Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α.Ε.Κ. @ Α1 2015/16
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
radical
1η: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 10.10.2015

2η: Λαύριο - ΑΕΚ 17.10.2015

3η: ΑΕΚ - Τρίκαλα 24.10.2015

4η: Κόροιβος - ΑΕΚ 31.10.2015

5η: ΑΕΚ - Καβάλα 7.11.2015

6η: ΑΕΚ - Απόλλων 14.11.2015

7η: Κηφισιά - ΑΕΚ. 21.11.2015

8η: ΑΕΚ – Αρης 28.11.2015

9η: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 5.12.2015

10η: ΑΕΚ – Ρέθυμνο 19.12.2015

11η: Κολοσσός – ΑΕΚ 23.12.2015

12η: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2.1.2016

13η: Αρκαδικός - ΑΕΚ 9.1.2016
jasonick
Γελάει λίγο ο κόσμος όταν πάει να ποστάρει ο Anosike. Καλός ο Νώντας (!), ο Milosevic βοηθά παντού, η 2η πεντάδα μας πήγε πολύ καλά αμυντικά. Αυτά τα λίγα για το πρώτο ημίχρονο.
yorgos
Από κόσμο πώς πάει;
RipCity
O Sakota φταίει που τον βάζει να ποστάρει, πρέπει κανείς να του πει ότι ο Όρτον δε μαύρισε και κόντυνε, αλλά έφυγε κι έφεραν άλλον παίκτη. Δε θα βγάζει τα ίδια plays.

Ξεπερασμένος ο Σέρβος, αστείες οι εντολές του στα time out, βασικά ο Λουκάς τον διόρθωνε. Εξαιρετικά βελτιωμένος ο Νώντας και τιμιότατος ο Μιλόσεβιτς.
ssoulliss
Ο Μιλόσεβιτς είναι χρησιμότατος παίκτης. Του 7 είναι αλλά παίζει για αυτό πάντα. Επίσης μου αρέσει ο Σκραμπ. Είναι σοβαρό γκαρντ. Ο Ανοσίκε θέλει χρόνο ακόμη. Να τον δούμε σε ένα δυο παιχνίδια.
Pierce
- Γιώργο ο κόσμος ήταν κάπου στις 5χιλιάδες. Επειδή οι σεκιουριτάδες δεν άφηναν μετακινήσεις , για αυτό ίσως τα μπλέ να ήταν πιο άδεια.
- Ασύνδετο τουρλουμπούκι, ναι είναι νωρίς αλλά το ίδιο πράγμα βλέπαμε πέρσι. Μόνο ποσταρίσματα ή ατομικές προσπάθειες. Πάλι καλά που το παιχνίδι δεν πήγε στον πόντο στο τέλος γιατί ως συνήθως θα χάναμε. Ο (μπαμπάς ) Σάκοτα καλύτερα να γινόταν GM και να είχαμε άλλον προπονητή και αυτή είναι η άποψή μου από πέρσι.
- Μιλόσεβιτς κυρίως, Λουκάς (αν και πολλά τρίποντα, και πίσω φάγαμε εύκολα καλάθια) Νώντας οι καλύτεροι. Σκράμπ μας ξεκόλλησε όταν χρειάστηκε.

Στην άμυνα , σου έβγαλαν 5 φορές κάθετη πάσα μέσα στη ρακέτα (πάλι καλά που ο μπάλαμπαν είναι κρυάρι ) , και ή σκριν και σούτ . Δεν κατάφερε να σταματήσει τίποτα από τα 2 ο σάκοτα. Απλά ο ΠΑΟΚ είναι μέτρια ομάδα.
fear_me
Τραγική κατάσταση στα εκδοτήρια,500 άτομα ουρά την ώρα του τζάμπολ...
Dwyane ''the flash'' Wade
Μιλάμε για τον ίδιο Παπαντωνίου?? Δεν πίστευα αυτό που έβλεπα με τον Νώντα! (τον έχω κράξει αμέτρητες φορές πέρσι). Ο Μιλόσεβιτς πολύ καλός και ξέρεις πάντα ότι θα σου προσφέρει αυτό ακριβώς που μπορεί. Λουκάς καλός αλλά κάποιες επιθετικές του προσπάθειες πολύ τραβηγμένες. Ανοσίκε πολύ νωρίς για να κριθεί και ανεξάρτητα από αυτό τον ξέρω και δεν τον φοβάμαι. Καλαμπόκης τίμιος στα 37 του και πολύ καλή λύση για να μείνει μέχρι τέλους. Σκραμπ μου άρεσε πολύ και θα ήθελα να τον δω και πάνω στον Βασιλειάδη. Επιμένω για τον Σάκοτα πως είναι ξεπερασμένος από το άθλημα. Από κόσμο περίμενα κανά διχίλιαρο παραπάνω, ελπίζω να αυξηθούμε με τον καιρό. Πάοκ πολύ μέτριος. Κρατιόταν από τα τρίποντα.
radical
Λαύριο - ΑΕΚ: 65-70 (HL)
http://www.novasports.gr/web-tv/on-demand-...o-aek-65-70-hl/
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(radical @ Oct 19 2015, 16:07 ) *



Μισοάδειο γήπεδο. Τραγικό. Μία ομάδα που βλέπει την Α1 πρώτη φορά δεν μπορεί να γεμίσει ένα γηπεδάκι συνοικιακών διαστάσεων.
Dwyane ''the flash'' Wade
http://www.aekbc.gr/el/articles-456/sumfwn...manwlopoulo.htm

Από βοηθούς καλά πάμε. Κανένας προπονητής θα έρθει?
Dwyane ''the flash'' Wade
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ios-apo-tin-aek

Ωραία πράγματα...
SteelGandalf
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ Oct 23 2015, 16:02 ) *


Μόλις υπέπεσε στην αντίληψη μου η συγκεκριμένη δημοσίευση και έσπευσα να την τοποθετήσω εδώ (με πρόλαβες για λίγα λεπτά).

QUOTE(www.pressaris.gr - 23/10/2015)
Μπάχαλο στην ΑΕΚ…

Η πρόσληψη του Σωτήρη Μανωλόπουλου στη θέση του ασίσταντ κόουτς άφησε στο περιθώριο τον Άγγελο Κορωνιό, ο οποίος έκανε δήλωση παραίτησης. «Απάντησε» η ΚΑΕ ΑΕΚ τονίζοντας πως ουδέποτε τέθηκε θέμα αποχώρησής του από την ομάδα.


Ο «θόρυβος» από τη βαριά εκτός έδρας ήττα από τη Γαλατάσαραϊ δεν έχει καταλαγιάσει ακόμη στην ΑΕΚ, η οποία συνεχίζει να πορεύεται στον απόηχο όσων έγιναν την Τετάρτη (21/10) στην Κωνσταντινούπολη.

Η απόφαση για αλλαγές ήταν ειλημμένη και επισπεύσθηκε από τη στιγμή που οι «τριγμοί» ήταν έντονοι. Εν αρχή ήταν η αποχώρηση του Κρις Ουόρεν, που μετρά τις τελευταίες του ώρες στην Ελλάδα. Ακολούθως έπεσε στο τραπέζι το ενδεχόμενο αποδέσμευσης του Όου Ντι Ανοσίκε, που δεν κατάφερε να προσαρμοστεί στα δεδομένα. Κι ύστερα τέθηκε θέμα προπονητή. Βοηθού.

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος θα βρίσκεται πλέον στο πλευρό του Ντράγκαν Σάκοτα, με τον Άγγελο Κορωνιό να εκλαμβάνει τη συγκεκριμένη κίνηση ως έμμεση αποπομπή του από την ομάδα. «Αν το πρόβλημα της ΑΕΚ είμαι εγώ, αποχωρώ από την ομάδα. Ζητάω συγνώμη από τον κόσμο της ΑΕΚ. Καλή επιτυχία στην ομάδα», δήλωσε ο ασίσταντ κόουτς των «κιτρινόμαυρων» στο Basketnet το απόγευμα της Πέμπτης (22/10) επιτείνοντας την εσωτερική κρίση.

Η απάντηση από την πλευρά της ΑΕΚ ήρθε το πρωί της Παρασκευής (23/10), όταν τονίστηκε πως «ο Σωτήρης Μανωλόπουλος συμφώνησε να ενισχύσει το τεχνικό επιτελείο της ΑΕΚ. Προστέθηκε στο τεχνικό επιτελείο. Δεν τέθηκε ποτέ (από διοίκηση ή προπονητή) θέμα αποπομπής του οποιουδήποτε. Τα όσα δήλωσε ο Κορωνιός είναι καθαρά δική του απόφαση – επιλογή».

Η ουσία πάντως δεν αλλάζει αφού ο μέχρι πρότινος άμεσος συνεργάτης του Ντράγκαν Σάκοτα δεν πρόκειται να συνεχίσει στην ομάδα. Η δήλωσή του άλλωστε ήταν ξεκάθαρη, με τον ίδιο να αρνείται να πει κάτι παραπάνω για το ζήτημα.

Πηγή: sport24.gr


Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Προφανώς και θα έπρεπε να έχουν ενημερωθεί όλοι, πριν την οποιαδήποτε τέτοια ενέργεια.

Εντωμεταξύ, αναφέρεται και απομάκρυνση του Chris Warren, καθώς και σκέψεις απομάκρυνσης του O. D. Anosike!!!

Ισχύουν αυτά;
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(SteelGandalf @ Oct 23 2015, 16:14 ) *
Μόλις υπέπεσε στην αντίληψη μου η συγκεκριμένη δημοσίευση και έσπευσα να την τοποθετήσω εδώ (με πρόλαβες για λίγα λεπτά).



Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Προφανώς και θα έπρεπε να έχουν ενημερωθεί όλοι, πριν την οποιαδήποτε τέτοια ενέργεια.

Εντωμεταξύ, αναφέρεται και απομάκρυνση του Chris Warren, καθώς και σκέψεις απομάκρυνσης του O. D. Anosike!!!

Ισχύουν αυτά;


Δυστυχως! Τα λέγαμε και χτες. Αστεία πράγματα, τραγελαφικές καταστάσεις αλλά το ντουέτο Σάκοτα σταθερή αξία!! Κρίμα...
Pierce
Iκανοποιητική άμυνα μετά το 2ο δεκάλεπτο , αν και έβγαιναν αρκετά ελεύθερα σούτ που τα έχαναν οι άλλοι.
Στο πρώτο ημίχρονο κλασσικά το σύστημα Μαυροκεφαλίδης , μετά μπήκαν και άλλοι στο σκοράρισμα. Ώρες-Ώρες θυμίζουμε ομάδα γυμνασίου με τον 1 παίκτη, όπου απλά του πασάρουμε την μπάλα.
Γούορεν έδειξε σημάδια σήμερα ανάκαμψης , αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετά για να μείνει.
Στα + η πρώτη του Κατσίβελη και το ότι είδαμε τον Σαρικόπουλο να πατάει παρκέ για παραπάνω από 3 λεπτά.

Το ρόστερ είναι καλό για να κερδίζει άνετα τουλάχιστον το μισό πρωτάθλημα. Από εκεί και μετά είναι το θέμα.
pan24
Καλος ο μανωλοπουλος αλλα αν η εικονα δεν αλλαξει(που μαντευω οτι δεν θα αλλαξει) η αλλαγη θα πρεπει να ειναι ο σακοτα
Ενας νεος προπονητης που θα εχει τον μανωλοπουλο απο πισω για βοηθο που ειναι εμπειρος
Ο σακοτα απο περσι εχει δειξει οτι τον εχει ξεπερασει το μπασκετ
Πιστευω ιδανικες λυσεις αν αποφασιστει αλλαγη μεσα στην σεζον ειναι μεξας και βετουλας
Η κινηση ματ του καλοκαιριου ηταν ο μαυροκεφαλιδης.Μονος του μπορει να παιρνει τα μισα ματς
Το προβλημα ειναι η ανυπαρξια των υπολοιπων
Και θα φανει αυτο απο τα ματς με παναθηναικο-ολυμπιακο ή αν τραυματιστει ο μαυροκεφαλος
Dwyane ''the flash'' Wade
https://www.youtube.com/watch?v=9L42Qd4f4HU...eature=youtu.be

Τα highlight του χτεσινού αγώνα με τα Τρίκαλα. Ο Γουόρεν με 14 ασσίστ ισοφάρισε το καλύτερο ρεκόρ στην Α1.
Dwyane ''the flash'' Wade
O Γουόρεν μάλλον μας χαιρετά ενώ ο Σκραμπ λέγεται πως θα δοθεί δανεικός. Φήμες για επιστροφή Ίνγκλις (αδυναμία μου). Μάλλον και ο Ανοσίκε θα φύγει.
Nemesakos
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα για ποιον λόγο έφυγαν 2-3 σταθεροί σε απόδοση παίκτες από πέρσι.. Ντελινικάιτις και Ινγκλις ας πούμε.. Και τώρα ακούγεται ότι θέλει και τους 2 πίσω. Το ροστερ με αυτούς τους 2 συν τον Λουκά ήταν ένα κλικ πάνω. Έναν καλό ψηλό θα ήθελε αντί του Μενσά Μπονσού...
Πάντως με Παπαντωνίου, Κατσίβελη, Ουόρεν, Σκραμπ και Κάρτερ δεν μπορεί να κάνει κάποιος ομάδα της προκοπής. Τα γκαρντ είναι όλα μέτρια και εκεί οπωσδήποτε χρειάζεται βελτίωση. Θα κρατούσα Κατσίβελη και Σκραμπ μόνο...
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Nemesakos @ Oct 26 2015, 14:31 ) *
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα για ποιον λόγο έφυγαν 2-3 σταθεροί σε απόδοση παίκτες από πέρσι.. Ντελινικάιτις και Ινγκλις ας πούμε.. Και τώρα ακούγεται ότι θέλει και τους 2 πίσω. Το ροστερ με αυτούς τους 2 συν τον Λουκά ήταν ένα κλικ πάνω. Έναν καλό ψηλό θα ήθελε αντί του Μενσά Μπονσού...
Πάντως με Παπαντωνίου, Κατσίβελη, Ουόρεν, Σκραμπ και Κάρτερ δεν μπορεί να κάνει κάποιος ομάδα της προκοπής. Τα γκαρντ είναι όλα μέτρια και εκεί οπωσδήποτε χρειάζεται βελτίωση. Θα κρατούσα Κατσίβελη και Σκραμπ μόνο...


Για Ντελινικάιτις και Ίνγκλις συμφωνώ απόλυτα. Πολύ καλός άσος ο Λιθουανός ενώ το σουτ του Καναδού δεν το έχουμε από κανέναν φέτος. Για τον Κάρτερ διαφωνώ. Το θεωρώ πολύ αξιόλογο.
Nemesakos
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Oct 26 2015, 13:39 ) *
Για Ντελινικάιτις και Ίνγκλις συμφωνώ απόλυτα. Πολύ καλός άσος ο Λιθουανός ενώ το σουτ του Καναδού δεν το έχουμε από κανέναν φέτος. Για τον Κάρτερ διαφωνώ. Το θεωρώ πολύ αξιόλογο.



ο Κάρτερ πάντως δεν κολλάει στα πλάνα της ΑΕΚ και του Αγγελόπουλου, αν θέλει να φτιάξει μια ομάδα που του χρόνου, ή του παραχρόνου να γίνει η 3η ελληνική ομάδα στην Ευρωλίγκα. Για την Ελλάδα και το μεταβατικό στάδιο μέχρι την Ευρωλίγκα είναι οκ.
κακά τα ψέμματα, όλα αυτά όμως είναι επιλογή Σάκοτα. Είναι το νούμερο 1 πρόβλημα της ΑΕΚ. Τυχαίνει να εχω Οτε τιιβι και να έχω δει τα ευρωπαϊκά ματς. Δεν παρουσιάζει κανένα πλάνο ο άνθρωπος. Ότι κάνει ο Λουκάς. Επέλεξε ξένους και τους αλλάζει όλους. Μου φαίνεται πως έχει μείνει αρκετά πίσω στην εξέλιξη του μπάσκετ. Όπως ας πούμε ο Μπάγεβιτς στην ποδοσφαιρική ΑΕΚ. Αν ισχύει το 2ετές-3ετές πλάνο που έχει ώστε να αφήσει την ΑΕΚ και να γίνει σύμβουλος, είναι μια καλή ώρα τώρα... Εχει καλό επενδυτή η ομάδα, εχει ο ανθρωπος διάθεση.. Τώρα πρέπει να έρθει και προπονητής για να τον βοηθήσει.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Nemesakos @ Oct 26 2015, 14:52 ) *
ο Κάρτερ πάντως δεν κολλάει στα πλάνα της ΑΕΚ και του Αγγελόπουλου, αν θέλει να φτιάξει μια ομάδα που του χρόνου, ή του παραχρόνου να γίνει η 3η ελληνική ομάδα στην Ευρωλίγκα. Για την Ελλάδα και το μεταβατικό στάδιο μέχρι την Ευρωλίγκα είναι οκ.
κακά τα ψέμματα, όλα αυτά όμως είναι επιλογή Σάκοτα. Είναι το νούμερο 1 πρόβλημα της ΑΕΚ. Τυχαίνει να εχω Οτε τιιβι και να έχω δει τα ευρωπαϊκά ματς. Δεν παρουσιάζει κανένα πλάνο ο άνθρωπος. Ότι κάνει ο Λουκάς. Επέλεξε ξένους και τους αλλάζει όλους. Μου φαίνεται πως έχει μείνει αρκετά πίσω στην εξέλιξη του μπάσκετ. Όπως ας πούμε ο Μπάγεβιτς στην ποδοσφαιρική ΑΕΚ. Αν ισχύει το 2ετές-3ετές πλάνο που έχει ώστε να αφήσει την ΑΕΚ και να γίνει σύμβουλος, είναι μια καλή ώρα τώρα... Εχει καλό επενδυτή η ομάδα, εχει ο ανθρωπος διάθεση.. Τώρα πρέπει να έρθει και προπονητής για να τον βοηθήσει.


Επειδη έχω δει όλα τα ματας έχεις δίκιο και τα έχουμε γράψει εδώ. Κανένα πλάνο επιθετικά και μαύρη τρύπα αμυντικά. Ο ίδιος δεν υποστήριξε τις δικές του επιλογές. Για μένα όλα από κει πρέπει να ξεκινήσουν. Και δεν συμφωνώ πως τα ματς με τους μικρούς θα τα καθαρίζουμε με Λουκά όπως έχει ειπωθεί διότι στο Λαύριο ο θεός ήταν μαζί μας.
Tario
Εντωμεταξύ με 14 ασίστ, έστω και σε ματς με υποθετικά εύκολο αντίπαλο (Τρίκαλα), αλλάζεις το play maker σου!!! Τραγικό μου φαίνεται χωρίς να έχει προλάβει καλά καλά να προσαρμοστεί ο παίχτης. Αμ και για τον Ανοσίκε..... τα ίδια. Δεν ξέρω που το πάει ο κόουτς αλλά πολύ περίεργες κινήσεις και unfair προς τους συγκεκριμένους παίχτες.
Pierce
Τις περισσότερες τελικές τις έδωσε σε transition παιχνίδι πάντως και όταν άνοιξε το σκορ. Όποτε ήμασταν σε σετ , η ομάδα σκάλωνε.


Πήρε το μάτι μου , ότι κόπηκε ο Σκότι από τους 76ers.
Tario
QUOTE (Pierce @ Oct 27 2015, 01:06 ) *
Τις περισσότερες τελικές τις έδωσε σε transition παιχνίδι πάντως και όταν άνοιξε το σκορ. Όποτε ήμασταν σε σετ , η ομάδα σκάλωνε.


Πήρε το μάτι μου , ότι κόπηκε ο Σκότι από τους 76ers.

Το είδα κι εγώ!!! Λες;; rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
fear_me
QUOTE(Tario @ Oct 27 2015, 02:15 ) *
Το είδα κι εγώ!!! Λες;; rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

μενει ελευθερος και ο σοφο απο τον ερυθρο αστερα...
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Tario @ Oct 27 2015, 01:38 ) *
Εντωμεταξύ με 14 ασίστ, έστω και σε ματς με υποθετικά εύκολο αντίπαλο (Τρίκαλα), αλλάζεις το play maker σου!!! Τραγικό μου φαίνεται χωρίς να έχει προλάβει καλά καλά να προσαρμοστεί ο παίχτης. Αμ και για τον Ανοσίκε..... τα ίδια. Δεν ξέρω που το πάει ο κόουτς αλλά πολύ περίεργες κινήσεις και unfair προς τους συγκεκριμένους παίχτες.


Συμφωνώ απόλυτα. Και αν για τον Γουόρεν υπάρχουν επιφυλάξεις τον Ανοσίκε τον ξέρουμε απλά θέλει χρόνο. Πολύ κακή συμπεριφορά του Σάκοτα προς τους παίκτες-επιλογές του.
Nemesakos
Αφού κόπηκε ο Γουιλμπέκιν από το ΝΒΑ ακούστηκε άμεσα για ΑΕΚ.
Η απορία μου είναι γιατί ενώ τους είχες πέρσι να τους θες ξανά φέτος.. Αποδεδειγμένα σου έκαναν και ήταν καλύτεροι από αυτούς που πήρες.. Γιατί δεν τους κράτησες? Γουιλμπέκιν, Ντελινικάιτις και Ινγκλις... 3 στα 3...
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Nemesakos @ Oct 27 2015, 13:33 ) *
Αφού κόπηκε ο Γουιλμπέκιν από το ΝΒΑ ακούστηκε άμεσα για ΑΕΚ.
Η απορία μου είναι γιατί ενώ τους είχες πέρσι να τους θες ξανά φέτος.. Αποδεδειγμένα σου έκαναν και ήταν καλύτεροι από αυτούς που πήρες.. Γιατί δεν τους κράτησες? Γουιλμπέκιν, Ντελινικάιτις και Ινγκλις... 3 στα 3...


O Γουιλμπέκιν ήθελε να δοκιμάσει στο ΝΒΑ. Για τους άλλους δύο έχω κι εγώ απορία. Και καλά αντί για Ίνγκλις πήραμε τον Κάρτερ που ξέραμε την αξία του. Στη θέση του Λιθουανού όμως δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό της επιλογής του Σάκοτα. Περίμενε δλδ να του βγουν λαχεία ο Γουόρεν με τον Σκραμπ. Άσε που η προσωπική μου άποψη είναι πως δεν τους στήριξε αν και επιλογές του.
Κάτι ακούστηκε και για Σχορτσιανίτη ο οποίος φεύγει από Ερυθρό Αστέρα.
Pierce
Δεν ήθελε να μείνει ο Ντέλι παιδιά, δεν του άρεσε η Ελλάδα και ήθελε να γυρίσει Τουρκία, αλλά προφανώς δεν βρήκε κάτι καλό.
Ο Ουιλμπέκιν όπως είπε ο dwane , ήθελε να δοκιμάσει ΝΒΑ , για τον Ίνγκλις δεν ξέρω.
radical
QUOTE
Έτοιμος για ντεμπούτο με Κόροιβο ο Παύλος

Διαβάστε τι δήλώσε ο ομογενής φόργουορντ στο aek365, στο πλαίσιο της MediaDay για το ΑΕΚ-Νίζνι

Αντίστροφα μετρά ο Νικ Παύλος για να τεθεί στη διάθεση του Ντράγκαν Σάκοτα, καθώς, όπως τόνισε στο aek365, το ζήτημα με το ελληνικό διαβατήριο του έχει πλέον δρομολογηθεί.

«Είναι πολύ δύσκολο το να είσαι υγιής, διαθέσιμος και να μην μπορείς να αγωνιστείς και να βοηθήσεις την ομάδα», εξήγησε αρχικά και εν συνεχεία αποκάλυψε πως περιμένει το ντεμπούτο του, αλλά και το πώς αισθάνεται μπροστά σε αυτήν την προοπτική: «Μου είπαν ότι θα μπορώ να παίξω στον αγώνα του Σαββάτου (σ.σ. με Κόροιβο), αν όλα πάνε βάσει σχεδίου. Είμαι πανέτοιμος για αυτό το ενδεχόμενο. Θέλω πολύ να ξαναπαίξω μπάσκετ!».

Όσο για τις πρώτες του εντυπώσεις από την ΑΕΚ, το ελληνικό και το ευρωπαϊκό μπάσκετ: «Εμείς είχαμε αρκετούς τραυματισμούς και προσπαθούμε να βελτιώσουμε πολλά πράγματα, καθημέρινα. Δεν κάναμε την ιδανική αρχή, αλλά μπορούμε να δουλέψουμε σκληρότερα. Το επίπεδο στην Ευρώπη είναι πολύ υψηλό, οι παίκτες εξαιρετικοί, το παιχνίδι είναι διαφορετικό, πιο physical. Από την πλευρά μας, μπορούμε να πάρουμε την πρόκριση στην επόμενη φάση».

ΛΟΥΚΑΣ ΜΑΣΤΡΟΔΗΜΟΣ
rankin
Τώρα, ειμαι σχετικά off topic, αλλά κάπου πρέπει να το γράψω.
Παρακολούθησα το παιχνίδι Κόροιβος-ΑΕΚ και σχεδόν δάκρυσα με τον Παναγο το Βασιλόπουλο. Ο τύπος, έχει περάσει ολα αυτά που έχει περάσει, και ομως ηταν καταπληκτικός! Μιλάμε για τεράστιο παιχτη. Μπορεί να έχει χάσει τα μαλλιά του και να έχει κυριολεκτικά σακατευτεί απο τους τραυματισμούς του, αλλά ειναι ξεκάθαρο οτι πρόκειται για παίχτη κλάσης, που έχει περάσει απο το κορυφαίο επίπεδο.
Κάποτε τον κατηγορούσαμε για άμπαλο κλπ, αλλά όποιος τον έβλεπε σε αυτό το παιχνίδι, οπου ηταν ουσιαστικά ολο το μυαλό και η ψυχή του Κόροιβου, θα καταλάβαινε τι μεγάλο ταλέντο χάθηκε.
Μακάρι να συνεχίσει να είναι υγιής απο εδώ και πέρα και να τον απολαμβάνουμε να κάνει τέτοιες ματσάρες (το παλικάρι πήγε να πάρει μόνος του την ΑΕΚ. Μια άμυνα και μια επίθεση μονος του ηταν)
Dwyane ''the flash'' Wade
Λουκάς Μαυροκεφαλίδης στη ζώνη του λυκόφωτος φέτος ph34r.gif
fear_me
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ Nov 1 2015, 12:17 ) *
Πρόστιμο στην Ένωση επέβαλλε ο αθλητικός δικαστής για τη ρίψη κροτίδας, στον γώνα με τον Απόλλωνα

Πρόστιμο επέβαλε στην ΑΕΚ ο αθλητικός δικαστής του ΕΣΑΚΕ, για τη ρίψη κροτίδας ήχου στον εντός έδρας αγώνα με τον Απόλλωνα Πάτρας, για την 6η αγωνιστική της basket league. Το πρόστιμο που επιβλήθηκε στην ΚΑΕ είναι ύψους 1200 ευρώ.

Αναλυτικά η απόφαση του αθλητικού δικαστή

“Επιβάλλεται στην ΑΕΚ ΚΑΕ για επεισόδια εντός γηπέδου αλλά έξω από τον αγωνιστικό χώρο (ρίψη κροτίδας ήχου), πρόστιμο 1.200,00 ευρώ, κατά τον αγώνα πρωταθλήματος με τον Απόλλων Πάτρας της 14-11-2015”.


Tωρα με καμερες αμκα κλπ δεν μπορουν να τον βρουν και να τον βαλουν να τα πληρωσει αυτος που την εριξε?
TakeshyKurosawa
Ανέβασαν άρθρο στο gazzetta ότι ο Κούπερ έχει πιαστεί ντοπέ πρόσφατα και ότι έχει υποπέσει σε πάρα πολλά πειθαρχικά παραπτώματα στις μέρες που είναι στην ομάδα! Μάλλον θα αποτελέσει παρελθόν όπως λένε...
ashton
Στατιστικά κλπ στο ΣΕΦ

0. ARMSTEAD
Θετικός στο ντεμπούτο του αν και σχετικά άστοχος με 1/5 3π και 3/7 2π. Ακόμα 0-1 ρημπ, 1 κλ, 4 φαουλ (έπαιξε με το β') κερδισε και 4, έκανε και 1 κλεψιμο σε 21'38".


2. COOPER
Θα ήταν σίγουρα ο καλύτερος αν εδινε και καμιά ασιστ (0). Ειχε 12 πόντους με 3/5 2π και 2/4 3π (ο μόνος βασικός που δεν τα 'εσπασε'), πήρε 6 (5-1) ρημπαουντ, εκανε 2 κλεψιματα κι έίχε 1 λαθος, εκανε 3 φαουλ, κερδισε 3 σε 31'36".

4. ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ
Μπήκε για λίγο και όσο έπαιξε (6'54") μαζέψαμε τη διαφορά. Ειχε ενα αστοχο σουτ, πήρε 3(2-1) ρημπαουντ, έδωσε και μια ασιστ, ενώ είχε 2 φαουλ (κέρδισε και ένα).


7. HAIRSTON
Πολύ κακός.. Τον κλείσανε σωστά, ήταν και άστοχος (0/6 σουτ... - μόνο 2π από 2/2 βολές). Ειχε 0-1ρημπ, 2 ασιστ, 1 κοψιμο, 1 λαθος, 2 φαουλ - κερδισε και ενα σε 16'54". Το ότι δεν έχουμε παίκτη πίσω του είναι τεράστια τρύπα...

8. MILOSEVIC
Μάλλον έπρεπε να παίξει παραπάνω.. Σε 19'28" είχε 7 (4-3) ρημπάουντ, 3 ασιστ, 1 κλεψιμο, 1 λαθος, 3 φαουλ, 3 κερδισμένα, και 6 πόντοι με 4/4 βολές και μόλις 1/7 σουτ (1/5 2π, 0/2 3π) .

11. SCRUBB
Δεν έπαιξε και πάλι. Προφανώς τον θέλουμε φρέσκο στο Ισραήλ, όπου λογικά δε θα παίξει πάλι για να είναι φρέσκος με τη Νεπτουνας κ.ο.κ.


12. ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
Στα πρώτα 3 δεκαλεπτα τα είχε σπάσει, οργίασε στο τέλος και μαζεψαμε τη διαφορά. Τελειωσε με 25 πόντους από 6/7 1π, 3/4 3π και 5/13 2π. Πήρε 9-0 ρημπαουντ, έκανε 3 φαουλ, κερδισε 4, εκανε 1 κλεψιμο και 2 λαθη σε 33'28".


13. CARTER
Μέτριος και παλι οπως με Νιζνυ / έπαιξε και πάνω κάτω το ίδιο (17'30" αντί 17'20" στη Ρωσια). Εμεινε στους 2π με μόλις 1/6 διποντα. Στα αλλα βοηθησε : 3 ρημπ, 4 ασιστ, 1 κλεψιμο, 1 λαθος, 3 φαουλ .


15. ΣΑΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ
Εδειξε πόσο έλειψε στο προηγουμενο διαστημα. Αξιοπρεπής backup λύση, είχε 6π με 2/2 1π, 2/3 2π, 4 (2-2) ρημπ, 1 ασ, 2 λαθη, 3 φαουλ, 1 κερδισμένο σε 15'20".


19. ΚΑΤΣΙΒΕΛΗΣ
Ξεκινησε βασικός (και φυσικά και στο 2ο ημιχρονο), αλλά δεν τσουλαγε και εμπιστευτηκε Αρμστεντ (λογικό).
Σε 13'42" εμεινε αποντος με 0/1 2π, πήρε 1 ρημπ, έκανε 1 κοψιμο, 1 λαθος, 3 φαουλ - κερδισε και ενα .

20. ΚΑΛΑΜΠΟΚΗΣ
Αξιοπρεπής παρουσια οπως σχεδον σε ολα τα ματς της Α1. Για τοσο χρονο στεκεται μια χαρα - σε 11'52" ειχε 4π με 2/2 2π, εδωσε 1 ασιστ, ειχε 1 κλεψιμο, 1 φαουλ κερδισε και ενα .


22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Ξεκινησε πεντάδα, διδυμο με Λουκά .Το σχήμα (λογικότατα) δεν τράβηξε απέναντι σε αυτον τον αντιπαλο.
Εμεινε σε 2π από 2/4 βολές, δεν εκανε σουτ, πήρε 2 ρημπαουντ (1-1), 1 ασιστ, 1 λαθος, εκανε 2 φαουλ - κερδισε και 5 σε 11'38".
Dwyane ''the flash'' Wade
Γνωρίζει κανείς πόσα χρήματα παίρνει ο Μωραίτης?
fear_me
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ Dec 15 2015, 10:39 ) *
Γνωρίζει κανείς πόσα χρήματα παίρνει ο Μωραίτης?

Εχει συμβολαιο μεχρι το 2021 ,το οποιο αγγιζει το 1.000.000 ευρο ,κλιμακουμενα μαζι με μπονους επιτευξης στοχων,τωρα δεν θυμαμαι ακριβως πως παει,αλλα αυτο λεγανε οταν εγινε η μεταγραφη του
Dwyane ''the flash'' Wade
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...i-o-ntoysan-fey

Έχουμε και τα υπαρξιακά του μικρού Σάκοτα τώρα. Ελπίζω ο Μάκης Αγγελόπουλος να μην κάνει και τρίτη φορά το λάθος.
ashton
ποιο ήταν το 1ο και ποιο το 2ο ;
Conan1982
QUOTE (ashton @ Dec 17 2015, 13:49 ) *
ποιο ήταν το 1ο και ποιο το 2ο ;


Το ότι είχε υποβάλλει άλλες 2 φορές παραίτηση αλλά η διοίκηση δεν τις είχε κάνει δεκτές.
ashton
Μιλάμε για την ίδια διοίκηση που κράτησε τον Armstead ενώ είχε φανεί το θέμα με την καρατρυπάρα στο '1' για να μη χάσει την προκαταβολή, και που σούταρε τον Γουώρεν λιγοτερο από 24 ωρες πριν από ντερμπυ, για να μη χρειαστεί να του καταβάλει αποζημίωση ;
Dwyane ''the flash'' Wade
Παρατηρώ πως πάντα έχεις να προσάψεις κάτι στη διοίκηση. Συμφωνώ πως έχει κάνει μεγάλα λάθη με χειρότερο απ 'όλα τον ερχομό του Σάκοτα. Αλλά από κει κι έπειτα δείχνει να έχει διάθεση να επενδύσει ρίχνοντας λεφτά. Ήδη το έχει κάνει δδλ!!
Αν προτιμας διοικήσεις τύπου Καραμανλή οκ. Μάλλον τα χρόνια σε Α2 και Β εθνική αναπολείς.
ashton
Κάνεις λάθος. Δεν αναπολώ ούτε τον Μπάμπη (που για να γλιτώσει τη φυλακή έπεσε η ομάδα) ούτε την Α2 και τη Β .
ashton
Στην πόρτα της εξόδου ο Ντούσαν Σάκοτα, ενώ και ο Ντράγκαν σύμφωνα με τα ρεπορτάζ φεύγει από τον πάγκο ..
ashton
Τέλος από τον πάγκο ο Ντράγκαν

QUOTE
Τζένεραλ Μάνατζερ ο Σάκοτα
Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015 07:45

Η διοίκηση της ΑΕΚ ανακοινώνει, ότι ο Ντράγκαν Σάκοτα θα συνεχίσει πλέον να προσφέρει τις υπηρεσίες του ως Τζένεραλ Μάνατζερ (General Manager) της «Βασίλισσας», αλλά κι ως επικεφαλής του αναπτυξιακού Προγράμματος.

Ο αρχικός σχεδιασμός (μετά τη συμφωνία του 2014) αφορούσε στο καλοκαίρι του 2016, αλλά οι συνθήκες επέβαλαν να συμβεί στον παρόντα χρόνο.

Ο κ. Σάκοτα έβαλε την ΑΕΚ της καρδιάς του πάνω από τις όποιες προσωπικές του φιλοδοξίες και έλαβε την απόφαση να παραμείνει σε άλλο πόστο. Η παραπάνω εξέλιξη προέκυψε από κοινού με τη διοίκηση, και πιο συγκεκριμένα έπειτα από πολύωρες επαφές με τον Μάκη Αγγελόπουλο, οι οποίες ολοκληρώθηκαν μία ώρα μετά τα μεσάνυχτα της Παρασκευής (18/12).

Η παρουσία του Ντράγκαν Σάκοτα στην ΑΕΚ κρίθηκε υπερπολύτιμη και αναγκαία. Η προσπάθεια όλων στην ΑΕΚ συνεχίζεται απρόσκοπτα και δεν επηρεάζεται από τις όποιες πρόσκαιρες αντιξοότητες.

Στον πάγκο της ΑΕΚ στην αναμέτρηση του Σαββάτου (19/12) με το Ρέθυμνο, ως πρώτος προπονητής θα καθίσει ο Σωτήρης Μανωλόπουλος.


aekbc.gr
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(ashton @ Dec 18 2015, 01:35 ) *
Στην πόρτα της εξόδου ο Ντούσαν Σάκοτα, ενώ και ο Ντράγκαν σύμφωνα με τα ρεπορτάζ φεύγει από τον πάγκο ..

Στο καλό...
ashton
86-70 το Ρεθυμνο σημερα .
Άλλο πράγμα να έχεις κανονικό playmaker.. Εντελώς άλλη εικόνα η ομάδα..
Το Ρεθυμνο τραγικό στο α ημιχρονο / σιγουρα η χειροτερη ομαδα που εχει ερθει φετος στο ΟΑΚΑ. Η απουσία του Σαφτενααρ έπαιξε λογικά ρόλο .
υ.γ. Ευδιάθετος σε γενικές γραμμές και ο Σάλε που είδε το ματς από τα επίσημα .
ashton
0. ARMSTEAD
Όταν έπαιξε μαζί με DJ ήταν ψιλοχαμένος/ όσο ήταν στο '1' καλύτερος. Είχε 5π με 1/2 3π και 1/4 2π, πήρε 1επ.ρ, έδωσε 4 ασιστ, έφαγε μια τάπα, έκανε 3 φαουλ κι είχε 1 λαθος σε 16'50"


2. COOPER
Αλλάζει εντελώς την εικόνα της ομάδας... Πιο στρωτές επιθέσεις, η μπάλα στους ψηλούς κλπ. Σκοράρισμα δε χρεάστηκε να κάνει (είχε 4π με 1/1 2π, 0/3 3π -συνηθως σε τελειωμα χρονου), 2/2 1π), έδωσε 11 (!) ασιστ, πήρε 6 ρημπάουντ (5-1), έκανε 1 κλέψιμο, είχε 4 λαθη, κέρδισε 2 φαουλ, έκανε και 2 σε 28'02".

4. ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ
Θετικός, κάνοντας ότι περιμένει κανείς απο το 3ο pg. Έπαιε 12'35", είχε 5π από 2/2 1π, 1/1 3π , 0/1 2π, πήρε 2ρημπ, έδωσε 1 ασ, έκανε 4 φαουλ, κερδισε 2, και ειχε και 2 λάθη .


5. SAKOTA
Μπήκε για λίγο, και φάνηκε για αλλη μια φορά πως είναι παίκτης ψυχολογίας. Με το ζεστό χειροκρότημα στην είσοδό του, πήρε τα απάνω του, πέτυχε ένα ωραίο καλάθι κι είχε κι ένα κλέψιμο στα 6'06" που πάτησε παρκέ .


8. MILOSEVIC
Στα γνωστά επίπεδα. Έδωσε λύσεις κάτω από το καλάθι (4ρ), 1 ασιστ, 3 φαουλ, 1 κερδισμένο, σκόραρε και 10 πόντους με 2/3 2π, 2/3 3π σε 23'53".

11. SCRUBB
Από ότι γράφτηκε τελευταια του παρουσια στη 12άδα / Δεν έπαιξε και πάλι καθόλου .


12. ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
Με τον DJ να τον 'ταϊζει' έβαλε ξεκουραστα καλάθια.. 19π από 4/4 1π, 6/14 2π, 1/1 3π (δε χρειαζόταν να τραβιέται έξω να σουτάρει όπως σε άλλα ματς φέτος - σε 15 έχει σουτάρει πάνω από 2τρ), πήρε 8ρ (5-3) έδωσε 4 ασιστ, ειχε 1 κλεψιμο, 1 λαθος 3 φαουλ και 4 κερδισμενα σε 26'51"


13. CARTER
Συνέχισε τις καλές εμφανίσεις, 10π με πολύ καλά νούμερα (2/2 1π, 1/2 2π, 2/4 3π), 2ρ, 2ασ, 1κλ, 2 φαουλ, 3 κερδισμένα, 1 λαθος κι έφαγε 1 ταπα σε 27'37".

15. ΣΑΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ
Μπήκε για λίγο και δεν ήταν κακός. 2π, 2-1 ρημπ σε 6'23".


19. ΚΑΤΣΙΒΕΛΗΣ
Ξεκίνησε πεντάδα - άλλη μια άχρωμη επιθετικά εμφάνιση (3π από 3/4 1π, 0/1 2π 0/1 3π - αισίως 1/22). Πήρε 2-1 ρημπ, είχε 1 κλέψιμο, 3 φαουλ , 2 κερδισμένα σε 19'33".


20. ΚΑΛΑΜΠΟΚΗΣ
Θετικός γενικά ο 37+χρονος γκαρντ, είχε 11π από 4/4 2π και 1/4 3π, πήρε 6 (5-1) ρημπάουντ, εδωσε 1 ασιστ, είχε 2 κλεψιματα, 1 λαθος, 3 φαουλ σε 17'08".


22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Τροφοδοτηθηκε καλά και είχε 15π (5/7 1π, 5/7 2π) σε 15'02", μαζί με 3-0 ρημπ, 7 κερδισμενα φαουλ, 1 λαθος . Μια χαρά ..




Θετικός στο ντεμπούτο του ο Μανωλόπουλος. Μου άρεσε πχ κάποια άμεσα timeout σε κάτι κακές άμυνες ή η αλλαγη του Καλαμποκη για τις κακές του επιλογές κι ενώ είχε σκοράρει πχ.


ο Σάλε στα επίσημα
ashton
βιντεάκι από το χθεσινό ματς
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.