Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ελλάδα - Σερβία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
aegeansheed
Στο Ηράκλειο.

Ο μόνιμα εγκατασταθείς ρεπόρτερ του Μπάσκετφόρουμ στην ευρύτερη περιοχή Conan1984 (νομίζω) ή σκέτο "Κόναν", έχει αναλάβει την κάλυψη του ηβέντ και τις λεπτομέρειες του αγώνα. smile.gif

-Κόναν μας ακούς; Ποιό είναι το κλίμα που εισπράττεις από τον κόσμο στο Ηράκλειο; Πόσο δίνει να φάει πάγκο ο Ντόρσυ με τη μία στο πρώτο ματς μετά τις δηλώσες του κόουτςΣκουρτ ότι τον εμπιστεύεται; Σε πόσα δευτερόλεπτα αγώνα θα φύγουν με ντισκαλιφγιέ Μπουρούσης-Παπαγιάννης μετά τις μαγκιές/τσαμπουκάδες με τους Σέρβους;
Conan1982
1982 αλλά επειδή μου αφαίρεσες και δεν πρόσθεσες χρόνια δεν με πειράζει smiley.gif

Με όσους μιλάω βασικά μας αρκεί που θα δούμε από κοντά τον αγώνα παρά να τον αναλύσουμε. Κι εγώ περιμένω από ανυπομονησία γιατί 3-4 χρόνια έχω φύγει από την Αθήνα και ακόμα έχω σύνδρομο στέρησης από τους αγώνες της Ευρωλίγκα στο ΣΕΦ (και καλά που έχει έρθει στο Ηράκλειο ο Ολυμπιακός 1-2 φορές να πάρω την τζούρα μου)
Προσωπικά πάντως είμαι ξενερωμένος που δεν θα δω από κοντά τον Γιόκιτς που είναι η μεγάλη συμπάθεια μου.
Επίσης αν είναι να παιχτεί ξύλο να φωνάξουμε τιμητικά τον Σόφο που και να φάει μερικές στο σβέρκο το μόνο που θα πάθει θα είναι να νευριάσει και να κυνηγά τον "άτυχο" που είχε την έμπνευση.
Αφού με το ροτέιτον το ξέρουμε, όταν σφίγγουν τα πράγματα περιορίζεται, αλλά εντάξει μερικά λεπτάκια θα τα πάρει ο Ντόρσεϋ για να μας ξανάρθει αν και με τις άμυνες των Σέρβων δεν νομίζω να κάνει κάτι.
pan24
Εγω ρε παιδια πιστευω οτι σε μια δουλεμενη ομαδα ο Ντορσευ κανει διαφορα στην Ευρωπη
Δεν χρειαζεται να κανει κατι αλλο περα απο το να στεκεται στην αδυνατη πλευρα με μερικα plays για αυτον και προσφερει spacing που τοσο λειπει
Βεβαια σε διαδικασια προκριματικων με παικτες που μαζευονται για ελαχιστες μερες και δυσκολα μπορει να δουλευτει κατι δεν προκειται να αποδωσει καποιος που χρειαζεται ομαδικη δουλεια για να αναδειχθει,ποσο μαλλον αν δεν ξερει το Ευρωπαικο μπασκετ
Εδω ακομα και ο Καλαθης ηταν επιπεδα κατω απο τον Παναθηναικο στα φιλικα επειδη και αυτος μεσω της ομαδικης λειτουργιας αναδεικνυεται

Ξερουμε ποτε θα ανακοινωθει η τελικη 12αδα;
Ειδε κανενας τους Σερβους στα φιλικα τους;
Andre Miller
QUOTE (pan24 @ Sep 12 2018, 12:54 ) *
Εγω ρε παιδια πιστευω οτι σε μια δουλεμενη ομαδα ο Ντορσευ κανει διαφορα στην Ευρωπη
Δεν χρειαζεται να κανει κατι αλλο περα απο το να στεκεται στην αδυνατη πλευρα με μερικα plays για αυτον και προσφερει spacing που τοσο λειπει
Βεβαια σε διαδικασια προκριματικων με παικτες που μαζευονται για ελαχιστες μερες και δυσκολα μπορει να δουλευτει κατι δεν προκειται να αποδωσει καποιος που χρειαζεται ομαδικη δουλεια για να αναδειχθει,ποσο μαλλον αν δεν ξερει το Ευρωπαικο μπασκετ
Εδω ακομα και ο Καλαθης ηταν επιπεδα κατω απο τον Παναθηναικο στα φιλικα επειδη και αυτος μεσω της ομαδικης λειτουργιας αναδεικνυεται

Ξερουμε ποτε θα ανακοινωθει η τελικη 12αδα;
Ειδε κανενας τους Σερβους στα φιλικα τους;

Ας το θέσουμε αλλιώς: ο Μάτζαρης τι καλύτερο θα δώσει; Το παιδί αυτό (ο Ντόρσει) δεν έχει υποχρέωση να παίζει στην Εθνική και έχει ταλέντο στο σκοράρισμα πράγμα που λείπει στην Εθνική. Δεν θα τον βγάλουμε ανεπαρκή επειδή σε σκόρπια λεπτά σε δύο φιλικά δεν μπόρεσε να βάλει σουτ, έτσι δεν είναι;
drunk guy
QUOTE(Andre Miller @ Sep 12 2018, 18:27 ) *
Ας το θέσουμε αλλιώς: ο Μάτζαρης τι καλύτερο θα δώσει; Το παιδί αυτό (ο Ντόρσει) δεν έχει υποχρέωση να παίζει στην Εθνική και έχει ταλέντο στο σκοράρισμα πράγμα που λείπει στην Εθνική. Δεν θα τον βγάλουμε ανεπαρκή επειδή σε σκόρπια λεπτά σε δύο φιλικά δεν μπόρεσε να βάλει σουτ, έτσι δεν είναι;

κυριως σουτ εχει δε θα το ελεγα ταλεντο στο σκοραρισμα. γενικα επειδη παιζει στο νβα νομιζω οτι εχουμε υπερβολικες προσδοκιες απο αυτον. ο ντορσει ειναι πολυ πισω σε αρκετα πραγματα και το σουτ ειναι το μονο που εχει σε υψηλο βαθμο.ακομα κι αυτο ομως δε σημαινει οτι θα μπει μεσα 10 λεπτα και θα κολλησει 4 τριποντα. ο ντορσει ειναι ενα project για την εθνικη που αυτη τη στιγμη δεν εχει θεση στην ομαδα τοσο αγωνιστικα οσο και εξωαγωνιστικα.κι εγω αν πηγαινα σε μια ομαδα στην οποια δεν ξερω κανεναν ,οι περισσοτεροι παικτες γνωριζονται προσωπικα μεταξυ τους και μιλανε μια γλωσσα που δεν καταλαβαινω θα ημουν φουλ ψαρωμενος και λογικο ειναι. θεωρω ομως οτι προκειμενου να τον κρατησει ψημενο ο σκουρτοπουλος πρεπει να τον κρατησει στο ροστερ ακομα κι αν ειναι εντελως εκτος κλιματος οπως λεγεται. οσον αφορα τη συγκριση με το μαντζαρη ακομα και το γεγονος οτι ο μαντζαρης ξερει τα μικρα ονοματα των συμπαικτων του ειναι θετικο. ειδες πχ ο λαρεντζακης χωρις να εχει ιδιαιτερη ποιοτητα ποσο πιο ανετα παιζει διοτι στα παραθυρα ειναι εκει from day one που λενε και στο χωριο μου smiley.gif
Andre Miller
QUOTE (drunk guy @ Sep 12 2018, 18:55 ) *
κυριως σουτ εχει δε θα το ελεγα ταλεντο στο σκοραρισμα. γενικα επειδη παιζει στο νβα νομιζω οτι εχουμε υπερβολικες προσδοκιες απο αυτον. ο ντορσει ειναι πολυ πισω σε αρκετα πραγματα και το σουτ ειναι το μονο που εχει σε υψηλο βαθμο.ακομα κι αυτο ομως δε σημαινει οτι θα μπει μεσα 10 λεπτα και θα κολλησει 4 τριποντα. ο ντορσει ειναι ενα project για την εθνικη που αυτη τη στιγμη δεν εχει θεση στην ομαδα τοσο αγωνιστικα οσο και εξωαγωνιστικα.κι εγω αν πηγαινα σε μια ομαδα στην οποια δεν ξερω κανεναν ,οι περισσοτεροι παικτες γνωριζονται προσωπικα μεταξυ τους και μιλανε μια γλωσσα που δεν καταλαβαινω θα ημουν φουλ ψαρωμενος και λογικο ειναι. θεωρω ομως οτι προκειμενου να τον κρατησει ψημενο ο σκουρτοπουλος πρεπει να τον κρατησει στο ροστερ ακομα κι αν ειναι εντελως εκτος κλιματος οπως λεγεται. οσον αφορα τη συγκριση με το μαντζαρη ακομα και το γεγονος οτι ο μαντζαρης ξερει τα μικρα ονοματα των συμπαικτων του ειναι θετικο. ειδες πχ ο λαρεντζακης χωρις να εχει ιδιαιτερη ποιοτητα ποσο πιο ανετα παιζει διοτι στα παραθυρα ειναι εκει from day one που λενε και στο χωριο μου smiley.gif




Εδώ είναι τρια από τα καλύτερα του παιχνίδια πέρυσι. Εντάξει κατά κύριο λόγο σουτέρ είναι, αλλά κανει και μια δυό ηρωικές μπούκες smiley.gif
Δεν ξέρω, παίζει να μην είδα και κανένα παιχνίδι των Χοκς την περασμένη σεζόν.
Σίγουρα δεν θα είναι ο μεσσίας της Εθνικής, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον, αλλά όπως έγραψαν και άλλοι, πρέπει να καλλιεργηθεί η σχέση του παίκτη με την ομάδα, από την Αμερική ήρθε, θέλει σωστούς χειρισμούς η υπόθεση.
pan24
QUOTE (drunk guy @ Sep 12 2018, 18:55 ) *
κυριως σουτ εχει δε θα το ελεγα ταλεντο στο σκοραρισμα. γενικα επειδη παιζει στο νβα νομιζω οτι εχουμε υπερβολικες προσδοκιες απο αυτον. ο ντορσει ειναι πολυ πισω σε αρκετα πραγματα και το σουτ ειναι το μονο που εχει σε υψηλο βαθμο.ακομα κι αυτο ομως δε σημαινει οτι θα μπει μεσα 10 λεπτα και θα κολλησει 4 τριποντα. ο ντορσει ειναι ενα project για την εθνικη που αυτη τη στιγμη δεν εχει θεση στην ομαδα τοσο αγωνιστικα οσο και εξωαγωνιστικα.κι εγω αν πηγαινα σε μια ομαδα στην οποια δεν ξερω κανεναν ,οι περισσοτεροι παικτες γνωριζονται προσωπικα μεταξυ τους και μιλανε μια γλωσσα που δεν καταλαβαινω θα ημουν φουλ ψαρωμενος και λογικο ειναι. θεωρω ομως οτι προκειμενου να τον κρατησει ψημενο ο σκουρτοπουλος πρεπει να τον κρατησει στο ροστερ ακομα κι αν ειναι εντελως εκτος κλιματος οπως λεγεται. οσον αφορα τη συγκριση με το μαντζαρη ακομα και το γεγονος οτι ο μαντζαρης ξερει τα μικρα ονοματα των συμπαικτων του ειναι θετικο. ειδες πχ ο λαρεντζακης χωρις να εχει ιδιαιτερη ποιοτητα ποσο πιο ανετα παιζει διοτι στα παραθυρα ειναι εκει from day one που λενε και στο χωριο μου smiley.gif

Πρεπει να εχουμε στο νου μας το γενικοτερο πλαισιο
Τα παραθυρα ειναι το ταξιδι οχι ο προορισμος smiley.gif

Ο Ντορσει ακομα τουλαχιστον ειναι ενας καλος σουτερ και οχι πολλα περισσοτερα
Ομως ειναι ακριβως το ειδος γκαρντ που θελουμε στην στημενη γυρω απο τον Αντετοκουνμπο ομαδα που θα εμφανιστει στο παγκοσμιο
Δηλαδη ο γκαρντ που μπορει να βαλει τα σουτ που θα βγουν και προσφερει spacing
Τετοιος ειναι και ο παλιος Μαντζαρης που εγραφε τριποντο οχι αυτος που σουταρε Ευρωλιγκα με 27,5%

Οτιδηποτε εξτρα κανουν δηλαδη drive η δημιουργια(πχ Σλουκας) ακομα καλυτερα

Αν δουμε και τα γκαρντ μας περα απο τον Σλουκα και τον Καλαθη εχουμε τον Λαρεντζακη που κανει λιγα πραγματα για τοπ επιπεδο,τον περιορισμενων δυνατοτητων Μαντζαρη που αν δεν γυρισει στην προπερσινη του κατασταση δεν μπορει να προσφερει και τον Παππα που καλως η κακως δεν υπολογιζεται

Ο Ντορσει ειναι το μεγαλυτερο προτζεκτ για το αμεσο μελλον στα γκαρντ
Εχει την ιδιαιτεροτητα οτι ειναι μεγαλωμενος στην Αμερικη,χωρις καποιο δεσιμο με την χωρα,και χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο να ερχεται στην Εθνικη περα απο το οτι το γουσταρει
Αν τον κοψεις τωρα μαλλον τον χανεις και για το μελλον
Καλυτερο να τον εχεις στην 12αδα κι ας μην παιξει για να νιωθει μελος της ομαδας και να μπαινει στο κλιμα εν οψει παγκοσμιου
drunk guy
QUOTE(pan24 @ Sep 12 2018, 20:04 ) *
Πρεπει να εχουμε στο νου μας το γενικοτερο πλαισιο
Τα παραθυρα ειναι το ταξιδι οχι ο προορισμος smiley.gif

Ο Ντορσει ακομα τουλαχιστον ειναι ενας καλος σουτερ και οχι πολλα περισσοτερα
Ομως ειναι ακριβως το ειδος γκαρντ που θελουμε στην στημενη γυρω απο τον Αντετοκουνμπο ομαδα που θα εμφανιστει στο παγκοσμιο
Δηλαδη ο γκαρντ που μπορει να βαλει τα σουτ που θα βγουν και προσφερει spacing
Τετοιος ειναι και ο παλιος Μαντζαρης που εγραφε τριποντο οχι αυτος που σουταρε Ευρωλιγκα με 27,5%

Οτιδηποτε εξτρα κανουν δηλαδη drive η δημιουργια(πχ Σλουκας) ακομα καλυτερα

Αν δουμε και τα γκαρντ μας περα απο τον Σλουκα και τον Καλαθη εχουμε τον Λαρεντζακη που κανει λιγα πραγματα για τοπ επιπεδο,τον περιορισμενων δυνατοτητων Μαντζαρη που αν δεν γυρισει στην προπερσινη του κατασταση δεν μπορει να προσφερει και τον Παππα που καλως η κακως δεν υπολογιζεται

Ο Ντορσει ειναι το μεγαλυτερο προτζεκτ για το αμεσο μελλον στα γκαρντ
Εχει την ιδιαιτεροτητα οτι ειναι μεγαλωμενος στην Αμερικη,χωρις καποιο δεσιμο με την χωρα,και χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο να ερχεται στην Εθνικη περα απο το οτι το γουσταρει
Αν τον κοψεις τωρα μαλλον τον χανεις και για το μελλον
Καλυτερο να τον εχεις στην 12αδα κι ας μην παιξει για να νιωθει μελος της ομαδας και να μπαινει στο κλιμα εν οψει παγκοσμιου

συμφωνω 100% και με σενα και με τον μιλλερ απο πανω γι αυτο και εγραψα οτι παρολο που αυτη τη στιγμη δειχνει να ειναι εκτος κλιματος πρεπει να βρισκεται στο τελικο ροστερ ανεξαρτητως της αγωνιστικης του καταστασης. αλλωστε το ειχα γραψει και σε αλλο τοπικ οτι κατα τη γνωμη μου οι 2 παικτες που θα κοπουν πρεπει να ειναι απο τα forwards οπου υπαρχει υπεραριθμια
Spectator
Larentzakis & Margaritis out ?
stefkorner
QUOTE (Spectator @ Sep 13 2018, 02:53 ) *
Larentzakis & Margaritis out ?



tragic
για Λαρετζακης ! πραγματικα απαραδεκτος Σκουρτοπουλος ! απλα περιμενω να δω εικονα και αποτελεσμα !μεχρι τοτε δεν κραζω smiley.gif
Spectator
Τελικα καποιοι παικτες παραμενουν δεδομενοι στον εγκεφαλο των υπευθυνων (ακολουθουν σκεψεις ασχέτου εν θυμώ): ο Ντορσεϋ θα μπορουσε μια χαρα να κατεβασει την μπαλα απο το κεντρο και να κανει χειρονομίες «ηρεμα ηρεμα» όπως και ο Μαντζαρης. Στην παρουσα φαση ειναι και οι δυο τρουπες στην αμυνα, οπότε ? 19.gif
stefkorner
περα απο καθε λογικη το κοψιμο Λαρετζακη κατ εμε
με την εικονα Ντορσει και Μαντζαρη κανονικα ηταν ο 3ος γκαρντ που θα μπορουσε να βασιστει μετα τους Καλαθη- Σλουκα(και η πρωτη αλλαγη στα γκαρντ θα ελεγα..)
χωρις να υποστηριζω οτι επρεπε να κοπει ο Ντορσει ,αν και η εικονα του ηταν δραματικη και το παιδι αλλου πατουσε κ αλλου βρισκοταν στο τουρνουα στ παρισι ! οπως εχω ξαναγραψει δεν θεωρω πως ειναι οτι πιο ευκολο να κοψεις παικτη που ηρθε απο Αμερικη και τον θες και για το μελλον ! σ αυτο δικαιολογω τον Σκουρτοπουλο.

απο την αλλη η παρουσια Βασιλοπουλου δικαιολογειται μονο λογω προσωπικοτητας! κατα τ αλλα μιλαμε για εναν παικτη που δυστυχως αγωνιστικα δεν φαινεται μπρορει να σταθει σε αυτο το επιπεδο (φανηκε και στην μεταβαση του απο Αρη σε Αεκ,οπου στην Αεκ εκλεισε την χρονια χωρις να εχει ρολο.. )

3.ος -4.ος σε σειρα για την θεση4 ,πισω απο Πριντεζη-Μητογλου και ισως Μαργαριτη
και 4.ος στην θεση 3 ,πισω απο τους δυο Παπ και Θαναση !
αν καταφερει να του βρει χρονο ο Σκουρτοπουλος σε αυτο το ματς με την Σερβια πραγματικα θα εκπλαγω..
akratacity
Επειδη βλεπω να γινεται λογος κυριως για τον Λαρεντζακη, πιστευω οτι το κοψιμο του Μαργαριτη ειναι ακομα πιο τραγικο. Ηταν εξαιρετικος στον προηγουμενο γυρο των προκριματικων και μπορει να βοηθησει και στις δυο θεσεις των ψηλων. Η μονη δικαιολογια που μπορω να δεχτω ειναι οτι πηρε τον Παπαγιαννη για να αντιταχθει στα ψηλα κορμια των Σερβων η τον Βασιλοπουλο για να εχει εναν ακομα παιχτη που μπορει να αμυνθει αποτελεσματικα σε παραπανω απο μια θεσεις. Αλλα και παλι θεωρω αδικο το κοψιμο Μαργαριτη.

Μαργαριτης-Λαρεντζακης και Γιαννοπουλος (που δεν ηταν καν στη 14αδα) θα επρεπε να ειναι στη 12αδα. Δηλαδη με Παπανικολαου-Παπαπετρου στην ομαδα τι μπορει να δωσει παραπανω ο συμπαθης Θανασης; Η μηπως εχουμε τοσους σουτερ που δεν μας χρειαζεται ενας ακομα;
stefkorner
QUOTE (akratacity @ Sep 13 2018, 03:37 ) *
Επειδη βλεπω να γινεται λογος κυριως για τον Λαρεντζακη, πιστευω οτι το κοψιμο του Μαργαριτη ειναι ακομα πιο τραγικο. Ηταν εξαιρετικος στον προηγουμενο γυρο των προκριματικων και μπορει να βοηθησει και στις δυο θεσεις των ψηλων. Η μονη δικαιολογια που μπορω να δεχτω ειναι οτι πηρε τον Παπαγιαννη για να αντιταχθει στα ψηλα κορμια των Σερβων η τον Βασιλοπουλο για να εχει εναν ακομα παιχτη που μπορει να αμυνθει αποτελεσματικα σε παραπανω απο μια θεσεις. Αλλα και παλι θεωρω αδικο το κοψιμο Μαργαριτη.

Μαργαριτης-Λαρεντζακης και Γιαννοπουλος (που δεν ηταν καν στη 14αδα) θα επρεπε να ειναι στη 12αδα. Δηλαδη με Παπανικολαου-Παπαπετρου στην ομαδα τι μπορει να δωσει παραπανω ο συμπαθης Θανασης; Η μηπως εχουμε τοσους σουτερ που δεν μας χρειαζεται ενας ακομα;


o Mαργαριτης υποθετω θα ηταν στην 12δα αντι του Παπαγιαννη,αν ο Παπαγιαννης δεν ηταν τοσο θετικος ,επιθετικα εστω, στο τελευταιο φιλικο (κατι το οποιο δεν περιμενε κανεις μας νομιζω..)
βεβαια επισης κανεις δεν μπορει να ξερει με τον Σκουρτοπουλο ...
αν τελικα η προβα με Γαλλια αποτελουσε κριτηριο για το ποιοι θα κοβοντουσαν,καθως κοπηκε ο Λαρετζακης
παροτι ηταν ο ενας απο τους μολις 2-3 που δειξαν καλη εικονα, σε αυτο το ματς..
Andre Miller
Οι Λαρετζάκης-Μαργαρίτης ήταν οι δύο παίκτες που ήταν ευκολότερο για τον προπονητή να τους κόψει και το έκανε. Στεναχωρήθηκα για τον Λαρετζάκη που είχε εντυπωσιάσει προχθες, αλλά και για τον 35αρι φέρελπι Μαργαρίτη!
Αλλοι παίκτες θα δυσαρεστούνταν περισσότερο αν κόβονταν, ενώ αυτοί οι δύο υποτίθεται θα πρέπει να είναι ικανοποιημένοι που έφτασαν ως εδώ huh.gif
aegeansheed
Εντάξει ρε παιδιά, τί να πούμε θα συνέβαινε αυτό με τα κοψίματα, το λέγαμε από πριν, φαινόταν ότι θα φτάναμε εδώ και θα υπήρχαν 10 διαφορετικές απόψεις, που όλες έχουν βάση κατά ένα μέρος, η κάθε μία είναι σωστή και τεκμηριωμένη, αλλά την τελική απόφαση θα την έπαιρνε όποιος ήταν coach.

Βασιλόπουλος, Αθηναίου, Γιαννόπουλος, Μαργαρίτης, Λαρεντζάκης και όλα τα παιδιά που έπαιξαν στα προκριματικά ως τώρα στάθηκαν στο ύψος τους και έβγαλαν ασπροπρόσωπη την Εθνική σε αυτό το ρεζιλίκι που λέγεται παράθυρα Εθνικών Ομάδων ευρωπαϊκού μπάσκετ 2017-18. Για την ακρίβεια έπαιξαν σε ένα επίπεδο πολύ ανώτερο από αυτό που βρίσκονται όσοι διοικούν το ελληνικό και το ευρωπαϊκό μπάσκετ και γράφω απόψε ξανά μόνο και μόνο για να τους ξαναδώσω συγχαρητήρια για όσα πρόσφεραν και όσα ελπίζω να ξαναδώσουν.

Δε θα μας βάλουν να τσακωθούμε κιόλας για το ποιός πρέπει να βρίσκεται σε μια αποστολή ή όχι. Τώρα το ματσάπ είναι το σημαντικό, αυτοί οι αγώνες (δεν ξέρω καν, δεν ασχολούμαι, ούτε θα δω), οπότε η όποια αποστολή έχει (υποτίθεται) ένα πλάνο πίσω από αυτήν και δεν έχει να κάνει με τί έγινε στα προηγούμενα ματς. Η ζωή συνεχίζεται και προχωράει για ό,τι καλύτερο.

Προσωπικά δε με χαλάει το γεγονός ότι ο Σκουρτόπουλος διάλεξε Παπαπέτρου αντί Μαργαρίτη ή Παπανικολάου αντί Γιαννόπουλου ή Σάκοτα, αρκεί να δωθούν ευκαιρίες σε όσους παίκτες φάνηκαν αντικειμενικά ότι μπορεί να κληθούν εκ νέοου σε προετοιμασίες της Εθνικής (προσωπικά συμπάθησα Γιαννόπουλο, Μαργαρίτη και ίσως Λαρεντζάκη-αν και πήγε αντικειμενικά καλύτερα απ' ότι εννοώ ότι μου άρεσε, ασφαλώς Βασιλόπουλο, που είναι προσωπική αδυναμία, αλλά λόγω ηλικίας "απαγορευτική" επιλογή-σε μεγάλο βαθμό). Και ασφαλώς να δωθούν και χρόνοι συμμετοχής και ρόλοι.

Δεν πιστεύω στον Σκουρτόπουλο, ούτε στην ομοσπονδία αυτή, γι' αυτό λέω ότι δεν ασχολούμαι... όπως επίσης δεν πιθανολογώ ότι θα γίνουν αυτά που θα ήθελα να δω (βλ. προηγ. παράγραφο), αλλά τα σχολιάζω.

Τουλάχιστον για τα πιο νέα παιδιά που συμμετείχαν στα προκριματικά η απόρριψη αυτή ας είναι ένα προσωπικό κίνητρο για να βάλουν υψηλότερους στόχους φέτος και να θέσουν τον πήχη πιο πάνω με σκοπό μια νέα κλήση, πέραν των φιλοδοξιών με τις ομάδες τους και την προσωπική τους ατζέντα.
ethn
QUOTE(Andre Miller @ Sep 12 2018, 23:18 ) *
Οι Λαρετζάκης-Μαργαρίτης ήταν οι δύο παίκτες που ήταν ευκολότερο για τον προπονητή να τους κόψει και το έκανε. Στεναχωρήθηκα για τον Λαρετζάκη που είχε εντυπωσιάσει προχθες, αλλά και για τον 35αρι φέρελπι Μαργαρίτη!
Αλλοι παίκτες θα δυσαρεστούνταν περισσότερο αν κόβονταν, ενώ αυτοί οι δύο υποτίθεται θα πρέπει να είναι ικανοποιημένοι που έφτασαν ως εδώ huh.gif



Όπως ακριβώς το περιγράφεις! Και τελικά, για μια ακόμα φορά αποδεικνυεται ότι η απόδοση ή το φορμάρισμα ενός παίκτη δεν είναι αρκετό για την θέση στη 12άδα

Pierce
Ο Μπορούσης ακόμα και στα 40 του θα θέλει 3 Παπαγιάννηδες για πρωινό.
Και αυτό δεν το λέω για να τιμήσω τον Μπουρούση.
Andre Miller
Καλή η άμυνα του Ταϊλερ στον Μπόγκνταν στο τέλος. Βγάζει ενέργεια και ας μην έχει σκοράρει ακόμα.
Ο Ιωάννης έγινε σουτέρ; Η μας δημιουργεί ψευδαισθήσεις;
stevebucknall11
QUOTE (Pierce @ Sep 13 2018, 21:30 ) *
Ο Μπορούσης ακόμα και στα 40 του θα θέλει 3 Παπαγιάννηδες για πρωινό.
Και αυτό δεν το λέω για να τιμήσω τον Μπουρούση.

Eμένα μ' άρεσε ο Παπαγιάννης, μάλλον γιατί τον περίμενα χειρότερο. Απέναντι σε αργούς ψηλούς μπορεί να ανταποκριθεί στην άμυνα. Είναι βέβαια πολύ άγουρος ακόμα, αλλά οι ψηλοί γενικότερα αργούν να ολοκληρώσουν το παιχνίδι τους. Κατά τα λοιπά, φανταστικός ο Σλούκας, ο Παπαπέτρου φαίνεται να έφτιαξε αρκετά το σουτ του το καλοκαίρι, καλοί οι Πρίντεζης και Παπανικολάου, αγωνιστικός ο Βασιλόπουλος, αν και δεν έχει την παλιά ταχύτητα, εκρηκτικότητα, άλμα. Νομίζω και ο προπονητής διάβασε καλά το παιχνίδι. Μεγάλο πρόβλημα τα 3 φάουλ του Καλάθη.
stefkorner
Ιωαννη μπορεις και με καμπυλη 56.gif
stevebucknall11
Αφού αρχίσαμε να παίρνουμε τα μακρινά ριμπάουντ, δεν φοβόμαστε τίποτα.
boumtze-boumtze
Μυρισε μπακοσμιο...
T.W.Is.M.
Εδω ειμαι κι εγω!!! Μη μου πειτε πως δε με περιμενατε σημερα! smiley.gif
Ακουγεται πως η αποστολη της Σερβιας θα παει το βραδυ στον Κιαμο κι αυτος για να τους τιμησει, τους εχει ετοιμασει μια διασκευη ενος παλιου του ασματος:
Χωρις νερο μπορω, χωρις Πιτσιλκα οχι...
Στο Βελιγραδι βαλτε και τον Τολιβερ! shot.gif

ΥΓ.Την Κυριακη θελω να χασουμε! smiley.gif
m-papous
Τελικά Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ είχε πάλι δίκαιο. Δεν χρειάζεται προπονητής για να προκριθείς. Μια χαρά τα καταφέρνει ο Σκουρτόπουλος. Τα 2 Αοράκια νάχουμε και όλα καλά.
benchwarmer
Μπράβο στα παιδιά, πλέον μόνο μαθηματικά μπορεί να χαθεί η πρόκριση, και δεν θα χαθεί.
Είναι φυσικά τόσο ιδιαίτερες οι καταστάσεις (τόσο με το θέμα της Ευρωλίγκας όσο και με αυτό του Γιάννη) που δεν μπορεί να γίνει κανένας μακροχρόνιος σχεδιασμός, κοιτάμε παιχνίδι-παιχνίδι και μέχρι στιγμής τα πάμε περίφημα.
Andre Miller
Για το Βαγγέλα κάθε ριμπάουντ έστω και ένα πόντο εκτός ρακέτας είναι μακρυνό biggrin.gif
Και δεν παραλείπει ποτέ να το τονίσει!
Πότε νικήσαμε τελευταία φορά τους Σέρβους; Μεγάλη νίκη!
T.W.Is.M.
QUOTE(Andre Miller @ Sep 13 2018, 22:57 ) *
Πότε νικήσαμε τελευταία φορά τους Σέρβους; Μεγάλη νίκη!


Σε επισημο ματς νομιζω πως η τελευταια νικη ηταν το 2011 στους αγωνες καταταξης του Ευρωμπασκετ(που εδιναν θεσεις για το προολυμπιακο). Ομως απο τοτε μπορω να θυμηθω μονο ενα επισημο παιχνιδι, το νοκ αουτ στους 16 του Μουντομπασκετ το 2014.
Andre Miller
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 13 2018, 23:16 ) *
Σε επισημο ματς νομιζω πως η τελευταια νικη ηταν το 2011 στους αγωνες καταταξης του Ευρωμπασκετ(που εδιναν θεσεις για το προολυμπιακο). Ομως απο τοτε μπορω να θυμηθω μονο ενα επισημο παιχνιδι, το νοκ αουτ στους 16 του Μουντομπασκετ το 2014.

Ούτε εγώ unsure.gif Όπως και να 'χει Μεγάλη Νίκη!
Conan1982
Ήταν ωραίο το κλίμα χθες, εκτός από μια εξέδρα πίσω από τις μπασκέτες βρισκόταν ανακατεμένοι και αλλού μερικοί σέρβοι, μερικοί με σημαίες, έβγαλαν και φωτογραφίες με δικούς μας, ωραία ατμόσφαιρα, ένα κύριος μάλιστα είχε νευριάσει γιατί κατά την γνώμη του δεν έπρεπε να γιουχάρουμε εθνικές ομάδες!!! Όπου γιούχα το Ουουυυ, ούτε βρισιές, ούτε τίποτα, μάλλον έπρεπε να είχε δει άλλους αγώνες του παρελθόντος με λιγότερο φιλική ατμόσφαιρα.

Απ' όλους μόνο ο Παπαγιάννης μου φάνηκε αρνητικός.
Ο Ντόρσεϋ μερικές φορές φαινόταν να μην ξέρει που ακριβώς να πάει, αλλά μου έκανε εντύπωση τον είχαν ακροβολισμένο για τρίποντο και στο διάστημα που ήταν μέσα ήταν αρκετές φορές σε απόσταση από τον αμυντικό του αλλά δεν του έδωσαν πάσα για τρίποντο, πως να φανεί το παιδί, στην προθέρμανση το σουτ του μου φάνηκε εξαιρετικό πάντως.

Η αίσθηση είναι πάντως πως 2 γκαρντ υπάρχουν και εμπιστεύεται, τον Σλούκα και τον Καλάθη, οπότε αναγκαστικά πάει σε ψηλά σχήματα και ο Ντόρσεϋ-Μάντζαρης είναι απλώς για τις ανάσες που θα χρειαστούν.
Για τον Λαρεντζάκη πάντως δεν μπορώ να τον κατηγορήσω, κατ' αρχήν είναι 25 ετών, δεν είναι μικρός, έπειτα δεν έχει καλό ποσοστό ούτε στις βολές, ούτε στα δίποντα, ούτε στα τρίποντα αν και φέτος ήταν βελτιωμένος, δεν είναι καλός στις πάσες, το ότι μπορεί στην Α1 και σκοράρει εύκολα δεν λέει και πολλά. Έχουμε ανάγκη να βρούμε ελπιδοφόρους νέους αλλά δεν νομίζω ότι ο Λαρεντζάκης είναι ένας από αυτούς.
stefkorner
χωρις Μπουρουση και Πριντεζη με Γεωργια θα εχει πολυ ενδιαφερον να δουμε πως θα ανταποκριθουμε ,κοντρα σε ενα μαχιμο συνολο,οπως αυτο του Ζουρου!
ειπα πως ηθελα να περιμενω να δω την εικονα μας και τους ρολους χθες,για να κρινω ολοκληρωτικα τις επιλογες Σκουρτοπουλου!απο την στιγμη που εμφανισε πληρες στοχευμενο πλανο,πανω στα ατου της Σερβιας, με κατανομη ρολων και στους 12 παικτες ,αναμεσα σ αυτους και στον Βασιλοπουλο,εστω αυτο το λιγο ,δεν εχουμε παρα να του πουμε και μπραβο του coach ! οπως και να χει η ομαδα με αυτον 1ο προπονητη ,δειχνει να βγαζει περισσοτερη ηρεμια &σιγουρια στα κρισιμα απ οτι με τον στρατηγο Μισσα tongue.gif
akratacity
QUOTE (stefkorner @ Sep 14 2018, 12:05 ) *
χωρις Μπουρουση και Πριντεζη με Γεωργια θα εχει πολυ ενδιαφερον να δουμε πως θα ανταποκριθουμε ,κοντρα σε ενα μαχιμο συνολο,οπως αυτο του Ζουρου!
ειπα πως ηθελα να περιμενω να δω την εικονα μας και τους ρολους χθες,για να κρινω ολοκληρωτικα τις επιλογες Σκουρτοπουλου!απο την στιγμη που εμφανισε πληρες στοχευμενο πλανο,πανω στα ατου της Σερβιας, με κατανομη ρολων και στους 12 παικτες ,αναμεσα σ αυτους και στον Βασιλοπουλο,εστω αυτο το λιγο ,δεν εχουμε παρα να του πουμε και μπραβο του coach ! οπως και να χει η ομαδα με αυτον 1ο προπονητη ,δειχνει να βγαζει περισσοτερη ηρεμια &σιγουρια στα κρισιμα απ οτι με τον στρατηγο Μισσα tongue.gif

Ε βρε συ ο ενας (Σκουρτοπουλος) ειναι κανονικος προπονητης (εστω και χαμηλοτερου επιπεδου απο της εθνικης) και ο αλλος (Μισσας) ηταν ενας υπαλληλος της ομοσπονδιας που ειχε χρονια να προπονησει και τον εχει ξεπερασει το μπασκετ. Τι συγκρινεις τωρα.
stefkorner
QUOTE (akratacity @ Sep 14 2018, 18:14 ) *
Ε βρε συ ο ενας (Σκουρτοπουλος) ειναι κανονικος προπονητης (εστω και χαμηλοτερου επιπεδου απο της εθνικης) και ο αλλος (Μισσας) ηταν ενας υπαλληλος της ομοσπονδιας που ειχε χρονια να προπονησει και τον εχει ξεπερασει το μπασκετ. Τι συγκρινεις τωρα.


οταν οι παντες στο ευρωμπασκετ (οχι μονο οι Λιθουανοι) μιλουσαν για συνταξιουχο..coach ,που κοουτσαριζε σε γυναικειο, βρεθηκαν και εδω πολλοι να υποστηριζουν αυτο που ελεγε ο ιδιος Μισσας ,οτι δεν ξερουν απο ιστορια του μπασκετ!
νταξει σεβομαστε απεριοριστα το γυναικειο μπασκετ και οσους δουλευουν σε αυτο,αλλα δεν γινεται να μας πεισει κανεις οτι δεν μιλαμε για επι της ουσιας σχεδον διαφορετικα αθληματα..στηριζομενος απλα σε ιστορικα γεγονοτα !
δεν διαφωνω καθολου σε αυτο που μου απαντας λοιπον, απλα ακομα και τα προφανη ας τα διαχωριζουμε,ακομα και οταν σε εμας φαινονται πραγματα αυτονοητα.. !
οποτε ας πουμε οτι ο Σκουρτοπουλος ειναι τουλαχιστον κανονικος προπονητης ! καλος η κακος σε επιπεδο συλλογων ας τον κρινουμε σε βαθος χρονου,αν θελουμε να ειμαστε δικαιοι! σε επιπεδο εθνικων τα πρωτα του δειγματα ειναι καλα σε πρωτη φαση !αρχιζει να πειθει κ εμας τους πιο δυσπιστους rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.