Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κινηματογράφος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
treathitch
Θα ξεχάσω προς στιγμήν ότι απευθύνομαι εν μέρει και σε adolescents και θα ξεκινήσω αυτό το - σύντομα dead - thread.
Πείτε μου τι σας άρεσε τα τελευταία χρόνια ή ποιες σχολές κινηματογράφου, ακόμη και παλαιότερες προτιμάτε.
Anything will do..
dizzy_fingers
Is Bollywood allowed? biggrin.gif

Προσωπικά, οι κινηματογραφικές μου εικόνες είναι σχετικά μικρές...
Τελευταία κάνω μία απόπειρα να catch up ό,τι δεν έχω δει, με αποτέλεσμα να φορτώνω την υπάλληλο του βίντεο κλαμπ με αμέτρητες λίστες κλασσικών ταινιών.
Όχι τίποτα ψαγμένο, ταινίες hollywood πού κάποτε πήραν όσκαρ (πρόσφατα παραδείγματα οι δύο οσκαρικές ταινίες του Nίκολσον, Λάμψη και Στη φωλιά του Κούκου) και καμιά φορά κανένα ανεξάρτητο στυλ Τζάρμους (Νεκρός-Ghost Dog-Σπασμένα Λουλούδια-ναι, το Καφές και τσιγάρα δεν το έχω δει ακόμα).
Συνεπώς, δεν έχω προλάβει να σχηματίσω γνώμη για κάποια σχολή κινηματογράφου...
Εκτός ίσως από την Ιαπωνική, την οποία θεωρώ απίστευτα αργή αλλά και συνάμα μαγευτική.
Δεν έχει τύχει να δω ταινία την οποία να μη βαριόμουν αλλά και παράλληλα να μη μπορώ να ξεκολλήσω το βλέμμα μου από την οθόνη. Μπορεί να φταίνε κι άλλοι παράγοντες βέβαια, γι'αυτό.

QUOTE
θα ξεκινήσω αυτό το - σύντομα dead - thread.

Why in bloody hell do you open it then, sir? 7.gif
sihainas
H τελευταία ταινία που είδα και πραγματικά μου άρεσε ήταν το Donnie Darko το οποίο έχει βγει από το 2001 αλλά από τον τίτλο του φανταζόμουν ότι θα ήταν καμιά βλακεία με κανένα υπερήρωα που σώζει τη γη από τους εξωγήινους tongue.gif μέχρι που πριν κανα μήνα μου έφερε ένα dvd ένας ξάδερφος και κάθησα και την είδα... πολύ καλή ταινία... αν και με μπέρδεψε λίγο στο τέλος... μάλλον πρέπει να την ξαναδώ...
dizzy_fingers
Ομοίως, την είδα πριν μερικές μέρες και έμεινα με το σενάριο (πήρε βραβείο).
Πολύ έξυπνη ταινία και αποκαλυπτικός ο πρωτοεμφανιζόμενος τότε Τζέηκ Γκίλενχαλ που έπαιζε με την αδερφή του.
Είχε και πολύ ωραίο soundtrack.

Τώρα που το θυμήθηκα, θέλω να αναφέρω την εγκληματική ιδιοφυϊα που ακούει στο όνομα Γκάι Ρίτσι.
Έχω δει τις δύο διασημότατες ταινίες του, αλλά θέλω πάρα πολύ να δω μία παλιά (με τον Clive Owen) και την επερχόμενη Ρεβόλβερ.
Οι διάλογοι στις ταινίες του είναι απλά φονικοί!
Keyser_Soze
Γιατί ανοίξαμε αυτό το τόπικ εφ' όσον ήδη υπάρχει ένα παρόμοιο;
Τέσπα, θ' απαντήσω στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης:
Το Χόλιγουντ και το ΝΒΑ είναι ίσως τα μοναδικά "προιόντα" που εκτιμώ και μου αρέσουν από αυτή τη χώρα. Κουέντιν Ταραντίνο, Ντέιβιντ Φίντσερ, Τιμ Βάρτον, Μάικλ Μαν, Ρόμπερτ Ροντρίγκεζ, Αδερφοί Γουατσόβσκι, Μ. Νάιτ Σιάμαλαν, Τζέιμς Κάμερον, Κλιντ Ίστγουντ, Τζόνι Ντεπ, Μπραντ Πιτ, Σάμιουελ Τζάκσον, Έντουαρντ Νόρτον, Μπρούς Γουίλις, κτλ. είναι κάποιοι από τους λόγους που λατρεύω το Χόλιγουντ.
Επίσης μου αρέσει αρκετά ο αγγλικός κινηματογράφος κυρίως για τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Γκάι Ρίτσι αλλά και τον Ντάνι Μπόιλ. Καραγουστάρω και τη βαριά αγγλική προφορά....
Ο γαλλικός κιν/φος έχει βγάλει επίσης μερικές εξαιρετικές ταινίες. Κυρίως όλες αυτές που βάζει το χεράκι του ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ Λικ Μπεσόν.
Επίσης εκτιμώ αφάνταστα πολυ το ασιάτικο σινεμά. Ζανγκ Γίμου, Τσαν Γουκ Παρκ και Ανγκ Λι (με εξαίρεση το πουστογουέστερν) με εντυπωσιάζουν κάθε φορά που θα βγάλουν μία καινούρια ταινία.
dizzy_fingers
Αλήθεια, ο ιταλικός κινηματογράφος που κάποτε ήταν στα πάνω του, τώρα τί γίνεται?
Βλέπω στα δορυφορικά "coming soon" κάτι τρέηλερ ιταλικών ταινιών που θυμίζουν βιντεοταινίες της Ελλάδας στα '80s...
morfi
Mονο ο αμερικανικος κινηματογραφος αξιζει... ο ευρωπαικος ειναι απλα παναθλιος, ο ασιατικος επισης, ο λατινοαμερικανικος επισης, ο ασιατικος θυμιζει κατι απο αλβανια και ο αυστραλεζικος... απλα δεν εχω ιδεα... biggrin.gif
mstam
morfi ελπιζω να κανεις πλακα....Τοσο ο λατινοαμερικανικος οσο και ο γαλλικος εχουν πολλα να δειξουν με ταινιεσ πιο ποιοτικες στο συνολο τους απο αυτες του αμερικανικου..
sihainas
Αυτό μάλλον το λες επειδή στην Αμερική προβάλουν οποιαδίποτε πατάτα ενώ απο τον Γαλλικό ή γενικά μη-αμερικανικό κινηματογράφο θα προβληθούν σε όλο τον κόσμο μόνο όσες ταινείες αξίζουν (νομίζω)
Keyser_Soze
Σπύρο ανέφερες κάτι για Γκάι Ρίτσι και Κλάιβ Όουεν;
Η ταινία στην οποία αναφέρεσαι λέγεται: The Hire και είναι 8 διαφορετικές ιστορίες των 10-15 λεπτών περίπου η κάθεμια και το κάθε μέρος είναι σκηνοθετημένο από διαφορετικό σκηνοθέτη αλλά όλες έχουν ως κεντρικό πρόσωπο τον Κλάιβ Όουεν (κάτι σαν το Four Rooms, αν το ξέρεις, που είναι 4 ιστορίες σκηνοθετημένες από Ταραντίνο, Ροντρίγκεζ και 2 ακόμα άμπαλους σκηνοθέτες. Κεντρικό πρόσωπο και στις 4 είναι ο Τιμ Ροθ. ΑΠΙΘΑΝΗ ταινία! Ειδικά οι ιστορίες των 2 προαναφερθέντων είναι όλα τα λεφτά!) ο οποίος, αν έχω καταλάβει καλά, είναι επαγγελματίας οδηγός και μεταφέρει "συγκεκριμένους" επιβάτες σε "συγκεκριμένα" μέρη. Οι σκηνοθέτες που συνεργάζονται είναι οι εξής (κρατήσου... biggrin.gif ): Τόνι Σκοτ, Ανγκ Λι, Τζον Γου, Τζον Φρανκενχάιμερ, Τζο Κάρναχαν, Αλεχάντρο Ιναρίτου, Καρ Γουάι Γουόνγκ και φυσικά και ο Γκάι Ρίτσι. Μέχρι το απόγευμα θα το έχω στα χέρια μου οπότε ίσως αύριο να διαβάσεις εδώ μία πολύ καλή κριτική. 19.gif
sihainas
κάποτε είχα ακούσει για το Four Rooms αλλά δεν το έχω δει ακόμα... μιας και το ανέφερες... κάποια από αυτές τις μέρες θα το δω...
dizzy_fingers
Ανυπομονώ Keyser smile.gif.

Μιας και αναφέρθηκε ο λατινοαμερικάνικος κινηματογράφος, ρίξτε μία ματιά σε μία αργεντίνικη, το "9 Βασίλισσες".
Είναι μία ταινία με (μικρο?)απατεώνες και κάθε λογής κομπίνα που μπορεί να γίνει, από το πιο μικρό μέχρι το πιο μεγάλο πράγμα....
Αξίζει της προσοχής σας.
suspect
Ριχνοντας μια ματια στο αρχειο μου, οι αγαπημενες μου, χωρις η σειρα να ειναι και αυτη της προτιμησης:


1. l haine - κασοβιτς
2. little odessa - τζεϊμς γκρεϊ
3. underground - κουστουριτσα
4. seven - ντεϊβιντ φιντσερ
5. dead man walking - τιμ ρομπινς
6. il postino - μαϊκλ ραντφορντ
7. no end - κισλοφσκι
8. το βλεμμα του οδυσσεα - αγγελοπουλος
9. shallow grave - ντανι μποϊλ
10. dead man - τζιμ τζαρμους
11. time of the gypsies - κουστουριτσα
12. ο δρακος - κουνδουρος
13. mighty afrodite - γουντι αλλεν
14. secrets and lies - μαϊκ λι
15. la promesse - λικ & ζαν πιερ νταρντεν
16. jude - μαϊκλ γουιντερμποτομ
17. un heros tres discret - κασοβιτς
18. everyone says i love u - αλλεν
19. prisonner of the mountains - σεργκεϊ μποντροφ
20. as good as it gets - τζεϊμς μπρουκς
21. τα ροδινα ακρογιαλια - ευθυμιος χατζης
22. eternity and a day - αγγελοπουλος
23. midnight cowboy - τζον σλεζιντζερ
24. η κυρια της σαγκαης - γουελς
25. himalaya - ερικ βαλι
26. η εαρινη συναξη των αγροφυλακων - αβδελιωδης
27. dancer in the dark - λαρς φον τριερ
28. sanger from andra vaningen - ροϊ αντερσον
29. αγελαστος πετρα - φιλιππος κουτσαφτης
30. the wild brunch - σαμ πεκινπα
31. time bandits - τερι γκιλιαμ
32. in the mood for love - γουονγκ καρ βαϊ
33. murder by death - ρομπερτ μουρ
34. der krieger und die kaiserin - τομ τικβερ
35. casablanca - μικαελ καρτιζ
36. sleepers - μπαρι λεβινσον
37. lela sepa lepo gore - srdan dragojevic
38. one flew over the cuckoo's nest - milos forman
39. apokalypse now - francis coppola
40. trois couleurs - kieslowski ( δεν ξεχωριζω κανενα)
41. amadeus - milos forman
42. good mornin vietnam - barry levinson
43. brazil - terry gilliam
44. johnny got his gun - dalton trumbo
45. chinatown - roman polanski
46. anatomy of a murder - otto preminger
47. magnolia - paul thomas anderson
48. mulholand drive - david lynch
49. until the end of the world - wim wenders
50. the shawshank redemption - frank darabont
51. dogville – lars von trier
52. das experiment – oliver hirschbiegel
53. big fish – tim burton
54. old boy - chan wook park
55. les invasions barbares – denys archand
56. monsieur ibrahim et les fleurs du coran – francois dupeyron
57. the killing – stanley kubrick
58. spring summer fall winter and spring – kim ki duk
59. 2046 – wong kar wai
60. shi mian mou fu – yimou zhang
61. million dolar baby – clint eastwood
62. les choristes – christophe barratier
63. ran – akira kurosawa
64. lemony snicket’s a series of unforunate events – Brad silberling
65. the road home - yimou zhang

Ενα μεγαλο respect στον χιτσκοκ. ποτε δεν μπορεσα να βαλω μια και μονη ταινια απο τις 7 που λατρευω ( the man who knew too much, rebecca, north by northwest, the birds, psycho, vertigo, notorious case) οποτε το βαζω στον σκηνοθετη
αεκτζού
Υποστηρίζω φανατικά την Ιαπωνική σχολή, και γενικά την ασιατική. Οι Kurosawa και Kitano είναι από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες. Δύο ιαπωνικά έργα με έχουν κάνει να βαρεθώ: το κλασσικό του Kurosawa, «Οι επτά σαμουράι» και «Τα πυροτεχνήματα»(hana-bi). Για να δώσω μια καλύτερη εικόνα γράφω κάποιες από τις αγαπημένες μου ταινίες, όχι με αξιολογική σειρά: η τριλογία του Kieslowski, καθώς και ο Δεκάλογος του ιδίου, «Το θεώρημα του Pier-Paolo Pasolini, η τριλογία εκδίκησης «oldboy-η εκδίκηση μιας κυρίας-γλυκόπικρη ζωή», το «Χορεύοντας στο σκοτάδι» του Trier με την υπέροχη Bjork, αν και αυτό το μονοκάμερο του Δόγματος ’95 φέρνει μια ναυτία, «Ο δολοφόνος του Τόκυο» του Kurosawa και πολλές άλλες. Τα σέβη μου στον suspect! 77.gif Δεν έχω να προσθέσω κάτι, με κάλυψε πλήρως!
Basketomania
Επειδη γενικα ειμαι cine-freak δεν μπορω να πω κατι για τις Αμερικανικες ταινιες γιατι θα πεσει κεραυνος να με καψει αφου γυρω το 70% των ταινιων που βλεπω ειναι αμερικανικες...παρολα αυτα εχω ιδιαιτερη αδυναμια στον Γαλλικο κινηματογραφο με Audrey Tautou, Jean Reno, Gerrard Depardieu αλλα και ταινιες που εχει βαλει το χερακι του ο Luc Besson...Αξιολογο επισης ειναι και το ισπανικο cinema λογω Almodovar αλλα και το λατινοαμερικανικο και ειδικα ταινιες με τον Gael García Bernal (βλ. ημρολογια μοτοσυκλετας κ.α.)...Οσο για τον ασιατικο κινηματογραφο δεν δηλωνω φαν αλλα το Τιγρης και Δρακος ειναι χαλαρα στο δικο μου top 20 ταινιων...Επισης αν και γενικα δεν εχω δει γερμανικες ταινιες πριν απο χρονια ετυχε να δω μια ταινια με τιτλο ''το πειραμα'' και ηταν πραγματικα καθηλωτικη και με πολυ επικαιρο θεμα...
dizzy_fingers
Μα όταν λες γαλλικό κινηματογράφο και συγκεκριμένα Luc Besson, είναι σαν να μου λες Hollywood, μόνο που η γλώσσα είναι διαφορετική και αντί του Τομ Κρουζ παίζει ο (φοβερός) Vincent Casel...α, ρε καταραμένε Βενσάν πόσο σε ζηλεύω angry_red.gif (για όσους δεν κατανοούν τη μύνη μου, ο άνθρωπος είναι ο ευτυχής σύζυγος της Μόνικα Μπελούτσι).
Keyser_Soze
Αεκτζού έχω την εντύπωση ότι μπερδεύτηκες λιγάκι... Μέσα στην τριλογία εκδίκησης του Τσαν Γουκ Παρκ δεν είναι το γλυκόπικρη ζωή (Bittersweet Life) αλλά το Sympathy for Mr. Vengeance (συν τα Oldboy και Lady Vengeance).

Ας γράψω κι εγώ ένα τοπ-ότι βγει:

Pulp Fiction - Quentin Tarantino
Fight Club - David Fincher
V for Vendetta - James McTeigue (στην ουσία είναι δουλειά των αδερφών Wachowski)
Sin City - Robert Rodriguez/Frank Miller
Big Fish - Tim Burton
Snatch - Guy Ritchie
Lock Stock and 2 Smoking Barrels - Guy Ritchie
Pirates Of Carribean (ΟΛΑ) - Gore Verbinski
Collateral - Michael Mann
Reservoir Dogs - Quentin Tarantino
The Usual Suspects - Bryan Singer
Kill Bill 1,2 - Quentin Tarantino
Se7en - David Fincher
Lord Of The Rings (ΟΛΑ) - Peter Jackson
Matrix (ΟΛΑ) - Αδερφοί Wachowski
Terminator 2 - James Cameron
Cidade de Deus - Fernando Meirelles
The Shawshank Redemption - Frank Darabont
Memento - Christopher Nolan
Leon - Luc Besson
American History X - Tony Kaye
L.A. Confidential - Curtis Hanson
Requiem for a Dream - Darren Aronofsky
Jackie Brown - Quentin Tarantino
Crash - Paul Haggis
The Good, the Bad and the Ugly - Sergio Leone
Once Upon a Time in the West - Sergio Leone
Million Dollar Baby - Clint Eastwood
Batman Begins - Christopher Nolan
Forrest Gump - Robert Zemeckis
Oldboy - Chan Wook Park
Bittersweet life - Ji-woon Kim
Full Metal Jacket - Stanley Kubrick
Millions - Danny Boyle
Unforgiven - Clint Eastwood
Amores perros - Alejandro González Iñárritu
For Some Dollars More - Sergio Leone
Hero - Yimou Zhang
Magnolia - Paul Thomas Anderson
Heat - Michael Mann
Layer Cake - Matthew Vaughn
Munich - Steven Spielberg
25th Hour - Spike Lee
Dead Man - Jim Jarmusch
Mystic River - Clint Eastwood
Braveheart - Mel Gibson
Four Rooms - Διάφοροι (Μόνο του Ταραντίνο και του Ροντρίγκεζ μου άρεσαν)
Moulin Rouge - Baz Luhrmann
Dogville - Lars Von Trier
X-Men (1,2) - Bryan Singer
Twelve Monkeys - Terry Gilliam
Running Scared - Wayne Kramer
El Mariachi - Robert Rodriguez
Red Dragon - Brett Ratner
Ed Wood - Tim Burton
Lucky Number Slevin - Paul McGuigan
Payback - Brian Helgeland
Phone Booth - Joel Schumacher
The Crow - Alex Proyas
Rules of Attraction - Roger Avary
South Park (ΟΛΑ) - Trey Parker/Matt Stone
The Hire (ΟΛΑ) - Guy Ritchie/Tony Scott/Ang Lee/John Frankenheimer/Joe Carnahan/Alejandro González Iñárritu/Kar Wai Wong/John Woo
...Και πολλές ακόμα που δεν μου έρχονται.
dizzy_fingers
QUOTE
Πωπω χάλιααα!!!
To άφησα λίγες μέρες αυτό το thread και μου το καταντήσατε ξέφραγο αμπέλι... Βάζετε λίστες ταινιών και δεν ξέρω και γω τι άλλο θα βλεπα αν δεν ξανάμπαινα εδώ μέσα.

Και τώρα περιμένεις να ποστάρουν κι άλλοι στο τόπικ?
treathitch
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 9 2006, 01:17 PM) *
Και τώρα περιμένεις να ποστάρουν κι άλλοι στο τόπικ?

Πολύ ευαίσθητοι μου γίνατε εδώ μέσα... 41.gif
Επίσης, καιρός να δεχθείτε λίγο μερικούς διαφορετικούς τρόπους έκφρασης και χιούμορ..
dizzy_fingers
Άραγε, είμαι ο μοναδικός που διακρίνω κάποια ειρωνεία στα γραφόμενά σου?

Ομολογώ πως είσαι από τα μέλη που έχω δυσκολευτεί πάρα πολύ για να καταλάβω το ύφος σου (αν ακόμα το έχω καταλάβει).

Δεν το λέω σαν κακό, απλά 8 στα 10 ποστ σου προσπαθώ να καταλάβω αν απλά θέλεις να πεις κάτι ή θέλεις να πετάξεις κάποια μπηχτή...

Κάτι αντίστοιχο είχα πάθει και με τον morfi όταν πρωτοήρθε.

Δεν ξέρω, ίσως φταίει η μη ή η διαφορετική από αυτή που έχουμε συνηθίσει, χρήση των smilies...

peace.gif
treathitch
Τόσο δύσκολο είναι?
Αν δείτε κάποια ταινία, ποστάρετε σε αυτό το thread ώστε να χουμε κάτι να λέμε τώρα που αρχίζει η σεζόν...
Καμία μπηχτή, αλλά ας μην το τραβάμε άλλο το θέμα..
liolias
Παιδια μηπως ειδατε τους πειρατες της καραιβικης??Λεω να παω με τους φιλους μου και θελω να ξερω αν αξιζει.
mikri prasini ollandeza
Oι γνώμες μοιράζονται για τους Πειρατές αλλά εμένα μου άρεσαν...Ό,τι θες κάνε αλλά δε νομίζω ότι είμαστε στο σωστό τόπικ!!!Σε κάποια σελίδα στο τόπικ:"Ταινίες που είδαμε σε DVD-Video-ΤV" σου αναλύουν(Κeyser, Dizzy) για τους πειρατές...πρέπει να είναι στην τελευταία ή στην προτελευταία σελίδα αυτού του τόπικ!!Eδώ είναι για άλλες ταινίες...!ΑΥΤΑ!!!
treathitch
Εδώ είναι για όλες τις ταινίες της σαιζόν ΜΡΟ...
Μιλήστε ελεύθερα.

Btw, έχασες 50 ευρω ΜΡΟ. Και εγώ πολλά περισσότερα.. 68.gif
mikri prasini ollandeza
Αφού υπάρχει παρόμοιο τόπικ...!Τέσπα...μόλις τελείωσε ο τελικός μόνο εσένα σκεφτόμουνα!!!!!!
Alexmei
QUOTE(liolias @ Sep 10 2006, 02:28 PM) *
Παιδια μηπως ειδατε τους πειρατες της καραιβικης??Λεω να παω με τους φιλους μου και θελω να ξερω αν αξιζει.



το έργακι είναι τέλειο.... αλλά δν είναι για μικρά παιδιά...! (δν το λέω για σένα... wink.gif ) στο έργο έχουν βάλει πολύ φαντασία και κατέληξαν να έχει και πολύ αηδιαστικά τέρατα..... είναι καλό έργο και έχει πλάκα. να πας να το δεις αλλά, αν εχεις αδερφό μικρό ή κανένας φίλος σου έχει μικρό αδερφό ή κάτι τέτοιο, να του πεις ότι δν είναι για μικρά παιδιά..... γιατί νομίζουν ότι ό,τι είναι της World Disney Pictures είναι για παιδιά.... wink.gif
dizzy_fingers
Οκ τότε, ας συνεχίσουμε την κουβέντα μας περί κινηματογράφου εδώ, μιας και το άλλο έχει "παλιώσει" (treathitch, αν θέλεις να ποστάρουμε μόνο φετινές ταινίες άλλαξε τον τίτλο του τόπικ για να είναι πιο εύκολο να καταλάβει ο κόσμος).

Οι πειρατές όπως έγραψα κι αλλού, λοιπόν, μου άρεσαν.
Παρόλο, όμως, που ο Ντεπ εμφανιζόταν περισσότερη ώρα σε αυτό απ'ότι στο πρώτο, δε μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε.
Η απόδοσή του κυμαονόταν στα ίδια στάνταρ, απλά με τις κωμικοπεριπετειώδεις καταστάσεις έχασε λίγο από αυτήν την αύρα του περίεργου περιθωρειακού που είχε στην πρώτη ταινία...
Με διασκέδασε πάρα πολύ όμως και ήδη από τα πρώτα λεπτά είχα μετανιώσει που δεν είχα πάρει ποπ κορν...


Άλλη ταινία δεν έχω δει αλλά αναμένω την Μαύρη Ντάλια του Ντε Πάλμα.
Για όσους δε γνωρίζουν την ιστορία πρόκειται για την αληθινή ιστορία της βάναυσης (και πρωτοφανούς για την εποχή) δολοφονίας μίας νεαρής ηθοποιού της Ελίζαμπεθ Σορτ και την έρευνα του φόνου της από δύο αστυνομικούς του L.A. , όλα λαμβάνοντα χώρα στα μέσα του περασμένου αιώνα.
Keyser_Soze
Όντως Ντίζι, το Μαύρη Ντάλια ενδέχεται να είναι ΤΑΙΝΙΑΡΑ. Μπράιαν Ντε Πάλμα είναι αυτός, δεν είναι παίξε γέλασε.

Κάτι άσχετο: Πρόσφατα έπεσα πάνω σε μια δημοσκόπηση για τους coolest movie characters of all time,
έτσι είπα να γράψω το δικό μου τοπ-15:
1. Tyler Durden/Brad Pitt - Fight Club
2. Jules Winnfield/Samuel Jackson - Pulp Fiction
3. Captain Jack Sparrow/Johnny Depp - Pirates Of Carribean
4. Vincent/Tom Cruise - Collateral
5. Agent Smith/Hugo Weaving - Matrix
6. Agent Sands/Johnny Depp - Once Upon A Time In Mexico
7. Marv/Mickey Rourke - Sin City
8. Leon/Jean Reno - Leon
9. Porter/Mel Gibson - Payback
10. Mr. Blonde/Michael Madsen - Reservoir Dogs
11. The Terminator/Arnold Schwarzenegger - Terminator (1,2)
12. V/Hugo Weaving - V For Vendetta
13. John Constantine/Keanu Reeves - Constantine
14. Riddick/Vin Diezel - Pitch Black (1,2)
15. Frank Martin/Jason Statham - Transporter

...είναι και πολλοί άλλοι αλλά βαριέμαι να κάνω άλλο ένα τοπ-50, όπως με τις ταινίες, με κάτι τόσο άκυρο... biggrin.gif
sihainas
άσχετο αλλά η ταινία η Μαύρη Ντάλια έχει καμία σχέση με ένα πολύ παλιό adventure game το Black Dalhia (ή κάπως έτσι)? Δεν θυμάμαι ιστορία κλπ αλλά θυμάμαι ότι ήταν ένα από τα κλασικά παλιά adventure των 6 cds...
Keyser_Soze
Ναι. Το παιχνίδι ήταν βασισμένο στην ιστορία στην οποία βασίζεται και η ταινία.
rchos
η ταινιαρα της χρονιας ερχεται τον μαρτη!
300!βασισμενο στο κομικ 300 του φρανκ μιλλερ που εχει να κανει με την μαχη των θερμοπυλων!
ειδα το τρυλερ και επαθα πλακα!
asxetos
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 31 2006, 04:46 AM) *
Αλήθεια, ο ιταλικός κινηματογράφος που κάποτε ήταν στα πάνω του, τώρα τί γίνεται?
Βλέπω στα δορυφορικά "coming soon" κάτι τρέηλερ ιταλικών ταινιών που θυμίζουν βιντεοταινίες της Ελλάδας στα '80s...


Υπάρχουν ακόμα καλές ιταλικές ταινίες. Μια ταινία που θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα είναι η ακόλουθη:
http://imdb.com/title/tt0443446/
Στις ΗΠΑ είχε κυκλοφορήσει με τίτλο Don't tell, και είναι πραγματικά συνταρακτική.

Επίσης υπάρχει και το κλασικό πλέον: http://imdb.com/title/tt0346336/ (αγγλικός τίτλος Best of youth). Η ταινία διαρκεί πάνω από 6 ώρες.
Keyser_Soze
QUOTE
η ταινιαρα της χρονιας ερχεται τον μαρτη!
300!βασισμενο στο κομικ 300 του φρανκ μιλλερ που εχει να κανει με την μαχη των θερμοπυλων!
ειδα το τρυλερ και επαθα πλακα!

Το κόμικ είναι γαμάτο αλλά την ταινία τη φοβάμαι λιγάκι για ορισμένους λόγους (δεν έχω δει τρέιλερ):
1. Όλες οι ταινίες που βασίζονται στην ελληνική μυθολογία ή στην ελληνική ιστορία γενικότερα, είναι για ΠΕΤΑΜΑ!! Βλέπε: Τροία, Αλέξανδρος, κτλ.
2. Ο σκηνοθέτης Ζακ Σνάιντερ είναι άπειρος για ν' αναλάβει τη σκηνοθεσία τέτοιου είδους ταινία. Εκτός από το πολύ καλό ριμέικ του κλασσικού Dawn Of The Dead δεν έχει τιπότ' άλλο να επιδείξει.
3. Οι ηθοποιοί που θα πρωταγωνιστήσουν δε μου κάνουν ιδιαίτερη αίσθηση.

Πάντως ο Ζακ Σνάιντερ φαίνεται να είναι φαν των κόμικ αφού ευτή τη στιγμή δουλεύει πάνω στο σενάριο ενός άλλου ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥ κόμικ, του Watchmen του Alan Moore (δημιουργός του ΘΕΙΚΟΥ, V For Vendetta).

Οι ταινίες που ανυπομονώ να δω είναι δύο: Snakes On A Plane και Scanner Darkly. Το πρώτο παίζεται ήδη στο σινεμά, το δεύτερο κάνει πρεμιέρα στις "Νύχτες Πρεμιέρας" και δεν υπάρχει περίπτωση να το χάσω.
morfi
Μπορει να τους μισειτε αλλα εγω τους λατρευω! Ναι, καλα το καταλαβατε ! Τα ειδωλα μου επιστρεφουν ! Παντα το λεγα οτι θα υπαρξει και συνεχεια !



WE ARE BACK MOTHERBROTHERS !




Yeah dude, we rock !
Keyser_Soze
Πριν από 2-3 μέρες πήγα και πήρα 3 πολύ αγαπημένες ταινίες, μιας και δεν υπάρχει κάτι καινούριο, καλό να δω σε DVD. Έτσι πήρα τα: Saving Private Ryan, From Dusk Till Dawn και Payback. Υπέροχες ταινίες και οι 3. Ειδικά η πρώτη είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Μιλάμε για ΕΠΟΣ. Με διαφορά η καλύτερη πολεμική ταινία που έχω δει. Η δεύτερη θα μπορούσε να ήταν μια από τις καλύτερες ταινίες δράσης όλων των εποχών. Για μία ώρα έχουμε να κάνουμε με ένα εκπληκτικό crossover των Reservoir Dogs, Pulp Fiction και Desperado και μετά οι Rodriguez/Tarantino είπαν: "Δεν την πηδάμε την ταιία καλύτερα να γελάσουμε και λίγο;" κι έτσι την πήδηξαν προσθέτοντας βαμπίρ, βρυκόλακες και άλλα τέτοια ωραία. Το Payback το καραγουστάρω γιατί ο Mel Gibson που πρωταγωνιστεί παίζει έναν απίστευτα cool motherfucker που σε αναγκάζει να ταυτιστείς μαζί του.
dizzy_fingers
Saving Private Ryan?

Χα, το ίδιο πήρε πρόσφατα και η Έφη.
Αλλά δεν το έχει δει ακόμα torture.gif.

Συμφωνώ 1000% μαζί σου.
Ειδικά η εναρκτήρια σκηνή είναι ιστορική...δε νομίζω να έχει απεικονισθεί ο πόλεμος με πιο ρεαλιστικό τρόπο.
Ρέστα δίνει ο Σπήλμπεργκ και Χανκς.

Για μένα η έκπληξη της ταινίας είναι η συμμετοχή του Βιν Ντίζελ tongue.gif biggrin.gif.
Keyser_Soze
Εν τω μεταξύ δεν πρέπει να υπάρχει άλλη πολεμική ταινία που να αποτυπώνει με τέτοιο ρεαλισμό τη φρίκη του πολέμου. Κομμένα χέρια, κομμένα πόδια, κομμένα σώματα, έντερα χυμένα... ΦΡΙΚΗ!!!
Η σκηνή που μου άρεσε περισσότερο είναι όταν τραυματίζεται ο Τζιοβάνι Ρίμπιζι και κάνουν όλοι αγώνα για να τον σώσουν να μή πεθάνει, αλλά τελικά δεν τα καταφέρνουν. ΓΑΜΑΤΟ!!!

QUOTE
Χα, το ίδιο πήρε πρόσφατα και η Έφη.
Ποια είναι η Έφη;;;; laugh.gif wub.gif tongue.gif
eftychia
το είδα τελικα...
αν κι εχω την ταση να βλέπω τις ίδιες ταινίες 1500 φορές τη συγκεκριμένη θα αργήσω να τη ξαναδω
Κι όχι επειδη δε μου άρεσε αλλα επειδη σοκαρίστηκα. Γενικα η σκέψη του πολέμου και πόσο τυχερη γενια είμαστε σε σχέση με τις προηγουμενες(μεγαλο θεμα συζήτησης κι αυτο...)
treathitch
Oι εξαιρετικά αδύναμες φετινές Νύχτες Πρεμιέρας τελείωσαν γενικώς, αλλά και για μένα με το θλιβερό απολογισμό-αρνητικό ρεκόρ των 7 ταινιών... sad.gif
Καλύτερη - με διαφορά - από όσες είδα ήταν το Das Leben der Anderen του Φλόριαν Χένκελ φον Ντόνερσμαρκ. Εξαιρετική ατμόσφαιρα, 2 1/2 ώρες καθήλωσης, ένα Βερολίνο που εγώ τουλάχιστον δεν το φανταζόμουν τόσο κλειστό. Ανώτερη πολλών πρόσφατων κατασκοπικών-πολιτικών θρίλερ, ίσως καλύτερη ακόμα και από το Αmen του Γαβρά. Αφάνταστα καλές οι ερμηνείες και η φωτογραφία.

Το A Guide to Recognizing Your Saints δεν ήταν καθόλου άσχημο. Καλή δουλειά από τον επίσης πρωτοεμφανιζόμενο Ντίτο Μοντιέλ και μια πολύ πειστική παρουσίαση της Νέας Υόρκης των 80s, με τον πάντα μεγάλο Ρόμπερτ Ντάουνι τζούνιορ.

Εξίσου ανεξάρτητο, αλλά με εξεζητημένη πρωτοτυπία, το The Treatment. Πιο καλός από τους τρεις πρωταγωνιστές ο καρατερίστας (εδώ τουλάχιστον) Ιαν Χολμ, ένας σπουδαίος ηθοποιός, όπου και αν τον έχω δει. Άνευρη όχι, αλλά σίγουρα όχι σπουδαία δουλειά από το σκηνοθέτη Όρεν Ρουντάβσκι.

Ακόμα πιο άνισο και ίσως λίγο απογοητευτικό το Sommer '04 an der Schlei, με πολλές ατέλειες σκηνοθετικά, ερωτηματικά σκανδαλωδώς αιωρούμενα και μη απαντηθέντα ακόμα και στο τέλος του έργου και ενώ η κεντρική ιδέα ήταν ιδιαίτερα πρωτότυπη. Ηθοποιοί και σκηνοθεσία (Stefan Krohmer) πάνω του μετρίου..

Και πάμε στις πατάτες:

Δεν ξέρω πόσο επαναστατικό είχε θεωρηθεί το Daisies το 1966. Μάλλον αρκετα για να απαγορεύτηκε (!) στην Τσεχία. Εγώ τις μόνες ταινίες που θυμάμαι να απαγορεύτηκαν (για καμία δεν υπήρχε πραγματικός λόγος, μόνο το κατεστημένο..) ήταν δύο ταινίες του Ταρκόφσκι στη Σοβιετική Ένωση, αλλά και κάποιες άλλες (εδώ ξεπεράσαμε τα όρια του αστείου), όπως το Trainspotting και η δεύτερη Lolita. Εγώ πάντως, αν ήμουν διευθυντής εταιρίας διανομής δεν θα αγόραζα τα δικαιώματα της συγκεκριμένης ταινίας, μόνο επειδή δε βλεπόταν (ακόμη και για την εποχή της).

Και αν το Daisies τουλάχιστον ήταν εξωφρενικά hip και πρωτότυπο, δεν ισχύει το ίδιο για το ...πολυαναμενόμενο "αριστούργημα" του Toshiaki Toyoda, το Νine Souls. Αν και κάθισα στην τρίτη σειρα (με τόση διαφήμιση, έγινε και sold out) τα κατάφερα και το είδα. Το ελλειπές (όχι ελλειπτικό!) ξεχαρβάλωμα-ψευτοανάλυση των ΕΝΝΕΑ (!!!) ηρώων δεν έχει προηγούμενο, ενώ η πεζότητα και το κενό της ιστορίας, πέραν από μια άνεση στην αφήγηση, κυρίως όταν οι σκηνές περιέχουν κυνισμό, η ταινία μόνο ως κακό αστείο μπορεί να εκλειφθει. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι αυτή η χειρότερη ταινία που είδα στον Δαναό εκείνο το θλιβερό βράδυ.

Aλλά, όχι! Το καλύτερο έμελλε να έρθει (και χρειάστηκε πολύ αλκόολ για να το αντέξουμε..) στην αμέσως επόμενη προβολή (Παρασκευή βράδυ παρακαλώ..). Η ταινία επιστημονικής φαντασίας Storm, για την οποία το σάιτ του φεστιβάλ έγραφε - μεταξύ άλλων: "Ακροβατώντας αριστοτεχνικά μεταξύ δύο παράλληλων κόσμων, οι Μάρλιντ και Στάιν παραδίδουν μια πολυεπίπεδη ταινία φαντασίας που θα έκανε τους αδελφούς Γουατσόφσκι να σκάσουν από τη ζήλια τους, και ανατρέπει μια και καλή τις εντυπώσεις ότι το σουηδικό σινεμά είναι ικανό μονάχα για καταθλιπτικά ψυχολογικά δράματα".
No Comment! Και προσεκτικότερη μελέτη στο μέλλον (παρ' ότι είχα την ...ψευδαίσθηση όπως αποδείχτηκε ότι ήμουν λίρα εκατό, ακόμα και στα φεστιβάλ rolleyes.gif ) στην επιλογή ταινιών. Κερδίζουμε χρόνο και χρήμα..
Keyser_Soze
Κάνοντας μια βόλτα διαδοχικά σε imdb και youtube είδα κάποια τρέιλερ ταινιών που όλα δείχνουν ότι θα είναι ΤΑΙΝΙΑΡΕΣ. Με αγωνία λοιπόν περιμένω τις εξής ταινίες:
The Departed του Martin Scorsese με τους Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg, Martin Sheen
The Prestige του Christopher Nolan με τους Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Scarlett Johansson
Frank Miller's 300 του Zack Snyder με τους Gerard Butler, Vincent Regan, Lena Headey, David Wenham
Babel του Alejandro González Iñárritu με τους Brad Pitt, Cate Blanchett
Children of Men του Alfonso Cuarón με τους Clive Owen, Julianne Moore, Michael Caine, Chiwetel Ejiofor
Flags of Our Fathers του Clint Eastwood με τους Ryan Phillippe, Barry Pepper, Paul Walker, Robert Patrick
Grindhouse των Robert Rodriguez (Planet Terror) και Quentin Tarantino (Death Proof) με τους Michael Biehn, Rosario Dawson, Rose McGowan, Kurt Russell, Marley Shelton, Danny Trejo
Tideland του Terry Gilliam με τους Jodelle Ferland, Jeff Bridges, Jennifer Tilly

Αυταααααααααά..... Άντε να δούμε...
eftychia
QUOTE(treathitch @ Oct 3 2006, 04:37 AM) *
Oι εξαιρετικά αδύναμες φετινές Νύχτες Πρεμιέρας τελείωσαν γενικώς, αλλά και για μένα με το θλιβερό απολογισμό-αρνητικό ρεκόρ των 7 ταινιών... sad.gif
Καλύτερη - με διαφορά - από όσες είδα ήταν το Das Leben der Anderen του Φλόριαν Χένκελ φον Ντόνερσμαρκ. Εξαιρετική ατμόσφαιρα, 2 1/2 ώρες καθήλωσης, ένα Βερολίνο που εγώ τουλάχιστον δεν το φανταζόμουν τόσο κλειστό. Ανώτερη πολλών πρόσφατων κατασκοπικών-πολιτικών θρίλερ, ίσως καλύτερη ακόμα και από το Αmen του Γαβρά. Αφάνταστα καλές οι ερμηνείες και η φωτογραφία.


Χα η ταινια που ειναι φαβορι για οσκαρ!!!! Θελω να τη δω παρα πολυ (πριν ακομη ανακοινωθει οτι ηταν υποψηφια) γιατι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια γενικα!
treathitch
QUOTE(eftychia @ Jan 31 2007, 07:40 PM) *
Χα η ταινια που ειναι φαβορι για οσκαρ!!!! Θελω να τη δω παρα πολυ (πριν ακομη ανακοινωθει οτι ηταν υποψηφια) γιατι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια γενικα!

Ναι.
Είναι η καλύτερη ταινία της σεζόν, ως τώρα...
Anaz
H ελληνική μετάφραση? Η ζωή των άλλων??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.