Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κροατία-Ρωσία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Eurobasket 2017
Zoys


Κυριακή 10/9 20:30
whoever81
Αυτό είναι ντέρμπυ ladies and gents. Δίνω μικρό προβάδισμα στην Κροατία. Πάει για υπέρβαση φέτος.
Giwrgos1
απο τα πιο αμφιρροπα ματς των 16. Η Ρωσια εχει και σοβαρο παγκο μετα απο χρονια. Οι κροατες συνολικα σαν ποιοτητα ειναι καλυτεροι αλλα δεν ξερω αν εχουν ξεπερασει το χαρακτηριστικο του looser..
Andre Miller
Βρέχει καλάθια
whaler
Για μένα δεν είναι ισάξιες οι ομάδες, προτιμώ με τα 1000 Ρωσία.
Andre Miller
QUOTE (kouch @ Sep 10 2017, 21:43 ) *
Για μένα δεν είναι ισάξιες οι ομάδες, προτιμώ με τα 1000 Ρωσία.

Τι εννοείς προτιμάς τη Ρωσία; Πως είναι καλύτερη; Η πως θα είναι πιο εύκολος αντίπαλος;
SteveNashidis
Ποιος είπε στον Μπέντερ ότι για να καθιερωθεί στο μπάσκετ πρέπει να βαράει τρίποντα και μάλιστα τα airball θα δικαιολογούνται γιατί είναι μικρός και θέλει δουλειά;;;

#phoenix #len_out #Bender_out
whaler
QUOTE (Andre Miller @ Sep 10 2017, 21:05 ) *
Τι εννοείς προτιμάς τη Ρωσία; Πως είναι καλύτερη; Η πως θα είναι πιο εύκολος αντίπαλος;


Πως είναι πιο πολύ στα μέτρα μας, ταιριάζουμε καλύτερα. Οι Ρώσοι έχουν κορμιά στο 3-4 και έχουν εξαφανίσει ελαφρώς τον Μπόγκντα, πάντως είναι γερό ματς, θα έχει ενδιαφέρον ως το τέλος.
pan24
QUOTE (kouch @ Sep 10 2017, 22:19 ) *
Πως είναι πιο πολύ στα μέτρα μας, ταιριάζουμε καλύτερα. Οι Ρώσοι έχουν κορμιά στο 3-4 και έχουν εξαφανίσει ελαφρώς τον Μπόγκντα, πάντως είναι γερό ματς, θα έχει ενδιαφέρον ως το τέλος.

Πως τον εχουν εξαφανισει με 5/9 σουτ και 13 ποντους σε 16'?
Συμφωνω οτι οι ρωσοι μας ταιριαζουν καλυτερα αλλα κανενας τους δεν θα ειναι ευκολος
Andre Miller
QUOTE (kouch @ Sep 10 2017, 22:19 ) *
Πως είναι πιο πολύ στα μέτρα μας, ταιριάζουμε καλύτερα. Οι Ρώσοι έχουν κορμιά στο 3-4 και έχουν εξαφανίσει ελαφρώς τον Μπόγκντα, πάντως είναι γερό ματς, θα έχει ενδιαφέρον ως το τέλος.

Εγώ πάλι δεν ξέρω ποιους θα επέλεγα. Η μεν Ρωσία βασίζεται εν πολλοίς σε έναν ασταθή, απρόβλεπτο παίκτη τον Σβεντ (τον ξέρω καλά, από τις χρονιές που επαιξε στους Λύκους) αλλά έχει πιο πλήρες ρόστερ, ακόμα και στην περιφέρεια. Η Κροατία έχει τους δύο παικταράδες, αλλά είναι σχεδόν γυμνή στις δύο πιο σημαντικές θέσεις, στο 1 και στο 5.
RipCity
Μου φαίνεται πολύ κακή επιθετικά η Κροατία. Ότι κατεβάσει το κεφάλι του Saric και του Bogdanovic.
belalik
Μου αρεσει ο Σβεντ γενικα, ειναι πολυ ευκινητος και 'αερατος' ..

Αλλα ρε παιδια, κανει μεταφορα μπαλας σχεδον καθε φορα που εχει την μπαλα στην επιθεση. Πολλοι κανουν, ειναι ενας αμφιλεγομενος κανονας, αλλα στον συγκεκριμενο βγαζει ματι.

Μηπως εγω μπερδευομαι απο το στυλ του, το βλεπει κανεις αλλος;
yorgos
Άμα πω κάτι για τις στοιχηματικές θα με μαλώσετε...

Εγώ προτιμώ τη Ρωσία για αντιπαλο. Όλη η δημιουργία της είναι από το φτερό, όπου έχουμε τα φόντα να ρίξουμε ξύλο, ενώ έχει σοβαρό πρόβλημα στην αντιμετώπιση γρήγορων γκαρντ. Νομίζω ότι θα προσπαθήσουμε -και θα καταφέρουμε- να τους ρίξουμε πολύ ξύλο.
whaler
QUOTE (yorgos @ Sep 10 2017, 21:54 ) *
Άμα πω κάτι για τις στοιχηματικές θα με μαλώσετε...

Εγώ προτιμώ τη Ρωσία για αντιπαλο. Όλη η δημιουργία της είναι από το φτερό, όπου έχουμε τα φόντα να ρίξουμε ξύλο, ενώ έχει σοβαρό πρόβλημα στην αντιμετώπιση γρήγορων γκαρντ. Νομίζω ότι θα προσπαθήσουμε -και θα καταφέρουμε- να τους ρίξουμε πολύ ξύλο.


Το λάθος θα είναι να αλλάζουμε στα σκριν και να μένει ο Σβεντ με Μπουρού ή Παπαγιάννη. Όταν δε θα παίζει ο Μοζγκόφ, θα είναι καλύτερα να παίζει στο 5 με Αγραβάνη ή Θανάση (όλα αυτά σε περίπτωση που περάσει η Ρωσία). Ο Καλάθης και ο Σλούκας θα αφήσουν τα κόκκαλά τους στο γήπεδο.
RipCity
Χειρότερη δημιουργία από της Κροατίας εγώ δεν μπορώ να φανταστώ πάντως. Αποκλειστικά Saric και Bogdanovic. Τίποτα άλλο, κανείς. Και καμία ψυχραιμία, mid range σουτάκια κτλ.

Και εννοείται ότι δε σταματιέται εύκολα ο Bogdanovic, αλλά βάζεις πάνω του Παπ και Θανάση να τον δέρνουν. Τον Shved δεν πιστεύω πως μπορεί να τον πιάσει ούτε ο Καλάθης γιατί θα ξεκινάει με πικ. Ο Bogdanovic βάζει κεφάλι κάτω και πάει.
Giwrgos1
QUOTE (yorgos @ Sep 10 2017, 22:54 ) *
Άμα πω κάτι για τις στοιχηματικές θα με μαλώσετε...

Εγώ προτιμώ τη Ρωσία για αντιπαλο. Όλη η δημιουργία της είναι από το φτερό, όπου έχουμε τα φόντα να ρίξουμε ξύλο, ενώ έχει σοβαρό πρόβλημα στην αντιμετώπιση γρήγορων γκαρντ. Νομίζω ότι θα προσπαθήσουμε -και θα καταφέρουμε- να τους ρίξουμε πολύ ξύλο.



κι εγω το ιδιο. Η Κροατια παρολο που εχει πιο πολλους παικτες σαν ποιοτητα φαινεται θα ειναι λουζερ για παντα. Ολη η Ρωσια επιθετικα ειναι ο Σβεντ.
pan24
Ο καλαθης θα εχει τεραστια δουλεια με τον σβεντ και πρεπει να προφυλαχθει απο φαουλ και να ξεκουραστει για να αντεξει
Το ζητημα ειναι πως θα τους περιορισουμε
Με την λετονια τους κοψαμε την δημιουργια γιατι ειχαν μονο τον καλνιετις ο οποιος ειναι κακος στο σουτ ειδικα το mid range οποτε μπορουσαμε να παιζουμε πισω απο το σκριν
Και οι ρωσοι ενα γκαρντ εχουν ομως αλλο σβεντ αλλο καλνιετις και με σβεντ δεν παιζεις πισω απο το σκριν

Θα χρειαστει να ριξουμε ξυλο
whoever81
Ορκίζομαι να μην ξαναπαρασυρθώ από το ταλέντο κάποιων παικτών της Κροατίας. Δεν μπορούν τα παλικάρια. Χωρίς playmaker κλάσης δεν πας πουθενά, πράγμα που διαθέτει η Ρωσία.
Timemaster
Όπως φαίνεται η Ρωσία θα καθαρίσει το παιχνίδι.
Νομίζω πως η Κροατία πληρώνει τον σχετικά εύκολο όμιλο της.

Η Ρωσία έχοντας τέσσερις δύσκολους αγώνες έχει αποκτήσει σκληράδα και ρυθμό στο παιχνίδι της.
Από την άλλη η Κροατία είναι σαν να έχει μείνει στις χαλαρές νίκες των ομίλων.
yorgos
QUOTE(whoever81 @ Sep 10 2017, 23:00 ) *
Ορκίζομαι να μην ξαναπαρασυρθώ από το ταλέντο κάποιων παικτών της Κροατίας. Δεν μπορούν τα παλικάρια. Χωρίς playmaker κλάσης δεν πας πουθενά.

Δεν ήταν ποτέ η έλλειψη του ταλέντου το πρόβλημά τους, από αυτό ξεχειλίζουν.

Καλά εννοείται πως δε θα παίζουμε με αλλαγές το Σβεντ. Πάντως παίκτες να τους βγάλουν τα συκώτια έχουμε κι όχι έναν και δύο. Απίστευτα καλές οι διασταυρώσεις για μια εθνική με σχετικά περιορισμένο ταλέντο.
whaler
QUOTE (RipCity @ Sep 10 2017, 21:58 ) *
Χειρότερη δημιουργία από της Κροατίας εγώ δεν μπορώ να φανταστώ πάντως. Αποκλειστικά Saric και Bogdanovic. Τίποτα άλλο, κανείς. Και καμία ψυχραιμία, mid range σουτάκια κτλ.

Και εννοείται ότι δε σταματιέται εύκολα ο Bogdanovic, αλλά βάζεις πάνω του Παπ και Θανάση να τον δέρνουν. Τον Shved δεν πιστεύω πως μπορεί να τον πιάσει ούτε ο Καλάθης γιατί θα ξεκινάει με πικ. Ο Bogdanovic βάζει κεφάλι κάτω και πάει.


Ο Bogdanovic όμως δε θα φάει απλά ξύλο από αυτούς, αλλά θα βάζει γκολ-φάουλ όλη την ώρα. Επίσης, αν πέφτει δεύτερος παίκτης πάνω του, ή αντίστοιχα στον Saric όταν ποστάρει, πάντα θα βγεί κάποιος άλλος λαγός από το καπέλο του αντίπαλου κόουτς. Π.χ εγώ πιστεύω ότι η Κροατία ήταν/είναι χειρότερος αντίπαλος, γιατί και ο Bogda θα σου κάνει ζημιά, αλλά και θα κάνουμε τον Simon ή τον Ukic ήρωες. Η Ρωσία τους παίζει πάρα πολύ καλή ομαδική άμυνα και πιέζει απίστευτα στη μπάλα. Θυμίζει μια άλλη εκδοχή της CSKA.
RipCity
QUOTE (kouch @ Sep 10 2017, 22:08 ) *
Ο Bogdanovic όμως δε θα φάει απλά ξύλο από αυτούς, αλλά θα βάζει γκολ-φάουλ όλη την ώρα. Επίσης, αν πέφτει δεύτερος παίκτης πάνω του, ή αντίστοιχα στον Saric όταν ποστάρει, πάντα θα βγεί κάποιος άλλος λαγός από το καπέλο του αντίπαλου κόουτς. Π.χ εγώ πιστεύω ότι η Κροατία ήταν/είναι χειρότερος αντίπαλος, γιατί και ο Bogda θα σου κάνει ζημιά, αλλά και θα κάνουμε τον Simon ή τον Ukic ήρωες. Η Ρωσία τους παίζει πάρα πολύ καλή ομαδική άμυνα και πιέζει απίστευτα στη μπάλα. Θυμίζει μια άλλη εκδοχή της CSKA.


Ναι, αλλά το πνρ είναι η αδυναμία μας και εκεί δε σταματίεται ο Shved αν πάρει πικ. Στο πνρ δεν αρκεί ο καλός αμυντικός Καλάθης πχ, ουσιαστικά εκμηδενίζεται από την αδυναμία του ψηλού μας. Και δείχνει να διαβάζει καλά τα παιχνίδια ο τεχνικός της Ρωσίας, οπότε θα χτυπήσει εκεί που δεν υπάρχει αντίδοτο. Αυτή είναι τουλάχιστον η άποψή μου.

Κανείς από τους Saric ή Bogdanovic δεν έχει δείξει να διαβάζει καλά τα double team να δώσει έξω. Ειδικά ο πρώτος απλά συνεχίζει να σπρώχνει κι ας έχει βρει τοίχο.
whaler
QUOTE (RipCity @ Sep 10 2017, 22:12 ) *
Ναι, αλλά το πνρ είναι η αδυναμία μας και εκεί δε σταματίεται ο Shved αν πάρει πικ. Στο πνρ δεν αρκεί ο καλός αμυντικός Καλάθης πχ, ουσιαστικά εκμηδενίζεται από την αδυναμία του ψηλού μας. Και δείχνει να διαβάζει καλά τα παιχνίδια ο τεχνικός της Ρωσίας, οπότε θα χτυπήσει εκεί που δεν υπάρχει αντίδοτο. Αυτή είναι τουλάχιστον η άποψή μου.

Κανείς από τους Saric ή Bogdanovic δεν έχει δείξει να διαβάζει καλά τα double team να δώσει έξω. Ειδικά ο πρώτος απλά συνεχίζει να σπρώχνει κι ας έχει βρει τοίχο.


Συμφωνώ σε όλα. Γι' αυτό πιστεύω πως μόνο παρουσία του Mozgov πρέπει να παίζει καθαρόαιμος ψηλός μέσα. Όλο τον υπόλοιπο χρόνο πρέπει να τον μοιραστεί ο Θανάσης με τον Αγραβάνη, μην πω και ο Πρίντεζης ακόμα στο 5.

Ρωσία λοιπόν.
Coach Periklis
Παπανικολάου στον Σβεντ γτ έχει μαρκάρει γκαρντ και καλά , και Καλάθη επίσης . Εξολόθρευση

Αν περιορίσουμε και τον Μοζγκοφ υπάρχει ελπίδα

Εννοείται δεν μας ξεγραφω . Είμαστε στους 8 σε νοκάουτ . Όλα γίνονται
taselen
τα γκαρντ της κροατιας δεν υπαρχουν και με την ελλειψη που υπαρχει βλεπω να παιζουν μεχρι τα γεραματα ποποβιτς και ουκιτς. να εχεις σαριτς, μπογκντανοβιτς, χερζονια, μπεντερ, αραποβιτς, ζιζιτς, ζουπατς, σλαβιτσα, μαζαλιν και ουτε εναν καλο στις θεσεις 1,2. κριμα απο το θεο.
ο μπεντερ εν τω μεταξυ ειναι το κλασσικο παραδειγμα ταλεντου που στα μικρατα του προκσλουσε τρομο και τα μανατζεροχαιλικια τον πηγανε πισω.
whoever81
Σβέντ-Κοστόφ εναντίον Σλούκα-Καλάθη λοιπόν. Πωπω θα είναι έπος να κερδίσουμε Ρωσία την Τετάρτη μετά απο αυτήν την ολοκληρωτική της εμφάνιση.
Giwrgos1
QUOTE (Coach Periklis @ Sep 10 2017, 23:18 ) *
Παπανικολάου στον Σβεντ γτ έχει μαρκάρει γκαρντ και καλά , και Καλάθη επίσης . Εξολόθρευση

Αν περιορίσουμε και τον Μοζγκοφ υπάρχει ελπίδα

Εννοείται δεν μας ξεγραφω . Είμαστε στους 8 σε νοκάουτ . Όλα γίνονται


Και αντετοκουνμπο ισως πανω στον Σβεντ? παιζει σκληρη αμυνα, να μην τον αφησει να παρει ανασα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.