Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το καλυτερο Αll star game της ιστοριας
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Johnnys
Οσοι ασχολειστε με nba και το εχετε ψαξει ποιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο all star game?(μονο το παιχνιδι ασχετως με διαγωνισμους καρφοματων και τριποντων).Απο το 1985και μετα..
NBAholic
Kαταρχάς, απ'το '85 και μετά (τουτέστιν: Απ'τη ρούκι σεζόν του Τζόρνταν και μετά) ή στην ιστορία;
Επίσης, All-Star Game ή All-Star Weekend;

Απαντώντας στην ακριβή ερώτηση του post, ξεχωρίζουν τα:

1987: 149-154, nuff said. Εξαιρετικοί οι "άπειροι" Τσέιμπερς, Μπλάκμαν
1988: Ο Τζόρνταν οργιάζει, μεγάλο παιχνίδι από Μάτζικ και Γουίλκινς.
1992: Ο Μάτζικ επιστρέφει και ανεβάζει ψυχολογικά και αγωνιστικά τη Δύση. Συναισθηματικό παιχνίδι.
1993: Ματς με αγωνία, το δίδυμο της Γιούτα μοιράζεται το MVP.
2000+2002+2004: Υπερθέαμα
2001: Ο Άιβερσον οδηγεί στην Ανατολή στο come-back.

Προσωπικά αγαπημένα, αυτά του '92 και του 2004.
Pierce
εγω μαλλον λεω το 2000 στο γκολντεν σταιτ αλλα και του 2004 στο ΛΑ ηταν απο τα καλυτερα.


σχετικα με τον διαγωνισμο καρφωματων παντως το 2000 η τριαδα καρτερ φρανσις τ-μακ εκαναν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πραγματα
Johnnys
Σωστος στις παρατηρησεις αλλα η αφηρημαδα οταν γραφω 77.gif tongue.gif tongue.gif Τελοςπαντων σε αυτα που ηθελα απαντησες γιατι απλα σκεφτομαι να αγορασω ενα αλλα δεν ξερω ποιο.Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι ευκολο ποιοι συμμετειχαν πανω κατω στα παιχνιδια του 87 του 02 και του 00?Η εστω μια σελιδα κατι που μπορω να βρω πληροφοριες?
Johnnys
A βρηκα πληροφοριες για το καθε παιχνιδι οκ δεν χρειαζεται να μου πειτε κανα site
Johnnys
Και μια ερωτηση.Του 2003 δν εντυπωσιαζει σε θεαμα?Γιατι απο σκορ(145-155)και με 2παρατησεις μια χαρα μου φαινεται..
NBAholic
Επίσης πολύ καλό. Απλώς, πόσταρα αυτά που θυμόμουν καλύτερα και δεν ήθελα να επιμηκύνω πολύ τη λίστα. Χωρά άνετα, ωστόσο. Το ASG του 2003 ήταν επίσης συναισθηματικό (το τελευταίο του Τζόρνταν), αλλά πέσαμε στη στείρα χρονιά της προβολής ΝΒΑ στην Ελλάδα (τουλάχιστον όσοι δεν είχαμε DSL τότε-σχεδόν όλοι, δηλαδή). Το κατεβάζω πάντως αυτές τις μέρες. Μεγάλο παιχνίδι από Γκαρνέτ και Άιβερσον.
sarounas
αν ψάχνεις για τα καλύτερα all star games του NBA σε παραπέμπω ανεπιφύλακτα σε εκείνα που έγιναν από τα μέσα μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του ’80, δηλαδή στα πρώτα από αυτά που αναφέρεις. Aφού τότε, εκτός του ότι αυτό το παιχνίδι αντιμετωπιζόταν από τους παίκτες με περισσότερη σοβαρότητα απ΄ότι σήμερα, ήταν στα ντουζένια τους παίκες όπως Magic, Bird, Jordan, Wilkins, Isaiah, Barkley αλλά και πολλοί άλλοι και γινόταν μεγάλες κόντρες για την νίκη…
φυσικά κορυφαίο όλων ήταν εκείνο του ’87 που είχε βγει mvp o Τσέιμπερς και είχε τελειώσει στην παράταση υπέρ της Δύσης, εξίσου καλό ήταν και το επόμενο στο Σικάγο το ’88, με το σπρώξιμο υπέρ Jordan και κατά Ντομινίκ, αλλά και εκείνο του ’86 με mvp τον Isiah,
από την 10ετία του 90 σαφώς κορυφαίο όλων ήταν εκείνο του ’93 που είχαν βγει mvp oι Μαλόουν και Στόκτον, καλό ήταν και εκείνο του 91 με mvp τον Μπάρκλει. Το δικό μου αγαπημένο ήταν εκείνο του 92, που επέστρεψε ο magic για το all star (σαν μεγάλος fan του, μόνο και μόνο για την όλη ατμόσφαιρα που ήταν κάτι σαν προς τιμήν του) αλλά σαν παιχνίδι δεν παρουσίαζε κανένα ενδιαφέρον, ήταν παιχνίδι χαβαλές με σκορ κάπου 150-110!!!
από τα πρόσφατα, σίγουρα αυτό του 2003 με τις παρατάσεις και mvp τον Γκαρνέτ, επίσης καλό ήταν και του 2001 με mvp τον A.I., αλλά και αυτό που λέει ο holic του 2004 με τον Σακίλ, όπως και το περσινό βέβαια που σε συμβουλεύω να το βρεις σε κόπια του supersport γιατί στο σχόλιο ήταν ο μοναδικός Θόδωρος Ροδόπουλος!
αυτά λίγο πολύ,
πιστεύω με όλα αυτά που σου ‘παμε, βγάζεις εύκολα άκρη
SlobodaN
Κι εγώ πιστεύω ότι το All Star Game του 1987 είναι μακράν το κορυφαίο όλων. Και το μοναδικό που έχω στη συλλογή μου biggrin.gif
jimol34
QUOTE(SlobodaN @ Aug 3 2008, 21:55 ) *
Κι εγώ πιστεύω ότι το All Star Game του 1987 είναι μακράν το κορυφαίο όλων. Και το μοναδικό που έχω στη συλλογή μου biggrin.gif

Όντως εκπληκτικό παιχνίδι. Και αυτός ο Chambers τι μεγάλος παίκτης!!! Από τους υποτιμημένους παικταράδες του αθλήματος.
captain charisma
το ολ σταρ γκειμ του 2004 στο λος αντζελες εγω το θεωρω το καλυτερο γιατι το παιχνιδι ηταν πολυ καλο και ειχε πρωταγωνιστη το σακ που διελυε μπασκετ στο διαβα του και βγηκε mvp!τοτε εντυπωση προκαλεσε και τζαμαλ μαγκλουαρ που επαιξε για 1 και τελευταια φορα σε ολ σταρ και εκανε καλη εμφανιση με 19π
benchwarmer
Για μένα (από αυτά που έχω δει προφανώς) είναι το 2001, γιατί πληρώθηκε η αλαζονεία της Δύσης tongue.gif
Air and King
Του 1988 σιγουρα αλλα οχι μονο για την 40αρα του Τζορνταν(και μια μερα πριν την νικη του στα καρφωματα απεναντι στο Ντομινικ και το σοου του"Ιλαριους" Μπερντ στα τριποντα) αλλα γιατι ο Ματζικ εκανε κατι πασες απο αλλο πλανητη τελειως μα τελειως κουφες και με τον Αιζαια Τομας να κανει μια πολυ ψηλη σκαστη απιστευτη.Πολυ θεαματικο πραγματικα.Το 1987 δεν μπορω να πω οτι ηταν το ιδιο θεαματικο,ηταν το τελευταιο του Dr-J αλλα οχι σαν το 1988.Το 2003 οποιος το εχει δει θα συμφωνει πηστεω μαζι μου οτι ο Τζορνταν καλυτερα να μην επαιζε διοτι ηταν πολυ κακος(η ηλικια δυστηχως αγγιζει και τους αθλητες φαινομενα) εχασε καρφωμα(οπως και το 2002 "στο"της Φιλαδελφια) εφαγε ταπα απο τον Κομπι και εχασε πολλα σουτ αν και εβαλε στο τελος της παρατασης στην μουρη του Μαριον ενα φοβερο φεινταγουει αλλα ισοφαρησε με δυο στις τρεις βολες ο Κομπι και ξαναεγινε παραταση.Ενα χειροκροτημα απο ολους ομως στο τελος ηταν αρκετο για να επαναφερει στις μνημες ολων τον Τζορνταν που "εφυγε" στο Σολτ Λεικ Σιτι διοτι για μενα εκει σταματησε.Στους Γουιζαρντς δεν θελω καν να τον θυμαμαι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.