Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Group E - Ljubljana
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2013
Pages: 1, 2, 3, 4
sacarame
ΡΕΚΟΡ ΟΜΑΔΩΝ


1. Γαλλία 2-0
2. Σερβία 2-0
3. Ουκρανία 1-1
4. Λιθουανία 1-1
5. Λετονία 0-2
6. Βέλγιο 0-2

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

11.09.2013

Λιθουανία-Γαλλία 22.00
Ουκρανία-Λετονία 15.30
Βέλγιο-Σερβία 18.45


13.09.2013

Γαλλἰα-Λετονία 22.00
Λιθουανία-Βέλγιο 15.30
Ουκρανία -Σερβία 18.45

15.09.2013

Λετονία-Βέλγιο 15.30
Ουκρανία-Λιθουανία 18.45
Σερβία-Γαλλία 22.00

Σχόλια για τον 5ο όμιλο. Το πρόγραμμα θα ενσωματωθεί σε λίγο.
koostas
ξεκαθαρρος ομιλος. οπως ειναι,ετσι θα τερματισουν...αντε γαλλια-σερβια θα παλεψουν για την πρωτη θεση...
ασε που γιατι φαβορι για την 4η θεση του αλλου ομιλου μπορει να ειμαστε εμεις μετα τη 2η αγωνιστικη, πιθανον ειναι και 2 να θελουν να αποφυγουν να βγουνε πρωτοι, ιδιως οι γαλλοι..

αντιστροφα, του δικου μας ομιλου οι πρωτοι (ισπανια και ιταλια μαλλον) θα εχουν τον πρωτο λογο στις σταυρωσεις για ημιτελικο...
η σλοβενια θα το παλεψει με μια των σερβια -γαλλια, και μετα θα εξαρτηθει ποιος θα περασει 4ος απο εμας..

ΥΓ γιατι αυτοι οι ομιλοι μπηκαν εδω και οχι στα important topics??
T.W.Is.M.
QUOTE(koostas @ Sep 9 2013, 23:59 ) *
ξεκαθαρρος ομιλος. οπως ειναι,ετσι θα τερματισουν...αντε γαλλια-σερβια θα παλεψουν για την πρωτη θεση...
ασε που γιατι φαβορι για την 4η θεση του αλλου ομιλου μπορει να ειμαστε εμεις μετα τη 2η αγωνιστικη, πιθανον ειναι και 2 να θελουν να αποφυγουν να βγουνε πρωτοι, ιδιως οι γαλλοι..

αντιστροφα, του δικου μας ομιλου οι πρωτοι (ισπανια και ιταλια μαλλον) θα εχουν τον πρωτο λογο στις σταυρωσεις για ημιτελικο...
η σλοβενια θα το παλεψει με μια των σερβια -γαλλια, και μετα θα εξαρτηθει ποιος θα περασει 4ος απο εμας..

ΥΓ γιατι αυτοι οι ομιλοι μπηκαν εδω και οχι στα important topics??


Να δω τους Γαλλους να προσπαθουν να χασουν για να μας αποφυγουν...
Στον ΝτεΚολο να μην ξεχασουν να το πουν... tongue.gif
sacarame
Πρόγραμμα και ώρες έτοιμα και εδώ.
minas gr
Λεττονια - Ουκρανια το πρωτο ματς ειναι το σημαντικο


Με νικη οι Ουκρανοι περνανε και οι Λεττονοι μενουν εξω..

Αν νικησουν οι Λεττονοι θα παρουν κ το Βελγιο στο τελος κ θα περασουν.

Αν νικησουν οι Ουκρανοι μπορουν να παρουν και τη Λιθουανια (γιατι οχιwink.gif και να πανε ακομα πιο ψηλα
rakos
οι φωστηρες του αντ1 για να μη χασουν την τρομερη τηλεθεαση του γιαννη του ομορφου προτιμησαν να μας δειξουν το βελγιο σερβια αντι για το γαλλια λιθουανια

ρε που μπλεξαμε φετος
ViC
3/3 τρίποντα ο Janicekons ο δολοφόνος...
GK_23
QUOTE(ViC @ Sep 11 2013, 15:55 ) *
3/3 τρίποντα ο Janicekons ο δολοφόνος...

Κάνει τεράστιο τουρνουά ο τύπος...

Αν υπολογίσουμε και τα σημερινά έχει 13/21 τρίποντα σε 5,5 ματς, δηλαδή κοντά 62% shot.gif


PanosIlio
Ο Jeter πως προφέρεται? ε? tongue.gif
ssoulliss
Τρομερή ευστοχία από τους Λετονούς! Γρήγορη ομάδα, με πολύ κίνηση και καλές τοποθετήσεις των ψηλών τους.

Οι Ουκρανοί δεν πρέπει να είναι τόσο κακή ομάδα πάντως.
GK_23
QUOTE(ssoulliss @ Sep 11 2013, 16:24 ) *
Τρομερή ευστοχία από τους Λετονούς! Γρήγορη ομάδα, με πολύ κίνηση και καλές τοποθετήσεις των ψηλών τους.

Οι Ουκρανοί δεν πρέπει να είναι τόσο κακή ομάδα πάντως.

Ακολουθώ τα live stats και αν μετράω σωστά στα shot charts, οι Ουκρανοί έχουν αστοχήσει σε περίπου 15 σουτ μέσα στη ρακέτα.

Τι στο καλό, τα χάνουν όντως κάτω από το καλάθι;
ssoulliss
Ο Κραβτσοβ έχει χάσει 3 λέιπ-απ και οι υπόλοιποι τεσσερα-πέντε σίγουρα.

Η προδιαγεγραμμένη νίκη με διαφορά των Λετονών, τους βάζει σε θέση ισχύως για πιθανές ισοβαθμίες. Δυσκολέυει τους Βέλγους που θέλουν, λέμε τώρα 69.gif , 2 νίκες για να συνεχίσουν...Ενώ οι Ουκρανοί στοχεύουν στους Λιθουανούς πλέον.
Zoys
QUOTE(GK_23 @ Sep 11 2013, 16:28 ) *
Ακολουθώ τα live stats και αν μετράω σωστά στα shot charts, οι Ουκρανοί έχουν αστοχήσει σε περίπου 15 σουτ μέσα στη ρακέτα.

Τι στο καλό, τα χάνουν όντως κάτω από το καλάθι;

Ισχύει, έχουν χάσει άφθονα σουτ οι ψηλοί των Ουκρανών, πολύ ατυχή τα τελειώματα τους κοντά στο καλάθι.

Κατά τα άλλα, ο γνωστός από τη Ρίγα σεσημασμένος 3-pointer Γιανισένοκς αποδεικνύει ποιος είναι ο πραγματικός μπόμπερ στο ματς!
Timemaster
ούτε και εμένα μου φαίνεται τόσο κακή η Ουκρανία για να χάνει με 30+ πόντους...

απλά από την μία χάσανε πολλά εύκολα καλάθια και από την άλλη οι παίχτες της μία στις 3 άμυνες ξεχνιούνται λιγάκι και η Λετονοί το εκμεταλλεύονται (έχουν και καλή βραδιά)
rolleyes.gif


πάντως μιλάμε για δύο από τις τέσσερις πρώτες ομάδες σε εύστοχα τρίποντα στο τουρνουά...
απλά η Ουκρανία σήμερα είναι πολύ κάτω από τα στανταρ της.
rakos
με πουστοζβονοφ και πουστοβι κανεις δε πηγε μπροστα
ViC
τα έχαναν μόνοι τους κάτω από το καλάθι παιδιά οι Ουκρανοί. Δεν είναι τόσο κακή ομάδα, απλώς θέμα ψυχολογίας ήταν. Δεν τους πήγε τίποτα. Φυσικά και οι Λετονοί ήταν εξαιρετικοί σήμερα. Οι Ουκρανοί με τόσο μεγάλη διαφορά που έχασαν δεν έχουν πιθανότητες σε τριπλή ισοβαθμία με Λιθουανία-Λετονία. Γιατί εκεί θα πάει μάλλον το πράγμα αν κερδίσουν τους Λιθουανούς. Οι Λετονοί, όμως, βάζουν πλώρη ακόμα και για τρίτη θέση στο γκρουπ. Και μας δείχνουν το δρόμο, εννοώ για την ψυχολογία που πρέπει να εμφανιστεί μια ομάδα με 0-2 και πως αλλάζει υπέρ της τα πράγματα με μια νίκη στην πρεμιέρα του ομίλου.
koostas
ο 4ος αυτου του ομιλου θα ειναι περιζητητος στο δικο μας ομιλο...

για τον 4ο του δικου μας ομιλου μπορει να ισχυσει το αντιθετο!!!
doctorjekil
QUOTE(GK_23 @ Sep 11 2013, 16:08 ) *
Κάνει τεράστιο τουρνουά ο τύπος...

Αν υπολογίσουμε και τα σημερινά έχει 13/21 τρίποντα σε 5,5 ματς, δηλαδή κοντά 62% shot.gif

Γενικα ειναι πολυ καλος παιχτης και τρομερος σουτερ,και περσυ με την ριγα εκανε τρομερη χρονια
BasketZilla
Οι Λετονοί είναι με διαφορά η αγαπημένη μου ομάδα σε αυτό το Ευρωμπάσκετ. Είδα όλα τα ματς τους στην πρώτη φάση (εκτός από αυτό με τους ακατανόμαστους γείτονες , γιατί ήξερα το σκορ, βαριόμουν να το δω κονσέρβα και το να δω αγώνα που ξέρω ότι έχουν νικήσει οι Σέρβοι είναι αδιανόητο) και πραγματικά παίζουν πολύ ενδιαφέρων μπάσκετ.
Έχουν ένα συγκροτημένο και σοβαρό άσο (Στρέλνιεκς) ο οποίος έχει έναν από τους καλύτερους λόγους ασίστ/λάθη στο τουρνουά, τέσσερις χεράδες (Γιανιτσένοκς,Μπέρτανς,Μπλούμς και Κούκσικς) και μια πεντάδα ψηλών,ευέλικτων τεσσαροπενταρίων που ρίχνουν ανελέητο ξύλο (πρώτοι στα φάουλ στην πρώτη φάση με διαφορά). Κυκλοφορούν πολύ την μπάλα στην περιφέρεια ψάχνοντας ελεύθερο σουτ από το τρίποντο , δεν ψάχνουν σε κάθε επίθεση να στήσουν πικ ν ρολ καθώς αυτό είναι η δεύτερη επιθετική τους επιλογή και οι ψηλοί τους τελειώνουν τις λίγες φάσεις που τους αναλογούν με εξαιρετικά ποσοστά (εκτός από το ματς με τους Λιθουανούς που γενικά οι Λετονοί τα έσπασαν).
Στην άμυνα πάντως τσακίζουν κόκκαλα. Πιεζούν εξωφρενικά πολύ στην περιφέρεια και στην ρακέτα τους πέφτει αληθινό μπουνίδι, παίζοντας με τρομερή ενέργεια. Εμένα μου θυμίζουν πολύ Σκόπια 2011 και θεωρώ ότι θα έχουν ανάλογη πορεία.
Αν δεν πέσουν πάνω στους Ισπανούς στα προημιτελικά, απέναντι σε Σλοβένους, Ιταλούς και εμάς που θεωρώ ότι θα περάσουν από το άλλο γκρουπ, πιστεύω ότι θα προκριθούν και θα φτάσουν τετράδα.
duncan21
Σπρώχνουν οι γκρίζοι τη Σερβία φουλ,επαφή και φάουλ.Σπάσαμε τη ζώνη με Στέφαν Μάρκοβιτς παρακαλώ,2/2 ο χτίστης.
Manu7
QUOTE(duncan21 @ Sep 11 2013, 18:58 ) *
Σπρώχνουν οι γκρίζοι τη Σερβία φουλ,επαφή και φάουλ.Σπάσαμε τη ζώνη με Στέφαν Μάρκοβιτς παρακαλώ,2/2 ο χτίστης.

Eσύ ρε duncan που έχεις δει Σέρβο περισσότερο, ο Κάτιτς σου γεμίζει το μάτι? Γιατί νομίζω ότι ο Στίματς που δεν παίζει είναι καλύτερος. Ο Γκάγκιτς σίγουρα καλύτερος τους αλλά παίζει αλλαγή του Μπιέλιτσα.
duncan21
QUOTE(Manu7 @ Sep 11 2013, 19:10 ) *
Eσύ ρε duncan που έχεις δει Σέρβο περισσότερο, ο Κάτιτς σου γεμίζει το μάτι? Γιατί νομίζω ότι ο Στίματς που δεν παίζει είναι καλύτερος. Ο Γκάγκιτς σίγουρα καλύτερος τους αλλά παίζει αλλαγή του Μπιέλιτσα.

Ο Κάτιτς ξέρει περισσότερο μπάσκετ απ' ότι προδίδει η εμφάνιση του tongue.gif .Είναι λίγο old school επιθετικά αλλά είναι αξιόπιστος.Δεν είναι ούτε Ράκοβιτς που αναφέρθηκε κάποια στιγμή εδώ μέσα αλλά ούτε Κρστιτς προφανώς.Δε με γεμίζει αλλά στην αναβροχιά...Ο Στίματς είναι βόδι κυριολεκτικά,είναι αργοοοοός και πάσχει στις βολές.Αν είχε Μίλος να τον αξιοποιεί θα έπαιζε περισσότερο πιστεύω.

Κατά τ' άλλα πολλά αμυντικά λάθη στο πρώτο ημίχρονο,50 πίεση θα 'χει βαρέσει ο παππούς.
ViC
Να πω κάτι άλλο; Το γήπεδο είναι απελπιστικά άδειο... Και καλά, οι Σέρβοι είναι ακόμα για διακοπές στη Χαλκιδική, τόση αδιαφορία για το μπάσκετ οι Σλοβένοι; Στην πρωτεύουσα γίνεται το ματς διάολε... Εντάξει, αύριο δε θα πέφτει καρφίτσα, ειδικά τις ώρες που θα παίζουν αυτοί, αλλά σήμερα τόσο αδιαφορία πια για τη διοργάνωση συνολικά;;; Δεν ξέρω, ίσως να φταίει ότι γενικά ο θεσμός έχει απαξιωθεί, ειδικά με την ποιότητα των περισσότερων ομάδων φέτος. Πάντως στις άλλες πόλεις που έγιναν οι όμιλοι της Α φάσης είχε περισσότερο κόσμο...
Nuntius
QUOTE (rakos @ Sep 11 2013, 16:57 ) *
με πουστοζβονοφ και πουστοβι κανεις δε πηγε μπροστα


Πίσω όμως? laugh.gif
Timemaster
ΛΕΣ;;;

Σαν να κοιμούνται είναι οι Σέρβοι
koostas
ενταξει, ο δικος μας το εχει ξεσκισει στα σφυριγματα υπερ της σερβιας..
ρε συ, οποτε σε βρηκαν αδυνατο οι σεβοι, ντεμεκ συμμαχοι, σε ξεσκισαν και στο μπασκετ και αλλου...
αντε...
σαν χαζος με το ζορι να τους δωσεις τη νικη σημερα...
ξεφτιλιζομαστε, οποτε τοτε το 2002 που μετα μια 10ετια σφαγων απ' τη σερβια πηγαμε και τους δωσαμε το παγκοσμιο με το ετσι θελω
Timemaster
οκ...
τα τελευταία λεπτά ήταν αγώνας ποσειδωνίου...

-εγώ θα κάτσω επίθεση βαριέμαι να γυρίσω.
biggrin.gif
kyle_lover
Παραδίδει σεμινάρια πάλι ο σοφός με τους 2 πυργους του μέσα (Krstic - Katic) έβαλε τους κακόμοιρους τους Βέλγους μες στα καλάθια..
ViC
Ξαναρωτάω: Σε ποιον λείπει ο Τεόντοσιτς;
koostas
QUOTE (ViC @ Sep 11 2013, 20:16 ) *
Ξαναρωτάω: Σε ποιον λείπει ο Τεόντοσιτς;


ενταξει, σημερα ελλειψει ας πουμε..
αν δεν ηταν η διαιτησια, και 1-2 κουφα καλαθια στο τελευταιο διλεπτο θα τον ειοχαν πιει κανονικα οι σερβοι...
kyle_lover
Πάντως πολύ αφελείς οι Σέρβοι, κάνουν πολύ άσχημο τελείωμα παιχνιδιού. Νομίζω ότι στα νοκ άουτ παιχνίδια απέναντι σε έμπειρες ομάδες θα πληρώσουν την αφέλεια - απειρία τους, προσωπική άποψη δεν θα ήταν καθόλου κακή περίπτωση να τους παίξουμε στους 8..
a.car


Λίγο θέλαν να την κάναν την κηδεία οι φιλότιμοι Βέλγοι.
ViC
QUOTE(koostas @ Sep 11 2013, 20:19 ) *
ενταξει, σημερα ελλειψει ας πουμε..
αν δεν ηταν η διαιτησια, και 1-2 κουφα καλαθια στο τελευταιο διλεπτο θα τον ειοχαν πιει κανονικα οι σερβοι...

ναι, αλλά ο Μάρκοβιτς ήταν εξαιρετικός όσο έπαιξε συν ένα κρίσιμο τρίποντο και ένα φάουλ κερδισμένο σε φάση διεκδίκησης μπάλας. Δεν ήταν δηλαδή ότι έλειψε ο παίκτης στη θέση του Τεόντοσιτς...
a.car
QUOTE(kyle_lover @ Sep 11 2013, 20:19 ) *
Πάντως πολύ αφελείς οι Σέρβοι, κάνουν πολύ άσχημο τελείωμα παιχνιδιού. Νομίζω ότι στα νοκ άουτ παιχνίδια απέναντι σε έμπειρες ομάδες θα πληρώσουν την αφέλεια - απειρία τους, προσωπική άποψη δεν θα ήταν καθόλου κακή περίπτωση να τους παίξουμε στους 8..



Αυτοί θα πάνε στους 8, εμείς? πολύ χλωμό.
ssoulliss
Είμαι περιέργος σε λίγα χρόνια ποιον ή ποιοιυς από αυτή τη νέα φουρνιά των Σέρβων θα θυμόμαστε! 39.gif 39.gif
koostas
γενικως, δεν θα ηταν εκπληξη αυτος ο ομιλος να μην δωσει καμια ομαδα στην τελικη τετραδα...
ViC
QUOTE(kyle_lover @ Sep 11 2013, 20:19 ) *
Πάντως πολύ αφελείς οι Σέρβοι, κάνουν πολύ άσχημο τελείωμα παιχνιδιού. Νομίζω ότι στα νοκ άουτ παιχνίδια απέναντι σε έμπειρες ομάδες θα πληρώσουν την αφέλεια - απειρία τους, προσωπική άποψη δεν θα ήταν καθόλου κακή περίπτωση να τους παίξουμε στους 8..

αν αυτοί είναι αφελείς, τι να πούμε για κάτι γείτονές τους (σχεδόν) που έχασαν από Ιταλία, Φινλανδία;
kyle_lover
QUOTE (a.car @ Sep 11 2013, 20:24 ) *
Αυτοί θα πάνε στους 8, εμείς? πολύ χλωμό.


Έχω εμπιστοσύνη στα παλικάρια μας. Αρκεί να ξαναβρούν την αυτοπεποίθηση (= κωλοφαρδία) του παρελθόντος.. tongue.gif
Zoys
QUOTE(ViC @ Sep 11 2013, 20:16 ) *
Ξαναρωτάω: Σε ποιον λείπει ο Τεόντοσιτς;

rolleyes.gif Άπειρα όμως...
rchos
Εμένα που παραδοσιακά νιώθω πολύ φιλικά στις εκάστοτε εθνικές Σερβίας ο Μίλος μου λείπει πολύ από το Ευρωμπάσκετ.
Είναι η ψυχή αυτής της ομάδας και μπορεί να προσφέρει στιγμές που κανείς άλλος δεν μπορεί αυτή τη στιγμή στη Σερβία.
duncan21
Απογοητευτικός μέχρι στιγμής ο Micic πάντως.Πουλάει τη μπάλα τόσο εύκολα στην επίθεση όντας παρορμητικός,τον περίμενα πολύ καλύτερο στο δημιουργικό κομμάτι.Επίσης,μεγάλο μπάσκετ ο Bjelica να πούμε κι ας μην του έχουν βγει τα σουτ(μερικά τραβηγμένα).Αν μη τι άλλο είναι κ@υλωτικό να βλέπεις το 4άρι σου να κατεβάζει το ριμπάουντ και να τρέχει ο ίδιος την επίθεση.Έχει πολύ μπάσκετ μέσα του και παίζει απελευθερωμένα πλέον καθώς μονιμοποιήθηκε στο 4.Λατρεία.
SG3ptshooter
To Diot τον βάζει μόνο για τα fouls επειδή είναι λευκός; tongue.gif
Zoys
Μ΄αρέσει ο αναβαθμισμένος ρόλος του Κλέιζα σαν πασέρ! laugh.gif
bbplayer
QUOTE (rchos @ Sep 11 2013, 20:45 ) *
Εμένα που παραδοσιακά νιώθω πολύ φιλικά στις εκάστοτε εθνικές Σερβίας ο Μίλος μου λείπει πολύ από το Ευρωμπάσκετ.
Είναι η ψυχή αυτής της ομάδας και μπορεί να προσφέρει στιγμές που κανείς άλλος δεν μπορεί αυτή τη στιγμή στη Σερβία.



...στην αντίπαλη ομάδα 24.gif 24.gif
duncan21
QUOTE(bbplayer @ Sep 11 2013, 22:18 ) *
...στην αντίπαλη ομάδα 24.gif 24.gif

'Η να κερδίσει την Ισπανία που ο Μήτσος της καρδιάς μας δεν κατάφερε ποτέ icon_wave.gif .
a.car


Το καλάθι που επιτίθεται η Γαλλία θέλει αντικατάσταση στο ημίχρονο.
frenchman7
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 11 2013, 22:10 ) *
To Diot τον βάζει μόνο για τα fouls επειδή είναι λευκός; tongue.gif


Μηπως γιατι ειναι i-Diot??

(γαλλικο χιουμορ) tongue.gif
fkayios
Μου την δινει να βλεπω parker μετα απο μια season που τραβηξε μεχρι τους τελικους του nba και δεν βλεπω στο γηπεδο μερικα δικα μας βλασταρια.....
tuareg
βλεπω το σκορ 25-18 και δεν εχω παρει ειδηση το χρονο...τωρα καταλαβα οτι τελειωνει το ημιχρονο και ειναι ακομα τοσο χαμηλα
a.car



Αν δεν είναι αυτό αντιαθλητικό τότε ο κανονισμός θέλει κατάργηση
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.