Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακος-Παναθηναικος - 1ος τελικος Α1 2012
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
MaJesty23
εντάξει τραγική εμφάνιση...Απο την άλλη ο Ολυμπιακός ,έχει φορτσάτους Πρίντεζη και Παπ!Αλλά αν βάζει ο Γκιστεβιτσιος 3 τρίποντα είναι θέλημα θέου!
Διαμαντίδης με εκνεύριζει απίστευτα!Μου θυμίζει τον άτολμο Μήτσο 2 χρόνια πριν...προβλέψιμοι στο παιχνίδι μας και η μόνη φαντασία στο παιχνίδι μας,είναι απο Σάρας!
Μπατιστ ,δεν μπορεί...τον αγαπάμε αλλά δεν είναι για 25λέπτα!Είναι για ποιοτικό τέταρτο...Λείπει πολύ ο Φώτσης και το πάρτυ με τα επιθετικά δεν θα γινότανε,αν εμπιστευότανε παραπάνω τον Μάριτς!

Πιστεύω οτι ο Ολυμπιακός θα το πάρει φέτος...έχει φρεσκάδα και διψάει!Εμείς παίζουμε σαν να περιμένουμε τις διακοπές!
Anubis
4 airball σημερα..Κατορθωμα. τα 2 ηταν ελέυθερα..τι να πεις...
kseplenhs
Ελεος ρε ζοτς.Τόσο καλό παράδειγμα ο ντι ματέο?
Στο επόμενο άρχισε να δίνεις βολές απο την αρχή της 4ης περιόδου.Και βάλε και ένα πουλμαν στη ρακέτα.Ψηλό όμως.Τριόροφο και βάλε...
T.W.Is.M.
QUOTE(MaJesty23 @ May 21 2012, 21:05 ) *
εντάξει τραγική εμφάνιση...Απο την άλλη ο Ολυμπιακός ,έχει φορτσάτους Πρίντεζη και Παπ!Αλλά αν βάζει ο Γκιστεβιτσιος 3 τρίποντα είναι θέλημα θέου!


Για τον Γκετσεβιτσιους μιλας ή για το Γιαβτοκας? Αν υπαρχει ενα πραγμα που το κανει καλυτερα απ τους αλλους ο Γκετσεβιτσιους ειναι το σουτ. Αλλες ειναι οι αδυναμιες του.
morfi
Δεν τολμάω να μιλήσω καν για φαβορί γιατί ο Παναθηναικός μας έχει κερδίσει με όλους τους τρόπους. Με ή χωρίς τον Διαμαντίδη, με ή χωρίς πλεονέκτημα έδρας, εντός ή εκτός έδρας. Δεν θα με εκπλήξει αν γίνει το ίδιο και φέτος.
MaJesty23
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 21 2012, 21:12 ) *
Για τον Γκετσεβιτσιους μιλας ή για το Γιαβτοκας? Αν υπαρχει ενα πραγμα που το κανει καλυτερα απ τους αλλους ο Γκετσεβιτσιους ειναι το σουτ. Αλλες ειναι οι αδυναμιες του.



ρε man μιλάμε για παίχτη που δεν παίζει στο προπονητικό διπλό!
Zoys
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 21 2012, 21:12 ) *
Για τον Γκετσεβιτσιους μιλας ή για το Γιαβτοκας? Αν υπαρχει ενα πραγμα που το κανει καλυτερα απ τους αλλους ο Γκετσεβιτσιους ειναι το σουτ. Αλλες ειναι οι αδυναμιες του.

Ακριβώς, κι εγώ δεν κατάλαβα γιατί ξαφνιάστηκαν όλοι. Το φυσιολογικό ήταν που ευστόχησε σε περιφερειακά σουτ, το περίεργο θα ήταν να έκανε κανένα κλέψιμο, να έμπαινε δυναμικά στη μάχη των ριμπάουντ, τέτοια πράγματα. Εκεί θα ξαφνιαζόμουν εγώ!
T.W.Is.M.
QUOTE(MaJesty23 @ May 21 2012, 21:14 ) *
ρε man μιλάμε για παίχτη που δεν παίζει στο προπονητικό διπλό!


Ναι, αλλα ειναι ενα πραγμα που το κανει πολυ καλα και αυτο εκανε σημερα. Στην αμυνα που δε μαρκαρει ουτε με τα ματια τους εφαγε τους ποντους του. Δεν ηταν τιποτα περιεργο.
lamar
QUOTE(MaJesty23 @ May 21 2012, 21:14 ) *
ρε man μιλάμε για παίχτη που δεν παίζει στο προπονητικό διπλό!


Μιλαμε για παικτη που εχει 42.5% καριερα στα τριποντα στην ευρωλιγκα. Και οι του Παο τον αφηναν να σουταρει λες και ειναι ο Κατσιβελης...
priest
3-0 θα τελειωσει αυτο το πρωταθλημα....δεν το εχουμε...φαινεται πως ειναι το τελος εποχης αυτης της ομαδας...στο χερι των αφων ειναι το καλοκαιρι να κανουν εξυπνες κινησεις για να ξαναμπουμε στο παιχνιδι της διεκδικησης του τιτλου.

υ.γ.καλαθη αι πηγαινε στο αμερικα και μην μας ξαναρθεις..αα και τσαρτσαρη ποτε ηταν η τελευταια φορα που επαιξες καλο μπασκετ?ποτε?ελεος!!
tuareg
εγω ειδα παλι πολυ κουρασμενο το Παο,ΔΔ,Σαρας,Τσαρτσα,Μπατιστ λιγο η πολυ ο καθενας ειναι σε καθοδικη πορεια και οι Βουγιουκας,Καλαθης,Καιμακ δε φτανουν,ο δε Σατο αορατος......
Manu7
QUOTE(MaJesty23 @ May 21 2012, 21:14 ) *
ρε man μιλάμε για παίχτη που δεν παίζει στο προπονητικό διπλό!

Eντάξει σούταρε και 4 ελεύθερα σουτ ένας παίκτης που μόνο ξέρει να σουτάρει...Ντροπή του...
jovan
QUOTE(Magnus92 @ May 21 2012, 21:04 ) *
Ποσο ατιμωτικο ειναι να ακους τους φιλους του Ολυμπιακου να φωναζουν για τον 6αστερο " ενα μπ&^%$#λο εισαστε", και να ξερεις οτι απλα εχουν δικιο ( προφανως μιλαω για το αγωνιστικο κομματι )...

Δεν έχουν καθόλου δίκιο!!Αν είναι δυνατόν μια ομάδα που πήγε φ4 και απλώς χάνει το 1 μάτσ στην έδρα του αντιπάλου να είναι μπ...
j-kidd13
Aπολυτα φυσιολογικη η ηττα σημερα,και με βαση την εμφανιση,επρεπε να ειχαμε τεθει και νωριτερα εκτος διεκδικησης...
Τωρα οτι αυτο το παιχνιδι κρινει ακλονητο φαβορι τον Ολυμπιακο για την σειρα δεν ξερω πως προκυπτει,αλλα οκ.Το σιγουρο ειναι οτι ο Παναθηναικος θα εχει δυσκολο εργο για να στεφθει πρωταθλητης και φετος.
JR_Swish
QUOTE(Magnus92 @ May 21 2012, 21:04 ) *
Ποσο ατιμωτικο ειναι να ακους τους φιλους του Ολυμπιακου να φωναζουν για τον 6αστερο " ενα μπ&^%$#λο εισαστε", και να ξερεις οτι απλα εχουν δικιο ( προφανως μιλαω για το αγωνιστικο κομματι )...


Πάντως νομίζω ότι περισσότερο το φώναξαν για πικάρισμα,λόγω ότι το ίδιο είχαν κάνει στον τελικό της Πόλης οι οπαδοί του ΠΑΟ όταν ο Ολυμπιακός ήταν 19 πόντους πίσω,δε νομίζω δλδ να το πιστεύει κανείς Ολυμπιακός (που δεν είναι από τους καμμένους) ότι η ομάδα σου είναι αυτό που λες.
Ίσα ίσα οι περισσότεροι σεβόμαστε υπερβολικά τον Παναθηναϊκό και γιαυτό κρατάμε και μικρό καλάθι.
T.W.Is.M.
QUOTE(Air Kef @ May 21 2012, 20:07 ) *
faoul στον katharop, οχι διαιτητικά εδώ.


Κι αλλο ενα στον kseplenhs για νεο διαιτητικο ποστ.
Κι εγω καλοπροαιρετος ειμαι, αλλα ειπαμε οτι τα διαιτητικα αναφερονται σε αλλο τοπικ.

edit: Με προλαβαν απ οτι ειδα.
plo koon
QUOTE (jovan @ May 21 2012, 21:19 ) *
Δεν έχουν καθόλου δίκιο!!Αν είναι δυνατόν μια ομάδα που πήγε φ4 και απλώς χάνει το 1 μάτσ στην έδρα του αντιπάλου να είναι μπ...

Είναι τα "αντίποινα" για το σύνθημα που έλεγαν οι του ΠΑΟ όταν η ΤΣΣΚΑ ήταν 10-12 πόντους μπροστά.

Επίσης έχω να πω ότι στην ομάδα έχουμε γεμίσει clutch players!
Zephyr
Συγχαρητήρια στην ομάδα για το πρώτο βήμα. Παπ, Πρι και Χάινς σκίζονται στο παρκέ και όσο αυτοί είναι on fire δεν την φοβάμαι την ομάδα. Είναι πάντως πολύ νωρίς για προβλέψεις ως προς το αποτέλεσμα των τελικών και δεν διακινδυνεύω να προβλέψω.
Πάντως δεν θα τελειώσει 3-0 όπως έγραψε ο priest. Συνεχίζουμε να έχουμε πρόβλημα στις βολές και κάποια στιγμή φοβάμαι πως θα το πληρώσουμε...
kseplenhs
Πάντως αν αυτός ήταν ο "δίκαιος" τελικός ευρωλίγκας,πάλι καλά που δεν τον είδαμε στην (μ)πόλη.Ξέρει τόσο καλά ο ένας τα αδύνατα σημεία του άλλου που μόνο μπάσκετ δεν παίζεται ωρες ώρες.

kyle effect ναουμ' finger wag και στα παπούτσια μέσα.Στο επόμενο ματς double double σε πόντους-τάπες και 10 χαμένες βολές έτσι για το κερασάκι
Magnus92
QUOTE(jovan @ May 21 2012, 21:19 ) *
Δεν έχουν καθόλου δίκιο!!Αν είναι δυνατόν μια ομάδα που πήγε φ4 και απλώς χάνει το 1 μάτσ στην έδρα του αντιπάλου να είναι μπ...


Προφανως απευθυνομουν στο σημερινο ματς.
Συγγνωμη που δεν το διευκρινισα , λαθος μου ...
Reggie Miller #31
QUOTE(priest @ May 21 2012, 21:17 ) *
3-0 θα τελειωσει αυτο το πρωταθλημα....δεν το εχουμε...φαινεται πως ειναι το τελος εποχης αυτης της ομαδας...στο χερι των αφων ειναι το καλοκαιρι να κανουν εξυπνες κινησεις για να ξαναμπουμε στο παιχνιδι της διεκδικησης του τιτλου.

υ.γ.καλαθη αι πηγαινε στο αμερικα και μην μας ξαναρθεις..αα και τσαρτσαρη ποτε ηταν η τελευταια φορα που επαιξες καλο μπασκετ?ποτε?ελεος!!


Έλα τώρα αυτά είναι υπερβολές,σίγουρα ο ΠΑΟ δεν μπορεί να κάνει όσα έκανε άλλες χρονιές,αλλά παραμένει τεράστια ομάδα με τεράστιους παίκτες...Η σειρά έχει πολύ ψωμί...

Μπράβο στους παίδες μας,ώρες ώρες γούσταρα άμυνα!
PARISINOS
O Παναθηναικος σημερα ηταν τραγικος. Πραγματικα ομως. Με την εξελιξη του ματς και την ηττα στο τελος, θα ελεγα οτι ο ΠΑΟ λογικα ενα ματς εκει θα το παρει μιας και δεν προκειται να σουταρει αιρμπολ απο το τριποντο ελευθερος συνεχεια . Θα το ελεγα αυτο αν ο ΟΣΦΠ δεν ηταν και αυτος μετριος. Ο ΟΣΦΠ δεν επαιξε ασχημα, εβαλε και τα σουτ, του κατσαν και ορισμενες φασεις (το τριποντο του σπαν πχ ) αλλα καλος δεν ηταν. Σιγουρα καλυτερος του ΠΑΟ αλλα καλος οχι.

Πραγματικα σε αυτο το ματς ο ΠΑΟ επρεπε να ειχε χασει με 20. Δεν το εκανε γιατι και ο ΟΣΦΠ δεν ηταν πολυ καλος.

Ωστοσο ειδα ενα ανησυχητικο δειγμα. Πρωτη φορα απο τοτε που βλεπω τον ΠΑΟ του ζοτς, βλεπω τους παιχτες του ΠΑΟ σε ματς φωτια να μην προσπαθουν. Πραγματικα. Εκτελουσαν βολες οι παιχτες του ΟΣΦΠ και οι δικοι μας δεν πηδαγαν καν. Ευτηχως που μερικες φορες η μπαλα απλα κατεβηκε μεχρι το 1 μετρο και απλα επεσε στα χερια τους γιατι αλλιως δεν θα περναμε ριμπαουντ.

Δεν ξερω αν ειναι λογω κουρασης, λογω ηλικιας, λογω κορεσμου η καποιοι προβληματος στην ομαδα, ωστοσο με τετοια προσπαθεια , τελικους δεν κερδιζεις.

Τωρα φαβορι για μενα ειναι ο ΠΑΟ. Πολυ απλα γιατι εχω ενα νομο. Ο 15 φορες συνεχομενα πρωταθλητης ειναι παντα φαβορι μεχρι να χασει το πρωταθλημα. Και 2-0 πισω να ειναι, και να χανει με 20 5 λεπτα πριν απο το τελος αυτο θα πιστευω. Οπως ο κομπι, που εχανε με 3-0 περσυ, με 20 στο ημιχρονο και ελεγε οτι μπορει να το γυρισει.

Ωστοσο πρεπει ο ΠΑΟ να κερδισει το επομενο ματς και μαλιστα με σχετικα εμφατικο τροπο αν γινεται. Ο δε ΟΣΦΠ πρεπει νατα δωσει ολα για ολα τωρα που ο ΠΑΟ ψαχνεται. Ετσι και η σειρα παει σε πολλα παιχνιδια, και ειδικα σε παιχνιδι τελικος, το ματς το κερδιζει συνηθως αυτος με την περισσοτερη εμπειρια.

Υ.Γ. Οι παπανικολαου και πριντεζης σημερα εδειχναν σαν να παιζουν εναντια σε εφηβους . Πραγματικα οτι θελανε κανανε.
duncan21
Με τέτοιο Σπανούλη και 20/36 βολές δε γίνεται να νικήσαμε τόσο άνετα.Παίζουμε με τέτοια αυτοπεποίθηση που η ενέργεια στην άμυνα και η ευστοχία στην επίθεση(σε κάποιες δύσκολες προσπάθειες ή στο τέλος της επίθεσης) έρχονται σχεδόν αυτόματα.Κοινώς,sorry κιόλας,η ομάδα στάζει κ@υλ@ στο παρκέ!Σκέτη απόλαυση!

Πρίντεζης απλά δεν παίζεται στο 1vs1.Σήμερα έβαλε τη μπάλα στο παρκέ σε 3-4 φάσεις ενώ τον μάρκαραν γκαρντ του Πάο και δεν πρόλαβαν ούτε τη σκιά του.Παπανικολάου φανταστικός στις αλλαγές στα περισσότερα p&r του Πάο,κατεβάζει ότι ριμπάουντ υπάρχει ενώ στην επίθεση κάνει απλά τα βασικά και του βγαίνουν(βοηθάει η τρομερή αυτοπεποίθηση που έχει τούτη τη στιγμή).Ο Γκέτσε...Ο Γκέτσε δεν μπορεί να κάνει τη σημερινή εμφάνιση σε κάθε παιχνίδι αλλά δεν περιμένουμε κάτι τέτοιο.Κατάφερε και κρύφτηκε στην άμυνα επειδή ήταν σε άσχημη μέρα τα γκαρντ του Πάο ενώ τα σουτ που έβαλε δεν ήταν τόσο παράλογα που να προκαλούν εντύπωση.Χάινς 77.gif ,oι υπόλοιποι μέτριοι αλλά δεν χρειαζόταν κάτι παραπάνω.

υ.γ Κάποιος πρέπει να ξυπνήσει τον Ίαν.Ξέρει μεγάλο μπάσκετ(γραφικός έχω καταντήσει) αλλά είναι για μπάτσες ώρες ώρες και πιο συγκεκριμένα σε κάτι πανεύκολα γκολ-φουλ που χάνει.Μπορούσε να γράψει άνετα 30 πόντους σήμερα...
T.W.Is.M.
Μερικες φορες η νεανικη ενεργεια και το κινητρο του ανερχομενου ειναι εξισου σημαντικο με την εμπειρια και τη συνοχη. Θυμηθειτε πως ξεκινησε η εθνικη τη 2004. Με παιχτες στην πλειοψηφια νεους και κρατωντας λιγους απο την παλια φουρνια, καποιοι απ τους οποιους περασαν στο περιθωριο. Ετσι μοιαζει και ο Ολυμπιακος. Βεβαια ο Ολυμπιακος σε αντιθεση με την εθνικη 7-8 χρονια πριν εχει να αντιμετωπισει μια πολυ επιτυχημενη ομαδα κι αυτο ειναι που αφηνει ανοιχτη την εξελιξη των αγωνων. Αν οι τιτλοι ηταν μοιρασμενοι τα προηγουμενα χρονια, θεωρω οτι ο Ολυμπιακος θα ηταν το φαβορι. Τωρα δεν μπορω να το πω αυτο.
lightday
QUOTE(PARISINOS @ May 21 2012, 21:34 ) *
...Ωστοσο ειδα ενα ανησυχητικο δειγμα. Πρωτη φορα απο τοτε που βλεπω τον ΠΑΟ του ζοτς, βλεπω τους παιχτες του ΠΑΟ σε ματς φωτια να μην προσπαθουν. Πραγματικα. Εκτελουσαν βολες οι παιχτες του ΟΣΦΠ και οι δικοι μας δεν πηδαγαν καν. Ευτηχως που μερικες φορες η μπαλα απλα κατεβηκε μεχρι το 1 μετρο και απλα επεσε στα χερια τους γιατι αλλιως δεν θα περναμε ριμπαουντ.

.....


όταν βλέπεις τον Σάρας να βγάζει περισσότερη ενέργεια από όλο τον υπόλοιπο παναθηναικό τότε κάτι στραβά πάει. Ψυχολογικό είναι το θέμα. Για πρώτη φορά φέτος(και εδώ που τα λέμε εδώ και χρόνια) σε do or die καταστάσεις χάνουν τον μπούσουλα...Ας ελπίσουμε να τραβηξουν ότι ενέργεια υπερηφάνεια έχει περισσέψει και να κάνουν ότι μπορούν μέχρι τέλους .Αν δεν το κάνουν το 3-0 είναι εύκολο. Ο ολυμπιακός είναι με το πόδι στο γκάζι λόγω ενθουσιασμού περισσότερο και αυτό υπερκαλύπτει κάθε σδυναμία που έχει , κάθε τουρλουμπούκι που του βγαίνει.
Δυστυχώς το τέλος φαίνεται ορατά πλέον στον ορίζοντα ανεξάρτητα της έκβασης ...
tReason
QUOTE (T.W.Is.M. @ May 21 2012, 21:41 ) *
Μερικες φορες η νεανικη ενεργεια και το κινητρο του ανερχομενου ειναι εξισου σημαντικο με την εμπειρια και τη συνοχη. Θυμηθειτε πως ξεκινησε η εθνικη τη 2004. Με παιχτες στην πλειοψηφια νεους και κρατωντας λιγους απο την παλια φουρνια, καποιοι απ τους οποιους περασαν στο περιθωριο. Ετσι μοιαζει και ο Ολυμπιακος. Βεβαια ο Ολυμπιακος σε αντιθεση με την εθνικη 7-8 χρονια πριν εχει να αντιμετωπισει μια πολυ επιτυχημενη ομαδα κι αυτο ειναι που αφηνει ανοιχτη την εξελιξη των αγωνων. Αν οι τιτλοι ηταν μοιρασμενοι τα προηγουμενα χρονια, θεωρω οτι ο Ολυμπιακος θα ηταν το φαβορι. Τωρα δεν μπορω να το πω αυτο.


Γενικα το μπασκετ ειναι αθλημα ειναι των εμπειρων.Αν δεις τους τελευταιους 5 πρωταθλητες του ΝΒΑ και της ευρωλιγκας ηταν σαφως εμπειρες για να μην πω γερασμενες ομαδες.Ο φετεινος ολυπιακος ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα...
kseplenhs
Πάντως μπορεί να πει κάποιος πως ο περπέρογλου είχε μια περίεργη χρονιά λόγω του τραυματισμού και δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό.Ο σάτο για μένα δεν ανηκε ποτέ στους πρωτοκλασσάτους.
Αλλά ο καιμακόγλου που πρέπει να είναι ο πιο φορμαρισμένος παίχτης του παο φέτος,σε 4 σερί ματς φέτος αγναντεύει τον πρίντεζη να περνάει απο πάνω του.Μιλάμε για διαφορά που εστω θεωρητικά δεν την φανταζόταν κανείς.Πραγματικά ο πρίντεζης ώρς ώρες μοιάζει να παίζει χωρίς αντίπαλο.

Στην αρχή της σεζόν όταν ο ολυμπιακός στην πιο προβληματική θέση του στη σεζόν 2010-2011,δεν ενισχύθηκε,δεν νομίζω να περίμενε κανείς πως θα είχε στα φοργουορντ τέτοια διαφορά απο τον παο.Καλά πολλά δεν περιμέναμε και μπουκώσαμε με αυτά που έκανε η φετινή ομάδα αλλά λέμε τώρα
bbplayer
Πιο ψύχραιμα τώρα :

Ο ΔΔ μας έχει συνηθίσει αλλιώς χρόνια τώρα αλλά για τις φετινές του μέτριες εμφανίσεις μερικές φορές που κάνει (κυρίως στον τομέα του σκοραρίσματος) για μένα η εξήγηση είναι πολύ απλή και έχει να κάνει με το ποιους είχε δίπλα του τα άλλα χρόνια και ποιους φέτος. Προσωπικά εκεί εντοπίζω το όποιο πρόβλημα του συν το ότι περνάνε και τα χρόνια και δεν έχω καμια απαίτηση να είναι στα 32 του το ίδιο γρήγορο κι εκρηκτικός όσο μερικα χρόνια πριν. Θέμα κούρασης ειδικά σήμερα, μετά από μια βδομάδα ξεκούρασης δεν παίζει.

Το άλλο θέμα που έχουμε είναι ότι αυτοί που ήρθαν είναι πολύ κατώτεροι αυτών που έφυγαν. Μιλάω για τον τρόπο που έχει διαλέξει να παίζει η ομάδα. Ακόμα ένα είναι ότι τα 4άρια μας είναι τραγικά. Πιο τραγικά δεν πάει. Δε θυμάμαι άλλη χρονιά να είχαμε τέτοιο πρόβλημα εκεί.Δεν είναι τυχαίο που μονίμως κάνει πάρτυ ο Πριντεζης φέτος εκεί.

Επίσης πρέπει να καταλάβουμε (εμείς οι φίλαθλοι εννοώ) ότι ο Ολυμπιακός δεν είναι πλέον δεδομένος. Καλομάθαμε καμια 12αρια χρόνια αλλά τώρα πρέπει να παίζουμε σχεδόν στο 100% μας για να τον κερδίζουμε.

Εχουμε επιλέξει ένα σταθερό τρόπο να αντιμετωπίζουμε φέτος τον Ολυμπιακό και αυτός είναι να αποκόψουμε τον Σπανούλη από την υπόλοιπη ομάδα. Αλλοτε πιάνει και άλλοτε όχι. Στον πρώτο γύρο τα φ'άγαμε από τον Αντιτς και τον Μάντζαρη και κάποιοι απορούσαν. Σήμερα από τον Παπανικολάου , τον Γκετσεβίτσιους κοκ. Εάν κάποιοι απορούσαν , σήμερα πρέπει να τους λύθηκαν οι όποιες απορίες. Χάσαμε καθαρά και με τα χέρια κάτω.Δεν είναι μόνο ο Σπανούλης ο Ολυμπιακός. Σίγουρα δεν έγινε ταλεντάρα ο Αντιτς ούτε ο Παπ θα μας βάζει κάθε φορά 16 πόντους αλλά είναι κάτι που ίσως πρέπει να το δούμε. Ο Σπανουλης ανύπαρκτος αλλά οι άλλοι πάρτυ.

Υπάρχει κι ένα άλλο μη αγωνιστικό : Το καλοκαίρι θα είναι κομβικό για την παραπέρα πορεία μας. Δεν ξέρω κατά πόσο τους έχει επηρεάσει και σε ποιο βαθμό. Να πάρουμε ένα ακόμα πρωτάθλημα και να γίνουν τα 10 σερί, έντεκα. Ε και ? Εκεί που το ήθελαν πολύ φάνηκε και εννοώ τον ημιτελικό του ΦΦ και το δίκαιο ήταν να πάρουν αυτό που τους άξιζε και αυτό δεν ήταν η ήττα. Σήμερα έπαιζαν λες και έκαναν αγγαρεία , εκτός από μερικές εξαιρέσεις (Πέρπε, Μάικ, Βουγούκας). Πάντως ακόμα κι εγώ που το γράφω δεν το πολυπιστεύω αναλογιζόμενος το χαρακτήρα της συγκεκριμένης ομάδας.

Δε νομίζω ότι τελείωσε τίποτα σήμερα. Το ματς στο ΟΑΚΑ θα δείξει κατά που πάει η δουλειά. Εμένα με ενδιαφέρει να τους δω να παίζουν μπάσκετ και τα άλλα θα έρθουν



QUOTE (lightday @ May 21 2012, 21:47 ) *
όταν βλέπεις τον Σάρας να βγάζει περισσότερη ενέργεια από όλο τον υπόλοιπο παναθηναικό τότε κάτι στραβά πάει. Ψυχολογικό


εάν το λες για τη χρονιά συνολικά θα συμφωνήσω και όπως όλοι φαντάζομαι. Αλλά σήμερα όχι. Ήταν κάκιστος και δυο "λέιζερ" που έφυγαν από τα χέρια του είναι μάλλον στάχτη στα μάτια. Δεν τον κατηγορώ βέβαια, δεν ήταν αυτός η αιτία που χάσαμε απλώς σήμερα δε βοήθησε
T.W.Is.M.
QUOTE(tReason @ May 21 2012, 21:51 ) *
Γενικα το μπασκετ ειναι αθλημα ειναι των εμπειρων.Αν δεις τους τελευταιους 5 πρωταθλητες του ΝΒΑ και της ευρωλιγκας ηταν σαφως εμπειρες για να μην πω γερασμενες ομαδες.Ο φετεινος ολυπιακος ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα...


Καλα, το ΝΒΑ ειναι αλλη ιστορια. Εκει κερδιζουν παντα οι εμπειροι. Στην Ευρωπη ο πιο γρηγορος εχει ενα πλεονεκτημα, που αλλοτε εξισορροπει την εμπειρια και αλλοτε οχι.
Δεν ειναι τυχαιο παντως που ο Ολυμπιακος στο δρομο του προς τον τελικο εκανε και τη Σιενα και την Μπαρτσελονα να μοιαζουν γερασμενες ομαδες και το ιδιο εδειχνε σημερα και ο Παναθηναικος. Την Πεμπτη βεβαια ειναι εντελως αλλο ματς.

QUOTE(bbplayer @ May 21 2012, 21:58 ) *
Να πάρουμε ένα ακόμα πρωτάθλημα και να γίνουν τα 10 σερί, έντεκα. Ε και ?


9 πρωταθληματα εχεις σερι και πας για το 10ο. Μη μας κλεβεις... smiley.gif
bbplayer
QUOTE (T.W.Is.M. @ May 21 2012, 22:05 ) *
9 πρωταθληματα εχεις σερι και πας για το 10ο. Μη μας κλεβεις... smiley.gif


μια με το Σπανούλη και μια τώρα, δεν τα πάω καλά με τους αριθμούς, είναι φανερό smiley.gif
sir-elric
κακιστο ματσ απο τον ομπραντοβιτσ! ισως του αρκει να τελειωνει ο σπανουλης το ματσ με 9 ποντους. το ειδε ολοκληρη η ευρωπη ο ολυμπιακος δεν ειναι η ομαδα του σπανουλη πλεον. ο παναθηναικος ειναι σε κακη κατασταση και δυσκολα θα πατησει τα φορμαρισμενα πιτσιρικια. ο παπανικολαου ειναι σε δαιμονιώδη φορμα οπως και ο πριντεζης.
giorgos14
Πιστευω οτι η αντιμετωπιση του φετινου ολυμπιακου θα επρεπε να ειναι τελειως αντιθετη..αμα φας απο ολους τους υπολοιπους 20 αθροιστικα,και 30 να βαλει ο σπανουλης δεν χανεις...Και νταξει,σπανουλης ειναι οχι mj να τελειωνει καθε ματς με 40 ποντους...
Myria
Σε καλή μεριά! Τα περιστατικα μας οι υπολοιποι..
damian
κατάλαβε κάποιος τι έγινε στη 2η περίοδο στην εξέδρα των επισήμων με τον Τσουκαλά?[ΑΣΧΕΤΟ....]
Anubis
Θα συμφωνησω με το φιλο επανω. Ας κλεισουμε τους υπολοιπους και ας αφησουμε το σπανουλη να βαλει τριαντα ποντους. Eνας κουκος δεν φερνει την ανοιξη σε ενα ομαδικο αθλημα.
damian
Μία επιπλέον παρατήρηση επειδή τώρα βλέπω ένα βίντεο...αυτή η μπάρα με το σκορ της ερτ παίζει να κρύβει την μισή εικόνα
SoKRaM
Πειτε μου καποιος οτι οντως ειδατε αυτο που ηταν το καλυτερο πλανο σε μπασκετικο τελικο EVER. Πειτε μου , ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, οτι ειδατε τον Πατ Καλαθη με το καπελο-yo σημερα...
bbplayer
QUOTE (SoKRaM @ May 21 2012, 23:34 ) *
Πειτε μου καποιος οτι οντως ειδατε αυτο που ηταν το καλυτερο πλανο σε μπασκετικο τελικο EVER. Πειτε μου , ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, οτι ειδατε τον Πατ Καλαθη με το καπελο-yo σημερα...


εγώ το είδα το καπέλο αλλά μπάσκετ δε βλέπω να παίζει tongue.gif
SoKRaM
QUOTE(bbplayer @ May 21 2012, 23:37 ) *
εγώ το είδα το καπέλο αλλά μπάσκετ δε βλέπω να παίζει tongue.gif


Με τετοιο καπελο τι το θες το μπασκετ αγαπητε? Εδω μιλαμε λες και βγηκε απο βιντεο-κλιπ του φιφτι σεντ... γιο
giorgos14
Αυτο που παρατηρησα ΚΑΙ σημερα ειναι οτι ο παπανικολαου σε καθε φαση που ηταν κοντα οταν γινοταν φαουλ σηκωνε το χερι...Πολυ σωστη νοοτροπία όντας ο μικρός να προστατεψει τους <<πιο σημαντικους>> συμπαιχτες του αλλα πλεον πρεπει να του πει καποιος πως αυτος ειναι απο αυτους που πρεπει να προστατευτουν μιας και ειναι υπερπολιτιμος.. rolleyes.gif
plo koon
Το DNP του Logan σήμερα ήταν επιλογή ή τραυματισμός?
rchos
ημουν μεσα στο γηπεδο οποτε δεν μπορω να εχω την απολυτος λογικη και ολοκληρωμενη αποψη για τον αγωνα πριν τον ξαναδω.

γενικα 2-3 σχολια.

ελπιζω για πολυ ακομη να συνεχισουν οσο πιο πολλοι γινεται να λενε οτι δεν ειναι δυνατον να χανεις απο τον πριντεζη και τον παπανικολαου.μακαρι να το λενε και το καλοκαιρι οι αντιπαλοι τις εθνικης αν συνεχισουν οι δυο σε αυτο το ρυθμο.

για τον πριντεζη τα εχω πει πολλες φορες.ειναι το καλυτερο τεσαρι στην ελλαδα φετος και οχι επειδη δεν εχουμε καλα τεσαρια αλλα επειδη ειναι παρα πολυ καλος.ειδικα στα μεγαλα παιχνιδια εχει κανει ματσαρες φετος.
ο παπανικολαου ειναι πανω στο ξεσπασμα που ολοι οι ολυμπιακοι περιμεναν.ηρθε την καταλληλοτερη στιγμη αυτο το ξεσπασμα.το οτι το κατειχε το θεμα το ξεραμε απο τις εθνικες.αυτη τη στιγμη κανει το βημα παραπανω.την ωρα των αγωνων δε ειδικα αυτη την περιοδο ειναι πολυ ενδιαφερον να παρακολουθεις τις αντιδρασεις του σε καθε φαση.ειναι η ψυχη αυτης της ομαδας.οταν βρισκονται στο παρκε μαζι με τον πριντεζη και τον χαινς η ενεργεια που βγαινει ειναι απιστευτη.
ο χαινς νομιζω οτι δικαιοματικα κερδιζει την θεση του και για του χρονου στον ολυμπιακο.
αυτοι οι τρεις ηταν ολος ο ολυμπιακος χτες.καλος και ο αντιτς παντως στη μεγαλυτερη διαρκεια του αγωνα.
ο λο ελειψε γιατι σλουκας και μαντζαρης δεν καναν πολυ καλο παιχνιδι χτες.

απο την μερια του παναθηναικου ο βουγιουκας εδειξε ακομη μια φορα ποσο καλα ξερει να παιζει αυτο το σπορ που λεγεται μπασκετ.ξερει τα βασικα καλυτερα απο τους περισσοτερους ευρωπαιους ψηλους.ειναι τεραστια ευκαιρια για τον ιδιο να καθιερωθει επιτελους αρκει να αρπαξει την ευκαιρια που του δινεται.
απο εκει και περα προσωπικα περιμενα τον καιμακογλου καλυτερο.ειναι και για αυτον μεγαλη ευκαιρια αλλα η συγκριση χτες με τον πριντεζη τον αφησε πολυ πισω.
ο διαμαντιδης μπηκε δυναμικα αλλα στην πορεια καθησε.πιστευω οτι κατι χρωσταει και θα το δωσει στα επομενα παιχνιδια.

γενικα δικαια κερδισε ο ολυμπιακος.ηταν καλυτερος σχεδον σε ολη την διαρκεια του παιχνιδιου.ο λογος που παιζοταν παιχνιδι μεχρι το τελος ηταν οι βολες και μονο οι βολες.δεν το λεω διαιτιτικα.μιλαω για την απαραδεκτη αστοχια του ολυμπιακου στις βολες.αν ειχαν μπει καποιες απο αυτες το παιχνιδι θα ειχε τελειωσει αρκετα νωριτερα.

αναμενουμε την συνεχεια που αποκλειεται να ειναι παρομοια.
katharop
τραγικο κυριως δευτερο ημιχρονο απο τον παναθηναικο...ειχε και αρκετα μεγαλο ποσοστο ευστοχιας ο ολυμπιακος απο την περιφερεια...εμεις τραγικο που δυσκολα θα επαναληφθει για δευτερη φορα..φοβερο ματσ πριντεζης παπανικολαου βουγιουκας.προσωπικα ειμαι μπερδεμενος και θελω να δω και το δευτερο ματς για να βγουν καποια συμπερασματα.
rchos
QUOTE(katharop @ May 22 2012, 12:24 ) *
τραγικο κυριως δευτερο ημιχρονο απο τον παναθηναικο...ειχε και αρκετα μεγαλο ποσοστο ευστοχιας ο ολυμπιακος απο την περιφερεια...εμεις τραγικο που δυσκολα θα επαναληφθει για δευτερη φορα..φοβερο ματσ πριντεζης παπανικολαου βουγιουκας.προσωπικα ειμαι μπερδεμενος και θελω να δω και το δευτερο ματς για να βγουν καποια συμπερασματα.


το πιο τραγικο κομματι χτες για τον παναθηναικο ηταν το δευτερο δεκαλεπτο.
plo koon
QUOTE (damian @ May 21 2012, 23:11 ) *
κατάλαβε κάποιος τι έγινε στη 2η περίοδο στην εξέδρα των επισήμων με τον Τσουκαλά?[ΑΣΧΕΤΟ....]

Αυτό μήπως? Μιλάμε έχουν ξεφύγει οι άνθρωποι. Νοοτροπίες δημοτικού.
vastravoud
Αυτή η χώρα δε σώζεται με τίποτα.......

Ο άνθρωπος έκανε επίδειξη πολιτισμού μέσα στο πλήθος των Ούννων.
damian
QUOTE (plo koon @ May 22 2012, 15:28 ) *
Αυτό μήπως? Μιλάμε έχουν ξεφύγει οι άνθρωποι. Νοοτροπίες δημοτικού.


δεν υπάρχει αυτό το emoticon με ενα χεράκι να πηγαίνει πάνω-κάτω.....

κανονικά οι σωματοφύλακες του πρόεδρου άλλον έπρεπε να μαζέψουν...
astakos
Ειμουν στο ΣΕΦ χτες και εχω να κανω μερικες παρατηρησεις
Δε ξερω κατα ποσο ειμαι αντικειμενικος λογω του οτι δεν ειμουν μπροστα στην τηλεοραση για να κρινω αλλα διεκρινα ενα σπρωξιμο στον Παναθηναικο απο μεριας της διαιτησιας και φανταζομαι τι εχει να επακολουθησει στην σειρα στο ΟΑΚΑ.Μακαρι να βγω ψευτης αλλα ο τραυματισμος του Law μπορει να στοιχισει το πρωταθλημα σε μια κακη μερα των Μαντζαρη-Σπανουλη δεν θα υπαρχει backup (την εμφανιση του gecevicius την θεωρω τυχαια) αλλα αυτο που μου εκανε αισθηση ειναι η απιστευτη ενεργεια και η αυτοπεποιθηση που βγαζουν οι πιτσιρικαδες που οι χρυσοπληρωμενες βεντετες πριν 1,2 χρονια αγνοουσαν.Ασχετα ποιος θα κοψει το νημα πρωτος προσωπικα ειμαι περηφανος για αυτη την ομαδα γιατι παιζει πολυ ομορφο μπασκετ εποχης 93-94 και μην ξεχναμε με ποιον παιζουμε γιατι ο Παναθηναικος δεν ειναι καμια τυχαια ομαδα
plo koon
QUOTE (astakos @ May 22 2012, 17:56 ) *
Δε ξερω κατα ποσο ειμαι αντικειμενικος...

Δεν είσαι. Όποια φανερά λάθη έγιναν ήταν μοιρασμένα, και στον τρόπο σφυριγμάτων υπήρχε ο παράγοντας έδρα.
SG3ptshooter
QUOTE(rchos @ May 22 2012, 12:18 ) *
ο βουγιουκας εδειξε ακομη μια φορα ποσο καλα ξερει να παιζει αυτο το σπορ που λεγεται μπασκετ.

Eκλογές! Τώρα! Ψήφο στο ριζοσπάστη sacarame που καταλαβαίνει τις έννοιες μπάσκετ, άμυνα, κίνηση, ενέργεια, δυναμισμός και πάνω απ' όλα σιχαίνεται κι αυτός τον Ίαν. Κάπου είχαμε αναφέρει και στις ξεχασμένες προγραμματικές μας δηλώσεις την υποχρέωση κάθε μέλους να βρίζει τον Άγγλο pokemon-center.
QUOTE(plo koon @ May 22 2012, 15:28 ) *
Αυτό μήπως? Μιλάμε έχουν ξεφύγει οι άνθρωποι. Νοοτροπίες δημοτικού.

επικό το φινάλε:
QUOTE
Όπως έλεγαν κάποιοι από αυτούς που κινήθηκαν εναντίον του, άλλωστε, "αν ήταν Ολυμπιακός, τότε ακόμα χειρότερο αυτό που έκανε"…

υπόκλιση πραγματικά. icon_drunk.gif
QUOTE(astakos @ May 22 2012, 17:56 ) *
Ειμουν στο ΣΕΦ χτες και εχω να κανω μερικες παρατηρησεις
διεκρινα ενα σπρωξιμο στον Παναθηναικο απο μεριας της διαιτησιας και φανταζομαι τι εχει να επακολουθησει στην σειρα στο ΟΑΚΑ.

η Πέμπτη γαρ εγγύς, κι αφού ούτε το χτες δεν πέρασε αναίμακτα μαντεύω το ποστ νούμερο 7 από τώρα..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.