Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Οδηγίες προς τους συγγραφείς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Απόψεις
dizzy_fingers
Το παρόν φόρουμ είναι ο χώρος όπου θα γράφετε τις απόψεις σας, τις αναλύσεις, τις σκέψεις κι οτιδήποτε έχετε να μοιραστείτε μαζί μας, σχετικά με το αγαπημένο μας άθλημα.

Κάθε εβδομάδα, η εφημερίδα BasketWeek θα δημοσιεύει στις σελίδες της το καλύτερο άρθρο (βάσει ψηφοφορίας στο φόρουμ).

Είναι η ευκαιρία να ακουστούμε, εμείς οι απλοί φίλαθλοι-οπαδοί-αθλητές-προπονητές (κι οποιαδήποτε άλλη είναι η ειδικότητα ή σχέση μας με το άθλημα), από ένα ευρύ κοινό αρκετά περισσότερο σε αριθμούς από αυτό που ήδη μας παρακολουθεί από το ίντερνετ.

Βάλτε λοιπόν τα δυνατά σας τώρα που σας δίνεται το βήμα, ώστε να ακουστείτε και να αποδείξετε ότι το BasketForum έχει ένα ενεργό δυναμικό που ξέρει να σκέφτεται και ακόμη καλύτερα, να εκφράζει αυτές τις σκέψεις του με τον ομορφότερο δυνατό τρόπο!


Παρακάτω ακολουθούν μερικές λεπτομέρειες σχετικά με το πώς πρέπει να γράψετε:

1. Κείμενο δικαιούται να γράψει το κάθε εγγεγραμένο μέλος του BasketForum.gr.
Αν κάποιος δεν είναι μέλος του φόρουμ αλλά θέλει να στείλει το άρθρο του, μπορεί να το κάνει στο basketweekforum@yahoo.gr.
2. Το μέγεθος του άρθρου θα πρέπει να είναι 500-600 λέξεις και θα ανοίγεται ξεχωριστό τόπικ για κάθε άρθρο(παράδειγμα).
3. Η θεματολογία του μπορεί να είναι οποιαδήποτε αρκεί να προέρχεται από τον μπασκετικό χώρο.
4. Η επιλογή του άρθρου που θα δημοσιευτεί στην BasketWeek γίνεται από την εφημερίδα κάθε Παρασκευή.
5. Αντιγραφή άλλων άρθρων δημοσιευμένων αλλού (σε έντυπο ή ηλεκτρονικό τύπο) απαγορεύονται ρητά.
6. Τέλος θα σας υπενθυμίσουμε πως όλοι οι κανονισμοί που ισχύουν στο υπόλοιπο φόρουμ ισχύουν κι εδώ.
Gravedigger
Ωραίο το όλο θέμα!Αλλά ποιος θα επιλέγει τα υποψήφια άρθρα???Εκτός κ αν το λέει κάπου κ μου ξέφυγε! icon_drunk.gif
dizzy_fingers
Εμείς το επιλέγουμε, η ψηφοφορία γίνεται εδώ και ψηφίζουμε από το πρωί του σαββάτου (ή παρασκευή βράδυ) μέχρι την κυριακή το βράδυ.


Κάνω edit το παραπάνω ποστ μου και το ξεκαθαρίζω γιατί όντως δεν το λέω wink.gif.
Gravedigger
Οπότε αν κατάλαβα καλά εμείς επιλέγουμε τα υποψήφια άρθρα,έπειτα επιλέγουμε ποιο θα δημοσιευθεί από αυτά κ μετά η Basket Week το δημοσιεύει!
morfi
Mόνο 500-600 λέξεις ? Είναι λίγο...
dizzy_fingers
Τώρα, δεν ξέρω τί δεν έχω ξεκαθαρίσει καλά.

Τα άρθρα τα γράφουμε τα μέλη του φόρουμ.

Τα ψηφίζουμε τα μέλη του φόρουμ.

Τα δημοσιεύει η BasketWeek.


Το ξεκαθάρισα?
dizzy_fingers
QUOTE(morfi @ May 22 2007, 09:34 PM) *
Mόνο 500-600 λέξεις ? Είναι λίγο...


Κοίτα το παράδειγμα να δεις πόσο είναι. Είναι αρκετό για να γράψεις την άποψή σου (άποψη είπαμε, όχι αφιέρωμα tongue.gif).

Αν τώρα, ξεφύγεις λίγο περισσότερο, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα wink.gif.

EDIT: Καταλαβαίνω, βέβαια, πως αυτός ο περιορισμός βγάζει εκτός συναγωνισμού τον suspect tongue.gif biggrin.gif.
Gravedigger
QUOTE(dizzy_fingers @ May 22 2007, 09:34 PM) *
Τώρα, δεν ξέρω τί δεν έχω ξεκαθαρίσει καλά.

Τα άρθρα τα γράφουμε τα μέλη του φόρουμ.

Τα ψηφίζουμε τα μέλη του φόρουμ.

Τα δημοσιεύει η BasketWeek.
Το ξεκαθάρισα?

Όλα ΟΚ! wink.gif
Flash
Dizzy έχουμε μέσο στην BasketWeek ; smiley.gif smiley.gif smiley.gif
dizzy_fingers
Συνεργασία θα την έλεγα.

Παιδιά, περιμένω μεγάλη συμμετοχή από το πρωί!
Das Kapital
Και ποιο θα ειναι το θεμα?

Οτι θελουμε εμεις?
dizzy_fingers
QUOTE(dizzy_fingers @ May 22 2007, 08:59 PM) *
3. Η θεματολογία του μπορεί να είναι οποιαδήποτε αρκεί να προέρχεται από τον μπασκετικό χώρο.
Flash
QUOTE
Και ποιο θα ειναι το θεμα?

Οτι θελουμε εμεις?


Απάντηση:

QUOTE
3. Η θεματολογία του μπορεί να είναι οποιαδήποτε αρκεί να προέρχεται από τον μπασκετικό χώρο.
apkat
Ενδιαφερουσα κινηση..

Βεβαια ειμαι περιεργος να δω πως θα εφαρμοστει αφου σχεδον ολα τα ποστ προερχονται απο αντιπαραθεση με αλλα..τεσπα..Περιμενω με ανυπομονησια την επομενη BasketWeek για να παρω τις απαντησεις μου.. tongue.gif tongue.gif
thrylos7
Χμ.. ίσως έγινε ένα μικρό μπέρδεμα εδώ.. Δεν επιλέγουμε τα υποψήφια άρθρα.. Αυτά τα γράφουμε, σ' αυτό το subforum.
apkat
Αυτο τωρα το καταλαβα tongue.gif tongue.gif ..μαλλον εγω θα φταιω γιατι ειχα πιει λιγο οταν διαβαζα tongue.gif tongue.gif ..

Τεσπα ευχαριστω φιλτατε Θρυλε για την διευκρινηση..Οποτε αυτο το τοπικ θα ναι απο τα καλυτερα του φορουμ.Αν και πολλα απο τα διαμαντια του φορουμ ισως θα πρεπε να μεταφερονται εδω για δημοσιευση..

Σωστα;;
tsops
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία Σπύρο! Με την πρώτη ευκαιρία, θα ποστάρω κάτι που είχα στο μυαλό μου καιρό και δεν το έχω βάλει σε καμία από τις κατηγορίες μου smile.gif
mikri prasini ollandeza
και να ρωτήσω...για όνομα συγγραφέα θα αναγράφεται το ψευδόνυμο του μέλους??
kostasvc15
Εχω και εγω να ρωτισω κατι!Το βλεπω να σε ζαλισουμε στο τελος Ντιζι... smile.gif
Αν γραφτει κατι αυτη την εβδομαδα και πες οτι θα ειναι το μοναδικο αφου δε νομιζω να προλαβει να γραψει κανεις κατι αλλο θα παει σιγουρα αυτο ε; biggrin.gif
Η πες οτι καποιος γραφει ενα κειμενο και δεν ψηφιζεται απο τα μελη,θα μπορει να ξαναπαρει μερος την αλλη εβδομαδα με το ιδιο κειμενο;
P.Faliro13
αν κάποιος θέλει να γράψει ένα άρθρο θα ανοίγει ξεχωριστό topic ή θα υπάρχει ένα στο οποίο θα μπορούμε να ποστάρουμε όλοι τα άρθρα μας;
dizzy_fingers
Νέο τόπικ (πάω να το ξεκαθαρίσω κι αυτό στο πρώτο ποστ smile.gif ).

QUOTE
Αν και πολλα απο τα διαμαντια του φορουμ ισως θα πρεπε να μεταφερονται εδω για δημοσιευση..

Σωστα;;

Πολύ σωστά κι έτσι θα γίνεται.
Προσωπικά όποτε βλέπω καλό ποστ θα το προτείνω στον συγγραφέα του να το ποστάρουμε κι εδώ wink.gif.

QUOTE
για όνομα συγγραφέα θα αναγράφεται το ψευδόνυμο του μέλους??

Αν αναγράφεται, αυτό θα είναι.


QUOTE
Αν γραφτει κατι αυτη την εβδομαδα και πες οτι θα ειναι το μοναδικο αφου δε νομιζω να προλαβει να γραψει κανεις κατι αλλο θα παει σιγουρα αυτο ε;

Προφανώς, αρκεί να μην είναι σκουπίδι tongue.gif (σας έχω εμπιστοσύνη ότι δε θα είναι, όμως).


QUOTE
Η πες οτι καποιος γραφει ενα κειμενο και δεν ψηφιζεται απο τα μελη,θα μπορει να ξαναπαρει μερος την αλλη εβδομαδα με το ιδιο κειμενο;

Εφόσον το κείμενο αυτό δεν έχει να κάνει με επικαιρότητα (αν είναι δηλαδή ανάλυση των ημιτελικών Α1 και την επόμενη εβδομάδα έχουμε φτάσει στους τελικούς, ασφαλώς δε θα έχει τύχη).
nikefalin
QUOTE(dizzy_fingers @ May 22 2007, 11:59 PM) *
5. Η εφημερίδα BasketWeek έχει το δικαίωμα της τελικής επιλογής του άρθρου για τον οποιοδήποτε λόγο κρίνουν απαραίτητο (π.χ. σε περίπτωση που η θεματολογία του άρθρου έχει ήδη καλυφτεί από κάποια ύλη του προς δημοσίευση τεύχους).


Εξαιρετική κίνηση...μόνο μια παρατήρηση...αν όντως όπως λες "συμπίπτουν" τα θέματα των άρθρων με τη ήδη υπάρχουσα θεματολογία της εφημερίδας τι γίνεται ? ίσως θα έπρεπε να στέλνουμε 1-2 ακόμα εναλλακτικά και με βάση την προτίμηση από την ψηφοφoρία ?
mikri prasini ollandeza
κ πότε ξεκιναμε????????
liolias
Πολυ καλη κινηση αυτη για το site. Αντε να δουμε και ποιος ειναι ο καλυτερος αρθογραφος!
dizzy_fingers
QUOTE
ίσως θα έπρεπε να στέλνουμε 1-2 ακόμα εναλλακτικά και με βάση την προτίμηση από την ψηφοφoρία ?

Αν έχει όρεξη ο συγγραφέας να γράφει 2-3 εναλλακτικά άρθρα, κανένα πρόβλημα.
Αλλά αν απορρίπτεται το πρώτο, λογικότατα το δεύτερο σε ψήφους είναι αυτό που θα βγαίνει.

QUOTE
κ πότε ξεκιναμε????????

Από τώρα!

Άντε, αφήστε τις ερωτήσεις και ξεκινάτε να γράφετε!!!
Dromeas7
QUOTE(morfi @ May 23 2007, 12:34 AM) *
Mόνο 500-600 λέξεις ? Είναι λίγο...



Σε περιορίζουν τα υπόγεια συμφέροντα.Αλλά εσύ μη μασάς...Ο λαος σου περιμένει με αγωνία τα γραφόμενα σου.

Εγώ ψηφίζω μορφή απο τώρα.... 77.gif
mikri prasini ollandeza
Δεν φηφίζομαι τον άνθρωπο αλλά το άρθρο!Αν αξίζει ο μορφής, ευχαρίστως!(τον συμπαθώ τον μορφή, απλά, να γράψει κ τπτ...)!!
apkat
Eγω ειμαι υποκειμενικος και θα ψηφιζω ανθρωπο και οχι το αρθρο.Μορφη γραψε για αποτριχωση ρε!!!!Ο λαος σου περιμενει σαν τρελος..

Δοξαζω και ψηφιζω Μορφη απο τωρα!!!!!!! 77.gif 77.gif
dizzy_fingers
Θα γράψει κανείς άλλος κάποιο άρθρο?

Ωραίες οι γνώμες, ωραία και τα χαριτωμένα ποστάκια αλλά καλό θα ήταν και να πράτταμε κάτι...
NBAholic
Θα γράψω άρθρο είτε για Σπερς είτε για Ντάνκαν.
Αναμένεται αρκετά συντόμως.
Pierce
και εγω προσανατολιζουν να γραψω για κατι τετοιο(ντιτροιτ-σπερς αμυνα και ξυλο tongue.gif ) μολις βρω λιγο παραπανω χρονο(απο το σαββατο δηλαδη που τελειωνουν οι εξετασεις)
NBAholic
Koίτα, μπορείς να γράψεις κάτι με αφορμή τους Τελικούς. Το πιο πιθανό είναι ότι, όντας "ανθρωποκεντρικός", μάλλον θα επικεντρωθώ στον Ντάνκαν στο εν λόγω άρθρο.
Das Kapital
Holic? Και ποτε λες να το κανεις αυτο το αρθρο? smile.gif
NBAholic
Tις προσεχείς ημέρες. Μέχρι Κυριακή θα είναι έτοιμο. Ίσως και πιο νωρίς.
Das Kapital
QUOTE(NBAholic @ May 31 2007, 12:00 AM) *
Tις προσεχείς ημέρες. Μέχρι Κυριακή θα είναι έτοιμο. Ίσως και πιο νωρίς.


Θα κανω την αρχη εγω,γιατι νομιζω οτι ντρεπεσαι!!!! tongue.gif
dizzy_fingers
Άλλαξαν τα σχέδια, καθώς τα άρθρα θα πρέπει να τα στέλνουμε κάθε Παρασκευή από εδώ και πέρα.
Οπότε ότι γράψετε μετά, πάει για το επόμενο τεύχος.


Α, γράψτε και κάτι για το ευρωπαϊκό-ελληνικό μπάσκετ wink.gif.
NBAholic
Προλαβαίνω αν στείλω το δικό μου μέχρι αύριο;

Όσο για τα ελληνικά/ευρωπαϊκά, οι Thrylos, Warrior, κτλ, είναι οι καταλληλότεροι. Ο Ashton θα μπορούσε να γράψει κάτι ενδιαφέρον, πχ, για την ΑΕΚ. Αν δεν υπάρξει βέβαια κίνηση, κάτι θα προσπαθήσω να κάνω.

(BTW, προβλέψατε τι θα γίνει σε τυχόν "νεκρές" βδομάδες; )
dizzy_fingers
Σε νεκρές εβδομάδες θα ήταν κατάλληλα άρθρα της θεματολογίας του Λεμπρόν...ή κάτι ιστορικό - ξέρεις εσύ wink.gif biggrin.gif.

Αν το στείλεις αύριο προλαβαίνεις. wink.gif
thrylos7
Οπότε ας αφήσω το κείμενο για τα συμβόλαια (όπως και αυτό για το επίπεδο της Α1) για εκείνες τις εβδομάδες... όχι ότι και τώρα δεν είναι επίκαιρο, απλά μπορεί να μπει και τότε, ενώ για τώρα, προέχουν άλλα θέματα όπως Ντάνκαν - Σπερς, τελικοί - ημιτελικοί Α1 (μόνο που από Παρασκευή σε Τρίτη είναι μεγάλο διάστημα και θα έχει προηγηθεί πάντα ένας αγώνας) κτλ...
dizzy_fingers
Κοιτάξτε το πρώτο ποστ του τόπικ. Έγιναν μερικές αλλαγές.

Η επιλογή του άρθρου θα γίνεται κάθε Παρασκευή από την εφημερίδα.
Ψηφοφορία δε θα διεξάγεται.
επαθα λαστιχο
Μετα χαρας να γραψω,αλλα τσαμπε δεν λεει.θελω 0,12 ευρα την λεξη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.