Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ιατρική βοήθεια
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
pacotini
Hello

Re paidia exo ena provlima otan paizo basket.Sinexeia strampoulao to mesaio daxtylo tou aristerou xeriou sto kento.Xerete an mporo na tou valo kati otan tha paizo basket oste na min to xtipao???
(px exo dei kati baskebolistes i diaforoi sto volley pou vazoun kati sa gazes)

thanks
mikri prasini ollandeza
Εγώ ξέρω 2 λύσεις...
1)κόψε το δάχτυλο!
2)μην παίζεις μπάσκετ
θα σου σύστηνα την 1η αλλά είναι δική σου επιλογή!

Υγ:Τα greeklish δεν είναι και τόσο επιτρεπτά εδώ...!!
jokey
Υπάρχει και μία ακόμα καλύτερη λύση. Τράβα σε ένα γιατρό tongue.gif
mikri prasini ollandeza
Αυτή είναι χρονοβόρα και ακριβή!!
dizzy_fingers
Εγώ θα πρότεινα να κόψουμε τις χαζομάρες όταν κάποιος ρωτάει για θέματα υγείας...

Φίλε pacotini, νομίζω πως η λύση που σου προτείνει ο Jokey είναι η πιο σωστή.
Αν πάλι ο γιατρός δε βρεί τίποτα (κάποια ανωμαλία, αδυναμία) τότε ίσως θα πρέπει να αλλάξεις κάτι στο παιχνίδι, όπως ο τρόπος που δέχεσαι τις πάσες, που τριπλάρεις, που κρατάς τη μπάλας, που αμύνεσαι...από πολλούς τρόπους μπορείς να χτυπήσεις τα δάχτυλά σου (αλλά δε μας λες πως το παθαίνεις).
Επίσης, μπορεί απλά να οφείλεται στην κακή επαναλαμβανόμενη τύχη, οπότε το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να προσέχεις.

Τέλος, οι γάζες ή τα finger bands (πουλάνε έτοιμα σε μαγαζιά με αθλητικά είδη), μπορούν να σε βοηθήσουν να γλυτώσεις μελλοντικό τραυματισμό.
pacotini
@dizzy fingers.auto to pathaino kiros otan mou dosoun pasa sxetika dinata i istera apo kapoio klepsimo i ribaount.genikotera an paixo me dinami.kai ego kapoio ginger band ixa skefthei na paro
trefoil 13
Μήπως εννοείς ότι χτυπάει η μπάλα στο δάκτυλό σου και πρήζεται; Είναι πολύ συχνός τραυματισμός μέχρι τα δάκτυλά σου να γίνουν λάστιχο και να μην πονάς...!
liolias
Το καλυτερο ειναι τα finger bands που ειπε ο dizzy και τα βρισκεις παντου.Επισης αν θες το δενεις με tape αλλα μπορει να σε ενοχλει.Γυμναζεις καθολου τα δαχτυλα??
pacotini
oxi den tous kano kapoia gimnastiki.de mou exoun pei pote kai tpt gia askiseis sta daxtyla an exaireseis tin kithara
dizzy_fingers
Μία καλή αρχή λοιπόν είναι αυτές οι ασκήσεις (της κιθάρας).

Τα δάχτυλα, όσο περίεργο και να φαίνεται, είναι από τα πιο σημαντικά σημεία (αν όχι τα πιο σημαντικά) στο παιχνίδι σου.
Γιατί? Επειδή πολύ απλά είναι το σημείο επαφής του σώματός σου με τη μπάλα.
Όταν τριπλάρεις, σουτάρεις, πασάρεις δεν το κάνεις με την παλάμη αλλά με τα δάχτυλα.
Οι προπονητές πάντα φωνάζουν "πιάνετε τη μπάλα με τα δάχτυλα" κι έχουν δίκιο.

Ο Νοβίτζκι για να έχει καλύτερες επιδόσεις στο σουτ, έκανε push up με στηριζόμενος στα δάχτυλα.
Επίπονη άσκηση, είναι η αλήθεια, αλλά αν κρίνουμε εκ του αποτελέσματος.... wink.gif
liolias
Ναι την μπαλα πρεπει να την πιανεις με τα δαχτυλα και οχι με την παλαμη.Εγω για να γυμνασω τα δαχτυλα αγορασα κατι ειδικα οργανα που γυμναζεις ταυτοχρονα και τους καρπους.
mikri prasini ollandeza
Mιας και επιτέλους κατάλαβα το πρόβλημά του...Έχω κι εγώ -μάλλον- το ίδιο πρόβλημα!!Εδώ και 2 χρόνια περίπου...όποτε παίζω γερό μπασκετάκι(όχι διαλείμματα σχολείου πχ.) το δένω το δάχτυλο...αλλιώς δεν μπορώ να παίξω...πάντα ακούγεται κρακ, παραλύει το δαχτυλάκι, πονάει πολύ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω τρίπλα εύκολα κι όχι μόνο...!
mpalla
QUOTE(pacotini @ Aug 31 2006, 06:58 PM) *
@dizzy fingers.auto to pathaino kiros otan mou dosoun pasa sxetika dinata i istera apo kapoio klepsimo i ribaount.genikotera an paixo me dinami.kai ego kapoio ginger band ixa skefthei na paro

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Δεν γυρνάω ένα δάχτυλο, αλλά σχεδόν όλα! Βέβαια έχω δύο κλασσικά θύματα αλλά τι να κάνουμε. Πέρα από όλα όσα είπαν οι υπόλοιποι ότι το μπάσκετ παίζεται με δάχτυλα, λογικό είναι ότι αν πηδάς πολύ στα ριμπάουντ, κάνεις κοψίματα και κλεψίματα να είσαι ακόμη πιο επιρρεπής σε τέτοιους τραυματισμούς.
Πλεόν έχω συμβιβαστεί και δένω τα δάχτυλα που είναι πιο ευαίσθυητα. Μέσα σε μία βδομάδα δεν επουλώνεται ο τραυματισμός. Μπορεί να χρειαστεί να δένεις το δάχτυλό σου και σε ολόκληρο πρωτάθλημα. Για αυτό συνιστώ tape και πάλι tape. Δένεις το δάχτυλο ακριβώς στην τραυματισμένh περιοχή και όσο σφιχτά θες εσύ. Στην αρχή ενοχλεί αλλά είναι μια συνήθεια. Τα finger bands δεν είναι αρκετά σφιχτά και δεν εφαρμόζουν σε όλα τα δάχτυλα. Επίσης "ανοίγουν" πολύ εύκολα.
Τώρα όμως θέλω εγώ μια συμβουλή, από όποιον έχει κάποια ιδέα. Επί αρκετό καιρό δένω τραυματισμένο αντίχειρα, γιατί κάθε φορά που δεν τον έδενα τον ξαναχτύπαγα με την πρώτη δυνατή πάσα. Όμως θέλω να σταματήσω να τον δένω για να δυναμώσω πάλι το χέρι μου. Το πρόβλημα είναι ότι έχω συνηθίσει να παίζω με δεμένο το χέρι και πλέον χωρίς tape δεν έχω ακριβή αίσθηση της μπάλας. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;; Ξέρω ότι χρειάζεται προπόνηση, απλά επειδή χρειάζομαι μια δραστική και γρήγορη λύση, αν κάποιος ξέρει καμιά άσκηση ενδυνάμωσης ή κάτι... Thanks!
dizzy_fingers
Δε γνωρίζω να σου απαντήσω στην απορία αλλά θέλω να προσθέσω κι εγώ ότι μία άσκηση ενδυνάμωσης των δαχτύλων θα ήταν καλή ιδέα.

Αν δεν κάνω λάθος, ο Νοβίτζκι για να δυναμώσει τα δάχτυλά του (και εν συνεπεία να βελτιώσει το σουτ του) έκανε pushups στα δάχτυλα.
Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς...αλλά εμένα μου φαίνεται λίγο επικίνδυνο unsure.gif.
mpalla
QUOTE(dizzy_fingers @ Mar 26 2007, 10:18 PM) *
Δε γνωρίζω να σου απαντήσω στην απορία αλλά θέλω να προσθέσω κι εγώ ότι μία άσκηση ενδυνάμωσης των δαχτύλων θα ήταν καλή ιδέα.

Αν δεν κάνω λάθος, ο Νοβίτζκι για να δυναμώσει τα δάχτυλά του (και εν συνεπεία να βελτιώσει το σουτ του) έκανε pushups στα δάχτυλα.
Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς...αλλά εμένα μου φαίνεται λίγο επικίνδυνο unsure.gif.

Επικίνδυνο δε ξέρω, αλλά επίπονο σίγουρα tongue.gif
Μάλλον πρέπει να ψάξω να βρω κάτι δραστικό. Φοβάμαι όμως ότι με κάμψεις στα δάχτυλα, εκτός του ότι μέχρι 2 με βλέπω να κάνω (χιχι!) θα κάνω καμιά ζημιά στους καρπούς και θα έχω άλλα τρεχάματα. Thanks πάντως για την προσπάθεια smiley.gif
kolossos
QUOTE
Αν δεν κάνω λάθος, ο Νοβίτζκι για να δυναμώσει τα δάχτυλά του (και εν συνεπεία να βελτιώσει το σουτ του) έκανε pushups στα δάχτυλα.
Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς...αλλά εμένα μου φαίνεται λίγο επικίνδυνο unsure.gif.


Moυ είχε πει ο προπονητής μου πριν καμιά 3τία. Τελικά πάντως δεν είχα καταφέρει να την εκτελέσω σωστά tongue.gif
tsops
QUOTE(mpalla @ Mar 26 2007, 10:11 PM) *
Επικίνδυνο δε ξέρω, αλλά επίπονο σίγουρα tongue.gif
Μάλλον πρέπει να ψάξω να βρω κάτι δραστικό. Φοβάμαι όμως ότι με κάμψεις στα δάχτυλα, εκτός του ότι μέχρι 2 με βλέπω να κάνω (χιχι!) θα κάνω καμιά ζημιά στους καρπούς και θα έχω άλλα τρεχάματα. Thanks πάντως για την προσπάθεια smiley.gif


Φίλε mpalla, σου προτείνω το εξής : θα αγοράσεις ένα στρογγυλό σφουγάρι (μπάνιου) μικρό, λίγη πλαστελίνη και μία μπάλα μπάσκετ και θα κάνεις τα εξής :

1. για 2 εβδομάδες κάθε ημέρα, θα παίρνεις το σφουγγάρι στη χούφτα σου, θα βάζεις το χέρι σου σε ένα μπολ με ζεστό νερό και θα κάνεις 2Χ50 "συσφίξεις" για κάθε χέρι με τα δάχτυλα

2. την 3η και 4η εβδομάδα θα κάνεις κάθε μέρα 2Χ50 με λίγη πλαστελίνη (όσο περίπου ένα μπαλάκι) πάλι συσφίξεις με τα δάχτυλα

3. από την 5η εβδομάδα θα ξεκινήσεις ασκήσεις με μπάλα μόνον με δάχτυλα. Αν δεν γνωρίζεις, πέσμου να σου πω τι ασκήσεις πρέπει να κάνεις wink.gif
mpalla
QUOTE(tsops @ Mar 27 2007, 05:36 PM) *
Φίλε mpalla, σου προτείνω το εξής : θα αγοράσεις ένα στρογγυλό σφουγάρι (μπάνιου) μικρό, λίγη πλαστελίνη και μία μπάλα μπάσκετ και θα κάνεις τα εξής :

1. για 2 εβδομάδες κάθε ημέρα, θα παίρνεις το σφουγγάρι στη χούφτα σου, θα βάζεις το χέρι σου σε ένα μπολ με ζεστό νερό και θα κάνεις 2Χ50 "συσφίξεις" για κάθε χέρι με τα δάχτυλα

2. την 3η και 4η εβδομάδα θα κάνεις κάθε μέρα 2Χ50 με λίγη πλαστελίνη (όσο περίπου ένα μπαλάκι) πάλι συσφίξεις με τα δάχτυλα

3. από την 5η εβδομάδα θα ξεκινήσεις ασκήσεις με μπάλα μόνον με δάχτυλα. Αν δεν γνωρίζεις, πέσμου να σου πω τι ασκήσεις πρέπει να κάνεις wink.gif

Thanks tsops!!
Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου κατά γράμμα smiley.gif
Ελπίζω να πιάσουν τόπο, γιατί δεν αντέχω άλλο αυτή την ταλαιπωρία. Πάντως αν δεν σου είναι κόπος να πεις κ καμία από εκείνες τις ασκησούλες με τη μπάλα... rolleyes.gif
Ευχαριστώ και πάλι!!
Υ.Γ. είμαι...φίλη μπάλα tongue.gif
suspect
φιλε, ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα βαλτο λιγο στο μυαλο σου μεχρι να φτασει να γινεται μηχανικα.

απο οσα εγραψες, αυτο που καταλαβα ( μπορει να κανω και λαθος ) δεν ειναι οτι εχεις αδυναμα δαχτυλα αλλα ο τροπος που πας στη μπαλα.

Δοκιμασε λοιπαν να ανοιγεις περισσοτερο τον καρπο σου να την υποδεχεσαι με την παλαμη.

Τα υπολοιπα , σουτ, πασες κλπ κανε τα με τα δαχτυλα αλλα να ανοιγεις περισσοτερο τον καρπο οταν την υποδεχεσαι και να μη μπαινεις δυνατα στο ριμπαουντ ιδιαιτερα δε, αν ο αλλος ειναι ψηλοτερος και σε καλυτερη θεση.

ρε τσοψ, τι πλαστελινες και σφουγγαρια του λες του ανθρωπου ?

ουτε με 6 δις δολλαρια δεν θα αυτοταλαιπωρουμην ετσι

smiley.gif
mpalla
QUOTE(suspect @ Mar 28 2007, 02:25 PM) *
φιλε, ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα βαλτο λιγο στο μυαλο σου μεχρι να φτασει να γινεται μηχανικα.

απο οσα εγραψες, αυτο που καταλαβα ( μπορει να κανω και λαθος ) δεν ειναι οτι εχεις αδυναμα δαχτυλα αλλα ο τροπος που πας στη μπαλα.

Δοκιμασε λοιπαν να ανοιγεις περισσοτερο τον καρπο σου να την υποδεχεσαι με την παλαμη.

Τα υπολοιπα , σουτ, πασες κλπ κανε τα με τα δαχτυλα αλλα να ανοιγεις περισσοτερο τον καρπο οταν την υποδεχεσαι και να μη μπαινεις δυνατα στο ριμπαουντ ιδιαιτερα δε, αν ο αλλος ειναι ψηλοτερος και σε καλυτερη θεση.

ρε τσοψ, τι πλαστελινες και σφουγγαρια του λες του ανθρωπου ?

ουτε με 6 δις δολλαρια δεν θα αυτοταλαιπωρουμην ετσι

smiley.gif

Κοπέλα είμαι, οπότε μη φανταστείς ότι έχω να κάνω με τίποτα τέρατα. Πάντα μπορείς να μπεις μέσα στη φάση, αρκεί να λειτουργεί το μυαλό smiley.gif
Καλοδεχούμενες όλες οι συμβουλές smiley.gif
Καμιά άσκηση πάντως με μπάλα θα θελα ν αμου πείτε...
Ευχαριστώ!!!
tsops
QUOTE(suspect @ Mar 28 2007, 11:25 AM) *
ρε τσοψ, τι πλαστελινες και σφουγγαρια του λες του ανθρωπου ?

ουτε με 6 δις δολλαρια δεν θα αυτοταλαιπωρουμην ετσι

smiley.gif


laugh.gif Αγόρι μου, εσένα σου έχω άλλες ασκήσεις. Να δω πότε θα σε πετύχω στο γήπεδο! tongue.gif
SotDan
Καλησπέρα...
Πριν 2 εβδομάδες (15 μέρες για την ακρίβεια) έπαθα βαρύ διάστρεμμα στον αστράγαλο.
Σήμερα έκανα τα πρώτα πολύ κουτσά βήματα και σε 3 μέρες φεύγω για διακοπές..
Το πρήξιμο αν και έχει υποχωρήσει λίγο από την στιγμή που έβγαλα τον νάρθηκα (πριν 5 μέρες), παραμένει και είναι επώδυνο...
Αν κάποιος γνωρίζει ή έχει περάσει περάσει τέτοιο τραυματισμό θα ήθελα να μου πει καμια συμβουλή...
takis6
QUOTE(SotDan @ Jul 11 2008, 19:49 ) *
Καλησπέρα...
Πριν 2 εβδομάδες (15 μέρες για την ακρίβεια) έπαθα βαρύ διάστρεμμα στον αστράγαλο.
Σήμερα έκανα τα πρώτα πολύ κουτσά βήματα και σε 3 μέρες φεύγω για διακοπές..
Το πρήξιμο αν και έχει υποχωρήσει λίγο από την στιγμή που έβγαλα τον νάρθηκα (πριν 5 μέρες), παραμένει και είναι επώδυνο...
Αν κάποιος γνωρίζει ή έχει περάσει περάσει τέτοιο τραυματισμό θα ήθελα να μου πει καμια συμβουλή...


Φιλε Sotdan και γω τα ιδια..Βεβαια δεν νομιζω πως ειναι τοσο βαρυ το δικο μου..Πηγα σε φυσικοθεραπευτη και εκανα θεραπειες για 2 βδομαδες.Βεβαια μου το τονισε πως θελει χρονο για να επανελθει και να δυναμωσει..Για τον πονο βεβαια ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε παγο,ανυψωση του ποδιου και σφιξιμο,το γνωστο RICE(rest,ice,compression,elevation).Εγω το δοκιμασα χθες στην προπονηση και με "τσιμπησε".Εκανα ενα σουτ,το πατησα με την μυτη και ενιωσα εναν ηλεκτρισμο στο πισω μερος του αστραγαλου μου..Και γω θα παρακαλουσα οποιον ξερει κατι περισσοτερο για αποθεραπεια να μας βοηθησει..
Swthrakhs13
καποια στιγμη θα πρεπει να θεωρηθει δεδομενο η υπαρξη γιατρου σε καθε αθλητικο γεγονος οποιαςδηποτε κατηγοριας
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.