λανθασμένα κατάλαβες, αλλά η βιτρίνα.

Σε ευχαριστώ παρ' όλα αυτά που διάβασες το άρθρο μου και είσαι όπως όλοι καλοδεχούμενος στο blog μου να διαβάζεις και να σχολιάζεις ακόμα και αρνητικά.

Α, και για τον τελικό σήμερα, για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα, πιστεύω πως θα είναι κλειδί η απόδοση του μεσαίου παίκτη στην άμυνα ζώνης και φυσικά τα μακρινά ριμπάουντ που θα πρέπει να δώσουν μεγάλη έμφαση και οι δύο προπονητές. Γιατί μην ξεχνάμε, είμαι και Βαγγέλης Ιωάννου...
tullamore
QUOTE(Zoys @ Mar 10 2012, 11:57 ) *
Νομίζω πως εσύ έχεις χάσει το νόημα της ανάρτησης μου: μερικών σκέψεων για τον ξεπεσμό του θεσμού του Κυπέλλου που εσύ μετάφρασες ως αγιοποίηση των Γιαννακόπουλων και των Αγγελόπουλων. Έγραψα ότι κρατάνε το ελληνικό μπάσκετ ψηλά διότι είναι εκείνοι που σπαταλούν χρήματα για να έχουμε ελληνικές ομάδες στο final 4 της Ευρωλίγκας και δύο τόσο ποιοτικές και υψηλού επιπέδου ομάδες στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ποτέ δεν είπα ότι δεν ευθύνονται και εκείνοι που δεν κάνουν κάτι για την πρόοδο του αθλήματος και σε άλλα επίπεδα, ποτέ δεν έγραψα ότι είναι (εδώ μιλώ μόνο για τους Γιαννακόπουλους) παραδείγματα προς μίμηση ή ότι με αντιδράσεις όπως η πρόσφατη του Θανάση δεν έχουν όντως συμπεριφορά κάφρου οπαδού. Αναφέρθηκα κυρίως στο οικονομικό σκέλος γιατί χωρίς κάποιους σαν αυτούς να βάζουν το χέρι στην τσέπη δεν θα είχαμε ούτε τον Παναθηναϊκό 6άκις φορές πρωταθλητή Ευρώπης ούτε και τη σταθερή γενικά παρουσία του Ολυμπιακού την τελευταία πενταετία στην Ευρωλίγκα. Και φυσικά σαν αντάλλαγμα θα έχουν την υστεροφημία και την προβολή τους ή την ικανοποίηση, όπως λες της υστεροφημίας τους, λες και είναι κορόιδα δηλαδή ή υπάρχει κάποιος στον αθλητισμό που να πληρώνει αδρά χωρίς να περιμένει άλλου είδους αντάλλαγμα. Όσο για τους αθλητές που γράφεις στο τέλος συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και πραγματικά στην επόμενη ρίψη αντικειμένου θα ήθελα πολύ να δω τη σκηνή του Διαμαντίδη με τον Σπανούλη να αποχωρούν στα αποδυτήρια.

Όσο για τον χαρακτηρισμό "Ελλαδίτσα" προφανώς και υπονοούσα το επίπεδο μιας μεγάλης μερίδας οπαδών που μολύνουν (και) το μπάσκετ, την έλλειψη οργάνωσης και πλάνου, την απουσία ικανών προσώπων με ιδέες και ιδανικά στα υψηλά κλιμάκια (ΕΣΑΚΕ-ΕΟΚ). Μάλλον είναι η πρώτη φορά που διαβάζεις κάτι από το ιστολόγιο μου αφού σε λοιπές αναρτήσεις έχω τονίσει την ανησυχία μου για το μέλλον του αθλήματος και έχω αναφερθεί πολλές φορές στην τραγική κατάσταση που βρισκόμαστε, σαν χώρα, σαν αθλητισμός, σαν μπάσκετ. Και φυσικά οι πράσινοι και οι κόκκινοι δεν είναι ο καθρέφτης του ελληνικού μπάσκετ, αν αυτό λανθασμένα κατάλαβες, αλλά η βιτρίνα.

Σε ευχαριστώ παρ' όλα αυτά που διάβασες το άρθρο μου και είσαι όπως όλοι καλοδεχούμενος στο blog μου να διαβάζεις και να σχολιάζεις ακόμα και αρνητικά.

Α, και για τον τελικό σήμερα, για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα, πιστεύω πως θα είναι κλειδί η απόδοση του μεσαίου παίκτη στην άμυνα ζώνης και φυσικά τα μακρινά ριμπάουντ που θα πρέπει να δώσουν μεγάλη έμφαση και οι δύο προπονητές. Γιατί μην ξεχνάμε, είμαι και Βαγγέλης Ιωάννου...


Σε έχω ξαναδιαβάσει, κάνεις λάθος.
Δεν σε "κράζω", απογοητεύομαι.
το "Βαγγελης Ιωαννου" το είπα, επειδή από αυτόν έχει ακουστεί το "καθρέπτης του ελληνικού μπάσκετ", οι ευρωπαικές νίκες των δύο ομάδων. Κι εσύ τις αναφέρεις στο να καταδείξεις τη μεγαλοσύνη των αφεντικών των ομάδων, που βάζουν τα χρήματά τους, χωρίς αντίκτυπο. Είναι τα "μικρά-μικρά", που δεν μπορείς ή δεν θελεις να ενστερνιστείς.

Αυτό που θέλω να πώ είναι το εξής:
Τα αφεντικά των ομάδων, μπορεί να σπαταλούν πολλά χρήματα στο να κερδίζονται τίτλοι στην Ευρώπη, αλλά αυτό, εμένα που αγαπάω το μπάσκετ και δεν υποστηρίζω κάποια ομάδα στη χώρα, αλλά κάθε χρόνο αλλάζω προτίμηση, δε μου λέει κάτι.
ΤΙ να το κάνω, όταν κερδίζεις 6 τίτλους, έχοντας ριμάξει τον ανταγωνισμό και το ελληνικό μπάσκετ;
Το πως το έχουν ριμάξει είναι άλλη συζήτηση και μπορεί να γίνει και ανάλυση.

Αυτό που με ενόχλησε ήταν το γεγονός, ότι τους αναφέρεις στο άρθρο σου, σαν θύματα. Και δεν είναι θύματα, είναι οι θύτες.

Zoys
QUOTE(tullamore @ Mar 10 2012, 12:11 ) *
το "Βαγγελης Ιωαννου" το είπα, επειδή από αυτόν έχει ακουστεί το "καθρέπτης του ελληνικού μπάσκετ", οι ευρωπαικές νίκες των δύο ομάδων. Κι εσύ τις αναφέρεις στο να καταδείξεις τη μεγαλοσύνη των αφεντικών των ομάδων, που βάζουν τα χρήματά τους, χωρίς αντίκτυπο. Είναι τα "μικρά-μικρά", που δεν μπορείς ή δεν θελεις να ενστερνιστείς.

Αυτό που θέλω να πώ είναι το εξής:
Τα αφεντικά των ομάδων, μπορεί να σπαταλούν πολλά χρήματα στο να κερδίζονται τίτλοι στην Ευρώπη, αλλά αυτό, εμένα που αγαπάω το μπάσκετ και δεν υποστηρίζω κάποια ομάδα στη χώρα, αλλά κάθε χρόνο αλλάζω προτίμηση, δε μου λέει κάτι.
ΤΙ να το κάνω, όταν κερδίζεις 6 τίτλους, έχοντας ριμάξει τον ανταγωνισμό και το ελληνικό μπάσκετ;
Το πως το έχουν ριμάξει είναι άλλη συζήτηση και μπορεί να γίνει και ανάλυση.

Αυτό που με ενόχλησε ήταν το γεγονός, ότι τους αναφέρεις στο άρθρο σου, σαν θύματα. Και δεν είναι θύματα, είναι οι θύτες.

Δεν ανάφερα (ξαναλέω) ότι ο καθρέφτης του ελληνικού μπάσκετ είναι ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός, δεν πιστεύω, επίσης, πως επειδή έχουν ανεβάσει πολύ ψηλά τον πήχη στην Α1 και έχουν εξαλλείψει τον ανταγωνισμό από τρίτη ομάδα είναι οι μόνοι υπεύθυνοι για αυτό (π.χ. ο ΕΣΑΚΕ τι κάνει γι΄αυτό; ) και ούτε ακόμα πως αρέσκονται στο να βλέπουν στο ΣΕΦ ή στο ΟΑΚΑ επεισόδια και παρατράγουδα γιατί τα πρόστιμα τα πληρώνουν οι ίδιοι και τα κεκλεισμένων των θυρών η ομάδα τους, οπότε με αυτήν την έννοια δικαιολογημένα είναι και αυτοί δυσαρεστημένοι από τη νοσηρή αυτή κατάσταση, το "θύματα" που γράφεις είναι τραβηγμένο. Σέβομαι, πάντως, την άποψη σου και θα αρκεστώ στο ότι απλά διαφωνούμε, όχι πάντως σε όλα αφού πολλά από αυτά που γράφεις με βρίσκουν σύμφωνο.
priest
γραψτε κανενα προγνωστικο και αφηστε την κλαψα για την καταντια του κυπελλου...μονο το κυπελλο σαν θεσμος εχει παρει την κατιουσα?σχεδον ολα τα αθληματα στην ελλαδα ειναι για γελια και για κλαματα ,ο θεσμος του κυπελλου σας πειραξε?

στα του αγωνα αν ο παο παιξει τοσο χαλια οσο στα ματς με την ουνικς(εντος) και αρμανι(εντος) θα χασει και με διαφορα...μια πρωτη γευση πηραμε στο τελευταιο ντερμπυ στο σεφ...

μακαρι να παιξουμε καλα και να το παρουμε γτ το 0/3 τα τελευταια 3 χρονια θα ειναι αρκετα βαρυ για μια ομαδα σαν τον παο.επισης θελω να δω τους μαριτς,λογκαν και σαρας να κανουν τουλαχιστον ενα καλο παχνιδι..αν γινει αυτο τοτε μπορουμε να νικησουμε...

Ginobili
QUOTE(priest @ Mar 10 2012, 11:03 ) *
επισης θελω να δω τους μαριτς,λογκαν και σαρας να κανουν τουλαχιστον ενα καλο παχνιδι..αν γινει αυτο τοτε μπορουμε να νικησουμε...

Ο Μάριτς...γιατί Λόγκαν και Σάρας έχουν κάνει τουλάχιστον ένα καλό παιχνίδι(Λόγκαν στο Σεφ και Σάρας έξω με την Ούνικς).
Για το παιχνίδι,πιστεύω ότι ο ΠΑΟ μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα έναν τελικό από αυτόν τον Ολυμπιακό.Δίνω ένα ελαφρύ προβάδισμα στον ΠΑΟ για σήμερα,κυρίως λόγω Ζοτς-Ιτούδη.Απλά έχω έναν ενδοιασμό σχετικά με την κατάσταση στην οποία βρίσκονται Μπατίστ-Βουγιούκας,γιατί επιμένω ότι ο ΠΑΟ πρέπει να χτυπάει τον Ολυμπιακό στην ρακέτα επειδή διαθέτει μεγαλύτερα κορμιά στο 5 και έχουν καλύτερο επιθετικό ταλέντο.Εδώ θα παίξει και πολύ σημαντικό ρόλο ο Σάρας στο πως θα τους παίξει και θα τους τροφοδοτήσει.Τον Διαμαντίδη ο Ολυμπιακός μπορεί να τον μπλοκάρει δημιουργικά γιατί ψάχνει συνέχεια να παίζει με τον Μπατίστ.Ο Σάρας είναι απρόβλεπτος όμως...μπορεί να αξιοποιήσει και Μάριτς και Βουγιούκα,ο Διαμαντίδης δεν μπορεί τόσο.
Είμαι σίγουρος ότι θα δούμε πολύ κλειστό παιχνίδι,και δυνατές άμυνες και από τους δύο.
rchos
Η ανοργανωσια της διοργανωτριας ειναι επικη.

σημερα τους ηρθε να βγουν για ψωνια τοσες μερες δεν μπορουσαν...ελπιζω το κυπελλο τουλαχιστον να το χαν ετοιμο νωριτερα...
kostas b
QUOTE (tullamore @ Mar 10 2012, 12:11 ) *
ΤΙ να το κάνω, όταν κερδίζεις 6 τίτλους, έχοντας ριμάξει τον ανταγωνισμό και το ελληνικό μπάσκετ;
Το πως το έχουν ριμάξει είναι άλλη συζήτηση και μπορεί να γίνει και ανάλυση.



Δηλαδή φίλε μου τι έπρεπε να κάνουν για να μην 'ρημάξουν τον ανταγωνισμό''?!? Να κάνουν δωρεές στις υπόλοιπες υπερχρεωμένες ΚΑΕ ώστε εκείνες να αγοράζουν αμφίβολης αξίας αλλοδαπούς αντί να επενδύουν σε Έλληνες μικρούς και να βγάζουν παίκτες και για την εθνική? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως αντιλαμβάνεσαι ότι ρήμαξαν τον ανταγωνισμό...Έπρεπε δηλαδή να ξοδεύουν λιγότερα για να είναι ανταγωνιστικοί στον Πανελλήνιο, τον Κολοσσό κλπ κλπ (με όλο το σεβασμό), αντί να ξοδεύουν με στόχο να κατακτούν ευρωλίγκες?!?! Ο σχεδιασμός για την ανάπτυξη του μπάσκετ σε μία χώρα δεν ξεκινάει από τις κορυφαίες απαραίτητα ομάδες της χώρας. Βασίζεται στην παραγωγή των μικρότερων ομάδων και στην προσοχή της εκάστοτε ΕΟΚ....
j-kidd13
QUOTE(tullamore @ Mar 10 2012, 13:11 ) *
ΤΙ να το κάνω, όταν κερδίζεις 6 τίτλους, έχοντας ριμάξει τον ανταγωνισμό και το ελληνικό μπάσκετ;
Το πως το έχουν ριμάξει είναι άλλη συζήτηση και μπορεί να γίνει και ανάλυση.


Οποτε συμφωνα με αυτο,θα επρεπε οι διοικησεις των 2 να μην φτιαξουν ανταγωνιστηκες ομαδες για την ευρωπη,επειδη στην χωρα τους οι υπολοιπες ομαδες και γενικα η ανοργανωσια του αθληματος απο την διοιηκουσα επιτροπη,ειναι ανυπαρκτα.....
Ε,ας μην λεμε ο,τι θελουμε.Για το οτι ριμαχτηκε το ελληνικο μπασκετ φταινε πολλα αλλα περα απο τον Γιαννακοπουλο,τον Κοκκαλη και τον Αγγελοπουλο.Ας υπηρχαν επιχειρηματιες να ασχολουνται επειση το γουσταρουν το αθλημα,ας υπηρχε σωστο συστημα αξιοποιησης των Ελληνων παικτων απο τις χαμηλες ομαδες,ας υπηρχε ΟΡΓΑΝΩΣΗ.Υπηρχαν ομαδες ανα καιρους,οπως το Μαρουσι και ο Αρης,που ηταν ακρως ανταγωνιστικες εχοντας μπατζετ ασυγκριτως κατωτερο απο των 2 μεγαλων.
bbplayer
Ο "zoys" γράφει , και πιο πάνω άλλος ένας, ότι σκεφτόμαστε οι 9 στους 10. Δε χρειάζεται να ψειρίζουμε πολύ τη μαϊμού tongue.gif

Εν τω μεταξύ έχει σηκώσει αεράκι και θα την κάνω για kite. 71.gif Σκάρτο το 2ο ημίχρονο θα προλάβω.

Καλη μας επιτυχία. 50-50 το βλέπω. Μακάρι να αναστηθεί ο Μάριτς και ας το χάσουμε.
tullamore
QUOTE(kostas b @ Mar 10 2012, 14:40 ) *
Δηλαδή φίλε μου τι έπρεπε να κάνουν για να μην 'ρημάξουν τον ανταγωνισμό''?!? Να κάνουν δωρεές στις υπόλοιπες υπερχρεωμένες ΚΑΕ ώστε εκείνες να αγοράζουν αμφίβολης αξίας αλλοδαπούς αντί να επενδύουν σε Έλληνες μικρούς και να βγάζουν παίκτες και για την εθνική? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως αντιλαμβάνεσαι ότι ρήμαξαν τον ανταγωνισμό...Έπρεπε δηλαδή να ξοδεύουν λιγότερα για να είναι ανταγωνιστικοί στον Πανελλήνιο, τον Κολοσσό κλπ κλπ (με όλο το σεβασμό), αντί να ξοδεύουν με στόχο να κατακτούν ευρωλίγκες?!?! Ο σχεδιασμός για την ανάπτυξη του μπάσκετ σε μία χώρα δεν ξεκινάει από τις κορυφαίες απαραίτητα ομάδες της χώρας. Βασίζεται στην παραγωγή των μικρότερων ομάδων και στην προσοχή της εκάστοτε ΕΟΚ....


Να προσπαθήσουν να φτιάξουν το μπάσκετ από το ξεκίνημά του. Να επενδύσουν σε ακαδημίες. Να φτιάξουν παίχτες.
Να μη χρειαστεί να αγοράζουν ό,τι καλύτερο παράγεται στη χώρα από άλλη ομάδα. Να μην χρειάζεται να φέρνει στην ομάδα παίχτες που δεν θα παίζουν ούτε λεπτό σε αυτή, αρκεί αυτοί οι παίχτες να μην παίζουν κάπου αλλού.
Ονόμασε μου πρωτοκλασσάτους παίχτες που βγήκαν από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό και αγωνίζονται αυτή τη στιγμή.
Δεν κατανοείς σε τι αναφέρομαι.
Ο ανταγωνισμός διαλύεται και το άθλημα καταστρέφεται μόνο και μόνο από τη ματαιοδοξία κάποιων για αναγνώριση.
Είσαι οπαδός της μιας ή της άλλης ομάδας. Αν δεν ήσουν, θα το έβλεπες διαφορετικά το ζήτημα.

QUOTE(j-kidd13 @ Mar 10 2012, 15:18 ) *
Οποτε συμφωνα με αυτο,θα επρεπε οι διοικησεις των 2 να μην φτιαξουν ανταγωνιστηκες ομαδες για την ευρωπη,επειδη στην χωρα τους οι υπολοιπες ομαδες και γενικα η ανοργανωσια του αθληματος απο την διοιηκουσα επιτροπη,ειναι ανυπαρκτα.....
Ε,ας μην λεμε ο,τι θελουμε.Για το οτι ριμαχτηκε το ελληνικο μπασκετ φταινε πολλα αλλα περα απο τον Γιαννακοπουλο,τον Κοκκαλη και τον Αγγελοπουλο.Ας υπηρχαν επιχειρηματιες να ασχολουνται επειση το γουσταρουν το αθλημα,ας υπηρχε σωστο συστημα αξιοποιησης των Ελληνων παικτων απο τις χαμηλες ομαδες,ας υπηρχε ΟΡΓΑΝΩΣΗ.Υπηρχαν ομαδες ανα καιρους,οπως το Μαρουσι και ο Αρης,που ηταν ακρως ανταγωνιστικες εχοντας μπατζετ ασυγκριτως κατωτερο απο των 2 μεγαλων.



Πότε ήταν ο Άρης ανταγωνιστικός; Πότε ήταν το Μαρούσι;
Κρύβεσαι πίσω από το δαχτυλο σου.
Κοιταξαν ποτέ οι δυο αυτές ομάδες τον Παναθηναϊκό στα ίσια; Πότε; Θύμισέ μου και θα παραδεχτώ ότι έκανα λάθος.

ΜΙλάτε για οργάνωση στις μικρές ομάδες. Πως; Τσέκαρε τον Κολοσσό που είναι ομάδα που στηρίζεται από την τοπική κοινωνία; Ποιο είναι το ταβάνι του; Ξεκάθαρο. 3η θέση που δεν του εξασφαλίζει χρήμα.

Αξιοποίηση Ελλήνων παιχτών. Μουαχαχαχα... Εννοείς αυτούς τους Έλληνες παίχτες, που όταν ήρθε η ώρα να τους υπερασπιστεί ο ΠΣΑΚ με την αποχή (παπαδόπουλος και λοιποί του ΠΑΟΚ σε αγώνα μεσα στο ΟΑΚΑ πέρσι), ο κ. Διαμαντίδης και η παρέα του, όχι απλά αγωνίστικε, ενώ δεν θα έπρεπε, αλλά τον φόρτωσε και με 30 στο κεφάλι.
Ξέρεις γιατί; Επειδή θα τον έκανε "ντα" ο "μπαμπάς".
Ο μπαμπάς είναι το αφεντικό. Και κανείς δεν πάει κόντρα στο αφεντικό. Αν λοιπόν δεν πρέπει να κράξω τον κ. Διαμαντίδη και την παρέα του, θα πρέπει να κράξω το αφεντικό.

Δεν το αντιλαμβάνεσαι; Δεν πειράζει
Manu7
Kαθαρά όσον αφορά τον αγώνα,θεωρώ ότι ο ΠΑΟ έχει προβάδισμα γιατί πολύ απλά σε οποιαδήποτε συνάντηση μας φέτος με την νέα ομάδα που έχουμε είναι όπως και να'χει το φαβορί λόγω εμπειρίας και λόγω παιχτών.

Γενικά δεν καταλαβαίνω από πού πηγάζει αυτή η υπεραισιοδοξία πέρι νίκης μας σήμερα.
Ναι είμαστε σε καλή κατάσταση αλλά ας μην τρελαινόμαστε.
Ο Ζοτς πλέον μας ξέρει καλύτερα και ξέρει που θα μας χτυπήσει.Ελπίζω επίσης η κλάψα του πέρι διαιτησίας στο ΣΕΦ να μην επηρεάσει ούτε μια στιγμή σήμερα.Αντίστοιχα το δικό μας τεχνικό τιμ πρέπει να είναι προετοιμασμένο για κάποια πράγματα όπως προσοχή στον Ντόρσι να μην κάνει εύκολα φάουλ,ο Χάινς δεν χρειάζεται να παίξει 30 λεπτο όπως και ο Παπαδόπουλος να μην παίξει κάνα 20 λεπτο κλπ κλπ..

Ελπίζω λοιπόν ο Σπανούλης να κάνει ένα καλό παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟ και αυτό να μην είναι 25 πόντους 7 λάθη αλλά η γενικότερη παρουσία του να βοηθάει την ομάδα και να μας ξεκολλάει στην επίθεση όταν τον χρειαζόμασταν.Θα ήμουν ευχαριστημένος με ένα 15π,6ασ,1λαθος...Αν ο Σπανούλης παίξει καλά,ίσως να μην χρειαστούν 3 τρίποντα από τον Μάντζαρη if you know what i mean που λένε και στο χωριό μουwink.gif.

Κλείνοντας θεωρώ ότι αν κερδίσουμε σήμερα θα είναι μεγάλη επιτυχία για τη συγκεκριμένη ομάδα όσο και να θέλετε οι περισσότεροι να απαξιώσετε τον τίτλο του κυπέλλου γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ξεκινήσαμε και πως είμαστε πλέον τώρα.
tullamore
QUOTE(Manu7 @ Mar 10 2012, 16:25 ) *
Ελπίζω λοιπόν ο Σπανούλης να κάνει ένα καλό παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟ και αυτό να μην είναι 25 πόντους 7 λάθη αλλά η γενικότερη παρουσία του να βοηθάει την ομάδα και να μας ξεκολλάει στην επίθεση όταν τον χρειαζόμασταν.Θα ήμουν ευχαριστημένος με ένα 15π,6ασ,1λαθος...Αν ο Σπανούλης παίξει καλά,ίσως να μην χρειαστούν 3 τρίποντα από τον Μάντζαρη if you know what i mean που λένε και στο χωριό μουwink.gif.


Το θέμα είναι ότι δεν είναι στο χέρι του Σπανούλη, να παίξει καλά ή όχι.
Αν η άμυνα του Παναθηναϊκού επικεντρωθεί εκεί, τότε αναγκαστικά θα πάρει τρίποντα κι ο Άντιτς, κι ο Μάντζαρης κι ο Πρίντεζης.
Για μένα το ματς θα κριθεί κοντά στο καλάθι. Στατιστικά οι ομάδες κατεβάζουν ίδια rebs, επομένως η αποτελεσματικότητα ή τα pick n rolls που θα οδηγούν κοντά και μέσα στο καλάθι, θα δώσουν σαφές πλεονέκτημα.

Πιστεύω ότι θα το πάρει ο Παναθηναϊκός το ματς.
Καλό παιχνίδι ας γίνει, τα λέμε...
Manu7
QUOTE(tullamore @ Mar 10 2012, 16:49 ) *
Το θέμα είναι ότι δεν είναι στο χέρι του Σπανούλη, να παίξει καλά ή όχι.
Αν η άμυνα του Παναθηναϊκού επικεντρωθεί εκεί, τότε αναγκαστικά θα πάρει τρίποντα κι ο Άντιτς, κι ο Μάντζαρης κι ο Πρίντεζης.
Για μένα το ματς θα κριθεί κοντά στο καλάθι. Στατιστικά οι ομάδες κατεβάζουν ίδια rebs, επομένως η αποτελεσματικότητα ή τα pick n rolls που θα οδηγούν κοντά και μέσα στο καλάθι, θα δώσουν σαφές πλεονέκτημα.

Πιστεύω ότι θα το πάρει ο Παναθηναϊκός το ματς.
Καλό παιχνίδι ας γίνει, τα λέμε...

Προφανώς θα κλειστεί καλά ο Σπανούλης από τον ΠΑΟ.

Στο να παίξει καλά αναφέρομαι κυρίως στο να μην κάνει πολλά λάθη και να προλαβαίνει να διαβάζει τις βοήθειες στην άμυνα ώστε να πασάρει στο σωστό χρόνο στον σωστό παίχτη και να μην τα χάνει...Επίσης το να μην κάνει την βεντέτα και να παίζει 1vs5...Και φυσικά να σκοράρει >10 πόντους ξεκολλώντας την ομάδα όταν το χρειάζεται.
j-kidd13
QUOTE(tullamore @ Mar 10 2012, 16:13 ) *
Πότε ήταν ο Άρης ανταγωνιστικός; Πότε ήταν το Μαρούσι;
Κρύβεσαι πίσω από το δαχτυλο σου.
Κοιταξαν ποτέ οι δυο αυτές ομάδες τον Παναθηναϊκό στα ίσια; Πότε; Θύμισέ μου και θα παραδεχτώ ότι έκανα λάθος.

ΜΙλάτε για οργάνωση στις μικρές ομάδες. Πως; Τσέκαρε τον Κολοσσό που είναι ομάδα που στηρίζεται από την τοπική κοινωνία; Ποιο είναι το ταβάνι του; Ξεκάθαρο. 3η θέση που δεν του εξασφαλίζει χρήμα.

Αξιοποίηση Ελλήνων παιχτών. Μουαχαχαχα... Εννοείς αυτούς τους Έλληνες παίχτες, που όταν ήρθε η ώρα να τους υπερασπιστεί ο ΠΣΑΚ με την αποχή (παπαδόπουλος και λοιποί του ΠΑΟΚ σε αγώνα μεσα στο ΟΑΚΑ πέρσι), ο κ. Διαμαντίδης και η παρέα του, όχι απλά αγωνίστικε, ενώ δεν θα έπρεπε, αλλά τον φόρτωσε και με 30 στο κεφάλι.
Ξέρεις γιατί; Επειδή θα τον έκανε "ντα" ο "μπαμπάς".
Ο μπαμπάς είναι το αφεντικό. Και κανείς δεν πάει κόντρα στο αφεντικό. Αν λοιπόν δεν πρέπει να κράξω τον κ. Διαμαντίδη και την παρέα του, θα πρέπει να κράξω το αφεντικό.

Δεν το αντιλαμβάνεσαι; Δεν πειράζει

Το τι αντιλαμβανομαι εγω δεν εχει να κανει με το τι μου λες εσυ......
O Aρης την τριετια 2006-2009 ηταν σε πολυ καλο επιπεδο,μακρια απο Παναθηναικο-Ολυμπιακο μεν,αλλα σε καλο επιπεδο.
Το Μαρουσι το 2009-2010 επισης παρουσιασε μια πολυ καλη ομαδα.Μετα στην πορεια χαλασαν,και το θεμα ειναι οικονομικο.Αν υπηρχαν οι ποροι,χρονο με τον χρονο οι ομαδες που ειχαν μια βαση,θα μπορουσαν να οργανωθουν και να στελεχωθουν καλυτερα.Αλλα δεν υπαρχουν παραγοντες να επενδυσουν.Γι αυτο δεν φταει ο Γιαννακοπουλος και ο Αγγελοπουλος.

Αξιοποιηση Ελληνων παικτων,για να γελασουμε παρεα μιας και σε βλεπω γελαστουλη smiley.gif ,σημαινει και το να εχεις καταλληλες υποδομες για να αναδειξεις νεα ταλεντα,αλλα και να τους εμπιστευεσαι,με χρονο συμμετοχης για να μπορεσουν να αναπτυχθουν.(Κατι που πχ δεν εκανε ο Αρης με τον Χρυσικοπουλο).
Αυτο που λες περι απεργιας ειναι γενικοτερο προβλημα της διοργανωτριας οσον αφορα την ασφαλιση.Ο μπαμπας προστατευει τα συμφεροντα του.

Η κουβεντα αυτη δεν εχει συνεχεια εδω μιας και το τοπικ ειναι για το αγωνιστικο κομματι και οχι για τα οργανωτικα.
GreekNick
Καλησπερα και απο εμενα


Και πάλι πιστεύω θα δούμε καλό ματς όπως το τελευταίο για το Πρωτάθλημα. Δίνω προβάδισμα στον Ολυμπιακό μόνο και μόνο γιατι ειμαι Ολυμπιακος smiley.gif

Καλο ματς να εχουμε και ας ειναι το τελευταιο της ντροπης αυτο πραγμα δεν παει αλλο
T.W.Is.M.
QUOTE(GreekNick @ Mar 10 2012, 18:08 ) *
Καλο ματς να εχουμε και ας ειναι το τελευταιο της ντροπης αυτο πραγμα δεν παει αλλο


Το κακο ειναι οτι η κατασταση παγιωνεται οσο περνανε τα χρονια και ολο και πιο δυσκολα θα γινει κατι για να αλλαξει. Βολευτηκαν μερικοι με αυτη την κατασταση "ασφαλειας" και δε νομιζω να καιγονται να αλλαξουν κατι.
lamar
Τιγκα στις μπασκετοφατσες το γηπεδο!!!
Razorblade Fish
Σπανουλη,φορας κοκκινα.
Nuntius
Δεν είμαι παρανοϊκός, δεν είμαι παρανοϊκός tongue.gif
Anubis
Να ρωτησω υπαρχουν καπου στατιστικα online κατα τη διαρκεια της εξελιξης του ματς? Δεν βλεπω κατι στον εσακε
T.W.Is.M.
Μπορειτε να κλεισετε την τηλεοραση, δεν εχει νοημα το υπολοιπο του παιχνιδιου.
kobaksev
Μπροστά ο Παναθηναϊκός στο τέλος της 1ης περιόδου. Σφαγή.

Στατιστικά εδώ-> http://galanissportsdata.com/basketball/on...&pop_up_1=1
Nuntius
QUOTE (tullamore @ Mar 10 2012, 16:13 ) *
Αξιοποίηση Ελλήνων παιχτών. Μουαχαχαχα... Εννοείς αυτούς τους Έλληνες παίχτες, που όταν ήρθε η ώρα να τους υπερασπιστεί ο ΠΣΑΚ με την αποχή (παπαδόπουλος και λοιποί του ΠΑΟΚ σε αγώνα μεσα στο ΟΑΚΑ πέρσι), ο κ. Διαμαντίδης και η παρέα του, όχι απλά αγωνίστικε, ενώ δεν θα έπρεπε, αλλά τον φόρτωσε και με 30 στο κεφάλι.
Ξέρεις γιατί; Επειδή θα τον έκανε "ντα" ο "μπαμπάς".
Ο μπαμπάς είναι το αφεντικό. Και κανείς δεν πάει κόντρα στο αφεντικό. Αν λοιπόν δεν πρέπει να κράξω τον κ. Διαμαντίδη και την παρέα του, θα πρέπει να κράξω το αφεντικό.

Δεν το αντιλαμβάνεσαι; Δεν πειράζει


Συμφωνώ 100% εδώ πέρα.

QUOTE (kobaksev @ Mar 10 2012, 19:02 ) *
Μπροστά ο Παναθηναϊκός στο τέλος της 1ης περιόδου. Σφαγή.


Να μην σχολιάσω καλύτερα..
Pierce
εχουμε πει 310937193701 φορες, ΟΧΙ διαιτητικα εδω περα.
Manu7
Σπανούλη βγες έξω μόνος σου...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.