Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΟ-ΟΣΦΠ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Αφου το ανοιξα εγω πρωτος το γουρι ειναι σιγουρο.
thrylos7
Δεν είναι όλο το forum και τα τόπικ chat, ή off-topic για να κάνεις παντού χαβαλέ...

Σαν πρώτο ποστ ειδικά, περιμένεις κάτι παραπάνω... rolleyes.gif
tzagasdog
Αν νικησει ο ΟΣΦΠ? θα εχουμε πολλα να πουμε. Τωρα πριν το παιχνιδι τι αλλο να πεις?
Η λογικη λεει Παο καθαρα λογω εδρας... και εδω δεν ειναι μπαλα να λεμε ειναι ντερμπι...
εδω παιζουν οι καλυτεροι.... και οι καλυτεροι κερδιζουν
για αρχη ας γινει ενα ωραιο παιχνιδι να το ευχαριστηθουν οσοι ειναι στο γηπεδο και οσοι οχι.
Ας νικησει ο καλυτερος.
Παντως φετος εχω τις περισσοτερες ελπιδες απο καθε αλλη φορα οπως και ο μεσος οπαδος του Ολυμπιακου πιστευω, και δεν οφειλεται επ ουδενι στην ηττα του Παο απο τον ΠΓΣ.
panosak
εχω την αισθηση πως ο παο χρωσταει μια καλη εμφανιση στον κοσμο του πραγμα που θα σταματησει και την γκρινια
αν δεν το πετυχει βεβαια γυρναει μπουμεραγκ και οσο νωρις και ναναι ο ολυμπιακος θα αποκτησει και ψυχολογικο αβανταζ
πραγμα που το γνωριζουν στον παο και σιγουρα θα πρεπει να ειναι πιο αγχωμενοι
εκει πονταρω αλλα και παλι το βλεπω δυσκολο να νικησει ο ολυμπιακος ...
μακαρι να βγω ψευτης

ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Την κυριακη παιζετε η πρωτη θεση της κανονικης διαρκειας.
Αν κερδισει ο ΟΣΦΠ τοτε κλειδωνει στην ουσια και την πρωτη θεση,
αφου μετα θα πρεπει απλα να μην χασει απο αλλη ομαδα
εκτος του ΠΑΟ.
Αν κερδισει ο ΠΑΟ τοτε ολα θα κριθουν στο ΣΕΦ.
colonel gomelsky
Καλησπέρα παιδιά!

Αν και είμαι ΠαναθηναΪκός, πιστεύω ότι υπάρχουν πιθανότητες να κερδίσει ο Ολυμπιακός. Κάπου 20%
Αλλά ο Γιαννάκης δεν θα κάνει ότι πρέπει για την ομάδα του καθώς είναι δέσμιος των επιλογών των Αγγελόπουλων και του κόσμου. Και εξηγούμαι: Αν παίξει 30 λεπτά ο Τσίλντρες, ο Ολυμπιακός θα παίζει με 4 παίκτες. Μια αξιόμαχη βασική πεντάδα
θα ήταν οι Τεόντοσιτς, Χαλπερίν, Βασιλόπουλος, Πρίντεζης (αν και τον θεωρώ μεγάλο παλτό δεν έχει καλύτερο τεσσάρι ο ΟΣΦΠ), Βούισιτς.
dizzy_fingers
Pinned το τόπικ.

Να υπενθυμίσω πως οι οποιεσδήποτε αναφορές-αναλύσεις στη διαιτησία θα πρέπει να γίνονται στο φόρουμ των Παρασκηνιακών.

Πλέον, έχουν περάσει αρκετά ντέρμπυ από τότε που δημιουργήθηκε αυτός ο χώρος, οπότε περιμένω να το θυμάστε όσοι πρόκειται να συμμετάσχετε στην παρούσα συζήτηση.


Ψυχραιμία, κατανόηση, μπασκετικές απόψεις και ας εξελιχθεί μία ωραία συζήτηση.

smile.gif
colonel gomelsky
Για να γίνω πιο σαφής:
Ο Παπαλουκάς, με όλο το ταλέντο που τον διακρίνει, δεν θα είναι ο Παπαλουκάς της ΤΣΣΚΑ. Κι αυτό γιατί εκεί υπήρχαν 2,3 καλύτερα πλέι μέικερ απ' αυτόν και έτσι στο χρόνο που του δίνονταν έβαζε πινελιές. Τώρα στον ΟΣΦΠ το παιχνίδι θα βασιστεί πάνω του. Και δεν φτάνει να είσαι απλά έξυπνος για να παίζεις βασικός σε μια απ' τις καλύτερες ομάδες ( σαν μονάδες βέβαια) της Ευρώπης. Όσο για τον Τσίντρες: Για να μην πω ότι θεωρώ καλύτερο του τον Περπέρογλου και μου την πείτε, θα πω ότι για την Ευρώπη ο Βασιλόπουλος είναι πολύ καλύτερος. Και στο κάτω κάτω θεωρεί κανείς ότι οι Ατλάντα Χωκς (απ τους οποίους ήρθε ο Τσίλντρες) είναι καλύτερη ομάδα (με κανονισμούς ΦΙΜΠΑ) απ τον ΟΣΦΠ;
apkat
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 20 2008, 16:01 ) *
Όσο για τον Τσίντρες: Για να μην πω ότι θεωρώ καλύτερο του τον Περπέρογλου και μου την πείτε, θα πω ότι για την Ευρώπη ο Βασιλόπουλος είναι πολύ καλύτερος. Και στο κάτω κάτω θεωρεί κανείς ότι οι Ατλάντα Χωκς (απ τους οποίους ήρθε ο Τσίλντρες) είναι καλύτερη ομάδα (με κανονισμούς ΦΙΜΠΑ) απ τον ΟΣΦΠ;


Eιδικα η Ατλαντα που ειναι απο τις πολυ καλες ομαδες του ΝΒΑ λογικα ειναι καλυτερη απο καθε Ευρωπαικη.Οπως και να εχει για αυτο που λες με το Ευρωπαικο μπασκετ μαλλον εκει ειναι ενα απο τα υπερ του Τζος σε σχεση με τους υπολοιπους αμερικανους.Οτι πρωτον εχει δηλαδη πολυ καλα σωματικα προσοντα για την θεση του και δευτερον παρα πολυ ορεξη και διαθεση(και ικανοτητα) για αμυνα..Οταν θα προσαρμοστει τελειως και θα καταλαβει ακριβως τι του ζητα ο Ολυμπιακος θα γινει ενας απο τους καλυτερους παικτες του και σιγουρα ενα απο τα καλυτερα 3αρια στην Ευρωπη..

Τωρα ειδικα για την Κυριακη συμφωνω οτι ο χρονος του θα πρεπει να περιοριστει.Δεν θα εχει ξαναδει ποτε του τετοια ατμοσφαιρα και λογικα θα τα χασει.Αγωνιστικα επισης η αμυνα του παο δεν θα του δωσει λογικα ευκαιριες για τοσες ευκολες διεισδυσεις.Οπως και να χει μπορει να αναλαβει στην αμυνα τον Διαμαντιδη και να τον περιορισει.Θα φανει πως θα παει το ματς απο την αρχη του για το ποσο απαραιτητος θα ειναι..

Πιο σημαντικοι παικτες για τον Ολυμπιακο θα ειναι ως συνηθως οι Βασιλοπουλος Μπουρουσης + τον Παπαλουκα και Βουισιτς.Επισης αναλογα με το πως θα παει το παιχνιδι μπορει να βγουν και οι Γκριρ τεοντοσιτς παρα πολυ σημαντικοι.
colonel gomelsky
Γενικά συμφωνούμε νομίζω. Δεν υποτιμώ τον Τσίλντρες ούτε τους Χωκς. Μπορεί να μην εκφράστηκα σωστά. Σέβομαι τη σεμνότητά του και την προσπάθειά του. Αλλά πιστεύω ότι στο ΝΒΑ υπήρχαν (με τα ίδια, ίσως και λιγότερα λεφτά) πολύ καλύτερα 3αρια για την Ευρώπη. Π.χ. Νοτσιόνι, Ντελφίνο κτλ. Δεν κάνω μεταγραφολογία. Ούτε νομίζω ήμουν εμπαθής με τον Τζος. Απλά θα προτιμούσα τον ...γερο - Μπαζίλε...

"Eιδικα η Ατλαντα που ειναι απο τις πολυ καλες ομαδες του ΝΒΑ λογικα ειναι καλυτερη απο καθε Ευρωπαικη"

Νομίζω ότι δεν έδωσες προσοχή στο σημειο που έλεγα: Με ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΦΙΜΠΑ
PanosIlio
Ο καλύτερος παίκτης της Ευρώπης για το 2006 (Παπαλουκάς) είχε 2-3 play maker μπροστά του καλύτερα από αυτόν όσο ήταν στην ΤΣΣΚΑ, μάλιστα το ακούσαμε και αυτό και το προσπερνάμε blink.gif

Σαν πρώτο σχόλιο για το Κυριακάτικο παιχνίδι. Καταρχάς είναι ντέρμπι με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Ο Παναθηναϊκός έχει μικρό προβάδισμα λόγω έδρας αλλά δίνω αρκετές ελπίδες στον Ολυμπιακό με βάση την εικόνα του Παναθηναϊκού.

Ούτε η μία ούτε η άλλη ομάδα είναι σε επιθυμητά επίπεδα απόδοσης οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε και πολλά συμπεράσματα.

Με ενδιαφέρον περιμένω να δω το πως θα αντιμετωπίσει το παιχνίδι ο Τσίλντρες απέναντι σε μια από τις καλύτερες άμυνες στην Ευρώπη.

Επίσης θέλω να δω πως και αν ο Ολυμπιακός θα εκμεταλλευτεί τα πολλά miss match που μπορεί να δημιουργήσει στην επίθεσή του.

Θέλω να δω τη "μάχη" ΔΔ - Παπαλουκά και Γκριρ - Σπανούλη.

Και φυσικά περιμένω κάποια στιγμή στον αγώνα να δω Σόφο - Πέκοβιτς w00t.gif δεν αποκλείεται ο Γιαννάκης να ξεκινήσει βασικό τον Σόφο για να φθείρει τον Πεκοβιτς. Σε μια ενδεχόμενη αλληλοεξόντωση αυτών των 2 με φάουλ κερδισμένος βγαίνει ο Ολυμπιακός δεδομένου ότι έχει από πίσω έναν εξαιρετικά φορμαρισμένο Μπουρούση και φυσικά τον ανεβασμένο Βούισιτς.

Επίσης πολύ κρίσιμα match up θα είναι αυτά στη θέση 4 που σαφώς ο Παναθηναϊκός υπερτερεί σε ποιότητα ελέω Φώτση αλλά ο Ολυμπιακός έχει τον ενθουσιασμό, Πρίντεζης - Έρτσεγκ.

Το παιχνίδι θα κριθεί κάτω από το καλάθι όπου ο Ολυμπιακός, κυρίως λόγο ποσότητας και όγκου, υπερτερεί. Από την άλλη η εμπειρία Τσαρτσαρή, Φώτση και Μπατίστ είναι αδιαμφισβήτητη.

Στην περιφέρεια θεωρώ πως ότι έχει η μία ομάδα έχει και η άλλη, ότι και αν κάνει ο ένας ο άλλος μπορεί να απαντήσει άμεσα.

Για να δούμε. Ας κερδίσει ο καλύτερος (ο Ολυμπιακός tongue.gif) και να δούμε καλό μπάσκετ σε καλή ατμόσφαιρα smile.gif
pain of salvation
Δεν αρχισαμε ωραια...
σκεφτειτε πριν γραφετε plz...
Τι σχεση έχει το οτι οι hawks ειναι χειροτεροι απο τον ΟΣΦΠ,με το αν ειναι καλος παικτης ο Jos....?
Τους αριθμους του Περπε στην ευρολιγκα τους εχεις δει?
...συμφωνα με αυτα που βλέπω μέχρι στιγμης και ο Παπαμακάριος είναι καλύτερος από τον Νίκολας...αλήθεια είναι?
Ονόμασε 2,3 καλύτερα Play-maker της Csska την περίοδο που έπαιζε ο Παπαλουκάς εκεί...
Και ας μην ξεκινησουμε με χαρακτηρισμούς "παλτά" και άλλα τέτοια από τωρα...
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 20 2008, 16:52 ) *
Καλησπέρα παιδιά!

Αν και είμαι ΠαναθηναΪκός, πιστεύω ότι υπάρχουν πιθανότητες να κερδίσει ο Ολυμπιακός. Κάπου 20%
Αλλά ο Γιαννάκης δεν θα κάνει ότι πρέπει για την ομάδα του καθώς είναι δέσμιος των επιλογών των Αγγελόπουλων και του κόσμου. Και εξηγούμαι: Αν παίξει 30 λεπτά ο Τσίλντρες, ο Ολυμπιακός θα παίζει με 4 παίκτες. Μια αξιόμαχη βασική πεντάδα
θα ήταν οι Τεόντοσιτς, Χαλπερίν, Βασιλόπουλος, Πρίντεζης (αν και τον θεωρώ μεγάλο παλτό δεν έχει καλύτερο τεσσάρι ο ΟΣΦΠ), Βούισιτς.

Αν εξαιρεσεις τον Βουισιτς και ισως τον Πριντεζη σε καποιες στιγμες,
δεν περιμενουμε τιποτα ιδιαιτερο απο τους υπολοιπους 3

Ο Παπαλουκας θα το παρει μονος του το ματς
αφου ειναι γνωστο ποσο μειονεκτηκα νοιωθει ο ΔΔ οταν τον εχει αντιπαλο.
Εχει ενα κομπλεξ κατωτεροτητας απεναντι στον Θοδωρη.

Ο Τσιλντρες καμια 10-12 ποντους θα βαλει
και θα παιξει αμυνα, θα παρει ριμπαουντ, θα κλεψει μπαλες.
Αυτα μπορει, αυτα θα κανει.
Τωρα αν τυχει και βαλει και 1-2 τριποντα, απλα θα τυχει.

Ο Βασιλοπουλος θα παιξει αμυνα και αν ειναι στην μερα του
και βρει χωρο θα βαλει κανα τριποντο
Ο Τεοντοσιτς αν δεν κανει λαθη ειναι αρκετο
Ο Χαλπεριν ειναι ερωτηματικο.

Τα υπολοιπα θα τα κανει ο ανεβασμενος Γκιρ
και ο Μπουρουσης,
εκτος αν ξαφνικα τρελαθει ο χοντρος
μπει μεσα και τους παρει ολους σβαρνα.
apkat
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 20 2008, 16:28 ) *
Γενικά συμφωνούμε νομίζω. Δεν υποτιμώ τον Τσίλντρες ούτε τους Χωκς. Μπορεί να μην εκφράστηκα σωστά. Σέβομαι τη σεμνότητά του και την προσπάθειά του. Αλλά πιστεύω ότι στο ΝΒΑ υπήρχαν (με τα ίδια, ίσως και λιγότερα λεφτά) πολύ καλύτερα 3αρια για την Ευρώπη. Π.χ. Νοτσιόνι, Ντελφίνο κτλ. Δεν κάνω μεταγραφολογία. Ούτε νομίζω ήμουν εμπαθής με τον Τζος. Απλά θα προτιμούσα τον ...γερο - Μπαζίλε...

"Eιδικα η Ατλαντα που ειναι απο τις πολυ καλες ομαδες του ΝΒΑ λογικα ειναι καλυτερη απο καθε Ευρωπαικη"

Νομίζω ότι δεν έδωσες προσοχή στο σημειο που έλεγα: Με ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΦΙΜΠΑ


Για τον Μπαζιλε ενταξει δεν σχολιαζω..

Στους κανονισμους φιμπα εδωσα βαρυτητα αλλα σου ξαναλεω οτι θεωρω την Ατλαντα πολυ πολυ καλη ομαδα..Οποτε πιστευω οτι καμια Ευρωπαικη δεν εχει μεγαλη τυχη εναντιον τους(φυσικα μιλαμε σε περιπτωση που εχουν εξικοιωθει λιγο και με τους κανονισμους..Μην βαλεις τον Τζος Σμιθ να κανει μπασιμο και σε καθε φαση να κανει βηματα..)
colonel gomelsky
Το πλέι μέικερ ήταν δικό μου λάθος. Εννοούσα γκαρντ. Λανγκτον και Χόλντεν. Όσο για το "παλτά" το παίρνω πίσω. Δεν άλλαζω άποψη για τον Πρίντεζη, αλλά έχεις δίκιο. Ήταν άστοχο. Όσο για τους Χωκς κτλ νομίζω, με όλο το σεβασμό, ότι αρκετοί εδώ δίνεται μεγαλύτερη βαρύτητα στο ΝΒΑ απ' όση δίνω εγώ. Απλά άλλες νοοτροπίες. Δεν διεκδικώ το δίκιο. Απλά θεωρώ ότι ένα μάτς (τυχαίο παράδειγμα) που λήγει 143-126 απλά δεν είναι μπάσκετ. (Θυμηθείτε το συναρπαστικό 54-55 του ΠΑΟ στη Βαρκελώνη). Τέλος για να μην βγαίνω απ' το θέμα, ο Ολυμπιακός μπορεί να έχει και 50% να πάρει το ματς. Ας το δείξει στο γήπεδο
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Nov 20 2008, 17:29 ) *
Ο καλύτερος παίκτης της Ευρώπης για το 2006 (Παπαλουκάς) είχε 2-3 play maker μπροστά του καλύτερα από αυτόν όσο ήταν στην ΤΣΣΚΑ, μάλιστα το ακούσαμε και αυτό και το προσπερνάμε blink.gif

Σαν πρώτο σχόλιο για το Κυριακάτικο παιχνίδι. Καταρχάς είναι ντέρμπι με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Ο Παναθηναϊκός έχει μικρό προβάδισμα λόγω έδρας αλλά δίνω αρκετές ελπίδες στον Ολυμπιακό με βάση την εικόνα του Παναθηναϊκού.

Ούτε η μία ούτε η άλλη ομάδα είναι σε επιθυμητά επίπεδα απόδοσης οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε και πολλά συμπεράσματα.

Με ενδιαφέρον περιμένω να δω το πως θα αντιμετωπίσει το παιχνίδι ο Τσίλντρες απέναντι σε μια από τις καλύτερες άμυνες στην Ευρώπη.

Επίσης θέλω να δω πως και αν ο Ολυμπιακός θα εκμεταλλευτεί τα πολλά miss match που μπορεί να δημιουργήσει στην επίθεσή του.

Θέλω να δω τη "μάχη" ΔΔ - Παπαλουκά και Γκριρ - Σπανούλη.

Και φυσικά περιμένω κάποια στιγμή στον αγώνα να δω Σόφο - Πέκοβιτς w00t.gif δεν αποκλείεται ο Γιαννάκης να ξεκινήσει βασικό τον Σόφο για να φθείρει τον Πεκοβιτς. Σε μια ενδεχόμενη αλληλοεξόντωση αυτών των 2 με φάουλ κερδισμένος βγαίνει ο Ολυμπιακός δεδομένου ότι έχει από πίσω έναν εξαιρετικά φορμαρισμένο Μπουρούση και φυσικά τον ανεβασμένο Βούισιτς.

Επίσης πολύ κρίσιμα match up θα είναι αυτά στη θέση 4 που σαφώς ο Παναθηναϊκός υπερτερεί σε ποιότητα ελέω Φώτση αλλά ο Ολυμπιακός έχει τον ενθουσιασμό, Πρίντεζης - Έρτσεγκ.

Το παιχνίδι θα κριθεί κάτω από το καλάθι όπου ο Ολυμπιακός, κυρίως λόγο ποσότητας και όγκου, υπερτερεί. Από την άλλη η εμπειρία Τσαρτσαρή, Φώτση και Μπατίστ είναι αδιαμφισβήτητη.

Στην περιφέρεια θεωρώ πως ότι έχει η μία ομάδα έχει και η άλλη, ότι και αν κάνει ο ένας ο άλλος μπορεί να απαντήσει άμεσα.

Για να δούμε. Ας κερδίσει ο καλύτερος (ο Ολυμπιακός tongue.gif) και να δούμε καλό μπάσκετ σε καλή ατμόσφαιρα smile.gif

Ειχε τον ΤΖ.Ρ. Χολντεν και τον Ζηση η ΤΣΣΚΑ. (χωρις σχολιο)

Η αμυνα του ΠΑΟ ηταν καποτε η καλυτερη,
τωρα τρωει 80 ποντους σχεδον σε καθε ματς.

Ο Μπουρουσης μπορει να σκοτωσει τον ΠΑΟ με τριποντα,
αφου ο Πεκοβιτς δεν βγαινει απο την ρακετα με τιποτα.

QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 20 2008, 17:41 ) *
Το πλέι μέικερ ήταν δικό μου λάθος. Εννοούσα γκαρντ. Λανγκτον και Χόλντεν. Όσο για το "παλτά" το παίρνω πίσω. Δεν άλλαζω άποψη για τον Πρίντεζη, αλλά έχεις δίκιο. Ήταν άστοχο. Όσο για τους Χωκς κτλ νομίζω, με όλο το σεβασμό, ότι αρκετοί εδώ δίνεται μεγαλύτερη βαρύτητα στο ΝΒΑ απ' όση δίνω εγώ. Απλά άλλες νοοτροπίες. Δεν διεκδικώ το δίκιο. Απλά θεωρώ ότι ένα μάτς (τυχαίο παράδειγμα) που λήγει 143-126 απλά δεν είναι μπάσκετ. (Θυμηθείτε το συναρπαστικό 54-55 του ΠΑΟ στη Βαρκελώνη). Τέλος για να μην βγαίνω απ' το θέμα, ο Ολυμπιακός μπορεί να έχει και 50% να πάρει το ματς. Ας το δείξει στο γήπεδο

Δηλαδη ο Λανγκτον και ο Χολντεν
ειναι καλυτεροι παιχτες απο τον Παπαλουκα?
Λιγο σοβαροι να ειμαστε.
Στον τελικο του ΟΑΚΑ ο Παπαλουκας επαιζε μονος του τον ΠΑΟ.
Που ηταν οι αλλοι 2?
colonel gomelsky
"Στον τελικο του ΟΑΚΑ ο Παπαλουκας επαιζε μονος του τον ΠΑΟ.
Που ηταν οι αλλοι 2?"

Και ο Παπανικολάου πρόπερσυ σκότωσε τον Ολυμπιακό. Τι πάει να πει αυτό; Σε βάθος χρόνου η απόδοση του Παπαλουκά, ειδικά με την Εθνική, είναι κακή. Και δυστυχώς για τον ΟΣΦΠ και το ελληνικό μπάσκετ θα παίζει αυτός και δεν θα παίζει ο Τεόντοσιτς που κατά την άποψη μου αν του δοθεί εμπιστοσύνη θα γίνει πολύ πόλύ καλύτερος.
Τελευταίο για τον Παπαλουκά: Πείτε μου άλλο ένα γκαρντ παγκοσμίως που ΔΕΝ ΣΟΥΤΑΡΕΙ.... Έλεος!
Vas
Δεν πιστεύω ότι θα κριθεί η 1η θέση από τον αγώνα της Κυριακής (όπως γράφτηκε πιο πάνω).

Κανείς από τους 2 δεν έχει παίξει εκτός με άρη-πάοκ-Μαρούσι ενώ ο Ολυμπιακός έχει Πανελλήνιο & Πανιώνιο…

Για να μην πω ότι και στα Πατήσια μπορεί να γίνει καμιά έκπληξη!

Πάντως έχω την εντύπωση ότι ο ΟΣΦΠ παίζει πιο οργανωμένα και έχει δέσει πιο πολύ αυτή την στιγμή. Άρα μικρό προβάδισμα στους Πειραιώτες
Anaz
Παντως οποτε ο Παο επαιζε με την πλατη στον τοιχο και μετα απο σερι κακες εμφανισεις, στα ντερμπυ εμφανιζοταν μεταμορφωμενος προς το καλυτερο. Θυμηθειτε τις δυο περσινες νικες σε Σεφ και Ελληνικο,με ρεσιταλ ευστοχιας απο τα 6.25..

Νομιζω ομως οτι φετος ισως ειναι λίγο διαφορετικα τα πραγματα. Και κατα τη γνωμη μου μας ευνοει που παιζουμε εκτος εδρας, γιατι παρα την ηττα του Παο κατεβαινουμε και παλι ως αουτσαιντερ αφου ουτε εμεις μπορεις να πεις οτι ενθουσιαζουμε με την αποδοση μας, και η ηττα στην Τσιμπονα μας ξύπνησε και μας προσγειωσε.
Ισως ειναι ευκαιρια επομενως οτι λογικα το αγχος θα γέρνει στην πλευρα του Παναθηναικου.Με μια (μικρη) ηττα δεν εγινε και τιποτα για μας, ενω μια ηττα για τον Παο μεσα στο σπιτι του θα ειναι πολυ δυνατο ψυχολογικο και βαθμολογικο χτυπημα!!

Αγωνιστικα φοβαμαι παρα πολυ τα πικ ν ρολ του Παο, γιατι ΚΑΙ φετος η αμυνα μας σε αυτον τον τομεα ειναι κακιστη, και οι Γκριρ, Τεοντοσιτς δεν ειναι καθολου αξιοπιστοι αμυντικοι!Ειδικα ο μικρος!
Η περιφερειακη μας αμυνα γενικα ειναι κακη και φοβαμαι οτι προβλεπεται να δωσουμε αρκετα ελευθερα σουτ στον Παο, ενω σε ατομικο επιπεδο πιστευω οτι ο Σπανουλης ειναι ο πιο επικινδυνος παιχτης γιατι τα γκαρντ μας δεν εχουν εκρηξη και εχει παραδοση καλων εμφανισεων με μας, όπως και ο "κοιμισμενος" ως τωρα cold blood Νικολας, αμα ξυπνήσει.
Τον Πεκοβιτς δεν τον φοβαμαι. Ειναι πολυ επιρρεπης στο φαουλ,κι αν μαλιστα ριξει στο παρκε 10 λεπτα τον Σοφο ο Γιαννακης θα αλληλοεξουδετερωθουν τσακ μπαμ με φαουλ, και θα επανακτησουμε το πλεονεκτημα σε βαθος και ποιοτητα στο σεντερ με τους Βουισιτς, Μπουρου εναντι των Μπατιστ-Τσαρτσαρη.

Πολυ σημαντικο οτι ο Βουισιτς δειχνει να βρισκει τα πατηματα του, και ο Γκριρ ειναι καυτος. Παιχτης κλειδι ο Βασιλοπουλος που φαινεται να ξυπνα κι αυτος, και φυσικα ο αρχηγος που ειναι αυτο που ελειπε περισσοτερο τοσα χρονια απο τον Ολυμπιακο γι'αυτα τα παιχνιδια.
Να πω την αμαρτια μου, δεν εμπιστευομαι καθολου τον Μιλος γι'αυτο το ματς. Ελπιζω να ειναι σε καλη κατασταση ο Χαλπεριν και να μοιραστει ο ασσος περισσοτερο αναμεσα σε αυτον και τον Τεο.
Εχω κι εγω μεγαλη περιεργεια να δω πως θα τα παει ο Τζος στο συγκεκριμενο ματς, κι ελπιζω να δουμε νεα πραγματα απο τον κοουτς σε αυτο το παιχνιδι οσων αφορα την αξιοποιηση του, και οχι μονο.
PanosIlio
Πιο πολύ Χαλπερίν στον άσσο βλέπω εγώ την Κυριακή.

Χθες ένα διάστημα που ήταν στην 5άδα Χαλπερίν - Τεοντόσιτς ο Χαλπερίν κατέβαζε την μπάλα, και όχι τυχαία.

Βέβαια ο Τεοντόσιτς μην ξεχνάμε ήταν από τους καλύτερους μας παίκτες πέρσι στους τελικούς, ειδικά μέσα στο ΟΑΚΑ. Μπορεί να είναι καλά ψυχολογικά και να κάνει την έκπληξη.

Όσο για την περιφερειακή μας άμυνα δεν νομίζω πως είμαστε και τόσο κακοί, και ο Γκριρ είναι φανερά βελτιωμένος φέτος.

Πάντως επιμένω το παιχνίδι θα κριθεί στους ψηλούς και στα ριμπάουντ. Και μακάρι να τρέξουμε. Τους παίκτες και την ποιότητα να το κάνουμε τους έχουμε...Ελπίζω να βρούμε και την ευκαιρία και να την εκμεταλλευτούμε.

Με πρόλαβες Anaz και το διόρθωσες tongue.gif
silversurfer
Είχε ξεκινήσει κουβεντούλα στο topic του Ολυμπιακού για τα κάκιστα ξεκινήματα που κάνει στα παιχνίδια του (χθες πάλι βρέθηκε να χάνει από την ΑΕΚ 20-22) κ για το πόσο αυτό θα επηρεάσει το αποτέλσμα του αγώνα της Κυριακής.

Στον αντίποδα εμείς, συνήθως, ξεκινάμε δυνατά κ σε άμυνα κ σε επίθεση κ σταδιακά πέφτουμε. Προς τα τέλη του 2ου δεκαλέπτου, ξεχνάμε το μπάσκετ κάνοντας απανωτά λάθη κ καταλήγουμε να πηγαίνουμε στα αποδυτήρια με μικρές διαφορές, σε σχέση με αυτές που είχαμε κερδίσει κατά τη διάρκεια του αγώνα. Όταν βγαίνουμε από τα αποδυτήρια, είναι σαν να έχει αντικατασταθεί η ομάδα μας με ομάδα από το παιδικό πρωτάθλημα.. Χθες 9-29 έκανε σερί ο ΠΓΣ..

Με δεδομένο ότι η εικόνα κ των 2 είναι ίδια σε όλα, μα όλα τα ματς, πιστεύω ότι το παιχνίδι θα κριθεί στο πως θα χειριστεί ο καθένας τα άσχημά του διαστήματα..

lakersdynasty
Εγω παλι δεν θελω να σας το χαλασω αλλα δεν βλεπω να παιζουν πολυ ενας προς ενα ο Πεκοβιτς με τον Σοφο. Σιγουρα και απτις 2 πλευρες ειναι ενα καλο ματς απ οσων αφορα την επιθεση αλλα αυτος που θα βοηθησει στην αντιμετοπιση του Σοφο θα ειναι ο Μπατιστ ο οποιος αν και αρκετα πιο κοντος απο τον Πεκοβιτς ξερει καλητερα πως να τον αντιμετοπισει.

Επισης και οι 2 ομαδες θα προσπαθησουν να δυσκολεψουν την πασα προς τα εξω απο τους Σοφο και Πεκοβιτς γιατι κανεις απο τους 2 δεν ειναι πολυ καλος πασερ και να δυσκολεψουν το σουτ σε ρυθμο.

Ειδικα σε σχημα με Βουισιτς και Μπουρουση ενα σχημα με Τσαρτσαρη Φωτση η με Πεκοβιτς Τσαρτσαρη ειναι αρκετα καλη επιλογη αμυντικα και εκει κατω απτο καλαθι ο Πεκοβιτς εχει ενα πλεονεκτημα απεναντι στον Βουισιτς.

Επισης περα απο το αν θα φορτωθει με φαουλ ο Πεκοβιτς δεν ξερω ποσο πλεονεκτημα μπορει να αποκτησει ο ΟΣΦΠ αν ο Σοφοκλης δεν ειναι καλος στα τελειωματα του η στις βολες.

Οποτε ολα ειναι ρευστα.

Οσο για την αμυνα του ΠΑΟ θα συμφωνησω με τον Λυκο οτι δεν ειναι πια και τοσο σκληρη και ειδικα στην περιφερεια θα υπαρξουν αρκετα μις ματς.

Ο Διαμαντιδης δεν πιστευω οτι θα αναλωθει σε ολο το παιχνιδι στην ενας προς ενα αντιμετοπιση του Παπαλουκα. Οι Κετσμαν και Χατζιβρεττας θα κανουν "το κομματι" τους σε αυτο τον τομεα. Πιο αποτελεσματικος μπορει να ειναι στο μαρκαρισμα καποιου απο τους βασικους "υποδοχεις" της μπαλας.

Το παιχνιδι θα παει στην αμυνα κατα την γνωμη μου. Και σιγουρα τα ριμπαουντ και τα λαθη και τα τριποντα θα κρινουν σε μεγαλο. Και οι 2 θα προσπαθησουν να τρεξουν οποτε μπορουν.

Το παιχνιδι παντως δεν ειναι για πολλες αναλυσεις. Ειμαι σιγουρος οτι θα γραφτουν αρκετα μεχρι την Κυριακη τα οποια λιγο πολυ θα ισχυσουν γιατι θα εχουμε αναφερει σχεδον ολες τις πιθανοτητες. biggrin.gif

Εντιτ:

Ζαβλανός, Σχινάς και Χριστοδούλου οι διαιτητες του αγωνα. Οποιοδηποτε σχολιο εδω:
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showforum=88
modernam
οτι θα ακουγα ότι:
1. ο πρίντεζης είναι μέτριος
2. ο παπαλουκάς ήταν 4ος κοντός στην τσκα ... άρα 8-9ος παικτης της τσκα... άρα εκτός της πενηντάδας της Ευρολίγκας (συν του ότι είναι ο μοναδικός play-maker χωρίς σουτ)
3. ο γκριρ και ο Μπουρούσης δεν έχουν θέση στη βασική πεντάδα του Ολυμπιακού
4. ότι οι Αγγελοπουλαίοι δίνουν γραμμή για να παίζουν παπαλουκάς, γκριρ, μπουρούσης κλέβοντας λεπτά συμμετοχής από τους υπόλοιπους w00t.gif
5. ότι ο Τσιλι δεν υπάρχει στο γήπεδο (συν του ότι έπρεπε να είχαμε πάρει τον Μπαζίλε)
6. ότι στην Ευρώπη οι Hawks θα έχαναν από αρκετές ομάδες
και άλλα... δεν το περίμενα

ο καθένας έχει την αποψή του ... αλλά τουλάχιστον να διατηρήσουμε ένα επίπεδο (fly back to earth man) cool.gif
Pantel
πιστεύω πως ο Ολυμπιακός θα πάρει μια εύκολη νίκη. Η ομάδα μας δε με πείθει, αμυντικά που ήταν το κύριο όπλο μας είμαστε τραγικοί, ο Ομπράντοβιτς εξακολουθεί εμμονές σε σχήματα που ο αντίπαλος τρέχει σερί και εκμηδενίζει κάθε διαφορά και ένας τραγικός Σπανούλης που είναι μόνιμη πηγη λαθών, μέτριος στην άμυνα και καταστρέφει την ομάδα(ειδικά χθες). Στον αντίποδα ένας Παπαλουκάς που ζει για τέτοια ματς, Γκριρ καυτός, σουπερ κινητρο και ένας Childress που δεν έχει αντίπαλο στο μαρκάρισμα 1-1. εϋχομαι τουλάχιστον να μη διασυρθούμε στην έδρα μας αλλά η ήττα να έλθει μέχρι το πολύ 10 πόντους.
ironman
QUOTE(Pantel @ Nov 20 2008, 17:55 ) *
πιστεύω πως ο Ολυμπιακός θα πάρει μια εύκολη νίκη. Η ομάδα μας δε με πείθει, αμυντικά που ήταν το κύριο όπλο μας είμαστε τραγικοί, ο Ομπράντοβιτς εξακολουθεί εμμονές σε σχήματα που ο αντίπαλος τρέχει σερί και εκμηδενίζει κάθε διαφορά και ένας τραγικός Σπανούλης που είναι μόνιμη πηγη λαθών, μέτριος στην άμυνα και καταστρέφει την ομάδα(ειδικά χθες). Στον αντίποδα ένας Παπαλουκάς που ζει για τέτοια ματς, Γκριρ καυτός, σουπερ κινητρο και ένας Childress που δεν έχει αντίπαλο στο μαρκάρισμα 1-1. εϋχομαι τουλάχιστον να μη διασυρθούμε στην έδρα μας αλλά η ήττα να έλθει μέχρι το πολύ 10 πόντους.


το παρακανες λιγο smiley.gif

οχι οτι θα με χαλαγε βεβαια biggrin.gif
PARISINOS
QUOTE(Pantel @ Nov 20 2008, 15:55 ) *
πιστεύω πως ο Ολυμπιακός θα πάρει μια εύκολη νίκη. Η ομάδα μας δε με πείθει, αμυντικά που ήταν το κύριο όπλο μας είμαστε τραγικοί, ο Ομπράντοβιτς εξακολουθεί εμμονές σε σχήματα που ο αντίπαλος τρέχει σερί και εκμηδενίζει κάθε διαφορά και ένας τραγικός Σπανούλης που είναι μόνιμη πηγη λαθών, μέτριος στην άμυνα και καταστρέφει την ομάδα(ειδικά χθες). Στον αντίποδα ένας Παπαλουκάς που ζει για τέτοια ματς, Γκριρ καυτός, σουπερ κινητρο και ένας Childress που δεν έχει αντίπαλο στο μαρκάρισμα 1-1. εϋχομαι τουλάχιστον να μη διασυρθούμε στην έδρα μας αλλά η ήττα να έλθει μέχρι το πολύ 10 πόντους.


Sorry gia ta greeklish katarxas.

Edaxei borei na min eimaste kai stin kaliteri katastasi, alla daxei to na efhomaste na min diasirthoume einai sxetika atopo. Gnomi mou einai oti favori ( esto mikro ) einai o PAO.

Tora lyke, ta peri coblex to diamadidi otan adimetopizei ton papalouka mallon os asteio to pes ( os apadisi stous ypervolikous xaraktirismous tou gomelsky ).
Stin periptosi omos pou to ennois, na sou thimiso oti otan o diamadidis (PAO) vriskei ton papalouka (CSKA) tou allazei ta fota edos ektos ( 4-0 o PAO ) me ton diamadidi na kanei korifea pexnidia MEXRI kai stin epithesi ( enadion tis CSKA se 4 pexnidia exei 15 podous meso oro ).

Tora veveos kai o papaloukas itan mallon o kaliteros PEXTIS tis CSKA to 2006 kai 2007. Oso gia to an iparxei guard pou den borei na soutarei , apla o ipopsifios MVP tou persinou NBA, chris paul, o opios paroti den borei na valei tripoda oute gia asteio, paramenei megali pextara.

YG. simfono oti oi atlanta mallon den tha ftanane final 4 stin euroleague. xeiroteri omada gia FIBA kanones kai apo PAO , kai CSKA , kai OSFP alla mallon kai barca.
matse-7-
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 20 2008, 17:55 ) *
"Στον τελικο του ΟΑΚΑ ο Παπαλουκας επαιζε μονος του τον ΠΑΟ.
Που ηταν οι αλλοι 2?"

Και ο Παπανικολάου πρόπερσυ σκότωσε τον Ολυμπιακό. Τι πάει να πει αυτό; Σε βάθος χρόνου η απόδοση του Παπαλουκά, ειδικά με την Εθνική, είναι κακή. Και δυστυχώς για τον ΟΣΦΠ και το ελληνικό μπάσκετ θα παίζει αυτός και δεν θα παίζει ο Τεόντοσιτς που κατά την άποψη μου αν του δοθεί εμπιστοσύνη θα γίνει πολύ πόλύ καλύτερος.
Τελευταίο για τον Παπαλουκά: Πείτε μου άλλο ένα γκαρντ παγκοσμίως που ΔΕΝ ΣΟΥΤΑΡΕΙ.... Έλεος!

πες εσυ ενα αλλο γκαρντ καλυτερο του παπαλουκα στην δυεισδυση και στο τελειωμα της φασης.εγω μπορω να σου πω τον πριτζιονι που ειναι απο τα καλυτερα πλει μεικερ οτι αν δεν ειναι εντελως ελευθερος δεν βαζει τριποντο ουτε με αιτηση.ελευθερος και ο παπαλουκας τα παστελωνει.πολυ απλα στον επιθετικο τομεα κα ιστην δημιουργια φασεων δεν υπαρχει για μενα καλυτερο πλει μεικερ απο παπαλουκα.με οποια ομαδα του nba και να παιξει ευρωπαικη ομαδα θα χασει.οσο για τους κανονισμους ειναι καλυτεροι στο nba γιαυτο συνεχως αλλαζουν και στν ευρωπη οι κανονισμοι στα προτυπα του nba για να δουμε λιγο μπασκετ.τωρα που το τριποντο θα παει πιο μακρια θα δομε επιτελους μπασκετ και οχι ομαδες που παιζουν το γυρω γυρω ολοι και ο ελευθερος σουταρει το τριποντο.θα βλεπουμε πλεον πιο πολυ inside game και πιο πολλες δυεισδησεις.ο τσιλντρες ακομη κα ιστην κακη ου μερα που δεν σκοραρει θα προσφερει σε αλλους τομεις.ενας παιχτης σκορερ οπως ο νικολας αν δεν σκοραρει που δεν το κανει συχνα φετος τοτε σου ειναι απολυτως αχρηστος γιατι πολυ απλα δεν μπορει να κανει τιποτα αλλο
spysta
Xωρις να θελω να προσβαλω κανεναν φιλο Παναθηναικο .. αλλα αυτα τα περι ευκολη νικη υπερ του Ολυμπιακου και να μην διασυρθουμε στην εδρα μας και να χασουμε μονο 10 ποντους κτλ ειναι γραφικα.
Ειναι ενα καθαρο ντερμπυ με ενα ελαφρυ προβαδισμα του ΠΑΟ λογω εδρας .. για γραφω ελαφρυ γιατι απλα ο ΠΑΟ δειχνει καπως εξω απο τα νερα του .. αλλιως θα εγραφα σημαντικο

Στα αγωνιστικα τωρα ..

πολυ γενικα

θεωρω οτι αν ο ΟΣΦΠ βαλει δυο παικτες πανω στον Πεκοβιτς οπως εκανε ο Πανελληνιος θα καουν τα δυχτακια απο τα τριποντα των Σαρας,Νικολας,Σπανουλη,ΔΔ.Αν παιζαμε στο ΣΕΦ .. μπορει και να γινοτανε αλλα τωρα μεσα στο ΟΑΚΑ με την ωθηση του κοσμου δυσκολα το καλαθι να μην φαινεται σαν βαρελι οταν οι πρασινοι βρεθουν αμαρκαριστοι.

Καλυτερα λοιπον .. η αμυνα να επικεντρωθει στην περιφερεια χωρις να δοθουν ελευθερα σουτ.

Νομιζω οτι κλειδι αν και δυσκολα θα το δουμε ειναι να παιξουν Παπαλουκας Βασιλοπουλος Τσιλντρες στην περιφερεια μαζι .. μπορει να υστερουμε τραγικα στο σουτ αλλα σε καποια σημεια του παιχνιδιου ..εκει που θα θελουμε το ευκολο σκοραρισμα .. με τον Βουισιτς να ανεβαινει στην κορυφη και να περναει την μπαλα στους Τσιλι,Πανο .. με το πλεονεκτημα υψους θα μπορεσουν να ποσταρουν και να βαλουν καποια ευκολα καλαθια ή να παρουν φαουλ.

Τα υπολοιπα αργοτερα γιατι τωρα δεν προλαβαινω !! smiley.gif
Small Forward
Ας μην λέμε και ότι θέλουμε, ο ΠΑΟ είναι το φαβορί για αυτό το παιχνίδι για παραπάνω από έναν λόγους.

Επειδή παίζει στην έδρα του με τον κόσμο του, επειδή παίζει με παραπάνω κίνητρο από τα υπόλοιπα παιχνίδια, επειδή όπως και να το κάνεις είναι ομάδα ζυμωμένη στον πρωταθλητισμό και τα μεγάλα παιχνίδια, επειδή έχει εδω και πολύ καιρό έναν κορμό παιχτών και άρα θα εμφανιστεί δεμένος καλύτερα. Επίσης δεν θα μου κάνει κάθολου εντύπωσει εαν παίξει "το περυσινό του μπάσκετ" χωρίς τον βαρύ Πέκοβιτς και Τσαρτσαρή - μπατίστ με πολλά λεπτά συμμετοχής.

Από την άλλη εμείς πάμε εκεί χωρίς άγχος και με μεγάλη δίψα για το διπλό και νομίζω ότι και αυτό θα παίξει το ρόλο του.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι η δική μου λογική λέει ότι εμείς υπερέχουμε στη ρακέτα και ο ΠΑΟ στην περιφέρεια και άρα το παιχνίδι θα κριθεί στο ποιός θα καμουφλάρει καλύτερα τις αδυναμίες του και στο ποιός θα εξουδετερώσει καλύτερα τα ατού του αντιπάλου.

Μεγάλο ντεζαβαντάζ θεωρώ την έλλειψη αξιόπιστου άσσου πίσω από τον Παπαλουκά.
Φοβάμαι πως ο ΠΑΟ θα ρίξει μεγάλο βάρος στην εξόντωση του ΤΕΟ και αν το πετύχει τα πράγματα θα είναι δύσκολα.

Βεβαίως Κυριακή κοντή γιορτή οπότε...
kotzito
Πολλα πιστευω θα κριθουν απο την αποδοση των ψηλων του Ολυμπιακου.Ο ΠΑΟ υστερει στο ριμπαουντα και αυτος ειναι ενας τομεας που θα πρεπει να χτυπησει ο Ολυμπιακος.Ο Σοφο θα πρεπει να ειναι ανταγωνιστικος την Κυριακη γιατι ειναι ο μονος του Ολυμπιακου που μπορει να κοντραρει τον Πεκοβιτς και θα πρεπει να τον γεμισει φαουλ.Συν τοις αλλοις ο Τεο θα ειναι υπερπολυτιμος σε αυτο το παιχνιδι,γιατι ειναι ο εμπειροτερος στην ομαδα και αυτος που θα πρεπει να ηρεμει το παιχνιδι και να συγκρατει τους συμπαικτες τους(οπως ειναι και ο Τζολε στο ποδοσφαιρο).Πιστευω οτι για να κερδισει ο Ολυμπιακος θα πρεπει να παιξει καλυτερα απο οτι παιζει ως τωρα γιατι ειναι το πρωτο ντερμπι της χρονιας.Με ενδεχομενη νικη ξεφευγει 2 βαθμους απο τον ΠΑΟ και αυτο του δινει μικρο πλεονεκτημα για την συνεχεια της σεζον.
Anaz
QUOTE
Stin periptosi omos pou to ennois, na sou thimiso oti otan o diamadidis (PAO) vriskei ton papalouka (CSKA) tou allazei ta fota edos ektos ( 4-0 o PAO ) me ton diamadidi na kanei korifea pexnidia MEXRI kai stin epithesi (enadion tis CSKA se 4 pexnidia exei 15 podous meso oro).
Eπειδη αυτη η συγκριση αν μη τι αλλο κεντριζει το ενδιαφερον, και ολοι περιμεναμε πως και πως αυτη τη μαχη παραθετω και τους Μ.Ο στα στατιστικα στις μεταξυ τους μονομαχιες.
Ο ΔΔ (Παo) μετρα 4-0 νικες, και οντως εχει παραδοση πολυ καλων εμφανισεων απεναντι στην Τσσκα του Τεο.
Απ'την αλλη εξισου ενδιαφερον ειναι και το οτι τις δυο φορες που εχει κατεβει στο Οακα ο Τεο, παρα τις ισαριθμες ηττες, ο ιδιος εχει κανει εκπληκτικες εμφανισεις.

Διαμαντίδης : σε 36', 13π , 3.5ασ, 6ριμπ, 3.5 λαθη, 17.25 Rkg
Παπαλουκάς: σε 28', 13.3π, 5.5ασ, 2.8ριμ, 1.8 λαθ, 19 Rkg
a bullet for your head
QUOTE(spysta @ Nov 20 2008, 18:21 ) *
πολυ γενικα

θεωρω οτι αν ο ΟΣΦΠ βαλει δυο παικτες πανω στον Πεκοβιτς οπως εκανε ο Πανελληνιος θα καουν τα δυχτακια απο τα τριποντα των Σαρας,Νικολας,Σπανουλη,ΔΔ.Αν παιζαμε στο ΣΕΦ .. μπορει και να γινοτανε αλλα τωρα μεσα στο ΟΑΚΑ με την ωθηση του κοσμου δυσκολα το καλαθι να μην φαινεται σαν βαρελι οταν οι πρασινοι βρεθουν αμαρκαριστοι.

Καλυτερα λοιπον .. η αμυνα να επικεντρωθει στην περιφερεια χωρις να δοθουν ελευθερα σουτ.

Νομιζω οτι κλειδι αν και δυσκολα θα το δουμε ειναι να παιξουν Παπαλουκας Βασιλοπουλος Τσιλντρες στην περιφερεια μαζι .. μπορει να υστερουμε τραγικα στο σουτ αλλα σε καποια σημεια του παιχνιδιου ..εκει που θα θελουμε το ευκολο σκοραρισμα .. με τον Βουισιτς να ανεβαινει στην κορυφη και να περναει την μπαλα στους Τσιλι,Πανο .. με το πλεονεκτημα υψους θα μπορεσουν να ποσταρουν και να βαλουν καποια ευκολα καλαθια ή να παρουν φαουλ.

Τα υπολοιπα αργοτερα γιατι τωρα δεν προλαβαινω !! smiley.gif

Θα συμφωνησω,οτι ισως να μην ηταν καλη ιδεα να δοθουν βοηθειες στο μαρκαρισμα του Πεκοβιτς,μιας κ εχει παικτες να ριξει πανω του..(Σοφο,Βουγιουκας,αντε κ λιγο ο Μπουρουσης..)..Τον Βουιζιτς ομως σε καθαρο 1 vs 1,θα τον εκθεσει..Στο περιφερειακο σχημα που αναφερεις,υπαρχει μια λογικη,μιας κ θα μπορουσε να ελεγξει σε ενα βαθμο την περιφερειακη δραστηριοτητα του ΠΑΟ,ομως εκτος της δυστοκιας στα περιφερειακα σουτ,ο Παπαλουκας θα επιβαρυνοταν παρα πολυ στα οργανωτικα καθηκοντα,ως μονος οργανωτης κ θα αντιμετωπιζε μεγαλη πιεση απ τα γκαρντ του ΠΑΟ,με συνεπακολουθο την κοπωση του κ την δυσλειτουργια της αναπτυξης του παιχνιδιου.Στα miss match που αναφερεις,η αμυνα του ΠΑΟ με προσαρμογες θα μπορουσε να βρει λυσεις.Παντως δεν αποκλειεται σε καποια στιγμη του παιχνιδιου,να υπαρξει κ η 3πλετα που αναφερεις.Σιγουρα ομως,η ''προπονητικη τραπουλα'' θα ανακατευθει παρα πολλες φορες κ απ τις 2 πλευρες κ απο αποψη τακτικης θα ειναι ενα πολυπλοκο παιχνιδι.
benchwarmer
Πραγματικα ειναι τοσες πολλες οι σκεψεις μου σχετικα με το συγκεκριμενο παιχνιδι, που δεν ξερω απο που να ξεκινησω, ουτε να τις βαλω σε μια σειρα...

Τι διαφορετικο εχει να δειξει ο Ομπραντοβιτς για να διορθωσει την κακη (σχετικα παντα) εικονα του παναθηναικου μεχρι σημερα?
Τι εχει ετοιμασει ο Γιαννακης που δεν το εχουμε ξαναδει ως τωρα? (Ο Σκουντης γραφει οτι ειχε συναντηση με το Ζουρο(!!). Αληθευει?)
Σε τι κατασταση θα ειναι ο Σοφο? Θα ξεκινησει, ωστε να προσπαθησει να φθειρει τον Πεκοβιτς και να αναγκασει τον Παναθηναικο στο γνωριμο του παιχνιδι?
Σε τι κατασταση θα ειναι ο τραυματιας Μπουρουσης? Θα τον δοκιμασει στο 4?
Ποιος απο τους 2 Τεο θα ξεκινησει?
Ποιος θα μαρκαρει τον Γκριρ?
Πως θα εμφανιστει ο Τσιλντρες επιθετικα? Θα του δωσουν χωρο? Και ποιον θα πιασει στην αμυνα? (Μαλλον ΔΔ..)
Θα ειναι ευστοχος ο Νικολας?
Πως θα "καλυφθει" αμυντικα ο Σαρας σε ενδεχομενο σχημα με Παπαλουκα και Γκριρ στα γκαρντ?
Θα δουμε παιχτες σε ειδικες αποστολες? (Πελεκανος-Χατζηβρεττας)?
Αρκουν τα γκαρντ του ολυμπιακου για να αντιδρασουν σε τυχον πιεση του Παο?
Πως θα παιξει ο Ολυμπιακος τον Πεκοβιτς? Μπορει ο Βουισιτς πχ να τον παιξει 1-1?
Και αντιστροφα, μπορει να ακολουθησει ο Πεκοβιτς εξω απο τη ρακετα Βουισιτς και Μπουρουση?
Τι ρολο θα παιξουν οι Ελληνες παικτες? (Φωτσης, Περπερογλου, Βασιλοπουλος, Πριντεζης κλπ)
Θα ξεφυγει ο Γιαννακης απο το "κολλημενο" ροτεισιον και θα δουμε καποιον να παιζει 35 λεπτα πχ? Η ειναι απλα "αλλο ενα παιχνιδι"?
Τι ρολο θα παιξει ο κοσμος του παο?
και πολλα πολλα αλλα....
Ειναι τετοια τα οπλοστασια και των δυο ομαδων που γενναν ολα αυτα τα ερωτηματα

Κυριακη κοντη γιορτη, οπως ειπωθηκε και πιο πανω wos_sport4.gif
Air Kef
Ώπα σειρά μου.


- Ανυπομονώ να δω όσο τίποτα την μάχη Πριντεζη-Φώτση.Πραγματικά.
- Νομίζω ότι σε τέτοια ματς η χρησιμοποίηση του Παπαλουκά για 30 λεπτά είναι επιβεβλημένη.Είμαστε άλλη ομάδα με αυτόν στο παρκέ αφού όλοι οι συμπαίκτες του ανεβαίνουν ένα επίπεδο.

Τα υπόλοιπα λίγο πολύ τα είπατε. smile.gif

Μπούρου πάρε το ματς μόνος σου παλικάρι μου.
vince carter #15
ο παναθηναικος και ο ολυμπιακος ειναι ισοδυναμοι και θυμιζουν και παλιες εποχες!και οι δυο εχουν πλουσιο παγκο με παρα πολλες αλλαγες στα συστημτα δεν μπορω να βρω κενα σε κανεναν απο τους δυο!!!για μενα θα παιξει πολυ σημαντικο ρολο η ψυχολογια η μερα των πακτων και η εδρα!!αναμεσα σε αυτα ξεχωριζει λιγο παναθηναικος!!! blove.gif
Marciulionis
QUOTE(Anaz @ Nov 20 2008, 18:55 ) *
Eπειδη αυτη η συγκριση αν μη τι αλλο κεντριζει το ενδιαφερον, και ολοι περιμεναμε πως και πως αυτη τη μαχη παραθετω και τους Μ.Ο στα στατιστικα στις μεταξυ τους μονομαχιες.
Ο ΔΔ (Παo) μετρα 4-0 νικες, και οντως εχει παραδοση πολυ καλων εμφανισεων απεναντι στην Τσσκα του Τεο.
Απ'την αλλη εξισου ενδιαφερον ειναι και το οτι τις δυο φορες που εχει κατεβει στο Οακα ο Τεο, παρα τις ισαριθμες ηττες, ο ιδιος εχει κανει εκπληκτικες εμφανισεις.

Διαμαντίδης : σε 36', 13π , 3.5ασ, 6ριμπ, 3.5 λαθη, 17.25 Rkg
Παπαλουκάς: σε 28', 13.3π, 5.5ασ, 2.8ριμ, 1.8 λαθ, 19 Rkg


Είναι επειδή τον αφήνουμε μωρέ να κάνει το παιχνίδι του για να μη τρώμε πόντους από τους άλλους smiley.gif
(όσο γραφικό και αστείο κι αν το θεωρώ υπάρχουν δυστυχώςς πολλοί που το πιστεύουν στ'αλήθεια...)

QUOTE(Air Kef @ Nov 20 2008, 19:42 ) *
- Ανυπομονώ να δω όσο τίποτα την μάχη Πριντεζη-Φώτση.Πραγματικά.


Εγώ πάλι πιστεύω ότι τη μάχη Τσαρτσαρής - Πρίντεζης θα τη δούμε πιο πολύ και θα έχει πιο πολύ ενδιαφέρον.

Επίσης ανυπομονώ να δώ το μισματς Τσίλντρες - 2 μέτρα απόσταση από τον εκάστοτε αμυντικό!
apkat
QUOTE(Marciulionis @ Nov 20 2008, 21:28 ) *
Εγώ πάλι πιστεύω ότι τη μάχη Τσαρτσαρής - Πρίντεζης θα τη δούμε πιο πολύ και θα έχει πιο πολύ ενδιαφέρον.

Επίσης ανυπομονώ να δώ το μισματς Τσίλντρες - 2 μέτρα απόσταση από τον εκάστοτε αμυντικό!


Και το Ερτσεγκ-Φωτσης θα εχει την πλακιτσα αφου ο μικρος ειναι κοπια του Αντωνακη.. smiley.gif

Θελω να δω και τον Παπαλουκα με τον Ολυμπιακο αυτην την φορα κοντρα στον παο στο οακα αν θα συνεχισει τις μεγαλες εμφανισεις.προσωπικα τον πιστευω παρα πολυ..
benchwarmer
QUOTE(apkat @ Nov 20 2008, 20:32 ) *
Και το Ερτσεγκ-Φωτσης θα εχει την πλακιτσα αφου ο μικρος ειναι κοπια του Αντωνακη.. smiley.gif

Θελω να δω και τον Παπαλουκα με τον Ολυμπιακο αυτην την φορα κοντρα στον παο στο οακα αν θα συνεχισει τις μεγαλες εμφανισεις.προσωπικα τον πιστευω παρα πολυ..


Αν πανε τα πραγματα οπως τα υπολογιζω, ο Ερτσεγκ πανω απο 5λεπτο δεν θα παιξει... rolleyes.gif
kseplenhs
κατ'αρχην οι ατλάντα χόκς πέρσυ έφτασαν στα play offs οπου και αποκλείστηκαν απο τους πρωταθλητές celtics φτάνοντας τη σειρά στα 7 παιχνίδια....και αν θυμάμαι καλά ήταν η μόνη ομάδα που αντιμετώπισαν οι celtics στα play offs που έφτασαν τη σειρά στα 7 ματς....

επανέρχομαι on topic γιατί το να μιλάμε για τους χοκς παραμονές του ντέρμπι,μοίαζει λίγο σουρεαλιστικό....

εγώ θα ήθελα να (ξανα)δώ την αμυντική συμπεριφορά του ντρου στο ντέρμπι.
και αυτό γιατί η αμυντική συμπεριφορά του σάρας στους τελικούς έβαλε και αλλον έναν παίχτη του ολυμπιακού στο παιχνίδι(τεόντοσιτς).αν αντίστοιχα ο ντρού είναι ο δεύτερος αδύναμος κρίκος στην άμυνα του παο,τότε ισως να έχουμε εναν νέο ασσο στο τραπέζι (που δεν θα είναι και τόσο κρυφός στο μανίκι του γιαννάκη).χαλπερίν ίσως?ίδωμεν...κρίνοντας πάντως απο τα παιχνίδια με τον πανελλήνιο οι συνθήκες για κάτι τέτοιο είναι γόνιμες...

επίσης βλέποντας πάλι τα παιχνίδια με τον πανελλήνιο,είδα οτι οι βοήθειες που δόθηκαν αμυντικά στο μαρκάρισμα του πέκοβιτς,τον εκμηδένισαν.
όμως αν παρατηρήσατε,οι βοήθειες έρχονταν απο παίχτη που ο πέκοβιτς δεν είχε οπτική επαφή.δλδ έβγαινε στην πλάτη του και του έκλεβε τη μπάλα σχετικά εύκολα.
ο ζότς σε 2 συνεχή παίχνίδια το τρίκ αυτό το έφαγε πολλές φορές κάτι που μου δείχνει πως είναι και αυτός λίγο ντεφορμέ...

ο ολυμπιακός απο την άλλη για μένα έχει 2 βασικά μειονεκτήματα αυτή την εποχή.την έλειψη κινητικότητας και ενέργειας σε σετ παιχνίδι και την αδυναμία του στον τομέα των αμυντικών ριμπάουντ πάνω στην προσπάθειά του να παίξει περιφερειακή άμυνα.δίνει πολλά επιθετικά ριμπάουντ στον αντίπαλο και αυτό συνεπάγεται δευτερες και τρίτες επιθέσεις που όπως και να έχει η άμυνα κουράζεται σε τέτοια συνεχόμενη πίεση.
το θέμα με τα ριμπάουντ με την άεκ "μερικώς" διορθώθηκε.και λέω μερικώς γιατί ή δεν έπαιξε περιφερειακή άμυνα (βλέπε τα 14 τρίποντα της άεκ στο πρώτο ματς) ή γιατί με αντιπάλους τον βετεράνο άντερσεν και τον δορκοφύκη,δεν αποτελεί έπαινο να κερδίζεις τα ριμπάουντ...
Igor
Για να παρουμε σιγα-σιγα τους βασικους πρωταγωνιστες αυτου του ντερμπι;

Α. ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ..... ΣΑΡΑΣ
Βλεπω να ξεχναται ολοι την παρουσια του Σαρας στον Παναθηναικο. Και δεν το λεω μονο για τα θετικα του Σαρας αλλα και τα αρνητικα.
Θετικα
  1. Η απιστευτη ευφεια του Γιασικεβιτσιους οσον αφορα το επιθετικο κομματι
  2. Το υπερμετρο παθος που δειχνει ακομα και στην αμυνα -(στα τελευταια παιχνιδια)
  3. Το καλο του τριποντο
  4. Την ικανοτητα να κερδιζει φαουλ

Αρνητικα
  1. Η -γενικα- μετρια αμυνα που παιζει
  2. Στην αμυνα μπορει να μαρκαρει αποτελεσματικα μονο τον Τεοντοσις (Γκριρ - Γρηγορος, καλη τριπλα και Παπαλουκας - Θα τον ποσταρει και θα του παρει τα φαουλ)
  3. Ο ενδεχομενος εκνευρισμος μπορει να φερει οχι μονο τεχνικη ποινη, αλλα και γενικοτερο εκνευρισμο σε ολη την ομαδα
  4. Τα επιπολαια λαθη που κανει


Β. Κωδικος ... ΛΙΝ
Ειναι γεγονος οτι ο Λιν Γκριρ ειναι φτιαγμενος για μεγαλους αγωνες, και ο Κυριακατικος ειναι τετοιος. Ειναι γεγονος οτι αμα ειναι στη μερα του, δεν σταματιεται.
Θετικα
  1. Η καλη φορμα που βρισκεται
  2. Το φοβερο του σουτ
  3. Η προιστορια του με τον Παναθηναικο

Αρνητικα
  1. Η μετρια αμυνα που παιζει. Ιδιως αμα τυχει να μαρκαρει τον Διαμαντιδη (δυσκολα βεβαια)


To be continued..
MAD
Είναι αρχη της σεζον ακομα και σιγουρα οι ομαδες δεν θα παιξουν συμφωνα με τις πραγματικες δυνατοτητες που εχουν, πραγμα που θα γινει με τον καιρο.Το αποτελεσμα θεωρω πως θα ειναι καθοριστικο μονο αν κερδισει ο Ολυμπιακος καθως απο νωρις θα αποκτησει ενα σαφες προβαδισμα για την πρωτη θεση.Ομως και παλι το αποτελεσμα δεν θα σημαινει τιποτα για το τι ειναι ικανες να κανουν οι δυο αυτες ομαδες κατα τη διαρκεια της χρονιας.Δεν εχω δει καθολου τον Παναθηναικο φετος (μονο λιγο χθες για το κυπελο) οποτε δεν μπορω να εκφρασω αποψη.Για τον Ολυμπιακο εχω να πως πως η ομαδα ρολαρει καλυτερα μετα την ηττα απο την Τσιμπονα και βλεπουμε παιχτες-βαρομετρο οπως ο Παπαλουκας και ο Βουισιτς να ανεβαινουν σταδιακα.Νομιζω πως απο τη μερια του Ολυμπιακου το παιχνιδι θα κριθει στην ευχερια που θα παρουσιασει στο κατεβασμα της μπαλας οταν θα λειπει απο το παρκε ο Θοδωρης καθως επισης και απο τις αμυντικες αλλα και επιθετικες επιδοσεις του Μπουρουση πανω στον Πεκοβιτς.Απο την αλλη θα εχουμε πολλες ενδιαφερουσες μονομαχιες (οπως αναθερθηκε και πιο πανω) οπως Τεοντοσιτς-Σαρας με τον δευτερο λογω εμπειριας να υπερισχυει),Παπαλουκας-Διαμαντιδης(οταν συναντιουνται ως αντιπαλοι αφηνιαζουν),Γκριρ-Νικολας(με τον πρωτο να εχει πιο ελευθερο ρολο φετος),Χαλπεριν-Σπανουλης(λατρευω τον V-Span και ετσι θα του δωσω προβαδισμα και λογω εμπειριας),Βασιλοπουλος-Περπερογλου(δυο Ελληνες αξιολογοι με τον Περπερογλου να εξελισσεται συνεχως), Φωτσης-Πριντεζης(οι δυο ''Αμερικανοι'' Ελληνες) και αλλα ενδιαφεροντα ζευγαρια.Παντα υπαρχει και ο εντελως απροσμενος παραγοντας απο μεριας Ολυμπιακου που λεγεται Σοφοκλης που μπορει να μπει μεσα με ορεξη και να φορτωσει με φαολ και ποντους τον ΠΑΟ (αν βεβαια δεν κανει 3 φαουλ σε 2 λεπτα).Αλλωστε εχει πολυ καιρο να κανει ενα πολυ καλο παιχνιδι ο Σοφο και μας το χρωσταει.Παντως ειμαι πολυ χαρουμενος που θα εχουμε την ευκαιρια να απολαυσουμε αυτο το παιχνιδι με δυο απο τις 4-5 κορυφαιες ομαδες στην Ευρωπη και πιστευω πως το προβαδισμα το εχει ο παναθηναικος καθαρα και μονο λογω εδρας.Αυτα τα ολιγα και μακαρι να γινει ενα παιχνιδι αναλογο τον προσδοκιων μας.
modernam
συμφωνώ απόλυτα ότι το παιχνίδι είναι αρκετά πλύπλοκο για να το "διαβάσεις" από πριν
προβάδισμα έχει ο ΠΑΟ κυρίως λόγω έδρας
η διαφορά των δύο ομάδων κατάτην αποψή μου είναι ότι ο ΠΑΟ θέλει καλές ατομικές αποδόσεις ενώ ο Ολυμπιακός θέλει καλές αμυντικές και επιθετικές λειτουργίες

σαν Ολυμπιακός πέρα από τη νίκη και δεδομένου της φάσης που βρισκόμαστε θα ήθελα να δω:
1.ένα αμυντικό σύστημα που να "προστατέυει" τον γκριρ από το να βρίσκεται μόνος με ψηλότερους επιθετικούς και να παίρνει βοήθειες όταν γίνεται αυτό χωρίς να μένει ελέυθερο τρίποντο
2. ένα επιθετικό σύστημα που να δημιουργεί χώρους στον τσίλι

η ατομική απόδοση του Βασιλόπουλου, του Τεόντοσιτς ή του Βούισιτς για μένα έρχονται σε δέυτερη μοίρα
πάνω από όλλα όμως ... η νίκη ...
enypnio
εγώ πιστεύω ότι θα αφήσει στον παπαλουκά εύκολο διάδρομο ο Ζοτς κσι θσ προσπαθήσει όσο είναι δυνατόν να περιορίσει το τρίποντο του ΟΣΦΠ με κάθε τίμημα, γιατί η περιφεριακή άμυνα του ΠΑΟ είναι for the festival

άμα κριθεί στην δύναμη και στο ξύλο το παίγνιο έχει καθαρό προβάδισμα απο τον ΠΑΟ

Και κομβικό σημείο η απόδωση του ΣΠΑΝΟΥΛΗ και του ΠΕΡΠΕΡΟΓΛΟΥ
saou
Σε όσα ανέφερε ο Ιγκορ περί Σάρας τα οποία μέσες άκρες με βρίσκουν σύμφωνο εγώ θα προσθέσω το εξής: το κύριο χαρακτηριστικό του Λιθουανού μέσα στο παρκέ είναι ότι κάνει του κεφαλιού του. Αυτό δεν το λέω απαραίτητα με την κακή έννοια. Ο Σάρας κάνει μπαμ σε σχέση με τους υπόλοιπους. Παίζει πρώτα και κύρια με το ένστικτό του, δε δίνει ιδιαίτερη σημασία σε συστήματα κτλ και αυτός είναι και ο λόγος που μερικές φορές τρώει πάγκο από τον Ομπράντοβιτς που δεν έχει συνηθίσει σε τέτοιου είδους 'ανυπακοές'. Αυτό ακριβώς το γεγονός όμως αποτελεί και ένα είδος 'παράγοντα Χ' για το ντέρμπι καθώς αν η απόδοση του ΠΑΟ είναι μέτρια ο σέρβος (ίσως και σαν κίνηση απελπισίας καθώς αντιβαίνει στη λογική του) κατά πάσα πιθανότητα θα παίξει αυτό το χαρτί και η δεδομένη ποιότητα του Λιθουανού μπορεί να κάνει τη διαφορά.

Ο Γιασικεβίτσιους βέβαια είναι μονάχα ένας από τους πάμπολλους 'παράγοντες Χ' του κυριακάτικου ματς. Υπάρχουν τόσοι πολλοί παικταράδες εκατέρωθεν που είναι παρακινδυνευμένη οποιαδήποτε πρόβλεψη. Αντικειμενικά όμως υπάρχουν κάποιοι μπούσουλες για το πως θα αντιμετωπίσει ο ένας τον άλλον. Πυξίδα για τον Ολυμπιακό θα αποτελέσει η συντριβή του ΠΑΟ στη Βαρκελώνη και (κυρίως?) η ήττα στην κυψέλη, και από την άλλη το ματς στο Ζάγκρεμπ με την Τσιμπόνα ενδέχεται να αποτελέσει οδηγό για τους πράσινους.

Τι μας λένε όμως τα παραπάνω ματς? Στην περίπτωση του ΠΑΟ ο οποίος έχει και την έδρα θα αποτελέσει έκπληξη αν δεν ακολουθήσει το παράδειγμα της Τσιμπόνα και δεν πάει το ματς στη δυναμη, ποντάροντας και στον παράγοντα ΟΑΚΑ που μπορεί να του επιτρέψει να κάνει το ματς 'ταυρομαχία'. Το γήπεδο μπορεί να παίξει μεγάλο ρόλο και στον παράγοντα ευστοχία καθώς τα ποσοστά του είναι πολύ ανεβασμένα στο μαρούσι και το παιχνίδι του εξακολουθεί να βασίζεται σε τεράστιο βαθμό από τα τρίποντα (στο παιχνίδι δε με τον Πανελλήνιο από ένα σημείο και μετά υπήρχε παντελής έλλειψη επιθετικής έμπνευσης και η μπάλα γύριζε απλά και μόνο μέχρι να πάρει κάποιος την πρωτοβουλία να σουτάρει τρίποντο). Την ίδια στιγμή η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού δε γεμίζει το μάτι, οπότε έχουμε και ένα δεύτερο σημείο κλειδί.

Από την άλλη τα πράγματα για τον Ολυμπιακό δεν είναι τόσο ξεκάθαρα παρόλο που έχει 2 παραδείγματα να μελετήσει, αφενός γιατί το ματς στη Βαρκελώνη ήταν ναυάγιο και δεν προσφέρεται για πολλά συμπεράσματα, αφετέρου για το λόγο ότι η συμπεριφορά του ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ θα είναι εντελώς διαφορετική από αυτήν στην Κυψέλη. Ίσως το ματς με τη Σιένα να ήταν αντιπροσωπευτικότερο αλλά το αγωνιστικό στυλ των Ιταλών απέχει παρασάγγας από το δικό μας, οπότε τζίφος. Κοινός όμως παράγοντας όλων αυτών των αγώνων είναι οι αμυντικές αδυναμίες που παρουσιάζει φέτος ο Παναθηναικός. Στη βαρκελώνη εκτέθηκε με όλους τους δυνατούς τρόπους, οι Ιταλοί τον εκτέλεσαν από τα 6,25, ο Πανελλήνιος τον χτύπησε στα ριμπάουντ και με τους ημίψηλους. Επομένως αν ο Γιαννάκης συνθέσει την εικόνα, έχει μπροστά του όλες τις δυνατές επιλογές και λογικά οι ημίψηλοι που είναι από τα ατού της ομάδας και ένα σημείο που υπερέχει του Παναθηναικού θα σηκώσουν μεγάλο βάρος.

Αμυντικά δεν τολμώ να προβλέψω τίποτα. Από όσα πάντως έχουμε δει φέτος, θεωρώ πολύ πιθανό να ρισκάρει τα σουτ, είτε από αδυναμία να τα μαρκάρει σωστά, είτε επιλέγοντας να κλείσει τη ρακέτα. Σε ότι αφορά τον Πέκοβιτς διακινδυνεύω την πρόβλεψη ότι δε θα αποτελέσει καθοριστικό παράγοντα του ντέρμπι. Ο Ζοτς θα πάει στα σίγουρα και περιμένω να δω πολυ Μπατίστ-Τσαρτσαρή και όχι το Σέρβο...
Mamuwalde
οι δικές μου σκέψεις :

- η μόνη σοβαρή πρόβλεψη που μπορώ να κάνω είναι ότι περιμένω ένα πολύ κλειστό ματς . αρκετά αργό , με πολύ σετ παιχνίδι . όποιος βγάλει πάνω από 70 πόντους πιστεύω θα φύγει νικητής .

- με μόνο αξιόπιστο σουτέρ τον γκριρ , δε νομίζω ότι ο παο θα φοβηθεί το τρίποντο του οσφπ . αντιθέτως αν κλείσει διαδρόμους [και κόψει κυρίως τους πόντους του afro.gif ] και τα λοιπά drives θα αποκτήσει άμεσα πλεονέκτημα. φαίνεται να βραχυκυκλώνουμε εύκολα μέχρι στιγμής σε αυτό αλλά λόγω διαφοράς ποιότητας καταφέρναμε να βρούμε σκορ .

- αν ο παο πάρει τα ριμπάουντ θα έχει επίσης σαφές προβάδισμα [αυτό πάει μαζί με το προηγούμενο σχόλιο]. το hustle play του πρίντεζη , του μπουρούση και γενικώς των "ημίψηλων" [όπως προαναφέρθηκε] , πιστεύω ότι μπορεί και να κλειδώσει εκεί το παιχνίδι . άλλωστε το σετ παιχνίδι μας δεν έχει λειτουργήσει σε δύσκολες άμυνες . κι όποτε δυσκολευτήκαμε , τα ματς τα πήραμε γιατί ανοίξαμε ρυθμό και βγάλαμε εύκολα καλάθια . κομμάτι δύσκολο να τα καταφέρουμε [ακόμα τουλάχιστον] απέναντι στον παο στην έδρα του .

- η επιτυχία του παο στην πίεση των κοντών . είτε μιλάμε για πίεση στην επαναφορά , είτε για full court press [έστω και για λίγα λεπτά, το έκανε και στους περσινούς τελικούς με επιτυχία]. ο μικρός τεό φαίνεται να ψιλοκολλάει σε τέτοιου είδους πίεση , οπότε αν καταφέρει ο ζοτς [τουλάχιστον όσο είναι το γιουγκάκι στο παρκέ] να τον βάζει να κατεβάζει μπάλα με πλάτη και να τρώμε 10'' μέχρι να ξεκινήσει η επίθεσή μας , μας βλέπω να σκοτώνουμε πολλά σουτ με τον γκριρ όπως και πέρσι 68.gif

- ο οσφπ πρέπει να χτυπήσει στην "ενέργεια" των παιχτών του , στην ένταση που βγάζουν στο παρκέ [σε σημείο μέχρι στιγμής να φαίνονται πιο φρέσκοι] . αν ο παο φαίνεται να κολλάει σε κάτι φέτος είναι η συνεχής πίεση σε κάθε φάση [ίσως και να συμβαίνει λόγω κακού ρυθμού, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα] . όσο οι δικοί μας θα κυνηγάνε όλες τις μπάλες , θα πηδάνε για κάθε ριμπάουντ , θα προσπαθούν να δυσκολεύουν κάθε σουτ του παο , τότε θα χτυπήσει το ματς με πολλές αξιώσεις. είναι ένα ζήτημα πως θα γίνει αυτό σε ένα γεμάτο οακα βέβαια ... αλλά λύσεις υπάρχουν [σε βάθος πάγκου μιλάω] και αν εξαιρέσουμε 2-3 παίκτες από κάθε ομάδα τα προβλήματα κάποιων με φάουλ μπορούν να αναπληρωθούν.

για πρωταγωνιστές δε θα μπορούσα να ρισκάρω ονόματα . πάντα σε τέτοια ματς υπάρχουν παίχτες που έρχονται από το πουθενά και κάνουν τη ζημιά [από παπανικολάου και "σουτέρ" μπατίστ μέχρι τον ... παρολίγο δήμιο πρίντεζη πέρσι] .

θα έλεγα μόνο ότι ο γκριρ θα είναι σημαντικός παράγοντας μόνο και μόνο για το κρύο αίμα του και την αυτοπεποίθησή του στα μακρινά σουτ [που φαίνεται να μας ψιλολείπουν ακόμα]

όσο για τον τζος , είμαι απαισιόδοξος . μπορεί να νομίζει ότι το ντέρμπι θα έιναι σαν τα περσινά ατλάντα-βοστώνη . όταν αρχίσουν οι "αγριάδες" δεν τον βλέπω να πιάνει σήμα ... μακάρι να διαψευστώ βεβαια ...

πάντως είναι πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον οσφπ τώρα που ο παο δεν έχει τα σίγουρα πατήματα [που μας φόβιζαν τα τελευταία χρόνια] , να χτυπήσουμε την έδρα . αν γίνει , μετά θα έχουμε τρομερή ψυχολογία [μέχρι και 1 ήττα μόνο στην υπόλοιπη σεζόν μπορώ να δω, αν και πολύ νωρίς]

και μην το ξεχάσω tongue.gif : κλειστό ματς=βολες . αν όπως περιμένω το ματς δε γίνει ροντέο , οι εύστοχες βολές θα αποδειχτούν χρυσάφι .

wos_sport4.gif



ΥΓ: μετά από αυτή την έκθεση ιδεών περιμένω τουλάχιστον: να μη με δείρετε , να μην πει ο ΛΥΚΟΣ κριάρι τον βασιλόπουλο [αλλά να είχαμε τον ντόμερκαντ και τον Q] , να μη διακοπεί το ματς και να μη ξαναφάει καμιά ξανάστροφη τάπα ένας δικός μας από το ΔΔ .

ΥΓ2: αυτό που αναβοσβήνει , δεν είναι η μύτη του φωτεινού παντογνώστη

coqnac speaking, over & out
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(giopride @ Nov 21 2008, 04:44 ) *
ΥΓ: μετά από αυτή την έκθεση ιδεών περιμένω τουλάχιστον: να μη με δείρετε , να μην πει ο ΛΥΚΟΣ κριάρι τον βασιλόπουλο [αλλά να είχαμε τον ντόμερκαντ και τον Q] , να μη διακοπεί το ματς και να μη ξαναφάει καμιά ξανάστροφη τάπα ένας δικός μας από το ΔΔ .
ΥΓ2: αυτό που αναβοσβήνει , δεν είναι η μύτη του φωτεινού παντογνώστη
coqnac speaking, over & out

Ποσες μερες ετοιμαζες την εκθεση ρε??? tongue.gif

Δεν θα πω οτι ο Βασιλο ειναι κριαρι
γιατι αυτο πλεον το εχουν καταλαβει και οι γιαγιαδες
στα ορεινα χωρια της Μακεδονιας και της Ηπειρου.

Αν ομως η ομαδα ειχε τον Ντομερ αντι του Χαλπεριν ή του Τεοντοσιτς
θα ηταν ενα επιπεδο πανω.

Για τον Q δεν θα πω τιποτα, θα αφησω να μιλησει η ιστορια.
kolokotronis
Πρόβλεψη :ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 79-72

Ο σημαντικότερος παράγων σίγουρα η έδρα. Τελευταία νίκη του οσφπ νομίζω 6 χρόνια πριν.
Οι ομάδες έχουν τέτοιο βάθος που είναι αδύνατο να προβλέψεις ποιος παίχτης θα κάνει τη ζημιά.
Μακάρι να γίνει ματσάρα σε αθλητικά πλαίσια.
apkat
Τελευταια νικη του Ολυμπιακου στο οακα προπερσυ με Γκερσον με 89-84 νομιζω..
kolokotronis
QUOTE(apkat @ Nov 21 2008, 06:13 ) *
Τελευταια νικη του Ολυμπιακου στο οακα προπερσυ με Γκερσον με 89-84 νομιζω..

Σωστός.

Είχε διαγραφεί από τη μνήμη μου. tongue.gif
Marciulionis
QUOTE(kolokotronis @ Nov 21 2008, 06:00 ) *
Πρόβλεψη :ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 79-72


Είμαι σίγουρος ότι άμα πάρεις σε ένα στοιχηματικό πρακτορείο και ζητήσεις την απόδοση για το ακριβές σκόρ αγώνα μπάσκετ θα γελάσουν και θα σου πουν ένα πολύ μεγάλο νούμερο smiley.gif smiley.gif smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.