Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α1 Ολυμπιακός 2008-2009
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
a bullet for your head
QUOTE(kseplenhs @ Feb 8 2009, 20:22 ) *
σήμερα με αυτά που είδα και σε συνδυασμό με τα προηγούμενα παιχνίδια που εγιναν ντέρμπι απο το πουθενά,μου μπήκαν οι πρώτες υποψίες πως ο προπονητής δεν έχει κερδίσει το σεβασμό των παιχτών.οι παίχτες δεν πιστευουν σε αυτόν και αυτό είναι ότι χειρότερο για μια ομάδα με εμφανή προβλήματα χημείας.

δεν λέω οτι είναι σωστό να λειτουργεί σαν φόβητρο για τους παίχτες αλλά εδώ είμαστε στο άλλο άκρο.δεν τον υπολογίζουν καν...

βέβαια και η συμπεριφορά του γιαννάκη μπορεί να δικαιολογήσει μια τέτοια πιθανή στάση των παιχτών.όταν βλέπουν τον προπονητή τους σε κρίσιμα παιχνίδια,να κλαίγεται και να χτυπιέται σαν μικρό παιδί στους διαιτητές,πως να τον σεβαστεί μετά?...

γίνεται τον τελικό κυπέλλου να τον αναβάλλουμε επ'αόριστον?...

Αυτα που αναφερεις εχουν βαση..
Θα συμφωνησω οτι πολυ σημαντικο στοιχειο ειναι οι παικτες της ομαδας να σεβονται κ να εμπιστευονται τον προπονητη τους...ο οποιος πρεπει παντοτε να αποδεικνυει οτι ειναι σε θεση να τους οδηγει σε νικες,παιρνοντας τις σωστες κατα περιπτωση αποφασεις..και οχι οι νικες να ερχονται,απ την ποιοτητα κ το ενστικτο των παικτων..
Καποιες φορες παντως,καλο ειναι να λειτουργει κ σαν φοβητρο,εκτος της ικανοτητας του(αν βεβαια την διαθετει),να κερδιζει τα παιχνιδια,με την σωστη εκτιμηση κ χαραξη γραμμης στην εκαστοτε τακτικη που πρεπει να ακολουθειται..
T.W.Is.M.
QUOTE(saou @ Feb 8 2009, 20:23 ) *
Τα ντέρμπι με τον ΠΑΟ είναι μια ιστορία μόνα τους, μην ασχολείστε με το τι μπάσκετ παίζει ο ένας και τι ο άλλος τον προηγούμενο μήνα ή την προηγούμενη αγωνιστική. Καμία σημασία δεν έχει. Αυτά τα ματς ξεκινάνε από το μηδέν. Επειδή δηλαδή ισοπέδωσε τον Πανιώνιο ο ΠΑΟ πρέπει να τρέμουμε στην ιδέα? Δηλαδή άμα είχε χάσει σήμερα στο ΟΑΚΑ θα κάναμε πρόβες για να σηκώσουμε τις κούπες? Ούτε το ένα ισχύει ούτε το άλλο. Ας χαλαρώσουμε λοιπόν και ας μη συσχετίζουμε μεταξύ τους πράγματα που δεν είναι συγγενή.


Ενταξει, ειναι παιχνιδια ειδικων συνθηκων, αλλα δεν μπορουμε να τα διαγραψουμε ολα. Το τι μπασκετ παιζει η καθε ομαδα τον τελευταιο καιρο πριν το ντερμπι παιζει ρολο, αλλα δεν καθοριζει το αποτελεσμα. Διαμορφωνει την ψυχολογια, η οποια θα βγει μεσα στο παιχνιδι. Οπως επισης θα επηρεασει και το ματς του πρωτου γυρου και η ευκολια με την οποια χασαμε, αλλα και το οτι αν παμε στο ντερμπι ως πρωτοι, με νικη του Ολυμπιακου σχεδον κρινεται η πρωτη θεση.
Sokos
Προσωπική μου άποψη: ****... Τέτοιο ενδεχόμενο τουλάχιστον θα προκαλέσει εξελίξεις. Ελπίζω να ναι προς την σωστή κατεύθυνση...
spysta
QUOTE(kseplenhs @ Feb 8 2009, 18:22 ) *
όταν βλέπουν τον προπονητή τους σε κρίσιμα παιχνίδια,να κλαίγεται και να χτυπιέται σαν μικρό παιδί στους διαιτητές,πως να τον σεβαστεί μετά?...


Nα αναφερω κατι σχετικο μ αυτο ...

Μου εχει κανει παρα πολυ ΚΑΚΗ εντυπωση εδω και πολυ καιρο και συγκεκριμενα απο τους περσινους τελικους που εγινε και ο ντορος .. το γεγονος οτι σχεδον σε καθε αμφισβητουμενη φαση .. οι καμερες γυρνανε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στον Γιαννακη για να δειξουν τις αντιδρασεις του live και μερικες φορες ακομα και σε replay.

το αστειο δε ειναι οτι πολλες φορες ο Δρακος διαμαρτυρεται εντονα .. αλλα οχι στους διαιτητες ..διαμαρτυρεται στους παικτες του.. φυσικα κατι το οποιο δυσκολα αντιλαμβανονται οι πολλοι πανω στην ενταση του αγωνα και μετα απο ενα αμφιλεγομενο σφυριγμα.
a bullet for your head
QUOTE(T.W.Is.M. @ Feb 8 2009, 20:34 ) *
Ενταξει, ειναι παιχνιδια ειδικων συνθηκων, αλλα δεν μπορουμε να τα διαγραψουμε ολα. Το τι μπασκετ παιζει η καθε ομαδα τον τελευταιο καιρο πριν το ντερμπι παιζει ρολο, αλλα δεν καθοριζει το αποτελεσμα. Διαμορφωνει την ψυχολογια, η οποια θα βγει μεσα στο παιχνιδι. Οπως επισης θα επηρεασει και το ματς του πρωτου γυρου και η ευκολια με την οποια χασαμε, αλλα και το οτι αν παμε στο ντερμπι ως πρωτοι, με νικη του Ολυμπιακου σχεδον κρινεται η πρωτη θεση.

Εχεις δικιο περι της διαμορφωσης ψυχολογιας πριν τετοια μεγαλα ματς..
Και στο ματς του πρωτου γυρου,υπηρχε η δυνατοτητα απ την πλευρα του ΟΣΦΠ,να καθαρισει προωρα την 1η θεση στην κανονικη περιοδο..
Θεωρω πολυ σημαντικο,το πως θα τα πανε στο τοπ 16 κ στα ματς του πρωταθληματος.Η κεκτημενη ταχυτητα που θα αποκτηθει απ'αυτα τα παιχνιδια,θα παιξει καταλυτικο ρολο στην διαμορφωση μιας πολυ καλης κ θετικης ψυχολογιας-αυτοπεποιθησης..
Αυτη την στιγμη,ο ΠΑΟ δειχνει να ειναι σε πολυ καλη κατασταση..
kseplenhs
spysta δεν είναι κάτι που δημιουργήθηκε "τεχνικά" αυτό...

βάλε στο νού σου το παιχνίδι με την μακάμπι στο ισραήλ.που το παιχνίδι είχε φτάσει στην 4η περίοδο και σε κάποια στιγμή δίνει κάτι ανάποδο ο διαιτητής και ο γιαννάκης στην κυριολεξία χτυπιόταν κάτω.τρώει τεχνική ποινή αλλά παρ'ολα αυτά συνεχίζει...χρειάστηκε να πάει ο παπαλουκάς να διαμαρτυρηθεί σε πιο ήπιους τόνους γιατί αλλιώς παίζει να τον είχαν αποβάλει...

ε όταν ο παπαλουκάς βλέπει τον προπονητή του να έχει τέτοια καταστροφική για την ομάδα συμπεριφορά,πως να τον υπολογίσει μετά?
και δεν νομίζω οτι και στην ευρωλίγκα έχει πέσει γραμμή στους σκηνοθέτες να έχουν το νου τους στο γιαννάκη....

ο γιαννάκης εκτός των άλλων ρεζιλευει και την ίδια του την ομάδα με την στάση του σε τέτοιες περιστάσεις...
a bullet for your head
QUOTE(spysta @ Feb 8 2009, 20:39 ) *
Nα αναφερω κατι σχετικο μ αυτο ...

Μου εχει κανει παρα πολυ ΚΑΚΗ εντυπωση εδω και πολυ καιρο και συγκεκριμενα απο τους περσινους τελικους που εγινε και ο ντορος .. το γεγονος οτι σχεδον σε καθε αμφισβητουμενη φαση .. οι καμερες γυρνανε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στον Γιαννακη για να δειξουν τις αντιδρασεις του live και μερικες φορες ακομα και σε replay.

το αστειο δε ειναι οτι πολλες φορες ο Δρακος διαμαρτυρεται εντονα .. αλλα οχι στους διαιτητες ..διαμαρτυρεται στους παικτες του.. φυσικα κατι το οποιο δυσκολα αντιλαμβανονται οι πολλοι πανω στην ενταση του αγωνα και μετα απο ενα αμφιλεγομενο σφυριγμα.

Καποτε οι καμερες κ τα μικροφωνα ''σημαδευαν'' τον Ιωαννιδη...οπου γινοταν παντοτε λογος(αρνητικος),για την απρεπη κ βαρβαρη συμπεριφορα του..απ τους τοτε επικριτες-αντιπαλους του..
Βεβαια ο ξανθος,ηταν μακραν ο πιο πολυνικης κ επιτυχημενος προπονητης την εποχη εκεινη..κατι που δεν μπορει να ειπωθει με ευκολια κ για τον Γιαννακη..
T.W.Is.M.
QUOTE(a bullet for your head @ Feb 8 2009, 20:42 ) *
Εχεις δικιο περι της διαμορφωσης ψυχολογιας πριν τετοια μεγαλα ματς..
Και στο ματς του πρωτου γυρου,υπηρχε η δυνατοτητα απ την πλευρα του ΟΣΦΠ,να καθαρισει προωρα την 1η θεση στην κανονικη περιοδο..
Θεωρω πολυ σημαντικο,το πως θα τα πανε στο τοπ 16 κ στα ματς του πρωταθληματος.Η κεκτημενη ταχυτητα που θα αποκτηθει απ'αυτα τα παιχνιδια,θα παιξει καταλυτικο ρολο στην διαμορφωση μιας πολυ καλης κ θετικης ψυχολογιας-αυτοπεποιθησης..
Αυτη την στιγμη,ο ΠΑΟ δειχνει να ειναι σε πολυ καλη κατασταση..


Απο αυτο το ματς του πρωτου γυρου ξεκινησε το κακο για τον Ολυμπιακο. Αν η διαφορα δεν ηταν 17 και ηταν 7 ποντοι(το οποιο προυποθετει και μια πιο αξιοπρεπη εμφανιση βεβαια), θα ηταν μικροτερη και η αμφισβητηση, μικροτερη η γκρινια και λιγοτερες οι μουρμουρες μετα απο καθε ηττα ή κακη εμφανιση.
Γενικα το προηγουμενο στα ντερμπι δημιουργει αλλη ψυχολογια. Σκεψου κι αυτο: Μεχρι τωρα στο πρωταθλημα ο Ολυμπιακος ειναι πρωτος γιατι εχει εμφανιστει πιο αποτελεσματικος απο τον Παναθηναικο, γιατι δηλαδη ο ΠΑΟ εμφανιζεται χειροτερος του Ολυμπιακου. Ομως ο φιλαθλος/οπαδος του ΠΑΟ ηταν αισιοδοξος για την καταληξη της σεζον(στην Ελλαδα). Αν η θεση των 2 ομαδων ηταν αντιστροφη, ποια θα ηταν η προσδοκια του φιλαθλου/οπαδου του Ολυμπιακου?
Consultant
QUOTE(lakersdynasty @ Feb 8 2009, 19:24 ) *
Απτην αλλη στις 22 του μηνα μαλλον θα γινει τελικα το παιχνιδι στο ΣΕΦ και οχι ο τελικος Κυπελλου.

Ο τελικος παει για 8 Μαρτιου οποτε αυτο ειναι καλο και για τις 2 ομαδες αφου θα εχουν μολις τελειωσει απο το ΤΟΠ 16 και δεν θα εχουν αμεσα περιττα "βαρη"

Απτην αλλη ειναι καλο για τον ΠΑΟ να παιξει στο ΣΕΦ πρωτα και μετα στον τελικο Κυπελλου. Αν επιβιωσει στο ΣΕΦ γιατι να φοβηθει το Ελληνικο?



Σωστη η λογικη σου,καλυτερα λες να κερδισετε πρωτα στο Σεφ και μετα να γινει το κυπελλο ε..Δεν μας ειπες ομως ποια ειναι η πιθανοτητα να κερδισετε στο Σεφ.Κατα την αποψη μου ειναι κατω απο 10%.+ δεν το λεω απο αγωνιστικης μονο αποψης αλλα απο στατιστικης,την οποια μπορεις να βρεις αμα ανατρεξεις στα 10 τελευταια παιχνιδια που εχουν γινει στο Σεφ.

Επισης δεν σκεφτηκες οτι η διαφαινομενη καθυστερηση στο ματς του κυπελλου ευνοει τον Ολυμπιακο που ειναι ντεφορμε και αδικει τον Παναθηναικο που ειναι στο πικ της αποδοσης του απο την αρχη της χρονιας.
j-kidd13
QUOTE(Consultant @ Feb 8 2009, 21:08 ) *
Σωστη η λογικη σου,καλυτερα λες να κερδισετε πρωτα στο Σεφ και μετα να γινει το κυπελλο ε..Δεν μας ειπες ομως ποια ειναι η πιθανοτητα να κερδισετε στο Σεφ.Κατα την αποψη μου ειναι κατω απο 10%.+ δεν το λεω απο αγωνιστικης μονο αποψης αλλα απο στατιστικης,την οποια μπορεις να βρεις αμα ανατρεξεις στα 10 τελευταια παιχνιδια που εχουν γινει στο Σεφ.

Επισης δεν σκεφτηκες οτι η διαφαινομενη καθυστερηση στο ματς του κυπελλου ευνοει τον Ολυμπιακο που ειναι ντεφορμε και αδικει τον Παναθηναικο που ειναι στο πικ της αποδοσης του απο την αρχη της χρονιας.

Συγγνώμη,η στατιστική παίζει μπάσκετ ή οι παίχτες...?Δηλαδή,αν ο Ολυμπιακός πχ κατέβει με το εφηβικό,θα ισχύει το 10% που λές λόγω παράδοσης???Στην φάση που είναι οι ομάδες ο Παναθηναικός έχει το πάνω χέρι,Δεν λέω οτι θα κερδίσει,αλλά βάσει κατάστασης,είναι πιο κοντά στη νίκη.
kolokotronis
Πέρυσι πάντως κερδίσαμε.
Το 10% είναι υπερβολικό.
30% με 40% είναι πιο ρεαλιστικό.

Υ.Γ. Και πρόπερσι κερδίσαμε.
benchwarmer
Αχεμ αχεμ...
Σε παγκοσμια αποκλειστικοτητα tongue.gif , αυτο που ολοι περιμενατε. Το περιφημο μπλοκακι του κοουτς tongue.gif

Mamuwalde
όταν άλλοι φλυαρούν και αερολογούν , ο benchwarmer κάνει σοβαρή δουλειά και την ψάχνει την ομάδα

24.gif
lakersdynasty
QUOTE(Consultant @ Feb 8 2009, 21:08 ) *
Σωστη η λογικη σου,καλυτερα λες να κερδισετε πρωτα στο Σεφ και μετα να γινει το κυπελλο ε..Δεν μας ειπες ομως ποια ειναι η πιθανοτητα να κερδισετε στο Σεφ.Κατα την αποψη μου ειναι κατω απο 10%.+ δεν το λεω απο αγωνιστικης μονο αποψης αλλα απο στατιστικης,την οποια μπορεις να βρεις αμα ανατρεξεις στα 10 τελευταια παιχνιδια που εχουν γινει στο Σεφ.

Επισης δεν σκεφτηκες οτι η διαφαινομενη καθυστερηση στο ματς του κυπελλου ευνοει τον Ολυμπιακο που ειναι ντεφορμε και αδικει τον Παναθηναικο που ειναι στο πικ της αποδοσης του απο την αρχη της χρονιας.


Μα που θελουμε να ειμαστε σε φορμα για να εχουμε περισοτερες πιθανοτητες? Στο ΣΕΦ φυσικα. Και αν γινει ο αγωνας στο ΣΕΦ χασουμε κερδισουμε μετα πας με ενα ολοκληρωμενο σκαουτιγκ στον τελικο Κυπελλου σε ουδετερο γηπεδο και πας με αλλο αερα.

Και ναι εχουμε πιθανοτητες να κερδισουμε στο ΣΕΦ και μαλιστα λογω των δυνατοτητων μας οχι λογω της καταστασης του ΟΣΦΠ.

Αν αναφερασαι στην ατμοσφαιρα που θα επικρατει ισως εχεις ενα δικαιο αλλα αν αναφερεσαι σε μεγαλο βαθμο και στα αγωνιστικα πλανασαι πλανην οικτρα. Το 10% δεν ισχυει *****.

Νικη με 1 ποντο και χωρις καλη εμφανιση (εννοειται σε τετοια παιχνιδια) ειναι πολυ πιθανη. Δεν εχει μονο ο Ολυμπιακος κινητρο.

Και επισης εγω δεν εχω μια ευκαρια για να κερδισω το πλεονεκτημα εδρας στο ΣΕΦ. Εχω αλλες 3 αν χαθει το πλεονεκτημα.

Ολα μπορουν να συμβουν.
VARDINOLATSIS
Σκεφτήτε μονο τον Γιαννάκη και τον Σαρας στην ίδια ομάδα και με ανάποδο σφύριγμα κλάμα και γκρίνια που θα πέφτει... 69.gif Αξίζει να πληρώνεις και διπλό εισητήριο για να το δείς αυτό... 77.gif
lakersdynasty
QUOTE(VARDINOLATSIS @ Feb 8 2009, 21:48 ) *
Σκεφτήτε μονο τον Γιαννάκη και τον Σαρας στην ίδια ομάδα και με ανάποδο σφύριγμα κλάμα και γκρίνια που θα πέφτει... 69.gif Αξίζει να πληρώνεις και διπλό εισητήριο για να το δείς αυτό... 77.gif


Tωρα βλεπουμε ακριβως το αντιθετο.

Βλεπουμε τον γκρινιαρη Ζοτς να ηρεμει μπας και δωσει κινητρο στον Σαρας να σταματησει τα μπινελικια.

ugly_tocktock.gif
kolokotronis
QUOTE(VARDINOLATSIS @ Feb 8 2009, 21:48 ) *
Σκεφτήτε μονο τον Γιαννάκη και τον Σαρας στην ίδια ομάδα και με ανάποδο σφύριγμα κλάμα και γκρίνια που θα πέφτει... 69.gif Αξίζει να πληρώνεις και διπλό εισητήριο για να το δείς αυτό... 77.gif

Ο Σάρας γελάει για να διαμαρτυρηθεί, δεν κλαίει.
captain_88
QUOTE(Sokos @ Feb 8 2009, 20:36 ) *
Προσωπική μου άποψη: .... Τέτοιο ενδεχόμενο τουλάχιστον θα προκαλέσει εξελίξεις. Ελπίζω να ναι προς την σωστή κατεύθυνση...



Έλεος! Οπαδός του Ολυμπιακόυ εύχεται και προβλέπει ευκολες ήττες με ΠΑΟ για να φύγει ο προπονητής! Απλά έλεος! Μερικοί πρέπει να μετακομίσουν προς ΟΑΚΑ γιατί κουράζουν με τη μιζέρια τους και δεν ταιριάζει σε Ολυμπιακούς.
a bullet for your head
QUOTE(benchwarmer @ Feb 8 2009, 21:20 ) *
Αχεμ αχεμ...
Σε παγκοσμια αποκλειστικοτητα tongue.gif , αυτο που ολοι περιμενατε. Το περιφημο μπλοκακι του κοουτς tongue.gif


Τωρα εξηγουνται ολα....
Για αυτο ο ΟΣΦΠ ειναι τοσο προβλεψιμος για τους αντιπαλους του..?? rolleyes.gif
Α,ρε αυτη η ''κατασκοπια'' που εχει φτασει..?? tongue.gif
Consultant
QUOTE(j-kidd13 @ Feb 8 2009, 21:14 ) *
Συγγνώμη,η στατιστική παίζει μπάσκετ ή οι παίχτες...?Δηλαδή,αν ο Ολυμπιακός πχ κατέβει με το εφηβικό,θα ισχύει το 10% που λές λόγω παράδοσης???Στην φάση που είναι οι ομάδες ο Παναθηναικός έχει το πάνω χέρι,Δεν λέω οτι θα κερδίσει,αλλά βάσει κατάστασης,είναι πιο κοντά στη νίκη.

Για ποιο λογο εχει ο Παο εχει το πανω χερι,επειδη εκανε 2-3 νικες;Ο Παο θα ερθει στο καταμεστο απο 11.500 διψασμενους Ολυμπιακους που θα τα δωσουν ολα για την πρωτια στη κανονικη περιοδο και για το πλεονεκτημα εδρας μετα απο παρα πολλα χρονια.

Τωρα αμα εσυ πιστευεις οτι εχετε το πανω χερι δεν μπορω να σου το αλλαξω..Δικαιωμα σου ειναι να πιστευεις οτι θελεις!

Μπορω να κανω μια προβλεψη;Νικη του Ολυμπιακου με +17 ποντους
vastravoud
Με δεδομένο πάντως το σχετικό κορεσμό από εγχώριες επιτυχίες, πιστεύω (και ελπίζω) ο Παναθηναϊκός να χτυπήσει περισσότερο τα Ευρωπαϊκά ματς της περιόδου. Το αν θα πάρουμε το κύπελλο η το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς δε με νοιάζει και πολύ
a bullet for your head
QUOTE(Consultant @ Feb 8 2009, 22:12 ) *
Για ποιο λογο εχει ο Παο εχει το πανω χερι,επειδη εκανε 2-3 νικες;Ο Παο θα ερθει στο καταμεστο απο 11.500 διψασμενους Ολυμπιακους που θα τα δωσουν ολα για την πρωτια στη κανονικη περιοδο και για το πλεονεκτημα εδρας μετα απο παρα πολλα χρονια.

Τωρα αμα εσυ πιστευεις οτι εχετε το πανω χερι δεν μπορω να σου το αλλαξω..Δικαιωμα σου ειναι να πιστευεις οτι θελεις!

Μπορω να κανω μια προβλεψη;Νικη του Ολυμπιακου με +17 ποντους

Σιγουρα η εδρα σε αυτα τα ματς παιζει μεγαλο ρολο.
Οπως ανεφερα κ παραπανω,σημαντικο εξισου ρολο θα εχει κ η μεχρι τοτε αποκτηθεισα ψυχολογια,αν δηλαδη ειναι αρνητικη η' θετικη..
Κραταω την προβλεψη σου,αν κ οφειλω να την χαρακτηρισω λιγο παρακινδυνευμενη..
Consultant
QUOTE(a bullet for your head @ Feb 8 2009, 22:18 ) *
Σιγουρα η εδρα σε αυτα τα ματς παιζει μεγαλο ρολο.
Οπως ανεφερα κ παραπανω,σημαντικο εξισου ρολο θα εχει κ η μεχρι τοτε αποκτηθεισα ψυχολογια,αν δηλαδη ειναι αρνητικη η' θετικη..
Κραταω την προβλεψη σου,αν κ οφειλω να την χαρακτηρισω λιγο παρακινδυνευμενη..


Παντως ειναι λιγοτερο παρακινδυνευμενη απο την προβλεψη οτι ο Παναθηναικος ''εχει το πανω χερι'' η οτι ''καλυτερα να κερδισουμε στο Σεφ πρωτα για να παμε με καλυτερη ψυχολογια στο κυπελλο''.

Κανουμε μια θεωρητικη συζητηση φιλε μου με πανω σε μια θεωρητικη βαση.Θεωρω λοιπον οτι η δικη μου αποψη ειναι η πιο αντικειμενικη.Στο Σεφ θα ειμαι 2 ωρες πριν το παιχνιδι..Περιμενουμε ολοι οι Ολυμπιακοι εδω και τοσα χρονια αυτο το παιχνιδι.Το παιχνιδι που θα μας δωσει το πλεονεκτημα εδρας!Πρωτος στοχος η νικη+δευτερος στοχος η διαφορα...
captain_88
QUOTE(Consultant @ Feb 8 2009, 22:24 ) *
Παντως ειναι λιγοτερο παρακινδυνευμενη απο την προβλεψη οτι ο Παναθηναικος ''εχει το πανω χερι'' η οτι ''καλυτερα να κερδισουμε στο Σεφ πρωτα για να παμε με καλυτερη ψυχολογια στο κυπελλο''.

Κανουμε μια θεωρητικη συζητηση φιλε μου με πανω σε μια θεωρητικη βαση.Θεωρω λοιπον οτι η δικη μου αποψη ειναι η πιο αντικειμενικη.Στο Σεφ θα ειμαι 2 ωρες πριν το παιχνιδι..Περιμενουμε ολοι οι Ολυμπιακοι εδω και τοσα χρονια αυτο το παιχνιδι.Το παιχνιδι που θα μας δωσει το πλεονεκτημα εδρας!Πρωτος στοχος η νικη+δευτερος στοχος η διαφορα...



+100%
Sokos
Captain_88 Τι ζόρι τραβάς ακριβώς?

Δεν είπα ότι εύχομαι να χάσουμε. Με τα χάλια που βλέπω όμως από τον Σεπτέμβριο μέχρι τώρα σε συνδυασμό με το ότι ο ΠΑΟ έχει αρχίσει και σοβαρεύει πιστεύω ότι θα χάσουμε πολύ εύκολα. Μακάρι να κάνω λάθος. Αυτό που εύχομαι είναι αν όντως χάσουμε, να βγει σε κάλο. Δηλαδή να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο. Συγγνώμη κιόλας που δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι όλα πάνε καλά όσο κερδίζουμε κούτσα κούτσα και χάνουμε σε όλα τα κρίσιμα παιχνίδια μέχρι τώρα (με εξαίρεση την Πέμπτη). Περίμενε εσύ αν θες να δεις διαστημικό μπάσκετ στον τελικό και στο ματς του ΣΕΦ. Εγώ δεν έχω τέτοιες προσδοκίες. Τέλος, αντί να σε πειράζει η δική μου μιζέρια, θα πρεπε να σε ανησυχεί η τραγική εικόνα της ομάδας σου που παίζει αντιαισθητικό μπάσκετ και κερδίσει συνήθως λόγω τον μονάδων που διαθέτει. Και η μιζέρια του προπονητή της που χτυπιέται σε κάθε φαλτσοσφύριγμα και που προς το παρόν οι μόνες οδηγίες που φαίνεται να δίνει είναι: "υπομονή, ηρεμία και let's go"
kseplenhs
και "move"... smiley.gif
captain_88
QUOTE(Sokos @ Feb 8 2009, 23:04 ) *
Captain_88 Τι ζόρι τραβάς ακριβώς?

Δεν είπα ότι εύχομαι να χάσουμε. Με τα χάλια που βλέπω όμως από τον Σεπτέμβριο μέχρι τώρα σε συνδυασμό με το ότι ο ΠΑΟ έχει αρχίσει και σοβαρεύει πιστεύω ότι θα χάσουμε πολύ εύκολα. Μακάρι να κάνω λάθος. Αυτό που εύχομαι είναι αν όντως χάσουμε, να βγει σε κάλο. Δηλαδή να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο. Συγγνώμη κιόλας που δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι όλα πάνε καλά όσο κερδίζουμε κούτσα κούτσα και χάνουμε σε όλα τα κρίσιμα παιχνίδια μέχρι τώρα (με εξαίρεση την Πέμπτη). Περίμενε εσύ αν θες να δεις διαστημικό μπάσκετ στον τελικό και στο ματς του ΣΕΦ. Εγώ δεν έχω τέτοιες προσδοκίες. Τέλος, αντί να σε πειράζει η δική μου μιζέρια, θα πρεπε να σε ανησυχεί η τραγική εικόνα της ομάδας σου που παίζει αντιαισθητικό μπάσκετ και κερδίσει συνήθως λόγω τον μονάδων που διαθέτει. Και η μιζέρια του προπονητή της που χτυπιέται σε κάθε φαλτσοσφύριγμα και που προς το παρόν οι μόνες οδηγίες που φαίνεται να δίνει είναι: "υπομονή, ηρεμία και let's go"



Τραβάω ζόρι με τους μίζερους και κριτές των πάντων.. Έχεις βάλει μικροφωνα στον πάγκο και ξέρεις τις οδηγίες του Γιαννάκη ? Κερδίζουμε κούτσα κούτσα αλλά είμαστε πρώτοι και με το κρίσιμο ματς στην εδρα μας με 11500 χιλιάδες κόσμο,πιο αισιόδοξους απο σένα θέλω να πιστεύω. Μπορείς να μας θυμίσεις πότε είχε ξαναγίνει αυτό?? Ξεχνάς το αποτέλεσμα του αντιστοιχου περσινού αγώνα με τον ΠΑΟΚ ?? Μάλλον. Κερδίζει η ομάδα λόγω των μονάδων της?? Αυτών που όλοι εδώ πέρα έχουμε θάψει μέσα στη χρονιά?? Καλή η κριτική αλλά μην τα ξευτιλίζουμε όλα.
Sokos
Δεν θα κατέβουν οι 11500 να παίξουν δυστυχώς. Και πέρα από αυτό, το πλεονέκτημα έδρας δεν σημαίνει σόνι και ντε πρωτάθλημα. Το 2002 μας είχε κανει ωραιότατη κηδεία η ΑΕΚ στους τελικούς, σπάζοντας την έδρα. Το ότι χάσαμε πέρυσι εκτός με τον ΠΑΟΚ πήρες σαν μέτρο σύγκρισης? Αν κάνεις την σύγκριση με λίγα χρόνια πιο πριν που ξεφτιλιζόμασταν τελείως, τότε τώρα είμαστε έτοιμοι για treble... Μικρόφωνα δεν έχω στον πάγκο αλλά πες μου εσύ τα συστήματα του Γιαννάκη που βλέπεις. Μια φορά δεν βγήκε 1vs1 ο Childress. Μια φορά δεν έχει γίνει σκριν μακριά από την μπάλα να ελευθερωθεί κάποιος καλός σουτέρ. Ποιους παίκτες έθαψα εγώ? Για τον Σόφο λέω ότι τον θεωρώ ασόβαρο και για τον Παπαλουκά είπα σήμερα ότι πιο εύκολα σκοτώνει περιστέρια με τα σουτ του παρά βάζει καλάθι. Αν καταφέρουμε και πάρουμε τίτλο με το κούτσα κούτσα του Γιαννάκη θα τον παραδεχτώ, αλλά δεν μπορώ να μαι και χαρούμενος που από τον μόνο ουσιαστικό ανταγωνιστή σου έχασες με τα χέρια κάτω με συνοπτικές διαδικασίες. Για την euroleague δεν το συζητάμε. Το μόνο κρίσιμο ματς που κερδίσαμε ήταν την Πέμπτη με την Tau.
lakersdynasty
QUOTE(Consultant @ Feb 8 2009, 22:24 ) *
Παντως ειναι λιγοτερο παρακινδυνευμενη απο την προβλεψη οτι ο Παναθηναικος ''εχει το πανω χερι'' η οτι ''καλυτερα να κερδισουμε στο Σεφ πρωτα για να παμε με καλυτερη ψυχολογια στο κυπελλο''.


Και εγω σου ειπα οτι εχουμε αρκετες πιθανοτητες να κερδισουμε και ειναι καλο που παιζουμε πρωτα στο ΣΕΦ λογω ατμοσφαιρας. Σιγα μην φοβηθει κανεις τον ΟΣΦΠ σε ουδετερο γηπεδο αν ξερει οτι 1-2 βδομαδες πριν επαιξε καλα απεναντι του στο ΣΕΦ.

Τωρα αν με ειδες να βλεπω σιγουρη νικη ε δεν ειναι δικο μου το προβλημα. Ετσι κι αλλιως εμενα η απαντηση μου ηταν εστιασμενη στο 10% το οποιο ειναι ουτοπικο για εμενα.

Και αυτο οχι επειδη δεν δυσκολευομαστε στο ΣΕΦ η επειδη το γηπεδο σας δεν ειναι εδρα. Αλλα γιατι σε παιχνιδια που εχει και ο ΠΑΟ τοσο σημαντικο κινητρο οσο το πλεονεκτημα εδρας δεν παρουσιαζεται οπως οταν δεν εχει παρομοιο κινητρο περα απο το δεδομενο κινητρο ενως παιχνιδιου ΟΣΦΠ-ΠΑΟ.

Επισης η αποδωση σε αλλα ματς δεν εχει και πολυ σημασια για το πως θα παιξουν οι 2 ομαδες στα ντερμπι αλλα αν ειμασταν στην αντιθετη θεση και ειχαμε το πλεονεκτημα και παιζαμε ΟΑΚΑ και καναμε τα παιχνιδια που κανει ο ΟΣΦΠ τωρα θα βλεπαμε κατι ωραια σχολια για τον ΠΑΟ ο οποιος με το ζορι κρατιεται πρωτος και παμε στο ΟΑΚΑ να παρουμε την πρωτια.

Ε σιγα που θα σκεφτω και πολυ για να πω κατι αναλογο.
a bullet for your head
Η αληθεια ειναι παντως,πως ουδεποτε αμφισβητηθηκε κατ'αυτον τροπο κ τοσο εντονα προπονητης στον ΟΣΦΠ,την τελευταια 4ετια οσο ο Γιαννακης..
Περαν του ροστερ που διαθετει η ομαδα,με πολυ ποιοτικους παικτες,νομιζω οτι οι συγκυριες ευννοησαν τον Γιαννακη...
Δηλαδη,αν καθοταν ηττα στο Μαρουσι,η' στο προσφατο με την Ταου,σιγουρα θα υπηρχαν περαιτερω εξελιξεις..
Τουλαχιστον ετσι εκτιμω εγω...οπως παρομοια περσι,υπηρξε η ''αφορμη'' για την απομακρυνση του Πινι..
Παρολο που το μπασκετ που παιζει ο ΟΣΦΠ δεν πειθει και παρολο που ο Γιαννακης ακομα κ σημερα, μετα το ματς, στις δηλωσεις του μιλαγε για υπομονη,του αναγνωριζω οτι εχει το ''κοκκαλακι της νυχτεριδας''..
benchwarmer
QUOTE(a bullet for your head @ Feb 9 2009, 01:03 ) *
Η αληθεια ειναι παντως,πως ουδεποτε αμφισβητηθηκε κατ'αυτον τροπο κ τοσο εντονα προπονητης στον ΟΣΦΠ,την τελευταια 4ετια οσο ο Γιαννακης..
Περαν του ροστερ που διαθετει η ομαδα,με πολυ ποιοτικους παικτες,νομιζω οτι οι συγκυριες ευννοησαν τον Γιαννακη...
Δηλαδη,αν καθοταν ηττα στο Μαρουσι,η' στο προσφατο με την Ταου,σιγουρα θα υπηρχαν περαιτερω εξελιξεις..
Τουλαχιστον ετσι εκτιμω εγω...οπως παρομοια περσι,υπηρξε η ''αφορμη'' για την απομακρυνση του Πινι..
Παρολο που το μπασκετ που παιζει ο ΟΣΦΠ δεν πειθει και παρολο που ο Γιαννακης ακομα κ σημερα, μετα το ματς, στις δηλωσεις του μιλαγε για υπομονη,του αναγνωριζω οτι εχει το ''κοκκαλακι της νυχτεριδας''..


Ε πολλές φορές είναι που οι λεπτομέρεις αλλάζουν την ιστορία...
Άσχετα το ποιος έπαιξε καλά ή όχι, πολλές φορές τα αποτελέσματα δεν κρίνονται από αυτό... Πολλές φορές και απο αυτό που λέμε "τύχη" (και που προσωπικα βεβαια δεν νομιζω οτι υπαρχει στο μπασκετ)
Πότε είναι ένα τρίποντο του Κορνήλιου, ένα του Στογιάκοβιτς, ένα του Διαμαντίδη, ένα (μη) τρίποντο του Σπανούλη κλπ κλπ, που κανείς δεν μπορεί να πει τι θα γινόταν στην αντίθετη περίπτωση. Στην τελική, η ιστορία δεν αλλάζει και ούτε μπορεί να χτιστεί σε συγκυρίες...
PARISINOS
ο ΟΣΦΠ δεν παιζει καλα, και γι αυτο θεωρω οτι κατα βαση φταει ο προπονητης του.

Ωστοσο το οτι δεν παιζει καλα, δεν σημαινει οτι στα ματς με τον ΠΑΟ ειναι χαμενος απο χερι. Ισα ισα, οπως ειπε καποιος παραπανω, τα ματς αυτα ειναι ιδιαιτερα. Ο ΟΣΦΠ μας δυσκολευε μεχρι και οταν επαιζε με τον ποστελ , οταν ειχε τελειωσει 8ος στην Α1.

Γνωμη μου ομως ειναι οτι ειναι ΜΕΓΑΛΟ πλεονεκτημα για τον ΠΑΟ που το πρωτο ματς ειναι του πρωταθληματος.
Και αυτο γιατι το πιο σημαντικο ειναι αυτο του ΚΥΠΕΛΛΟΥ.
Αυτο ειναι ματς ΧΩΡΙΣ ΑΥΡΙΟ. Σε αυτο κρινεται ενας τιτλος. Και σε αυτο ο ΠΑΟ θελει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ τη νικη. Αν δεν κερδισει, χανεται ενας τιτλος , τον παιρνει ο αντιπαλος και καθοριζει τη χρονια.

Αν παρει ο ΟΣΦΠ τον τιτλο του κυπελου, ολοι θα μιλανε σχεδον για επιτυχημενη χρονια, μιας και κακα τα ψεματα, αντικειμενικος στοχος του ΟΣΦΠ ηταν στην αρχη της χρονιας να κατακτησει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενα τιτλο.
Για τον ΠΑΟ, αν χασει το κυπελλο, και οντας δευτερος στο πρωταθλημα, ολοι θα αρχιζουν να μιλανε για αποτυχημενη χρονια.

Και αυτες οι μουρμουρες μπορει να αποδειχτουν καθοριστικες για την εκβαση της χρονιας.

Το παιχνιδι λοιπον του κυπελου ειναι το καθοριστικο και αυτο γιατι αν το παρει ο ΠΑΟ, θα χει παρει τον ενα τιτλο και ακομα και αν χασει το πλεοκτημα εδρας, ολοι θα πανε στους τελικους με τη ψυχολογια που υπαρχει ΑΥΤΗ τη στιγμη και που απορεει απο την νικη με +17 στο πρωταθλημα.
Δηλαδη ειμαστε καλυτεροι και παμε να τους νικησουμε εστω και στην εδρα τους.

Το παιχνιδι του κυπελλου ειναι λοιπον το κομβικο γιατι ειναι χωρις αυριο. Του πρωταθληματος δεν ειναι , μιας και ειναι τετοια η κυριαρχια του ΠΑΟ τοσα χρονια, που ΟΛΟΙ πιστευουν οτι ενα ματς στο ΣΕΦ απο τα τρια μπορουν να το παρουν.

Καλυτερα λοιπον που γινεται το ματς πρωταθληματος πρωτα, ωστε να προετοιμαστει ο ΠΑΟ , οσο το δυνατον καλυτερα.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Η ομαδα ειναι ακομα πρωτη στην Α1,
αλλα δεν εχει παιξει εξω με Πανιωνιο και Πανελληνιο.
Ειναι βεβαια αρκετα τυχερος ο Γιαννακης, γιατι ο Πανιωνιος εχει τα χαλια του τωρα,
ενω το ματς με τον Πανελληνιο ειναι την προτελευταια αγωνιστικη που ολα θα εχουν κριθει.
Ελπιζω βεβαια οτι δεν θα παθουμε καμια πλακα την τελευταια αγωνιστικη απο το Μαρουσι στο ΣΕΦ.

Με το μπασκετ που παιζουμε ομως δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσουμε να κερδισουμε τον ΠΑΟ στο ΣΕΦ.
Και ιδιαιτερα με την αμυνα που παιζουμε στην περιφερεια.
Μεσα στην ρακετα δεν θα εχουμε πιστευω προβλημα απο τον Πεκοβιτς,
αφου ο Γιαννακης πρεπει να καταλαβε οτι τον Σοφο δεν μπορει να τον σπρωξει ο Σερβος.

Για το ματς κυπελλου δεν προβλεπω να υπαρχει καποιος νικητης,
αφου μετα απο αυτα που εγιναν πρωτα στο πολο, μετα στο βολλευ
και μετα απο αυτα που θα γινουν και στο ΣΕΦ,
δεν νομιζω να τελειωσει ο αγωνας.
Consultant
QUOTE(PARISINOS @ Feb 9 2009, 02:09 ) *
ο ΟΣΦΠ δεν παιζει καλα, και γι αυτο θεωρω οτι κατα βαση φταει ο προπονητης του.

Ωστοσο το οτι δεν παιζει καλα, δεν σημαινει οτι στα ματς με τον ΠΑΟ ειναι χαμενος απο χερι. Ισα ισα, οπως ειπε καποιος παραπανω, τα ματς αυτα ειναι ιδιαιτερα. Ο ΟΣΦΠ μας δυσκολευε μεχρι και οταν επαιζε με τον ποστελ , οταν ειχε τελειωσει 8ος στην Α1.

Γνωμη μου ομως ειναι οτι ειναι ΜΕΓΑΛΟ πλεονεκτημα για τον ΠΑΟ που το πρωτο ματς ειναι του πρωταθληματος.
Και αυτο γιατι το πιο σημαντικο ειναι αυτο του ΚΥΠΕΛΛΟΥ.
Αυτο ειναι ματς ΧΩΡΙΣ ΑΥΡΙΟ. Σε αυτο κρινεται ενας τιτλος. Και σε αυτο ο ΠΑΟ θελει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ τη νικη. Αν δεν κερδισει, χανεται ενας τιτλος , τον παιρνει ο αντιπαλος και καθοριζει τη χρονια.

Αν παρει ο ΟΣΦΠ τον τιτλο του κυπελου, ολοι θα μιλανε σχεδον για επιτυχημενη χρονια, μιας και κακα τα ψεματα, αντικειμενικος στοχος του ΟΣΦΠ ηταν στην αρχη της χρονιας να κατακτησει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενα τιτλο.
Για τον ΠΑΟ, αν χασει το κυπελλο, και οντας δευτερος στο πρωταθλημα, ολοι θα αρχιζουν να μιλανε για αποτυχημενη χρονια.

Και αυτες οι μουρμουρες μπορει να αποδειχτουν καθοριστικες για την εκβαση της χρονιας.

Το παιχνιδι λοιπον του κυπελου ειναι το καθοριστικο και αυτο γιατι αν το παρει ο ΠΑΟ, θα χει παρει τον ενα τιτλο και ακομα και αν χασει το πλεοκτημα εδρας, ολοι θα πανε στους τελικους με τη ψυχολογια που υπαρχει ΑΥΤΗ τη στιγμη και που απορεει απο την νικη με +17 στο πρωταθλημα.
Δηλαδη ειμαστε καλυτεροι και παμε να τους νικησουμε εστω και στην εδρα τους.

Το παιχνιδι του κυπελλου ειναι λοιπον το κομβικο γιατι ειναι χωρις αυριο. Του πρωταθληματος δεν ειναι , μιας και ειναι τετοια η κυριαρχια του ΠΑΟ τοσα χρονια, που ΟΛΟΙ πιστευουν οτι ενα ματς στο ΣΕΦ απο τα τρια μπορουν να το παρουν.

Καλυτερα λοιπον που γινεται το ματς πρωταθληματος πρωτα, ωστε να προετοιμαστει ο ΠΑΟ , οσο το δυνατον καλυτερα.


Νομιζω οτι κανεις ενα λαθος και μιλας σε βαση η οποια δεν ισχυει..

Δεν ενδιαφερομαστε εμεις οι Ολυμπιακοι για το κυπελλο!Για το πρωταθλημα ενδιαφερομαστε+ αυτο θα ειναι ο οδηγος για το αν η χρονια ειναι επιτυχημενη,ποιοι θα μεινουν κ.τ.λ.

Το κυπελλο ειναι για τους πεμπτους+εκτους..Για να χαιρονται οτι πηραν ενα τιτλο.Μα τι τιτλο ε

Αμα παρουμε το κυπελλο + χασουμε το πρωταθλημα + χαιρομαστε... τοτε ειμαστε καποια αλλη ομαδα!Παντως οχι ο Ολυμπιακος.

Αρα αυτα που λες δεν ισχυουν καθολου..
PARISINOS
και ετσι να ναι, θεωρω οτι ειναι καλυτερο και για τις δυο ομαδες που το ματς κυπελλου ειναι αργοτερα. Οσο να ναι , ειναι ενας τιτλος, και οποια ομαδα τον χασει, θα εχει προβληματα.

Ενω το πλεονεκτημα, και να χαθει, γινεται να αντιστραφει η κατασταση στα πλευ οφφς.

Οποτε οσο περισσοτερο χρονο εχει ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ να προετοιμαστουν για το κυπελλο, τοσο το καλυτερο.
Consultant
QUOTE(PARISINOS @ Feb 9 2009, 04:03 ) *
και ετσι να ναι, θεωρω οτι ειναι καλυτερο και για τις δυο ομαδες που το ματς κυπελλου ειναι αργοτερα. Οσο να ναι , ειναι ενας τιτλος, και οποια ομαδα τον χασει, θα εχει προβληματα.

Ενω το πλεονεκτημα, και να χαθει, γινεται να αντιστραφει η κατασταση στα πλευ οφφς.

Οποτε οσο περισσοτερο χρονο εχει ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ να προετοιμαστουν για το κυπελλο, τοσο το καλυτερο.

Δεν νομιζω οτι ειναι ετσι φιλε μου τα πραγματα.

Καταρχην ειναι καλυτερα μονο για τον Ολυμπιακο.Θα εχει μια ευκαιρια να βελτιωθει+θα ελπιζει να πεσει ο Παναθηναικος απο την σχετικη φορμα στην οποια βρισκεται αυτη τη στιγμη.Εκτος αυτων ομως θα εχει επιστρεψει και ο Τσιλντρες οποτε αυτη η αποφαση για αναβολη ταιριαζει γαντι στον Ολυμπιακο γιατι η απουσια του Τσιλντρες εχει παει την ομαδα τουλαχιστον ενα επιπεδο κατω.

Το πλεονεκτημα εδρας στο πρωταθλημα γινεται να αντιστραφει..Οντως!Δεν μας ειπες ομως ποσο πιθανο ειναι να αντιστραφει το πλεονεκτημα αν θα το εχει ο Παναθηναικος..Για πες μας λοιπον αν θα σκυλιασουμε (ο Ολυμπιακος) να σας κερδισουμε στο Σεφ τωρα που εχουμε την ευκαιρια να βγουμε πρωτοι και την κραταμε στα χερια μας...Πες μας τι πιστευεις δηλαδη
captain_88
QUOTE(Consultant @ Feb 9 2009, 03:58 ) *
Νομιζω οτι κανεις ενα λαθος και μιλας σε βαση η οποια δεν ισχυει..

Δεν ενδιαφερομαστε εμεις οι Ολυμπιακοι για το κυπελλο!Για το πρωταθλημα ενδιαφερομαστε+ αυτο θα ειναι ο οδηγος για το αν η χρονια ειναι επιτυχημενη,ποιοι θα μεινουν κ.τ.λ.

Το κυπελλο ειναι για τους πεμπτους+εκτους..Για να χαιρονται οτι πηραν ενα τιτλο.Μα τι τιτλο ε

Αμα παρουμε το κυπελλο + χασουμε το πρωταθλημα + χαιρομαστε... τοτε ειμαστε καποια αλλη ομαδα!Παντως οχι ο Ολυμπιακος.

Αρα αυτα που λες δεν ισχυουν καθολου..



Ακριβώς. Το ματς στο ΣΕΦ είναι κατι που περιμένουμε χρόνια. Εκτός απτην ομάδα θα δώσει εξετάσεις και ο κόσμος σε κόσμια πλαίσια ελπίζω. Να βοηθήσουν και οι γκρι γι αυτο....
Air and King
QUOTE(PARISINOS @ Feb 9 2009, 02:09 ) *
Αν παρει ο ΟΣΦΠ τον τιτλο του κυπελου, ολοι θα μιλανε σχεδον για επιτυχημενη χρονια, μιας και κακα τα ψεματα, αντικειμενικος στοχος του ΟΣΦΠ ηταν στην αρχη της χρονιας να κατακτησει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενα τιτλο.
Για τον ΠΑΟ, αν χασει το κυπελλο, και οντας δευτερος στο πρωταθλημα, ολοι θα αρχιζουν να μιλανε για αποτυχημενη χρονια.

Δεν νομιζω να υπαρχει ουτε ενας οπαδος του Ολυμπιακου που να θεωρει επιτυχημενη την χρονια κατακτωντας το κυπελο.Εγω θα την θεωρησω αποτυχημενη.Ασχετα με το αν ο Ολυμπιακος παιζει καλα η οχι οι στοχοι ηταν ξεκαθαροι στην αρχη της χρονιας και παραμενουν οι ιδιοι.Ευρωλιγκα,πρωταθλημα και μετα κυπελο.Ο τελικος κυπελου ειναι καθαρα θεμα γοητρου και τιποτα παραπανω.Ο Ολυμπιακος αν δεν παρει η το πρωταθλημα η την Ευρωλιγκα η χρονια θα θεωρειται "σκετη αποτυχια".Σιγα μην ειμαστε ικανοποιημενοι με το κυπελο.
apkat
Οπως ειναι τωρα τα πραγματα ο Ολυμπιακος εχει απολυτη αναγκη εναν τιτλο για να ξεκολησει..Για να νιωσουν οι παικτες του οτι μπορουν να βρεθουν πανω απο τον ΠΑΟ κατι που τα τελευταια 3-4 χρονια δεν δειχνουν.Το παιχνιδι λοιπον του κυπελλου ειναι απολυτως καθοριστικο και θα επιρεασει σε μεγαλο βαθμο και την εξελιξη του πρωταθληματος.Ο Ολυμπιακος αν παει με πλεονεκτημα και κυπελλο στους τελικους για μενα δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρει και το πρωταθλημα.Αν παει με πλεονεκτημα αλλα με ηττα στο κυπελλο θα τον θεωρω παλι φαβορι αλλα με μικρη διαφορα απο τον παο.Αν παει χωρις πλεονεκτημα δηλαδη με ηττα στο Σεφ που το θεωρω δυσκολο ετσι κι αλλιως σε πολυ δυσκολη θεση.

Ειναι λοιπον θεωρω κομβικης σημασιας το κυπελλο και για φετος αλλα και για το μελλον της ομαδας.Αν ο Ολυμπαικος δεν παρει και φετος τιτλο δεν ξερω τι μπορει να γινει για να παρει.Εχει απεναντι του εναν κακο παο που εχει στραβοπατησει ηδη σε 2 παιχνιδια και δεν πειθει παρα μια εβδομαδα μονο τωρα και αυτος εχει δειξει οτι στο ΣΕΦ ειναι ανικητος εστω και αποδιδωντας ασχημα.Η συγκιρια λοιπον ειναι ιστορικη και σημαντικη.Ο Ολυμπιακος με ενα double φετος επανερχεται και αφηνει πλεον τον παο πισω του.Αν δεν παρει ομως καν τροπαιο(ας ειναι και το κυπελλο) μπαινει σε μεγαλη κριση κατα την γνωμη μου αφου η χρονια δικαιως θα χαρακτηριστει αποτυχημενη θα υπαρξει αλλαγη προπονητη και δεν ξερω και γω ποσων παικτων και θα ξεκινησει και παλι απο την αρχη..

Οποτε ας ξεκινησουμε νικοντας στο κυπελλο(κατι που θεωρω αρκετα δυσκολο) και παιρνοντας το παιχνιδι στο ΣΕΦ κατι που θεωρω σαφως ευκολοτερο ωστε να ερθει το πλεονεκτημα στα χερια μας και πλεον με αλλη ψυχολογια παμε και στα τελικα.Ιδανικο σεναριο να γινουν και τα 2.Αν επρεπε να επιλεξω ομως ενα απο τα 2 θα διαλεγα κυπελλο αφου η αναγκη για εναν τιτλο ειναι μεγαλη και ικανη να αναστρεψει και πιθανο μειονεκτημα εδρας(απο ψυχολογικης αποψης)
PARISINOS
Οπως τα λεει ο απκατ ειναι ακριβως τα πραγματα.

Καταρχας ειπα οτι στοχος του ΟΣΦΠ ηταν στην αρχη της σεζον να παρει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ εναν τιτλο. Και το τουλαχιστον που πολλοι μαλλον παρελειψαν ειχε τη σημασια του. Αν δεν την ειχε , δεν θα το εβαζα.

Δευτερον οπως ακριβως λεει ο απκατ, το κυπελλο εχει κομβικη σημασια και για την συνεχεια της χρονιας, και αυτο προσπαθουσα να εξηγησω.

Προφανως και δεν θα ηταν στο τελος επιτυχημενη η χρονια με ΜΟΝΟ το κυπελλο για τον ΟΣΦΠ.

Ωστοσο μετα τον αγωνα κυπελλου, αν το παρει ο ΟΣΦΠ , η χρονια θα χαρακτηριζεται επιτυχημενη ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ. Παρ οτι η ομαδα δεν εχει πεισει, δεν εχει παιξει καλα σε σχεδον κανεναν παιχνιδι, ολα θα ξεχνιοντουσαν , θα ειχε παρει το κυπελλο, και θα πηγαινε στο πρωταθλημα με ΠΟΛΥ ανεβασμενη ψυχολογια.

Η δε ΠΑΟ θα εχει χασει το κυπελλο και θα πηγαινει με πεσμενη.

Οποιος και να εχει το πλεονεκτημα εδρας, η ψυχολογια παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο, και το ειχα αναλυσει σε προηγουμενο ποστ, πριν απο καμια βδομαδα.
Δεν μπορεις να παρεις τιτλο αν δεν παρεις την ψυχολογια του αντιπαλου σου. Οσο ο ΠΑΟ παιζει εναντια στον ΟΣΦΠ με την ψυχολογια του νικητη, τοσο θα κερδιζει.
Αυτη η ψυχολογια μπορει να αλλαξει απο το κυπελλο.

Το κυπελλο εχει λοιπον καθοριστικη σημασια, ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΕΡΗ απ οσο πιστευουν μερικοι.
Αν το παρει ο ΠΑΟ, θεωρω οτι θα παρει και το πρωταθλημα κατα ΠΟΛΥ μεγαλο ποσοστο. Σχεδον σιγουρα.
Αν το παρει ο ΟΣΦΠ, θεωρω οτι θα εχει ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ πιθανοτητες να κατακτησει το πρωταθλημα. Καπου στο 70 τις εκατο.

Και για οσους λενε οτι στοχος του ΟΣΦΠ ηταν πρωταθλημα , κυπελλο και ευρωπαικο να πω οτι οι ομαδες χτιζονται και δεν αγοραζονται. Μια ομαδα λοιπον που δεν εχει προκριθει καν φαιναλ 4 τα τελευταια 10 χρονια, δεν μπορει να απαιτει ευρωλιγκα .

Αντικειμενικος στοχος του ΟΣΦΠ στην αρχη της χρονια θα πρεπε να ηταν προκριση στο φαιναλ 4 και τιτλος στην ελλαδα. Οποιοδηποτε τιτλος.

Ο ΟΣΦΠ δεν μπορει να παρει την νοοτροπια νικητη που εχει χτισει 10 χρονια τωρα ο ΠΑΟ μεσα σε ενα χρονοπ. Αυτο γινεται σιγα σιγα και μεσα απο νικες εναντια στο προσωπικο του αντιπαλο σε ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΑ ΜΑΤΣ.

Τετοιο ειναι του κυπελλου. Αν λοιπον ο ΟΣΦΠ παρει εναν τιτλο στην ελλαδα και προκριθει στο φαιναλ 4, οι φιλοι του θεωρω που θα επρεπε να ειναι ευχαριστημενοι.

Τωρα αν δεν ειναι και διαλυθει μια τετοια ομαδα , θεωρω πως θα ειναι λαθος.

Με εναν κυπελλο και συμμετοχη στο φαιναλ 4 θεωρω πως ο ΟΣΦΠ θα εχει βαλει τις βασεις για να μπορει να πει με ΑΞΙΩΣΕΙΣ του χρονου οτι ΟΝΤΟΣ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ και τους τρεις τιτλους.

rankin
Όσον αφορά την σημασία του κυπέλλου, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Ψυχολογικά και μόνο να το πάρει κανείς, ο παο βρίσκεται τουλάχιστον ένα βήμα μπροστά από τον Ολυμπιακό, εξ ου και τα τελευταία χρόνια καθαρίζει συνέχεια τους μεταξύ μας τελικούς του κυπέλλου. Μια νίκη στο κύπελλο μπορεί να μην είναι τίποτα παραπάνω από έναν δευτερεύων τίτλο, αλλά ταυτόχρονα θα σηματοδοτήσει και μια αλλαγή στο μέχρι σήμερα ψυχολογικό στάτους των 2 ομάδων.. Φυσικά βέβαια και φαβορί είναι ο παναθηναϊκός. Δεν το συζητώ καν αυτό.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, σχετικά με την συνολικά μέτρια εικόνα της ομάδας, θα σας παραπέμψω στα λόγια του κατά τ'άλλα όχι συμπαθούς Φ.Συρίγου, όταν στην αρχή της σεζόν κλήθηκε να σχολιάσει τα φαβορί της φετινής euroleague. Ο Συρίγος είπε τότε, ότι η μεγαλύτερη έκπληξη θα είναι να πάρει τον τίτλο ο Ολυμπιακός, διότι ο Γιαννάκης, με 10+ νέους παίχτες στο ρόστερ του καλείται να κάνει ένα μικρό θαύμα και να δημιουργήσει μια πανίσχυρη ομάδα, ουσιαστικά σχεδόν από το μηδέν.

Ο Συρίγος, ένας από τους μεγαλύτερους πολέμιους του Γιαννάκη, έδωσε πανίσχυρο άλλοθι στον κόουτς και εμείς που είμαστε οπαδοί της ομάδας, γκρινιάζουμε και τρωγόμαστε σαν κακοπηδημένη γκόμενα (και συγγνώμη για την έκφραση, αλλά είναι η πλέον ταιριαστή για την περίσταση και ας φάω warn)

Δεν έχουμε αντιληφθεί δηλαδή ότι μια καλή ομάδα δεν χτίζεται από τη μια μέρα στην άλλη;
Πραγματικά όποιος δεν γουστάρει Γιαννάκη, ας πάει στου Ρέντη να παρακαλέσει τον Βαλβέρδε να μείνει...
Εγώ που έχω δει την ομάδα να περνάει από χίλια κύματα αλλά πλέον αρχίζει να βρίσκει το δρόμο της και να οργανώνεται σε όλα τα επίπεδα, δεν θέλω να δω πισωγυρίσματα με μισθοφόρους-υπερτιμημένους προπονητές, που θα έρθουν σαν μεσσίες και θα φύγουν με μπουκάλια.
Ο Γιαννάκης πρέπει να συνεχίσει το έργο του απερίσπαστος, διότι κάτι που τον διακρίνει από οποιονδήποτε μισθοφόρο προπονητή είναι το ότι θέλει να κάνει έργο στην ομάδα. Θέλει να χτίσει κάτι καλό. Δεν θέλει να έρθει, να πάρει τα λεφτά του προέδρου και αν του κάτσει και κανένας τίτλος, ακόμα καλύτερα.. Υπάρχει διαφορά και ελπίζω να την καταλαβαίνουμε..
Air and King
Oταν μια ομαδα διαθετει ακρηβους παιχτες και γενικα μεγαλο μπατζετ ενα κυπελο Ελλαδος δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα ματς γοητρου.Προπερσυ που ηρθε ο Γκερσον λεγαμε υπομονη η ομαδα ειναι καινουργια,ο Γκερσον ομως δεν εκανε το κατι παραπανω,περυσι σχεδον τετοια εποχη ηρθε ο Γιαννακης οπου ειχε δηκαιολογιες αφου ανελαβε την ομαδα στα μεσα της χρονιας.Φετος ομως η ομαδα απο την αρχη δουλετηκε πανω στην λογικη του Γιαννακη,ο προεδρος εδωσε ενα καρο χρηματα και οι στοχοι ηταν και ειναι σαφεις.Πρωταθλημα,Ευρωλιγκα και κυπελο.Οποιος θεωρει οτι η χρονια με τετοιο μπατζετ και τετοιες απαιτησεις θα ειναι επιτυχημενη με την κατακτηση του κυπελου τοτε απλα δεν ειναι "διψασμενος".Οι ομαδες χτηζονται οταν εχεις καινουργιους παιχτες.Οταν εχεις ομως καποιους παιχτες που ειναι καιρο στην ομαδα και παιρνεις και καποιους που θεωρουνται "παιγμενοι" σε υψηλο επιπεδο με παραστασεις και τιτλους τοτε περηθωρια να δεσει η ομαδα υπαρχουν αλλα μεσα στην χρονια και οχι σε 2 η 3 χρονια.
Δεν λεω να φυγει ο Γιαννακης αλλα αν δεν παρει η ομαδα το πρωταθλημα η την Ευρωλιγκα το καλοκαιρι η ομαδα θα πρεπει να αναζητησει καινουργιο προπονητη.Να θυμησω οτι ο Καζλαουσκας εφτασε μια ομαδα με το μισο μπατζετ ενα σουτ μακρια απο το φαιναλ φορ.Πως λοιπον εγω και γενικα ολοι οι φιλαθλοι του Ολυμπιακου και ο προεδρος να μην εχουμε υψηλες απαιτησεις.
Επαναλαμβανω για μενα η χρονια θα ειναι τεραστια αποτυχια να δεν παρει το πρωταθλημα η την Ευρωλιγκα.Το κυπελο ειναι καθαρα θεμα γοητρου και τιποτα παραπανω και ο λογος οτι παιζει Ολυμπιακος-Παναθηναικος.Η θεση του Ολυμπιακου πρεπει να ειναι η 1# για αυτο και οι αφοι Αγγελοπουλοι δαπανουν τοσα χρηματα οχι για να παρει η ομαδα το κυπελο.

Υ.Γ Ο Γιαννακης "ελεγχεται".Ειμαι της αποψης να τελειωσει την χρονια ακομα και αν η ομαδα δεν παιζει καλα προς το παρων.Ομως αν δεν παρει το εναν απο τους δυο μεγαλους τιτλους τοτε ο Ολυμπιακος το καλοκαιρι θα πρεπει να αναζητησει καινουργιο προπονητη.

Υ.Γ2 Δεν δινω δεκαρα σε οτι και να πει ο Συριγος και ο καθε δημοσιογραφος ειδηκα απο την στιγμη που το παιζει ειδημων και οτι τα ξερει ολα ενω δεν τα ξερει.
tzagasdog
Καλα εγω το θεωρω σχεδον αδυνατον να παρουμε το κυπελακι οτι και να λεμε. Ο Παο εχει τους παιχτες, τον προπονητη και το αισθημα ανωτεροτητας απεναντι σε οποιαδηποτε ομαδα του Ολυμπιακου... και τον Κομπε να ειχαμε παλι το ιδιο θα αισθανοντουσαν...

Αλλα ΑΝ παρουμε το κυπελο θα ηταν ενα huge boost στην ψυχολογια της ομαδας... παιρνεις και το ματσακι στο Σεφ και εισαι αφεντικο.. με ενα τιτλο στο τσεπακι και τον αλλο πιο κοντα απο ποτε.

Αλλα μιλαμε να κερδισεις 2 φορες τον Παο... και η μια σε ουδετερο γηπεδο... ουτε καν...
Αν το καταφερουν μπραβο στα παιδια. Οτι και να γινει εγω θα τους υποστηριζω αλλα αν παρουν τα 2 ματσακια....

Οσο για τον Γιαννακη ο ανθρωπος ειναι ξεκαθαρο οτι μαθαινει σε τετοιο επιπεδο...
απο την αλλη πραγματικα δεν ξερω αν θα ειναι για καλο μια αλαγη προπονητη το καλοκαιρι...
εμενα πιο πολυ με νοιαζει η ελλειψη πιθαρχιας που φαινεται στην ομαδα τωρα τελευταια...
Paris87
Θα συμφωνησω για την ελλειψη πειθαρχιας (αν και δεν ειμαι απολυτα σιγουρος)
Σαν ενα πχ μου ερχεται στο μυαλο η φαση που ο Μπουρουσης μενει με την μπαλα στα χερια για 5 sec επειδη δεν εβρισκε ελευθερο παιχτη και αρχιζει να φωναζει στον Γιαννακη εαν θυμαμαι καλα. Αν κανω λαθος διορθωστε με
reignman
καλα ... Δεν ειναι λιγες οι φορες που ο Μπουρουσης φωναζει ή νευριαζει με τον Γιαννακη.
Για να μην πω οτι ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ γινεται αυτο.
rankin
smiley.gif
Σκέτη παραπληροφόρηση είστε ρε παιδιά! Ο Μπουρούσης λογόφερε με τον Μανουσέλη στη φάση αυτή και όχι με τον Γιαννάκη!
Και με τον Γιαννάκη όμως να είχε λογοφέρει, δεν το βρίσκω εξωπραγματικό για μία ομάδα! Συμβαίνουν αυτά!
Από εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω πως μιλάμε για κρούσματα απειθαρχίας όταν δεν έχει ακουστεί τίποτα για την ομάδα, όταν παίχτες άλλων ομάδων με τη φήμη των "πειθαρχημένων" είναι συνέχεια στα μπουζούκια, όταν δεν διαρρέει τίποτα από τα αποδυτήρια, όταν ο Σοφο, το πιο δύσκολο παιδί, έχει καταφέρει να επανέλθει στα σχεδόν σωστά κιλά και δουλεύει όσο μπορεί (έστω και αν τσαντίζεται όταν βγαίνει αλλαγή- όλοι τσαντίζονται όταν βγαίνουν αλλαγή!)
Γενικά, αν θέλουμε να προσάψουμε κάτι στον Γιαννάκη ας βρούμε κάτι που να ισχύει και όχι να λέμε ότι θέλουμε, επειδή μια φορά ο Μπουρούσης μάλωσε με τον Μανουσέλη!!!!!

Διαφορετικά, ας πούμε ότι ο Γιαννάκης είναι αντίχριστος-σατανιστής-κομουνιστής, να τον αφορίσει και το άγιο όρος και να ησυχάσουμε!!!!

QUOTE(Air and King @ Feb 9 2009, 10:49 ) *
Δεν λεω να φυγει ο Γιαννακης αλλα αν δεν παρει η ομαδα το πρωταθλημα η την Ευρωλιγκα το καλοκαιρι η ομαδα θα πρεπει να αναζητησει καινουργιο προπονητη.Να θυμησω οτι ο Καζλαουσκας εφτασε μια ομαδα με το μισο μπατζετ ενα σουτ μακρια απο το φαιναλ φορ.


Και ο Γκέρσον έφτασε την ομάδα ένα νον-κολ από το πρωτάθλημα, οπότε να τον φέρουμε πίσω!!!

Επίσης, προκαλώ να αρχίσουμε να προτείνουμε προπονητές για αντικαταστάτες του Γιαννάκη, να δούμε τι έχουμε να προτείνουμε!!!
Τον Μπλατ, τον βοηθό του Γκέρσον, που έχει να επιδείξει έναν τίτλο με την εθνική Ρωσίας;
Τον Μεσσίνα, που με παιχταράδες στην Μπολόνια έχασε τον τίτλο στην έδρα του από τον παο;
Όποιον και αν μου πείτε, έναν αντίλογο θα τον έχω, όχι γιατί είμαι εξυπνάκιας, αλλά γιατί κανένας προπονητής δεν είναι μεσσίας και αυτό πρέπει να το καταλάβουμε! Οι προπονητές θα πρέπει πρώτα απο όλα να κρίνονται απο την εργατικότητα τους και απο το όραμα τους, και να με συγχωρείτε, αλλά ο Γιαννάκης και στους 2 αυτούς τομείς παίρνει άριστα! Είναι απίστευτα εργατικός και ο μοναδικός με πραγματικό όραμα για την ομάδα..

**Για παράδειγμα, το όραμα του Γκέρσον ήταν να τελειώσει η προπόνηση για να πάει για αστακομακαρονάδα και το όραμα του Καζλάουσκας ήταν να μας αφήσει (γιατί μας άφησε! ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΩΞΑΜΕ) για την εθνική Κίνας!!!
Έναν τέτοιο κόουτς θέλουμε ε;;; Ε, μπράβο μας τότε!
vastravoud
Σε ποιούς αναφέρεσαι ως "μπουζουκόβιους";
LFO
QUOTE(vastravoud @ Feb 9 2009, 12:14 ) *
Σε ποιούς αναφέρεσαι ως "μπουζουκόβιους";


Διαμαντιδης - Σπανουλης - Μπατιστ - δεν θυμαμαι τον 4ο.....

&

Παπαλουκάς - Σοφο- Τσιλντρες - Βασιλοπουλος.

Αυτοί οι 8, λέει η ανεπιβεβαιώτη φήμη, ειναι τα φιλαράκια που βγηκανε μαζι ενα βράδυ πριν το ματς του πρωτου γύρου....

αλλά απο "καλοθελητές" πολλα μπορει να ακουσεις......μπορει και να μην ισχυει τιποτα.....
vastravoud
Ε κι αν βγήκανε ένα βράδυ τι έγινε; Ίσα ίσα που χαίρομαι πολύ να έχουν τόσο καλές σχέσεις μεταξύ τους οι παίκτες.

Το θέμα είναι να προσέχει ένας παίκτης γενικά τη ζωή του, αλλά αν δε βγαίνει και ΠΟΤΕ μάλλον κακό του κάνει. Πρέπει να αποφορτίζεσαι που και που!
tzagasdog
κατι ακουγεται και για Τεοντοσιτς με τσιγαρα κτλ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.