Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Shaquille O'Neal vs Alonzo Mourning
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2
morfi
Και οι δυο ειναι οι κορυφαιοι στην θεση τους.
O Shaquille ειναι ο superman του ΝΒΑ.
Δυστυχως ο mourning αντιμετωπισε σοβαρο προβλημα με τα πλευρα του μετα τους ολυμπιακους του sydney το 2000.Ομως ειχε ψυχη και ξαναγυρισε.Γι'αυτο GO ZO!


Υ.Γ. Σας αγαπαω ολους!
thrylos7
Νομίζω το poll θα είχε νόημα αν ο Mourning συνέχιζε στους ρυθμούς που είχε πριν 5-6 χρόνια. Είχε βγει και καλύτερος σέντερ μπροστά από τον Σακίλ αν θυμάμαι καλά... Ωστόσο μετά δεν ακολούθησε παρόμοια πορεία...
Λέω ότι το poll δεν έχει και τόσο νόημα γιατί μάλλον το 99% θα ψηφίσει Σακίλ.. Οι συγκρίσεις πάντα είναι ωραίες!

Ψηφίζω Σακίλ γιατί υπερτερεί αν όχι σε όλα, στα περισσότερα.
morfi
QUOTE(thrylos7 @ Apr 4 2006, 07:56 PM)
Νομίζω το poll θα είχε νόημα αν ο Mourning συνέχιζε στους ρυθμούς που είχε πριν 5-6 χρόνια. Είχε βγει και καλύτερος σέντερ μπροστά από τον Σακίλ αν θυμάμαι καλά... Ωστόσο μετά δεν ακολούθησε παρόμοια πορεία...
*

Ακομα παραμενει πολυ πιο χρησιμος απο αλλους σεντερ. (Γιαο Μινγκ κτλ)

QUOTE(thrylos7 @ Apr 4 2006, 07:56 PM)
Λέω ότι το poll δεν έχει και τόσο νόημα γιατί μάλλον το 99% θα ψηφίσει Σακίλ..
*

Δεν ξερουν τι τους γινεται.

QUOTE(thrylos7 @ Apr 4 2006, 07:56 PM)
Ψηφίζω Σακίλ γιατί υπερτερεί αν όχι σε όλα, στα περισσότερα.
*

24.gif
Δεν ξερεις τι σου γινεται!
kop-13
O Σακίλ δεν είναι σέντερ αλλα οδοστρωτήρας!
NBAholic
Τα σημεία όπου υπερέχει ο Μούρνινγκ είναι η άμυνα και το πάθος.

Having said that, Σακίλ καθαρά, είτε μιλάμε για καριέρα είτε για prime.
Ιδίως βέβαια στην καριέρα δεν υπάρχει σύγκριση. Ο Σακίλ είναι ίσως μέσα στους 10 κορυφαίους παίχτες στην ιστορία (και μην ακούσω για τις διαστάσεις του, κι ο Τζέιμς Ντόναλντσον ήταν θηρίο, αλλά αυτό δε σήμαινε τίποτα για την κυριαρχία του. Ο Μούρνινγκ είναι στους 50-60, στην καλύτερη περίπτωση. Αν δεν αντιμετώπιζε τα προβλήματα που είχε, η καριέρα του θα βρισκόταν περίπου στα κυβικά αυτής του Γιούιν (η οποία παραμένει ένα σκαλί πιο κάτω απ'του Σ(ν)ακ.).
teneatis
νομίζω δεν συγκρίνονται. ο zo ήταν πριν την αρρώστια του ένας πολύ καλός center αλλά το θηρίο είναι πραγματικά θαυμα της φύσης. Τρομερά εκρηκτικός, με ικανότητα να σκοτώσει τους αντιπάλους του. Επίσης έχει κάνει πολύ καλύτερη καριέρα από τον zo (στην rookie χρονιά του τελικοί nba με βασικό στήριγμα τον ίδιο, πολλοί τίτλοι κλπ). Ο άλλος το μονο που έχει από τα playoffs είναι οι κόντρες και το ξύλο με τους ΝΥ.
Αμυντικά τα πράγματα αλλάζουν, ο shaq δεν συγκρίνεται με τον zo. Η ομαδική άμυνα του τελευταίου, και η ικανότητα στις τάπες είναι μοναδική.
Alexmei
Σακίλο λέω αλλά ο Αλόν θα ήταν πολύ καλύτερος αν δν είχε το πρόβλημα στα πλευρά του... αλλά επειδή ψηφίζουμε με σημερινά στατιστικά λέω Σακίλο...
morfi
Και εδω μπαινει ο ρολος της διαφημησης.Ο πολυδιαφημησμενος Σακιλ υπερεχει του Ζο.
Ο μουρνινγκ τα εδινα ολα μεσα και στις δυο πλευρες του γηπεδου.Ηταν ηγετης, το ιδιο δυνατος οπως και ο σακιλ,ειχε πολυ πιο ωραιο σωμα, ηταν προτυπο μεσα και εξω απο το γηπεδο, το ιδιο καλος στην επιθεση ακομα καλυτερος στην αμυνα.

Υ.Γ. Ειναι απο τις λιγες φορες που δεν ειμαι πιωμενος.
morfi
Οπως ειχε πει και ο κιθ ασκινς, συμπαικτης του μουρνινγκ, "Ο Ζο ειναι ενας εξαιρετικος ανθρωπος με μοναδικες ψυχικες ικανοτητες.Θεωρω οτι μαζι με τον ο'νιλ ειναι οι κορυφαιοι παικτες στο πρωταθλημα και ουσιαστικα παιζουν χωρις αντιπαλο.Δεν μπορω να ξεχωρισω ποιος ειναι καλυτερος κι αυτο γιατι ο σακ κανει μερικα πραγματα καλυτερα απο τον ζο και το αντιθετο.Αλλα εαν ειχα να επιλεξω για τον ανθρωπο που θα ειχα μαζι μου στον πολεμο, τοτε η επιλογη μου θα ηταν ο Ζο.Κι αυτο γιατι εαν μου ζητουσε να πεθανω για παρτι του θα το εκανα.Ετσι αισθανομαι για τον μουρνινγκ".
NBAholic
QUOTE
(στην rookie χρονιά του τελικοί nba με βασικό στήριγμα τον ίδιο, πολλοί τίτλοι κλπ).


Όχι ακριβώς. Αυτό έγινε την τρίτη χρονιά του. Ωστόσο βελτίωσε το Ορλάντο κάπου 18 νίκες.

QUOTE
ηταν προτυπο μεσα και εξω απο το γηπεδο, το ιδιο καλος στην επιθεση ακομα καλυτερος στην αμυνα.


Χμμ, ο Μούρνινγκ ήταν αντιπαθής μέσα στο γήπεδο στα πρώτα του χρόνια. Προκλητικός, trash talker, είχε την ταμπέλα του κακομαθημένου, παρά του πρότυπου...Επίσης, δεν ήταν ποτέ ισάξιος του Σακίλ στην επίθεση.
ee4649
Εγώ ψηφίζω Σακίλ με διαφορά,ήτανε κ είναι αν κ όχι
σε τέτοιο επίπεδο τρομερός μέσα στο καλάθι,καλός κ
ο ΖΟ αλλά Σακίλ δεν ήτανε.
morfi
QUOTE(NBAholic @ Apr 5 2006, 11:08 PM)
Χμμ, ο Μούρνινγκ ήταν αντιπαθής μέσα στο γήπεδο στα πρώτα του χρόνια. Προκλητικός, trash talker, είχε την ταμπέλα του κακομαθημένου, παρά του πρότυπου...
*

Γι' αυτους του λογους για μενα ο μουρνινγκ ειναι προτυπο.Οπως και ο ρετζι μιλλερ, τζον σταρκς και ξαβιερ μακντανιελ.

QUOTE(NBAholic @ Apr 5 2006, 11:08 PM)
Επίσης, δεν ήταν ποτέ ισάξιος του Σακίλ στην επίθεση.
*

Ηταν ισαξιος.Την σεζον 99-00 ειχε 21.7 ποντους μ.ο. απλα επαιζε σε ΟΜΑΔΑ που ολοι επαιζαν για να κερδιζουν και οχι σε ομαδα που ολοι επαιζαν για αυτον.

Y.Γ. Και περισσοτερα ριμπαουντ επερνε.Ο σακιλ δεν εχει καμμια σχεση με τα ριμπαουντ.
NBAholic
QUOTE
Ηταν ισαξιος.Την σεζον 99-00 ειχε 21.7 ποντους μ.ο. απλα επαιζε σε ΟΜΑΔΑ που ολοι επαιζαν για να κερδιζουν και οχι σε ομαδα που ολοι επαιζαν για αυτον.


Αν ήταν ισάξιος, τότε θα ανάγκαζε την ομάδα να "παίζει γι'αυτόν", με την ίδια λογική που οι Μπουλς "επαιζαν για τον Τζόρνταν" ή ο Άρης "έπαιζε για τον Γκάλη", κτλ. Θα έπαιρνε δηλαδή όσο το δυνατόν περισσότερες πάσες, θα προσπαθούσαν οι συμπαίχτες του να δημιουργούν φάσεις 1-με-1, όπου θα ήταν ανίκητος, κτλ.
Ο Σακίλ ακόμη κι όταν δεν έπαιρνε πάσες μπορούσε να κάνει τη διαφορά, απλά και μόνο με το να ανοίγει δρόμο στους κοντούς με τον όγκο του ή με το να απαγορεύει ουσιαστικά την πιεστική άμυνα και τα νταμπλ τιμ των αντιπάλων στην περιφέρεια, καθώς με τη ρακέτα να υπερασπίζεται μόνο απ'τον αντίπαλο σέντερ, ο αντίπαλος δεν είχε και πολλές ελπίδες.

Παρεπιπτόντως, δε σε παραξενεύει που ενώ οι ομάδες του Μούρνινγκ "έπαιζαν για να κερδίζουν", και πάλι ήταν λιγότερο αποτελεσματικές από του Σακ;

QUOTE
Y.Γ. Και περισσοτερα ριμπαουντ επερνε.Ο σακιλ δεν εχει καμμια σχεση με τα ριμπαουντ.


Πώς έπαιρνε περισσότερα ριμπάουντ, απ'τη στιγμή που είχε μόνο 4 διψήφιες σεζόν και ο Σακίλ ούτε μια μονοψήφια (μέχρι και φέτος);
Κάθε άλλο...

Αν θες να ρίξεις το Σακίλ, άνοιξε κάποιο topic που να τον συγκρίνει με τους Τσάμπερλεν-Ράσελ-Τζαμπάρ ή και Ολάζουον.
hagi
Σακίλ φήφισα αν και δεν μπορώ να πω ότι είναι ο πιο πλήρης σέντερ.Σε σχέσει με το Mourning πιστεύω ότι υπερτερεί..
Αν και είναι πολύ καλός παίχτης και ο Mourning.. 41.gif
thrylos7
QUOTE
Αν θες να ρίξεις το Σακίλ, άνοιξε κάποιο topic που να τον συγκρίνει με τους Τσάμπερλεν-Ράσελ-Τζαμπάρ ή και Ολάζουον.

That's the point.. Το ενδεχόμενο να συγκρίνουμε τον Μούρνινγκ με τους παραπάνω μάλλον θα ήταν αστείο...
Αυτή η σύγκριση θα είχε νόημα πριν 5-6 χρόνια...
morfi
QUOTE(NBAholic @ Apr 6 2006, 05:30 PM)
Αν ήταν ισάξιος, τότε θα ανάγκαζε την ομάδα να "παίζει γι'αυτόν", με την ίδια λογική που οι Μπουλς "επαιζαν για τον Τζόρνταν" ή ο Άρης "έπαιζε για τον Γκάλη", κτλ. Θα έπαιρνε δηλαδή όσο το δυνατόν περισσότερες πάσες, θα προσπαθούσαν οι συμπαίχτες του να
*

Οπως ξαναειπα επαιζε σε ΟΜΑΔΑ.Χαρνταγουει, Μασμπερν (θυμασαι?).Ολοι επαιζαν για ολους.

QUOTE(NBAholic @ Apr 6 2006, 05:30 PM)
Παρεπιπτόντως, δε σε παραξενεύει που ενώ οι ομάδες του Μούρνινγκ "έπαιζαν για να κερδίζουν", και πάλι ήταν λιγότερο αποτελεσματικές από του Σακ;
*

Μια χαρα αποτελεσματικες ητανε.Αν θυμασαι στα πλειοφ η διαιτησια ηταν με το μερος των νικς.

QUOTE(NBAholic @ Apr 6 2006, 05:30 PM)
Αν θες να ρίξεις το Σακίλ, άνοιξε κάποιο topic που να τον συγκρίνει με τους Τσάμπερλεν-Ράσελ-Τζαμπάρ ή και Ολάζουον.
*

Δεν θελω να ριξω κανεναν.Εγω την γνωμη μου λεω.


Συμφωνεις οτι ο μοναδικος σεντερ που κοντραρε στα ισα τον σακιλ ηταν ο Ζο?


QUOTE(thrylos7 @ Apr 7 2006, 04:00 PM)
That's the point.. Το ενδεχόμενο να συγκρίνουμε τον Μούρνινγκ με τους παραπάνω μάλλον θα ήταν αστείο...
Αυτή η σύγκριση θα είχε νόημα πριν 5-6 χρόνια...
*

Αστειοι ειστε εσεις! banana.gif
NBAholic
QUOTE
Οπως ξαναειπα επαιζε σε ΟΜΑΔΑ.Χαρνταγουει, Μασμπερν (θυμασαι?).Ολοι επαιζαν για ολους.


Ακόμη κι αν δεχτώ το επιχείρημα, ο Ζο δεν έπαιξε μόνο στο Μαϊάμι. Για θυμίσου και πιο πριν. Κι όπως είπα, αμφιβάλλω αν οι Χιτ θα έπαιζαν με το ίδιο στιλ αν ήταν ο Σακ στη θέση του. Όπως και είμαι βέβαιος ότι δε θα είχε ο Ζο 26+ πόντους, 11+ ριμπάουντ με 57%+ εντός παιδιάς και 3 πρωταθλήματα και 2 Τελικούς αν έπαιζε σε Ορλάντο-Λέικερς.
Κι ας το παραδεχτούμε: Δεν έπαιζαν πάντα για το Σακίλ οι συμπαίχτες του. Ένα σωρό φορές ο Κόμπι και ο Πένι είχαν πάρει περισσότερα ως πολύ περισσότερο σουτ. Πόσες φορές πάσαρε ο Κόμπι στο Σακίλ στους Τελικούς του 2004; Χωρίς πλάκα, το νούμερο θα πρέπει να είναι μονοψήφιο.

Τέλος, επαναλαμβάνω: Αν ο Σακίλ δεν έπαιζε σε "ΟΜΑΔΑ", αυτό θα σήμαινε ότι έπαιρνε τα πρωταθλήματα μόνος του. Κάτι με το οποίο λογικά δεν πρέπει να συμφωνείς.

QUOTE
Συμφωνεις οτι ο μοναδικος σεντερ που κοντραρε στα ισα τον σακιλ ηταν ο Ζο?


Μόνο για μια διετία ('98, '99), γιατί πιο πριν υπήρχαν κι άλλοι (Ολάζουον, Ρόμπινσον και Γιούιν), πιο μετά κανείς.
hellenic
KAi sigoura an den eixe tin arostia o Mourning kai den epaizan stin idia omada tha itan dinates kontres anamesa se Shaq kai Zo!
Achilleas13
Aτοπη η σύγκριση.Ο Shaq ειναι πολύ καλύτερος
lexx
Ο shaq είναι πανέξυπνος και ικανότατος παίκτης. Μπορεί η εικόνα του να ξεγελάει αλλά είναι ο γρηγορότερος και με την μεγαλύτερη εκρηκτικότητα ψηλός του NBA!
liolias
Shaq φυσικα!!
reignman
shaq all the way home τους λογους τους ειπαν πολλοι απο τους παραπανω ειναι χαζη η συγκριση.

btw ο ZO ειχε προβλημα με τα ΝΕΦΡΑ ΤΟΥ και οχι με ΤΑ ΠΛΕΥΡΑ το ειπατε καμποσες φορες τα πλευρα και τα πλευρα.. μεταμοσχευση εκανε ο ανθρωπος νεφρου δεν ειχε κανα καταγματακι στα πλευρα. -.-
Kobe
ψηφιζω Ζο γιατι με συγκινησε η ΠΑΙΧΤΑΡΑ περυσι με τα καμωματα του στον 6ο τελικο.

Οverall ειναι αλλη υποθεση.. biggrin.gif
Das Kapital
Shaquille O'neal !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο καλυτερος σεντερ που εχει βγαλει η ανθρωπινη φυλη!!!! (Αλλο ενα που ξεθαβω)
Air Kef
Καλα κανεις!

Δν υπαρχει συγκριση.. smile.gif
NBAholic
Παρότι θεωρώ ότι η ανθρώπινη φυλή έχει βγάλει 3 μεγαλύτερους σέντερ*, δεν αλλάζω γνώμη επί του θέματος.

*Εάν ο Σακ έπαιζε πάντα με το πάθος του Ζο, τα πράγματα μπορεί να ήταν διαφορετικά, αλλά, είπαμε, κανείς δεν μπορεί να τα έχει όλα.
morfi
QUOTE(NBAholic @ Mar 20 2007, 12:14 AM) *
Παρότι θεωρώ ότι η ανθρώπινη φυλή έχει βγάλει 3 μεγαλύτερους σέντερ*, δεν αλλάζω γνώμη επί του θέματος.

*Εάν ο Σακ έπαιζε πάντα με το πάθος του Ζο, τα πράγματα μπορεί να ήταν διαφορετικά, αλλά, είπαμε, κανείς δεν μπορεί να τα έχει όλα.

Οι οποιοι ειναι ?
Για να δω αν συμφωνουμε... dry.gif
NBAholic
Tσάμπερλεν-Ράσελ-Τζαμπάρ. Ξέρω ότι με το Ράσελ συμφωνείς σίγουρα, έστω κι αν ήταν από πλευράς επίθεσης ο λιγότερο ταλαντούχος. Από άποψης κορυφής καριέρας, συζητιούνται και οι Ολάζουον-Μόουζες Μαλόουν, αλλά σε σύνολο καριέρας, μάλλον μένουν 5ος και 6ος αντιστοίχως.
morfi
QUOTE(NBAholic @ Mar 20 2007, 01:07 AM) *
Tσάμπερλεν-Ράσελ-Τζαμπάρ.

Θα προκαλεσω την μηνη σου αν σου πω οτι ψιλοδιαφωνω με την μαρκαρισμενη επιλογη ? "ψιλο" ομως... biggrin.gif

QUOTE(NBAholic @ Mar 20 2007, 01:07 AM) *
Ξέρω ότι με το Ράσελ συμφωνείς σίγουρα, έστω κι αν ήταν από πλευράς επίθεσης ο λιγότερο ταλαντούχος.

Οσον αφορα τον ρασελ, δεν εχει καμμια σχεση με το οτι επαιξε στους σελτικς. Οκ, εχει λιγο 69.gif αλλα... απλα σκεφτομαι πως σε εναν αγωνα μπασκετ υπαρχει η αμυνα και η επιθεση. Γιατι να βαλουμε ψηλα στην λιστα τον καλυτερο επιθετικο και να αφησουμε η να ριξουμε πολυ χαμηλα εξω τον καλυτερο αμυντικο ? wink.gif

QUOTE(NBAholic @ Mar 20 2007, 01:07 AM) *
Από άποψης κορυφής καριέρας, συζητιούνται και οι Ολάζουον-Μόουζες Μαλόουν, αλλά σε σύνολο καριέρας, μάλλον μένουν 5ος και 6ος αντιστοίχως.

Ξεχασες τον τεταρτο 69.gif . Mηπως ειναι ο μαικαν ?
NBAholic
QUOTE
Θα προκαλεσω την μηνη σου αν σου πω οτι ψιλοδιαφωνω με την μαρκαρισμενη επιλογη ? "ψιλο" ομως...


Θα σε κάνω moderator της Α1!

Ο.Κ, όχι και έτσι, αλλά, παρά τις μεγάλες διαφορές στο στιλ παιχνιδιού, η σταθερότητα του Τζαμπάρ του δίνει το πάνω χέρι κατ'εμέ. Θυμήσου ότι ο Καρίμ ήταν συνομήλικος του τωρινού Σακίλ το 1982 και σύγκρινε τις αποδόσεις τους...

QUOTE
Ξεχασες τον τεταρτο . Mηπως ειναι ο μαικαν ?


4ος είναι ο Σακίλ. wink.gif
Ο Μάικαν θα μείνει 7ος, λόγω του χαμηλού σχετικά επιπέδου του ανταγωνισμού-και ξέρεις ότι δε μου αρέσει αυτό το επιχείρημα, επειδή οι περισσότεροι το παρακάνουν, πιστεύοντας ότι "ανταγωνισμός" σημαίνει έγχρωμες οθόνες...
morfi
QUOTE(NBAholic @ Mar 20 2007, 01:39 AM) *
Θα σε κάνω moderator της Α1!

Mη με σκοτωνιεις σε παρακαλω...

QUOTE(NBAholic @ Mar 20 2007, 01:39 AM) *
Ο.Κ, όχι και έτσι, αλλά, παρά τις μεγάλες διαφορές στο στιλ παιχνιδιού, η σταθερότητα του Τζαμπάρ του δίνει το πάνω χέρι κατ'εμέ.

Ε-ν-ν-ο-ε-ι-τ-α-ι πως δεν αμφισβητω την αξια του τζαμπαρ και την κυριαρχια του κατω απο το καλαθι ειδικα στα χρονια του στους μπακς.
Απλα τον εχω δει να παιζει σε αγωνες και δεν μπορω να πω πως με εχει αγγιξει ιδιαιτερα. Ξερεις, οταν βλεπεις εναν παικτη να τα σαρωνει ολα αλλα παρ'ολα αυτα λες "στην ομαδα μου δεν θα τον ηθελα". Δεν ξερω αν σου εχει συμβει και εσενα αυτο... καπως ετσι ειναι με εμενα και τον τζαμπαρ. Εξαλλου οταν τον ειχα πρωτοδει ηταν σε χαιλαιτς τα οποια δεν ηταν και πολυ τιμητικα για αυτον... καλως η κακως ετσι ξεκινησα να μαθαινω ποιος ειναι...

QUOTE(NBAholic @ Mar 20 2007, 01:39 AM) *
Θυμήσου ότι ο Καρίμ ήταν συνομήλικος του τωρινού Σακίλ το 1982 και σύγκρινε τις αποδόσεις τους...

Nαι σωστα... ομως... κοιταξε ποσα παιχνιδια επαιξε ο ενας και ποσα ο αλλος. Ο σακιλ τα τελευταια χρονια, με αποκορυφωμα την φετινη χρονια, χανει παιχνιδια λογω τραυματισμων. Για κοιτα τωρα που ξαναγυρισε... κανει εξισου πολυ καλα παιχνιδια, το ιδιο καλα με τα παιχνιδια του τζαμπαρ την περιοδο που αναφερεις... wink.gif

QUOTE(NBAholic @ Mar 20 2007, 01:39 AM) *
4ος είναι ο Σακίλ. wink.gif

ΓΙΑΧ ουτε καν μου πηγε το μυαλο οτι παιζει να ηταν ο σακιλ στο τεσσερα.

QUOTE(NBAholic @ Mar 20 2007, 01:39 AM) *
Ο Μάικαν θα μείνει 7ος, λόγω του χαμηλού σχετικά επιπέδου του ανταγωνισμού-και ξέρεις ότι δε μου αρέσει αυτό το επιχείρημα, επειδή οι περισσότεροι το παρακάνουν, πιστεύοντας ότι "ανταγωνισμός" σημαίνει έγχρωμες οθόνες...

Καταρχας το επιπεδο δεν νομιζω να ηταν τοσο χαμηλο οσο αναφερεις. Μαλλον ηταν χαμηλο για τον μαικαν, γιατι σεντερ καλοι υπηρχαν οπως ο ο σεις, ο χαρι γκαλαντιν, ο ρισεν και ο εντ μακολει.
Και κατι ακομα αξιο αναφορας... παρ'ολο που υποστηριζεις οτι το επιπεδο ηταν χαμηλο μερικες φορες η αντιπαλη αμυνα ειχε καταφερει να σταματησει τον μαικαν. Φυσικα εδω ερχεται και το αντι-επειχηρημα οτι η η προσπαθεια αυτη ηταν ομαδικη και οχι μονο ενος ατομου.
NBAholic
ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΜΕΣΑ! Σου έγραφα μια απάντηση, αλλά ο κωλοexplorer με πέταξε έξω όταν την έστελνα. Θα χρειαστεί να περιμένεις λίγο.
NBAholic
QUOTE
Απλα τον εχω δει να παιζει σε αγωνες και δεν μπορω να πω πως με εχει αγγιξει ιδιαιτερα. Ξερεις, οταν βλεπεις εναν παικτη να τα σαρωνει ολα αλλα παρ'ολα αυτα λες "στην ομαδα μου δεν θα τον ηθελα". Δεν ξερω αν σου εχει συμβει και εσενα αυτο... καπως ετσι ειναι με εμενα και τον τζαμπαρ. Εξαλλου οταν τον ειχα πρωτοδει ηταν σε χαιλαιτς τα οποια δεν ηταν και πολυ τιμητικα για αυτον... καλως η κακως ετσι ξεκινησα να μαθαινω ποιος ειναι...
,


Αυτό το τελευταίο υποψιαζόμουν. Πολλοί βλέπουν αγώνες του στα 40+ και βγάζουν συμπεράσματα του στιλ "εντάξει, καλός ο καραφλός, αλλά όχι και κάτι φοβερό". Δε γνωρίζουν ότι στα νιάτα του έδινε 28-30 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4-5 ασίστ και άλλες τόσες τάπες σε ημερίσια βάση.
Να υποθέσω ότι 2 από αυτούς τους αγώνες είναι ο 4ος Τελικός του 1987 και ο 7ος του 1988;

Όσο για την "απροθυμία" σου να τον πάρεις στην ομάδα, μάλλον οφείλεται στον κάπως ψυχρό του χαρακτήρα. Δεν είχε, πχ, το πάθος του Ράσελ ή του Κάουενς. Περισσότερο στον Πάρις έφερνε ο χαρακτήρας του.

QUOTE
Nαι σωστα... ομως... κοιταξε ποσα παιχνιδια επαιξε ο ενας και ποσα ο αλλος. Ο σακιλ τα τελευταια χρονια, με αποκορυφωμα την φετινη χρονια, χανει παιχνιδια λογω τραυματισμων. Για κοιτα τωρα που ξαναγυρισε... κανει εξισου πολυ καλα παιχνιδια, το ιδιο καλα με τα παιχνιδια του τζαμπαρ την περιοδο που αναφερεις...


Ναι, αλλά πρέπει να το συνυπολογίσουμε. Ίσως αν δεν είχε όλα αυτά τα προβλήματα με το βάρος του να μην τραυματιζόταν τόσο. Αλλά ίσως και να ήταν παράλληλα λιγότερο κυρίαρχος.

QUOTE
Καταρχας το επιπεδο δεν νομιζω να ηταν τοσο χαμηλο οσο αναφερεις. Μαλλον ηταν χαμηλο για τον μαικαν, γιατι σεντερ καλοι υπηρχαν οπως ο ο σεις, ο χαρι γκαλαντιν, ο ρισεν και ο εντ μακολει.


Χε, δεν ήταν τόσο χαμηλό όσο μοιάζει να λέω. wink.gif Απλώς, χαμηλότερο από των επόμενων ετών. Άλλωστε, τείνω να ρίχνω νερό στο κρασί μου για χάρη αυτών που δεν εκτιμούν παρά μόνο το παρόν (δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά σε άλλους), οπότε κάνω παραλληλισμούς και με τη σημερινή εποχή.
Έτσι, πχ, ο Γκάλατιν ήταν δυναμικός ριμπάουντερ, αλλά λίγο κοντός (2 μέτρα). Ο Μακόλεϊ θα μπορούσε να παίξει σήμερα, αλλά σαν 3-4άρι. Ο Ράιζεν ήταν ίσως ο αθλητικότερος παίχτης της λίστας, όπως φαίνεται κι απ'τη φωτό και πιστεύω ότι θα άντεχε ακόμη και σέντερ να παίξει:



Ο Σέιζ ήταν ο κορυφαίος όλων αυτών, αλλά τα καλά του χρόνια ανήκαν στη μετά Μάικαν εποχή.
Zmac
QUOTE(NBAholic @ Apr 7 2006, 08:07 PM) *
Μόνο για μια διετία ('98, '99), γιατί πιο πριν υπήρχαν κι άλλοι (Ολάζουον, Ρόμπινσον και Γιούιν), πιο μετά κανείς.


Ο Μπεν Γουαλας δεν μπορει να παιξει δηλαδη στα ισα τον Σακ?
Das Kapital
QUOTE(Zmac @ Mar 20 2007, 09:33 PM) *
Ο Μπεν Γουαλας δεν μπορει να παιξει δηλαδη στα ισα τον Σακ?


Απο μια φαση μπορεις να συγκρινεις τον τεραστιο Σακ με τον Ουαλας που εχει τσακωθει με το στεφανι?

Βεβαια ο Μπεν μπορει να τους κερδισει ολους στην αμυνα αλλα στην επιθεση συνηθως οι ομαδες που παιζει κανουν επιθεση με 4 παιχτες!!!
NBAholic
QUOTE
Απο μια φαση μπορεις να συγκρινεις τον τεραστιο Σακ με τον Ουαλας που εχει τσακωθει με το στεφανι?

Βεβαια ο Μπεν μπορει να τους κερδισει ολους στην αμυνα αλλα στην επιθεση συνηθως οι ομαδες που παιζει κανουν επιθεση με 4 παιχτες!!!


Aυτό, πάνω κάτω. Είναι άδικο να συγκρίνεις ένα σέντερ με μόνη αρμοδιότητα την άμυνα και τα ριμπάουντ με ένα σέντερ σκόρερ (και καλό στις υπόλοιπες κατηγορίες) του στιλ Σακίλ.
Βασικά, αναφερόμουν στο Σακίλ όσο βρισκόταν ακόμη κοντά στα παλιά του επίπεδα (ως το 2005, δηλαδή). Βεβαίως, αυτή η εποχή περιλαμβάνει και τη σειρά Τελικών του 2004 με τους Πίστονς, αλλά αν κοιτάξεις, θα δεις ότι ο Σακίλ είχε 2-3 από τα γνωστά καλά του παιχνίδια και μόνο στα 2 ο Ουάλας τον κοίταξε στα μάτια.
kostasvc15
Επειδης ποτε δεν παω με τους καλυτερους και επειδης δεν μου αρεσει να πηγαινω με αυτο που λενε οι πιο πολλοι θα πω Μουρνινγκ. 69.gif
Οσο θυμαμαι τις ταπες στον 6 τελικο περυσι τρελαινομαι! biggrin.gif
Αλλα ο Σακ ειναι καλυτερος!
captain charisma
σακιλ φυσικα γιατι ειναι τερας!αλλα και ο ζο ειναι καλος στα καθηκοντα του οπως οι ταπες.οταν ο σακ επαιζε στους λεικερς και το 2000 που πηρε το mvp της σεζον το ρωτησαν οι δημοσιογραφοι ποιος σεντερ του νβα τον δυσκολεψε πολυ και αυτος ειπε χωρις καμια αμφιβολια ο ζο!καλα ο γουαλας μονο 2-3 καλες αμυνες μπορει να κανει απεναντι στο σακαρο
Pierce
μια ερωτηση θελω να σου κανω. Δεν εχεις κουραστει να παιρνεις αμπαριζα τα τοπικ που αναφεροντε στον σακιλ και να διαλαλεις ποσο γαματος ειναι , οτι δεν υπαρχει αλλος σαν και αυτον και οτι κανεις δεν μπορει να τον παιξει αμυνα; Αν δεν κουραστηκες εσυ , εχουν κουραστει να το διαβαζουν οι υπολοιποι. wink.gif peace.gif


φιλικα pierce21
captain charisma
ενταξει ρε μη βαρας και απο πανω απλα ειμαι φανατικος του σακαρου.αμα βαρεθηκαν οι αλλοι δεν ξαναγραφω icon_wave.gif
Pierce
απλα ειναι κουραστικο να επαναλαμβανονται τα ιδια πραγματα συνεχως, για αυτο το ειπα.
(δεν βαραω ειμαι καλο παιδι tongue.gif )
Ginobili
QUOTE(kostasvc15 @ Apr 3 2007, 23:01 ) *
Επειδης ποτε δεν παω με τους καλυτερους και επειδης δεν μου αρεσει να πηγαινω με αυτο που λενε οι πιο πολλοι θα πω Μουρνινγκ. 69.gif
Οσο θυμαμαι τις ταπες στον 6 τελικο περυσι τρελαινομαι! biggrin.gif
Αλλα ο Σακ ειναι καλυτερος!

Και εγώ μια από τα ίδια με σ'ένα... tongue.gif
Ψηφίζω Ζο,αλλά μάλλον Σακίλ πρέπει να είναι έστω και λίγο,καλύτερος.Ο Ζο είναι ίνδαλμα.
j-kidd13
εχω μεγαλη συμπαθεια στον ζο,οποτε mourning δαγκωτο 41.gif .βεβαια η συγκριση θα ηταν πιο ορθη και δικαιη αν ειχαν και οι δυο τον ιδιο ογκο.....
Ginobili
QUOTE(j-kidd13 @ Oct 1 2007, 18:42 ) *
εχω μεγαλη συμπαθεια στον ζο,οποτε mourning δαγκωτο 41.gif .βεβαια η συγκριση θα ηταν πιο ορθη και δικαιη αν ειχαν και οι δυο τον ιδιο ογκο.....

Και τα ίδια νεφρά.... wink.gif
a bullet for your head
Απ την συνολικη τους καριερα,δεν τιθεται αμφιβολια,οτι ο Σακ υπερειχε σε αριθμους,τιτλους,δημοσιοτητα.Η ψηφος μου ομως πηγε στον Ζο..!Την 1η φορα που τον ειδα να παιζει(στους αγωνες καλης θελησης το 90',πριν το μουντομπασκετ της Αργεντινης,με την φανελλα των Η.Π.Α.),αντιμετωπος με τον πολυδιαφημισμενο τοτε Ρατζα(Η.Π.Α.-Γιουγκοσλαβια),επαθα την πλακα μου..κανενας δεν τον ειχε ξανακουσει,ομως εκμηδενισε τον Ρατζα σε εκεινο το παιχνιδι..κ σε αμυνα κ σε επιθεση..Οταν πρωτομπηκε στο ΝΒΑ,εκανε αμεσως αισθητη την παρουσια του(οπως βεβαια κ ο Σακ),κ μαζι με τον Λαρι Τζονσον,συνεθεσαν ενα πολυ δυνατο,αθλητικο(και κοντο...)διδυμο ψηλων,κ οδηγησαν τους Χορνετς στα πλει οφ.Αργοτερα Μαιαμι(2 θητειες)κ.τ.λ...Ηταν πολυ δυνατος,μεγας πολεμιστης,ταχυτατος για την θεση του,αριστος στα αμυντικα του καθηκοντα,ενω κ επιθετικα θα ελεγα οτι ηταν ''μισο κλικ'' κατω,απ τον αλλο αποφοιτο του Τζορτζταουν,Πατ Γιουιν..Εδινε το 100%,της ενεργειας του,καθε φορα στο παρκε..Αν ηταν 7-0,7-1 ft,(2.13μ,2.16μ),οπως ηταν οι Σακ,Ναυαρχος,Γιουιν,πιστευω οτι η καριερα του θα ταν σε ενα εφαμιλλο επιπεδο με του Σακ..(ηταν 6-10 ft,2.08μ,καθαρο υψος..)
SlobodaN
Tα πράγματα είναι απλά. Ο Σακ υπερέχει ολοκληρωτικά σε όλα και σε άμυνα και σε επίθεση. Είναι κρίμα να βάζουμε τον συμπαθέστατο Ζο πάνω του μέσα παρόλο που είναι αδυναμία μου. Μία σύγκριση ικανοτήτων μεταξύ Ζο και Μπεν Γουάλας η Μουτόμπο θα ήταν πολύ πιο.. "Ντέρμπι".. όπως βέβαια και η τιτανομαχία Σακ με Καρίμ.
a bullet for your head
QUOTE(SlobodaN @ Sep 22 2008, 16:16 ) *
Tα πράγματα είναι απλά. Ο Σακ υπερέχει ολοκληρωτικά σε όλα και σε άμυνα και σε επίθεση. Είναι κρίμα να βάζουμε τον συμπαθέστατο Ζο πάνω του μέσα παρόλο που είναι αδυναμία μου. Μία σύγκριση ικανοτήτων μεταξύ Ζο και Μπεν Γουάλας η Μουτόμπο θα ήταν πολύ πιο.. "Ντέρμπι".. όπως βέβαια και η τιτανομαχία Σακ με Καρίμ.

Δεν πιστευω οτι υπαρχει ολοκληρωτικη υπεροχη του Σακ,στους αμυντικους τομεις,εναντι του Ζο..ο Ζο ηταν καλυτερος αμυντικος,ενω κ επιθετικα στις παραγωγικες του σεζον,εβγαζε +20π..δεν ηταν απλα ενας συμπαθεστατος ανθρωπος κ σεντερ..συγκαταλεγοταν στα top center του πρωταθληματος,κ ο μοναδικος,συμφωνα κ με δηλωση του ιδιου του Σακ,που τον δυσκολευε παρα πολυ..η συγκριση με τους Ουαλλας,Μουτομπο,θα ταν ντερμπι μονο στα αμυντικα καθηκοντα,απο κει κ περα δεν μπορει να υπαρξει περαιτερω συγκριση..Οσον αφορα την τιτανομαχια που αναφερεις(Σακ-Καριμ),εχω εκφρασει πολλες φορες την προτιμηση μου... biggrin.gif
SlobodaN
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 22 2008, 16:45 ) *
Δεν πιστευω οτι υπαρχει ολοκληρωτικη υπεροχη του Σακ,στους αμυντικους τομεις,εναντι του Ζο..ο Ζο ηταν καλυτερος αμυντικος,ενω κ επιθετικα στις παραγωγικες του σεζον,εβγαζε +20π..δεν ηταν απλα ενας συμπαθεστατος ανθρωπος κ σεντερ..συγκαταλεγοταν στα top center του πρωταθληματος,κ ο μοναδικος,συμφωνα κ με δηλωση του ιδιου του Σακ,που τον δυσκολευε παρα πολυ..η συγκριση με τους Ουαλλας,Μουτομπο,θα ταν ντερμπι μονο στα αμυντικα καθηκοντα,απο κει κ περα δεν μπορει να υπαρξει περαιτερω συγκριση..Οσον αφορα την τιτανομαχια που αναφερεις(Σακ-Καριμ),εχω εκφρασει πολλες φορες την προτιμηση μου... biggrin.gif


Φίλε τo "συμπαθέστατο" Ζο δεν το είπα για ειρωνεία κάθε άλλο, ο άνθρωπος είναι παιχτούρα από τους λίγους. Και γιαυτό είναι κρίμα να τον πετάμε πάνω στον παμέγιστο Σακίλ.. cool.gif Γνώμη μου, anyway. Επειδή τον θεωρώ περισσότερο αμυντικό πεντάρι γιαυτό πιστεύω ότι καλύτερα να γίνει σύγκριση με αυτούς που ανέφερα.Και μιας που κάνουμε κουβέντα...με τον Μουτόμπο αντίπαλο δεν νομίζω να υπερτερεί και τόσο πολύ αμυντικά (αν υπερτερεί..) καθώς μιλάμε για τον δεύτερο μπλοκέρ στην ιστορία του ΝΒΑ και με μέσο όρο ριμπάουντ στην καριέρα του παραπάνω απο 10..Και δεν νομίζω ότι ειδικά ο Μουτόμπο -στα καλά του- ήταν κακός επιθετικά.. Μια χαρά τον θυμάμαι εγώ να βάζει τα καλαθάκια του.
SlobodaN
Edit από το προηγούμενο msg μου. Σίγουρα επιθετικά ο Ζο υπερτερεί του Μουτόμπο άλλωστε τα στατιστικά μιλάνε απο μόνα τους χωρίς όμως να θεωρήσουμε τον Ντικέμπε αμελητέα ποσότητα επιθετικά. Σταθερά πάνω απο 10 πόντους career average έχει. (στα καλά του.)
a bullet for your head
QUOTE(SlobodaN @ Sep 22 2008, 18:25 ) *
Φίλε τo "συμπαθέστατο" Ζο δεν το είπα για ειρωνεία κάθε άλλο, ο άνθρωπος είναι παιχτούρα από τους λίγους. Και γιαυτό είναι κρίμα να τον πετάμε πάνω στον παμέγιστο Σακίλ.. cool.gif

Εδω θα συμφωνησω..αν κοψεις κ κατι απ τον Σακ.. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.